• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بلایی به اسم عدم اعتماد به نفس

• شروع کننده موضوع

0001111

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
هممون اینو تجربه کردیم که یه زمان هایی ، خودمون رو کمتر از واقعیت هامون میبینیم
حتی من تا جایی پیش رفتم که خجالت میکشم عکسم رو تو پروفایل تلگ بذارم
به نظرم یه جور ایده آل گراییه ، ولی خیلی خیلی افراطیش
کسایی که تجربه ای دارن که چه جوری باهاش مقابله کنیم کمکمون کنند.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
پاسخ : بلایی به اسم عدم اعتماد به نفس

باید سعی کنیم تا اعتماد به نفسمون رو بیشتر کنیم تا بتونیم با عدم اعتماد به نفس مقابله کنیم!
بطور مثال من خودم کم کم اعتماد به نفسم رو بیشتر کردم و واقعا تونستم این مشکل رو بخوبی حل کنم :-"

Wulfric

Percival's daddy
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از [CrazyBoy] :
باید سعی کنیم تا اعتماد به نفسمون رو بیشتر کنیم تا بتونیم با عدم اعتماد به نفس مقابله کنیم!
بطور مثال من خودم کم کم اعتماد به نفسم رو بیشتر کردم و واقعا تونستم این مشکل رو بخوبی حل کنم :-"

خط اول ب معنای واقعی کلمه دیدمو عوض کرد. :-?

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

من میگم برا اینکه اذیت نشین اسپم نین،نظر خودتون چیه؟ :-?

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به نقل از Niam :
هممون اینو تجربه کردیم که یه زمان هایی ، خودمون رو کمتر از واقعیت هامون میبینیم
حتی من تا جایی پیش رفتم که خجالت میکشم عکسم رو تو پروفایل تلگ بذارم
به نظرم یه جور ایده آل گراییه ، ولی خیلی خیلی افراطیش
کسایی که تجربه ای دارن که چه جوری باهاش مقابله کنیم کمکمون کنند.
روی ی کاغذ ویژگی های مثبتتو بنویس و همینطور چیزهایی که فکر میکنی در اونها استعداد داری ...
بعد میتونی به این فکر کنی که چرا خودتو کمتر میبینی؟دلیلش دقیقا چیه؟اون ویژگی را یاداشت کن یا فرد خاصی اگر ویژگی خاصی داره و بعدش به این فکر کن که چرا اون ویژگی برات الویت داره؟ببین نظر خودته یا یک آموزه ی اجتماعیه که ناخواداگاه تو ذهنت آرمان شده و تو فاقدش هستی...
کلا واقع بینانه و منطقی بزن تو دلش...و سعی کن خودت را هرآنچه که هستی بپذیر و بپذیر که تو یک انسان منحصر بفرد هستی با ویژگی های خاصی که هیچ بشری تاحالا تجربه نکرده و سعی کن بهترین خودت باشی...
امیدوارم کمکی کرده باشم :)

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض

روی ی کاغذ ویژگی های مثبتتو بنویس و همینطور چیزهایی که فکر میکنی در اونها استعداد داری ...
بعد میتونی به این فکر کنی که چرا خودتو کمتر میبینی؟دلیلش دقیقا چیه؟اون ویژگی را یاداشت کن یا فرد خاصی اگر ویژگی خاصی داره و بعدش به این فکر کن که چرا اون ویژگی برات الویت داره؟ببین نظر خودته یا یک آموزه ی اجتماعیه که ناخواداگاه تو ذهنت آرمان شده و تو فاقدش هستی...
کلا واقع بینانه و منطقی بزن تو دلش...و سعی کن خودت را هرآنچه که هستی بپذیر و بپذیر که تو یک انسان منحصر بفرد هستی با ویژگی های خاصی که هیچ بشری تاحالا تجربه نکرده و سعی کن بهترین خودت باشی...
امیدوارم کمکی کرده باشم :)

میدونید مشکل چیه اینکه گاهی وقتا هیچ ویژگی مثبتی توی خودت نمیبینی
یعنی من در حدی هستم که
اگه الان عالم و ادم بیان بهم بگن تو توی این کار خیلی خوب و ماهری
بلااستثنا حس میکنم دارن مسخرم میکنن
حالا توی هر چیزی ک باشه
و این است ک من توی هیچ کاری خودم رو باور ندارم...
هرگزم این اعتماد ب نفسو پیدا نمیکنم ک بگم "من توی این کار خوبم"

mahzoun99

Little Moving Creature
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
N/A
دانشگاه
AUT
رشته دانشگاه
Math -> CS
خب اینکه اعتماد به نفس تبدیل به اعتماد به نفس کاذب نشه هم هست دیگه.. کنترلش سخت نیست؟ :-?

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
یعنی من در حدی هستم که
حالا توی هر چیزی ک باشه
دقیقا و این که من بچه بودم خیلی اعتماد به نفس داشتم. بس که مسخرم کردن الان دیگه از دست رفته. یه چیزی هم که فکر می کنم توش خوبم خیلی وخت ها اونم یه دفعه فکر می کنم بدم توش.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من از درون میشه گفت اعتماد به نفس کافی رو دارم ولی یکی از خریت هایی که میکنم اینه که از بیرون خیلی خیلی زیادی سعی میکنم بگم ندارم :|
یعنی مثلا تو یه امتحان سخت یه نمره خوب آوردم خودمم میدونم کار بزرگی کردم ولی میگم شانسی بوده به دوستام :-"
واسه جلوگیری از غرور شدیدا توصیه میشه : )

• لایک
امتیازات: f@him

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
من از درون میشه گفت اعتماد به نفس کافی رو دارم ولی یکی از خریت هایی که میکنم اینه که از بیرون خیلی خیلی زیادی سعی میکنم بگم ندارم :|
یعنی مثلا تو یه امتحان سخت یه نمره خوب آوردم خودمم میدونم کار بزرگی کردم ولی میگم شانسی بوده به دوستام :-"
برای جلوگیری از توهم شدیدا توصیه نمیشه

• شروع کننده موضوع

0001111

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
خب اینکه اعتماد به نفس تبدیل به اعتماد به نفس کاذب نشه هم هست دیگه.. کنترلش سخت نیست؟ :-?
نه بابا حواست جمع باشه نمیشه :) چرا باید بشه اخه ، هرچند وقت یه بار کنترل کن ببین شدی که اگه شدی اصلاحش کن

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
نه بابا حواست جمع باشه نمیشه :) چرا باید بشه اخه ، هرچند وقت یه بار کنترل کن ببین شدی که اگه شدی اصلاحش کن
البته طبق تجربه ای که چند سال پیش داشتم کسی که مغروره عمدتا نمیدونه مغروره.بهشم بگی فکر میکنه حسودی!

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
یعنی من در حدی هستم که
حالا توی هر چیزی ک باشه
همین ک این پست رو گذاشتی ینی اعتماد ب نفس نداری
اعتماد ب نفس چیز خاصی نیس ولی عدمش رو خیلیامون حس میکنیم متفرکانه س و ما چون نسبت ب دنیای اطرافمون بی تفاوت نیستیم اعتماد ب نفس نداریم.حالا نمیدونم کدوم تفکر درسته ولی مهم اینه اعتماد بنفس ب نظرم چیزی نیس ک بشه با خوندن چیزی یا تشویق شدن بدست اورد.همونطور ک گروهی رو میبینیم بعد چندین جلسه مشاوره هیچ تغییری نکردن.بنظرم اول باید سعی کنی مثبت نگر باشی و خصوصا درمورد خودت
و اینکه ب نظرم بلند پروازی برای رسیدن ب اعتماد بنفس لازمه و بعضی مواقع برعکس چیزی ک فک میکنیم واقع بینی.ینی چی؟تو ی البوم هنری گذاشتی و اونطور خودت از عدم اعتماد بنفس گفتی خودتو قبول نداری با اینکه کلی تشویق شدی و ی عامل دیگه بنظرم تشویقه بیش از حده
من بشخصه وقتی کسی تحقیرم میکنه یا دست کمم میگیره اعتماد بنفسم خود ب خود زیاد میشه بعدش ب اراده م افزوده میشه تا بتونم ب طرف ثابت کنم حرفاش چرنده
یا ی چیز دیگه
و اینو مطمئنم و جز صددرصد های زندیگمه ک برای شروع افزایش اعتماد بنفس بااااید بگی اعتماد بنفس داری.اگ بگی نداری واقع بینی نیس ی جور تلقینه

