• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مشکلات درسی کنکور ۹۷

Dr.Hz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
سلطان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دوستان کنکوری لازم نیست این مطلب تقریبا طولانیِ من رو بخونید، چون صرفا پاسخ به یه اختلاف نظر در مورد یک بحث مشاوره ای هستش.

شما ی حساب سر انگشتی هم کنین 4 تا کنکور در دو سری داخلی و خارجی برای هر سال میشه 8 کنکور بری ده سال اخیر کنکور میشه 80 کنکور شبی یه دونه تو ماه اخر کسی نمیرسه بزنه
من مخالفم با اینکه کنکور "سوزونده" میشه اگه الان زدش
چرا ؟
چند تا دلیل دارم
اولن سوالهای کنکور هر سال تو کتابهای کمک درسی وارد شده پس کلن قبلن حل شدن طی سال
دومن تو ازمونهای کانون همیشه سوالهای کنکور میاد حتی حتی 96 باز ینی قبلن این سوالها حل شدن ! کسی هم ک بیاد بگه من سوالهای کمک درسیو نمیزنم تو ازمون مجبوره حل کنه گرچه گرچه کلن حتی طی سال هم برای درس "عربی" سوالهای کنکور کار کردن ب تنهایی کفایت میکنه در کنارش برای تسلط بیشتر سوالهای دیگه..
خیلی وقتها شده مثلن سوال خارج سال قبل تو داخل سال بعد اومده یا از نکتش اومده کسی ک این سوال رو زیاد دیده کار کرده نکاتشو بارها خونده طی سال تو دفترچه نکاتش مطمئنن بهتر میتونه جواب بده تا کسی ک فقط یک بار اون ماه اخر این کنکور رو داده !

ی مشکل دیگه ک روش جمع بندی ای ک شما گفتین داره ک تو کانون هم بهش اشاره میکنن بیشتر هم برا کسی هست ک مثلن دو سه هفته اخر هست و اصلن وقت نداره ک بیاد اول تست بزنه بعد هر جا مشکل داشت بره درسنامه نگاه کنه چون ممکنه ی جای دیگه یه مبحث دیگه مشکل داشته باشه اما این سوالات سالهای اخیر کنکور اون رو پوشش نده اما کسی ک زودتر کار میکنه و وقت داره با حوصله تر قاعدتن پیش میره و ریز تر کار میکنه تایم عربیش درسنامه میخونه جدا از اون کنکور میزنه اینبار ولی تایم هم مد نظرشه سرعتش رو بالا میبره شیوه کنکور زدن عادت میکنه ب همون ترتیب سوالها مثلن اول سراغ کدوم مبحثش بره چجوری گلچین کنه سوالها رو و..

ببین تو به مقدار زیادی تحت تاثیر کانون و ایده های کاظم قلمچی هستی.
شخصا برای من کانون و ایده های کاظم قلمچی یک معیار نیست که روشها و ایده ها تا جایی که هماهنگ با ایده های قلمچی بود پس درست هستند و اگه با قلم‌چی هماهنگ نبود پس صحیح نیستند.
اتفاقا کانون قلمچی بهترین ویژگیش برنامه آزمونهاش هست یعنی دقیقا جایی که کاظم قلمچی نتونسته درستش کنه و کار توسط مشاورین انجام شده.اما باز توی همین برنامه راهبردی، قسمتهاییش که ایده های کاظم قلمچی واردش شده ، رد پای گند زدنش وجود داره: مواردی مثل سوالات گواه، کپی سوالات آبی در آزمون و....

حالا من سعی میکنم بطور کلی این ایده های قلمچی که ناخوداگاه توی ذهن افراد هست و تو بهشون اشاره کردی رو توضیح بدم.

اولا 10 سال کنکور رو بررسی کردن کار بی خاصیتی هست.سوالات کنکور هایی مثل 86 87 88 89 90 واقعا عیار مناسبی در مقایسه با کنکور های اخیر نداره.
حتی این قضیه تا جایی هست که توی درسهایی مثل شیمی سوالات سالهای 91 92 هم زیاد قابل استناد نیست!

قبل از اینکه مورد دوم رو بگم فراموش نکنیم که بین جمعبندی و مرور فرق وجود داره که در پست قبلی توضیح دادم و این موقع از سال، زمان مرور هستش.حالا بریم سراغ مورد دوم:

دوما من جایی از صبحتهام نگفتم کسی تست تالیفی بزنه یا فقط یکبار سوالات کنکور رو بزنه، صبحت از اینه که شما تست های کنکور رو نباید در قالب سال به سال، الان بسوزونی.
ما دو جور سوالات کنکور رو میتونیم بررسی کنیم: الف) در قالب مبحثی ب) در قالب سال به سال
موضوع اینجاست که بررسی مبحثی سوالات کنکور هیچوقت سوالات رو نمیسوزونه
اما بررسی سال به سال، سوالات رو میسوزونه.

بذار با یه مثال بگم، فرض کن امروز یه آزمون قلمچی رو دادی، شب میای بررسی و تحلیلش میکنی و تک تک سوالات رو چک میکنی. سه هفته بعد دوباره عینا همون دفترچه سوال رو میای آزمون بدی.طبیعی هست که بسیاری از سوالات و نکات و دام های اون توی ذهن توئه و سوال نمیتونه تو رو درست مورد سنجش قرار بده.در واقع تو نمیتونی بفهمی الان واقعا تونستی نکته این سوال رو متوجهش بشی یا چون قبلا در ذهنت بوده الان سریع بهش جواب دادی؟؟؟
هدف ما از جمعبندی چیه؟ بفهمیم کجا ها رو نقص داریم و نقص اونجا رو برطرف کنیم.
هدف ما از مرور چیه؟ مطالب رو یکبار دیگه کامل یاداوری کنیم در ذهنمون.

یک سوال مشخص از کنکور 96 رو یه دانش بارها و بارها دیده ( در آزمون قلمچی، در کتاب کمک آموزشی و...) اما هیچ وقت جواب اون سوال رو حفظ نشده!!!همین الان هم اگه اون سوال رو براش بگذاری ( بدون اینکه ذکر کنی این سوال کنکور 96 تجربی هستش) مجدد شروع میکنه به حل اون سوال. این باور اشتباهیه که فکر کنیم کسی وقتی داشته از مبحث تمییز تست میزده به اینکه هر کدوم از این سوالها برای چه سالی هست توجه کرده و اونو حفظ شده!!!یا وقتی آزمون سوال کنکور رو در بین سوالاتش جا داده باز سوال رو حفظ شده. اما وقتی شما در این موقعیت زمانی (ایام عید) میای بصورت سال به سال، سوالات کنکور هنر 95 رو بررسی میکنی ناخودآگاه ذهنت (دقیقا مثل همون آزمون قلمچی که بالا مثالشو زدم) سوالات و ترتیبشون و نکاتشون رو به یاد نگه میداره. و وقتی در ایام مانده به کنکور میخوای جمعبندی کنی وقتی میری سراغ سوالات کنکور و میخوای دقیق متوجه بشی کدوم مباحث هست که نیاز به مرور داره دیگه سوالات کنکور قبلا سوخته شدند و نمیتونند معیار دقیقی بهت بدن.

jran

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
بچه ها میشه بگید یه نفر بخواد کنکور بده کلا کتاب چی باید بخونه؟ یعنی قضیه اینه که یه نفر بعد ۶سال دوباره میخواد کنکور بده و اصن در جریان کتابا و سوالا و هیچی نیس

• لایک
امتیازات: panah

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
بچه ها میشه بگید یه نفر بخواد کنکور بده کلا کتاب چی باید بخونه؟ یعنی قضیه اینه که یه نفر بعد ۶سال دوباره میخواد کنکور بده و اصن در جریان کتابا و سوالا و هیچی نیس

کنکور 97 یا 98 میخوان شرکت کنند ؟

Dr.Hz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
سلطان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
در سال 98 کنکور بر اساس کتابهای نظام جدید (دهم،یازدهم،دوازدهم) برگزار میشه اما برای افراد نظام قدیم تا سه سال بطور همزمان با کنکور سوالات نظام جدید، سوالات مخصوص افراد نظام قدیم هم طرح میشه.
شما نظام قدیم محسوب میشی، چه در کنکور 97 و چه در کنکور 98بخوای شرکت کنی (البته اگه 97 رو ثبت نام کرده باشی) باید کتابهات مطابق چاپ زیر باشند:
کتابهای درسی دوم دبیرستان: چاپ 94
کتابهای درسی سوم دبیرستان: چاپ 95
کتابهای درسی چهارم دبیرستان: چاپ 96
کتابهای تست و کمک درسی: مخصوص کنکور 97
* البته کتابهای کمک درسی از سال 96 95 هم تغییر خاصی نکردند و صرفا به انتهای کتابها سوالات کنکور 96 95 اضافه شده.

jran

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
در سال 98 کنکور بر اساس کتابهای نظام جدید (دهم،یازدهم،دوازدهم) برگزار میشه اما برای افراد نظام قدیم تا سه سال بطور همزمان با کنکور سوالات نظام جدید، سوالات مخصوص افراد نظام قدیم هم طرح میشه.
شما نظام قدیم محسوب میشی، چه در کنکور 97 و چه در کنکور 98بخوای شرکت کنی (البته اگه 97 رو ثبت نام کرده باشی) باید کتابهات مطابق چاپ زیر باشند:
کتابهای درسی دوم دبیرستان: چاپ 94
کتابهای درسی سوم دبیرستان: چاپ 95
کتابهای درسی چهارم دبیرستان: چاپ 96
کتابهای تست و کمک درسی: مخصوص کنکور 97
* البته کتابهای کمک درسی از سال 96 95 هم تغییر خاصی نکردند و صرفا به انتهای کتابها سوالات کنکور 96 95 اضافه شده.
خیلی ممنون
یه سوال دیگه
کتاب کمک اموزشی برای هر درسی چی باید خوند؟

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00
اگه سوالای کابرد مشتق طول میکشه راهی نیس؟ نع؟
مهرماه می زنم!

حس کردی سوال طولانیه و وقت گیر بذارش کنار و یا اگه در آخر وقت آوردی حلش کن

وقتت ذخیره کن برای سوالای زیست

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دوستان رشته ریاضی حتما حتما حتما
کتاب های جمع بندی کاج رو هندسه هاش و گسستشو بخرید .
+ آمار جمع بندی خیلی سبز
توصیه اکیدم هست :-"

نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
آزاد لاهیجان
رشته دانشگاه
پرستاری
عایا یه خیر پیدا میشه به تعداد محدودی سوال فیزیک من جواب بده؟!
اینجا نمیتونم بپرسم
باید عکس سوال بدم و اینا: ))) خستمه: )))

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
میشه یکی به این سوال من جواب بده :-/ تو ساختار پر مانند چندتا RNA پلی مراز هست ؟ از یک نوع یا چند نوع ؟

و یک نوع RNA ساخته میشه یا چند نوع ؟:-/

• لایک
امتیازات: ats
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
آزاد لاهیجان
رشته دانشگاه
پرستاری
میشه یکی به این سوال من جواب بده :-/ تو ساختار پر مانند چندتا RNA پلی مراز هست ؟ از یک نوع یا چند نوع ؟

و یک نوع RNA ساخته میشه یا چند نوع ؟:-/
رونویسی تقریبا همزمان چند تا RNAپلی مراز(یک نوع) از روی یک ژن
و ساخته شدن چند تا RNA(یک نوع)

tahrir20

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1385
سلام دوستان من یه سمپادیا سال های قبلم... درسم خداییش خیلی خوب بود و رتبه 47 کنکور سال 85 ام... دلم هوای سمپاد و سمپادیا کرده... اگه سوالی هست که می تونم جواب بدم در خدمتم...

i__kosar

chess player
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
زاهدان
سلام کسی میدونه راهنماییم کنه من دینیم خیلی ضعیفه اوج در صدم 62 بوده ... هر چیم میخونم باز یادم میره

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
سلام کسی میدونه راهنماییم کنه من دینیم خیلی ضعیفه اوج در صدم 62 بوده ... هر چیم میخونم باز یادم میره
اول کتاب رو خوووب بخون
ینی جوری ک تیتر درس رو هم بدونی همه چیزشو بخون
بعد ک کتاب خوندی درسنامه گاج نقره ای بخون یا خط ویژه . بعد تستهای سراسریشو بزن . تست ک بزنی یه مدت دستت میاد کجاها بخونی چجوری بخونی
روز قبل از ازمون هم لقمه مهر و ماه یا نکات ایات گاج فک میکنم بود بردار ایات رو بخون ک مرور شه برات ایاتش
کلن ایات رو زیاد تر کار کن ک اول ایه یا اخرشو هم اوردن بدونی کدوم ایه بوده..
بعدم دینی ی درس عمومیه تعداد تستش کمه تو کنکور ... سعی کن شک داراتو نزنی ک درصدتو زیاد نگشه پایین...

پ.ن : الان ک نزدیک ب کنکوره بنظرم روزی ی ساعت یا ی ساعت و نیم بذار برای دینی چون حفظیه فقط زیاد ک تکرار شه مسلط میشی

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
ببخشید من یه سوال برای یه بنده خدایی داشتم. :D
ایشون میخواد سال 98 کنکور بده، تحصیل مجدد، امسال کنکوریِ دانش‌آموز وجود نداره که؟!‌همه پشت کنکوری هستند دیگه، درسته ؟!‌ (تغییر نظام آموزشی.)
نظام قدیم میخواد کنکور بده الان باید با کتابهای کنکوری‌های 96 جلو بره دیگه؟

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
دوستان رشته ریاضی حتما حتما حتما
کتاب های جمع بندی کاج رو هندسه هاش و گسستشو بخرید .
+ آمار جمع بندی خیلی سبز
توصیه اکیدم هست :-"
منظور کتابهای خط ویژه گاجه؟؟ یا چیز دیگه این کتابای جمع بندی؟:-"

Special girl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FARZANEGAN
شهر
SHZ-JAH
سال فارغ التحصیلی
1397
سلام
بچه ها میگما من یه جزوه خفن واسه فیزیک میخوام که خوندنش واسه هر فصل بیشتر از 3 ساعت و نیم طول نکشه و مفهوم رو قشنگ جا بندازه چون خیلی وقت ندارم بذارم رو مطالعه فیزیک و از طرفی فیزیکمم خوب نی :/
کسی همچین چیزی سراغ داره؟

بالا