• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دگرباش‌ها

نظر شما راجع به حقوق برابر دگرباش‌ها با دیگر اعضای جامعه چیست!؟

• برای تمامی گروه‌های دگرباش و تمامی حقوق موافق هستم

رای‌ها: 27 48.2%
  • فقط برای ترنسکشوال‌ها و تمامی حقوق موافق هستم

رای‌ها: 5 8.9%
  • فقط برای همجنسگراها موافقم و تمامی حقوق موافق هستم

رای‌ها: 0 0.0%
  • برای تمامی گروه‌های دگرباش و تمامی حقوق مخالف هستم

رای‌ها: 3 5.4%
  • با برخی از حقوق برای همجنسگراها نظیر ازدواج و یا حضانت بچه مخالف هستم ولی با اغلب حقوق موافق هستم.

• با برخی از حقوق برای ترنسکشوال‌ها نظیر ازدواج و یا حضانت بچه مخالف هستم ولی با اغلب حقوق موافق هستم.

• نظری ندارم و حس می‌کنم علم نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

رای‌ها: 19 33.9%

• رای‌دهندگان
    56
  • شروع کننده موضوع

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
سلام
راستش دیشب ی بحث پیش اومد بین چند نفر از دوستام ، و متوجه شدم واقعن دیدگاه جامعه ب این دسته از افراد جالب نیست(با اینکه از نسل خودمون هم بودن) و حتی نمیدونن دقیقن ترنس چی هست :/ و منو خیلی خیلی متاثر کرد..
در حالیکه ترنس یک اختلال زیستی هست مثل خیلی از اختلالات مادرزادی دیگه (مثلن ناشنوا ، روشن دل ، کوتولگی و... ) منتها تو ارگان جنسی !

شما دیدگاهتون چی هست ؟ چقدر اطلاع دارین راجبشون . نحوه برخوردتون چجوریه ؟ بنظرتون باید چیکار کرد این دیدگاه مردم تصحیح بشه (رسانه های ملی ک اطلاع رسانی درستی نمیکنن :/ ) ؟ اطرافتون ترنس هست ؟ از مشکلاتشون اطلاع دارین توی جامعه بیان کنین .

پ.ن: مودیر جان من شیرازیت خونم رفته بالا تاپیک تکراری بود خودت زحمت ادغامشو بکش :-"

Kda1998

كيميا ام ديگه :-؟
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
مرسي كه اين تاپيك رو زدي واقعا... اين أقليت هاي دوست داشتني علاوه بر اينكه به فكر وادارت ميكنن،به شدت نيازمند توجه هستن
چند وقت پيش طبق تجربه اي كه از برخورد با اين بيماران داشتم يه حرف بزن گذاشتم كه اگه اجازه بدي كپي كنم همينجا چون هم چيز جديدي به ذهنم نرسيد هم اينكه خيلي دلي و صادقانه نوشته بودم،الان ممكنه شفافيت اون موقع رو نداشته باشم.

چند وقت پيش تو بيمارستان ابن سينا يه طرحي اجرا و چند تا جلسه گذاشته شد براي كمك به بيماران تراجنسي.[قطعا به حضوري من نيازي نبود و دوستان لطف داشتن منم بازي دادن ((: ] خب من تا قبل از اون اطلاعات زيادي از اين بيماران نداشتم؛چه از نظر علمي چه از نظر اجتماعي. صرفا براي آمادگي خودم قبل از جلسه يه مطالعه مختصري داشتم.و بالاخره برگزار شد...
(حقيقتا چه مقدمه غيرمهيجي كي خوشحاله كه نويسنده نشده؟مخلصتون )
مشكلات زيادي مطرح شد؛از مشكلات اجتماعي و طرد شدن از خانواده بگير تا هزينه جراحي و مشكلات اقتصادي.
آخ كه چقدر اين بيماران مظلومند...بحث سر هزينه مسكن و خونه بود يكي از حاضران گفت:چه هزينه بيخودي ما مشكلات مهم تري داريم تو مملكت!فقط كافي بود تصور كنه دختر/پسر خودش اين مشكل رو داره تا بفهمه چقدر ممكنه تو يه مكان عمومي اذيت بشه(خوابگاه دانشجويي،مسافرخونه و ...)همين!
مثال هاي عجيب غريبي شنيدم از برخورد خانواده با اين بچه ها كه نپرس!
و...

عاقا ما چمونه؟چرا بلد نيستيم زندگي كنيم كنار هم؟يكي سياهه يكي سفيد،يكي به طور ذاتي وقتي به دنيا مياد چشمان سالمي نداره يكي ممكنه شنوا نباشه يكي ممكنه دست نداشته باشه و اينا هم به طور "طبيعي" جنسيتشون دچار اشكاله... در نهايت هممون آدميم عاقا!

حالا واقعا انتظار ندارم يك جامعه كه شامل تعداد زيادي انسان ميشه كامل درك كنه تفاوت ها رو ولي آخه خانواده؟بحث بچهِ "خود" فرق نميكنه واقعا؟حداقل اگه در جامعه ازت "توقع" دارن آدم فهميده اي باشي،در مورد خانواده "وظيفه" داري درك كني شرايط فرزندتو!

نميدونم چجوري كمك كنيم بِهَم كه نسل ما حداقل والد بهتري باشه از يه جايي بايد شروع كنيم بالاخره و نميدونم از كجا

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
ابتدای امر باید عرض نمایم

چنتا اصطلاح متفاوت ولی مرتبط ب هم هست, که تو ترجمه ب فارسی دچار اشتباه و یکسان سازی میشه: Transgender و TransSexual
bisexual, bigender, pangender, intersex, و ...

در نهایت ب این موضوع میرسیم ک تو این مرز پرگهر بهتره در مورد این مسائل صحبت نکرد...دیدم که میگم:-??

تو کشورای توسعه یافته, مفهوم "جنس(یت) سوم-third gender" جا افتاده و بیشتر از یک دهه است که خیلی از کشورا حقوق این افراد رو به رسمیت میشناسن. یه بند مهم و اساسی, پذیرش این افراد همان طور که هستن, و تا زمانیکه درخواست خدمات پزشکی ندارن, نباید بعنوان بیمار تلقی بشن

afsoon.s

.؛.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
----
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
تربیت بدنی
همونطور که گفتی این یه بیماری اونهم از نوع مادزادی هست،هیچکس حق تمسخر یا نگاه بد رو نداره
حتی دین هم اینو میگه
حتی میگن وقتی داری درمورد خاطرات مشترکت با یه ترنس حرف میزنی نباید بگی : وقتی تو هنوز دختر(یاپسر) بودی!
البته مردم به کسی که فلج باشه،یا نابینا ؛به یه چشم دیگه نگاه میکنن که ۹۹٪باعث ناراحتی طرف میشه،
که این رفتارشون درمورد ترنس ها چندبرابر شدید تره!
همونطور که @ShapoorII گفت،تو کشورهای دیگه این موضوع بیشتر جا افتاده و حقوقی دارن
البته نمیدونم کلمه بیمار مناسب این افراد باشه یا نه

• شروع کننده موضوع

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
من هیچ جا نگفتم بیمار ؛ گفتم اختلال . و خب اختلال هست توی تشکیل ارگان جنسی در زمان جنینی ک خودش درجات متفاوتی داره .
نگاه کنین الان قرار نیست ترنس رو تعریف کنیم و وارد بحث علمی شیم زیاد و راجب هر کدوم از اون درجاتش بگیم .
هدفم بیشتر مشکلات اجتماع خودمونه ! اینکه تو خیابون رد میشین یکیشون کنارتون رد میشه عکس العمل چیه .
طرف اومده میگه ترنسها چندشن ؛ نجسن ؛ حالمو بد میکنن ! تو همین انجمن ، از بین خودمون ! و این معضل بزرگیه . ب اندازه اطلاعات نداشتن از HIV هپاتیت جلوگیری از بارداری پیشگیری از بیماریهای عفونی مسائل بهداشتی و.. . ن بخاطر مردم بخاطر حفاظت از ترنسها . ینی مشکل از اون ترنس نیست مشکل از مردمه . همونطور ک تو بیمارستان یکی بفهمه تخت کناریش HIV مثبته اعتراض میکنه ک نمیخوام کنارش باشم ! ازش میگیرم . نمیخوام بهش دست بزنم . این نحوه برخورد با ترنسها هم از نظر جنبه روانی خیلی بار سنگینیه و گناه دارن . در حالیکه خودشون انتخاب نکردن اینجوری باشن . حقیقت وجودشون همینه ک هست ! همین ک ی مرد ببینیم ارایش کنه لباس دخترونه بپوشه ؛ این خود اون شخصه ! نمیتونه روحیات زنانه نداشته باشه ! نمیتونه لباس و اخلاق مردانه داشته باشه ! چون طبیعتش همینه ک داریم میبینیم ! و این عدم اطلاع رسانی و خزعبلاتی ک کردن تو مغز مردم راجب مسایل اخر الزمان ک زمانی میرسه مردا لباس زنانه میپوشن زنها مردانه و.. تو این جامعه ب اصطلاح اسلامی جای اطلاع رسانی علمی خیلی بده !