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
بنظرم داشتن اعتماد به نفس خیلی تعیین کنندس.
ممکنه برای شمام پیش اومده باشه که کسایی را ببینید که که کمتر از شما توانایی و استعداد توی کاری داشتن اما چون اعتماد به نفس بیشتری دارن از شما موفق تر باشن

همین ک این پست رو گذاشتی ینی اعتماد ب نفس نداری
اعتماد ب نفس چیز خاصی نیس ولی عدمش رو خیلیامون حس میکنیم متفرکانه س و ما چون نسبت ب دنیای اطرافمون بی تفاوت نیستیم اعتماد ب نفس نداریم.حالا نمیدونم کدوم تفکر درسته ولی مهم اینه اعتماد بنفس ب نظرم چیزی نیس ک بشه با خوندن چیزی یا تشویق شدن بدست اورد.همونطور ک گروهی رو میبینیم بعد چندین جلسه مشاوره هیچ تغییری نکردن.بنظرم اول باید سعی کنی مثبت نگر باشی و خصوصا درمورد خودت
و اینکه ب نظرم بلند پروازی برای رسیدن ب اعتماد بنفس لازمه و بعضی مواقع برعکس چیزی ک فک میکنیم واقع بینی.ینی چی؟تو ی البوم هنری گذاشتی و اونطور خودت از عدم اعتماد بنفس گفتی خودتو قبول نداری با اینکه کلی تشویق شدی و ی عامل دیگه بنظرم تشویقه بیش از حده
من بشخصه وقتی کسی تحقیرم میکنه یا دست کمم میگیره اعتماد بنفسم خود ب خود زیاد میشه بعدش ب اراده م افزوده میشه تا بتونم ب طرف ثابت کنم حرفاش چرنده
یا ی چیز دیگه
و اینو مطمئنم و جز صددرصد های زندیگمه ک برای شروع افزایش اعتماد بنفس بااااید بگی اعتماد بنفس داری.اگ بگی نداری واقع بینی نیس ی جور تلقینه
من از اونایی ام که یکی تحقیرم کنه شدیدا به فکر فرو میرم و اعتماد به نفسم میاد پایین.حس میکنم هیچ انگیزه ای ندارم تا بخوام به کسی ثابت کنم که اینطوری که تو میگی نیستم...

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من از اونایی ام که یکی تحقیرم کنه شدیدا به فکر فرو میرم و اعتماد به نفسم میاد پایین.حس میکنم هیچ انگیزه ای ندارم تا بخوام به کسی ثابت کنم که اینطوری که تو میگی نیستم...
پیشنهاد می کنم به خودتون القا کنید که طرفی که شما رو تحقیر کرده کوچیک تر از چیزیه که تلاش کنید برتریتونو بهش ثابت کنید. واسه من که موثره :)

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
سمپاد:')
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
بنظرم داشتن اعتماد به نفس خیلی تعیین کنندس.
ممکنه برای شمام پیش اومده باشه که کسایی را ببینید که که کمتر از شما توانایی و استعداد توی کاری داشتن اما چون اعتماد به نفس بیشتری دارن از شما موفق تر باشن

