• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حیوان خانگی ؟!

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
شما اگه حیوون بودید دوست داشتید در طبیعت و قلمرو طبیعیتون باشید یا یه نفر ازتون نگهداری کنه؟
دوست داشتید به طور طبیعی جفت گیری کنید و کنار بچه هاتون باشید یا تمام این موارد کنترل شده باشه؟
به نظرتون یه صاحب حیوون هر چقدر هم مهربون باشه حق داره حییون رو بیاره توی یه فضای بسته؟؟
اگه بهتون بگن تمام زندگیتون یک موجود دیگه (نه لزوما برتر) داشته از شما مراقبت می کرده و با این کارش حس خوبی بهش تزریق میشده منتها تمام کاراتونو تماشا می کرده از قبیل جفت گیری و بعضا روی تصمیمات شما اثر میزاشته ( مثلا زمان جفت گیریتونو تعیین می کرده) و برای غذا خوردنم همیشه اون بوده که بهتون غذا میداده چه حسی بهتون دست میده؟

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
پلیمر
من دوست داشتم پنگوئن باشم
چون انسان کمتر تونستن بیان اونجا
ولی خوب اونا هم توسط نهنگ ها داره عین چی تهدید میشه
به خاطر اب شدن یخ ها
ولی بازم پنگوئن خیلی خوبه

Asinus

کازمو ، عزازیل مزمل
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک جنگلی 1.5
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1400
به نظرم کمی دیره برای طرح این پرسش
این پرسش ها باید زمانی پرسیده میشد که هنوز ما با انتخاب مصنوعی جانوران اهلی رو تغییر بدیم
اون زمانی که اجداد سگ ها و گربه ها میتونستن بدون انسان زندگی کنن
الان کدوم سگ و گربه میتونن توی طبیعت زنده بمونن . حالا که این غلط رو کردیم و تغییرشون دادیم در مورد نگه داری شون هم مسئولیم

ولی من با نگه داری جاندارانی که توی طبیعت میتونن زندگی کنن (مثل گارودای خودم که تو این مورد خودم هم به اشتباهم معترفم) مخالفم
خیلی از پرنده ها و پت ها اینجوری هستن

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
این پرسش ها باید زمانی پرسیده میشد که هنوز ما با انتخاب مصنوعی جانوران اهلی رو تغییر بدیم
الان کدوم سگ و گربه میتونن توی طبیعت زنده بمونن . حالا که این غلط رو کردیم و تغییرشون دادیم در مورد نگه داری شون هم مسئولیم

ولی من با نگه داری جاندارانی که توی طبیعت میتونن زندگی کنن (مثل گارودای خودم که تو این مورد خودم هم به اشتباهم معترفم) مخالفم
بحث صرفا این نیست که ما یه سری حیوون اهلی داریم که رو دستمون موندن ، بحث اینه هر کدوم از ما به عنوان یه فرد نباید بریم سمت این حیوانات و اونارو نگهداری کنیم .
این بشریم که سالها پیش حیوانات رو اهلی کرد شک نکنید براش کاری نداره اونارو به مرور به طبیعت برگردونه
وقتی تقاضا برای یه نوع حیوون خونگی زیاد بشه طبیعتا تلاش برای افزایش تعدادشم زیاد میشه و اینطوری مشکل حیوانات اهلی ای که رو دستمونم موندن بیشتر میشه

(در بدترین حالت ما رشد تعداد حیوانات خونگی رو با کاهش تقاضامون می تونیم کنترل کنیم حتی اگه کاملا متوقف نشه)

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
با نگهداریش توی خود خونه مخالفم اما اگه حیاط بزرگ باشه ک ازاد باشن چ اشکالی داره ؟ :/
جز اینه ک مراقبشونیم از خورده شدن توسط گربه و سمور و روباه اینا ؟ غذا هم ک جلوشون هست هر وقت خواستن بخورن . ینی اگه دستی باشن خودشون ب اراده خودشون بیان سمتت ایرادی نداره :/

