• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ پيرامون رشته های مهندسی

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
آقا من امروز با یه بنده خدایی پیرامون حقوق صحبت میکردم(مشاور بودن)ميگف حقوقاي مهندسان برق دور و بر سه تا شش میگرده .
راسته???
يعني برق که این همه براش سر و دست ميشکنن 6تومن???
اگه اينجوريه وضعیت بقیه ی مهندسی ها چه طوره ???
همه حقوقا اينجوريه???
برق بسیار رشته سختیه و دوران حمله همگانی بهش تموم شده ((:
چیزی که با قاطعیت میشهدرباره مهندسی گفت اینه که امنیت شغلی زیادی نداره و بستگی خیلی زیادی مهارت های خودت داره حقوقت و البتهکه ایزان اصلا جای خوبی برای مهندس بودن نیست .

ارمناک

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
-
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک ساخت و تولید
سلام به همه عزیزان...میخواستیم اینجا در مورد رشته های مهندسی صحبت کینم...عزیزانی که وارد رشته مهندسی شدن میخواستم ازشون بپرسم که اگه بخوایم وارد رشته های مهندسی بشیم از طریق رشته ریاضی فیزیک بریم بهتره یا از فنی حرفه ای؟آخه یکی از دوستام میخواد بره رشته مهندسی...عزیزان هر کس هرچقدر میتونه راهنمایی کنه...ممنون
سلام وقت بخیر
بستگی به راهی داره که می خواهید طی کنید ، بگدارید کامل توضیح بدم ، در بحث مهندسی دو نگاه وجود دارد ، نگاه اول : تفکر تحقیقاتی و توسعه علم با مباحث موجود تیوریک . ازمایشگاهی(تجربی) ، نگاه دوم : تفکر صنعتی و عملگرا و ایده پردازی در راستای کاربرد علم و خلق تکنولوژی ، اگر نگاه اول را دارید به احتمال زیاد به تحصیلات تکمیلی هم علاقه دارید ، در نگاه اول بدون شک اگر ریاضی فیزیک باشید بهتره ، در نگاه دوم تعداد زیادی هم از ریاضی فیزیک و هم فنی وارد صنعت میشن ، افرادی از ریاضی فیزیک موفق ترند که همراه با مهارت های تحلیلی و نرم افزاری ، دید فنی و عملی خود را بالاتر می برند ، و از فنی هم کسانی که قدرت تحلیل و نرم افزاریشون را می برند بالاتر موفق ترند ، به نوع علم و عمل با هم باید باشه ، در ابتدای ورود به صنعت افراد فنی موفق ترند ، چون در صنعت از شما تقاضای مهارت می شود نه علم ، ولی دانشجویانی که از ریاضی فیزیک اومدن اگر مهارت را یاد بگیرن بعد از مدتی همه فن حریف میشن ، چون من خودم کمتر دانشجو فنی را دیدم که بره دنبال علم و تحلیل ، اکثرا به دنبال مهارت هستند ، ولی دانشجویان ریاضی فیزیکی که لیسانس پیوسته می گیرن ، یکم دید بالاتری دارند و مباحث تئوری و عملی مهارتی همزمان یاد می گیرند را ترکیب می کنند و به نتایج خوبی می رسند ولی اول کار چون از لحاظ عملی کار نکردن ، یکم طول می کشه تا بیان رو بالانس
از همه این بحث ها گذشته ورود به هر رشته مهندسی عشق می خواد ،چون اگر دوست نداشته باشه درس ها رو یا مهارت هایی که یاد می گیرن به دو سه سال نکشیده کار به تغییر رشته می کشه و بحث دیگه اینکه درامد از رشته مهندسی برای اینکه به ثمر برسه باید اموزش زیاد دید و ادامه داد و تجربه کسب کرد ، مثل شغل ازاد نیست که سریع به سود و پول برسید ، اصلا چند سال اول بهتره تجربه و حضور در صنعت تو فکرتون باشه تا پول ، مطمئن باشید بعدا جبرانش می کنید
سوال دیگه بود در خدمتم

پاسخ : رشته های مهندسی

اینجا الان سوال بپرسیم کسی جوابم میده ایا؟ :-" :-"
+
مهندسی شیمی که گویا شباهت زیادی با مکانیک سیالات داره
اما به چه دلیل نمیدونم شیمی شیرین تره و خودمم بیشتر دوست دارم برم

اما در کل بهتره ادم کدوم یکی از اینا رو بره؟ #-o
بله در واحد های دانشگاهی مقطع لیسانس، هر درسی راکه در شاخه سیالات مکانیک هست در مهندسی شیمی هم هست ، ولی خب نحوه تدریس در بعضی دروس ممکنه هم فرق می کنه در هر رشته ، مثلا در درس ترمودینامیک 2 در مکانیک تمرکز روی سیکل هاست ولی در مهندسی شیمی روی واکنش و تعادل ... هست
برای اینکه اشتباه نکنید به شغل های مهندسین هر کدام نگاه کنید و ببینید به کدام علاقه دارید ، اگر به کار های تاسیساتی ، نیروگاهی و مربوط به انرژی ، بحث های تهویه مطبوع air conditioning systems برید مکانیک گرایش سیالات و اگر به برج تقطیر ، کار در پالایشگاه ، فراورده های نفتی و آلی و.... علاقه دارید برید شیمی گرایش مربوطه

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام
من شنیدم که برای اینکه بری مهندسی(مخصوصا مکانیک) باید یه زبان برنامه نویسی بلد باشی
خب اگه بخوام از دو سه سال دیگه شروع کنم خیلی دیره؟(به خاطر درسام نمیتونم خیلی وقت رو چیز دیگه ای بزارم)
بعد اینکه چه زبانی رو یاد بگیرم بهتره؟ پایتون؟
از قبل در حد قابل قبولی با c++ اشناییت هایی داشتم، همینو ادامه بدم یا...؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
سلام
من شنیدم که برای اینکه بری مهندسی(مخصوصا مکانیک) باید یه زبان برنامه نویسی بلد باشی
خب اگه بخوام از دو سه سال دیگه شروع کنم خیلی دیره؟(به خاطر درسام نمیتونم خیلی وقت رو چیز دیگه ای بزارم)
بعد اینکه چه زبانی رو یاد بگیرم بهتره؟ پایتون؟
از قبل در حد قابل قبولی با c++ اشناییت هایی داشتم، همینو ادامه بدم یا...؟
مهندسی مکانیک و هوافضا خودشون کلی نرم افزار های تخصصی دارن که در طی تحصیل اونارو یاد میگیری
ولی اینکه شما باید برنامه نویسی بلد باشی فکر نمیکنم
هر چند برنامه نویسی بلد بودن چیزی مفید هست نه تنها برای مکانیک بلکه همه رشته ها ولی حتما و اجباری نیست
شما مثلا با بلد بودن زبان برنامه نویسی فرضا c++ یا هر برنامه ای دیگه ای به شما کمک میکنه در دروس مثل محاسبات عددی و برای حل معادلات غیر خطی که با نرم افزار های مثل متلب اینا حل نمیشن و معادلات بیشتر جنبه تحقیق دارن برای بدست آوردن پاسخ که برنامه نویسی میتونه بهتون کمک کنه
و اینم به این معنا نیست شما قبل از دانشگاه بلد نباشید به مشکل بر میخورید چون دروسی مثل مبانی کامیپوتر و برنامه سازی و محاسبات عددی این روش ها و الگوریتم ها در قالب یک زبان برنامه نویسی بهتون یاد میده

بالا