اول اینکه شما اصلا نباید طوری رفتار کنید که کسی این حقو به خودش بده که بیاد شمارو تحقیر کنه
بعد هم بدونین کسایی که تحقیرتون می کنن اونقدر احمق و فاقد شعور هستن که اصلا نباید به حرفاشون فکر کنی
برای اینکه اعتماد به نفستونو زیاد کنین فقط به کمی شجاعت،نترسی و یه اعتقادو اعتماد قوی به خودتون و تواناییاتون نیاز دارین(در مورد خودم جواب داد که البته واسه من بخش زیادیش هم از کمرویی و کمبود ارتباط با بچه های همسنم و کلا در عموم بودن نشات می گرفت) باید فکر کنین و دلیل اینکه چرا فکر می کنین کمبود اعتماد به نفس دارین پیدا کنین ببینین دلیلش چیه شاید به خاطر یه سری خاطرات از کودکیتون یا اتفاقاتیه که در اون دوران شمارو تحت تاثیر قرار داده راجع به اون اتفاق دوباره فکر کنین و دقیق تر بررسیش کنین و اگه واقعا دلیل احساستون خاطره ای از گذشتست سعی کنین یه جوری خودتونو از اون احساس که دارین با خودتون حمل می کنین خلاص کنین.(تجربیاتی که داشتم)
دلیل کمبود اعتماد بنفس بعضی ها حرفاییه که مردم دوستان یا خانواده راجع به اونا می گن یا اینکه شاید شکستی باعث شده که این حسو داشته باشن یا تابحال تواناییاشونو امتحان نکردن و مورد آزمون قرار ندادن
با تشکر:D

Fatimal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
علم و صنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
با اینکه از راهنمایی توسمپاد بودم ولی بازهم به خاطر جو و شرایط پیش اومده اول دبیرستان خیلی بذ باهاش دست به یقه بودم البته شروعش برمیگشت به سوم راهنمایی ولی تا دوم دبیرستان ادامه داشت و واقعا خیلی سخت بود خیلی
من نمیدونستم چیکار کنم فقط گذاشتم زمان بگذره اخرشم به یه سری دلایل درست شد نه که سرخود خوب بشه
به نظرم باید بشینی فکر کنی ریشه یابی کنی ببینی علتش به چی برمیگرده بیشتر و سعی کنی اونو تا جایی ک بشه رفع کنی

Fatimal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
علم و صنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
این که تو سمپاد و بین این تیپ ادما خیلی رایجه که همه در نمرات خوب و خوب درس خوندشون پنهان کاری کنن :Dیییی

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
این که تو سمپاد و بین این تیپ ادما خیلی رایجه که همه در نمرات خوب و خوب درس خوندشون پنهان کاری کنن :Dیییی
خوبه دیگه :)
البته الان به این نتیجه رسیدم که تا حدی خوبه.زیاد باشه تلقین میشه کار خراب میشه.

Fatimal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
علم و صنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
خوبه دیگه :)
البته الان به این نتیجه رسیدم که تا حدی خوبه.زیاد باشه تلقین میشه کار خراب میشه.
اره اینم هس :)) ولی خب بازم اگ اون امتحان یا درسو خوب بدی یا هرچیزی ک باید خودتو در یه زمینه ای بسنجی و ببینی چند مرده حلاجی و توش خوب عمل کنی اعتماد به نفس خیلی خوبی میده به ادم
حالا اینکه نذاریم به غرور تبدیل شه کاملا درسته اعتماد به نفس همراه با تواضع به خود فرد هم لذت بیشتری میده
حداقلش اینه که اگه جایی مشکلی پیش اومد از قبل پذیرفتی ک اون موفقیتای قبلی همیشگی نبودن و غیرمستقیم ذهنتو واسه پذیرفتن شکست های احتمالی اماده تر میکنی تا اعتماد به نفستو به تزلزل در نیاره :-?:D

بالا