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
بستگی داره به اینکه اون حیوون اصلا متوجه این داستان میشه یا نه؟ یعنی قدرت درک این موضوع رو داره اصلا؟ شما الان از دید انسانی دارید مسئله رو مطرح میکنید، ولی نمیدونیم اون حیوان دیدگاهش چیه(اصلا براش فرقی میکنه یا نه... ذرواقع اصلا درکی نسبت به این موضوع داره یا نه)

مثلا ایا برای مداد من مهم است که من با احترام روی میز بذارمش یا همینطوری پرتش کنم گوشه اتاق؟
قطعا نه! (البته بعضیا ممکنه ماورائی فکر کنن بگن اره!)
ایا برای گلدان من مهمه منظره جلو پنجره ویوی تهران باشه یا دیوار ساختمان پشتی؟
قطعا نه
حالا ایا برای فنچ های توی قفس فرق میکنه تو قفس باشن یا روی درخت؟ درواقع فنچ هم حسرت میخوره تو زندگیش؟
نمیدونم!(شاید جواب سوال شما جواب به این سوال هست)

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
اگر بخواید اینقدر سخت بگیرید باید همه ویجترین بشید
چون به عنوان یک مثال ساده. مرغ ها از همون اول در اسارت متولد میشن. در اسارت زندگی میکنن. و بعد اویزونشون میکنن و سر همشون رو میبرن. همین داستان برای گاو و گوسفند و ... هم هست.
و حالا جالبه بدونید، جدیدا مرغ های تخم گذار رو میذارن توی قفس(و به زودی شامل بقیه مرغ ها و دامها هم خواهد شد). یعنی یه مرغ تخم گذار توی یک مرغذاری آپ تو دیت، از اول در قفس بزرگ میشه. حدود 2 سال توی قفس زندگی میکنه و روزی یه تخم میذاره. و اخرشم میفرستنش واسه کشتار. و الان 90% تخم مرغ هایی که میخوریم اینطوری بدست اومده. و به زودی همه طیور و دامهارو(و حتی ماهی هارو) شامل میشه. چون پرورش در قفس مزایایی داره که به لحاظ اقتصادی به صرفه تره.

ARYCH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
گاهی وقتی گربه های بیچاره رو می بینم که دمشون بریده شده، یا از شدت بارون زیر ایوان خونه ها قایم میشن، و همش با ترس از انسان ها فرار می کنن واقعا از ته دل دوست دارم که بیارمشون تو خونه. در ضمن طبق انتخاب طبیعی، این حیوونا بخوان یا نخوان حذف میشن! چون با گسترش تمدن بشر، اونا ضعیف افتادن و اصلا این امکان وجود نداره که مثل قدیم به طبیعت برگردن، چون هیچوقت نمیتونن اون طبیعتی که اجداد 5000 سالشون داشتن به دست بیارن. بله صد درصد نمیتونه تو خونه یک انسان اون لذتی رو که توی طبیعت می بره ببره(هرچند شاید تعریف لذت برای حیوان زیادم منطقی نباشه) بنابراین به نطرم اینکه گربه بیاد تو خونه و گوشت بخوره، بهتره از این که ازین سطل آشغال به اون سطل آشغال بپره و آشغال بخوره و بدتر از اون همش بهش سنگ پرت کنن و از ترس این ماشین و اون ماشین همش بهش شوک وارد بشه.
درضمن امروزه سگ ها از گرگ ها فراوان ترن و گرگ داره توی انقراض بدطوری قرار می گیره. چرا؟ چون انسان حاکمه. سگ ها که قبلا از گرگ ها بودن تکامل پیدا کردن و با انسان دوست تر شدن! و خودشون رو نسبت به گرگ ها در شرایط بسیار بهتری قرار دادن. و امروز فراوان ترن. پس خلاصه اینکه بگیم حیوونا رو رها کنیم زیاد منطقی به نظر نمی رسه چون بسترش -که عدم وجود این موجود دوپای نامرد- هست فراهم نیست.

«وقتی نمی توانی حکومت کنی، خودت را به حاکم نزدیک کن»

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم با کمال تعجب قبول شدم
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی

سگ و گربه که زیاد دیده شده تو خونشون نگه می دارن برا منم سؤاله که چرا آخه؟!
بعد می گین نمی شه نگهشون داشت تو طبیعت .
با خودم اون لحظه گوشی یا دوربین نداشتم فیلم بگیرم ساعت 7:45 صبح بود از خونمون (تقریبا می شه گفت وسط شهر ) اومدم بیرون دیدم به جای این که یه گربه کله بکنه تو آشغالا دنبال غذا یه سگ که بزرگیش رو بخوام توصیف کنم 1.5 طول قد 90 سانت . (اهلی هم نبود ما تو شهرمون سگ تو طویله داریم ولی این که تو خونه نگه داریم نه) من یه هو کردم دور شد ولی بعد دیدم 2 سگ دیگه هم اون طرفن با خودم گفتم مشکلی نیست 3 سگ چیزی نیست یه هو 7 سگ دیگه از سمت داخل شهر اومدن و به این سه سگ حمله کردن خلاصه بعد یه سری دعوا و مجادله ساعت 8 صبح اینا به سمت مرکز شهر به راه افتادن و دو سه تا سگ دیگه رو دیدم که از سمت بیرون شهر میومدن و رد همون سگا رو می گرفتن .

این قضیه رو تعریف کردم به خاطر این بود که بگم یه نفر رو دیدم شدیدن پول دار از نظر خانواده بعد تو آرزو هاش سگ چیزی مثل این پسرای انیمه ای وفادار به شخصیت مؤنث یک خیال پردازی ها می کرد در مورد سگایی که دوست داشت بخره که قوی باشن خشن باشن ولی به این حمله نکنن و یک مشت چرت و پرت می شه گفت شما کلانشهر نشینا سگ یا حد اقل ذات واقعی سگ رو ندیدین که اینقدر راحت راضی هستین به عنوان حیون خونگی نگه دارین.
گاهی وقتی گربه های بیچاره رو می بینم که دمشون بریده شده، یا از شدت بارون زیر ایوان خونه ها قایم میشن، و همش با ترس از انسان ها فرار می کنن واقعا از ته دل دوست دارم که بیارمشون تو خونه. در ضمن طبق انتخاب طبیعی، این حیوونا بخوان یا نخوان حذف میشن! چون با گسترش تمدن بشر، اونا ضعیف افتادن و اصلا این امکان وجود نداره که مثل قدیم به طبیعت برگردن، چون هیچوقت نمیتونن اون طبیعتی که اجداد 5000 سالشون داشتن به دست بیارن. بله صد درصد نمیتونه تو خونه یک انسان اون لذتی رو که توی طبیعت می بره ببره(هرچند شاید تعریف لذت برای حیوان زیادم منطقی نباشه) بنابراین به نطرم اینکه گربه بیاد تو خونه و گوشت بخوره، بهتره از این که ازین سطل آشغال به اون سطل آشغال بپره و آشغال بخوره و بدتر از اون همش بهش سنگ پرت کنن و از ترس این ماشین و اون ماشین همش بهش شوک وارد بشه.
درضمن امروزه سگ ها از گرگ ها فراوان ترن و گرگ داره توی انقراض بدطوری قرار می گیره. چرا؟ چون انسان حاکمه. سگ ها که قبلا از گرگ ها بودن تکامل پیدا کردن و با انسان دوست تر شدن! و خودشون رو نسبت به گرگ ها در شرایط بسیار بهتری قرار دادن. و امروز فراوان ترن. پس خلاصه اینکه بگیم حیوونا رو رها کنیم زیاد منطقی به نظر نمی رسه چون بسترش -که عدم وجود این موجود دوپای نامرد- هست فراهم نیست.

«وقتی نمی توانی حکومت کنی، خودت را به حاکم نزدیک کن»
همینایی که گفتم دال بر این نیست که این حیونا(سگ و گربه) خیلی راحت می تونن تو محیط شهری و حومه به تنهایی زندگی کنن ؟
اونا مثل بعضی آدما دیونه نیستن ببینن نمی تونن تو یه جایی به زندگی ادامه بدن بازم اون جا بمونن.
"خیس می شن" "می ترسن" اینا واقعا به نظر شما دلیلی بر مظلوم بودن این حیوناست؟
اینا ذات طبیعت و این که اونا با این جور چیزا هیچ مشکلی ندارن.
یک مثال مرغ یا هر پرنده دیگه ای اگر کثیف بشه آیا درسته که ما برای تمیز کردنش اونو بشوریم؟ با تمام ملاحظات و اینا

آخرین ویرایش:

ARYCH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
سگ و گربه که زیاد دیده شده تو خونشون نگه می دارن برا منم سؤاله که چرا آخه؟!
بعد می گین نمی شه نگهشون داشت تو طبیعت .
با خودم اون لحظه گوشی یا دوربین نداشتم فیلم بگیرم ساعت 7:45 صبح بود از خونمون (تقریبا می شه گفت وسط شهر ) اومدم بیرون دیدم به جای این که یه گربه کله بکنه تو آشغالا دنبال غذا یه سگ که بزرگیش رو بخوام توصیف کنم 1.5 طول قد 90 سانت . (اهلی هم نبود ما تو شهرمون سگ تو طویله داریم ولی این که تو خونه نگه داریم نه) من یه هو کردم دور شد ولی بعد دیدم 2 سگ دیگه هم اون طرفن با خودم گفتم مشکلی نیست 3 سگ چیزی نیست یه هو 7 سگ دیگه از سمت داخل شهر اومدن و به این سه سگ حمله کردن خلاصه بعد یه سری دعوا و مجادله ساعت 8 صبح اینا به سمت مرکز شهر به راه افتادن و دو سه تا سگ دیگه رو دیدم که از سمت بیرون شهر میومدن و رد همون سگا رو می گرفتن .

این قضیه رو تعریف کردم به خاطر این بود که بگم یه نفر رو دیدم شدیدن پول دار از نظر خانواده بعد تو آرزو هاش سگ چیزی مثل این پسرای انیمه ای وفادار به شخصیت مؤنث یک خیال پردازی ها می کرد در مورد سگایی که دوست داشت بخره که قوی باشن خشن باشن ولی به این حمله نکنن و یک مشت چرت و پرت می شه گفت شما کلانشهر نشینا سگ یا حد اقل ذات واقعی سگ رو ندیدین که اینقدر راحت راضی هستین به عنوان حیون خونگی نگه دارین.

همینایی که گفتم دال بر این نیست که این حیونا(سگ و گربه) خیلی راحت می تونن تو محیط شهری و حومه به تنهایی زندگی کنن ؟
اونا مثل بعضی آدما دیونه نیستن ببینن نمی تونن تو یه جایی به زندگی ادامه بدن بازم اون جا بمونن.
یک مثال مرغ یا هر پرنده دیگه ای اگر کثیف بشه آیا درسته که ما برای تمیز کردنش اونو بشوریم؟ با تمام ملاحظات و اینا
دوست عزیز بیش از 30 گونه سگ خانگی(پت) هست. شاید شما رفتی از نوع وحشیشون دیدی و به همه سگا داری تعمیم میدی. سگ هایی هستن که از گربه هم اهلی ترن

Asinus

کازمو ، عزازیل مزمل
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک جنگلی 1.5
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1400
خب عزیز من سگی که نه جا داره و نه غذا وحشی میشه دیگه
خود منم نه جا داشته باشم و نه غذا وحشی میشم
از این گذشته سگ های ولگرد سگ های اهلی بودن که صاحبانشون اون ها رو ول کردن و اون ها تویخیابون ها به زندگی و تولید مثل پرداختن
همون سگ ها اگه تو یه پناهگاه خوب باشن و یا به سرپرستی گرفته بشن خواهید دید که چقد مهربون هستن
می شه گفت شما کلانشهر نشینا سگ یا حد اقل ذات واقعی سگ رو ندیدین که اینقدر راحت راضی هستین به عنوان حیون خونگی نگه دارین.
تی جان قوربان من خودم بچه دهاتم از بچگی با سگ ها بزرگ شدم (لعنتی رومولوسی هستم واس خودم=)))
بنده با ذات حقیقیشون بزرگ شدم و میدونم ذاتشون هرچی هست از انسان ها پاک تره

ARYCH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
عزیز، اگر مشکلات، مشکلات طبیعی باشه مثلا ترس از شکارچی، یا هر چیز دیگه ای بله حق با شماست. ولی عوامل انسانی چطور؟ آیا باید بگیم چون اونا مال طبیعت هستن باید بزاریمشون تو طبیعت هر بلایی انسان سرشون بیاره( حتی آلودگی هوا!)؟ اگه با دقت حرفام رو میخوندی، منم موافق بودم که باید توی طبیعت زندگی کنن، ولی مشکل اینه که با وجود انسان هیچوقت نمیتونن اونطور که باید تو طبیعت زندگی کنن پس بزار پیش انسان زندگی کنن و کمتر از انسان آزار ببینن

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
من دوست داشتم تنبل باشم و یه گوشه رو یه درخت زیر نور خورشید میخوابیدم x:
ترجیحا هم دوست داشتم تو یه باغ وحش فوق پیشرفته باشم که بهم غذا مذا بدن و حواسشون باشه :D
البته فک نکنم تنبل حیوون خونگی باشه:-?:))

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من همیشه خیلی مخالف حیوون خونگی بودم به دلایل فراوااان. از غیرانسانی بودن و تو قفس نگه داری کردنش گرفته تا کثیف بودنش.
ولی الان دوست دارم یه خرگوش داشته باشم همدمم باشه8-> تجربه ندشتما ولی حس میکنم میتونه دوست خوبی باشه برام.
دوست دارم اینطوری فکر کنم که همونقدر جذابه که انسان با حیوان دوست باشه برای اون حیوونه هم میتونه جذاب باشه که با یه انسان دوست شه. از خداشم باشه یکی مراقبش باشه، تمیزش کنه، براش آب و غذا بیاره. خیلی بهتره تا اینکه حیوون های دیگه بخورنش یا از گرسنگی و مریضی بمیره.

درمورد اینکه میگین همه چیزشون کنترل شدست و حتی زمان جفت گیری رو صاحبشون تعیین میکنه، خب به نظرم مامان باباهامونم تو بچگی خیلی از رفتارهای ما رو کنترل کردن و مثلا نذاشتن با هرکسی دوست شیم ولی این قطعا به نفع خودمون بوده.

آخرین ویرایش:

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم با کمال تعجب قبول شدم
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
دوست عزیز بیش از 30 گونه سگ خانگی(پت) هست. شاید شما رفتی از نوع وحشیشون دیدی و به همه سگا داری تعمیم میدی. سگ هایی هستن که از گربه هم اهلی ترن
اونا اصلا خونگی نبودن نوع عادی سگ که تو ناحیه ما هست بودن (تو شهرستان ما من فقط یه مورد دیدم کسی سگ داشته باشه که نژادش هم شبیه این سگ عادیای ناحیه ما نبود.)
خب عزیز من سگی که نه جا داره و نه غذا وحشی میشه دیگه
خود منم نه جا داشته باشم و نه غذا وحشی میشم
از این گذشته سگ های ولگرد سگ های اهلی بودن که صاحبانشون اون ها رو ول کردن و اون ها تویخیابون ها به زندگی و تولید مثل پرداختن
همون سگ ها اگه تو یه پناهگاه خوب باشن و یا به سرپرستی گرفته بشن خواهید دید که چقد مهربون هستن

تی جان قوربان من خودم بچه دهاتم از بچگی با سگ ها بزرگ شدم (لعنتی رومولوسی هستم واس خودم=)))
بنده با ذات حقیقیشون بزرگ شدم و میدونم ذاتشون هرچی هست از انسان ها پاک تره
چرا دارم یاد اون دختره ای می فتم که با سگا فانتزی داشت؟
عزیز، اگر مشکلات، مشکلات طبیعی باشه مثلا ترس از شکارچی، یا هر چیز دیگه ای بله حق با شماست. ولی عوامل انسانی چطور؟ آیا باید بگیم چون اونا مال طبیعت هستن باید بزاریمشون تو طبیعت هر بلایی انسان سرشون بیاره( حتی آلودگی هوا!)؟ اگه با دقت حرفام رو میخوندی، منم موافق بودم که باید توی طبیعت زندگی کنن، ولی مشکل اینه که با وجود انسان هیچوقت نمیتونن اونطور که باید تو طبیعت زندگی کنن پس بزار پیش انسان زندگی کنن و کمتر از انسان آزار ببینن
منم اتفاقا تأکید کردم _اون حیوون دیوونه نیست مثل بعضی از آدما(!!!)_ ببینه یه جایی نمی تونه راحت زندگی کنه اونجا رو ترک می کنه اگر جایی آلودگی هوا هست از اون جا می ره اگه آب نیست از اون جا می ره خلاصه محیط به قول شما به خاطر انسان ها مشکلی توش بوجود اومده باشه از اونجا می ره دیگه.
الآن اگه این حرف شما درست باشه که چون سگ با آدما رفیق شده جمعیتش کم نشده پس چرا تو ناحیه ما این سگا وحشی منقرض نشدن؟ یا حد اقل تعدادشون کم نشده؟(15 تا تو یه ناحیه شهری یه هو دیده شن نشون دهنده تعداد بالاشونه)
گرگ رو هم که گفتین دقیقا آمارش رو از کجا دارین؟ بله تو ناحیه هایی که انسان زیاد داره می ترسن نزدیک شن تک توکی دیده می شه به طویله ها یکی حمله می کنه یه گوسفند می کشه می خوره یه مقداریش رو و فرار می کنه.

می گین آشغال می خوره .
یادتونه تو کتاب فارسی ابتدایی مرغه سنگ می خورد؟
بابا این طبیعت اون گربه شده که آشغال بخوره (هر آشغالی رو نمی خوره تو خونه ما فقط موقعی گربه های ولگرد میان سمت آشغالا که مرغ خریده باشیم پاک کرده باشیم دل و روده و پوست غیر قابل خوردنش رو ریخته باشیم تو آشغالا بعد گربه میاد بخورتش وگرنه پوست میوه و سبزی رو که نمی خوره.)

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
بستگی داره به اینکه اون حیوون اصلا متوجه این داستان میشه یا نه؟ یعنی قدرت درک این موضوع رو داره اصلا؟ شما الان از دید انسانی دارید مسئله رو مطرح میکنید، ولی نمیدونیم اون حیوان دیدگاهش چیه(اصلا براش فرقی میکنه یا نه... ذرواقع اصلا درکی نسبت به این موضوع داره یا نه)

مثلا ایا برای مداد من مهم است که من با احترام روی میز بذارمش یا همینطوری پرتش کنم گوشه اتاق؟
قطعا نه! (البته بعضیا ممکنه ماورائی فکر کنن بگن اره!)
ایا برای گلدان من مهمه منظره جلو پنجره ویوی تهران باشه یا دیوار ساختمان پشتی؟
قطعا نه
حالا ایا برای فنچ های توی قفس فرق میکنه تو قفس باشن یا روی درخت؟ درواقع فنچ هم حسرت میخوره تو زندگیش؟
نمیدونم!(شاید جواب سوال شما جواب به این سوال هست)
اگه یکی شما رو استثمار و یا کنترل کنه و شما متوجه این مسئله نباشین و براتون فرقی نکنه ، کار اون شخص درسته؟؟

اگر بخواید اینقدر سخت بگیرید باید همه ویجترین بشید

من به شخصه شکار کردن حیوانات برای غذا رو اخلاقی تر از اهلی کردن و یا نگهداری اونا می دونم . بد تر از هر دو هم همین شیوه های نگهداری حیواناته که شما میگین
فرض کنید شما برده دارید و باهاش بدرفتاری نمی کنید و بهش غذا میدید و ازش مراقبت می کنید ، بازم دلیلی نداره یکی برده شما باشه

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
پس خلاصه اینکه بگیم حیوونا رو رها کنیم زیاد منطقی به نظر نمی رسه چون بسترش -که عدم وجود این موجود دوپای نامرد- هست فراهم نیست.
این بحث هاصرفا در حد حرف و فرهنگ سازی شاید برای نسل های آیندست . روزی که بشر به این نتیجه برسه که نباید حیوانات رو در داخل خونه هاش اسیر کنه قطعا فکریم به حال حفظ قلمرو اونا و جلوگیری از انقراضشونم می کنه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
بحث اخلاقیش پیچیده‌ست. به عنوان کسی که دو ساله با گربه زندگی می‌کنه جرئت فکر کردن بهش رو ندارم در واقع اصلا مسئله ای پیش نمیاد که فکر کردن بهش واجب باشه. هر چیزی که می‌خواد می خوره و هر جایی که می‌خواد میره و هر کاری که می‌خواد می‌کنه و اصلا به نطر نمی‌رسه که اون "حیون خونگی" باشه و به طور واضح حتی با شیوه های برقراری ارتباطش آشنا شدیم و گاهی حس می‌کنم تفاوتی بین حرف زدن با آدما و صداهای سوفی حس نمی‌کنم.
اما وقتی به ناچار عمل عقیم سازی روش انجام دادن، با مسئله ی اخلاقیش به طور جدی مواجه شدم و نمی دونستم چطور باید دربارش فکر کنم. واقعیت این بود که اگر گربه توی خونه باشه یا باید براش جفت اورد و یا عقیمش کرد. راه حل سومی وجود نداره؛ مثلا نمیشه توی خیابون رهاش کرد چون از یکی دو ماهگی زندگی انسانی رو تجربه کرده و یاد نگرفته جور دیگه ای زندگی کنه. خلاصه که فکر کردم آیا من نباید پیش بینی می ‌کردم که اگر گربه رو توی خونه بذارم باید باید اینکار رو روش انجام بدم؟ و اصلا خود اوردن گربه یا این حساب اخلاقی بود یا نه؟
و اینکه اهلی کردن فرآیند با زور و اجبار و آزاری نیست. آشنا شدن و اعتماد کردنه. مثل رام کردن اسب نیست که اونقدر شلاقش بزنن تا گوش به فرمان بشه چون سود و استفاده ای در کار نیست. قطعا شما هم اهلی حیوونی میشید که اهلیش کردید.

Asinus

کازمو ، عزازیل مزمل
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک جنگلی 1.5
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1400
قطعا شما هم اهلی حیوونی میشید که اهلیش کردید.
این بهترین جمله ای هست که میشه گفت *_*

پ.ن: البته گارودا جان من رو اهلی کرد ولی خودش اهلی نشد و رفت (:

ARYCH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
اونا اصلا خونگی نبودن نوع عادی سگ که تو ناحیه ما هست بودن (تو شهرستان ما من فقط یه مورد دیدم کسی سگ داشته باشه که نژادش هم شبیه این سگ عادیای ناحیه ما نبود.)

چرا دارم یاد اون دختره ای می فتم که با سگا فانتزی داشت؟

منم اتفاقا تأکید کردم _اون حیوون دیوونه نیست مثل بعضی از آدما(!!!)_ ببینه یه جایی نمی تونه راحت زندگی کنه اونجا رو ترک می کنه اگر جایی آلودگی هوا هست از اون جا می ره اگه آب نیست از اون جا می ره خلاصه محیط به قول شما به خاطر انسان ها مشکلی توش بوجود اومده باشه از اونجا می ره دیگه.
الآن اگه این حرف شما درست باشه که چون سگ با آدما رفیق شده جمعیتش کم نشده پس چرا تو ناحیه ما این سگا وحشی منقرض نشدن؟ یا حد اقل تعدادشون کم نشده؟(15 تا تو یه ناحیه شهری یه هو دیده شن نشون دهنده تعداد بالاشونه)
گرگ رو هم که گفتین دقیقا آمارش رو از کجا دارین؟ بله تو ناحیه هایی که انسان زیاد داره می ترسن نزدیک شن تک توکی دیده می شه به طویله ها یکی حمله می کنه یه گوسفند می کشه می خوره یه مقداریش رو و فرار می کنه.

می گین آشغال می خوره .
یادتونه تو کتاب فارسی ابتدایی مرغه سنگ می خورد؟
بابا این طبیعت اون گربه شده که آشغال بخوره (هر آشغالی رو نمی خوره تو خونه ما فقط موقعی گربه های ولگرد میان سمت آشغالا که مرغ خریده باشیم پاک کرده باشیم دل و روده و پوست غیر قابل خوردنش رو ریخته باشیم تو آشغالا بعد گربه میاد بخورتش وگرنه پوست میوه و سبزی رو که نمی خوره.)
حاجی برم واست آمار بیارم که گرگ کم شده؟ یعنی واقعا این قضیه رو تجربی نفهمیدی؟

بالا