• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سهمیه های کنکور چطوریاست؟

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری
فكر ميكنم متوجّه منظور من نشدي ، قطعاً قرار نيست كسيو قضاوت كنيم كه بي سواده يا باسواد ولي قطعاً وقتي فقط يه معيار سنجش داري و مجبوري تخمين بزني كي درسش بهتره و كي نه بايد از همون معيار استفاده كني. بحث ما هم ورود به دانشگاهه كه تنها سنجشي كه بين بچه ها تا اون زمان انجام شده كنكوره، نه ريسرچ و چيزاي ديگه و بله من از روي كنكور ميتونم قضاوت كنم كه كسي كه رتبه ي ٢٠٠ داره از كسي كه رتبه ي بيست هزار داره درس بهتري داره. ممكنه بگي شايد يكي خيلي هم با سواد بود ولي دوست نداشت درساي مسخره ي دبيرستانو بخونه، هيچكس دوست نداره ولي كسي كه ميخونه مسئوليتيو قبول كرده كه آيندشو تضمين ميكنه و كسي كه آينده ي خودش براش مهم نيست به بقيه ي آدما هم اهميت نميده و من نميتونم به عنوان كسي كه شخصيت پزشك بودن داره بپذيرم اين آدمو.

اگر کسی مثلا قصد داشته باشه در دانشگاه فیزیک بخونه و در کنکور فقط دورس ریاضیات،فیزیک،زبان انگلیسی و ادبیات رو امتحان بده و رتبش بشه 20000 و نه 200،من قبول میکنم که در فیزیک سواد کمی داره.ولی فرمت فعلی کنکور ابدا معیار صحیحی برای سنجش سواد نیست.بماند که نمیشه 4 سال دانسته رو در 4 ساعت آزمون داد.
قرار نیست هرکسی که الزاما به یک فرمت نادرست اهمیت نمیده پس نسبت به آیندش بی تفاوت باشه.خیلی آدم ها هم هستند که علی رغم استعداد و توانایی در یک رشته،بخاطر این فرمت نادرست نمیتونند بهش برسند.حرفت مثل این میمونه که بگیم کسانی که با طب سنتی مخالفت کردند و دنبال طب نوین رقتند به بیمارانشون اهمیتی نمیدادند،چون طب سنتی هم بالاخره در بعضی موارد و با یک درصد مشخصی جواب میداد.حتما اون ها هم پیش خودشون میگفتند که "طب سنتی طب خوبی نیست،ولی تنها طبی هست که وجود داره". :)
همچنین پزشک شدن مهارت های اجتماعی بسیار زیادی میطلبه که با این فرمت کسی که پزشک میشه الزاما قرار نیست اون ها رو داشته باشه؛و این مسئله آسیب زاست.

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
اگر کسی مثلا قصد داشته باشه در دانشگاه فیزیک بخونه و در کنکور فقط دورس ریاضیات،فیزیک،زبان انگلیسی و ادبیات رو امتحان بده و رتبش بشه 20000 و نه 200،من قبول میکنم که در فیزیک سواد کمی داره.ولی فرمت فعلی کنکور ابدا معیار صحیحی برای سنجش سواد نیست.بماند که نمیشه 4 سال دانسته رو در 4 ساعت آزمون داد.
قرار نیست هرکسی که الزاما به یک فرمت نادرست اهمیت نمیده پس نسبت به آیندش بی تفاوت باشه.خیلی آدم ها هم هستند که علی رغم استعداد و توانایی در یک رشته،بخاطر این فرمت نادرست نمیتونند بهش برسند.حرفت مثل این میمونه که بگیم کسانی که با طب سنتی مخالفت کردند و دنبال طب نوین رقتند به بیمارانشون اهمیتی نمیدادند،چون طب سنتی هم بالاخره در بعضی موارد و با یک درصد مشخصی جواب میداد.حتما اون ها هم پیش خودشون میگفتند که "طب سنتی طب خوبی نیست،ولی تنها طبی هست که وجود داره". :)
همچنین پزشک شدن مهارت های اجتماعی بسیار زیادی میطلبه که با این فرمت کسی که پزشک میشه الزاما قرار نیست اون ها رو داشته باشه؛و این مسئله آسیب زاست.
الان بحث ما سر سهميه هاست و اينكه چجوري روي مردم مستقيماً تاثير ميذاره فيزيك دان بي سواد تاثيري روي زندگي مردم نداره ولي كسيو كه ميان زوري ميكنن دكتر چرا.
من نميگم كنكور ملاك سنجشه و اگه بقيه ي پاسخ هاي منو اينجا خونده باشي متوجه ميشي كه چقدر معترض اين وضعيت هستم خودم ولي جاش توي اين تاپيك نيست و اعتراضت به حرف من درست نيست چون اصلاً من توي فيلدي كه تو داري بهش اعتراض ميكني حرف نزدم ((:

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری
الان بحث ما سر سهميه هاست و اينكه چجوري روي مردم مستقيماً تاثير ميذاره فيزيك دان بي سواد تاثيري روي زندگي مردم نداره ولي كسيو كه ميان زوري ميكنن دكتر چرا.
من نميگم كنكور ملاك سنجشه و اگه بقيه ي پاسخ هاي منو اينجا خونده باشي متوجه ميشي كه چقدر معترض اين وضعيت هستم خودم ولي جاش توي اين تاپيك نيست و اعتراضت به حرف من درست نيست چون اصلاً من توي فيلدي كه تو داري بهش اعتراض ميكني حرف نزدم ((:
بله،کاملا درسته.اصلا چه معنی داره فیزیکدان ها توی مباحث پزشکی و زندگی مردم دخالت کنند؟مگه فیزیک دان ها بودند که دستگاه سونوگرافی و MRI رو ساختند؟فیزیک فقط بدرد کتاب ها و داستان های علمی تخیلی میخوره.

من هم نظرم اینه که جای بحث ما این تاپیک نیست.ولی وقتی یک فرمت خودش احمقانه و پر از اشکاله، هزاران اشکال ریز و درشت دیگه هم در حواشی اون مسئله به وجود میاد؛مثل داستان سهمیه ها.

Con_Blindness

میخام¢کار
نام مرکز سمپاد
q o m
شهر
q o m
3500رو 1500نمیکنه؟!

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
3500رو 1500نمیکنه؟!
ببينيد اصلاً تغيير رتبه اينجوري اي نميده فك كنم.بعد اصلا فك كنم شما جزو سهميه ايثارگران حساب نميشي،همون مَنطقه ي خودت حساب ميشي،يه چند دَرصدي هم كمك ميكنه.يعني كلاً از هيچي بهتره،ولي اونقدرام مثل بقيه ايثارگران خاص و مَلموس نيست.

Con_Blindness

میخام¢کار
نام مرکز سمپاد
q o m
شهر
q o m
چرا اتفاقا ۵ درصد ازون ۴۰درصدیه ک مال ایثارگرانه بعلاوه اگر فرزند یا همسر جانباز زیر ۵درصد هم باشید داتنشگاه ازاد هم رایگان میشه براتون. قطعا تاثیرش تو ریاضی محسوسه

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
چرا اتفاقا ۵ درصد ازون ۴۰درصدیه ک مال ایثارگرانه بعلاوه اگر فرزند یا همسر جانباز زیر ۵درصد هم باشید داتنشگاه ازاد هم رایگان میشه براتون. قطعا تاثیرش تو ریاضی محسوسه
اين رو مطمئن ايد؟

يه سوال اينكه اصلا اين سهميه ٥درصد توي رتبه تاثير ميزاره يا توي انتخاب رشته؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
این جوری حساب نمیکنن برادر من...

شما هر چقدر ترازت بالا تر باشه این پنج درصدت بزرگ تر میشه.
اگر تراز ده هزار بیاری این پنج درصد میشه پونصد تراز. ترازت میشه ده هزار و پونصد. ینی انگار فقط دین و زندگی رو به جای هفتاد صد زدی. همین قدر.
اگرم ترازت پتج هزار بشه پنج درصدت میشه دویست و پنجاه. و عملا ینی هیچی...

این درصدا اینطور محاسبه میشن. خیلی هم تاثیر دارن ولی نه اونقدر فضایی که شما انتظار داری...

شما بشین تست سراسری بزن این روزا به جای پنج درصد بیست درصد بالاتر بزن خیالتو راحت کن

بالا