• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
درباره ی داروسازی خیلی حرفای منفی شنیدم که فقط موفقیتش وابسته به پول که داروخانه بزنی و ته تهش هم همینه
من خودم به این رشته علاقه دارم ولی خب چقدر این حرفا درسته یعنی هیچ شرایطی برای ادامه در حوزه ی علمی و اپلای نداره؟؟؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
برای تحقیقات درمورد سرطان کدوم یکی از این رشته ها بهتره؟ سلولی مولکولی یا زیست فناوری(بیوتکنولوژی) یا میکروبیولوژی؟یا پزشکی راه مطلوب تریه برای تحقیقات؟
و اینکه کسی اطلاعاتی در مورد این رشته ها داره ؟
سلام
برای کار کردن توی یه فیلد ، نیاز به مجموعه ای از افراد در رشته های مختلف هست. اگر موضوعی راجبه سرطان دارید ، افراد مختلف در رشته های مختلف باید روش کار کنن. جنبه های مهندسیش رو بالفرض میدیم به بیوتکنولوژیست و جنبه های تئوریکالشو میدیم به سلولی مولکولی و ایمونولوژیست و ... در نهایت جنبه های بالینی و مطالعات انسانی شو از پزشک کمک میگیریم.
توی همه ی این رشته ها میشه در این حوزه کار کرد. بستگی داره میل علاقه ات به کدوم جنبه ی یک پژوهش بچربه. بالینی ، مولکولی ، مهندسی و طراحی ، ...

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
کسایی که پزشکی مناطق محروم قبول میشن نمیتونن بلافاصله بعد از عمومی واسه تخصص بخونن؟ هیچ راهی واسه دور زدن این قانونه وجود نداره؟

asemaneh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bor
اگه زیست فناوری (بیوتکنولوژی)بخونیم چه قدر احتمال داره وارد محیطای پژوهشی مثل انستیتو پاستور و رویان و... بشیم؟ واقعا امکان تحقیقات با این رشته هست یا نه فقط حرفه؟
اگه تا سطح دکترا این رشته به صورت ناپیوسته بریم (خوب هم مطالعه انجام بدیم) تفاوت سطح زیادی با کسایی که دکترای بیوتکنولوژی پیوسته دانشگاه تهران میخونن خواهیم داشت ؟
و اینکه این رشته اگه دانشگاه های دیگه به جز تهران قبول شیم مثل یزد یا اصفهان یا شهرهای دیگه از نظر اساتید و امکانات ازمایشگاهی تفاوت زیادی دارند؟

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
سلام علیکم :‌‌د
راجبِ شرایط انتخاب رشته (رتبه، سهمیه، منطقه و...) رشته‌های علوم پایه دانشگاه تهران (سلولی مولکولی و...)، اطلاع دارید؟
به به به
چ عجب يكي ب اين رشته هاي خوشگلم فك كرد
خيلي قشنگ خيلي با كلاس ١٠٠٠-٣٠٠٠
بسته ب رشته البته بيوتك ناپيوسته از همه سخت تره
ميكروب و با ٣٠٠٠ منطقه ي ١ قبولي
من امتحانام تموم شه ميتونم يه اعاده ي حيثيت طولاني كنم
;;)
اگه زیست فناوری (بیوتکنولوژی)بخونیم چه قدر احتمال داره وارد محیطای پژوهشی مثل انستیتو پاستور و رویان و... بشیم؟ واقعا امکان تحقیقات با این رشته هست یا نه فقط حرفه؟
اگه تا سطح دکترا این رشته به صورت ناپیوسته بریم (خوب هم مطالعه انجام بدیم) تفاوت سطح زیادی با کسایی که دکترای بیوتکنولوژی پیوسته دانشگاه تهران میخونن خواهیم داشت ؟
و اینکه این رشته اگه دانشگاه های دیگه به جز تهران قبول شیم مثل یزد یا اصفهان یا شهرهای دیگه از نظر اساتید و امکانات ازمایشگاهی تفاوت زیادی دارند؟
سلام سلام
نه واقعا خوب و قوي بري جلو نه
ولي بايد كلي بيشتر از پيوسته ها زحمت بكشي
خيلي اذيت ميشي تو اين مسير
ولي قشنگه با ارزشه
ديدن لينكدين يه نفر مثه محمد طاها ازاد توصيه ميشه
خيلي خفن شده الان
يه مثال خوب اين قضيه س
كار هستا ولي اولش پولي نداره وگرنه ي سري ادم مدير عامل جوون داريم الان تو شركتاي دانش بنيان
و از قضا دولت وام هاي خوبي داره ميده
شما ميتوني تو مسكن مسكوني دانش بنيان بزني اين خيلي جالبه
به نظر من از نظر استاد و اينا فرق ندارنا
از نظر connection هات فرق دارن و اين چ بسا خيلي خيلي لطمه ميزنه تهران خيلي پوياست الان هر دانشگاه هر هفته كلي برنامه ي خوب داره
||=||

آخرین ویرایش:

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام، چند توصیه..
۱. واقع بین باشید.
۲. همه‌ی گزینه‌ها روی میزتون باشه

اگه به پژوهش و تحقیق علاقه دارید، بدونید که حقیقت پژوهش با تصور و رویایی که شما دارید متفاوت ه.

تجربه شخصی:
من خودم میخواستم پژوهشگر بشم. تا قبل انتخاب رشته هم اولویتم با علوم سلولی و مولکولی و دوم زیست‌شناسی بود. ولی بعد اینکه از دنشجویان خود این رشته‌ها پرس و جو کردم، متوجه شدم چیزی که در ذهنم ه، دور ز واقعیت ه. رشته های علوم پایه [لااقل در ایران] حالت نظری دارند تا دوره ارشد و کار عملی ندارند تقریبا. [من اولویتم بیوتک بود]
از طرفی قصدم هم اپلای بود، اما بعد مشورت با بچه‌ها (یکی از عزیزان، مهسا شهشهانی) اپلای نکردن و ایران موندن رو هم در نظر گرفتم و با هدف MD-Ph.D رشته پزشکی رو انتخاب کردم.
تو رشته پزشکی متوجه شدم حتی اون علوم پایه ای که عاشقش بودم، علوم پایه‌ی واقعی نیست!
با بچه های Ph.D نوروساینس، بیوتکنولوژی پزشکی و ... هم صحبت کردم! حتی اکثرا نمیدونند چرا این رشته رو میخونند و چیکار باید بکنند! بی هدف، پوچ و ناامیدکننده!
خودمم بعدا که درگیر مقاله و ... شدم، بیشتر راضی شدم از انتخابم. حتی خیلی از پژوهشگرای حوزه علوم پزشکی خارج هم بِیس پزشکی دارند.
گویا کلا مزیت ام‌دی بودن هم آشنایی بیشتر با جنبه‌های بالینی و عملکرد بهتره، درمقایسه با بقیه‌ی بچه‌های پی‌اچ‌دی که پزشک نیستند.
و در آخر، به این نتیجه رسیدم که برای پژوهشگر شدن هم، تخصص‌های بالینی به مراتب بهتر از علوم پایه‌ و پی‌اچ‌دی اند. در واقع چیزی که من دوست داشتم مسیرش همین ه و علوم پایه فقط تابلوی اشتباه بود برام.
ولی دوباره تاکید میکنم:
۱. واقع بینانه نگاه کنید! الزاما علوم پایه چیزی که تو ذهنتون تصور میکنید نیست!
۲. فقط بنا رو بر اپلای نذارید! احتمال موندن رو هم بررسی کنید! خود من الان بعد ۳ سال از ۱۰۰ درصد رفتن به ۹۰ درصد موندن رسیدم!

موفق باشید.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,067

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
حرف های @NEURAE به شدت تائید می شود. این جریان پژوهش اصلا اونجوری نیست که فکر میکنید.

Shery

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجـنورد
سال فارغ التحصیلی
95
میشه یه فرد آگاه یه کم در مورد روند تحصیل تو رشته پزشکی توضیح بده؟ :-"
تو نت گشتم چیز به درد بخوری نیست. خیلی کم و گنگ و نامفید و تکراری توضیح دادن.
فقط در مورد جنبه ی انسانی و اخلاقی مطلب پره. ولی به هر حال یه شغل جنبه های دیگه ای هم داره.(اگه نخوام شعار بدم.)
پس چند عدد سوال غیرانسانی :-"
میگن 7 سال برای پزشکی عمومی باید درس خوند، بعد برای تخصص اگه خواستی باید اقدام کنی. خب PHD این وسط چی میشه پس؟ و یه چیزیم، برای تخصص و فوق تخصص تقریبا چند سال تحصیل لازمه؟(میانگین)
وضعیت درآمدش در طول زندگی بعد از کنکور چطوره؟ بعد از پزشک عمومی شدن اگه تو مراکز دولتی مشغول باشی مثلا در چه حد میتونه باشه؟ یعنی اگه فرض کنیم تو 25 سالگی پزشک عمومی باشی، بعد از اون تا مثلا 40 سالگی روند درآمدی چطور قراره باشه؟ طرح مناطق محروم درآمدی داره؟
مطب چطور؟ یعنی هزینه ی احداثش+روند پیشرفتش+درآمدش.
روند سختیاش رو هم اگه میشه یکی بگه :-" مثلا 2 سال اول میگن خیلی سنگینه :/ یا مثلا آخرای پزشکی عمومی کشیک و اینا سخته :/ کلیت اینو میخوام.
و وقتی که باید گذاشت. یعنی تو هر دوره و زمان، چقدر وقت خالی به دور از تحصیل(یا خودِ کشیک و شغل) قراره باشه برای آدم؟
وضعیت برای اپلای کردن در چه حد اوکیه؟ آمریکا و کانادا و امثالهم در چه حد کار داره؟ میشه اصلا؟
(واقعا هیچ تصوری ندارم پس سوالا هم شاید یه کم پیش پا افتاده باشه :/ پیشاپیش ساری :/ )
(اگه کسی رو میشناسید که میتونه جواب بده ارجاع بدید هم اوکیه :-")
+روند کلی تحصیل،شرایط،درآمد و کلا زندگی از ورود به دانشگاه تا یه متخصص 50 ساله رو مثلا میخوام :))

من فکرکنم یه چیز خوب براتون سراغ دارم؛ که @fateme.RMA و بقیه دوستان زحمتشو کشیدن؛ این برای
پزشکی و این هم داروسازی و دندانپزشکی

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
سلام، چند توصیه..
۱. واقع بین باشید.
۲. همه‌ی گزینه‌ها روی میزتون باشه

اگه به پژوهش و تحقیق علاقه دارید، بدونید که حقیقت پژوهش با تصور و رویایی که شما دارید متفاوت ه.