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
یه جایی دیدم که توی خیابون جلوی چشم پلیس به یه ترنس ام تو اف تجاوز شد و هر چی جیغ زد پلیس توجهی نکرد، جلوی چشم خودم بارها به ترنس ها تیکه و متلک انداختن، کم ندیدم ترنس ها رو مورد ضرب و شتم قرار بدن و بهشون القاب چرندی مثل «نشونه آخرالزمان» بدن، حتی دیدم خونواده‌ای که سعی میکنن بچه رو به جای تطبیق جنسیت، درمان کنن! طبیعتا وقتی بچه زیر بار پذیرش جسم مخالفش نره هم طرد میشه

همینطوریش مشکلاتشون کم نیست، یعنی اگه بگیم با توهین نکردن ما و نمک رو زخمشون پاشیدن حقوقشون رعایت شده مسلما حرف نادرستی زدیم
برای تایید عملشون نیاز به کلی گواهی و مدرک دارن
باید با خونواده هایی که مقاومت میکنن بجنگن و چه بسا طرد هم بشن
برای عمل نیاز به مقدار زیادی پول دارن
بعد عمل شرایط سختی از نظر اجتماعی دارن
در اثر عمل تغییر جنسیت، بخیه ها و زخم های زیادی رو بدنشون می‌مونه که تا آخر عمر باهاشونه
ضمن اینکه به خاطر هورمون‌تراپی دچار مشکلات کبد و کلیه میشن و عمرشون کاهش چشمگیری پیدا میکنه!
دردسرهای بعد از تطبیق جنسیت هم بذاریم جای خودش
عدل و انصافه که در کنار این همه مشکل به خاطر اختلالی که ابدا توش سهیم نیستن، جور کوته‌فکری و کم‌شعوری جامعه رو هم بکشن؟ چون بقیه خودشون تو انتخاب جنسیت اختیار داشتن و اینا از عمد جنسیت متفاوت از روحیاتشونو انتخاب کردن؟

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
یکی از چیزایی که همیشه لازمه بدونیم، منطق و تفکر پشتِ یک رفتاره. مثلا اینکه ضدیت با ترنس ها وجود داره و اونارو بد میدونن، چرا بد میدونن؟ طبق چه دلیل و منطقی؟(حالا هرچند درست یا غلط).
قبل از جواب دادن به این سوال، لازمه دوتا مفهوم رو بدونیم(میدونم تابحال زیاد این تفاوت رو توضیح دادم، پس اگه براتون تکراریه، نیازی به خوندن دوباره بخش خط کشی شده ندارید):
جنس: ویژگی های بیولوژیکی مثل اندام تناسلی و...(که البته فقط مونث و مذکر هم نیست)
جنسیت: هنجارهای اجتماعی درباره رفتار. هر وقت که پسوند های "پسرانه" و "دخترانه" بصورت یک "باید/نباید" گفته بشن. مثلا اینکه پسر نباید گریه کنه، آرایش مالِ دختره و...توجه داشته باشید که جنسیت، امری اجتماعیه. این مصداق های رفتاری، تابحال در طولِ زمان و در ملل مختلف، تفاوت هائیم داشتن و دارن. مثل آرایش مردان مصری و کره ای و بومیان، در مقابل خیلی جاها که فقط زنان این کارو میکردن)

