• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خوابگاه و مشکلاتش

Detective SHERLOCK

Logophile
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
دردست احدااااث ؛) المپیاد دانشجویی میرویم ان شا الله
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
پزشکی

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
این خبرايي ک راجع به اعتیاد تو خوابگاها میاد بالا چقدرش صحت داره؟اصن تو این یه موضوع وضعیت چطوره؟

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
این خبرايي ک راجع به اعتیاد تو خوابگاها میاد بالا چقدرش صحت داره؟اصن تو این یه موضوع وضعیت چطوره؟
خوابگاه به خوابگاه این قضیه‌ها فرق می‌کنه. یعنی ممکنه بچه‌های یه خوابگاه خیلی مثبت باشند که اهل هیچی نباشند و از یه طرف دیگه هم ممکنه هیچ حد و مرزی نداشته باشند.
از لحاظ قانونی که حتی سیگار هم مجاز نیستش ولی طی دوران دانشجویی من دیدم اگه اعضای اتاقی خودشون بخواهند از سیگار توی اتاق گرفته تا وید، مشروب، مواد و ... امکان پذیر هستش.
ولی خب قرار نیست به خاطر اینجور موارد از خوابگاه بترسید، همون اول هم اتاقی‌های شبیه به خودتون رو انتخاب کنید و باهاشون طی کنید.
دیگه بر اساس اولویت خودتون حساسیت‌هاتون رو بیان کنید. مثلاً من خودم همیشه قبل از اینکه تو اتاقی برم حتماً طی می‌کردم که سیگار تو اتاق نکشند.
حالا اگه از اعتیاد منظورت فقط مواد مخدر هست به اون وضعی که مرتب اوردوز کنه و آمبولانس پای ثابت خوابگاه باشه من فقط یک بار طی این 7 سال خوابگاه همچین آدمی دیدم. اون بنده خدا هم آدم سالم بود اولش، اگه می‌خواهید شبیه کسی که ازش بدتون میاد نشید کمتر باهاش بپرید :-"

MAHDI.....

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
والا رفتیم ولی دریغ از برگزیده شدن.......
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
آقا یکی بگه خوابگاه رودکی خوبه؟؟؟:|

آخه این انتخاب خوابگاه چیه خدایی اینترنتی اصلا ندیده چجوری بفهمیم کجا رو بگیریم؟؟؟:|

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
مسائلی مثه مواد مخدر و سیگار و اینا تو خوابگاهای پسرونه بیشتر نمود داره و من تو این یه سالی که خوابگاه بودم دخترایی رو دیدم که سیگار میکشیدن ولی تو خوابگاه دخترا اینکار رو نمیکنن عموما و یه جورایی تابو هست برای دخترا..خوابگاه الزهرا هم شنیدم خوبه و امکاناتشون هم خوبه(دوستم اونجا درس میخونه و از وضعیت خوابگاه خیلی راضیه)

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
مسائلی مثه مواد مخدر و سیگار و اینا تو خوابگاهای پسرونه بیشتر نمود داره و من تو این یه سالی که خوابگاه بودم دخترایی رو دیدم که سیگار میکشیدن ولی تو خوابگاه دخترا اینکار رو نمیکنن عموما و یه جورایی تابو هست برای دخترا..خوابگاه الزهرا هم شنیدم خوبه و امکاناتشون هم خوبه(دوستم اونجا درس میخونه و از وضعیت خوابگاه خیلی راضیه)
بله کاملا موافقم حالا ک اونجا رفتم و بودم اینا درست بود:))چقدر مثبت بودما لعنتی

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
حتما بستگی داره :-"
بهتره بگم بستگی به خوابگاه داره. خوابگاه ترم اولم هم چهار هم هشت نفره داشت اما این یکی فقط چهار نفره داره.
البته حسن هشت نفره های اون جا بزرگ تر بودن اتاقش بود. الان خدا رو شکر می کنم که توی چهار نفره های بالکن‌دار نیفتادم؛ چون اتاقش خیلی کوچیک بود.
پ.ن: یه ویژگی عمومی خوابگاه، هم اتاقیاست(!) تو خوابگاه، عملا فضای شخصی نداریم. این مسئله رو میشه به دو روش مختلف دید: میشه فکر کرد که الان زندگی خصوصیمون زیر سوال میره یا راحت نیستیم، میشه هم فک کرد که چطور ما مثل یه خونواده تو یه خونه ی اجاره ای کنار هم زندگی کنیم. در این مورد چنتا نکته به نظرم می رسه:
  1. هندزفری/هدفون مبارکتون رو استفاده کنین! من ترم یک تو اتاقی بودم که به نامجو به دید مسخره نگاه می کردن اما هم‌اتاقیای ترم دوم خودشون نامجو گوش می کردن! از این گذشته، به نظر من سکوت و آرامش باید تو اتاق حاکم باشه تا هر کسی بتونه به کار خودش برسه.
  2. این نه یعنی که شما از هم جدایین! به هر حال ممکنه دورهمی داشته باشین و وقت تلف کنی ((: یا آخر هفته ها با هم آشپزی کنین یا حتی با هم برین بیرون. اما متاسفانه به خاطر رها شدنمون از قید تذکردهنده های توی خونه ممکنه خیلیامون یادمون بره واسه چی اومدیم دانشگاه.
  3. تو هر فضایی که بیش‌تر از یه انسان حضور داشته باشه، اختلاف نظر پیش میاد و طبیعیه.
  4. بهتره قبل از زنگ زدن/ورداشتن، تشریف ببرید بیرون اتاق؛ یا تو حیاط یا یه جایی مث پنجره ی راه‌رو. صدا توی راه‌رو می پیچه.
  5. امنیت خوابگاه‌ها رو نمی تونم حدس بزنم اما جفت خوابگاهای من امن بودن. به طوری که خیلی روزایی که تو اتاق تنها بودم (به خاطر رشته‌م روزای زیادی تو دانشکده ام) در اتاقو قفل نمی کردم!
  6. طول می کشه تا به شرایط عادت کنین! مشکلی نیست؛ معمولا ترم اول با ورودیای جدید هم اتاقی و هم خوابگاهی هستین و مث همدیگه این. به هر حال، مایی که هیجده سال توی شرایط انگل‌وار (!) خونه زندگی کردیم، به زندگی تو یه شهر دیگه عادت نداریم و احتمالا مقداری تغییر می کنین و این کاملا طبیعیه.
  7. خوابگاه یه کم نیاز به همت کردن داره اما تغییرات خوبی به وجود میاره. اینو وقتی فهمیدم که برای چندمین بار برگشتم خونه و به خودم گفتم: این اونی نیست که اولین بار از خونه زده بود بیرون^_^
  8. هر از گاهی اگه یه سر برین خونه خوبه. هم خوش می گذره، هم "دوری و دوستی" رو به چشم می بینین. ((: فقط این مواقع خونه توانایی بالایی واسه "استراحت‌گاه" شدن داره. یعنی که فقط خوش گذرونی.
  9. خداوندا، به ما توانایی خواب راحت را در اتوبوس و کلیه ی وسایل نقلیه ی عمومی عطا بفرما! :D
خب! یه چیزایی رو چند وقت پیش گفتم، یه چیزاییم الان یادم اومد که بگم:
  1. بلای خانمان سوز اعتیاد:D: من اهل سیگار و اینا نبودم. توی خوابگاه، بودن کسایی که باهاشون ارتباط داشتم سیگار می کشیدن. چند بارم عادی بهم تعارف کردن اما من چون نمی کشیدم نگرفتم (البته اونام محترمانه برخورد کردن و عادی تعارف کردن). مهم اینه که اون جا کاری که می خواستم کردم و تحت تاثیر جو نرفتم. حالا اگه سیگار می کشین یا باقی مسائل:-"، خودتون می دونین اما تو اتاقی که "همه" اهل کار نیستن، توی اتاق نکشین. حس بدی به بقیه میده؛ تو فکر کن تو یه شهر دیگه، شب تنها جایی که داری بری اتاقته و اون جام پر از بوی [از نظر غیرسیگاریا گند] دوده. (هر چند بچه های ما رعایت می کردن و تو بالکن یا جاهای دیگه می کشیدن). راستی! تو راهرو هم نکشین چون تاثیر کمی بالاخره میذاره روی فضا. یه جایی باشه که بوش در بره خلاصه.
  2. یخچال اتاق: اگه هر اتاق یخچال داشت خدا رو شکر کنین چون بعضی جاها یخچال عمومیه! بگذریم. یخچال اتاق معمولا کوچیکه پس بهتره که هر کی مدیریت غذاهاشو داشته باشه تا یخچال تبدیل به کپک در دار نشه.:D
  3. راجب امنیت وسایل: خوابگاه فکر نمی کنم جای ناامنی باشه اما از قدیم گفتن مالت را محکم نگه دار، همسایه ات را دزد نکن. پس واسه راحتی خیال خود آدم، بهتره وسایلمونو به دو دسته‌ی مهم و معمولی تقسیم کنیم؛ معمولیا مث کیف و کتاب و چیزای روزمره و اینا و مهما مث لپتاپ، زیورآلات، و... . این جا به نقش هم اتاقی اشاره می کنم! من هم اتاقیام بچه های خیلی خوبی بودن طوری که هر چیزی که تو اتاق بود می دونستیم که جاش خوبه [کم‌تر هم اتاقی‌ای دست‌کج میشه اما اگه طرف تابلو بود قضیه فرق می کنه] واسه همین وسایلم بدون چفت و بستی تو اتاق افتاده بود همه‌ش و ملاحظه ای لازم نبود. حالا محض احتیاط می تونین هفته‌ی اول تا همو بشناسین، همون تک و توک وسیله مهما رو بعد استفاده بذارین تو چمدون‌تون مثلا. اصل نگهداری وسایل واسه مورد بعده:
  4. کلید مشکل گشا(!) بهترین حالت اینه که نفری یه کلید داشته باشین و هر وقت از اتاق بیرون میرین عین چی آویزون‌تون باشه (من خودم مینداختم گردنم:))) تا هر وقت همه رفتن، آخرین نفر درو قفل کنه. من (همون طور که توی قسمت قبلی نوشتم) عادت به قفل کردنای این طوری نداشتم بعد چند بار بدون کلید بیرون اتاق گیر کردم:)) لعنتی سرپرستی کلید یدک اتاقمون‌و داشت ولی خراب بود بی صاحاب:))
  5. بوهای عجیب و غریب: آقا گاهی ظرفا رو نمی شورین بعد مدتی کپک می زنه:D یا هر چیز نشسته‌ی دیگه ای. اینا بو می گیرن و به چشم خودم دیدم (و به دماغ خودم:-") که یه چیز نشسته اتاقو به گند می کشه؛ بنابراین، یا بشورینش یا درشو ببندین یا بذارینش تو بالکن اتاق مثلا.
  6. تا درودی دیگر بدرود:-"

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
چطور میشه امنیت لپ تاپ رو تو خوابگاه تضمین کرد؟
پیشنهاد من این هستش که تا وقتی که با هم اتاقی هاتون راحت و مچ نشدید و اون اعتماد شکل نگرفته صبح ها با خودتون ببرید سر کلاس هاتون و بعد از ظهر که میرید خوابگاه برش گردونید!
ولی پیشنهاد اصلی تر این هستش که هم اتاقی هاتون رو دوستاتون انتخاب کنید و مثل یک تیم از وسایل محافظت کنید! (قدیما وضع بهتر بود لپ تاپ دزدی کم بود ولی الآن مشخصه زیاد خواهد بود و خطرناک)

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

بدبختی ای ک هس اینه ک همراهتونم باشه ممکنه غروبا خفتتون کنن (تو شریف خیلی رخ میداد این تا جایی ک از دوستام شنیدم)
ی سری خوابگاها کمد دارن میتونید بزارید تو کمد درشو قفل کنید ولی خب امنیت اون قفلا هم پایینه کسی بخواد بدزده میتونه بشکنه.
بنظرم هم اتاقی هارو اوکی کنید آدمای درستی باشن. بعد تمرکزتونو بزارید روی قفل بودن در اتاق و خالی نموندن اتاق با در باز. حتی شب ها .
ی سری دانشگاها هم به دانشجوها کمد میدن ک میتونید لپتاپو بزارید دانشگاه اونا تو دانشگاه خود ما قفلاشون از این قفلای دلبخواه بود که میشد قفل خوبی زد و امنیتش تقریبا تضمینی بود. فقط تو خوابگاه دیگ لپتاپ ندارید اگ این کارو بکنید

نگارین

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1395
اگر هم اتاقی هاتون اوکی باشن مشکلی نیست چون معمولا یک کمدی دارید می زارید داخل اون بعد در اتاق هم قفل می کنید و خطری وجود نداره به طور کلی اگر نیاز ویژه ای ندارید اول لپ تاپتونو نبرید تا ببینید وضعیت چطوره

