• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
با رتبه هزار منطقه دو دندون رو پیشنهاد میدین یا پزشکیو؟
علاقه شدیدی به پزشکی دارم.ولی با بچه های پزشکی که حرف میزدم میگفتن چون پزشکی خیلی سخت تر ودیر بازده تر از دندونه..بیای پزشکی پشیمون میشی چرا نرفتی دندون....
.
با بچه های دندونم ک حرف میزنم اکثرن راضین از رشتشون.برخلاف پزشکیا...ولی نگران وضعیت مالیشونن.چون بخاطر تحریما مواد دندانی وارد نمیشه.بشه هم خیلی گرون خواهد بود...وبالطبع کسی پول دندانپزشک نداره...پول مسکن کمتر در میاد تا دندونپزشک..

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام بچه ها متاسفانه با خبرای بدی برا هممون اومدم :( خودم که داغون شدم اینارو میگم شاید بدرد کسی بخوره
ظرفیت های امسال نسبت به پارسال تغییراتی داشته اول اینکه پارسال ظرفیت کل پزشکی روزانه 3615 تا بوده و امسال 3581 هست
دندون پارسال 880 بوده امسال 834 تا شده
دارو سازی 675 بوده امسال 631 شده
این یه کلیاتی بود راجع به دفترچه امسال کسی اگه جزییات بیشتری خواست درخدمتم
امیدوارم امسال بتونیم یه جای خوب قبول شیم با این وضعیت
حتما نسبت به ناحیه ای که هستین انتخاب رشته کنین شانستون بیشتره

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
براي بيوتك اگر تهران و بهشتي قبول نشم، دانشگاه هاي دولتي شهرستان هاي ديگه مثل آمل و يزد بهتره برم يا دانشگاه آزاد همين مشهد؟
من به شخصه جای تو بودم میرفتم دولتی، چون دولتیه!
آزاد باید پول بدی باز علوم پزشکی و وابستگانش باشه منطقی‌تره :))

محمّد عرفان

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام
سلام
من خودم سه سال پیش که جای الآن شما بودم خیلی سردرگم بودم بین رشته‌های تجربی و حدس می‌زنم الآن هم شما اینجوری باشید که طبیعیم هست ، برای همین توی این پست یه سری دیتای خام راجع به رشته خودم (دندونپزشکی) می‌دم بهتون . تاکید می‌کنم من فقط دیتای خام می‌دم بهتون راجع به رشته و نه می‌گم خوبه و نه می‌گم بده اینجا که به هیچ وجه به تصمیمتون جهت ندم .
۱-دندونپزشکی دوره عمومیش ۱۲ ترمه همه جا ( می‌شه ۶ سال ) و دو سال هم طرح داره عمومیش که بسته به منطقه‌ای که طرحتون رو توش می‌گذرونید ممکنه کم‌تر از ۲ سال طول بکشه (بسته به درجه محرومیت منطقه ) . اگر استریت شید (بچه‌ها شرایطش رو تو پستای قبل گفتن ) می‌تونید طرح عمومیتون رو هم به طرح تخصصتون اضافه کنید و جفتش رو با هم بعد اتمام تخصصتون برید . پس استریت شدن به معنی طرح نرفتن نیست ، صرفا بعد از گرفتن تخصصتون طرح عمومی رو هم به علاوه طرح تخصص می‌گذرونید .
۲- شما بعد از اتمام دکترای عمومیتون می‌تونید تخصص و یا PhD بخونید که رشته‌هاش اینان :
ارتودانتیکس،اندودانتیکس،آسیب شناسی دهان،فک و صورت ،بیماری‌های دهان،فک و صورت ،پروتزهای دندانی،پریودانتیکس،جراحی دهان،فک و صورت ، دندانپزشکی ترمیمی،دندانپزشکی کودکان،رادیولوژی دهان،فک و صورت به عنوان رشته‌های تخصص و سلامت دهان و دندانپزشکی جامعه نگر ، مواد دندانی به عنوان رشته‌‌‌هایی که توش بهتون مدرک PhD می‌دن . درباره هر کدوم این رشته‌ها و مدت تحصیلشون با سرچ توی گوگل می‌تونید اطلاعات خوبی بدست بیارید ، برای جلوگیری از طولانی شدن زیاد متن من صرف نظر می‌کنم .
۳- تو این ۱۲ ترم که دندانپزشکی عمومی می‌گذرونید چه واحدایی قراره پاس کنید ؟ این واحدا رو .(برای همه دانشکده‌ها یکسانه،صرفا من از علوم‌پزشکی تهران لینک دادم .)
۴- بعد از گذروندن ۴ ترم تحصیلتون باید برای اینکه اجازه ادامه دادن داشته باشید باید آزمون علوم‌پایه رو پاس کنید ( مثل پزشکی) که از ۹۰ درصد مطالب این ۴ ترم طرح می‌شه . آزمون ترسناکی نیست،مطالبش نسبتا مشخصه و کتابای خوبی هم برای آمادگیش تالیف شده ، اکثر بچه‌ها با یکی دوماه خوندن این آزمون رو پاس می‌کنن .
۵-درآمدش بعد پایان تحصیل چطوره؟ بازار کارش ؟ اول باید تعیین کنید می‌خواید تخصص بخونید با عمومی بمونید . متخصصا معمولا درآمد خوبی دارن (مگر اینکه کارش خوب نباشه طرف که خب به تبع اون بیمارای کم‌تری بهش مراجعه می‌کنن ) ، دندونپزشکی عمومی اما با سیاست‌های سال‌های اخیر وزارت داره تو شهرای بزرگ اشباع می‌شه . اینطوری بگم که باید دندونپزشک عمومی خوبی باشید کاملا که تو شهرای بزرگ بتونید درآمد خوبی داشته باشید ولی تو شهرای کوچیک درآمد دندونپزشک عمومی هم خوبه .درین باره بیشتر حرف نمی‌زنم چون من خودمم بیشتر ازین نمی‌دونم و اوضاع کشور ما هم کلا قابل پیش بینی نیست .
۶- دوران تحصیل چطوره ؟ ۴ تا ترم اول (قبل آزمون علوم پایه)، ۸۰ درصد مطالب درسیتون با پزشکیا مشترکه و باید این واحدا رو پاس کنید (اینا به جز واحدایی مثل انقلاب و تمدن ایناس که تو همه رشته‌ها هست ) از ترم ۵ کم‌کم وارد کاری بالینی می‌شید ، ترم ۵ تو اکثر دانشکده‌ها بچه‌‌ها مریض نمی‌بینن و روی مولاژ (عروسک :‌)) ) کار می‌کنن . ولی از ترم ۶ مریض می‌بینید . معمولا با واحدایی مثل رادیولوژی و پروتز کامل (ساخت دندون مصنوعی) شروع می‌شه که کم‌تر کارای اگرسیو روی بیمار انجام می‌شه توشون ولی خب مثلا ما توی دانشگاه ترم ۶ هم دندون پر کردیم (واحد ترمیمی ) هم تزریق بی‌حسی انجام می‌دادیم . درکل نباید از بیمار دیدن بترسید ، شما قراره جزو کادر درمانی کشور باشید ، شاید چندتا بیمار اولتون استرس داشته باشه براتون کار کردن روشون ولی به مرور عادی می‌شه . اساتید موظفن نظارت داشته باشن روی شما وقتی دارید روی بیماری کار می‌کنید و معمولا هم دارن (دقت کنید این یعنی یه سری اساتید هم ندارن :)‌) ) . من کاملا قبول دارم که انجام کار بالینی (کار روی بیمار ) استرس زاست و تصدیق می‌کنم که بعد از ورود به کلینیک فشار روانی‌ای که روتون هست چندین برابر می‌شه ولی باید توجه کنید که این کار شماست تا آخر عمر . به مرور که ترمای بالاتر می‌رید کارای اگرسیوتر مثل دندون کشیدن ، عصب کشی ، جرم‌گیری و حتی جراحی لثه هم انجام می‌دید . چیزی که باید در نظر بگیرید اینه که قرار نیست از ترم ۵ به بعد دیگه کلا تئوری تعطیل باشه و کار عملی انجام بدید . یه سری درسای تئوری دارید که همچنان که بسیار بسیار سخته و دقیقا با درسای تئوری پزشکی ازین لحاظ برابری می‌کنه ، تعداد این درسا شاید کمتر از رشته‌‌های پزشکی و دارو باشه توی دندونپزشکی ولی اصلا اینطوری نیست که درسای تئوری آسونی از ترم ۵ به بعد انتظارتون رو بکشن . اصلا !
۷- از لحاظ انتقال بیماری‌های عفونی نگران باشیم ؟ دندانپزشک ، پزشک ، پرستار و همه‌ی کادر درمانی باید ازین لحاظ نگران باشن . شما قبل از ورود به کلینیک واکسن هپاتیت ب می‌زنید و هرسال هم تیترش رو توی خونتون چک می‌کنید . ممکنه در آینده تخصصی مثل ارتو یا رادیو بگیرید که کم‌تر با خون در ارتباط باشه و ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونیش هم کمتر ولی به هر حال در حین کار توی دانشکده توی دوره عمومی و طرحتون با خون سر و کار دارید . قبل از ورود به کلینیک اصول کنترل عفونت بهتون آموزش داده می‌شه که اگه رعایتشون کنید ریسک انتقال عفونت به نزدیک صفر می‌رسه ولی اگر رعایت کنید .
۸- دندونپزشکا بی‌سوادن ؟ کارای پزشکی بلدن اصلا ؟ بی‌سواد نیستن ، همونطور که بالا گفتم شما دروس تئوری بسیار سختی دارید که توشون کاملا بیماری‌های دهان و دندان (که کم هم نیستن !) آموزش داده می‌شه . ولی در نهایت این که خوب بلد باشید این دروس رو و جنبه پزشک دندونپزشکیتون پررنگ باشه یا نه به خودتون بستگی داره . یک سری تخصصا مثل بیماری‌‌های دهان و جراحی فک و صورت هستن که نیازه سواد پزشکیشون دقیقا مثل متخصصای رشته پزشکی باشه . یک سری تخصص‌ها اطلاعات پزشکی کمتری نیاز دارن . ولی اصلا اینطوری نیست که دندونپزشکی فقط رشته عملی باشه و شما باید اطلاعات تئوری بسیار خوبی داشته باشید چه بخواید چه نخواید .
۹- کارمون قراره در آینده به بدنمون آسیب بزنه ؟ کمر درد ؟ درد مچ دست ؟ اگر اصول ارگونومی و ورزش روزانه رو رعایت نکنید و از طلوع خورشید تا غروبش کار کنید بله کاملا آسیب می‌زنه و عمر مفید کاریتون نهایتا ۱۰ سال می‌شه .ولی اگر رعایت کنید اینا رو ( کار آسونی نیست ولی غیر ممکن هم نیست ) می‌تونید بدون مشکل سال‌ها کار کنید . من اساتیدی رو می‌شناسم که ۳۰ ، ۴۰ ساله کار می‌کنن و هیچ مشکلی هم ندارن .
۱۰- اینا یه سری اطلاعات کلی بود که از زبون یه دانشجوی دندونپرشکی که سال سومش رو تموم کرده بیان شد ، من سعی کردم چیزایی که ازشون مطمئنم رو بگم ولی باز هم ممکنه چیزی رو غلط گفته باشم .در نظر بگیرید اینا نظر من بود و ممکنه یه دانشجوی دندون نظرات کاملا متفاوت داشته باشه که خوشحال می‌شم بیاد بگه و این نوشتار رو کامل کنه . به نظرم در نهایت به علاقه‌تون نگاه کنید حتما و از مشورت گرفتن از آدمای امینی که وارد بازار کار شدن هم غافل نشید . من این چند روز سر می‌زنم سایت اگه سوالی داشتید بپرسید ، خوشحال می‌شم بتونم کمکی بکنم .

RightAsRain

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
من به شخصه جای تو بودم میرفتم دولتی، چون دولتیه!
آزاد باید پول بدی باز علوم پزشکی و وابستگانش باشه منطقی‌تره :))
حالا اگر پولش رو در نظر نگيريم، منظورم بيشتر خود دانشگاه و اعتبارش بود.
و اين كه رفت و آمد و هزينه هاي شهر ديگه رفتن فكر كنم به اندازه ي دانشگاه آزاد دراد !

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
حالا اگر پولش رو در نظر نگيريم، منظورم بيشتر خود دانشگاه و اعتبارش بود.
و اين كه رفت و آمد و هزينه هاي شهر ديگه رفتن فكر كنم به اندازه ي دانشگاه آزاد دراد !
آزاد اخه آخرش اسمش آزاده!
ولی پارسال رتبه ۵ فوق آزاد بود.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,208

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
براي بيوتك اگر تهران و بهشتي قبول نشم، دانشگاه هاي دولتي شهرستان هاي ديگه مثل آمل و يزد بهتره برم يا دانشگاه آزاد همين مشهد؟
شهرهای بهتر مثل اصفهان اینا بیوتک ندارند؟
من باشم دانشگاه دولتی شهر دیگه میرم. جو دانشگاه های آزاد اصلا خوب نیست. وجهه اجتماعیشون هم خوب نیست. سراسری اگر معدلت خوب باشه از امتیاز ارشد مستقیم میتونی استفاده کنی. میتونی مهمان و انتقالی اینا هم اقدام بکنی.

آخرین ویرایش:

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
بچه ها خصوصا اونایی که تهرانی هستید . دیدتون رو محدود تهران نکنید ، خصوصا من تو ریاضیا خیلی می بینم که حاضر نیستن برن شهرستان ولی بعضی دانشگاه های شهرستان ها خیلی قوی تر از حتی معروف ها تهران هستند و رنک بهتریم دارن ولی خب بچه ها آزاد تهران رو ترجیح می دن که خب من اگه بودم خودم سختی زندگی شهرستان رو به جون می خریدم و دانشگاه بهتر می رفتم ...
(برای مثال مثلا صنعتی اصفهان خیلی دانشگاه خوبیه و بالاتر از خواجه نصیر تهرانه معمولا تو رتبه بندیا )

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها از هرگونه اطلاعات راجع به فیزیوتراپی و داروسازی استقبال میکنم.مرسی

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
بچه ها خصوصا اونایی که تهرانی هستید . دیدتون رو محدود تهران نکنید ، خصوصا من تو ریاضیا خیلی می بینم که حاضر نیستن برن شهرستان ولی بعضی دانشگاه های شهرستان ها خیلی قوی تر از حتی معروف ها تهران هستند و رنک بهتریم دارن ولی خب بچه ها آزاد تهران رو ترجیح می دن که خب من اگه بودم خودم سختی زندگی شهرستان رو به جون می خریدم و دانشگاه بهتر می رفتم ...
(برای مثال مثلا صنعتی اصفهان خیلی دانشگاه خوبیه و بالاتر از خواجه نصیر تهرانه معمولا تو رتبه بندیا )
فرصتای مفیدی که توی شهرای پایین تر تهران پیش میاد بیشتر از شهرای دیگه ست؟

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
شهرهای بهتر مثل اصفهان اینا بیوتک ندارند؟
من باشم دانشگاه دولتی شهر دیگه میرم. جو دانشگاه های آزاد اصلا خوب نیست. وجهه اجتماعیشون هم خوب نیست. سراسری اگر معدلت خوب باشه از امتیاز ارشد مستقیم میتونی استفاده کنی. میتونی مهمان و انتقالی اینا هم اقدام بکنی.
اصفهان امسال آورده

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى
بچه ها چرا اكثرا از داروسازي نااميدن انگار؟ اوضاع داروسازي چطوره؟ براي داروخونه زدن بايد چند سال منتظر بود؟
اگه داروخونه نزنن بايد شغلشون چي بشه؟

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
اگه کسی نخواد اپلای کنه بازم میتونه امیدی به رشته های سلولی مولکولی و بیوتک داشته باشه؟یا بهتره پشت بمونه؟

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
فرصتای مفیدی که توی شهرای پایین تر تهران پیش میاد بیشتر از شهرای دیگه ست؟
نگرفتم سوالتو . من گفتم اگه من بودم صنعتی اصفهان رو مثلا به علوم تحقیقات ترجیح میدادم .
البته به غیر از رشته کامپیوتر که به نظرم شهر تهران با بقیه جاها کلا گپ داره .

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
خوشگلا آیا کسی از این نرم افزار مجازی انتخاب رشته سنجش استفاده کرده؟؟؟
درست هست یا چرته؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خوشگلا آیا کسی از این نرم افزار مجازی انتخاب رشته سنجش استفاده کرده؟؟؟
درست هست یا چرته؟

من رشتم ریاضیه ولی استفاده کردم به نظرم درست نبود. شنیده بودم باید بدبینانه تر ازین انتخاب رشته کرد ولی این خودش ته بدبین بود به نظرم :)) اصن یه چیزایی که من مطمئن بودم قبول میشم زده بود احتمال قبولی خیلی کم.

+ بعد تازه یه سری از رشته ها کلا نشون نمیداد حالا نمیدونم به خاطر این بود که کلا امیدی به قبولیم نبود یا سایت کامل نشده هنوز یا چی :))

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى