• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

من چه مشکلی دارم؟! [پزشکی]

• شروع کننده موضوع 4245
  • تاریخ شروع

parisa.sh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام من وقتی یه مدت نسبتا طولانی مثلا نیم ساعت یا یک ساعت روی یه پهلو میخوابم و بعدش پا میشم گوشی که روش خوابیده بودم درد ناجوری میگیره و تیر میکشه خیلی.مشکل خاصیه؟گاهی اوقات این اتفاق برام میوفته البته

Tilda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
پوستی را که آفتاب سوزونده باید چی کار کرد
ینی برای رفع آفتاب سوختگی دقیقا باید چی کار کرد؟
همچنین
چگونه جلوی ریزش موها رو بگیریم
من فقط کافیه که فقط یک بار به جای شامپوی خودم از یه شامپوی دیگه استفاده کنم تا ریزش موهام دوباره شروع بشه
هعییی
همون طور که دوستمون گفتن کرم زینک اکساید خیلی خوبه یه راه حل دیگه ام هست که یه ژل الوورا رو بریز توی جایخی بزار یخ بزنه بعد بزار روی جایی که افتاب سوخته شده خیلی خوبه
ریزش موهم همین الوورا براش خیلی خوبه روشعن نارکیل زیتون خیلی زیادن توی اینترنت بزنی چیزای خوبی میاد قرص های تقویتیم هست که می تونی بری دکتر برات تجویز کنه

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
  • لایک
امتیازات: z.a97

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
علت استخون درد چی می‌تونه باشه؟ حس می‌کنم مغز استخونم داره تیر می‌کشه. استخون پا، دست، کتف، قفسه سینه. هر از گاهی یه جاست.

علتش می‌تونه کمبود کلسیم باشه؟ جدیدا هم دو تا دندونم پشت سر هم شکستن.

اول ببین استخونات دردمیکنن یا مفصلات. در هر صورت یه چکاپ لازم داری. یه آزمایش خون واسه اینکه سلول های خونیت کم نباشه و مشکل نداشته باشه و یه آزمایش کلسیم. اگه اینا همه نرمال نباشن تشخیصای مختلفی مطرحه. اگه مفصلات درد میکنن اونوقت اگه خشکه مفاصلات صبحا یا تورم و قرمزی چیزی تو مفصلات دیدی باید به روماتولوژیت مراجعه کنی. اگه استخوناته به راحتی نمیشه تشخیص گذاشت و بعد آزمایشات معلوم میشه. ولی کلا بهتره زودتر آزمایشاتو بدی تا خدای نکرده اگه چیزی باشه زودتر درمان شه

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
دو سه هفته اس دمای بدنم رو میگیرم و ۳۹ درجه ست
حداقل حال ظاهریم نرماله
قبلا هم میگفتن بدنم گرم تره از بقیه ولی نمیدونستم ۳۹ درجه ست
دلیلش چی میتونه باشه؟
از نظر علمی 39 درجه تب حساب میشه. تشخیصای افتراقی تب خیلی زیاده ولی در هر صورت طبیعی نیست. اولین علت شایعش میتونه عفونت باشه. ببین درد گوش نداری، سوزش ادراری، اسهال، استفراغ، سرفه، درد گلو، سردرد یا .... بعد از عفونت خیلی چیزا مثل بیماری های التهابی، روماتیسمی، حتی کنسر میتونن تب بدن. بهرحال با یه تب نمیشه چیزی گفت ولی تبی که بیشتر طول بکشه مثل تب تو بایدبررسی بشه که اگه حتی دلیلش مشخص نشه تشخیصش میشه FUO

Zesty.knack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
من الان شاید چهار روز بشه که همش تب میکنم و با قرص تبم رو پایین میارم، حالت تهوع هم دارم بعد از خوردن هر چیزی
+
فکر نمی‌کنم سرما خورده باشم :( به نظرتون از چی میتونه باشه؟

به صورت دقیق نمیشه بدون معاینه گفت ولی خب این مورد از علائم نزدیک به آنفولانزاست.
و نیز میتواند از علائم عفونت داخلی یا مسمومیت غذایی باشد...
توصیه میکنم به جای سرچ در اینترنت حتما به پزشک مراجعه کنید.

