• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سهمیه های کنکور چطوریاست؟

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
هیئت علمی دقیقاً تاثیرش در چه حده؟چقد کمک میکنه و چطور؟درحد جابجایی شهر به شهر ایناست احیاناً؟
طبق بخشنامه‌ای که من دیدم سه مدل داره:
۱) بدون هیچ شرطی انتقالی می‌گیری نزدیکای محل پدر یا مادر هر رشته‌ای که خواستی، فک کنم دو ترم اون جا می‌خونی اگه مشروط نشدی به صورت رسمی می‌مونی تو دانشگاه.
۲) یه دانشگاه قبول می‌شی، می‌تونی انتقالی بگیری به یه دانشگاه تو یه شهر دیگه، با این شرط که ۹۰ درصد تراز نفر آخر رو بیاری. این مدلش فقط بین شهری کاربرد داره.
۳) یه دانشگاه قبول می‌شی، می‌تونی رشته‌ت رو تو همون دانشگاه عوض کنی، با این شرط که ۹۲.۵ درصدِ تراز نفر آخر اون رشته رو بیاری.
مثلاً تو کنکور ۹۵ ریاضی، رتبه‌ی ۲۰۰۰ با تاثیر ۷.۵ درصدی(گزینه‌ی سوم) رتبه‌ش می‌شد حدوداً معادل ۹۰۰ و رتبه‌ی ۱۰۰۰ با تاثیر ۷.۵ درصدی، می‌شد تقریباً ۳۵۰.
× تجربی رو نمی‌دونم، ولی چون تعداد نفرات خیلی بیشتره، تراکم هم بیشتره و قطعاً تاثیرش بیشتر از ریاضیه.

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
ما الان كسيو داريم كه با رتبه كشوري ٧٠٠٠٠ با بچه هاي ما پرديس پزشكي ميخونه كه رتبه هاي كشوري بچه هاي عادي سه هزار چهارهزار ايناست.
حداقل اگه جور ديگه اي تامين نميكنن خانواده هاي ايثارگرانو و حتماً بايد حق يه سري خورده بشه، نذارن بيان پزشكي كه جون مردم بدبخت بيفته دست يه آدمي كه هر ترم داره با نمره ي ٤ و ٥ درسارو ميفته و ٣ ترمه مشروط شده و دانشگاهم هيچكاريش نميكنه.
و حتّي اين دختر از همه ي همه ي بچه هاي كل دانشكده بدتر لباس ميپوشه و هيچ قانونيو رعايت نميكنه و براي رفتارايي كه هيچكس ديگه اي انجام نميده هيچوقت مؤاخذه نميشه.
بابام اینقدر تنبله نرفته دنبال پروندش و نمیدونه پروندش کجاست. سهمیم پرید :-<
برم درسمو بخونم. اینا واسه ما نون و اب نمیشه :-"
باباي شما اون موقه كه رفتن جبهه سهم خودشونو انجام دادن، شما تصميم درستي گرفتي كه نميخواي تنبل باشي ! و مث بقيه درستو بخوني ^^
+ حتّي مورد داريم يكي از پسراي بسيجيمون كه همه جاهم هست با سهميه ايثار پرديس دارو قبول شده و بعد نميدونم چجوري انتقالي گرفته از همون ترم ١ با ما پزشكي ميخونه.
++ سهميه هيئت علمي براي يه رشته در صورتيه كه شما ٩٠٪‏ نمره ي آخر قبولي اون رشته بيارين. به نظر من منطقي تره كه كسي كه به دانش و دانشگاه داره خدمت ميكنه به يه روشي براش يه سري امتيازات رو در نظر بگيرن كه از جنس همون خدمتي باشه كه داره انجام ميده.

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
++ سهميه هيئت علمي براي يه رشته در صورتيه كه شما ٩٠٪‏ نمره ي آخر قبولي اون رشته بيارين. به نظر من منطقي تره كه كسي كه به دانش و دانشگاه داره خدمت ميكنه به يه روشي براش يه سري امتيازات رو در نظر بگيرن كه از جنس همون خدمتي باشه كه داره انجام ميده.
این قسمت حرفتو اصلا و ابدا قبول ندارم.حتی همه مشاور کنکور ها و مدیر معاون ها میدونن سهمیه هیئت علمی چجوریا هست.به اسم 90 درصده اما اینطور نیست.مدرک عینیش رو هم دارم.آقای
... برادر دوستم بودن و کنکوری 94 بودن.رتبه منطقه 2شون شد چیزی در حدود 16هزار و رفتن دامپزشکی زابل و چند مدت بعد که از دوستم پرسیدم داداشت از دامپزشکی و اینا راضیه گفت که با سهمیه هیئت علمی رفته پزشکی بجنورد و اونجا داره درس میخونه.
و اگه نمیدونستید بدونید یک قانون هست برای کسایی که خارج کشور تو دانشگاه های مورد تایید درس بخونن مثله مجارستان بعد اینکه 1 یا 2سال اونجا درس خوندن میتونن با سهمیه هیئت علمی برگردن و تو یکی از پردیس ها رشتشونو ادامه بدن!واقعا این عدالته کسی که حتی کنکور هم نداده باشه میتونه پزشکی تو یکی از پردیس ها بخونه که حداقل رتبه زیر 4000 میخواد که همه میدونن تو تجربی چقدر سخته این رتبه رو آوردن!من اسم ایشون رو نمیبرم ولی متاسفانه تو فامیل خودمون هم همچین شخصی هست!
و قسمت دوم حرفت کسی که عضو هیئت علمیه حداقل داره 3 برابر یک کارمند حقوق میگیره و هم میتونه بهترن شرایط رفاهی و بهترین شرایط برای کنکور بچه ش رو تامین کنه.و اگه این شخص داره به دانش و دانشگاه خدمت میکنه اون جانباز هم به کل مردم کشورش خدمت کرده و حتی برای مردم از جانش گذشته جز موارد خاص قطعا ارزش این جانباز از کسانی که هیئت علمی هستند کمتر که نیست بیشتر هم هست.
و خوب از کسایی که المپیادی بودن بپرسین میگن بهتون که قسمتی از ظرفیت کسایی که مدال المپیاد دارن رو میدن به هیئت علمیا و یک شخص با مدال نقره و با رتبه نه چندادن بهتر از رتبه واقعی مورد نیاز میتونه بره دانشگاه سطح بالاتر واقعا خیلی حقشون ضایع میشه.
من سهمیه ایثارگران رو به هیچ وجه تایید نمیکنم ولی خوب خیلی بیشتر از اون سهمیه هیئت علمی رو تایید نمیکنم چون که حداقل سهمیه ایثارگران جدا از ظرفیت دانشگاه هاست و حق کسی خورده نمیشه.اگه کسایی که جانباز بودن حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی رو داشتن قطعا این سهمیه رو قرار نمیدادن،و متاسفانه ضعف خودشون در رسیدگی به جانبازهارو خواستن با دادن امتیاز علمی جبران کنن که کاملا اشتباهه و دانش آموزها کاملا باید یکسان و مطابق سهمیه مناطق کنکور بدن و هیچ سهمیه ای جز مناطق قابل قبول نیست.

آخرین ویرایش:

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
همه ي سهميه ها مثل هم هستند و با هيچ حرفي قابل توجيه شدن نيستن، براي گرفتن يك مدرك بايد تخصص و شايستگي داشته باشي نه اينكه صرفا چون پدرت خدمتي به كشورش كرده باعث مي شه تو به اون تخصص و شايستگي برسي، به جاش مي شه امكانات مناسب تحصيل رو براي اين بچه ها فراهم كرد نه اينكه كار راحت تر رو انجام داد ..
خوب حالا كه از سهميه حرف زديم نمي دونم چرا كسي از سهميه ي جنسيت حرف نمي زنه ، باز هم بايد بگم كه گرفتن يك مدرك نياز به تخصص و شايستگي داره و اين سهميه باعث مي شه خيلي از افراد با شايستگي بيشتر از رسيدن به صندلي دانشگاه مورد علاقشون باز بمونن، تقريبا مي تونم بگم بعد از سهميه ايثار گر اين سهميه نقش بزرگي در حق و ناحق كردن داره ،،(حتي شايد نقش اين سهميه بيشتر باشه ،اقلا تو پزشكي)
سهميه بعدي سهميه مناطق ، و از اون احمقانه تر تقسيم بندي هايي كه براي اين مناطق و قطب هاي كشور انجام شده ، سياست پشتش چيه؟جلوگيري از مهاجرت؟جلوگيري از برخورد با مشكل در ارائه خوابگاه؟؟هر سياستي پشتشه دادن سهميه دانشگاه هاي تهران مثلا به يه فرد اهل زنجان اون سياست رو برطرف نمي كنه ،،،تنها قالبي كه مي شه اين سهميه رو توجيه كرد فقط به اهالي همون شهريه كه دانشگاه مورد نظر در اون شهر قرار داره چراكه مثلا يه تهراني هم دوست داره تو شهر خودش درس بخونه ولي به خاطر اينكه همه تهرانو انتخاب كردن نتونه در حالي كه يكي ديگه با رتبه اون فرد در شهر ديكه راحت بتونه تو شهرش درس بخونه.
سهميه ي هيئت علميم طبق دلايلي كه براي بقيه گفتم فرق خاصي با بقيه نداره چون شايستگي به فرد مذكور نمي ده ،،من خودم از اين سهميه استفاده كرد براي تغيير نيمسال ولي حاضرم اين سهميه برداشته بشه البته بعد از اين كه بقيه سهميه ها هم برداشته بشه ؛)

☺☺☺☺☺

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
چرا بحث الکی میکنین؟چیه این مملکت عادلانس که سهمیه هاش باشه؟سیاست معاویه رو جمهوری اسلامی پیش گرفته و البته این سهمیه ها هیچ وقت تو کشورمون تمومی نداره

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
این قسمت حرفتو اصلا و ابدا قبول ندارم.حتی همه مشاور کنکور ها و مدیر معاون ها میدونن سهمیه هیئت علمی چجوریا هست.به اسم 90 درصده اما اینطور نیست.مدرک عینیش رو هم دارم.آقای علیرضا بیباک برادر دوستم بودن و کنکوری 94 بودن.رتبه منطقه 2شون شد چیزی در حدود 16هزار و رفتن دامپزشکی زابل و چند مدت بعد که از دوستم پرسیدم داداشت از دامپزشکی و اینا راضیه گفت که با سهمیه هیئت علمی رفته پزشکی مشهد و اونجا داره درس میخونه.
و اگه نمیدونستید بدونید یک قانون هست برای کسایی که خارج کشور تو دانشگاه های مورد تایید درس بخونن مثله مجارستان بعد اینکه 1 یا 2سال اونجا درس خوندن میتونن با سهمیه هیئت علمی برگردن و تو یکی از پردیس ها رشتشونو ادامه بدن!واقعا این عدالته کسی که حتی کنکور هم نداده باشه میتونه پزشکی تو یکی از پردیس ها بخونه که حداقل رتبه زیر 4000 میخواد که همه میدونن تو تجربی چقدر سخته این رتبه رو آوردن!من اسم ایشون رو نمیبرم ولی متاسفانه تو فامیل خودمون هم همچین شخصی هست!
و قسمت دوم حرفت کسی که عضو هیئت علمیه حداقل داره 3 برابر یک کارمند حقوق میگیره و هم میتونه بهترن شرایط رفاهی و بهترین شرایط برای کنکور بچه ش رو تامین کنه.و اگه این شخص داره به دانش و دانشگاه خدمت میکنه اون جانباز هم به کل مردم کشورش خدمت کرده و حتی برای مردم از جانش گذشته جز موارد خاص قطعا ارزش این جانباز از کسانی که هیئت علمی هستند کمتر که نیست بیشتر هم هست.
و خوب از کسایی که المپیادی بودن بپرسین میگن بهتون که قسمتی از ظرفیت کسایی که مدال المپیاد دارن رو میدن به هیئت علمیا و یک شخص با مدال نقره و با رتبه نه چندادن بهتر از رتبه واقعی مورد نیاز میتونه بره دانشگاه سطح بالاتر واقعا خیلی حقشون ضایع میشه.
من سهمیه ایثارگران رو به هیچ وجه تایید نمیکنم ولی خوب خیلی بیشتر از اون سهمیه هیئت علمی رو تایید نمیکنم چون که حداقل سهمیه ایثارگران جدا از ظرفیت دانشگاه هاست و حق کسی خورده نمیشه.اگه کسایی که جانباز بودن حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی رو داشتن قطعا این سهمیه رو قرار نمیدادن،و متاسفانه ضعف خودشون در رسیدگی به جانبازهارو خواستن با دادن امتیاز علمی جبران کنن که کاملا اشتباهه و دانش آموزها کاملا باید یکسان و مطابق سهمیه مناطق کنکور بدن و هیچ سهمیه ای جز مناطق قابل قبول نیست.
حالا ميخواي آبروي مردمو نبر اميررضا ((:
ببين من ميدونم چي ميگي، منم اين مدلو ديدم كه مثلاً دام زابل [ يا زاهدان؟ ] آورده و با هيئت علمي بينل كاشان قبول شد و بعد از يه ترم الان با ماعه اصفهان "-: اما اين انسان از لحاظ قانوني نميتونسته چنين كاري بكنه اينكه انجامش داده به خاطر كانكشن هايي عه كه پدرش با مسئلين دانشگاه داشته و اون ديگه بحثش جداست. هيئت علمي ها حتّي بعد از ثبت نام عادي دانشگاها جوابشون مياد [ يني حالت مازاد دارن ]، وگرنه ببين من آدمي هم ميشناسم كه مهندسي شيمي شريف قبول شد با رتبه ي ٤٠٠ و نتونست بره نرم افزار چون ٩٠٪‏ رو نداشت و رفت مكانيك شريف.
اوني هم كه ميگي مجارستان و اينا، همه ميتونن برگردن، يكي از دوستاي خودم بايد ٩٣ وارد دانشگاه ميشد رفت بلاروس و دندون خوند چند ترم اونجا و مهر داره مياد اصفهان و مامان باباشم هيئت علمي نيستن، هيچكيش هيئت علمي نيست. فكر ميكنم بچه هاي هيئت علمي صرفاً زودتر ميتونن بيان، تعداد واحد گذرونده ي كمتري نياز دارن براي برگشتم نسبت به بقيه بچه ها.
من نميگم چرا به جانبازا سهميه ميدين، قطعاً قطعاً اين آدما بيش از حد براي كشور ما ارزشمندن ولي سرويسي كه داره بهشون داده ميشه از جنس خدمتي نيست كه خودشون ارائه كردن. بايد بهشون خدمات درماني داده بشه، وام با بهره پايين داده بشه، پول كمك تحصيلي براي بچه هاشون ولي نه اينكه سهميه كنكور بدن و از سهميه بقيه بچه ها كم كنن.

