• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تک فرزندی ، خوب یا بد ؟

با تک فرزندی موافقید ؟

• تک فرزند هستم بله

رای‌ها: 10 10.1%
  • تک فرزند نیستم بله

رای‌ها: 19 19.2%
  • تک فرزند هستم خیر

رای‌ها: 14 14.1%
  • تک فرزند نیستم خیر

رای‌ها: 56 56.6%

• رای‌دهندگان
    99

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
به نظرتون پدیده ی تک فرزندی و کم فرزندی ک الان یه دهه است باهاش مواجهیم ، چیز خوبیه ؟ برای سلامت بچه ، برای سلامت جامعه ، اصلا برای احساسات خود پدر و مادر خوبه ؟

من خودم یه تک فرزندم ‌ . ناشکری نمی کنم ولی فک میکنم اگر خواهر و یا برادر داشتم ، حالا از یکی تا ۳ ،۴ تا ، زندگی برام بهتر بود و روابط عمومیم بهتر بود ، چون از کوچکی رقابت صحیح رو یاد می گرفتم ، همیشه محبت مامان بابام صرفا مال من نبود ،(این فی نفسه چیز بدی نیست اما ممکنه با ورود ب جامعه ، بد باشه )
غیر از اینا ، ب قول یه دوستی ، این خیلی سخته ک آدم بدونه یه احساسی وجود داره ، و خیلیها تجربه اش کردن و شما برات مثل یه غار ناشناخته میمونه .
+ این شخصی تره اما من چون تو فامیلمون دختر کم بوده ، تقریبا با روحیات دخترها آشنا نیستم ، اگر یه خواهر داشتم احتمالا موقع ازدواج یا برخورد با خانوم ها سر کار دید بهتری از جنس مخالف داشتم .
+ این ک ب قول یکی از دبیر هامون ، فرض کنید یه بچه داشته باشید و اونو بزرگ کرده باشید و الان مثلا ۲۰ سالش هست و شما پیر تر از بچه داری هستین .، ب هر دلیلی ، اون بچه بمیره ،چقدر تحمل این قضیه و این وضعیت برای پدر و مادر تک فرزند سخت تره تا کسی ک چند تا بچه دیگه هم داره ؟

شما بگید ، شما ک خواهر یا برادر داشتید آیا از وضعیتتون راضی هستید ؟ و شما هم ک مثل من تک فرزندید ، از وضعتون راضی هستین ؟

اگر کاملا شرایط بعد ازدواج دست خودتون باشه ، حاضرید چند تا بچه بزرگ کنید ؟!
من هم خواهر دارم هم برادر
کاملا هم راضی هستم
به نظرم اگه تک فرزند بودم خیلی بد بود
توی درس ها به هم کمک میکنیم
تو کارهای خونه
تنها نیستیم
وکلی خوبی های دیگه که تک فرزند ها ندارن
ولی الان خداروشکر خیلی راضیم

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام
خب خیلی سوال کلی ای هست!! ولی به عنوان یک تک فرزند برای من خوب بوده
چون باعث شده بتونم با آدمای دیگه زیاد تر ارتباط برقرار کنم و روابط اجتماعی خوبی داشته باشم. (همه اش هم از اینجا شروع شد که خب آدم تنهاست)
ولی الان که مثلا دارم اپلای می‌کنم می‌رم می‌گم شاید اگه تک فرزند نبودم و مامان بابام تنها نمی‌موندن بهتر بود

Mahsa Bkrn

Daughter Of The Sea
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Khorramabad
سال فارغ التحصیلی
1397
به نظرم بستگی داره از چه دیدی بهش نگاه شه
خیلی ها اولین چیزی که مطرح میکنن تنها موندن بچه از کودکی تا بزرگسالی به نظرم هر آدمی تنها محسوب میشه ما نمیتونیم بگیم که حتماً اگر شخصی دارای خواهر و یا برادر باشه این تنهایی از بین میره...و این که چرا یه عده فکر میکنن تک فرزند در تنهایی خودش بزرگ میشه و در آینده فردی غمگین و گوشه گیری میشه باور کنید تک فرزند ها مادر و پدر دارند، دوست دارند و...
مهم ترین نقش و بی شک والدین دارن که میتونن با تربیتی درست و رفتاری صمیمانه رابطه ای خوب با فرزندشون داشته باشند مطمئناً وقتی که فرزند حمایت پدر و مادر رو داشته باشه دیگ نیازی به حمایت خواهر و برادر نیست
دومین موضوع هم وضعیت اقتصادی و اجتماعی هستش شما تصور کنید خانواده ای که مادر و پدر هر دو شاغل باشند و به عنوان مثال با پایه حقوق 1.5 واقعاً 3میلیون کفاف یه خانواده 4نفره رو میده؟ (این از لحاظ اقتصادی البته خانواده های زیادی هم هستند که با مشکلات اقتصادی 3یا 4 فرزند دارند ولی با عشق امید در کنار هم زندگی میکنند)
و حالا اگر بخوام از دید خودم بگم واقعاً از کودکی تک فرزندی رو دوست داشتم دلیلش هم رابطه صمیمی با مادر و پدرم هست که هیچوقت حتی به این که خواهر و یا برادر داشته باشم فکر نکردم خب مطمئناً اگر هم داشتم باز هم خوب بود و خوش میگذشت ولی از این که ندارم حسرت نمیخورم ;;)(;
بازم میگم دیدگاه ها متفاوت دوستانی داشتم که واقعاً حسرت داشتن خواهر و یا برادر رو میخوردن
در کل بخوام بگم [جدا از شرایط اقتصادی] فرزند آوری نظر مادر و پدر مهمه و نمیتونیم بگیم که اون هایی که یک فرزند دارند اشتباه میکنن و یا بالعکس.

Amir ruh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای
شهر
خمینی شهر
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام من به عنوان یه تک فرزند میگم که واقعا افتضاحه؛ من اگه دوست های کوچه ومحله ویا رفقای مدرسه یا فامیل ها نبودند از تنهایی دق میکردم و الان توی تیمارستان بودم~X(~X(

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
خوب نیس
چون بچه لوس میشه(همه محبتا سرش میریزه)
اعتماد بنفسش ممکنه کم بشه(همه توقعات سرش میریزه که قاعدتا نمیتونه همشو براورده کنه)
ممکنه منزوی و اجتماع گریز بشه
از خانه و خانواده دور بشه(چون دوستاش همه خارج خونه قرار میگیرن)
اگر خدایی نکرده طوریش بشه، پدر و مادر نابود میشه(همین باعث میشه خود بچه هم همیشه دست به عصا راه بره و حتی تو ایندش تاثیر بذاره...مثلا دوس داره بره یک شهر و کشور دیگه ولی نمیتونه بخاطر پدر و مادرش)
بعدا مسئولیتش زیاد میشه وقتی بزرگ بشه و بخواد از پدر و مادرش مواظبت کنه

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
مهم ترین نقش و بی شک والدین دارن که میتونن با تربیتی درست و رفتاری صمیمانه رابطه ای خوب با فرزندشون داشته باشند مطمئناً وقتی که فرزند حمایت پدر و مادر رو داشته باشه دیگ نیازی به حمایت خواهر و برادر نیست
به عنوان کسی که ۱۴ سال تک بچه بوده، مامان من بهترین همبازیم بود و من دختر خاله هم‌سن داشتم دم به ثانیه پیش هم بودیم و... اما همیشه دلم یه خواهر میخواست و قطعا هیچ کس جای خواهرم نمیشد و نمیشه.
مامان من جدا و به جرات قدری ک با من بازی میکرد و وقت میذاشت برای خواهرم وقت نذاشته، با وجود حمایت کامل من معتقدم همچنان تک فرزندی خوب نیست!

Baran_K

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
پزشکی
آخر همه ی اینا برمیگرده به شرایط بزرگ کردن پدر و مادر،مدیریت شون
اینکه چه فضایی توی خونه ایجاد می کنن

• لایک
امتیازات: fteh

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
والا من تک فرزندم واقعا دوس داشتم خواهر و برادر داشته باشم بیشتر خواهر دردسرش کمتره ( شاید البته مطمئن نیستم(: ببینید تک فرزندی به من کمک میکنه ساعت ها بشینمو فکر کنم و کسی بهم گیر نده راحت درس بخونم اسایش داشته باشم همین دیکه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
(نظر سنجی خیلی باحاله بیشتر از اینکه ما تک فررندا نگران خودمون باشیم سایرین نگرانن)
من مخالفم
چون تمام تمرکز خانواده رو تو قرار میگیره
و بر خلاف انتظار نه تنها لوس نمیشه بلکه باید یه جنگجو تملم عیار بار بیای تا بتونی خواسته های خودتو از مادر و پدرت مستقل کنی

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
تک فرزندم و کاملا تنها در خانواده و اقوام نه اینکه بچه نداشته باشن ماشالله زیاده ولی حوصلشو ندارم الان که تک فرزندم خیلی فضای آرومیه خونه و میتونم با آرامش فکر کنم و درس بخونم ولی قطعا خواهر و برادر داشتن خیلی خوبه یه چیزی گفتی خیلی جالب بود اینکه اگه خواهر داشتی میتونستی شناخت بیشتری از دخترا داشته باشی باهات موافقم خیلی چیز جالبیه در کل تنهایی چیز خیلی خوبی نیست گاهی لازمه ولی انسان موجود اجتماعی هست و نمیتونه زیاد تنهایی رو تحمل کنه که ما کردیم دیگه :():

بالا