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
گوش پاكن زدم؛ يهو انگار برق گرفتم: ||
الانم درد ميكنه: |||
چيكار كنم؟ خطرناكه؟

Zesty.knack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
گوش پاكن زدم؛ يهو انگار برق گرفتم: ||
الانم درد ميكنه: |||
چيكار كنم؟ خطرناكه؟
با سلام و احترام
مشکلی که برای شما اتفاق افتاده از اتفاقات نادر در زندگی روزمره افراد است که به بازبینی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی نیاز مبرم دارد از عوامل ایجاد کننده این اتفاق نوع الیاف البسه ای هست که شما به تن داشتید و با وارد شدن عامل خارجی در مسیر رسانای پوستتان تخلیه الکتریکی صورت گرفته و درد ناشی از آن حاصل از عبور صدای خروجی از آستانه دردناکی است که برای پرده حساس گوش آزار دهنده بوده است البته این یکی از عوامل احتمالی می باشد لذا توصیه موکد بنده به این است حتما برای جلوگیری از آسیب بیشتر که محصول این اتفاق نادر است به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
سلام
عذر می‌خوام من از اوایل مهر 7 سانت سمت چپ قفسه سینم درد میگرفت و تیر میکشید و خب حدس میزنم قلبم باشه یه مدت این درد رو جدی نگرفتم و رفع شد ولی خب امروز ظهر باز این درد شروع شد به مدت یه 10 ثانیه درد خفیفی رو احساس می‌کنم و قطع میشه و بعد از چند ساعت باز رخ میده.

Zesty.knack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام
عذر می‌خوام من از اوایل مهر 7 سانت سمت چپ قفسه سینم درد میگرفت و تیر میکشید و خب حدس میزنم قلبم باشه یه مدت این درد رو جدی نگرفتم و رفع شد ولی خب امروز ظهر باز این درد شروع شد به مدت یه 10 ثانیه درد خفیفی رو احساس می‌کنم و قطع میشه و بعد از چند ساعت باز رخ میده.
12 علت خطرناک در هنگام درد گرفتن سمت چپ سینه
PicsArt_1477934546256.jpg

قلب شما در سمت چپ سینه شما وجود دارد؛ به همین دلیل احساس درد در این قسمت را اغلب حمله قلبی تلقی می کنند. حمله قلبی هم می تواند از علل درد در سمت چپ سینه باشد اما تنها دلیل آن نیست! علل مختلفی را می توان برای درد در قسمت چپ سینه مثال زد که برخی خطرناک تر از حمله قلبی و برخی بی اهمیت می باشند. با دکتر سلام همراه باشید.

علت درد در سینه سمت چپ

حمله قلبی

حمله قلبی به خاطر مسدود شدن شریان های قلب اتفاق می افتد. قلب ماهیچه ای است که بیست و چهار ساعته در حال کار است و برای رساندن خون به بدن نیاز به اکسیژن دارد. هنگامی که پلاکت ها یک جا جمع می شوند باعث مسدود شدن و گرفتگی رگ های قلبی می شوند.
هنگامی که قلب نمی تواند خون غنی از اکسیژن دریافت کند درست کار نمی کند و ممکن است از کار بایستید. اگر انسداد بیش از پانزده دقیقه باقی بماند دردی در سینه سمت چپ احساس می کنید که کم کم به شانه چپ و گردن منتقل می شود. در این حالت بافت های قلب در حال مردن هستند.

ایسکمی قلبی

ایسکمی قلبی زمانی اتفاق می افتد که مقدار کافی خون به قلب نرسیده است و حمله قلبی، ریتم نامنظم ضربان قلب و از کار افتادن قلب در راه است. ماهیچه های قلب آسیب خواهند دید و کارایی کمتری خواهند داشت. یکی از علائم اصلی درد سینه سمت چپ است.

آنژین سینه

آنژین سینه یکی از دلایل اصلی درد سینه سمت چپ در میانسالان است. در این شرایط فشار و گرفتگی و انقباض در سینه سمت چپ حس می شود. در آنژین، گستردگی درد به قسمت پایین فک، شانه، پشت و بازو غیر متداول نیست.

درد عصب بین دنده ای

عصب های بین دنده ای بین دنده های حفره قفسه سینه قرار دارند. هنگامی که این اعصاب به خاطر عفونت یا زخم آسیب می بینند، درد شدید ایجاد می شود. در بیشتر موارد این درد شدید و مانند تیر کشیدن است. این درد با سرفه، عطسه، خندیدن یا لمس کردن قسمت آسیب دیده بدتر می شود.
درد عصب بین دنده ای زمانی بررسی می شود که تمام دلایل دیگر درد سینه سمت چپ بررسی شده و سایر دلایل عامل درد نیستند. این عامل به سختی تشخیص داده می شود و توسط اشعه ایکس قابل تشخیص نیست.

عفونت غضروفی و دنده

عفونت غضروفی و دنده زمانی اتفاق می افتد که مفاصل غضروفی (مفصلی که دنده به جناغ سینه متصل است) متورم شده است. این درد شدید و تیر کشیدن در سینه سمت چپ در نوجوانان و جوانان دیده می شود.
درد سینه سمت چپ به دلیل زخم ایجاد شده در قفسه سینه یا عفونت ویروسی می باشد که با فعالیت بدتر می شود. اما این مشکل با قرص ضد التهاب و فیزیوتراپی درمان می شود.

بیماری دستگاه تنفسی

بیماری مزمن و کوتاه مدت در دستگاه تنفسی باعث درد در سینه سمت چپ می شود. بیماری های رایج در این دسته عبارتند از آسم، برونشیت، سرطان، ذات الریه، سل و آبسه ریه.
درد در سینه سمت چپ در اثر سرفه، تنگی نفس، تب و خلط سینه بدتر می شود. بیماری های خود ایمنی عفونی و غیر عفونی علائم مشابهی با این بیماری دارد که توسط پزشک تشخیص داده می شود.

گاز معده، نفخ و سوزش معده

سوزش معده، گاز معده و نفخ کردن باعث درد متوسط تا شدید در سینه سمت چپ می شود. این مواد وارد روده می شوند و سپس وارد قفسه سینه می شوند. هنگامی که به دیواره فشار وارد می شود درد ایجاد می شود. در این حالت احتمالا نفخ شکم و درد در شکم باعث درد سینه سمت چپ می شود. این درد مشابه درد حمله قلبی است بنابراین بهتر است آن را نادیده نگیرید و پزشک اجازه دهید بررسی های مناسب را انجام دهد.

تنش سمت چپ سینه

ورزشکاران و افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند به خاطر تنش سمت چپ سینه، درد سمت چپ سینه را حس می کنند. حرکت درد به شانه سمت چپ یا زیر بغل غیر متداول نیست و با افزایش فعالیت این حرکت درد نیز افزایش می یابد.
پاره شدن عضله سینه یا کشیدگی آن را می توان با لمس کردن سمت چپ سینه تشخیص داد. بهترین درمان استراحت و مسکن برای کاهش درد می باشد.

پلوریت

پلوریت زمانی تشخیص داده می شود که پوشش ریه متورم بشود. نفس کشیدن، سرفه کردن و عطسه کردن باعث درد در سینه سمت چپ می شود. دلایل اصلی این درد عفونت باکتریایی یا ویروسی، آمبولی ریه و پنوموتوراکس می باشد. براساس تشخیص پزشک، پلوریت را به وسیله قرص های ضد التهاب و مسکن درمان می کنند.

فتق هیاتوس

فتق هیاتوس زمانی اتفاق می افتد که معده به قفسه سینه از طریق فتق فشار وارد می کند. بعضی افراد اصلا علائم آن را تجربه نمی کنند اما برخی دیگر درد در سینه سمت چپ، سوزش معده یا ریفلاکس معده را تجربه می کنند. درد در این شرایط با دراز کشیدن بدتر می شود. در بیشتر موارد درد خود به خود از بین می رود. در مواردی نادر به عمل جراحی نیاز است.

روش زندگی

استرس، چاقی و دیابت نیز دلایل درد در سینه سمت چپ می باشد. استرس رابطه مستقیم با حمله قلبی ندارد اما در صورتی که در اثر استرس درد در سینه چپ حس می کنید بهتر است با پزشک مشورت کنید.
چاقی و دیابت نیز اگر درمان نشود به مشکلات دیگری ختم می شود. در بیشتر موارد می توان با تغییر رژیم غذایی، تغییر عادات زندگی و کاهش مصرف الکل و سیگار از مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

دلایل دیگر درد در سینه سمت چپ

درد در سینه سمت چپ ممکن است همراه با درد در سمت چپ شکم باشد. اندام های زیادی زیر حفره سمت چپ قفسه سینه قرار دارند. عفونت کلیه، سنگ کلیه، درد در طهال و التهاب معده نیز می توانند دلایل درد در سینه سمت چپ باشد. این درد با نفس کشیدن، غذا خوردن و پس از خوردن بیشتر می شود.

چه زمانی باید نگران درد در سینه سمت چپ بود

اگر به صورت ناگهانی در قسمت سمت چپ سینه درد احساس کردید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر درد از بین نرفت یا با مصرف قرص های ضد التهاب بهتر نشد با پزشک تماس بگیرید. هیچ گاه از خود درمانی استفاده نکنید زیرا ممکن است درد در سینه سمت چپ نشانه مشکلی جدی باشد.

• اگر درد در سینه سمت چپ همراه با تب، لرز، سرفه، دشواری در قورت دادن و درد شدیدی که از بین نمی رود می باشد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
  • اگر به صورت ناگهانی فشار و سفتی در اطرافی استخوان های سینه حس کردید یا درد گسترده در قفسه سینه، درد ناگهانی همراه با تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، عرق کردن، کاهش فشار خون یا کاهش ضربان قلب حس کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
×دوستان اینجا قرار نیست کپی پیست کنیم اطلاعات پزشکی رو از سایت ها و ... قرار هست دوستانی که اطلاعات دارند راجع به مشکلات پزشکی بچه ها نظر خودشون رو بدن(صرفا نظر و نه حتی تشخیص و درمان قطعی) و یا پیشنهاد بکنند که به پزشک مراجعه بشه و ...

آخرین ویرایش:

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
سلام

تنگی نفس هم دارین ؟
موقع فعالیت بیشتر میشه ؟
وقتی دراز کشیدین بیشتره یا وقتی نشستین ؟
کدوم بخش قفسه سینست دقیقن ؟ دقیق تر میشه بگین ؟
عادات غذاییتون چجوریه ؟ بعد از غذا اب خوردن یا قهوه خوردن یا خوابیدن..
استرستون زیاد نبوده ؟
سرگیجه هم دارین ؟
وقتی نفس عمیق میکشین درد تشدید نمیشه ؟
سابقه بیماری خانوادگی خاصی تو زمینه قلب و عروق
هم دارین ؟

خیلی عوامل میتونه باشه میتونه از ریه باشه یا از قلب یا گوارشی و یا حتی بر اثر استرس ناشی از خود عضلات قفسه سینه باشه .
برای اطمینان میتونین برین ی ECG بگیرین .

جواب سوالها رو بگین دکتر @X R@y از بقیه بیشتر تجربه داره قابل اعتماد تره جوابش :د

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
تنگی نفس هم دارین ؟ خیر
موقع فعالیت بیشتر میشه ؟ نه این چند وقته که رفتم کوه حینش دردی نداشتم.
وقتی دراز کشیدین بیشتره یا وقتی نشستین ؟ فکر کنم وقتی دیشب دراز کشیده بودم.
کدوم بخش قفسه سینست دقیقن ؟ دقیق تر میشه بگین ؟ فکر میکردم دقیق گفتم :)) یه چند سانت سمت چپ جناق سینه حدودش 7 تا 10 سانت
خب چون میگن خوب نیست آب نمیخورم معمولاً حالا بعضی وقت‌ها بعد از 10 دقیقه یه کوچولو می‌خورم و بعد از غذا میام کد می‌زنم البته ترم‌های قبل می‌رفتم می‌خوابیدم :))
استرستون زیاد نبوده ؟
می‌تونم رو کارم تمرکز کنم ولی حس می‌کنم استرسم زیاد شده چون دیشب چند دقیقه بعد از نوشتن پست هم انگشتام رعشه افتاده بود.
سرگیجه هم دارین ؟ نه ولی دیشب موقع خواب سرم هم درد گرفت
وقتی نفس عمیق میکشین درد تشدید نمیشه ؟ خیر
هم دارین ؟ نمیدونم.

خیلی عوامل میتونه باشه میتونه از ریه باشه یا از قلب یا گوارشی و یا حتی بر اثر استرس ناشی از خود عضلات قفسه سینه باشه .
من چون از ناراحتی و استرس سال‌های قبل اونجا درد داشتم جدی نگرفتمش ولی خب الان ترسیدم :))
مرسی

• لایک

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
تنگی نفس هم دارین ؟ خیر
موقع فعالیت بیشتر میشه ؟ نه این چند وقته که رفتم کوه حینش دردی نداشتم.
وقتی دراز کشیدین بیشتره یا وقتی نشستین ؟ فکر کنم وقتی دیشب دراز کشیده بودم.
کدوم بخش قفسه سینست دقیقن ؟ دقیق تر میشه بگین ؟ فکر میکردم دقیق گفتم :)) یه چند سانت سمت چپ جناق سینه حدودش 7 تا 10 سانت
خب چون میگن خوب نیست آب نمیخورم معمولاً حالا بعضی وقت‌ها بعد از 10 دقیقه یه کوچولو می‌خورم و بعد از غذا میام کد می‌زنم البته ترم‌های قبل می‌رفتم می‌خوابیدم :))
استرستون زیاد نبوده ؟
می‌تونم رو کارم تمرکز کنم ولی حس می‌کنم استرسم زیاد شده چون دیشب چند دقیقه بعد از نوشتن پست هم انگشتام رعشه افتاده بود.
سرگیجه هم دارین ؟ نه ولی دیشب موقع خواب سرم هم درد گرفت
وقتی نفس عمیق میکشین درد تشدید نمیشه ؟ خیر
هم دارین ؟ نمیدونم.

من چون از ناراحتی و استرس سال‌های قبل اونجا درد داشتم جدی نگرفتمش ولی خب الان ترسیدم :))
مرسی
بعید میدونم قلبی باشه طبق چیزایی ک من خوندم . ممکنه از خستگی و استرس باشه .
ولی خب باز هم ضرر نداره ی نوار قلب گرفتن..

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
کی ها اینجوری میشی ؟
شده شب از تنگی نفس از خواب بیدار شی ؟
با راه رفتن تشدید پیدا میکنه ؟
درد قفسه سینه اینا ک نداری ؟
همیشه همینطور بودی ؟ چقدر وقته ؟
سرگیجه کم اشتهایی سیاه رفتن جلو چشمات ؟ اهن مصرف میکنی ؟

ببین خیلی دلیلها میتونه داشته باشه
خشکی هوا ؛ اسم ؛ الرژی ؛ عفونت ؛ حتی مشکلات قلبی ؛ امبولی ریه ؛ کم خونی و...

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
کم خونی و افسردگی دارم فقط
درد قفسه سینه ندارم موقع حرف زدن تشدید میشه از کم آبی ممکنه باشه؟

میتونه برا کم خونیت باشه پس .
کم ابی هم تشدیدش میکنه دیگه چون خونتو غلیظ میکنه .

• لایک

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91
از نظر علمی 39 درجه تب حساب میشه. تشخیصای افتراقی تب خیلی زیاده ولی در هر صورت طبیعی نیست. اولین علت شایعش میتونه عفونت باشه. ببین درد گوش نداری، سوزش ادراری، اسهال، استفراغ، سرفه، درد گلو، سردرد یا .... بعد از عفونت خیلی چیزا مثل بیماری های التهابی، روماتیسمی، حتی کنسر میتونن تب بدن. بهرحال با یه تب نمیشه چیزی گفت ولی تبی که بیشتر طول بکشه مثل تب تو بایدبررسی بشه که اگه حتی دلیلش مشخص نشه تشخیصش میشه FUO
البته تو کتاب مندل بالای ۳۷.۸بعنوان تب تعریف شده

بالا