• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش حل مسایل خازن

• شروع کننده موضوع

maryam.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
شما خازن های پیچیده رو چه جوری میفهمین موازین یا سری؟

khormaloooooo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
بيوتكنولوژي - معارف اسلامی
پاسخ : روش حل مسایل خازن

يه راه حل بسيار مفيد تو كلاس ما جا افتاده كه به آسوني مي تونيد با اين ريتم خازن ها رو درك كنيد:
اگه دو تا خازن دوتا دستاي همديگه رو گرفته باشن موازي هستن (يعني چيز ديگه اي مثل مولد بينشون نباشه)
ولي اگه يه دست يه خازن به يكي وصل باشه و دست ديگش به يه نفر ديگه اون وقت اينا با هم سرين
معلممون هم موقع درس دادن با يه ريتم خاصي چند بار پشت سر هم گفت: يه سرش به اين يه سرش به اين كه از اون به بعد با همين بيت همه به راحتي اين ها رو از هم تشخيص مي دن!
مفهوم بود اصلا حرفم يا نه ؟ اگه نياز هست به صورت تجسمي با نقاشي بيشتر توضيح بدم؟

فاطمه طباطبای

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
مدال المپیاد
فیزیک-ریاضی

ما با گذشتن سرهای A,B,C...برای خازن موازی سری بودنو معلوم میکنیم.اینا اسمایی هست که به پتانسیل میدیم.حالا عکسشو برات میزارم.

artemis

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

ما نقطه بازی میکنیم!خیلی جالبه!

vesta

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
‏فرزانگان

خيلي واقعا!

sogand

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر

به نظر شما اگر یکی از پایه های دو خازن به یکدیگر متصل شده و پایه های دیگر آنها به هم واقعاً موازیند یا سری در هر صورت نظر شما در صورتی درسته که به پلاریته خازن توجه کنید و با توجه به اون بگید خازن موازی یا سری {-8 :(( :-& :-\ <D=

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از maryam.s :
دقیقاْ مثل مقاومت میشه می فهمید (مگه اینکه خازنا پلار باشن که اونم خیلی فرق نداره)
به نقل از artemis :
ما نقطه بازی میکنیم!خیلی جالبه!
راه حل کردن مدار همینه! از یه نقطه متصل به منبع حساب می کنن میرن جلو جهت جریانم خودشون تعیین می کنن اگه هم جهت جریان رو برعکس تصور کرده بودن بعضی مقادیر فقط منفی در میاد.
به نقل از sogand :
به نظر شما اگر یکی از پایه های دو خازن به یکدیگر متصل شده و پایه های دیگر آنها به هم واقعاً موازیند یا سری در هر صورت نظر شما در صورتی درسته که به پلاریته خازن توجه کنید و با توجه به اون بگید خازن موازی یا سری {-8 :(( :-& :-\ <D=
معمولاٌ توی اکثر کتابای فیزیک خازنا رو Bipolar در نظر می گیرن! ولی اگه سر منفی یک خازن به سر مثبت یه خازن دیگه وصل شده باشه و دو پایه دیگه هم به هم اشتباهه ولی اگه دو تا خازن پولار رو از پایه منفی یا پایه مثبت به هم وصل کنن اونوقت یه خازن Bipolar دارید که ظرفیتش مثل خازنای سری حساب میشه!

Grave-Worm

کاربر حرفه‌ای

ما هم تا حدودي از نقطه استفاده ميكنيم ، مثل همون A ,B ,C هايي كه دوستمون ، بالا گفت...
البته من تازه تازه دارم ياد ميگيرم بدون نوشتن A ,B ,C ... ظرفيت خازن ها رو حساب كنم..!!
مثلا اگه دو سر خازن ما به هم وصل بشن ، ميتونيم بگيم كه اونا موازي هستن ، اگه دو خازن فقط از طريق يه صفحشون به هم وصل بودن ، سري محسوب ميشن ، البته به شرط اين كه از وسط سيمي كه اون دو تا صفحه رو به هم وصل ميكنه ، سيم ديگه اي نگذره .
اينجوري ميشه از خازن ها معادل گرفت

البته من يه سوال دارم :
اون خازن هايي كه روي يه دونه مكعب مربع قرار گرفتن ( البته طرز قرار گيريشون جوريه كه هر كدومشون رو يه يال مكعب هستن ( شكلش تو كتاب مبتكران 3 هست ) ( اينم بگم كه طرفيت همه ي خازن ها با هم برابر و مساوي C هستش. ) چه جوري ظرفيتشون رو حساب ميكنيم؟؟؟؟
من كه ازشون سر در نياوردم!!!‌ :D :D :D سر كلاس هم به نتيجه نرسيديم ، دوستان اگه راه حلي دارن به ما هم بگن ياد بگيريم ، ممنون. B-)

arsalan3731

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي اروميه
شهر
اروميه
دانشگاه
مگه ميشه شريف نباشه؟؟

من هم تازه یاد گرفتم... ما هم نگاه میکنیم ببینیم اگه 2 سر خازن به هم وصل باشه میگیم موازیه...
ولی عاملی که مهمه و من هم زیاد توش استباه میکنم اینه که به گره ها نگاه نمیکنم و چی میشه؟! اشتباه حل میکنم...

به نقل از maryam.s :
توی خیلی از سوال ها شکل های عجیب و غریب میکشن که وقتی نگاه میکنی اب روغن قاطی میکنی... توی این نوع سوال ها میتونی شکل رو خودت ساده تر بکشی... اینطور خیلی کارت راحت تر میشه...

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از wings-of-a-dead-angel :
ما هم تا حدودي از نقطه استفاده ميكنيم ، مثل همون A ,B ,C هايي كه دوستمون ، بالا گفت...
البته من تازه تازه دارم ياد ميگيرم بدون نوشتن A ,B ,C ... ظرفيت خازن ها رو حساب كنم..!!
مثلا اگه دو سر خازن ما به هم وصل بشن ، ميتونيم بگيم كه اونا موازي هستن ، اگه دو خازن فقط از طريق يه صفحشون به هم وصل بودن ، سري محسوب ميشن ، البته به شرط اين كه از وسط سيمي كه اون دو تا صفحه رو به هم وصل ميكنه ، سيم ديگه اي نگذره .
اينجوري ميشه از خازن ها معادل گرفت

البته من يه سوال دارم :
اون خازن هايي كه روي يه دونه مكعب مربع قرار گرفتن ( البته طرز قرار گيريشون جوريه كه هر كدومشون رو يه يال مكعب هستن ( شكلش تو كتاب مبتكران 3 هست ) ( اينم بگم كه طرفيت همه ي خازن ها با هم برابر و مساوي C هستش. ) چه جوري ظرفيتشون رو حساب ميكنيم؟؟؟؟
من كه ازشون سر در نياوردم!!!‌ :D :D :D سر كلاس هم به نتيجه نرسيديم ، دوستان اگه راه حلي دارن به ما هم بگن ياد بگيريم ، ممنون. B-)
میتونین از همون روش a b c ,.... استفاده کنین..... یا حتی به جای حروف لاتین عدد هم بذارین!
با این روش هر سوال پیچیده ای حل میشه!
و اینکه اگه سوالی تقارن داشت......
اونو به دو قسمت تقسیم کنین...... ظرفیت معادل هر قسمت رو بدست بیارین و بعد با توجه به شکل اون دو قسمت رو موازی یا متوالی بگیرین و حل کنین.

alirezaon

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
جیرفت
رشته دانشگاه
علامه حلی

لطفا اگر کسی روش abc. (نام گذاری) رو بلده توضیح یا منبعی قرار بده
باتشکر

SaeeD HG

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد3
شهر
MasHaD

اگه هنوز تو خازن ها noob هستی از کتاب های پایه شروع کن
باید سوال زیاد سوال حل کنی با سوال حل کردن زیاد میفهمی باید از کدوم خازن ها شروع کنی و کدوما سری و موازیند
معمولا تو خازن های حلقه ای باید از دورترین حلقه به مولد شروع کنی وچند تا نکته ی دیگه ...
فقظ اول کتاب درسی تا ته بخون و بجوش :-?

hasti25

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از alirezaon :
لطفا اگر کسی روش abc. (نام گذاری) رو بلده توضیح یا منبعی قرار بده
باتشکر
کتاب گاج نقره ای فیزیک روش abcرو یاد داده :)میتونی ازش استفاده کنی.

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک