• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نماز, آره یا نه؟

نماز میخونی؟

• رای‌دهندگان
    163

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
پس اصلا قرآن نخوندی عزیزم:)

تفسیر آیات ۳۰ تا ۳۳ سوره بقره رو بخون
یکی اینکه گفته منظور از اسمائی ک خدا ب انسان یاد داده اسما درختان و کوه ها بوده چن بارم اینو تکرار کرده ولی اصن نامی از حیوانات نبرده
دوم اینکه ی سوال پیش میاد ک فرشته ها ب خدا میگن این جانشینی ک تو زمین قرار میدی ظلم و فساد میکنه
اینجا یه شبهه داره ک یعنی قبل از انسان ها کسایی بودن ک ظلم و فساد کردن ولی اینطور نیست تو تفسیر گفته ک منظور اینه ک فرشته ها از سرنوشت انسان با خبر بودن
بعد اینکه خیلی غیر منطقیه ک گفته فقط آدم و حوا ینی دوتا هومو ساپینس پس اونایی ک تو تکامل گفته کوشن؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
یکی اینکه گفته منظور از اسمائی ک خدا ب انسان یاد داده اسما درختان و کوه ها بوده چن بارم اینو تکرار کرده ولی اصن نامی از حیوانات نبرده
دوم اینکه ی سوال پیش میاد ک فرشته ها ب خدا میگن این جانشینی ک تو زمین قرار میدی ظلم و فساد میکنه
اینجا یه شبهه داره ک یعنی قبل از انسان ها کسایی بودن ک ظلم و فساد کردن ولی اینطور نیست تو تفسیر گفته ک منظور اینه ک فرشته ها از سرنوشت انسان با خبر بودن
بعد اینکه خیلی غیر منطقیه ک گفته فقط آدم و حوا ینی دوتا هومو ساپینس پس اونایی ک تو تکامل گفته کوشن؟
بیایین کمی بهتر و مستندتر بحث کنیم.
شما از کدوم تفسیر بیان می‌کنید؟ المیزان؟ نور؟ تسنیم؟ تفسیر آقای مکارم؟ (اسم تفسیر یادم نیست!) بگید ما هم بحث کنیم.
تو قرآن آیات مختلفی در رابطه با خلقت انسان اومده؛ منم می‌پرسم که «پس اون آیه‌ای که میگه همه چی رو از آب زنده کردیم چی؟!» (فقط با آوردن یک آیه.)
بیشتر تفاسیری هم که من تا الان دیدم روی اون تجربه‌ی قبلی فرشتگان می‌گن که انسان‌های قبل حضرت آدم. در احادیث هم داریم که ما اولین انسان‌ها نبودم! (1)
کتابی هم هست به نام «قرآن مجید، تکامل و خلقت انسان» از دکتر یدالله سحابی که در کل این کتاب در دفاع از «اسلام تکامل رو قبول داره» نوشته شده. آیات زیادی رو هم آورده و توضیح داده؛ مثل روش مفسرین!

(1) «گویا تو گمان می کنی که خداوند فقط این عالم را آفرید و بس و همچنین گمان می کنی که خداوند بشری غیر از شما نیافریده است؟ آری به خدا قسم خداوند هزار هزار عالم و هزار هزار آدم آفرید و تو در آخر این عالم ها و آدم ها هستی.»

+ این تاپیک جاش نبود، منم حوصله تاپیک جدید رو نداشتم؛ :D ولی امیدوارم به منابع معتبرتری مراجعه کنید؛ کتاب‌ها با نویسندگان مشخص از سایت‌ها بهترند. :)

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
گفته فقط آدم و حوا ینی دوتا هومو ساپینس
انّا خلقنالـHomo sapiens من.....
من همچین چیزی تو قرآن ندیدم راستش :-?
اخیرا گفتگویی چیزی با خدا داشتید که منظورش رو میدونید؟ :-?
شاید همینطوری به 2 تا موجود رندوم گفته انسان. چطور میگید منظورش حتما هومو ساپینس بوده؟

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
انّا خلقنالـHomo sapiens من.....
من همچین چیزی تو قرآن ندیدم راستش :-?
اخیرا گفتگویی چیزی با خدا داشتید که منظورش رو میدونید؟ :-?
شاید همینطوری به 2 تا موجود رندوم گفته انسان. چطور میگید منظورش حتما هومو ساپینس بوده؟

اونجور ک توقرآن اومده آدم و حوا فهم و شعور داشتن و میدونستن چ کنن ب نظرتون این چ نوع آدمیه؟

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
بیایین کمی بهتر و مستندتر بحث کنیم.
شما از کدوم تفسیر بیان می‌کنید؟ المیزان؟ نور؟ تسنیم؟ تفسیر آقای مکارم؟ (اسم تفسیر یادم نیست!) بگید ما هم بحث کنیم.
تو قرآن آیات مختلفی در رابطه با خلقت انسان اومده؛ منم می‌پرسم که «پس اون آیه‌ای که میگه همه چی رو از آب زنده کردیم چی؟!» (فقط با آوردن یک آیه.)
بیشتر تفاسیری هم که من تا الان دیدم روی اون تجربه‌ی قبلی فرشتگان می‌گن که انسان‌های قبل حضرت آدم. در احادیث هم داریم که ما اولین انسان‌ها نبودم! (1)
کتابی هم هست به نام «قرآن مجید، تکامل و خلقت انسان» از دکتر یدالله سحابی که در کل این کتاب در دفاع از «اسلام تکامل رو قبول داره» نوشته شده. آیات زیادی رو هم آورده و توضیح داده؛ مثل روش مفسرین!

(1) «گویا تو گمان می کنی که خداوند فقط این عالم را آفرید و بس و همچنین گمان می کنی که خداوند بشری غیر از شما نیافریده است؟ آری به خدا قسم خداوند هزار هزار عالم و هزار هزار آدم آفرید و تو در آخر این عالم ها و آدم ها هستی.»

+ این تاپیک جاش نبود، منم حوصله تاپیک جدید رو نداشتم؛ :D ولی امیدوارم به منابع معتبرتری مراجعه کنید؛ کتاب‌ها با نویسندگان مشخص از سایت‌ها بهترند. :)

من از تفسیر المیزان دیدم اینارو منبع اون احادیثی ک ما اولین انسان ها بودیم رو بگید شاید امام صادق داره اشتباه میگه نمیدونم

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
اونجور ک توقرآن اومده آدم و حوا فهم و شعور داشتن و میدونستن چ کنن ب نظرتون این چ نوع آدمیه؟
میگم شاید همینطوری الکی به 2 تا موجود رندوم گفته انسان! فرض کنید اصلا هومو ساپینس بودن. تفاوت خاصی ایجاد نمیکنه!
+نمیخوام بگم خدا چی فکر میکرده! فقط میگم این که بگید منظور خدا از آدم و حوا "اولین" "هوموساپینس" بوده لزوما درست نیست.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
من از تفسیر المیزان دیدم اینارو منبع اون احادیثی ک ما اولین انسان ها بودیم رو بگید شاید امام صادق داره اشتباه میگه نمیدونم
این لینک تفسیر المیزان ه؛ تفسیر المیزان (اگه اشتباه نکنم) یک تفسیر بر پایه‌ی فلسفه‌ست و تفسیری روایی نیست.
http://portal.anhar.ir/node/7898#gsc.tab=0
+ میشه بگید کدوم حدیث؟ همینی که من نقل کردم؟

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
در تفسير عياشى از امام صادق عليه السلام روايت كرده كه فرمود: اگر ملائكه موجودات زمينى را قبلا نديده بودند، كه خونريزى كردند، از كجا گفتند ((اتجعل فيها من يفسد فيها و يسفك الدماء))؟.
# مؤ لف : ممكن است اين فرمايش امام اشاره باشد، بدورانى كه قبل از دوران بنى آدم در زمين گذشته ، همچنانكه اخبارى نيز در اين باره رسيده است ، و اين با بيان ما كه گفتيم : ملائكه مسئله خونريزى و فساد را از كلام خدايتعالى : انى جاعل فى الارض خليفه ...فهميدند. منافات ندارد، بلكه اصولا اگر بيان ما در نظر گرفته نشود، كلام ملائكه قياسى مذموم ميشود نظير قياسى كه ابليس كرد، (چون صرف اينكه در دوران قبل موجوداتى چنين و چنان كردند، دليل نميشود بر اينكه موجودى ديگر نيز آنچنان باشد).
و نيز در تفسير عياشى از آنجناب روايت شده كه زراره گفت : وارد بر حضرت ابى جعفر امام باقر عليه السلام شدم ، فرمود: از اخبار شيعه چه چيزهائى دارى ؟ عرضه داشتم : نزد من از احاديث شيعه مقدار زيادى هست ، و من ميخواستم آتشى بيفروزم ، و همه را در آتش بسوزانم ، فرمود: آنها را پنهان كن ، تا آنچه را بنظرت درست نمى آيد فراموش كنى ، در اينجا بياد احاديث مربوط بآدم افتادم ، امام باقر عليه السلام فرمود: ملائكه چه اطلاعى از خلقت آدم داشتند، كه گفتند: اتجعل فيها من يفسد فيها و يسفك الدماء زراره سپس اضافه كرد: كه امام صادق عليه السلام هر وقت گفتگو از مسئله آدم بميان مى آمد مى فرمود: اين جريان ردى است بر قدريه ، كه منكر قدر هستند، چون مى رساند سرنوشت انسان قبل از هستيش معين شده ، آنگاه امام صادق عليه السلام فرمود: آدم در آسمان از ميانه فرشتگان رفيقى داشت ، بعد از آنكه از آسمان بزمين هبوط كرد، آن رفيق آسمانيش از فراق وى ناراحت شد، و نزد خدا شكايت كرد، اجازه خواست تا بزمين هبوط كند، و احوالى از رفيقش ‍ بپرسد، خدايتعالى باو اجازه داد، فرشته هبوط كرد، و آدم را ديد، كه در بيابانى خشك و بدون گياه نشسته ، همينكه رفيق آسمانيش را ديد، (از شدت دلتنگى ) دست بسر گذاشت ، و فريادى اندوه بار بزد.
ترجمه تفسير الميزان جلد 1 صفحه : 184

امام صادق عليه السلام مى فرمود: ميگويند: آدم اين فرياد خود را بگوش همه خلق رسانيد، (البته اين است كه همه فضا را با فرياد خود پر كرد، و خلاصه منظور از خلق انسانها نيستند چون آنروز غير از آدم انسانى ديگر نبود،) فرشته چون اين اندوه آدم بديد، گفت : اى آدم گويا پروردگارت را نافرمانى كردى ، و خود را دچار بلائى كرده اى ، كه تاب تحملش را ندارى ، هيچ ميدانى كه خدايتعالى درباره تو بما چه گفت ؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من متوجه نشدم کجای این متن میگه که آدم اولین موجود زنده زمینه.
البته دقت کنید در مورد بند آخر داخل پرانتز جزو حدیث نیستا! فقط برداشت راوی حدیثه!

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
من برای شما منبعم آورده و شنیدم که در روایاتم گفته شده (ولی منبعشو فعلا نمیدونم )شما قبول نمیکنید به من مربوط نیست
البتع ب این موضوع فقط در بند آخر اشاره نشده اونجا ک میگع فرشته ها میگن ک چرا کسیو خلق کردی ک فساد و خونریزی میکنه ک درجواب گفته شده سرنوشت انسان از قبل از هستیش مشخصه دیگه اینو ک راوی نگفته

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
این بحثایی که من نمازمو میخونم چون خستگی جسمی رو برطرف میکنه،چون یه ورزشه،چون بارهای بدن رو بالانس میکنه به شخصه هیچ‌وقت منو قانع نکرد چون کلی آپشن جایگزین هست.
من نماز میخونم چون مطمئنم وقتی خداگفته بخون حتما واسم مفیده،عین یه بچه که وقتی مریض میشه قرصاشو میخوره. شاید چیز زیادی از اون قرص ندونه،ولی چون به مامانش که گفته اینو بخور اعتمادداره، قرص رو میخوره
بعضی چیزا بیشتر از این که منشا گرفته از دانش ما باشن،منشااز اعتمادویقین ما دارن،یقین به این که خدا‌مارودوست داره وخیلی بیشتر از ما میدونه پس حرفش رو حتی اگه نتونستم بفهمم چرا،گوش میکنم

• شروع کننده موضوع

hawjamir

امیرحسینم :))
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
97
این بحثایی که من نمازمو میخونم چون خستگی جسمی رو برطرف میکنه،چون یه ورزشه،چون بارهای بدن رو بالانس میکنه به شخصه هیچ‌وقت منو قانع نکرد چون کلی آپشن جایگزین هست.
من نماز میخونم چون مطمئنم وقتی خداگفته بخون حتما واسم مفیده،عین یه بچه که وقتی مریض میشه قرصاشو میخوره. شاید چیز زیادی از اون قرص ندونه،ولی چون به مامانش که گفته اینو بخور اعتمادداره، قرص رو میخوره
بعضی چیزا بیشتر از این که منشا گرفته از دانش ما باشن،منشااز اعتمادویقین ما دارن،یقین به این که خدا‌مارودوست داره وخیلی بیشتر از ما میدونه پس حرفش رو حتی اگه نتونستم بفهمم چرا،گوش میکنم
چه تاثیری واست داشته؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
۱.
در تفسير عياشى از امام صادق عليه السلام روايت كرده كه فرمود: اگر ملائكه موجودات زمينى را قبلا نديده بودند، كه خونريزى كردند، از كجا گفتند ((اتجعل فيها من يفسد فيها و يسفك الدماء))؟.
# مؤ لف : ممكن است اين فرمايش امام اشاره باشد، بدورانى كه قبل از دوران بنى آدم در زمين گذشته ، همچنانكه اخبارى نيز در اين باره رسيده است ، و اين با بيان ما كه گفتيم : ملائكه مسئله خونريزى و فساد را از كلام خدايتعالى : انى جاعل فى الارض خليفه ...فهميدند. منافات ندارد، بلكه اصولا اگر بيان ما در نظر گرفته نشود، كلام ملائكه قياسى مذموم ميشود نظير قياسى كه ابليس كرد، (چون صرف اينكه در دوران قبل موجوداتى چنين و چنان كردند، دليل نميشود بر اينكه موجودى ديگر نيز آنچنان باشد).
و نيز در تفسير عياشى از آنجناب روايت شده كه زراره گفت : وارد بر حضرت ابى جعفر امام باقر عليه السلام شدم ، فرمود: از اخبار شيعه چه چيزهائى دارى ؟ عرضه داشتم : نزد من از احاديث شيعه مقدار زيادى هست ، و من ميخواستم آتشى بيفروزم ، و همه را در آتش بسوزانم ، فرمود: آنها را پنهان كن ، تا آنچه را بنظرت درست نمى آيد فراموش كنى ، در اينجا بياد احاديث مربوط بآدم افتادم ، امام باقر عليه السلام فرمود: ملائكه چه اطلاعى از خلقت آدم داشتند، كه گفتند: اتجعل فيها من يفسد فيها و يسفك الدماء زراره سپس اضافه كرد: كه امام صادق عليه السلام هر وقت گفتگو از مسئله آدم بميان مى آمد مى فرمود: اين جريان ردى است بر قدريه ، كه منكر قدر هستند، چون مى رساند سرنوشت انسان قبل از هستيش معين شده ، آنگاه امام صادق عليه السلام فرمود: آدم در آسمان از ميانه فرشتگان رفيقى داشت ، بعد از آنكه از آسمان بزمين هبوط كرد، آن رفيق آسمانيش از فراق وى ناراحت شد، و نزد خدا شكايت كرد، اجازه خواست تا بزمين هبوط كند، و احوالى از رفيقش ‍ بپرسد، خدايتعالى باو اجازه داد، فرشته هبوط كرد، و آدم را ديد، كه در بيابانى خشك و بدون گياه نشسته ، همينكه رفيق آسمانيش را ديد، (از شدت دلتنگى ) دست بسر گذاشت ، و فريادى اندوه بار بزد.
ترجمه تفسير الميزان جلد 1 صفحه : 184

امام صادق عليه السلام مى فرمود: ميگويند: آدم اين فرياد خود را بگوش همه خلق رسانيد، (البته اين است كه همه فضا را با فرياد خود پر كرد، و خلاصه منظور از خلق انسانها نيستند چون آنروز غير از آدم انسانى ديگر نبود،) فرشته چون اين اندوه آدم بديد، گفت : اى آدم گويا پروردگارت را نافرمانى كردى ، و خود را دچار بلائى كرده اى ، كه تاب تحملش را ندارى ، هيچ ميدانى كه خدايتعالى درباره تو بما چه گفت ؟
لطفاً سایتی که کمی می‌کنید رو ضمیمه‌ش کنید تا مطالعه کنیم کامل‌تر.
۲. این مطلب رو خوندم، ولی به تکامل ربطی نداشت.

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
۱.

لطفاً سایتی که کمی می‌کنید رو ضمیمه‌ش کنید تا مطالعه کنیم کامل‌تر.
۲. این مطلب رو خوندم، ولی به تکامل ربطی نداشت.

شما ربطش رو متوجه نشدید ب من مربوط نیست بالا هم ربطاش رو توضیح دادم

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک
من تا بحال در مورد مسائل اعتقادی تحقیق زیادی نکردم،ولی الان که اوایل راه مطالعه هستم با توجه به اینکه روش زندگی ای که از قبل تا امروز داشتم(به قول بعضیا دین) برام احساس خوب بوجود آورده یعنی دروغ نگفتم،غیبت نکردم،حق کسی رو نخوردم و... و یعنی برام نتیجه ی بدی نداشته،نماز هم حس آرامش بهم میده و در نتیجه از خوندنش ضرر نکردم.

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
من تو یه خونواده ای بزرگ شدم که مادر و پدرم نمازخون بودن و موقع نماز خوندن یه حس خوبی داشتن و یا مثلا میرفتیم مسجد و نماز خوندن بقیه رو میدیدم که همه موقع نماز چقد آروم وای میسن و یه سری چیزا میگن و یه سری کارا انجام میدن ... گذشت تا اینکه بزرگتر شدم و شدش حدود ۹ - ۱۰ سالم و تونستم نماز خوندن رو کامل یاد بگیرم و هر از چند گاهی بخونم ... هر چقد که سنم بیشتر میشد بیشتر هم نماز میخوندم ... تازه یاد گرفته بودم و خیلی خوب بود به نظرم ... رسیدم به راهنمایی و تو مدرسه مون جو غالب مذهبی بود و نماز نخوندن خیلی بد بود ... منم که مدای از جو خودم هم دوست داشتم بخونم ... جو هم کمک میکرد و میخوندم ... رسیدیم به دبیرستان ... محیط باز تری شده بود ... هر کسی میخواست میخوند ولی خب هر از چند گاهی مدرسه تشویق میکرد به رفتن نماز ... دوستام از راهنمایی پیشم بودن و با هم میرفتیم برای نماز و اگر هم تو مدرسه نمیخوندم توی خونه میخوندم ... رسید به دانشگاه ... اوایل هنوز نمازامو درست و حسابی میخوندم اما رفته رفته تو خوندن نماز ضعیف تر شدم !!! یکیو میخونم یکیو نمیخونم ... یکم اهمیتش برام کم شده ...! دیگه اون شیرینی قبل رو نداره برام ... همه اینارو گفتم که بگم من حس میکنم نماز خوندن دو بخش داره !!! یه بخشش یه دلیل منطقی و کاملا عقلانی میتونه باشه (که به نظرم درصد زیادی از دلیل نماز خوندن رو به خودش اختصاص نمیده و صرفا میتونه زمینه رو آماده کنه ... برای دائمی نماز خوندن وجودش نه لازمه نه کافی!) و یه بخشش یه حس درونیه ... توی این حس درونی خیلی از عوامل اطرافمون مثل جو خانواده و دوستا و غیره تاثیر گذاره ... برای دائمی نماز خوندن این حسه وجودش لازم و کافیه ...! در نتیجه اینکه من واقعا نمیتونم صرفا با بحث منطقی و آوردن استدلال کسی رو راضی کنم که نماز بخونه ... مگه اینکه طرف چن بار نماز بخونه که شاید خودش اون حسه رو تجربه کنه ...

mahya.m

M H Y A☀-
نام مرکز سمپاد
Fatzanegan
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
Inam na:)
آدم و حوا توی بهشت زندگی میکردن و قبل از اینکه بع زمین بیان زمینی وجود داشته همراه با حیواناتش

Ebiiism

Kaktus
نام مرکز سمپاد
اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
00
خب منبع؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
لطفا در راستای بحث پست بگذارید و از اظهار نظر های خارج از موضوع پرهیز کنید.

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
ولی به نظر من موقع خوندن نماز اگه حواسمون بیشتر به برقراری ارتباط با خدا ی متعال باشه تا انجام تکلیف و وظیفه
بهره ی بیشتری از اون عملمون می بریم
پس به نظر من ارتباط برقرار کردن با خدا دلیل بهتریه نسبت به اینکه چون گفته بخون می خونم

بالا