تجربه شخصی:
من خودم میخواستم پژوهشگر بشم. تا قبل انتخاب رشته هم اولویتم با علوم سلولی و مولکولی و دوم زیست‌شناسی بود. ولی بعد اینکه از دنشجویان خود این رشته‌ها پرس و جو کردم، متوجه شدم چیزی که در ذهنم ه، دور ز واقعیت ه. رشته های علوم پایه [لااقل در ایران] حالت نظری دارند تا دوره ارشد و کار عملی ندارند تقریبا. [من اولویتم بیوتک بود]
از طرفی قصدم هم اپلای بود، اما بعد مشورت با بچه‌ها (یکی از عزیزان، مهسا شهشهانی) اپلای نکردن و ایران موندن رو هم در نظر گرفتم و با هدف MD-Ph.D رشته پزشکی رو انتخاب کردم.
تو رشته پزشکی متوجه شدم حتی اون علوم پایه ای که عاشقش بودم، علوم پایه‌ی واقعی نیست!
با بچه های Ph.D نوروساینس، بیوتکنولوژی پزشکی و ... هم صحبت کردم! حتی اکثرا نمیدونند چرا این رشته رو میخونند و چیکار باید بکنند! بی هدف، پوچ و ناامیدکننده!
خودمم بعدا که درگیر مقاله و ... شدم، بیشتر راضی شدم از انتخابم. حتی خیلی از پژوهشگرای حوزه علوم پزشکی خارج هم بِیس پزشکی دارند.
گویا کلا مزیت ام‌دی بودن هم آشنایی بیشتر با جنبه‌های بالینی و عملکرد بهتره، درمقایسه با بقیه‌ی بچه‌های پی‌اچ‌دی که پزشک نیستند.
و در آخر، به این نتیجه رسیدم که برای پژوهشگر شدن هم، تخصص‌های بالینی به مراتب بهتر از علوم پایه‌ و پی‌اچ‌دی اند. در واقع چیزی که من دوست داشتم مسیرش همین ه و علوم پایه فقط تابلوی اشتباه بود برام.
ولی دوباره تاکید میکنم:
۱. واقع بینانه نگاه کنید! الزاما علوم پایه چیزی که تو ذهنتون تصور میکنید نیست!
۲. فقط بنا رو بر اپلای نذارید! احتمال موندن رو هم بررسی کنید! خود من الان بعد ۳ سال از ۱۰۰ درصد رفتن به ۹۰ درصد موندن رسیدم!

موفق باشید.
از يه لحاظايي موافقم
من حالا امتحان دارم غرامو گذاشته بعد امتحان همينايي ك گفت
ولي خب اگه رتبتون خوب نشده
پزشكي نميارن بد نيس نميخواين شهر دور برين و حالا هر چي خوبه بد نيس الان ميگم چراشو
و اگه براتون مهمه زودي بايد پول درارين رو پاي خودتون وايسين و تو علوم پايه براي دكترا هم ممكنه كار نباشه توي علوم پايه ادماي موفق داريم ولي سخته خيلي سختههههه مسيرش همون طور ك گفتم سخته
توي علوم پايه در اين حدم نيس ك نتوني كار پژوهشي حالا
كارورزي داره بيوتك البته زهرا ك ترم بالاييمونه ميگه ب درد نميخوره
اره طاها ازاد ،زمرد نوري اينا مثال نقضن موفق شدن ولي من تازه سال اولمو تموم كردم شايد ٤ سال بعد پشيمون بشم
ولي من كار پزشكي رو دوست نداشتم يه دونه هم نزدم هيچ وقت جذاب نبود از محيط بيمارستان متنفرم يادمه چن ماه پيش يه صب تا عصر بيمارستان بودم دلم پوسيد
تعريفت از كار پژوهشي نميدونم چيه ولي من در حد خوبي جو شو دوست داشتم اگه تيز باشي ميتوني مثلا من تابستون دارم انشالله اگه جور شه ميرم كمك مسئول ازمايشگاه ژنتيك دانشگاه
يا مثلا يه سريا ك كارشون سنگينه واسه يه كارايي مثه مثلا pcr و و الكتروفورز و ...حالا هر چي ك من نخوندم درسشو هنوز كمك ميخوان من دوستم يه مدت كمك يه دانشجوي دكترامون ميكرد الان دوستم فيزيك ذرات ميخونه گروه شديم داريم مسابقه نوروساينس دانشگاه تهران شركت ميكنيم الانم با يه استاده صحبت كرده كه كمكمون EEG بگيره
خيلي خيلي خيلي ب خودتون بستگي داره نه اون قدر تاريكه اين مسير نه اون قدر روشن يه عالمه پيچ داره نميدونم چه جور فيلدي دوست داشتي تو اما بيوتك پزشكي فرق داره با پزشكي تا اون جا ك من بلدم تا وقتي باهوشا و درسخونا و با انگيزه ها ميرن پزشكي بي انگيزه و به قول تو بي هدفا ميان علوم پايه وضع همينه
دانشگاهمون ميشن يه سري اقليت با انگيزه كه جو غالب اگه مقاومت نكنن ممكنه سركوبشون كنه
نميدونم استادامون ميگن داره جا ميفته اوضاع بهتر شده
ولي باز خودتونين كه تعيين ميكنين اين نبود شغل توي خيلي از رشته هاي مهندسي هم خب براي رياضيا هست
ولي اينو مطمئنم تقريبا اقلا تا فوق بايد از خانواده پول تو جيبي بگيرين يا كاراي جانبي كنين زبان درس بدين يا زيست كنكور مثلا يا ترجمه
يكي راجع ب سرطان پرسيده بود اگه پزشكي مياري تو شرايط جامعه ي فعلي حوصله و اعصاب علوم پايه خوندن نداري برو پزشكي
خب شايد نميدونم شايد گزينه بهتري باشه
ولي من جو دانشگاه و رشته م رو الان دوست دارم پزشكي هزار جور طرح داره كه من با شناخت خودم از خودم نميتونم پزشكي اسمش قشنگه اما ادمه عاشق ديوونه ميخواد يكي كه واقعا عاشق كمك ب ادما باشه به نظر من
من اين روحيه رو نداشتم
من به روحيه ي كنجكاوم احترام گذاشتم ب بابام گفتم اگه هر ماه ازت پول تو جيبي بخوام چون كار نيس ساپورتم ميكني هنوزم وابسته به جيب بابامم ولي لذت پول كمي كه چن وقت پيش خودم در اوردم انقدر بهم چسپيد كه دارم ميرم دنبال كاراي ديگه اين مسير سخته
چون غرورم له شد من عاشق استقلال خودم بودم من با انتخاب رشته م اول غرورم له شد وگرنه دارو هم ميتونستم برم
بعد هم كه ديد بالا به پايين جامعه بعد هم نبود شغل مرتبط استاداي داغون و كسل هم كلاسياي كسل تر ادماي منفي اينه اين حقيقت منفي علوم پايه خوندنه ولي گاهي يه ادمايي رو ميبيني يه چيزايي ميبيني كه يهو اميدوار ميشي مثه زهراي سايت مثه نيلوفر همين سايت خانوم بيدكي كه تو اين سايت متن نوشته رو من سر يه افطاري ديدم مجموعه ي زيست فن شركتاي كوچيك و نوپا
هر تغييري سخته اون قدر ديوونه ي اين جور رشته ها هستي و قسمتاي مثبتش كه گفتم ميتونه انقدر هيجان زده ت كنه كه قوي ادامه بدي. بيا يه هدف محكم داشته باش بعد هم از ايران برو دو نقطه سوت
اينو ببينين
https://www.aparat.com/v/29vWn

آخرین ویرایش:

shiva93

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرز
شهر
کــرج
سال فارغ التحصیلی
1398

asemaneh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bor
در ادامه همین بحث بیوتکنولوژی ایا منطقی هست که اول پرستاری بخونیم(که از لحاظ بالینی تجربه کسب کنیم و یا حتی شغلی داشته باشیم) و بعد برای ارشد و دکترا وارد بیوتکنولوژی پزشکی بشیم ؟

Marzie

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مرودشت
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
یزد
رشته دانشگاه
اتاق عمل
میشه لطفا کسایی ک پشت کنکور موندن و سال بعد رتبشون بهتر شده ی توضیحاتی بدن؟مرسی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,073

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
در ادامه همین بحث بیوتکنولوژی ایا منطقی هست که اول پرستاری بخونیم(که از لحاظ بالینی تجربه کسب کنیم و یا حتی شغلی داشته باشیم) و بعد برای ارشد و دکترا وارد بیوتکنولوژی پزشکی بشیم ؟
واقعا اينو نميدونم
اين كه شغل داشته باشيم واقعا مسئله ي خيليي مهمي بود براي من ....واسه همين حتا بعضي وقتا ممكنه فكر كنم اشتباه كردم
واقعا اولويتاتو مشخص كن ببين از دانشگاه رفتن چي ميخواي بدست بياري؟چ بسا خيلي از خواسته هات نگنجه توي دانشگاه هاي ايران

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
آقا راسته میگن داروسازی اشباع شده و دیگه پول در نمیاره؟؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
از يه لحاظايي موافقم
من حالا امتحان دارم غرامو گذاشته بعد امتحان همينايي ك گفت
ولي خب اگه رتبتون خوب نشده
پزشكي نميارن بد نيس نميخواين شهر دور برين و حالا هر چي خوبه بد نيس الان ميگم چراشو
و اگه براتون مهمه زودي بايد پول درارين رو پاي خودتون وايسين و تو علوم پايه براي دكترا هم ممكنه كار نباشه توي علوم پايه ادماي موفق داريم ولي سخته خيلي سختههههه مسيرش همون طور ك گفتم سخته
توي علوم پايه در اين حدم نيس ك نتوني كار پژوهشي حالا
كارورزي داره بيوتك البته زهرا ك ترم بالاييمونه ميگه ب درد نميخوره
اره طاها ازاد ،زمرد نوري اينا مثال نقضن موفق شدن ولي من تازه سال اولمو تموم كردم شايد ٤ سال بعد پشيمون بشم
ولي من كار پزشكي رو دوست نداشتم يه دونه هم نزدم هيچ وقت جذاب نبود از محيط بيمارستان متنفرم يادمه چن ماه پيش يه صب تا عصر بيمارستان بودم دلم پوسيد
تعريفت از كار پژوهشي نميدونم چيه ولي من در حد خوبي جو شو دوست داشتم اگه تيز باشي ميتوني مثلا من تابستون دارم انشالله اگه جور شه ميرم كمك مسئول ازمايشگاه ژنتيك دانشگاه
يا مثلا يه سريا ك كارشون سنگينه واسه يه كارايي مثه مثلا pcr و و الكتروفورز و ...حالا هر چي ك من نخوندم درسشو هنوز كمك ميخوان من دوستم يه مدت كمك يه دانشجوي دكترامون ميكرد الان دوستم فيزيك ذرات ميخونه گروه شديم داريم مسابقه نوروساينس دانشگاه تهران شركت ميكنيم الانم با يه استاده صحبت كرده كه كمكمون EEG بگيره
خيلي خيلي خيلي ب خودتون بستگي داره نه اون قدر تاريكه اين مسير نه اون قدر روشن يه عالمه پيچ داره نميدونم چه جور فيلدي دوست داشتي تو اما بيوتك پزشكي فرق داره با پزشكي تا اون جا ك من بلدم تا وقتي باهوشا و درسخونا و با انگيزه ها ميرن پزشكي بي انگيزه و به قول تو بي هدفا ميان علوم پايه وضع همينه
دانشگاهمون ميشن يه سري اقليت با انگيزه كه جو غالب اگه مقاومت نكنن ممكنه سركوبشون كنه
نميدونم استادامون ميگن داره جا ميفته اوضاع بهتر شده
ولي باز خودتونين كه تعيين ميكنين اين نبود شغل توي خيلي از رشته هاي مهندسي هم خب براي رياضيا هست
ولي اينو مطمئنم تقريبا اقلا تا فوق بايد از خانواده پول تو جيبي بگيرين يا كاراي جانبي كنين زبان درس بدين يا زيست كنكور مثلا يا ترجمه
يكي راجع ب سرطان پرسيده بود اگه پزشكي مياري تو شرايط جامعه ي فعلي حوصله و اعصاب علوم پايه خوندن نداري برو پزشكي
خب شايد نميدونم شايد گزينه بهتري باشه
ولي من جو دانشگاه و رشته م رو الان دوست دارم پزشكي هزار جور طرح داره كه من با شناخت خودم از خودم نميتونم پزشكي اسمش قشنگه اما ادمه عاشق ديوونه ميخواد يكي كه واقعا عاشق كمك ب ادما باشه به نظر من
من اين روحيه رو نداشتم
من به روحيه ي كنجكاوم احترام گذاشتم ب بابام گفتم اگه هر ماه ازت پول تو جيبي بخوام چون كار نيس ساپورتم ميكني هنوزم وابسته به جيب بابامم ولي لذت پول كمي كه چن وقت پيش خودم در اوردم انقدر بهم چسپيد كه دارم ميرم دنبال كاراي ديگه اين مسير سخته
