• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منابع المپیاد کامپیوتر

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم با کمال تعجب قبول شدم
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
پاسخ : منابع المپیاد کامپیوتر

بدون شمارش تقریبن هیچ سوالی رو نمی تونی حل کنی.

( مثلن اگه بهت سواله ۸ قلعه رو بده نمونه ساده تر شده ی ۸ وزیر ) خوب احتمالن می تونی بدون دونستنه شمارش حل کنی. ولی وقتی تعداد حالت ها رو ۱۰۰ تا به بالاس خوب می مونی! ( ۸ قلعه مساله ی خیلی ساده ایه چون محیط و دامنه ی سوال کاملن مشحصه )
8 وزیر رو تو یه صفحه بچینیم که هیچ کدوم هم رو تهدید نکنه؟
همون جوری تفننی می پرسم (من دیگه کنکورم هم دادم رفت) ولی این که چگونه بچینیمش رو دیدم (حضوری) اصلا قرینه نبود می شه 4 حالت؟(منظورم اینه که کلن یه حالت بود حالا با توجه به جای کسی که کنار صفحه می شینه 4 حالت می شه)

سلام یکی امروز به من گفت که بچه هایی هستن که هم امسال دهمی میشن و هم کتاب وست رو خوندن هم زرد علیپورو حفظن ! این حرف چقدر میتونه واقعی باشه؟
خوب گیرم همچین آدمایی باشن به من و تو چه بشین برای خودت برای عشق خودت بخون المپیادت رو.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Mr.AB

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
4001

Mim

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
سلام یکی امروز به من گفت که بچه هایی هستن که هم امسال دهمی میشن و هم کتاب وست رو خوندن هم زرد علیپورو حفظن ! این حرف چقدر میتونه واقعی باشه؟
میتونه کاملا واقعی باشه
به هر حال کیفیت خیلی مهم‌تر ازین داستاناست، یکی ممکنه یه مشت سوال پراکنده حل کرده باشه و یه کتابم کامل نخونده باشه و قبول شه، یکی هفت هشتا کتابو زیر و رو کرده باشه و هیچی به هیچی.
بعدم نگرانی‌تو می‌فهمما، ولی تهش همین خوندنا و قشنگیای مسیرشه که میمونه، مدال یه نقطه‌ست تموم میشه میره "-:

Mr.AB

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
4001
من یه مشورت دیگه که میخواستم اینه که بغیر از کد زدن تو cf چیکار کنم برنامه نویسیم راه بیوفته؟

Mim

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
مشکل سینتکس‌ه یا الگوریتم؟
سینتکس که یه پایه‌ای بلد باشی، بعد هر چی لازم داشتی سرچ کنی یا کد یه سوالو زدی، کدای آدمای خفنم ببینی براش و چیز جدید داشت یاد بگیری، راه میفتی فکر کنم
الگوریتمم که گفتم
وقت بذار برا سوالا، شده چن روز فکر کن رو یه سوال تا حل شه... دیگه خیلی حل نمیشد هم طی یه حرکت ناشایست برو توتوریال بخون "-:

Mr.AB

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
4001
مشکل جفتشه من تا عید خیلی خوب کار کرده بودم هم سینتکس هم الگوریتم ولی تمرین نکردمو یادم رفت تازه ترجمم هم افتضاحه

• لایک
امتیازات: Mim

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
پوووفففففففففففف
یکم از گرد و غبارا بره

Retr026

نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
https://math-cs.blog.ir/
برای المپیادی های کامپیوتر و ریاضی فوق العاده مفیده

Retr026

نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
منابع :
برای مرحله ۱ حداقل باید آنالیز ترکیبی خوشخوان و روش های ترکیبیات ۱ علیپور رو کامل زده باشین (ابزار های اثباتی رو نزدین مهم نیس)
میتونین محافل ریاضی هم بزنین . گراف رو در حد تعاریف بلد باشین . برای گراف میتونین چند تا ویدیو اول موسسه آفتابو ببینین یا گراف شاززز هم خوبه.
یه مقدار کد زده باشین هم خیلی خوبه . چون سوالای الگوریتم طوری بهتون میدن که اگه با لوپ و حلقه تا حالا کار نکرده باشین خیلی براتون سخت میشه.
اینا دیگه مباحث مرحله اول رو پوشش میدن .

کتاب ترکیبیات شمارشی خوشخوان هم برا مرحله ۱ خوبه هم مرحله ۲

برای مرحله دو حداقل باید دو بار روش های ترکیبیات دو رو زده باشین و یه مقداری روش ۳ به علاوه بخش های مهم ترکیبیات زرد علیپور
الفبای المپیاد ریاضی فصل استقرا رو حتما باید زده باشین . استراتژی های حل مسئله فصل اکسترمالش کامل زده بشه حتما . اصول و فنون ترکیبیات فصل تابع مولد هم بزنین. بعد همه اینا کتاب روش های احتمالاتی وحید کاملی از خوشخوان هم بزنین خیلی خوبه. اینم بگم گراف وست (زبان اصلی نه ترجمه اش) رو حتما باید زده باشید.
به غیر از اینا حتما حتما باید مرحله ۱ و ۲ سال های قبل رو زده باشین. اگر هم سال اول یادگیریتونه (ممکنه دهم یا نهم باشین) مشکلی نداره تستی های مرحله دو رو بزنین . آنچنان سخت نیستن که هیچیشو نشه زد. ولی یه چند تا آخر رو نگه دارین و تایم دار بزنین که یه درصدی بتونین بگیرین خیلی خوبه . همچنین اگه معلم های المپیادتون سطحشون بالاس یا از طلا های دوره ان تشریحی هاتونو بدین تصحیح کنن که اشتباهاتونو بفهمین.

برای الگوریتم :
بدیهیه که باید سی پلاس پلاس بلد باشین . حالا از هر جایی دوس دارین میتونین بخونین و برا اینکه سینتکستون قوی بشه سوالایی با سختی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یه ۵۰ تایی حل کنین تا دستتون بیاد .
کتاب CPH خیلی خوبه
کتاب Guide to CP هم خوبه
اگه قراره اولین بار یه الگوریتم رو بخونین ویدیو های ببعی فوق العاده مفیده
CLIST هم لیست تمام کانتست ها و ساعت و زمانشونو میزاره و حتما شرکت کنین مخصوصا کانتست های کدفورسز و یوساکو و هکررنک رو
https://usaco.guide/ هم سایت المپیاد کامپیوتر آمریکاس و همه مباحث الگوریتم رو تا جهانی پوشش میده . و قبل هر مبحثش هم یه سری resource هم میده که بخونین . از برنز یا نقره اش شروع کنین و تا ته طلاش برین . پلاتینیوم برای خیلی قوی تر کار کردنه و Advanced اش هم مباحث المپیاد جهانیه و در سطح کشوری ازش سوال نمیاد
جدیدا بچه های شاززز یه پروژه شاززز گاید رو درست کردن و دارن تکمیلش میکنن : http://guide.shaazzz.ir/
https://www.vplanetcoding.com/free-resources اینم منبع خوبیه برا یادگیری
CRLS هم کتاب مرجع الگوریتمه . ترجمه اش هم جعفرنژاد قمی تو دو جلد به نام مقدمه ای بر الگوریتم ها چاپ کرده که میتونین بخرین . ضمنا بگم بعضی از کلمات رو فارسی سازی کردن که عجیب شده . مثلا ساختمان داده هیپ (heap) رو میگن کپه . ترجیحا تا جایی که میشه از کلمات و منابع انگلیسی استفاده کنین.
آپدیت : اینم بگم که یه سری از الگوریتم ها برای یادگرفتنشون باید نظریه اعداد رو در حد مرحله ۱ ریاضی بلد باشین که براش تئوری اعداد خوشخوان _ مهدی صفا رو پیشنهاد میکنم . آشنایی با نظریه اعداد فاطمی هم خوبه . البته یک ویدیو ببعی داره که نظریه اعداد هم در حد نیاز گفته
برای حل مسئله هم میتونین سوال های کدفورسز حل کنین و سعی کنین قلق های یک الگوریتمو پیدا کنین
https://projecteuler.net/ هم سایت خوبیه برا حل سوال
اگه خواستین یه مقایسه بکنین ریت cf خودتون رو بهتره با طلا ها و دوستایی که میشناسین مقایسه کنین
و دیگه کسی که بالای ۲۰۵۰ هستش ریت cf اش معمولا طلا کامپیوتره
اونایی که بالا ۲۵۰۰ ان هم اکثرا طلا جهانی ان
اونایی که هم که بالا سه هزار خورده ای هستن دیگه از لجند های خوف المپیاد جهانی ان
مثلا tourist ۶ تا طلا جهانی و یه نقره داره
یا Benq هم دو تا طلاجهانی داره و جز تیم آمریکا بوده
اینم یه تصویر از ریت cf ایرانی ها و مدال هاشون و ۹۵ درصدشون هم المپیادی هستن
7721-Screenshot-2023-04-19-21-38-00.png
خب و تو این عکس به ترتیب S2speed سپهر رمضانی طلا۴ امساله و جز تیم جهانیه
Amoo_Safer هم علی صفری نقره و طلا جهانی هستش
سومی هم مشخصه علیرضا کاویانی نقره و طلا جهانیه
چهارمی مهرداد سهرابی طلا کشوری
۵ امی رو هم نمیشناسم
ولی خب مثلا نفر ۲۸ ام .Mahdi. طلا کامپیوتره ولی DeadlyCritic نقره های وسط بودش
یا Setytousi (ستایش سلیمی) هم طلا کامپیوتره ولی ریت cf اش ۱۸۰۰ هستش

بالا