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی
من نميگم چرا به جانبازا سهميه ميدين، قطعاً قطعاً اين آدما بيش از حد براي كشور ما ارزشمندن ولي سرويسي كه داره بهشون داده ميشه از جنس خدمتي نيست كه خودشون ارائه كردن. بايد بهشون خدمات درماني داده بشه، وام با بهره پايين داده بشه، پول كمك تحصيلي براي بچه هاشون ولي نه اينكه سهميه كنكور بدن و از سهميه بقيه بچه ها كم كنن.
ببینید الان این خدمات درمانی و چه و چه و چه،داده شده نه که نداده شده باشه اما هر دانش آموزی چیزی به نام "آرامشِ روانی" رو از افراد خانواده طلب میکنه،مخصوصاً سالِ کنکور.
تویِ خونه یِ خیلی از همینایی که دارید میگید این امتیازا بشون داده نشه،خبری از ارامش نیست... دختره باید خودشو بندازه جلو دستِ پدرش تا نکنه به خواهرُ برادرِ کوچیکترش آسیبی وارد شه،چرا؟چون پدرش موجی شده!چرا؟چون یکی از دوستایِ قدیمیِ اسارتش به تازگی شهید شده!چرا؟چون تو اجتماع خیلی از افراد باهاش بدرفتاری میکنن!چرا؟و هزاران چراهایِ دیگه...
همین دختر یه روزی مجبور میشه یا از خونه بزنه بیرون،یام بمونه و استقامت کنه...بمونه و نزاره که بلایی سرِ بقیه افراد خانواده بیاد :]
این دختر یا این پسر شاید گاهی وقتا مجبور باشه بره کار کنه تا بتونه بره داروهایِ پدرشو جفتُ جور کنه!چون بیمه ی طلایی این دارو هارو پوشش نمیده!(جالبه نه؟داروهایی که فقط جانبازین بهشون احتیاج دارن!) نه که خودِ شخصِ جانباز نتونه بره سرِ کار!بلکه تو اون موقعیت هیچ کاری از دستش برنمیاد.و این وظیفه فرزندش میشه تا کمکش کنه.
این بچه یِ 18 ساله خیلی از چیزایی رو میبینه که خیلی از شماها حتی یه بارم تو عمرتون ندید و انشالله که هیچ وقت هم نبینید!
این بچه حتّی ممکنه جز باهوش ترین ها باشه و بخاطر این شرایط فقط در هفته بتونه 20 ساعت مطالعه کنه!
بنظرم واسه چنین شخصی سهمیه عادلانه ست.
بیاید یکم به حالِ همچین شخصی تامل کنیم...همین!
چنین شخصی با وجودِ بیماری هایِ پدرش مطمن باشین پزشکی رو به حدی میخونه که کمِ کمش بتونه به دردِ لاعلاجِ پدرش برسه:] بنظرِ من کلا بیان شرط بزارن که درصورتِ 1 ترم مشروطی از دانشگاه اخراج شن!فقط 1ترم...
اما تموم این حرفام به شرطی عادلانه ست،که تموم این ممکن ها،باشه!نه مثلِ شخص ایگرگی که با هزار دوزُ کلک کارت جانبازی میگیره....درصورتی که اصلاً رنگِ جبهه رو هم ندیده!
تخصص هم سهمیه اینا هس؟
برایِ خودِ شخصِ جانبازِ پزشک،بله همچین سهمیه ای وجود داره اما برای فرزندش رو،اطلاعی ندارم.
میگم جانبازا یا همون شهدا برای فرار از درس رفتن جبهه؟از درس خوششون نمیومد؟اینده درخشان نمیخواستن؟این مملکت آینده ای نمیخواست تا استادانِ دانشگاهِ الان بخوان تویِ دانشگاه ها تدریس کنن؟تنبل بودن که رفتن نزدیک به 10 سال اسیر شدن؟دقیقاً از چی خسته بودن؟ از شورُ شوقِ جوونی؟ از نزدیکی به خانواده هاشون؟ که حالا خدمت به شون فقط در راستایِ این باشه که رفتن جونشونو اهدا کردن؟یعنی ارزشِ جونشون در حدِ درس خوندن نبوده؟
و سوالی که در موردِ حرفت دارم اینه که: خدمتِ یک معلم آموزش و پرورش با خدمتِ یک استادِ دانشگاه چه تفاوتی داره؟که بچه یک معلم نباید سهمیه ای داشته باشه؟

