• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شارژ بیش از حد خازن

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
اگه به شارژ کردن یه خازن ادامه بدیم چه اتفاقی واسش میفته؟ ???
منظورم این نیست که اختلاف پتانسیل بیش از حد تحملش بش بدیم، خب اونجوری معلومه می‌سوزه! منظورم اینه که همینجوری شارژش کنیم و ولش نکنیم!
هر فرضیه‌ای دارین بدین! نترسین! با هم روش بحث می‌کنیم ببینیم چی میشه! :D
آیا "فروشکست دی‌الکتریک" صورت می‌پذیرد؟ :D
چرا؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : شارژ بیش از حد خازن

به نقل از مهران محمودی :
اگه به شارژ کردن یه خازن ادامه بدیم چه اتفاقی واسش میفته؟ ???
منظورم این نیست که اختلاف پتانسیل بیش از حد تحملش بش بدیم، خب اونجوری معلومه می‌سوزه! منظورم اینه که همینجوری شارژش کنیم و ولش نکنیم!
هر فرضیه‌ای دارین بدین! نترسین! با هم روش بحث می‌کنیم ببینیم چی میشه! :D
آیا "فروشکست دی‌الکتریک" صورت می‌پذیرد؟ :D
چرا؟
من عملا آزمایش کردم، یه خازن 100 میلی رو حدود یه هفته زیر شارژ DC گذاشتم هیچی نشد!

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از FarshidGCD :
من عملا آزمایش کردم، یه خازن 100 میلی رو حدود یه هفته زیر شارژ DC گذاشتم هیچی نشد!
100 میلی فارادی از کجا اوردی؟؟
خودمم هم همین فکرو می‌کنم؛ اما توی اینترنت گشتم، دیدم انفاق دیگه‌ای براش میفته! :D
جالبه می‌گی هیچ اتفاقی واسش نیوفتاده! چون به نظر می‌رسه فروشکست می‌کنه...
مطمئنی که خازنه بعد از 1 هفته کار می‌کرد؟ حتمن لازم نیست بترکه تا بسوزه ها! :))

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از مهران محمودی :
100 میلی فارادی از کجا اوردی؟؟
خودمم هم همین فکرو می‌کنم؛ اما توی اینترنت گشتم، دیدم انفاق دیگه‌ای براش میفته! :D
جالبه می‌گی هیچ اتفاقی واسش نیوفتاده! چون به نظر می‌رسه فروشکست می‌کنه...
مطمئنی که خازنه بعد از 1 هفته کار می‌کرد؟ حتمن لازم نیست بترکه تا بسوزه ها! :))
از مغازه قطعات الکترونیک!
ولی من که امتحان کردم بعد یک هفته درست حسابی شارژ و دشارژ میشد، هیچ مشکلی هم نداشت!
الانم یه 40 میکرو کذاشتم زیر 9 ولت مستقیم، ببینم تا فردا چی میشه!

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از FarshidGCD :
از مغازه قطعات الکترونیک!
ولی من که امتحان کردم بعد یک هفته درست حسابی شارژ و دشارژ میشد، هیچ مشکلی هم نداشت!
الانم یه 40 میکرو کذاشتم زیر 9 ولت مستقیم، ببینم تا فردا چی میشه!
آخه 100 میلی فاراد اگه اشتباه نکنم یعنی یک دهم فاراد!
ظرفیت خازن‌ها در حد نانو و میکرو و پیکو هستن اصولن! حالا هر چی! :))
حتمن خبرش رو بده ببینیم چی می‌شه! :D

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از مهران محمودی :
آخه 100 میلی فاراد اگه اشتباه نکنم یعنی یک دهم فاراد!
ظرفیت خازن‌ها در حد نانو و میکرو و پیکو هستن اصولن! حالا هر چی! :))
حتمن خبرش رو بده ببینیم چی می‌شه! :D
آره خوب، این خازن جان ما تقریبا اندازه یه قوطی گوش پاک کن کوچیک بود، الان میرم تو انباری پیداش کنم، اگه یافتم عکسشو میزارم (دلم واسش تنگ شده)
نتیجه آزمایش: 40 میکروئه هنوز چیزیش نشده!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

آزمایشات نتیجه داد!
مراحل مرگ یک خازن، به روایت تصویر...

قبل از هر کاری، خازن سالم سالم بود... لختش کردم که آزمایش بهتر باشه!
center]

خازن جان، وسطای آزمایش یهو با صدای پَق! بشدت ترکید (خوشبختانه ترکش نداشت :D) و منم که دوربین موبایل رو آماده گرفته بودم از شنیدن این صدا ناگهان شوکه شدم و این عکس به خودی خود و با لرزش بسیار گرفته شد!
center]

بعد که به اعصابم مسلط شدم دیدم به به! مثل کتری در حال جوش بخار میاد بیرون!!! فورا این عکس رو گرفتم
center]

یه نیگا کردم دیدم چه دودی تو هوا پخشه! عکس اون رو هم گرفتم!
center]

و در آخر جنازه یه خازن رو دستم مونده بود...
center]

{-8 روحش شاد!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

مثل اینکه عکسا رو نشون نمیده، میتونین از اینجا نگاه کنین!!!

File #1: http://up.iranblog.com/7/1264120656.jpg

File #2: http://up.iranblog.com/7/1264133293.jpg

File #3: http://up.iranblog.com/7/1264152950.jpg

File #4: http://up.iranblog.com/7/1264093931.jpg

File #5: http://up.iranblog.com/7/1264090663.jpg

پیشنهاد میکنم 3# رو حتما ببینید!

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ایول! چه باحاله! :D
دمت گرم خیلی حال کردم!
اون 200 میلی هم فکر کنم اگه چند روز دیگه می‌مونده همین جوری می‌شده!
یه چیزی فراتر از فروشکست دی‌الکتریک اتفاق میفته پس... :))

خب دوستان، به طور شهودی هم همه فهمیدن چه اتفاقی میفته!
حالا بیایم علمی-فیزیک بحث کنیم و علتش رو پیدا کنیم ببینیم قضیه چیه!
من که نمی‌تونم یه توضیح قانع‌کننده براش با چیزایی که از فیزیکو اینا می‌دونم بدم. کسی می‌تونه بگه؟ ???
بازم می‌گم، هر فرضیه‌ای دارین بدین! نترسین! با هم روش بحث می‌کنیم ببینیم چی میشه! :D

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از مهران محمودی :
ایول! چه باحاله! :D
دمت گرم خیلی حال کردم!
اون 200 میلی هم فکر کنم اگه چند روز دیگه می‌مونده همین جوری می‌شده!
یه چیزی فراتر از فروشکست دی‌الکتریک اتفاق میفته پس... :))

خب دوستان، به طور شهودی هم همه فهمیدن چه اتفاقی میفته!
حالا بیایم علمی-فیزیک بحث کنیم و علتش رو پیدا کنیم ببینیم قضیه چیه!
من که نمی‌تونم یه توضیح قانع‌کننده براش با چیزایی که از فیزیکو اینا می‌دونم بدم. کسی می‌تونه بگه؟ ???
بازم می‌گم، هر فرضیه‌ای دارین بدین! نترسین! با هم روش بحث می‌کنیم ببینیم چی میشه! :D
200 نه، 100!
خوب البته این کاملا فروشکست هست، چون معمولا در فرو شکست خازن ذوب و يا سوراخ ميشه و عملا ميسوزه
و اینجا دقیقا سوراخ شد!
و ما طبق تعریف فروشکست داریم:
با افزایش اختلاف پتانسیل دو سر خازن ، بار الکتریکی ذخیره شده در آن نیز افزایش می یابد و هنگامیکه بار الکتریکی ذخیره شده در خازن از مفدار معینی بیشتر شود میدان الکتریکی بسیار قوی میان صفحات آن ایجاد می شود که به این سبب دی الکتریک موقتاً رسانا شده و با ایجاد جرقه میان صفحات خازن عمل تخلیه ی الکتریکی صورت می پذیرد .
خوب این دلیلشه دیگه، فکر کنم واضحه! {-8

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

تو این عکس و با این توضیحات فکر کنم واضح تر متوجه بشی:

با افزايش ولتاژ بين دو صفحه رسانا , بار ذخيره شده و ميدان الکتريکي بين صفحات افزايش ميابد و در اثر اين ميدان قوي , اتمهاي دي الکتريک تغيير شکل ميدهند. يعني هسته اتم که مثبت است به سمت صفحه منفي و ابر الکتروني که منفي است به سمت صفحه مثبت کشيده ميشود و اتم از حالت کروي به حالت دوکي شکل در مي آيد يا بهتر بگوييم تبديل به دو قطبي الکتريکي ميشود اين دو قطبي ها در درون دي الکتريک همديگر را خنثي ميکنند اما در لبه هاي دي الکتريک و در نزديکي صفحه ها بار هاي الکتريکي باقي مي مانند نيروي ربايشي ميان بارهاي دي الکتريک و بار صفحات خازن باعث بالا رفتن ظرفيت خازن ميشود
46_online.GIF

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

تحضیحات عالی مبسوط و عالی و ممنون!
اما خب من می‌دونم فروشکست چیه! X-(
طبق تعریف خودت:

با افزایش اختلاف پتانسیل دو سر خازن ، بار الکتریکی ذخیره شده در آن نیز افزایش می یابد و هنگامیکه بار الکتریکی ذخیره شده در خازن از مفدار معینی بیشتر شود میدان الکتریکی بسیار قوی میان صفحات آن ایجاد می شود که به این سبب دی الکتریک موقتاً رسانا شده و با ایجاد جرقه میان صفحات خازن عمل تخلیه ی الکتریکی صورت می پذیرد .
دقت کن که نوشتی افزایش، و نه امتداد اختلاف پتانسیل ثابت!

به نقل از FarshidGCD :
خوب البته این کاملا فروشکست هست، چون معمولا در فرو شکست خازن ذوب و يا سوراخ ميشه و عملا ميسوزه
و اینجا دقیقا سوراخ شد!
درسته خازن سواخ شده، اما خب این که دلیل نمی‌شه این همون فروشکستی که ما سراغ داریم و تعریفشو نوشتی باشه! :D
بهتر بگم، تعریفی که نوشتی از فروشکست، این مدل رو ساپورت نمی‌کنه! امیدوارم فهمیده باشی منظورمو! :D
بقیه دوستان هم بی‌کار نشینن خواهشن!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از مهران محمودی :
تحضیحات عالی مبسوط و عالی و ممنون!
اما خب من می‌دونم فروشکست چیه! X-(
خوب تو میدونی، من برای اونایی نوشتم که نمیدونن! :D

به نقل از مهران محمودی :
طبق تعریف خودت:
دقت کن که نوشتی افزایش، و نه امتداد اختلاف پتانسیل ثابت!
خوب، خازن الکترون رو در خودش ذخیره میکنه و این سبب میشه با امتداد اختلاف پتانسیل حجم زیادی از الکترون در خازن جمع بشه، درنتیجه با برخورد اینا... بومب!
ولی خوب (;

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نظر منطقی میاد!
چه‌قدر طول کشید ترکیدنش؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از مهران محمودی :
به نظر منطقی میاد!
چه‌قدر طول کشید ترکیدنش؟
حدود 2-3 دقیقه (کلی وقت به آداپتور وصل بود ولی آداپتور رو تو برق نزده بودم!)
با 9 ولت

sogand

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر

با سلام در مورد این سوال که اگر خازنی تحت ولتاژ شارژ باقی بماند چه اتفاقی برای آن میافتد؟ میتوان گفت انواع اتفاقات بسته به شرایط تست ممکن است پیش بیاید. کمی راجع به تئوری خازن با هم مرور میکنیم البته این موارد به صورت خیلی ساده بیان میگردد. خازن همانطور که مشخص است قطعه ای است که باید انژی الکتریکی را به صورت ولتاژ برای ما ذخیره کند . اگر شما در زمان تست ولتاژ خازن را در مقدار کمتر یا مساوی ولتاژ قابل تحمل آن ( که روی خازنها به صورت مقدار عددی و یا کد رنگی درج گردیده است ) البته از نوع ولتاژ dc قرار دهید تضمین میکنم که هیچ اتفاقی برای خازن شما نیافتد به شرطی که شما هم تضمین دهید که منبع تغذیه شما دارای ریپل نباشد. ریپل عامل اصلی همان فروشکست خازن شماست . راستی میدانید که ریپل چیه؟ ریپل یک مقدار ولتاژ ac است که روی ولتاژdc سوار میشه و به صورت یک عامل مزاحم در سیستم های تغذیه و مدار عمل میکند. هر چه مقدار ریپل بیشتر باشد خازن شما زودتر معیوب میشود. اگر هم ولتاژ خازن را بیشتر از حد تحمل آن قرار دهید خازن پس از مدتی تحمل میترکد. اما همانطور که میدانید دو نوع ولتاژ داریم ac و dc خازن در ولتاژ ac مانند یک مقاومت که وابسته به فرکانس است عمل میکند . یعنی در ولتاژ ac خازن دارای یک مقاومت ظاهری است. اما در ولتاژ dc خازن را میتوان به عنوان یک خازن و یک جداکننده طبقات بکار برد. عامل بروز مقاومت ظاهری در مدار جریان است و در مداری که جریان dc برقرار است خازن تا مقداری شارژ میشود در این زمان خازن مانند اتصال کوتاه عمل میکند. تا بحال یک خازن را با یک اهم متر آنالوگی ( اهم متری که دارای عقربه برای نمایش است) تست کرده اید یک خازن را که کاملاً دشارژ باشد به روش زیر با یک اهم متر آنالوگی تست کنید ابتدا اهم متر را در رنج بالا حدود 100* قرار دهید پرابهای اهم متر را به پایانه های خازن متصل کنید ابتدا میبینید که عقربه اهم متر به شدت به انتهای صفحه مدرج رفته و همانجا باقی میماند اگر نترسید از اینکه ممکن است اهم متر شما آسیب ببیند ( که نمی بیند) خواهید دید که عقربه با گذشت زمان به ابتدای صفحه باز میگردد. در این حالت اگر پایه های خازن را معکو س به اهم متر متصل کنید باز هم همین اتفاق میافتد. در زمانهایی عقربه به انتهای صفحه میرود خازن در حال عبور دادن جریان است. زمانی که عقربه به ابتدای صفحه بر میگردد خازن هیچ جریانی را از خود عبور نمیدهد. اگر نقشه یک مدار تقویت کننده صوتی را در اختیار داشته باشید خواهید دید که برای ارتباط طبقات مختلف از خازن استفاده میشود. در این مدارها خازن در برابر سیگنال صوتی ( ولتاژ ac ) اتصال کوتاه و برای ولتاژ dc یک سد اتصال کوتاه خواهد بود. نتیجه اینکه به صورت تئوری اگر ولتاژ تغذیه dc باشد مادامی که سطح ولتاژ تغذیه ( با ریپل آن ) کمتر یا مساوی ولتاژ قابل تحمل خازن باشد میتوان خازن را برای مدتهای طولانی تحت شارژ نگاه داشت اما در واقعیت این مدت نمی تواند خیلی طولانی باشد نه آنکه با تئوری خازن منافات دارد بلکه به خاطر شرایط ماده دی الکتریک آن ایت که ممکن است در زمانهای تحت ولتاژ بودن به آرامی خاصیت دی الکتریکی خود را از دست بدهد. البته مواردی مانند ریپل و اضافه ولتاژ این مسئله را تشدید میکند. :-& B-) :-w (; :)

• شروع کننده موضوع

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بله! :O
مبهوت می‌مانیم از این همه اطلاعات! :D
آقا فرشید وردار جمع کن اون منبع تغذیتو! تقصیره اونه! :D
مثل این‌که اگه منبع تغذیه شما دارای ریپل نمی‌بود اتفاقی واسه اون خازنه نمی‌افتاد!
به نقل از sogand :
با سلام در مورد این سوال که اگر خازنی تحت ولتاژ شارژ باقی بماند چه اتفاقی برای آن میافتد؟ میتوان گفت انواع اتفاقات بسته به شرایط تست ممکن است پیش بیاید. کمی راجع به تئوری خازن با هم مرور میکنیم البته این موارد به صورت خیلی ساده بیان میگردد. خازن همانطور که مشخص است قطعه ای است که باید انژی الکتریکی را به صورت ولتاژ برای ما ذخیره کند . اگر شما در زمان تست ولتاژ خازن را در مقدار کمتر یا مساوی ولتاژ قابل تحمل آن ( که روی خازنها به صورت مقدار عددی و یا کد رنگی درج گردیده است ) البته از نوع ولتاژ dc قرار دهید تضمین میکنم که هیچ اتفاقی برای خازن شما نیافتد به شرطی که شما هم تضمین دهید که منبع تغذیه شما دارای ریپل نباشد. ریپل عامل اصلی همان فروشکست خازن شماست . راستی میدانید که ریپل چیه؟ ریپل یک مقدار ولتاژ ac است که روی ولتاژdc سوار میشه و به صورت یک عامل مزاحم در سیستم های تغذیه و مدار عمل میکند. هر چه مقدار ریپل بیشتر باشد خازن شما زودتر معیوب میشود. اگر هم ولتاژ خازن را بیشتر از حد تحمل آن قرار دهید خازن پس از مدتی تحمل میترکد. اما همانطور که میدانید دو نوع ولتاژ داریم ac و dc خازن در ولتاژ ac مانند یک مقاومت که وابسته به فرکانس است عمل میکند . یعنی در ولتاژ ac خازن دارای یک مقاومت ظاهری است. اما در ولتاژ dc خازن را میتوان به عنوان یک خازن و یک جداکننده طبقات بکار برد. عامل بروز مقاومت ظاهری در مدار جریان است و در مداری که جریان dc برقرار است خازن تا مقداری شارژ میشود در این زمان خازن مانند اتصال کوتاه عمل میکند. تا بحال یک خازن را با یک اهم متر آنالوگی ( اهم متری که دارای عقربه برای نمایش است) تست کرده اید یک خازن را که کاملاً دشارژ باشد به روش زیر با یک اهم متر آنالوگی تست کنید ابتدا اهم متر را در رنج بالا حدود 100* قرار دهید پرابهای اهم متر را به پایانه های خازن متصل کنید ابتدا میبینید که عقربه اهم متر به شدت به انتهای صفحه مدرج رفته و همانجا باقی میماند اگر نترسید از اینکه ممکن است اهم متر شما آسیب ببیند ( که نمی بیند) خواهید دید که عقربه با گذشت زمان به ابتدای صفحه باز میگردد. در این حالت اگر پایه های خازن را معکو س به اهم متر متصل کنید باز هم همین اتفاق میافتد. در زمانهایی عقربه به انتهای صفحه میرود خازن در حال عبور دادن جریان است. زمانی که عقربه به ابتدای صفحه بر میگردد خازن هیچ جریانی را از خود عبور نمیدهد. اگر نقشه یک مدار تقویت کننده صوتی را در اختیار داشته باشید خواهید دید که برای ارتباط طبقات مختلف از خازن استفاده میشود. در این مدارها خازن در برابر سیگنال صوتی ( ولتاژ ac ) اتصال کوتاه و برای ولتاژ dc یک سد اتصال کوتاه خواهد بود. نتیجه اینکه به صورت تئوری اگر ولتاژ تغذیه dc باشد مادامی که سطح ولتاژ تغذیه ( با ریپل آن ) کمتر یا مساوی ولتاژ قابل تحمل خازن باشد میتوان خازن را برای مدتهای طولانی تحت شارژ نگاه داشت اما در واقعیت این مدت نمی تواند خیلی طولانی باشد نه آنکه با تئوری خازن منافات دارد بلکه به خاطر شرایط ماده دی الکتریک آن ایت که ممکن است در زمانهای تحت ولتاژ بودن به آرامی خاصیت دی الکتریکی خود را از دست بدهد. البته مواردی مانند ریپل و اضافه ولتاژ این مسئله را تشدید میکند. :-& B-) :-w (; :)
حالا اینا رو شما خودتون نوشتید واقعن؟! یا از منبعی جایی کمک گرفتین؟ B-)
بالاخره چی شد الان؟! می‌ترکه یا نمی‌ترکه؟ :((

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

[tex]i(t)= \frac{\mathrm{d}q(t)}{\mathrm{d}t}=C\frac{\mathrm{d}v(t)}{\mathrm{d}t}[/tex]​
چون ولتاژ ثابته پس دیگه شارژ نمیشه توی کتابای الکترونیک هم خازن رو بعد از پایدار شدن مدار یه سیم قطع می گیرن‌ (یعنی هیچ جریانی ازش عبور نمی کنه!)

ermia.moamer

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-

به نقل از محمد حسین حیدری :
[tex]i(t)= \frac{\mathrm{d}q(t)}{\mathrm{d}t}=C\frac{\mathrm{d}v(t)}{\mathrm{d}t}[/tex]​
چون ولتاژ ثابته پس دیگه شارژ نمیشه توی کتابای الکترونیک هم خازن رو بعد از پایدار شدن مدار یه سیم قطع می گیرن‌ (یعنی هیچ جریانی ازش عبور نمی کنه!)

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از محمد حسین حیدری :

درسته!......دقیقا!
مثالشم میتونید گوشی تلفن همراه (فارسی را پاس بداریم! :D ) رو مثال زد که اگه زیاد زیر شارژ بمونه تا حدی که باتریش خالیه شارژ میشه و بعدش دیگه شارژ نمیشه!(البته گفتم میتونید اینو براش مثال بزنید!)

بالا