با توجه به این تعاریف، میشه گفت که معمولا در جوامع(خصوصا کشور سنتی ای مثل ایران)، نوعی پیشفرض درباره همسان بودن جنس و جنسیت وجود داره. این موضوع که در اصل، دو جنس مذکر و مونث داریم که هر کدم از این جنس ها، قاعدتا ویژگی های خاص جنسیتی دارن(گرچه این ویژگی ها در واقع اجتماعی و برساخته هستن، اما ذاتی و اصلی معرفی میشن که انگار از ابتدای تولد ابتدای خلقت انسان، به همین شکل، وجود داشتن) که باید رعایت بشه و تخطی از اونها، اختلال/بیماری/مشکل/بدی/ناهنجاری/بی آبرویی و...به حساب میاد.
جودیت باتلر در اینباره، عبارت معروف و بحث برانگیزی داره که میگه "جنسیت، اجراگونه ست". این یعنی "جنسیت"(که بر جنس، اعمال و تطابق داده میشه. یا بهتر بگیم، تحمیل میشه)، نه چیزی ذاتی و هویتی و غیر قابل تغییر، بلکه توقعِ نوع خاصی از اجرا و رفتار، از سوی جامعه ست. نوعی هنجارِ رفتاری و اجتماعی.
با توجه به این جنسیت تحمیل و حمایت شده، هر چیزی که با این هنجار و فرض مخالف باشه، طرد میشه. افراد همجنسگرا(در حالی که توی تعریف جنسیت زن و مرد، باید به جنس به اصطلاح مخالف، گرایش داشته باشن)، زنپوش یا مردپوش هاو.....و از جمله ترنس ها، محکوم میشن. ترنس هائم مثال های نقضی از ذاتی بودنِ این هویت ها، و دارای هویتی متفاوت با اون ها هستن. تراجنسیتی ها، هویت جنسیتی خودشون رو متضاد با هویت جنسی فعلی و اجتماعی خودشون میدونن، که بر اساس شکلِ بدنشون، ازشون انتظار میره. به همین دلیل در نمونه افراطی و خیلی وقت ها برای عادی تر شدن، دست به تغییر جنس و بدنِ خودشون میکنن تا با جنسیتی که خودشون رو واقعا متعلق به اون میدونن، از نظر جامعه، تطابق داشته باشه. ولی همین کار، به نوعی نقض اون پیشفرضهای ریشه دار درباره ذاتی بودنِ تطابق نوعِ خاصی از جنسیت با نوعِ خاصی از جنس، هست. ضمن اینکه بخاطر مدت ها در خفا و محکوم بودن، روبرو شدن ناگهانی با چنین چیزی، برای خیلی از افراد سنتی، عجیب و جدید و غیر قابل درکه، و طبعا روی خوشی بهش نشون داده نمیشه.
در واقع مبارزه علیه موضع گیری منفی نسبت به ترنس ها، خودش بخشی از مبارزه بزرگتر علیه سایر اقلیت های جنسی و جنسیتی و گرایش هاست، که به معنی مبارزه با هنجارِ اجتماعی تعریف شده(تحمیل شده) درباره جنسیت و نحوه تطابقش با جنس، هست.

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
از نظر من پذیرش این موضوع در جامعه یه فرآیند نسبتا زمان‌بر هستش که باید تدریجی صورت بگیره..
به این معنی که ما (و حتی حاکمیت) نمیتونیم به صورت صاعقه‌مانند بیایم و بخوایم این موضوع رو برای مردم عادی سازی کنیم، بحث بحث اعتقاده و از اونجایی که مردم کشور ما از اینکه بخوان تفکرشون و یا موضعشون رو راجع به یک موضوع تغییر بدن متنفر هستند. این عادی سازی نیازمند مقدار زیادی پیش‌نیازه، طبیعیه که تلاش ماها باید بر روی نسل های بعدی باشه چون قطعا نسل های پیشین چنین چیزی رو نخواهند پذیرفت، و این هم می‌دونیم که برای ایجاد تغییر در تفکر اعضای هر جامعه‌ای باید از سیستم آموزش اون کشور استفاده بشه، (رایت کردن روی سی‌دی خام راحت‌تره یا ری-رایت سی‌دی که قبلا رایت شده؟) مشخصه که دومی مقدار بیشتری زمان و انرژی می‌طلبه (بیشتر اوقات هم غیر ممکنه، چون ممکنه سی‌دی درایو ما قابلیت دوباره‌نویسی نداشته باشه)، نسل سنتی و آرمان‌گرای ما هم قابلیت بازنویسی ندارن، و اطلاعاتی که در ابتدای امر به عنوان "گزاره‌های همیشه درست" در ذهنشون فرو شده رو با هیچ مفاهیم جدیدی عوض نمی‌کنن.
پیش نیاز ها زیاد هستند که جای بحث تک‌تکشون میتونه یه تاپیک باشه، در کل باید قبل از هر کاری ذهن‌ها و روح‌ها رو برای پذیرش (بلااکراه) موضوع آماده کنیم.

afsoon.s

.؛.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
----
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
تربیت بدنی
مردم نشونه های آخرالزمان رو با ترنس ها اشتباه گرفتن!
ببینید،الان توی کشور ما واقعا درمورد ترنس ها اطلاعی به مردم نمیدن،کسایی که باید اهمیت بدن،اصن اهمیت نمیدن!،یعنی میخوام بگم اگه خودت نری پرس و جو کنی، ممکنه یه چیزای مبهمی از مردم عادی که حتی اطلاع درستی از ترنس ها ندارن و ممکنه اطلاعاتشون غلط باشه بشنوی، و یه باور غلط تو ذهنت ایجاد بشه و همونو نشر بدی حتی!
من با @Phoenix.ir موافقم،جا افتادنش برای مردم یه فرایند زمانبره و تدریجی.
۹۰٪ مردم با شنیدن کلمه ترنس ناخودآگاه اخم میکنن یا یه طوری انگار چندششون میشه،چون تو ذهنشون بد جا افتاده.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
همونطور که گفتی این یه بیماری اونهم از نوع مادزادی هست،هیچکس حق تمسخر یا نگاه بد رو نداره
حتی دین هم اینو میگه
حتی میگن وقتی داری درمورد خاطرات مشترکت با یه ترنس حرف میزنی نباید بگی : وقتی تو هنوز دختر(یاپسر) بودی!
البته مردم به کسی که فلج باشه،یا نابینا ؛به یه چشم دیگه نگاه میکنن که ۹۹٪باعث ناراحتی طرف میشه،
که این رفتارشون درمورد ترنس ها چندبرابر شدید تره!
همونطور که @ShapoorII گفت،تو کشورهای دیگه این موضوع بیشتر جا افتاده و حقوقی دارن
البته نمیدونم کلمه بیمار مناسب این افراد باشه یا نه

بیماری تعریف مشخصی داره. تو فارسی و متون عام تمایزی واسه illness, sickness , disease قائل نمیشیم, درصورتیکه نه تنها اینا با هم متفاوتن بلکه ترنسجندر جزو هیچکدوم حساب نمیشه مگه اینکه خود فرد تمایل به پزشکی سازی و درمان داشته باشه.

یه جایی دیدم که توی خیابون جلوی چشم پلیس به یه ترنس ام تو اف تجاوز شد و هر چی جیغ زد پلیس توجهی نکرد، جلوی چشم خودم بارها به ترنس ها تیکه و متلک انداختن، کم ندیدم ترنس ها رو مورد ضرب و شتم قرار بدن و بهشون القاب چرندی مثل «نشونه آخرالزمان» بدن، حتی دیدم خونواده‌ای که سعی میکنن بچه رو به جای تطبیق جنسیت، درمان کنن! طبیعتا وقتی بچه زیر بار پذیرش جسم مخالفش نره هم طرد میشه

همینطوریش مشکلاتشون کم نیست، یعنی اگه بگیم با توهین نکردن ما و نمک رو زخمشون پاشیدن حقوقشون رعایت شده مسلما حرف نادرستی زدیم
برای تایید عملشون نیاز به کلی گواهی و مدرک دارن
باید با خونواده هایی که مقاومت میکنن بجنگن و چه بسا طرد هم بشن
برای عمل نیاز به مقدار زیادی پول دارن
بعد عمل شرایط سختی از نظر اجتماعی دارن
در اثر عمل تغییر جنسیت، بخیه ها و زخم های زیادی رو بدنشون می‌مونه که تا آخر عمر باهاشونه
ضمن اینکه به خاطر هورمون‌تراپی دچار مشکلات کبد و کلیه میشن و عمرشون کاهش چشمگیری پیدا میکنه!
دردسرهای بعد از تطبیق جنسیت هم بذاریم جای خودش
عدل و انصافه که در کنار این همه مشکل به خاطر اختلالی که ابدا توش سهیم نیستن، جور کوته‌فکری و کم‌شعوری جامعه رو هم بکشن؟ چون بقیه خودشون تو انتخاب جنسیت اختیار داشتن و اینا از عمد جنسیت متفاوت از روحیاتشونو انتخاب کردن؟
اون موردی که هایلایت کردی شواهد مستند پزشکی نداره.

موضوع "جنس سوم" موضوع به شدت پیچیده ای عه. چون از یه طرف جوانب مختلف پزشکی و روانپزشکی, روان شناسی, مسائل فرهنی, اجتماعی و مذهبی رو فرا میگیره... از طرف دیگه افراد و طبقات زیادی تو این گروه قرار میگرن. بعضن به لحاظ فیزیولوژیک مشکل جدی نداره اما ممکنه از جنبه روانی, جنسیت خودش رو نپذیره.

یه ایراد اساسی تو جامعه ما, توهم دانایی عه. در مورد خیلی از موضوعات, از اقتصاد کلان و تکنولوژیهای نوین گرفته, تا همین موضوع. خیلیا به این اشاره کردین ک جامعه آگاهی کمی از این موضوع داره. من میگم نه تنها اطلاعات علطی داریم, بلکه خیلی از مزدم نمیخوان قبول کنن ک اطلاعی ندارن, بعبارتی واسه مردم یه مسألهproblem نیست که موجب دعدعه فکری بشه.....در مورد خاص این موضوع بنده به مطالعه دقیق و معتبری که از طرف یکی از مراجع ذیصلاح انجام شده باشه ندیدم, اما فکر کنم منطقی باشه که موضوع "سواد جنسی", حداقل در حد بهداشت و روابط بین فردی, موضوع خیلی پایه تری عه, به گواه کلی پژوهش و مستندات, از پژوهشای دانشگاهی:eek: گرفته تا گزارشهای مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی, سطح آگاهی, حتی بین گروههای تحصیل کرده به شدت پایین و با اطلاعات نادرسته... تو همچین شرایطی بهینه ترین و اثربخشترین کار ممکن, در درجه اول تلاش برای ارتقای دانش شخصیمون و کمک به ارتقا سطح معلومات دیگرانه. ولی باز تأکید میکنم, اول باید این حباب توهم دانایی از بین بره.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام
من دانشجوی دانشگاه شاهد هستم
و شاید باورتون نشه که این دانشگاه با تمام صحبت هایی که دربارش هست و محدودیت هایی که میگن داره و نمونش هم خود ما دیدیم
از گیر دادن به بعضی مدل مو ها و لباس ها تا ...
اما یه چیز جالب توجه من رو جلب کرد
اونم دانشجوی ترنسی هست که با وضع عجیبی میاد دانشگاه و نه مسئولین دانشگاه کاری دارن و نه دانشجو ها
این ماجرا رو من یه نقطه شروع خوبی میبینم
چون داره نشون میده اون نگرشی که شاید یه زمان درباره این افراد بوده که اون ها رو از جامعه ترد میکرده و ... داره کم رنگ و کم رنگ تر میشه

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0

Psychopath

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1396
متاسفانه LGBT قربانی عقب موندگی جامعه ایرانی شده ...
فک میکنم هرچقدر سطح آگاهی جامعه بالا بره و نگاه تردید به جای LGBT سمت سنت ها و عادات بره .. وضع جامعه میتونه بهتر بشه ...

به نظر من بخش اعظمی از هوموفوبیا و نگاه بدی که نسبت به LGBT تو جامعمون وجود داره تحت تاثیر همین LGBT نماهاس ...
همجنسگرایی متاثر عامل درونی ، طبیعت و ژنتیکه اما همجنسبازی (همون LGBT نماها) متاثر از محیط ، عرف و قوانین حاکمه ...
باید بفهمیم همجنسگرایی انحراف و جرم نیست ...

یه عده هم میگن این چیزا گناه در برابر طبیعت و باور های های دینی و ... است
لینک پایین یه دلیل محکم برای رد این ادعاس ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Roy_and_Silo
روی و سیلو دو تا پنگوئن همجنسگرای باغ وحش نیویورکن ... حتی تخم واقعی زیرشون گذاشتن و اونا از جوجه به دنیا اومده مثل بچه خودشون نگهداری کردن ...

https://fa.wikipedia.org/wiki/لارنس_در_برابر_تگزاس
تو پرونده لاورنس در برابر تگزاس هم با استدلال وجود همجنسگرایی بین جانوران ... قوانین ضد همجنسگرایانه چند تا ایالت آمریکا لغو شد

این لینک هم رفرنس خوبیه برا شناخت جامعه ی LGBT :
https://www.apa.org/helpcenter/sexual-orientation

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
با یکیشون حرف میزد ی روانشناسی گف بدترین خاطرت چیه گف یادم میاد ۳ سالم بود مامانم دامن پام کرد فکرشو بکن اون بدترین خاطره دوران بچگیش بود:)

مُهَنّـــا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد_قم
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
cfu
من یه سوالی برام پیش اومده. چند درصد جامعه به صورت ژنتیکی با همچین مشکلی دست و پنجه نرم میکنن؟
آمار دقیقی از تعداد این افراد هست؟

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
نظرسنجی بالا نشون میده که پروپاگاندا و سلبریتی‌های LGBTنما تأثیر خودشونو گذاشتن. جالبه بدونید که تصور بیشتر مردم ساکن آمریکای شمالی از جمعیت دگرباشان جنسی به طرز عجیبی اگزجره است، فقط چون برای یه سری آدما پول از همه چی مهم‌تره. تا حالا با چندتا روانشناس در مورد سالم به شمار اومدن این هویت‌های جنسی صحبت کردین؟ نکنه با رابطهٔ جنسی با محارم هم مشکلی ندارین؟ چون از نظر انجمن روانشناسی آمریکا اون هم یه شکل از رابطهٔ سالم جنسیه. این وسط هم فقط یه سری دگرباش جنسی واقعین که خام تبلیغات میشن و آسیب میبینن.(البته این مسئله تو غرب خیلی بحثش با این جا فرق میکنه، چون اون جا شاید همه نه ولی درصد زیادی از مردم این سبک‌های زندگی رو به عنوان عرف پذیرفتن و دیگه کار از این حرفا گذشته، تحلیل اون قضیه بر عهدهٔ متخصصش)

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
من یه سوالی برام پیش اومده. چند درصد جامعه به صورت ژنتیکی با همچین مشکلی دست و پنجه نرم میکنن؟
آمار دقیقی از تعداد این افراد هست؟
میگن سه درصد ولی خب آمار دقیقش که به دست نمیاد، دلیلش هم مشخصه

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
نظرسنجی بالا نشون میده که پروپاگاندا و سلبریتی‌های LGBTنما تأثیر خودشونو گذاشتن. جالبه بدونید که تصور بیشتر مردم ساکن آمریکای شمالی از جمعیت دگرباشان جنسی به طرز عجیبی اگزجره است، فقط چون برای یه سری آدما پول از همه چی مهم‌تره. تا حالا با چندتا روانشناس در مورد سالم به شمار اومدن این هویت‌های جنسی صحبت کردین؟ نکنه با رابطهٔ جنسی با محارم هم مشکلی ندارین؟ چون از نظر انجمن روانشناسی آمریکا اون هم یه شکل از رابطهٔ سالم جنسیه. این وسط هم فقط یه سری دگرباش جنسی واقعین که خام تبلیغات میشن و آسیب میبینن.(البته این مسئله تو غرب خیلی بحثش با این جا فرق میکنه، چون اون جا شاید همه نه ولی درصد زیادی از مردم این سبک‌های زندگی رو به عنوان عرف پذیرفتن و دیگه کار از این حرفا گذشته، تحلیل اون قضیه بر عهدهٔ متخصصش)
حرفاتون صحیح اما آیا واقعا نیاز هست با یه روانشناس راجع بهش صحبت کنیم تا تصمیم قطعی بگیریم که با کسی مشکلی نداشته باشیم؟
فارغ از تمایلات جنسی یا هر چیز دیگه ای تا وقتی کسی بهت آسیبی نرسونده چرا باید باهاش مشکلی داشته باشی اصلا؟
این افراد آیا آسیبی به جامعه می رسونن؟ اگه آسیب زا هستن بگید ما هم بدونیم که یه دلیل پیدا کنیم و باهاشون مشکل داشته باشیم.

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
حرفاتون صحیح اما آیا واقعا نیاز هست با یه روانشناس راجع بهش صحبت کنیم تا تصمیم قطعی بگیریم که با کسی مشکلی نداشته باشیم؟
فارغ از تمایلات جنسی یا هر چیز دیگه ای تا وقتی کسی بهت آسیبی نرسونده چرا باید باهاش مشکلی داشته باشی اصلا؟
این افراد آیا آسیبی به جامعه می رسونن؟ اگه آسیب زا هستن بگید ما هم بدونیم که یه دلیل پیدا کنیم و باهاشون مشکل داشته باشیم.
اگه نفرت از حرفای من برداشت شد معذرت میخوام. من نمیگم که باید با خود افراد مشکل داشته باشیم، ولی باید همه‌امون یادمون باشه که منشأ لذت جنسی نیاز به تولید مثله، این که بچه به پدر و مادر نیاز داره(بیشتر بحث من سر حقوق قانونی و ابعاد اجتماعیه مثل ازدواج و حضانت بچه و…)
عقیدهٔ من اینه که باید باهاش منطقی برخورد کرد باید در موردش مطالعه کرد(این بیشتر حتی در مورد خود دگرباشان مهمه که از منابع مختلف دنبال شناختن خودشون باشن و گوششون از حرفای یه رسانه پر نشه). و الا زندگی شخصی هر کس به خودش مربوطه، من نمیتونم تعیین کنم که دیگری چطور میل جنسیشو ارضا میکنه، که البته موضوع سلامت هم مطرح میشه ولی خب به طور کلی دلیلی برای تنفر نیست. حتی اگه از نظر من این روابط اشتباه باشه نباید آدما رو فقط با نکات منفی‌ای که دارن قضاوت کرد.
و این که گزینه‌ای که من بخوام انتخاب کنم تو نظرسنجی وجود نداشت. اون جملهٔ اول رو هم بر اساس دید مثبت بچه‌ها به این مسئله نوشتم.

پی نوشت: در اثبات این که منظورم تنفر از آدما نیست اینو بگم کن من عاشق ادل هستم و الن شو رو هم تا حدی دنبال میکنم.

آخرین ویرایش:

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
اگه نفرت از حرفای من برداشت شد معذرت میخوام. من نمیگم که باید با خود افراد مشکل داشته باشیم، ولی باید همه‌امون یادمون باشه که منشأ لذت جنسی نیاز به تولید مثله، این که بچه به پدر و مادر نیاز داره(بیشتر بحث من سر حقوق قانونی و ابعاد اجتماعیه مثل ازدواج و حضانت بچه و…)
عقیدهٔ من اینه که باید باهاش منطقی برخورد کرد باید در موردش مطالعه کرد(این بیشتر حتی در مورد خود دگرباشان مهمه که از منابع مختلف دنبال شناختن خودشون باشن و گوششون از حرفای یه رسانه پر نشه). و الا زندگی شخصی هر کس به خودش مربوطه، من نمیتونم تعیین کنم که دیگری چطور میل جنسیشو ارضا میکنه، که البته موضوع سلامت هم مطرح میشه ولی خب به طور کلی دلیلی برای تنفر نیست. حتی اگه از نظر من این روابط اشتباه باشه نباید آدما رو فقط با نکات منفی‌ای که دارن قضاوت کرد.
و این که گزینه‌ای که من بخوام انتخاب کنم تو نظرسنجی وجود نداشت. اون جملهٔ اول رو هم بر اساس دید مثبت بچه‌ها به این مسئله نوشتم.
راجع به صحبت هاتون نظر خاصی ندارم...نمیدونم واقعا چقدر میتونه درست باشه و چند درصد اشتباه اما کلیت حرفم اینه که:
شاید خیلی ها مثل من حتی اطلاعات دقیقی راجع به این قشر افراد نداشته باشیم اما صرفا چون دلیلی نمی بینیم با کسی مشکلی داشته باشیم گزینه ی اول نظرسنجی رو انتخاب کردیم...
همه چیز رو هم به پای تبلیغات و پروپاگاندا نذارید.

بالا