بیاید همه جانباز ها و فرزندانشونو با یک تیر نشون نگیریم :] متشکر

آخرین ویرایش:

NAUTICA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
متاسفم فقط برات همین!
یه معتاد جونشو برایِ کشورش داده؟در راهِ خدا داده؟ تویِ اعتیاد جز خوشی بهش چی میگذره؟ شکنجه میشه؟اسارت میبینه؟از خانواده دوره؟از چی؟اون با اختیار خودش سلامتِ خودش رو به خطر میندازه صرفا برایِ هیچ و پوچ....
این فرد این کارارو که تو گفتی انجام داده درست ...
خودشو قشنگ بیان تامین کنن مشکلی نیس . که میکنن اکثرا
دیگه نسل اندر نسل نیان بچه هاشو خوشبخت کنن ...
باز خوشبختش کنن یه چیزیه حق بقیرو خوردن یه چیزه دیگه ...
اینایی که الان از سهمیه استفاده میکنن هم سن ماهان که تو جنگ نبودن ... درست از زمانی بودن که این خانواده ها تامین شدن . 15 سال پیشو میگفتی شاید یه چیزی ... میگفتیم اینا در بچگی باباشون نبود و هزار مشکل دیگه
الان که از ما بیشتر در ناز و نعمت بزرگ شدن ...
نیای بگی که من میشناسم کسی که جانبازه و فقیره و ... اینا استثناعن.
دورو برم پره ادمای جانباز که قشنگ زندگی بهشون رو کرده.
*میدونم جای این حرف اینجا نبود

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
متاسفم فقط برات همین!
یه معتاد جونشو برایِ کشورش داده؟در راهِ خدا داده؟ تویِ اعتیاد جز خوشی بهش چی میگذره؟ شکنجه میشه؟اسارت میبینه؟از خانواده دوره؟از چی؟اون با اختیار خودش سلامتِ خودش رو به خطر میندازه صرفا برایِ هیچ و پوچ....
تو از آرامش روانی نداشتن بچه های جانبازا صحبت کردی و نابرابر بودن شرایط تحصیلشون. الان پس به نظرت علت آرامش روانی نداشتن ها هم تفاوت داره و آرامش روانی نداشتن یه عده از عده ی دیگه قابل احترام تره : ))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
نه خیر یگانه جانم.
دردی ازخودشون دوا میکنن افراد معتاد؟یا جامعه شون؟یا حتی افراد خانوادهشون؟
و یا اینکه نتونستند در مقابل مشکلات زندگیردووم بیارن و به اعتیاد رو اوردن،کجاش شبیهه فردِ جانبازیه که دردی [بهتره بگم درهایی] به درد هایِ مختصرِ جوانی و نوجوونیش اضافه کرده تا خانواده و جامعه ش صرفا به حکمِ اینکه خودش در اینده به تنهایی قراره طعم ارامشو نچشه؟!:]
این حرف ها خنده دار نیست...تا حالا ترکش از نزدیک دیدی؟پدرتو دیدی تو رخت خواب خیسِ عرق شه؟نفس نکشه یهو؟:] انشالله که هیچ وقت تو زندگیت نبینی :]
نه نه دو تا موضوع جدا رو به هم مربوط کردی . تو گفتی ممکنه بچه هایی که توی این شرایط زندگی می کنند توانایی هایی داشته باشند که شرایط امکان رشدشون رو مختل کنه . خیلی ها ، خیلی گروه ها، خیلی از شرایط دقیقا همین طوری باعث میشن کسایی بدون اینکه خودشون خواسته باشن این اتفاق براشون بیفته . معنی حرف تو این بود: آدمی که بخاطر فداکاری پدرش شرایط سختی داره باید حمایت بشه ، اما کسی که بخاطر خودخواهی پدرش همین شرایط رو داره نه ! غیر از اینه که هیچ کدوم توی انتخاب پدر اختیاری نداشتند و بی عدالتیه این قضیه؟

mhs.1d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ریاضی
.

آخرین ویرایش:

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
من كه كنكوري نيستم و نخواهم بود ولي يكسري نكاتي در باره عدالت هست:
عدالت به اين معني نيست كه حق يكي رو بگيريم بديم به يكي ديگه
اگر دانش آموزي پدر معتاد، پدر رزمنده يا خانواده كم درآمد داشته صد در صد سختي كشيده ولي اين دليل بر گرفتن حق بقيه و دادن به او نيست.
راه حل اينه كه متناسب با مشكلات به فرد حقوق أضافه بدهند: يعني همون پرداختي جانبازان يعني تخفيف دولتي براي ثبت نام در پرديس ها و آزاد و ... يعني اينكه اون دانش آموز صلاحيت علمي داشته باشه و بعد به او به علت شرايطش كمك كرد تا بتواند در دانشگاه مورد نظر درس بخواند
راه حل اين نيست كه كسي كه صلاحيت علمي داره ولي باباش ميلياردر بوده رو فرستاد دانشگاه پايين تر ولي كسي كه به هر دليلي صلاحيت علمي نداره ولي خونوادش فقير يا جانباز بوده رو فرستاد دانشگاه بهتر. راه حل ايجاد فرصت براي اوني هست كه شرايط سخت داشته، مثل مشاور و روانشناس ويژه، محل مطالعه مناسب عمومي، كمك مالي و ...

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
متاسفم فقط برات همین!
ببینید الان این خدمات درمانی و چه و چه و چه،داده شده نه که نداده شده باشه اما هر دانش آموزی چیزی به نام "آرامشِ روانی" رو از افراد خانواده طلب میکنه،مخصوصاً سالِ کنکور.
تویِ خونه یِ خیلی از همینایی که دارید میگید این امتیازا بشون داده نشه،خبری از ارامش نیست... دختره باید خودشو بندازه جلو دستِ پدرش تا نکنه به خواهرُ برادرِ کوچیکترش آسیبی وارد شه،چرا؟چون پدرش موجی شده!چرا؟چون یکی از دوستایِ قدیمیِ اسارتش به تازگی شهید شده!چرا؟چون تو اجتماع خیلی از افراد باهاش بدرفتاری میکنن!چرا؟و هزاران چراهایِ دیگه...
همین دختر یه روزی مجبور میشه یا از خونه بزنه بیرون،یام بمونه و استقامت کنه...بمونه و نزاره که بلایی سرِ بقیه افراد خانواده بیاد :]
این دختر یا این پسر شاید گاهی وقتا مجبور باشه بره کار کنه تا بتونه بره داروهایِ پدرشو جفتُ جور کنه!چون بیمه ی طلایی این دارو هارو پوشش نمیده!(جالبه نه؟داروهایی که فقط جانبازین بهشون احتیاج دارن!) نه که خودِ شخصِ جانباز نتونه بره سرِ کار!بلکه تو اون موقعیت هیچ کاری از دستش برنمیاد.و این وظیفه فرزندش میشه تا کمکش کنه.
این بچه یِ 18 ساله خیلی از چیزایی رو میبینه که خیلی از شماها حتی یه بارم تو عمرتون ندید و انشالله که هیچ وقت هم نبینید!
این بچه حتّی ممکنه جز باهوش ترین ها باشه و بخاطر این شرایط فقط در هفته بتونه 20 ساعت مطالعه کنه!
بنظرم واسه چنین شخصی سهمیه عادلانه ست.
بیاید یکم به حالِ همچین شخصی تامل کنیم...همین!
چنین شخصی با وجودِ بیماری هایِ پدرش مطمن باشین پزشکی رو به حدی میخونه که کمِ کمش بتونه به دردِ لاعلاجِ پدرش برسه:] بنظرِ من کلا بیان شرط بزارن که درصورتِ 1 ترم مشروطی از دانشگاه اخراج شن!فقط 1ترم...
اما تموم این حرفام به شرطی عادلانه ست،که تموم این ممکن ها،باشه!نه مثلِ شخص ایگرگی که با هزار دوزُ کلک کارت جانبازی میگیره....درصورتی که اصلاً رنگِ جبهه رو هم ندیده!

برایِ خودِ شخصِ جانبازِ پزشک،بله همچین سهمیه ای وجود داره اما برای فرزندش رو،اطلاعی ندارم.

میگم جانبازا یا همون شهدا برای فرار از درس رفتن جبهه؟از درس خوششون نمیومد؟اینده درخشان نمیخواستن؟این مملکت آینده ای نمیخواست تا استادانِ دانشگاهِ الان بخوان تویِ دانشگاه ها تدریس کنن؟تنبل بودن که رفتن نزدیک به 10 سال اسیر شدن؟دقیقاً از چی خسته بودن؟ از شورُ شوقِ جوونی؟ از نزدیکی به خانواده هاشون؟ که حالا خدمت به شون فقط در راستایِ این باشه که رفتن جونشونو اهدا کردن؟یعنی ارزشِ جونشون در حدِ درس خوندن نبوده؟
و سوالی که در موردِ حرفت دارم اینه که: خدمتِ یک معلم آموزش و پرورش با خدمتِ یک استادِ دانشگاه چه تفاوتی داره؟که بچه یک معلم نباید سهمیه ای داشته باشه؟

بیاید همه جانباز ها و فرزندانشونو با یک تیر نشون نگیریم :] متشکر

متوجّهم ولي ببين مگه چند درصد اين شرايطو دارن؟ اصن بحث سر شرايط زندگي اين افراد نيست بحث سر اينه كه چرا از حق بقيه بهشون داده ميشه و چرا تا اين حد؟
مگه بيمه ي درماني نميتونه ٩٠درصد اين مشكلاتو حل كنه؟ خب بحث منم همينه كه بايد خدمت درماني بهشون داده بشه، بتونن درمان رايگان روان پزشكي بگيرن هم خودشون هم خانواده هاشون، دادن سهميه به بچه هاشون مثل اينه كه صورت مسئله رو پاك كني. بگي اينا مشكل دارن پدرشون جانبازه توي خونه نشسته نميتونه كار كنه هزينه درمان بالاست، بچه ش نميتونه درس بخونه، خب براي چي به بچش سهميه بديم؟ چرا به پدرش حقوق ثابتي كه بتونه باهاش زندگيشو در شأن يه رزمنده بگذرونه نديم؟ چرا بهش خدمات درماني ارائه نكنيم؟ PTSD دارو داره، افسردگي دارو داره، خودش و خانوادش بايد بتونن جلسات درماني با يه روانپزشك بگذرونن. نه اينكه سهميه بدي به بچه ش و با جون بقيه مردم بازي كني، نه اينكه سهميه بدي به بچه ش و اون بچه ي عادّي عي كه يك سال وقت گذاشته نتونه بره رشته اي كه حقّشه.
در مورد هيئت علمي هم من نميگم خوبه ميگم به نظر من منطقي تر مياد تا ايثارگران.
با يه سري از پيشنهاداتت واقعاً موافقم خودم، اينكه اگه براي اينا هست براي بچه هاي فرهنگي ها هم باشه، يا اينكه اگه يه ترم مشروط شدن اخراج يا حالا حداقل مث بقيه بچه ها باهاشون رفتار بشه [ البته بازم بحث اينكه اين سهميه مازاد نيست باقي هست سر جاي خودش ]

BaranB

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
آخه اون بچه ای عادیه و یک سالش جوری خونده ک به اندازه حقش قبول بشه
قبول میشه فرقی براش نداره شما تا حالا کسی رو دیدی که حقش رو از دست بده بخاطره اینا؟؟؟
بعدشم بعضی زخما و آسیبا با پول و درمان از بین نمیره

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
در مورد هيئت علمي هم من نميگم خوبه ميگم به نظر من منطقي تر مياد
اینو ۲بار تکرار کردی توپستات میشه بگی کجاش منطقی تر میاد؟پولی که یه استاد دانشگاه میگیره کم نیست بگیم داره در حقشون بی انصافیو اینچیزامیشه

+تودانشگاه تهران طرف به خاطر باباش اومده دندون پزشکی میخونه درساشم تعریفی نداره ...
جوری نگو که بچه های سهمیه علمی همشون اون ۹۰ درصدو گرفتن...

آخرین ویرایش:

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
آخه اون بچه ای عادیه و یک سالش جوری خونده ک به اندازه حقش قبول بشه
قبول میشه فرقی براش نداره شما تا حالا کسی رو دیدی که حقش رو از دست بده بخاطره اینا؟؟؟
بعدشم بعضی زخما و آسیبا با پول و درمان از بین نمیره
بله ديدم! خيلي هم زياد، و منطقاً وقتي قراره توي فلان رشته فلان دانشگاه ١٠٠ تا صندلي پر بشه و٣٠ تا ازين صندليا با سهميه ايثار پر ميشه منطقاً ٣٠ نفر ديگه هستن كه به حقشون نرسيدن، حتماً بايد ديد به چشم؟!
با چي از بين ميره؟ سهميه كنكور؟ غير از اينه كه مشكلاتي كه ازش نام برده ميشه هزينه درمان، مشكلات رواني، عدم توانايي براي كار كردنه؟
اینو ۲بار تکرار کردی توپستات میشه بگی کجاش منطقی تر میاد؟پولی که یه استاد دانشگاه میگیره کم نیست بگیم داره در حقشون بی انصافیو اینچیزامیشه
مگه بايد حتماً بي انصافي بشه ((:
اولاً حقوق يه استاد هيئت علمي به طور ميانگين ٥ مليون در ماهه، نميدونم چرا فكر ميكنين پولدارن همه هيئت علميا، به استاداي دانشگاه خودتون نگاه كنين متوجّه ميشين. دوما بحث اينه كه كسي كه داره به دانشگاه خدمت ميكنه، و داره ارتقا ميده سطح علم رو، و داره پژوهش ميكنه، همه جاي دنيا دانشگاه در ازاي خدمتش چيزي غير از حقوق عادّي بهش ميده. ايران راحت كرده كار خودشو و سهميه ميده به بچه هاشون، من نميگم موافق اينم، ولي اساسش روي يه منطقي سواره حدّاقل.
+ گفتم قبلاً هم، توي دانشگاه ماعم هست كسي كه دام قبول شده داره پزشكي ميخونه درسشم خوب نيست، ولي اون به خاطر قانون نيومده به خاطر كانكشن هاي پدرش اومده، كه بحثش جداست.

آخرین ویرایش:

BaranB

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
اصلا همه اینا به کنار
گیرم پدرتو بود فاضل
از فضل پدر تورا چه حاصل

این اصلیه که هیچ کس بهش توجه نداره چه کسی که سهمیه داره چه ماییه ک الآن راجع بهش بحث میکنیم
از همون اولش سهمیه به خاطر بستگان افراد گذاشتن غلط بوده

بالا