چون غرورم له شد من عاشق استقلال خودم بودم من با انتخاب رشته م اول غرورم له شد وگرنه دارو هم ميتونستم برم
بعد هم كه ديد بالا به پايين جامعه بعد هم نبود شغل مرتبط استاداي داغون و كسل هم كلاسياي كسل تر ادماي منفي اينه اين حقيقت منفي علوم پايه خوندنه ولي گاهي يه ادمايي رو ميبيني يه چيزايي ميبيني كه يهو اميدوار ميشي مثه زهراي سايت مثه نيلوفر همين سايت خانوم بيدكي كه تو اين سايت متن نوشته رو من سر يه افطاري ديدم مجموعه ي زيست فن شركتاي كوچيك و نوپا
هر تغييري سخته اون قدر ديوونه ي اين جور رشته ها هستي و قسمتاي مثبتش كه گفتم ميتونه انقدر هيجان زده ت كنه كه قوي ادامه بدي. بيا يه هدف محكم داشته باش بعد هم از ايران برو دو نقطه سوت
اينو ببينين
https://www.aparat.com/v/29vWn
سلام. من نگفتم علوم پایه نخونید یا کار پژوهشی ممکن نیست. :‌) گفتم
1. واقع‌بین باشید
2. همه‌ی مسائل رو در نظر بگیرید.
با تقریب خوبی، اکثر ما تصور درستی از علوم‌پایه و کار پژوهشی نداریم، بهترین کار این ه که در این فرصت باقی مونده بچه‌ها برن و با دانشجوهای رشته‌های موردنظرشون حرف بزنند. کار پژوهشی هم از این قبیل مواردی ه که تصور درستی ازش وجود نداره. [داخل پرانتز هم عرض کنم خود من، هم مقاله کار می‌کنم و هم دبیر هسته دانشجویی یکی از مراکز تحقیقاتی دانشگاه هستم] واقعا چیزی که تصور می‌کنیم با چیزی که واقعا هست متفاوت ه!
راجع به علوم‌پایه، من هنوز هم معتقدم علوم انسانی و علوم پایه لازمه‌ی پیشرفت‌اند. اما خب الان کار زیادی نیاز داره، درستش هم این ه که افرادی که تصور درستی از علوم‌پایه دارند با انگیزه وارد این رشته‌ها بشن [اما نمی‌دونم که ... ]
تا جایی هم که می‌دونم توی رشته‌های علوم‌پایه الان رقابت تو دوره‌ی ارشد و دکترا برای ورود به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ه اکثرا، بیوتکنولوژی پزشکی و ...، و با تقریب خوبی با جوشون آشنا شدم، چون خود من هم بیوتکنولوژی پزشکی دوست داشتم! اما باز تصوری که از کارهاش داشتم، با خودِ واقعی‌اش متفاوت ه! [منم با اساتید ژنتیک، ایمونولوژی و علوم‌اعصاب (نوروساینش) صحبت کرده بودم و برای اپلای هم، چون کسب "مهارت" و رزومه لازم ه، در این زمینه‌ها که بهشون علاقه‌مند بودم، در جریان کارهایی که میتونستم انجام بدم قرار گرفتم. :‌) ]
توی علوم پایه هم، در برخی از تخصص‌ها مثل ژنتیک و ایمونولوژی و فیزیولوژیو پاتولوژی و ...، اکثر اساتیدمون پزشک و Ph.D هستند، از قضا خیلی هم با انگیزه و تلاش‌گر و ... . ولی باز قرار نیست با علوم پایه خوندن و پژوهش در این زمینه «دنیای علم رو متحول کنید» چون اوضاع متفاوت‌تر از «تصورات» ماست. :)
منظور از آشنایی با بالین الزاما کار در بیمارستان نبود، بلکه آشنایی با بیماری‌ها و ... بود. من از محتوای درس پرستاری اطلاعی ندارم. از خود دانشجوهاش بپرسید که با اساس بیماری‌ها و درمانشون آشنا می‌شن یا نه. به دفترچه‌های انتخاب رشته هم نگاه کنید ببینید میشه از کارشناسی/ارشد پرستاری رفت بیوتک‌پزشکی؟ [این برای دکترا است.]

موفق باشید.

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها به نظر شما بازار کار کدوم بهتره ؟ پزشکی یا دارو ؟ با ذکر دلیل لطفا

sadegh dartoomian

پسر بد
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
میخواستم طلا بشم ولی نشد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
داروساز عمومی بهتر از پزشکی عمومیه
البته ک تعهد دندون از همهههه بهتره
خودم پزشکی معمولیم ولی میدونم ک اگ تخصص نتونم بگیرم از ی داروساز یا دندون پزشک کمتر درآمد دارم و در طی دوران تحصیل هم مثه خر سختی کشیدم
فقط اونایی ک پزشکی ان سطح سختی رشته رو میفهمن
انقد داتشجوهای پزشکی ب لجن و فحشا و اعتیاد کشیده میشن ک فراتر از حد تصوره..بالای ۸۰ درصد هرکلاس پزشکی دیگ تا سال اخر معتادن..ببشترش هم تقصیر فشار زیادیه ک هست

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها به نظر شما بازار کار کدوم بهتره ؟ پزشکی یا دارو ؟ با ذکر دلیل لطفا
ببینید من خودم پزشکی میخونم و دوستم دارو تموم کرده
و الان داره تو داروخونه کار میکنه و میانگین حقوقش ۳ تومنه الان و یه سال قبل اینکه تموم کنه میرفت داروخونه وامیستاد که حدودا از روزی ۷۰ تا ۱۳۰ تومن تو شهرها و مناطق مختلف متفاوته
دارو خوبیش اینه که ۵ سال تموم میشه و خبری از شیفت های سخت و ..‌‌. نیست
ولی من حداقل تو اطرافیانم ندیدم که درامد داروساز بیشتر از پزشک عمومی باشه
میرن درمانگاه و الان ماهی ۵ ۶ تومن میگیرن
و با این موافقم تا کسی پزشکی نخونده سختیشو حس نمیکنه
و درمورد معتاد شدن ۸۰ درصد :/ سخته ولی نه در این حد که ۸۰ درصد معتاد شن... :/

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
ببینید من خودم پزشکی میخونم و دوستم دارو تموم کرده
و الان داره تو داروخونه کار میکنه و میانگین حقوقش ۳ تومنه الان و یه سال قبل اینکه تموم کنه میرفت داروخونه وامیستاد که حدودا از روزی ۷۰ تا ۱۳۰ تومن تو شهرها و مناطق مختلف متفاوته
دارو خوبیش اینه که ۵ سال تموم میشه و خبری از شیفت های سخت و ..‌‌. نیست
ولی من حداقل تو اطرافیانم ندیدم که درامد داروساز بیشتر از پزشک عمومی باشه
میرن درمانگاه و الان ماهی ۵ ۶ تومن میگیرن
و با این موافقم تا کسی پزشکی نخونده سختیشو حس نمیکنه
و درمورد معتاد شدن ۸۰ درصد :/ سخته ولی نه در این حد که ۸۰ درصد معتاد شن... :/
+ تنوع گرایش تو پزشکی بیشتره و در ادامه تحصیل هم میتونی با دندانپزشکان متخصص همکار بشی، هم با داروسازها، هم با مهندسا و هم با دانشمندان علوم انسانی. (اما در زمینه‌های پزشکی!) [البته دو مورد آخر رو دارو و دندون هم میتونه.]
هرچند خود پزشکی هم شیرینی و لذتی داره که برای دانشجوها قابل تحمل میکنه سختی‌هاش رو. :)

+ اونی هم که به فحشا و اعتیاد کشیده می‌شه بیشتر از اینکه به خاطر رشته‌اش باشه، به خاطر تمایلات و خواست خودش ه. :)

بالا