الینا:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1400
تا اونجا که میدونم نمیشه تو خوابگاه ساز برد و زد، اونایی که موسیقی کار میکنن چه طوری تمرین میکنن؟ چه باید کرد؟:‌(

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
پلیمر
تا اونجا که میدونم نمیشه تو خوابگاه ساز برد و زد، اونایی که موسیقی کار میکنن چه طوری تمرین میکنن؟ چه باید کرد؟:‌(
کی گفته نمیشه برد؟
همه مدل ساز میشه برد خوابگاه

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT
حتی میشه تمرین کرد؟*-*
بعضی خوابگاه‌ها اتاق موسیقی دارن که اونجا میشه تمرین کرد بدون دغدغه

ولی اکثریت ندارن چنین امکانی رو، که بازم تو اتاق اگه هم‌اتاقی‌ها (یا همسایه‌ها اگه صدا میره) مشکلی نداشته باشن میشه: )

هم‌اتاقی ما مثلا سنتور داشت و خب ما به عنوان هم‌اتاقیاش مشکلی نداشتیم و حتی دوست هم داشتیم و تو اتاق تمرین میکرد بعضی وقتا : )

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
پلیمر
حتی میشه تمرین کرد؟*-*

هم اتاقیاتو باید اوکی کنی
اگه اتاق موسیقی یا چیزی نباشهه

ولی خب برای ما اینطوری بود یکی شروع میکرد نواختن
از بقیه اتاقا هم میومدن و لذت میبردن ((:

الینا:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1400
بعضی خوابگاه‌ها اتاق موسیقی دارن که اونجا میشه تمرین کرد بدون دغدغه

ولی اکثریت ندارن چنین امکانی رو، که بازم تو اتاق اگه هم‌اتاقی‌ها (یا همسایه‌ها اگه صدا میره) مشکلی نداشته باشن میشه: )

هم‌اتاقی ما مثلا سنتور داشت و خب ما به عنوان هم‌اتاقیاش مشکلی نداشتیم و حتی دوست هم داشتیم و تو اتاق تمرین میکرد بعضی وقتا : )
هم اتاقیاتو باید اوکی کنی
اگه اتاق موسیقی یا چیزی نباشهه

ولی خب برای ما اینطوری بود یکی شروع میکرد نواختن
از بقیه اتاقا هم میومدن و لذت میبردن ((:
مرسیییییییی❤❤❤❤❤

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
حالا اتاق موسیقی باشه که عالیه. ولی اوکی بودن هم اتاقی ها کافی نیست، اگه سر و صداش از اتاق خیلی خارج نمیشه که هیچی ولی با توجه به استاندارد نبودن خیلی از ساختمونای خوابگاه(به اون شکل که یعنی سعی کنن اتاق به اتاق صدا منتقل نشه) شما به رضایت بقیه اتاق ها هم نیاز داری. و الزاما هم قرار نیست استقبال بشه یا ملت خوششون بیاد بیان اضافه شن و لذت ببرن و ... خلاصه که حالا ایشالا که همه اوکی باشن ولی اگه کسی اوکی نباشه و اون موسیقیه آرامششو بگیره با توجه به اینکه محیط زندگی و خواب اونم هست به نظرم حق با اونه.( البته که تعیین حدد کلا سخته)

هـــدا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تربت جام
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
سلام
تنها به توضیحات جلوی هر رشته محل تو دفترچه انتخاب رشته اکتفا نکنید و تماااااام دفترچه رو بخونید تا مثل من با خوابگاه کرج-دانشگاه تهران سوپرایز نشید^^

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
توجه داشته باشید زندگی در خوابگاه به مراتب سخت‌تر از خانه هست و ممکنه نتونید انتظارهایی که از خودتون دارید را برآورده کنه. شما انسانید و ربات نیستید. مسائل مختلف می‌تونه روی عملکرد شما تاثیر بذاره. تجربه بد من از ساس که در خوابگاه‌های دانشگاه‌های مختلف تهران پیدا می‌شه تلخ بود و هیچ وقت دوست ندارم به اون دوران برگردم.
مراقب باشید. به نظر من اگه طبقه 8ام یک ساختمون بدون آسانسور اتاق بگیرید که ساس نداره بهتره تا طبقه اول همون ساختمون اتاق بگیرید که ساس داره.

بالا