• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سندروم سیندرلا

• شروع کننده موضوع

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام
هممون سیندرلا رو می‌شناسیم، دختر مهربونی که گیر نامادری و خواهرهای فاجعه‌ای افتاده بود. ی دختر به ظاهر توانمند که برای بیرون اومدن از شرایط وحشتناکش البته خیلی کار خاصی هم نمی‌کرد و قربانی شرایط بود، تا وقتی یه پرنس جذاب و پولدار و مهربون عاشقش شد.

از ‌سندروم یا عقده سیندرلا اطلاع دارین؟
بعضی از زنان گرایش ناهوشیاری دارن که توسط دیگری مورد مراقبت و محافظت قرار بگیرند و ترسی ناهوشیار از استقلال و مسئولیت پذیری درونشون به وجود اومده! زنانی که بر طبق تحقیقات در رابطه هایی آسیب زایی گیر می‌کنن و منتظر یه ناجی هستن که از این شرایط نجاتشون بده، یه کسی مثل پرنس جذاب قصه سیندرالا!‌

حالا چرا ما ممکنه عقده سیندرلا بگیریم؟! تصور کنید یه دختر بچه کوچولو هستین و شروع به راه رفتن می‌کنید، مامان و بابا خیلی خوشحالن ولی چون شما رو موجودی شکننده میدونن به شما کمتر از پسرها، به خاطر نگرانی هاشون، اجازه اکتشاف میدن و هرجایی برای کمکتون دوان دوان می‌شتابند! یا تصور کنید مامان یه سوسک میبینه و وحشت زده میشه و جلوی شمای بچه، شروع به جیغ زدن می‌کنه، بعد پدر خانواده میاد مثل یک قهرمان کل خانواده رو از دست هیولای سوسک نجات میده و امنیت به خونه برمیگرده!‌

شما در کودکی و نوجوانی هرکجا شکننده و نیازمند رفتار می‌کنید تقویت مثبت می‌گیرید، هم از خانواده و هم از جامعه! و تلاش و گرایشتون به استقلال در ناهوشیار میره به سمت اینکه "وای زنانگی تون داره از دست میره!" حتی در بعضی موارد از زنان میشنویم "میخوام مثل یک مرد قوی باشم!" یا "مثل هر مردی پول در بیاریم!" در واقع همچنان شاهد یه جور قیاس هستیم، انگار زنانگی داره چیز دیگه‌ای رو تعریف میکنه!‌

حالا به نظر شما پیامهای مردسالاری که به صورت مستقیم میگن: "ایشاالله یه مرد خوب پیدا بشه، عاقبت بخیر بشی" یا "فلان جا میری حواست به مردهای گرگ باشه" و "نه اصلا ولش کن خودم میبرمت" چقدر میتونه تو عقده سیندرلا نقش داشته باشه.

شما چه پیام هایی از اطرافیان و خصوصا خانواده گرفتین که تو به وجود اومدن این سندروم اثر گذار بوده؟

RZWN

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
svh
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
×××
رشته دانشگاه
×××
به طور کلی واژه «سیندرلا» به معنی کسی است که پس از دورانی از گمنامی و بی‌خبری ناعادلانه، به کامیابی و سرشناسی می‌رسد.
به نظر من بزرگترین عاملی که می توان گفت در سندروم سیندرلا دخیل است شیوه تربیتی والدین است. پدر و مادر با حمایت بیش از حد فرزندشون قدرت استقلال فکری رو ازشون می گیرند.سندرم سیندرلا در نتیجه آسیب به مسئولیت پذیری و عزت نفس ایجاد می شود. در واقع فردی که مسئولیت پذیر نیست و رسیدن به اهداف را در فردی دیگر جستجو می کند دچار وابستگی می شود.
اتفاقا یکی از ویژگی های این زنان وابستگی زیاد حتی در تصمیم گیری های ساده است.

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
خب میدونم که نمونه افرادی که دچار این سندرومن خیلی رویا پرداز میشن و همین باعث میشه واقعیت هارو نبینن و در نهایت ازدواجشون هم دچار خطا میشه...این خانم ها معمولا خیلی وابسته و مطیع هستن چون از بچگی بهشون آموزش داده شده که منتظر یه مرد باشن تا بیاد و همه چیزو درست کنه. واسه بعضیاشون اصلا از همون کودکی ازدواج کردن جز اهدافشون تعریف میشه و کسی بهش نمیگه خانم تو اگه ازدواجم نکنی میشه خوشبخت بود ها! فک میکنن در هر صورت باید ازدواج کنن...
فکر کنم یه اقدام مهم والدین میتونه این باشه که استقلال فکری به دخترشون بدن. اینکه مسئول کارای خودش باشه و مستقل از مسئله ی ازدواج برنامه و هدف های دیگه ای واسه زندگی داشته باشه...منتظر نباشه یکی بیاد خوشبختش کنه و خودش رو مسئول خوشبختی خودش بدونه.

راجع به این پیام هایی که از اطرافیان هم گرفته میشه فکر نمیکنم تو جوامع ای مثل جامعه ی ما که پایش براساس مردسالاری بنا شده(هر چند روز به روز داره تغییر میکنه) اما هنوزم کسی نیست که بیاد بگه نه من تاحالا هیچوقت همچین پیامی نگرفتم از اطرافین...ینی هیشکی در امان نیست.
اما خب قطعا خود فرد و خانواده خیلی از این پیام هارو میتونن خنثی و بی اثر کنن.

• شروع کننده موضوع

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
خب من فکر میکنم تو ایران این موضوع خیلی پررنگ تر دیده میشه بنا به دلایل محدودیت های خانوادگی,مذهبی و اجتماعی و غیره

یکی از متن های کتاب کمبریج میگفت:
چیزهایی که بزرگتر ها به کودکان دختر و پسر میگن فرق میکنه. به پسرا میگن: چه پسر قوی بزرگی! و به دختر ها میگن: چه کمک بزرگی در خانه است! چه قدر زیباست! و ...
هیچ بچه ای با کلیشه ها به دنیا نمیاد کلیشه ها ماحصل تربیت خانواده ها و جامعست. شخصیت های کارتونی شبیه سیندرلا به خاطر زیبایی مورد علاقه بچه ها هستن و بچه ها دوست دارن شبیه اونا باشن و این شبیه شدن کم کم توی جنبه های غیرظاهری هم اتفاق میفته.

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
هیچ بچه ای با کلیشه ها به دنیا نمیاد کلیشه ها ماحصل تربیت خانواده ها و جامعست. شخصیت های کارتونی شبیه سیندرلا به خاطر زیبایی مورد علاقه بچه ها هستن و بچه ها دوست دارن شبیه اونا باشن و این شبیه شدن کم کم توی جنبه های غیرظاهری هم اتفاق میفته.
من قبلا هم اینو یه جا گفتم. ماها حتی با خرید اسباب بازی ها هم کلیشه رو به بچه ها القا میکنیم...از همون سن کم اطراف دخترارو با عروسک پر میکنیم و اطراف پسرا رو اسباب بازی های ماشینی و متأسفانه بعضا میبینیم اسباب بازیهایی که به عنوان اسباب بازی پسرونه اسم میگیرن بیشتر باعث شکوفایی خلاقیت و همینطور تقویت نیروی یدی و ظرافت عمل میشه...همه ی اینا تو پرورش قوای ذهنی و جسمی دختر و پسر تفاوت ایجاد میکنه.
اگه بخوایم واقعا یکسان پرورششون بدیم باید خیلی عمیق تر و ریشه ای تر عمل کنیم.

Taraneh.DN

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۲
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1401
این سندرم از نظر من بیشتر بخاطر تفکیک جنسیتی به توجوونا القا میشه، به هم سن و سالای من.
اگه همه ی دخترها میتونستن اینقدر بخاطر دختر بودنشون تحت حمایت خانواده قرار نگیرن و روی پای خودشون وایسن قطعا این سندرم به وجود نمی اومد.

Detective SHERLOCK

Logophile
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
دردست احدااااث ؛) المپیاد دانشجویی میرویم ان شا الله
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
پزشکی
این سندرم مطمئنید فقط برای جنس مونثه؟
به نظرم حتی تو جنس مذکر هم دیده میشه ها

• شروع کننده موضوع

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
توی یک سخنرانی TED بود که گفته شد ما به پسرامون یاد میدیم که Brave باشن و به دخترا یاد میدیم که perfect باشن.

درواقع ی حس نیاز به حمایت از یک قدرت بالا تر در نوع بشر وجود داره نه در زن یا مرد برای همین انسان ها از اول تاریخ دین رو بوجود آوردن اما در سطوح پایین تر و عینی تر هم باید به این نیاز پاسخ داده بشه که زن و مرد راهکار های متفاوتی انتخاب کردن یا براشون انتخاب شده و به نظر من این تفاوت برمیگرده به همین perfectionism زن ها و braveness مرد ها

و اینطور توضیح میدم که مثلا کسی که میخواد پرفکت باسه یعنی نباید هیچ اشتباهی و نقصی داشته باشه و یا باید اون نقصارو با پشت یک"حامی"پنهان کنه اما کسی که شجاعه از خطا و نقص هاش نمیترسه و نیازی به پنهان کردنشون هم نداره پس نیازی به حمایت هم احساس نمیکنه و دوما کسی که میخواد همیشه و همه جا 100 درصد باشه و به صورت کلی هم این امکان وجود نداره خب اعتماد به نفسش شدیدا ضربه میخوره اما اگر کسی بدونه با وجود همه اشتباه ها و نقص هاش از طرف جامعه پذیرفته شده است خب فک ر میکنه که مثلا از نظر درونی و از جهت ژن های برگزیده اش انقدر پذیرفته هست خب اعتماد به نفسش خیلی میره بالا و در برابر افرادی که باید پرفکت باشن تا پذیرفته بشن (یک چیز نشدنی) حس حامی بودن رو پیدا میکنه

این تفاوت ها تو هرجامعه و فرهنگی وجود داره مثلا کسی که میخواد تو یک آزمون مصاحبه ای استخدامی قبول بشه اگه زن باشه باید 100 از 100 بگیره و هیچ ایراد و نقصی وجود نداشته باشه ولی یک مرد با 60 از صد هم احتمال قبولیش بالاست مثالم شاید خیلی کامل نباشه ولی تا حدی منظورمو میرسونه

اگه بخوایم به زنان یک جامعه استقلال بدیم و اعتماد بنفسشون رو زیاد کنیم باید بهشون یاد بدیم که imperfect باشن و خطا کردن و ناقص بودن نترسن حتی مثلا تو حوزه مارکتینگ همیشه میبینیم زنان بی نقصی رو به نمایش میذاره و هی داریم به زن ها یاداوری میکنیم حق خطا و نقص ندارن

Detective SHERLOCK

Logophile
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
دردست احدااااث ؛) المپیاد دانشجویی میرویم ان شا الله
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
پزشکی
توی یک سخنرانی TED بود که گفته شد ما به پسرامون یاد میدیم که Brave باشن و به دخترا یاد میدیم که perfect باشن.

درواقع ی حس نیاز به حمایت از یک قدرت بالا تر در نوع بشر وجود داره نه در زن یا مرد برای همین انسان ها از اول تاریخ دین رو بوجود آوردن اما در سطوح پایین تر و عینی تر هم باید به این نیاز پاسخ داده بشه که زن و مرد راهکار های متفاوتی انتخاب کردن یا براشون انتخاب شده و به نظر من این تفاوت برمیگرده به همین perfectionism زن ها و braveness مرد ها

و اینطور توضیح میدم که مثلا کسی که میخواد پرفکت باسه یعنی نباید هیچ اشتباهی و نقصی داشته باشه و یا باید اون نقصارو با پشت یک"حامی"پنهان کنه اما کسی که شجاعه از خطا و نقص هاش نمیترسه و نیازی به پنهان کردنشون هم نداره پس نیازی به حمایت هم احساس نمیکنه و دوما کسی که میخواد همیشه و همه جا 100 درصد باشه و به صورت کلی هم این امکان وجود نداره خب اعتماد به نفسش شدیدا ضربه میخوره اما اگر کسی بدونه با وجود همه اشتباه ها و نقص هاش از طرف جامعه پذیرفته شده است خب فک ر میکنه که مثلا از نظر درونی و از جهت ژن های برگزیده اش انقدر پذیرفته هست خب اعتماد به نفسش خیلی میره بالا و در برابر افرادی که باید پرفکت باشن تا پذیرفته بشن (یک چیز نشدنی) حس حامی بودن رو پیدا میکنه

این تفاوت ها تو هرجامعه و فرهنگی وجود داره مثلا کسی که میخواد تو یک آزمون مصاحبه ای استخدامی قبول بشه اگه زن باشه باید 100 از 100 بگیره و هیچ ایراد و نقصی وجود نداشته باشه ولی یک مرد با 60 از صد هم احتمال قبولیش بالاست مثالم شاید خیلی کامل نباشه ولی تا حدی منظورمو میرسونه

اگه بخوایم به زنان یک جامعه استقلال بدیم و اعتماد بنفسشون رو زیاد کنیم باید بهشون یاد بدیم که imperfect باشن و خطا کردن و ناقص بودن نترسن حتی مثلا تو حوزه مارکتینگ همیشه میبینیم زنان بی نقصی رو به نمایش میذاره و هی داریم به زن ها یاداوری میکنیم حق خطا و نقص ندارن
چه جالب
عنوان دقیقش یا سخنرانش رو به خاطر دارید؟
کنجکاو شدم ببینمش

arezoo.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
فقط نه فصل مورتیمر خوندم......

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
این مساله همیشه برای من جالب بوده و سوالی ذهنم رو درگیر میکنه: این تمایل در زن ها و مرد ها ( در مورد بحث تاپیک) غریزیه یا آموزش و القای جامعه؟
فکر میکنم فقط جامعه هم نیست ک در این مورد دارای نقش باشه. چیزی شبیه ب غریزه و ژنتیک هم در اینجا میتونه دخیل باشه. چند وقت پیش یه مستند در این مورد دیدم ک داشتن روی میمون ها آزمایش میکردن. کلی اسباب بازی رو روی زمین گذاشتن و میمون ها رو ( ک هم نر و هم ماده بودن) وارد زمین کردن. جالب بود ک ماده ها بیشتر سمت عروسک و اسباب بازی های دخترونه میرفتن و نرها بیشتر سمت ماشین و تفنگ و ...
البته درصد خطای آزمایش بالاست اما چیزی ک دیده شد جالب بود برام.

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
با این تعاریف من فک نکنم هیج وقت این سندروم رو بگیرم چون من بچه بودم واسه کنجکاوی جارو برقی خونه رو باز کردم:/ فقط دو س هفته دوچرخه م کمکی داشت بابام بردم تو حیاط کمکیارو در اورد فقط ب اندازه رکاب اول دوچرخه رو نگه داشت و گف خودت برو:) فک میکنم همه اینا موثر باشه چون من الان احساس میکنم ب تنهایی از پس همه کارام بر میام ^_^

بالا