• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مهندسی ژنتیک خوب یا بد؟

• شروع کننده موضوع fatemes
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

fatemes

مهمان
مهندسی ژنتیک در کشاورزی، دامداری، تولیدات صنعتی، علوم پایه و علوم پزشکی کاربردهای زیادی دارد. همانطور که می دانید
مهندسی ژنتیک، به مجموعه روش‌هایی گفته می‌شود که به منظور جداسازی، خالص سازی، وارد کردن و بیان یک ژن خاص در یک میزبان بکار می‌روند و نهایتاً منجر به بروز یک صفت خاص و یا تولید محصول مورد نظر در جاندار میزبان می‌شود
حالا سوالی که اینجا مطرح است این است که این تغییرِ هر چند جزئی در ساختار کلی DNA یک جاندار، چه تاثیرات مخربی بر خود جاندار و اگر جاندار گیاه یا دام باشد، بر تغذیه کننده از آن باقی می گذارد؟
به عنوان مثال با استفاده از مهندسی ژنتیک در ذرت، درصد روغن طی پنجاه نسل ۱۵ درصد افزایش یافت؛ که از نظر صنعتی قابل توجه است، اما ذرت هایی که با مهندسی ژنتیک اصلاح شده اند، چه اثرات مخربی ممکن است داشته باشند؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : ضرر های مهندسی ژنتیک

سوال جالبیه. برای منم سواله که این دستکاری ها ، چه ضرری میتونه داشته باشه؟ چه اشکالی داره ما یک خصوصیت یک چیز رو به شکل دلخواه تغییر بدیم؟ مثلا رنگ یک محصول رو.
این سوال راجع به ترکیبات مصنوعی معادل برخی فرآورده ها هم مطرحه. مثلا آب لیموی مصنوعی با طبیعی چه فرقی داره اگر ترکیبات شیمیایی هردو یکسان باشه؟

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مهر نود و دو که اومدم تجربی، المپیاد ریاضی بودم

یه رشته ای وجود داره به اسم بیوانفورماتیک تقریبا کارش فهمیدن همین چیزیه که میگی
که البته من هی دارم راجع بهش تحقیق میکنم و هی چیز زیادی به دست نمیارم
وضعیتشم تو ایران اصلا خوب نیست
ولی خب قضیه ش تقریبا اینطوریه که DNA جاندارو با استفاده نرم افزارا وارد کامپیوتر میکنن و مثلا میتونن تغییراتی توش ایجاد کنن و رفتار های بعدی رو اینجوری حدس بزنن

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

این چیزیه ک من بدون تحقیق و سرچ کردن اینور اونور به ذهنم میرسه:
طبیعت فعلی،یک مجموعه کاملا مربوط به همه،یعنی روابط صیادی،طی یک مدت طولانی شکل گرفته و "تکامل همراه" به بهترین نحو بین موجودات برقراره(البته مسلما تو یک اکوسیستم!)
حالا ما بیایم فرض کنیم ک یک موجودی رو تغییر دادیم،خب،ولی نمیتونیم بریم تمام روابطی ک اون جاندار داشته با محیط اطرافش رو هم تغییر بدیم.
درسته ک طبیعت میتونه سازگار بشه ولی این قضیه طول میکشه.
مث اینک یک صندلی داشته باشیم،یک پایشو کوتاه کنیم،تعادل به هم میخوره.

پ.ن:morvarid یک کتابی هست به نام bioanformatic for dummies،اگر میخای راجعش بهتر بدونی..ترجمه شدش هم هست.
حالا میگردم کاملش میکنم،بحث جالبیه:D

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
به عنوان کسی که ۳ ساله مهندسی ژنتیک و بیوانفرماتیک کار کرده باید بهتون بگم، بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک یک تیغ دولبه‌است همونقدر که میتونه باعث پیشرفت و تعالی بشر شه میتونه براش نابود کننده هم باشه!

بالا