• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات ریاضی

Blest Girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
هوش مصنوعی و رباتیک
من یه سوال دارم-دنبال جوابشم رفتم منتها شک دارم درست باشه. اگه کسی هست که بتونه مطمینم کنه ممنون میشم.
میخوام زاویه بین دو هایپرپلین رو محاسبه کنم که معادله اون ها رو دارم. در واقع w ها و b ها رو دارم برای هرکدوم از هایپرپلین ها.
1- یه جا نوشته بود بردار نرمال هر هایپرپلین همون ضرایب w میشه ( آیا درسته؟ یا آیا من درست فهمیدم؟)
2- یه جای دیگه از روی بردار نرمال طبق فرمول زیر کسینوس زاویه رو بدست آورده بود که خب زاویه هم باید بشه آرک کسینوس. آیا این درسته؟؟
When the two intersecting planes are described in terms of Cartesian coordinates by the two equations
643b42eaa74a2227e2553755864d2b99daf5b9b3

602aef36c9617f4947bad06846f6cfcd1784b311

the dihedral angle, φ {\displaystyle \varphi }
33ee699558d09cf9d653f6351f9fda0b2f4aaa3e
between them is given by:
f7b0ec9760a015f3f5cfb610eb77d37f953dd5f2

منبع این نقل قول ها هم ویکی پدیا هست.

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
این نکته رو توضیح میدین؟چرا این اتفاق میفته؟
"در توابع دو ضابطه ای به شکل زیر متغیر x به هر سمتی میل کند(چه صحیح چه غیر صحیح)از ضابطه غیر صحیح حد می گیریم"

Capture9.JPG
یه قضیه یاد بگیری همه چی قابل توجیهه
اگر مقدار دوتابع f و g در یک همسایگی نقطه a مگر احیانا در خود نقطه a با هم برابر باشد آنگاه حد دو تابع در نقطه a با هم برابر است.

هایپربولیک18

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1400
جدولی پنج در سه داریم که میخواهیم اعداد 1و2 را در خانه های ان قرار دهیم به چندطریق امکان پذیر است اینکار/////////////////لطقا جواب بدین کاملا گیج شدم و نمیدونم چجور حلش کنم

7T

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
برنز ریاضی :/
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
جدولی پنج در سه داریم که میخواهیم اعداد 1و2 را در خانه های ان قرار دهیم به چندطریق امکان پذیر است اینکار/////////////////لطقا جواب بدین کاملا گیج شدم و نمیدونم چجور حلش کنم
یه شرطی چیزی واسه گذاشتن یک و دو داخلش نباید داشته باشه عایا؟ :-"

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
خب
سوال اینه
مجموعه ای n عضو دارد اما n ب توان ۲ تا زیرمجموعه دارد.این مجموعه چند عضوی می تواند باشد ؟
ممنون میشم کمکم کنین

Negar.ka

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
خب
سوال اینه
مجموعه ای n عضو دارد اما n ب توان ۲ تا زیرمجموعه دارد.این مجموعه چند عضوی می تواند باشد ؟
ممنون میشم کمکم کنین

خب دو عضوی عه
وقتی مجموعه n عضو داره یعنی 2به توان n تا زیر مجموعه داره. حالا سوال گفته ک تعداد زیر مجموعه هاش n به توان 2 عه یعنی این دوتا باید باهم برابر باشن(داریم دو به توان n برابر است با n به توان دو) و تو این حالت n در میاد 2

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
درسته
ولی از کجا n در میاد ۲
میشه توضیح بدی؟

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
درسته
ولی از کجا n در میاد ۲
میشه توضیح بدی؟
اگر نمودار ۲ به توان n و n به توان ۲ رو توی یک دستگاه رسم کنیم می بینیم که تنها در نقاطی به طول های ۲ و ۴ همدیگر رو قطع میکنن و بعد از ۴ چون ۲‌ به توان n شتاب افزایش بیشتری داره هرگز دوباره به هم نمیرسن. پس پاسخ «۲ یا ۴»ه.

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
اگر نمودار ۲ به توان n و n به توان ۲ رو توی یک دستگاه رسم کنیم می بینیم که تنها در نقاطی به طول های ۲ و ۴ همدیگر رو قطع میکنن و بعد از ۴ چون ۲‌ به توان n شتاب افزایش بیشتری داره هرگز دوباره به هم نمیرسن. پس پاسخ «۲ یا ۴»ه.
ممنون از شما
کامل متوجه شدم

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
غلط اندر غلط

amirrach

امیرآچ
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
17
عاغا خیلی ساده تعداد زیر مجموعه های یه مجموعه n عضوی برابر با 2 به توان n عه حالا اینو برابر بگیر با n به توان 2 ؛ این عدد 2 عه که تو این رابطه صدق میکنه

خب ۴ هم صدق میکنه

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
ی سوال دیگه هم هست
سوال میگه
مجموعه {A={ 1,2,3,...,50 چند زیر مجموعه دارد که:
الف) هر یک حداقل دارای یک عدد صحیح زوج باشد؟
ب) هر یک دقیقا یک عدد صحیح زوج داشته باشد

تو پاسخنامه گفته که برای سوال الف
کل زیر مجموعه ها رو از زیرمجموعه های فرد کم می کنیم ک جواب بده ک میشه ۲ ب توان ۵۰ منهای ۲ ب توان ۵۰ .. روش درسته .. سوالم اینه که اینجا چرا مجموعه تهی رو کم نم کنه؟؟

تو پاسخنامه ب هم گفته به هر کودوم از زیر مجموعه های فرد ی عضو زوج اضافه می کنیم.چون بیست و پنج عدد زوج داریم کل زیر مجموعه ها میشن ۲۵ عدد زوج ضربدر دو ب توان ۲۵ ک زیر مجموعه های فرده.. من راه حلش رو درک نمی کنم .. میشه یکی توضیح بده؟؟

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
الف) دو به توان بیست و پنج تعداد زیرمجموعه هایی که تنها اعداد فرد دارند نیست. تعداد زیرمجموعه هاییه که عدد زوج ندارن.
توضیح: تعداد زیرمجموعه های مجموعه {47,49,...,1,3,5} دو به توان بیست و پنج تاست و مجموعه تهی هم یکی از زیرمجموعه هاشه.
ب) تعداد زیرمجموعه هایی که تنها عدد زوج 2 رو دارن با تعداد زیرمجموعه هایی که تنها هر کدوم دیگه از اعداد زوج(به فرض 36) رو دارن برابره. چون در هر زیرمجموعه ای که تنها عدد زوجش 2ـه میشه به جای 2، 36 گذاشت و زیرمجموعه هایی رو که تنها عدد زوجشون 36ـه به دست آورد-و برعکس. پس برای پیدا کردن پاسخ، تنها تعداد زیرمجموعه هایی رو که تنها عدد زوجشون 2ـه به دست میاریم و حاصل رو ضرب در تعداد اعداد زوج یعنی 25 تا می‌کنیم.
می‌دونیم که تعداد زیرمجموعه های بدون عدد زوج دو به توان بیست و پنج تاست. اگر به تک تک این زیرمجموعه ها عدد 2 رو هم اضافه کنیم، همه زیرمجموعه هایی رو که تنها عدد زوجشون 2ـه به دست میان و هیچ چیز هم از قلم نمی‌افته چون زیرمجموعه های تنها دارای اعداد فرد همه حالات ترکیب حضور یا عدم حضور اعداد 47,49,...,1,3,5 در یک مجموعه رو در بر میگیرن پتعداد زیرمجموعه هایی که تنها عدد زوجشون 2ـه دو به توان بیست و پنج تاست و تعداد زیرمجموعه های دارنده تنها یک عدد زوج بیست و پنج برابر اونه​

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
درست گفته دیگه :-"
کلا یکی از راه های حل معادله همینه دیگه :-)
خیلی هم باحاله
حالا تو این نمونه تصور شکل نمودارش یکم سخته
ولی معادلهn^2=2^n رو سرچ کن نمودارشو گیر میاری
کشیدنش خیلی سخته (از نظر دقت میگم)

آخرین ویرایش:

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
درست گفته دیگه :-"
کلا یکی از راه های حل معادله همینه دیگه :-)
خیلی هم باحاله
حالا تو این نمونه تصور شکل نمودارش یکم سخته
ولی معادلهn^2=2^n رو سرچ کن نمودارشو گیر میاری
کشیدنش خیلی سخته (از نظر دقت میگم)
نه غلطه چون نمودار رو ما با علم به ویژگی های تابع ها می‌کشیم. نمودار رو نمی‌کشیم که ویژگی هارو بفهمیم می کشیم که اونا رو نشون بدین.
این حرف هم فقط حرف من نیست منتها توی دبیرستان این حرف چرت رو میزنن که با کشیدن نمودار میشه معادله حل کرد.
ما یه سوال تستی توی تمرین هامون بود اومده بود یه معادله مشابه اینو با نمودار حل کرده بود و غلط حل کرده بود.

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
نمی‌دونم اقای صفر و اقای مسافر رو میشناسی یا نه ولی این گفته اوناس

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
نمودار کشیدن همون آزمون و خطا کردنه. اما روی نمودار، شیب و شتاب تغییرات(مشتق اول و دوم) راحت تر قابل دریافته. هر چه توی ناحیه‌های حساس دقیق‌تر نمودار رو رسم کنیم احتمال درست بودن پاسخ بیشتره. ما توی دبیرستان راه پیدا کردن پاسخ یک سری معادلاتی رو نخوندیم پس مجبوریم برای حدس زدن ویژگی‌های تابع یا تعداد پاسخ ها یا مقدار خود پاسخ های معادله آزمون و خطا کنیم(یا نمودار رسم کنیم).

2003kimiya

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
درباره اعداد متعالی و جبری چه سایتی توضیح واضح و البته فارسی داده؟
لطفا کمک کنید

Zahraabbasi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
مربوط میشه به سال دهم تجربی :
در دنباله حسابی آ. ان( اندیس) * آن. ان +1 ( اندیس) برابر با چهار اِس. ان( اندیس) منهای یک، با فرض مثبت بودن جملات دنباله مقدار قدر نسبت چقدر است

بالا