• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی

• شروع کننده موضوع

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام

شرایط این المپیادا چیه؟ تسهیلات بعد از قبولیش چیه؟ کسی اینجا هست که شرکت کرده باشه؟واسه پزشکی ها خارج از کشور هم المپیادش هست؟از چه ترمی میشه شرکت کرد؟

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
به احتمال زیاد در هر دانشگاهی که هستید حداقل یک نفر علاقه مند دیگر که مثل خودتان دوست داشته باشد برای المپیاد تلاش کند سراغ دارید پس ایشان را خبر کرده واین پست را باهم بخوانید،چون المپیاد علوم پایه حالت خواندنی ندارد(البته خواندنی به مفهومی که در سایر حیطه هاست) و سوالات این حیطه هم زیاد بر بنیاد اطلاعات قبلی نیست و جواب سوالها و کانسپت مپ هم طبیعتا فقط یک جواب صحیح ندارد و مهمترین مسئله خلاقیت به کار رفته توسط شرکت کننده میباشد(تا آنجایی که در امتحان نهایی برای پاسخهای درستی که قبلا به ذهن داوران نرسیده علاوه بر نمره کامل نمره تشویقی تعلق میگیرد!!) برای همین کارگروهی و آشنایی با روش فکر کردن بقیه در مورد موضوع مطرح شده بسیارکمک کننده خواهد بود.

اولین کاری که باید بکنید تهیه سه عدد یا دو عدد مقاله علوم پایه ای مناسب است ترجیحا با موضوع المپیاد امسال هست که یک فایل حاوی بیست مقاله مفید رو میتونید از زیر همین پست دریافت کنید،سپس این مقالات را در قالب گروهی که می خواهید با هم کار کنید به اشتراک بگذارید و باهم فرصتی را مشخص کنید( که بهتر است مثل شرایط المپیاد واقعی باشد) و هرکدام جدا جدا برای مقالات مذکور کانسپت مپ کشیده و بعد برای کانسپت مپ یک صحفه توضیح بنویسید و سه سوال پژوهشی طرح کنید(اینها در واقع کارهایی هست که در المپیاد رسمی باید انجام دهید الان دارید تمرین میکنید!ضمنا برای اطلاع بیشتر در مورد هر کدام از این بخشها میتوانید به پستهای قبلی مراجعه کنید)سپس با گروه خود به مشورت بنشینید و در یک فضای نسبتا دوستانه کانسپت مپ همدیگر را به چالش بکشید و ببینید که هر یک از شما از قسمتهای مختلف مقاله چه برداشتی داشته است ،در صورت عدم توافق نظر با هم دوباره به مقاله ها رجوع کنید و پاسخ درست را دربیاورید همین کار را برای قسمت یک صحفه در مورد کانسپت مپ هم انجام دهید و تعیین کنیدکه کدام یک از افراد بهتر توانسته چکیده کانسپت مپش را بنویسد و دردامه باز در مورد سوالات پژوهشی همدیگر بحث کنید تا قضیه برایتان کاملا روشن شود.

پس از چند بار کارگروهی می توانید مراحل دیگر المپیاد مثل فرضیه سازی و طراحی آزمایش و...را نیز در قالب کارگروهی تمرین کنید و همچنین اگر افراد خیلی برجسته ای هستید! و خیلی کارتان درست است میتوانید قسمت طراحی پروپوزال را هم شبیه سازی کرده، باهم تمرین کنید(مثل امتحان گروهی المپیاد علوم پایه)

این مدل کار کردن هم خیلی مفید و آموزنده هست و هم لذتبخش ضمنا در هر جلسه یک نفر را به عنوان تدارکات چی انتخاب کنید تا مسئول تامین گلوکوزجات گروه باشد.

Lotfi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان- 92
شهر
قم
مدال المپیاد
يادمه روزگاري شيميايي شدم در حد 6 فصل مورتيمر فقط!
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی قم
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : المپیاد علوم پزشکی

مرسی. واقعا مفید بود. کانسپت مپ رو چطوری بکشیم. یکم بیشتر توضیح میدین؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی

المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی، یک فرصت جالبه که مزایای زیادی داره اما خیلی ها ازش خبر ندارن و یا پیگیرش نمیشن.

چهار حیطه داره :
1. استدلال بالینی
2. تفکر علمی در علوم پایه
3. مدیریت سلامت
4. مطالعات میان رشته ای

برای هرکدوم از این حیطه ها هر سال یک موضوع مشخص میکنن (مثلا موضوعات هفتمین المپیاد) و به دو شکل گروهی و فردی برگزار میشه.

مزایای زیادی داره. مهم ترین مزیتش عضویت بنیاد نخبگان هست که در اثر اون مزایایی مثل وام و انتخاب محل کار و سربازی و حمایت های شغلی و رزومه و ... هست. بعد از اون امتیازهایی در حوزه خود وزارت بهداشت داره مثل امتیاز دانشجوی نمونه، امتیاز استریت شدن و ...

من خیلی از جزئیاتش خبر ندارم. ولی تو این وبلاگ فایل های صوتی توضیحات کاملش هست و گروه تلگرام هم دارن :

http://medolympiad.ir

و سایت اصلی المپیادها :

http://medolympiad.behdasht.gov.ir

هرکس اطلاعات بیشتری داره بی زحمت توضیح بده.

farahani

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی

سلام
میشه لطفا در مورد حیطه استدلال بالینی بیشتر توضیح بدید
اینکه منابع چی هست و سوالات چجوریه و چجوری باید درس خوند :-?
و اینکه اگر گروه یا کانالی برای المپیاد میشناسید میشه لطفا معرفی کنید :)

allen5

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
فایل برای دانلود کجاست؟!

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی
دوستان کسی هست که تو المپیادهای علوم پزشکی شرکت کرده باشه و روالش رو دقیق بدونه؟
بیشتر "تفکر علمی در علوم پایه" و "استدلال بالینی" مدنظرم هست

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی
مرسی مرسی.تو این کانال خودمم هستم اتفاقا ولی میخوام کسی که خودش این کارو انجام داده باشه لطف کنه توضیح بده که وقتی صفر کیلومتریم دقیقا "چیکارا باید بکنیم"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
@glad
ببین من المپیاد علوم پایه ام
این دو تا سایت رو خیلی پیشنهاد می کنم بهت

برای این که صفر تا صد مراحل رو بدونی http://medolympiad.ir
(توی این سایت وویس های نفرات برتر و برگزار کنندگان هست)

توی این سایت هم مقالات و کانسپت مپ ها هست (برای حیطه علوم پایه) که خب برای تمرین خوبه
http://www.drniknejad.ir

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی
@shnava
خیلی خیلی مرسی خانم مدیر :)
یه سوال دیگه هم بپرسم...!X_X
ما که الان هنوز دوره علوم پایه رو تموم نکردیم،میتونیم تو حوزه استدلال بالینی شرکت کنیم؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
سوالای دوره های مختلف المپیاد فلسفه پزشکی رو کسی داره؟

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
به نظرتون از چه ترمی میشه دنبال المپیاد‌رفت؟
کارای پژوهشی چطور؟
من خیلی اطلاعاتی راجع به این کارا وجوشون ندارم.
ولی خوب فک میکنم اگه قرار باشه کل هدف علمیم امتحانای دانشگاه باشه ،زندگیم‌خیلی بی هدف ومزخرف بشه

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
به نظرتون از چه ترمی میشه دنبال المپیاد‌رفت؟
کارای پژوهشی چطور؟
من خیلی اطلاعاتی راجع به این کارا وجوشون ندارم.
ولی خوب فک میکنم اگه قرار باشه کل هدف علمیم امتحانای دانشگاه باشه ،زندگیم‌خیلی بی هدف ومزخرف بشه
والا تا سال پیش دانشجوهای بعد آزمون علوم پایه فقط میتونستن شرکت کنن. اما از امسال همه میتونن و منی ک ترم 3 هستم الان بهترین شرایطه میشه گفت(هرچند تجربیات سال بالایی های پزشکی رو ندارم و نخاهم داشت.) اما الان پزشکی ها این ترم علوم پایه دارن،ترم پنج دندون یکم سخت میشه و الخ.(مثلا وسط کلاس میرن شیفت دارن یا از کار داروخونه میزنن و غیره اما من سرم خلوته به نسبت،صرفا امتحانات هست.)(یا مثلا مثال میزد استاد از کسایی که بخاطر شیفت ها و بخش هایی ک داشتن نمیتونستن شرکت کنن هرچقدر هم قوی بودن.)
ی سری از حوزه ها هم هست،واقعا نیاز ب تجربه داره،همون تفکر بالینی(اگر اشتباه نکنم) خب اون مسلمه که باید تحلیل کنی و تا چیزی یاد نداشته باشی متریال های تحلیل رو هم نداری.
اما مثلا حیطه فلسفه و علوم پایه و آموزش پزشکی(اسمش رو مطمین نیستم) اینها نه اینارو،از سال اول هم شرکت کنید خوبه. حدااقلش (اگر عضو تیم نشی اگر مدال نیاری و اگر و اگر و...)تجربه میشه و اگر با علاقه بیای جلو طبیعتا هم فال هم تماشا!

برای پژوهش نمیدونم واقعا اما عضو کمیته تحقیقات دانشکدتون بشو،از اونجا میتونی با اساتید و دانشجوهای اهل پژوهش و طرحای مختلف لینک بشی. (مثلا کار رو موشای آزمایشگاهی و ثبت واکسن و غیره. ) (مستعد باشی و پیگیر و خودی نشون بدی مسلما یجا دستت بندی میشه.)(این رو خودم پی اش نرفتم،اما دوستام دارن کار میکنن یک سال حدودی)(علاوه بر اون کارگاهای مقاله نویسی،پروپوزال نویسی،سرچ و غیره هم داره کت در هر حال بدرد بخوره.)

دانشگاه ب نظرم،مثل ورود به جاییه که چنتا گیت به جاهای مختلف میتونه داشته باشه. ظاهرش اینه ک بله شما دوره رو تموم میکنی،باسواد/بی سواد میای بیرون. اما باطنش مشخص میشه که کجا و چطوری ادامه تحصیل میدی مثلا،اکیپ آدمای دور و برت چه تغییری میکنن،ایدئولوژی و فلسفه زندگیت چی میشه و و و. یا هم میشه چسبید ب درس و همونی ک وارد دانشگاه شدی،خارج بشی فقط اطلاعات بالینیت بیشتر شده و میتونی پروسه تشخیص و درمان رو انجام بدی ولی همون آدمی هستی ک بودی. (من اینارو با پسوند مخاطب بکار بردم منظورم کلی بود.)

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
والا تا سال پیش دانشجوهای بعد آزمون علوم پایه فقط میتونستن شرکت کنن. اما از امسال همه میتونن و منی ک ترم 3 هستم الان بهترین شرایطه میشه گفت(هرچند تجربیات سال بالایی های پزشکی رو ندارم و نخاهم داشت.) اما الان پزشکی ها این ترم علوم پایه دارن،ترم پنج دندون یکم سخت میشه و الخ.(مثلا وسط کلاس میرن شیفت دارن یا از کار داروخونه میزنن و غیره اما من سرم خلوته به نسبت،صرفا امتحانات هست.)(یا مثلا مثال میزد استاد از کسایی که بخاطر شیفت ها و بخش هایی ک داشتن نمیتونستن شرکت کنن هرچقدر هم قوی بودن.)
ی سری از حوزه ها هم هست،واقعا نیاز ب تجربه داره،همون تفکر بالینی(اگر اشتباه نکنم) خب اون مسلمه که باید تحلیل کنی و تا چیزی یاد نداشته باشی متریال های تحلیل رو هم نداری.
اما مثلا حیطه فلسفه و علوم پایه و آموزش پزشکی(اسمش رو مطمین نیستم) اینها نه اینارو،از سال اول هم شرکت کنید خوبه. حدااقلش (اگر عضو تیم نشی اگر مدال نیاری و اگر و اگر و...)تجربه میشه و اگر با علاقه بیای جلو طبیعتا هم فال هم تماشا!

برای پژوهش نمیدونم واقعا اما عضو کمیته تحقیقات دانشکدتون بشو،از اونجا میتونی با اساتید و دانشجوهای اهل پژوهش و طرحای مختلف لینک بشی. (مثلا کار رو موشای آزمایشگاهی و ثبت واکسن و غیره. ) (مستعد باشی و پیگیر و خودی نشون بدی مسلما یجا دستت بندی میشه.)(این رو خودم پی اش نرفتم،اما دوستام دارن کار میکنن یک سال حدودی)(علاوه بر اون کارگاهای مقاله نویسی،پروپوزال نویسی،سرچ و غیره هم داره کت در هر حال بدرد بخوره.)

دانشگاه ب نظرم،مثل ورود به جاییه که چنتا گیت به جاهای مختلف میتونه داشته باشه. ظاهرش اینه ک بله شما دوره رو تموم میکنی،باسواد/بی سواد میای بیرون. اما باطنش مشخص میشه که کجا و چطوری ادامه تحصیل میدی مثلا،اکیپ آدمای دور و برت چه تغییری میکنن،ایدئولوژی و فلسفه زندگیت چی میشه و و و. یا هم میشه چسبید ب درس و همونی ک وارد دانشگاه شدی،خارج بشی فقط اطلاعات بالینیت بیشتر شده و میتونی پروسه تشخیص و درمان رو انجام بدی ولی همون آدمی هستی ک بودی. (من اینارو با پسوند مخاطب بکار بردم منظورم کلی بود.)
واقعا ممنون از اطلاعات کاملتون
منم‌واسه همین دارم دست وپا میزنم که اونجور آدمی که میگی نشم
بازم ممنون

• لایک
امتیازات: MHO
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
@shnava
خیلی خیلی مرسی خانم مدیر :)
یه سوال دیگه هم بپرسم...!X_X
ما که الان هنوز دوره علوم پایه رو تموم نکردیم،میتونیم تو حوزه استدلال بالینی شرکت کنیم؟
خواهش می کنم
ارجاعت میدم به پاسخ کامل @MHO :D

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
دانشگاه تهران و شهید بهشتی برای المپیاد علوم پایه امسال جزوه/کتاب/مقاله‌ی خاصی معرفی کرده؟ جهت آشنایی با سلول‌های بنیادی؟

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
یکی بیاد از مزیت های مدال انفرادی گروهی المپیاد بگه
جدا میشه محل کار رو خودمون انتخاب کنیم؟

mas.bas

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
در مورد حیطه آموزش پزشکی و خدمات سلامت کسی اطلاعی داره؟؟ من ترم یک پزشکی ام و میخوام المپیاد شرکت کنم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی