• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی کورس‌های آنلاین

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی
پاسخ : Online Courses

به نقل از Agent 47 :
الان ویدئو های هفته اول کورس الگوریتم پارت 1 گذاشته شده.
دو تا تمرین و یه پروژه برنامه نویسی هم گذاشته شده. نگاه کنید فیلم ها رو که با هم حل کنیم :-"

پ.ن: یه تاپیک جدا بزنم برا این کورس؟ حداقل فکر کنم 2-3 نفر علاقه مند باشن.

فکر می‌کنم اگر بخوایم برای تاپیک‌ها کورس جدا بزنیم، نباید توی مباحث علمی باشه، خیلی شلوغ می‌شه و فعلاً که تعدادش کم پیش‌بینی می‌شه، زیرانجمن هم نمی‌شه براش زد. می‌تونی ببریش توی انجمن ریاضی؟

ghasedak!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران- بابلسر
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

چرا هیچ کورسی تو زمینه ی مهندسی عمران نداشت!
یا اینکه داشت و من پیدا نکردم :-?

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

ممنون از همگی :) ... این هم لینک یک سایت هست که البته آنلاین کورس هاش پولی هست .. البته قسمت ثبت نامش ایران رو هم داره ... لینک زیر پایه سیستم قلبی و عروقی است برای بچه های پزشکی که آموزشش رایگان هست .

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

یه درس پیدا کردم استادش خیلی فانه : :-"
http://ocw.mit.edu/courses/brain-and-cognitive-sciences/9-00sc-introduction-to-psychology-fall-2011/index.htm
اینم متریالش :
http://ocw.mit.edu/courses/brain-and-cognitive-sciences/9-00sc-introduction-to-psychology-fall-2011/download-course-materials/

اینم یه درس AI که خود نویسنده های بهترین کتاب AI, اونو تدریس میکنن:
https://www.udacity.com/wiki/cs271/downloads
[SIZE=78%] [/SIZE]
من این دوتارو دارم میگذرونم, اگه کسی خواست بگذرونه بیا بگذرونه! :-"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
حالا که تابستون شده و از کنکور هم گذشت گفتم بیام باز این تاپیکو بالا بیارم و چندتا کورسی که خودم شروع کردم رو معرفی کنم. (اینایی که معرفی می‌کنم همشون مقدماتی‌ هستن و اکثرا به رشته‌ی خاصی مربوط نمی‌شن)

Think Again I: How to Understand Arguments

این کورس اول از یه مجموعه‌ی چهارتاییه به اسم Think Again: How to Reason and Argue که هر کورسش چهار هفته‌ست و به هفته‌ی چهار پنج ساعت وقت نیاز داره.

Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects

یه کورس چهار هفته‌ایه که هفته‌ای سه چهار ساعت وقت می‌بره. یه نکته‌ی قابل توجه این کورس اینه که ویدیوهاش زیرنویس فارسی هم داره برای کسانی که ممکنه زبانشون ضعیفتر باشه.

Social Psychology

CS50's Introduction to Computer Science

cs50 یه مجموعه از یه سری کورس مربوط به علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسیه که harvardx ارائه میده. این کورس به خصوص ازش یه کورس ساده و مقدماتی برای برنامه‌نویسی و کامپیوتره که البته بیشتر توضیح یه سری مباحث پایه‌ایه نه یاد دادن زبان برنامه‌نویسی خاصی.

البته یه ایرادی که من دیدم به بعضیا به مجموعه cs50 می‌گیرن اینه که زیادی علوم کامپیوترو کادوپیچ می‌کنه و ایده‌ی واقع‌گرایانه‌ای از اینکه یادگیری کامپیوتر چطوریه نمی‌ده. و فکر کنم دلیلش این باشه که خیلی کورسش به طور جذاب طراحی شده و یه سره در حال کمک به دانشجوعه من خودم نصفش رو سال پیش انجام دادم و به دلیل یه سری کار که برام پیش اومد نتونستم ادامه بدم ولی هرچند آسون نیست میتونم این قضیه رو درک کنن. با این وجود من خودم قصد دارم این تابستون ادامه بدمش که البته دلیلش اینه که می‌خوام بعدش کورس CS50's Introduction to Game Development رو شروع کنم و پیش‌نیازش یه دانش مقدماتی در برنامه‌نویسیه در حد همین کورس قبلی.

Songwriting: Writing the Lyrics

اینم که یک کورس ترانه‌نویسی از Berklee که از برترین کالج‌های موسیقیه. من اینو به علاوه‌ی چند کورس دیگه ممکنه ازش استفاده کنم.

یه چندتا نکته‌ی کلی راجع به این کورسا و هر کورسی که خودتون خواستین بردارین:

1- این قضیه که دیگه این کورسا مدرک نمی‌دن که سال‌هاست برقراره و اکثرا می‌دونن ولی یه چیزی که شاید بعضی‌ها ندونن اینه که بعضی از کورس‌ها در صورت نخریدن مدرک یه سری‌ از امکانات یادگیری رو ارائه نمی‌دن. در واقع یه سری کوییزهای نمره‌بندی شده و یه سری تمرینات peer-reviewed که حالا کوییزها که نظر شخصی منه که زیاد مهم نیستن ولی اون تمرینات peer-reviewed بسته به مطلبی که داره تدریس میشه ممکنه خیلی مهم باشه پس قبل از اینکه یک کورس رو شروع کنید این موارد رو چک کنید و ببینید در صورتی که یه سری امکانات ارائه نمیشه ارزششو داره یا نه که وقتتون تلف نشه.

از کورسایی که من گفتم فقط کورس ترانه‌نویسی برکلیه که اینجوریه بقیه برای انجام تکالیفشون نیازی به خرید مدرک نیست. (متاسفانه همه‌ی کورسای ‌برکلی همینطوریه که البته من برای خود شخصم دیدم میتونم کنار بیام راجع به این کورسای به خصوص که بسته باشن ولی یه کورس راجع به نوشتن میخواستم بردارم ولی چون کلی تمرین peer-reviewed داشت و تاثیر مهمی در کل روندش داشت پششیمون شدم.)

2- توجه به ددلاینا که توی کورسای آنلاین بدیهیه ولی چیزی که من متوجهش شدم اینه که اکثر کورسا جدیدا self-paced شدن به این معنی که خیلی برنامشون سفت و سخت نیست و قابلیت تغییر و وقف دادن با برنامه‌ی خودتون داره. تا اینجا همه‌ی کورسایی که نام ‌بردم یا ددلاین نداره یا اگر داره قابل تمدید زمانه و یه سریاش هر مدت مشخص (مثلا سر هر ماه) ریست میشه ددلایناش. مهمترین قسمت عمل کردن به ددلاینا باز هم همون peer-reviewed assignment هست که اگر بعد از ددلاین بفرستین ممکنه کسی نباشه که چک کنه تمرینتون رو.

3- سایت‌های ارائه دهنده‌ی کورس که مشخص هستن. اونایی که من گفتم و می‌شناسم که هم رایگانن هم نسبتا خوب همین coursera و edx هستن و سایت‌ها مربوط به خود دانشگاه‌ها.(البته ‌khan academy هم واقعا خیلی خوبه که به درد مطالب پایه‌ای ریاضی و فیزیک و اینجور قبیل چیزها در دبیرستان و سال‌های اول دانشگاه میخوره فقط زبانتون باید قوی باشه) حالا کاری به این ندارم کس دیگه اگر سورس دیگه‌ای می‌شناسه بگه. چیزی که می‌خوام بگم که ربطی به این قضیه نداره (و نمی‌دونم چرا دارم اینجا میگم!) اینه که اگر می‌خواین یه علم یا مهارت تخصصی رو به حد خوب و نسبتا حرفه‌ای یاد بگیرین به این کورسا بسنده نکنین چون واقعا کافی نیستن و به سورسای آنلاین دیگه که به صورت کورس نیستن سر بزنن حالا یا بلاگ‌های آموزشی یا کتبی که رایگان آنلاین هست یا یوتیوب. (که واقعا برای همه چیز میشه ازش کمک گرفت)

یه سری از چیزها مثل نوشتن و طراحی که من یه سری اطلاعات ازش نیاز داشتم رو که اصلا کورس خاصی از دانشگاها و تو این سایت‌ها ازش ندیدم به یه سری کورس غیر دانشگاهی و مطالب دسته‌بندی شده مرتب یه تخصص خاص در سایت‌های تدریسی مخصوص به همون مهارت پیدا کردم که البته هنوز با دقت نگاه نکردم که خوباشو بذارم ولی خلاصه‌ی حرفم اینه که خودتونو محدود نکنید.

+ بیاین کورس‌هایی که براتون جالبه و خودتون این تابستون می‌خواین بردارین رو معرفی کنین و اگه تونستین یه توضیحاتی هم راجع بهشون بدین.

Aliovski

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
در حال حاضر یکی از جامع ترین و کامل ترین های فارسی زبان،Faradars.org هستش که از آموزش زبان داره تا هوش مصنوعی و دروس مهندسی دانشگاهی!ریاضی،برنامه نویسی،انیمیشن و طراحی و... فراوون.برای تابستان هم تخفیف ویژه داره

مورد بعدی که تنوعش کمتره و متنرکزه بیشتر روی برنانه نویسی و وب و بازیسازی،Faranesh.com هستش که قیمتاش پایینتره و تعداد رایگان هاش هم کمتر.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

THG

امین
نام مرکز سمپاد
شهید فیروزی
شهر
یه جایی
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
سخته
CS50's Introduction to Computer Science

cs50 یه مجموعه از یه سری کورس مربوط به علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسیه که harvardx ارائه میده. این کورس به خصوص ازش یه کورس ساده و مقدماتی برای برنامه‌نویسی و کامپیوتره که البته بیشتر توضیح یه سری مباحث پایه‌ایه نه یاد دادن زبان برنامه‌نویسی خاصی.

البته یه ایرادی که من دیدم به بعضیا به مجموعه cs50 می‌گیرن اینه که زیادی علوم کامپیوترو کادوپیچ می‌کنه و ایده‌ی واقع‌گرایانه‌ای از اینکه یادگیری کامپیوتر چطوریه نمی‌ده. و فکر کنم دلیلش این باشه که خیلی کورسش به طور جذاب طراحی شده و یه سره در حال کمک به دانشجوعه من خودم نصفش رو سال پیش انجام دادم و به دلیل یه سری کار که برام پیش اومد نتونستم ادامه بدم ولی هرچند آسون نیست میتونم این قضیه رو درک کنن. با این وجود من خودم قصد دارم این تابستون ادامه بدمش که البته دلیلش اینه که می‌خوام بعدش کورس CS50's Introduction to Game Development رو شروع کنم و پیش‌نیازش یه دانش مقدماتی در برنامه‌نویسیه در حد همین کورس قبلی.

cs50 رو تابستون پارسال دوتا از problem set هارو حل کردم ولی بعدش به خاطر کنکور بیخیال شدم.یه ساله منتظرم دوباره شروع کنم چون میخوام با اون برنامه نویسی رو شروع کنم و تدریس David Malan اونقدر خفنه که واقعا کمک کننده هست به علاوه کلی ویدئو کوتاه که نکته های lecture رو دوباره توضیح میده. Learning How to Learn فوق العادست , یه کتاب هم هست به اسم A mind for numbers و نویسندش همون Barbara Oakley که اگه زبانتون خوبه و میتونین بخونید(نمیدونم ترجمه داره یا نه) شدیدا توصیه میکنم.
به غیر از اینا دوتا دوره هنری هم هست که بهشون علاقه دارم. یکی drawabox هست که مهارتای پایه ای نقاشی رو آموزش میده و تفکر سه بعدی رو. یه وبسایت کامل داره و میتونین توی discord یا reddit تمریناتونو بزارین تا برای بهتر شدن بهتون پیشنهاد بدن. کلا هدفش اینه که بهتون واسه نقاشی اعتماد به نفس بده و کمک کنه اصولی یاد بگیرین.من یه چند هفته ای ازشو کار کردم ولی دستمو اذیت میکرد و تمرکز بالایی هم میخواست واسه همین اونو هم گذاشتم واسه بعد کنکور!
دوره بعدی هم واسه کساییه که به موسیقی کلا علاقه دارن
اسمش هست Listening to Music و واسه دانشگاه yale هست. میخواد بهتون یاد بده چجوری به موسیقی گوش بدین (مخصوصا کلاسیک) که احساسات آهنگ رو کاملا درک کنین و بیشتر از موسیقی لذت ببرین! فعلا اینا یادمه.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
بچه ها کورس آنلاین آمار خوب میشناسید؟ (احتمالات نداشته باشه. آمار مهندسی هم نباشه)

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
https://stevenpinker.com/psy-1-introduction-psychological-science-lectures

استیون پینکر، استاد مشهور روان‌شناسی دانشگاه هاروارد توی این کورس رایگان، مباحث اساسی روان‌شناسی رو تدریس کرده که برای ورود به دایره‌ی دانش روان‌شناسی خیلی خوبه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
شاید بعداً بیام چندتا کورس معروف و خوب دیگه معرفی کنم ولی اینو گفتم الان تا یادم نرفته بگم: کورسرا مثل نقل و نبات فایننشال اید میده. فقط کافیه بگین ایرانین و چند پاراگراف چرت و پرت ببافین (تمپلتاش اینترنت پیدا میشه) تا به طور رایگان بتونین کورس پولی رو دریافت کنید. (با مدرک)

Edx هم با همین کار فایننشال اید میده ولی نه کامل مثل کورسرا عوضش یه کد تخفیفی تا ۹۰ درصد میتونید بگیرید که اونم بسته به کورسش حتی با قیمت دلار الان از دوره‌های ایرانی‌ ارزون‌تر‌ در میاد.

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس
این کورس مدیکال‌نوروساینس دانشگاه Duke خیلی جالب و مفیده. پر واضحه برای علاقه‌مندان به آناتومی مغز و فانکشن هر بخش:
Medical neuroscience

R.H.Mohassel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
MIT OpenCourseWare
OCW
https://ocw.mit.edu/

پیشنهاد می‌کنم کورس (آموزه) های رایگان موسسه فناوری ماساچوست رو در زمینه های گوناگون دنبال کنید.

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی