• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بدن و روح!

• شروع کننده موضوع

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
با سلام
یه سوال داشتم در رابطه با بدن و چیزی که به اصطلاح روح میگن!
اول بگم که در نظر بنده (!) چیزی تحت عنوان روح وجود نداره و برای این موضوع علت های نسبتا محکمی (از نظر خودم) دارم
اما کمی که تفکری در این باب کردیم به موضوع جالبی برخوردم که تفکرم رو به چالش میکشه !(الزاما رد نمیکنه ولی خوب پاسخی هم نمیده):
اول یه مقدمه دیگه اینجا بگ
اگه فرض کنید شما تیکه تیکه بشید بعد این تکه ها رو به هم وصل بشن از نظر من شما دوباره در همون بدن خواهید بود
اگر فرض کنید یک دستگاه پرینتر عجیب داشتیم که میتونست شما رو کامل اسکن و دوباره تولید کنه و اگر همین کارو میکرد خوب شما (به نظر من) در همون بدن اصلیتون باقی میمونید نه اون جدیده
اما چیزی که اینجا برام دردسر شده اینه که اگه شما رو نصف کنند بعد این 2 نصفه رو از هم جدا کنند و نصفه خالی هر کدوم توسط همون دستگاه عجیب از اون نصفه دیگه کپی بشه و ساخته بشه ( امیدوارم فهمیده باشید :D) شما کدوم بدن رو تحت کنترل خواهید داشت؟ در واقع الان شما نصف شدید و اون نصفه دیگه کپی هستش اصل نیست !
مثلا فرض کنید نیمه چپ بدنتون A هستش نیمه راست B نیمه چپ کپی شده D نیمه راست کپی شده C

والد! : AB
دختر!: AC DB

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت
پاسخ : بدن و روح!

ولی خارج از شوخی این سوالی هست که پاسخی براش پیدا نشده در واقع ماهیت اراده(روح) هنوز کشف نشده بعضیا ممکن هست بگن تو کنترل خودت رو داری ولی یه سهیل دیگه که به روح اعتقاد نداره به وجود میاد بعضیام شاید بگن اون یکی حرکت نمی کنه چون روح نداره بازم شاید نظر هایی باشه ولی همه اعتقادیه و دلیل علمی محکمی نیست براشون ولی اگه خیلی جوابش برات مهمه من نوروساینس رو پیشنهاد می کنم :-"

• شروع کننده موضوع

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Anathema :
ولی خارج از شوخی این سوالی هست که پاسخی براش پیدا نشده در واقع ماهیت اراده(روح) هنوز کشف نشده بعضیا ممکن هست بگن تو کنترل خودت رو داری ولی یه سهیل دیگه که به روح اعتقاد نداره به وجود میاد بعضیام شاید بگن اون یکی حرکت نمی کنه چون روح نداره بازم شاید نظر هایی باشه ولی همه اعتقادیه و دلیل علمی محکمی نیست براشون ولی اگه خیلی جوابش برات مهمه من نوروساینس رو پیشنهاد می کنم :-"
خوب یک نکته ای که من الان از حرفاتون فهمیدم اینه که این سوال قبلا هم مطرح شده ! میشه بگید کجا و کی؟
ماهیت اراده و احساسات از لحاظ علمی تا حدودی (فکر کنم) مرزش تعیین شده که معتقدیم عمدتا به مغز مربوطه
و عملا چیزی تحت عنوان روح به رسمیت شناخته نمیشه(فکر کنم)
میدونم حالت هایی هستش
اما خوب میخوام بدونم جدا جواب "دقیقا" چی میشه اونم با بررسی علمی و یه دلیل منطقی
اون چیزی که مسلمه فقط یکی از اون حالت ها ممکنه و فقط اون اتفاق خواهد افتاد

*روح تو خوابگاه؟
روح بنیامین منظورته ،اون که مخاطبش غفار بود
یه بارم بچه فاز روح گرفته بودند که رو سفیدشون کردیم
دیگه روحی یادم نمیاد!

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

ببین درست هست که این سوالو از جایی نخوندی و سوال خودت هست ولی بهتره بدونی این یکی از بزرگترین سوالات بشر بوده و هست و کلا از اراده انسان به عنوان مرزی که می تونه بین فیزیک و متا فیزیک باشه یاد میشه خود سوال نمی دونم از کی اولین بار مطرح شد اما خیلی موضوع تاریخی ای هست شاید هیچکس ندونه ولی اگه به آثار فلاسفه قدیم نگاه کنیم در موردش نظرات مخلفی دارن
بعله به مغز مربوط هست اما این که مبدا متا فیزیکی خاصی براش وجود داره یا صرفا آدم یه رباط پیچیده هست کشف نشده
خوب اگه پاسخ سوال رو پیدا کردی فک کنم تو تاریخ نامت از هرکسی بیشتر جاودانه بشه!
یه بار گفتم اگه می خوای حتما جواب رو پیدا کنی باید نوروساینس بخونی احتمالا چون هدف این علم همینه(فکر کنم) به هر حال آدم فقط می تونه از 10 درصد از مغزش استفاده کنه شاید نگاه ما به ماهیت اراده مثل نگاه سگی به ماه باشه!
این جمله آخری اقتباسی بود :D

• شروع کننده موضوع

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Anathema :
ببین درست هست که این سوالو از جایی نخوندی و سوال خودت هست ولی بهتره بدونی این یکی از بزرگترین سوالات بشر بوده و هست و کلا از اراده انسان به عنوان مرزی که می تونه بین فیزیک و متا فیزیک باشه یاد میشه خود سوال نمی دونم از کی اولین بار مطرح شد اما خیلی موضوع تاریخی ای هست شاید هیچکس ندونه ولی اگه به آثار فلاسفه قدیم نگاه کنیم در موردش نظرات مخلفی دارن
بعله به مغز مربوط هست اما این که مبدا متا فیزیکی خاصی براش وجود داره یا صرفا آدم یه رباط پیچیده هست کشف نشده
خوب اگه پاسخ سوال رو پیدا کردی فک کنم تو تاریخ نامت از هرکسی بیشتر جاودانه بشه!
یه بار گفتم اگه می خوای حتما جواب رو پیدا کنی باید نوروساینس بخونی احتمالا چون هدف این علم همینه(فکر کنم) به هر حال آدم فقط می تونه از 10 درصد از مغزش استفاده کنه شاید نگاه ما به ماهیت اراده مثل نگاه سگی به ماه باشه!
این جمله آخری اقتباسی بود :D
خیلی نمیخوام وارد حیطه ی تخصصیت بشم اما متافیزیک اینجا منظورت که ماورالطبیعه نیست که؟
اما خوب کجا مطرح شده چون مسلما افراد بزرگی جواب هایی بهش دادن(هر چند شخصی) که بریم جواباشونو بخونیم
مورد اخر هم اینکه مردم از 100%مغزشون استفاده میکنن :D

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از s.l.v.n :
خیلی نمیخوام وارد حیطه ی تخصصیت بشم اما متافیزیک اینجا منظورت که ماورالطبیعه نیست که؟
اما خوب کجا مطرح شده چون مسلما افراد بزرگی جواب هایی بهش دادن(هر چند شخصی) که بریم جواباشونو بخونیم
مورد اخر هم اینکه مردم از 100%مغزشون استفاده میکنن :D
اتفاقا منظورم همونه دلیلی واسه نبودش وجود نداره
من یادم نیست دقیقا ولی خیلی جوابا متفاوت و بعضا پیچیدست هرچی هم به عصر حاضر نزدیک می شیم ندانم گرایی بیشتر می شه تو جوابا تا جایی که مطالعه کردم

• شروع کننده موضوع

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Anathema :
اتفاقا منظورم همونه دلیلی واسه نبودش وجود نداره
من یادم نیست دقیقا ولی خیلی جوابا متفاوت و بعضا پیچیدست هرچی هم به عصر حاضر نزدیک می شیم ندانم گرایی بیشتر می شه تو جوابا تا جایی که مطالعه کردم
متافیزیک یعنی مابعدالطبیعه
ربطی به پارانرمال نداره

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

من فقط یک نکته رو متذکر بشم که انسان ها از ده درصد مغزشون استفاده نمی کنند؛ بلکه در حالت عادی حدود 90 درصد مغزشون رو استفاده می کنند.
یک سؤال اینه که اگر انسان رو کلون کنند؛ آیا انسان کلون شده عادی خواهد بود؟

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از ali kh :
من فقط یک نکته رو متذکر بشم که انسان ها از ده درصد مغزشون استفاده نمی کنند؛ بلکه در حالت عادی حدود 90 درصد مغزشون رو استفاده می کنند.
یک سؤال اینه که اگر انسان رو کلون کنند؛ آیا انسان کلون شده عادی خواهد بود؟
جدا من فکر می کنم ما الان یکم تعریفمون متفاوت هست از اون چیزی که انسان می تونه استفاده کنه!
من دیگه وارد زیست نمی شم خیلی ولی شاید اینطور هست که انسان توانایی استفاده از ده در صد رو داره و معمولا ملت می تونن از 90 درصد اون 10 درصد استفاده کنن :-?

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از Anathema :
جدا من فکر می کنم ما الان یکم تعریفمون متفاوت هست از اون چیزی که انسان می تونه استفاده کنه!
من دیگه وارد زیست نمی شم خیلی ولی شاید اینطور هست که انسان توانایی استفاده از ده در صد رو داره و معمولا ملت می تونن از 90 درصد اون 10 درصد استفاده کنن :-?
نه دوست عزیز.این مسئله 10 درصد شبه علمیه.یکی از دلایل ساده ای که میشه برای اثبات این که مغز از ظرفیت خود به مقدار زیاد استفاده می کنه میشه آورد؛ اینه که هربخش از مغز مسئول انجام یک یا چند عمل خاص است، و حتی در حالت عادی هم مغز باید اعمال بسیاری رو انجام بده که مجبور از ظرفیت خودش در مقیاس بالا استفاده کنه.
در مجموع باید بگم که این مسئله استفاده ده درصدی چه در مسئله ظرفیت و چه در مسائل دیگه اشتباه و شبه علمیه.

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از ali kh :
نه دوست عزیز.این مسئله 10 درصد شبه علمیه.یکی از دلایل ساده ای که میشه برای اثبات این که مغز از ظرفیت خود به مقدار زیاد استفاده می کنه میشه آورد؛ اینه که هربخش از مغز مسئول انجام یک یا چند عمل خاص است، و حتی در حالت عادی هم مغز باید اعمال بسیاری رو انجام بده که مجبور از ظرفیت خودش در مقیاس بالا استفاده کنه.
در مجموع باید بگم که این مسئله استفاده ده درصدی چه در مسئله ظرفیت و چه در مسائل دیگه اشتباه و شبه علمیه.
آها ممنون واقعا سخته علم رو از شبه علم تشخیص دادنا الان کاملا گیج شدم نمی دونم حرف کیو باور کنم! :-\

پ.ن:منبع می دی لطفا؟
پ.ن.2:https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1_%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA_%D8%AF%D9%87_%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF_%D8%A7%D8%B2_%D9%85%D8%BA%D8%B2
بیا خودم پیداکردم ولی خوب ویکی هم که منبع موسقی نیست ولی در این مورد به نظر میاد راس بگه(موسق رو درست نوشتم؟:-")
پ.ن.3:الان فهمیدم اینو که انسان از 90 درصد قسمت های مغزش استفاده می کنه اما آیا می تونه از اون قسمت ها بیشترین بهره رو ببره؟در ایم مورد اگه اطلاعاتی داری توضیح بده لطفا
پ.ن.4:http://www.irinn.ir/news/61460/%D8%A8%D9%84%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%DB%B9%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D9%85%D8%BA%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF
این یه منبع خوب

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از Anathema :
آها ممنون واقعا سخته علم رو از شبه علم تشخیص دادنا الان کاملا گیج شدم نمی دونم حرف کیو باور کنم! :-\

پ.ن:منبع می دی لطفا؟
پ.ن.2:https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1_%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA_%D8%AF%D9%87_%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF_%D8%A7%D8%B2_%D9%85%D8%BA%D8%B2
بیا خودم پیداکردم ولی خوب ویکی هم که منبع موسقی نیست ولی در این مورد به نظر میاد راس بگه(موسق رو درست نوشتم؟:-")
پ.ن.3:الان فهمیدم اینو که انسان از 90 درصد قسمت های مغزش استفاده می کنه اما آیا می تونه از اون قسمت ها بیشترین بهره رو ببره؟در ایم مورد اگه اطلاعاتی داری توضیح بده لطفا
پ.ن.4:http://www.irinn.ir/news/61460/%D8%A8%D9%84%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%DB%B9%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D9%85%D8%BA%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF
این یه منبع خوب
1.موثق درسته
2.دوست عزیز، این درسته مغز انسان یک ساختار پیچیده بیولوژیکیه و ما هنوز شناخت کامل رو روی مغز و فرایند هاش بدست نیاوردیم، ولی مغز انسان اونقدر ها که در جامعه
جا افتاده و ازش صحبت میشه قدرتمند نیست.مغز انسان در اعمالی مثل به خاطر آوردن، تشخیص چهره ، یادگیری، و موارد اینچنینی قدرتمنده.ولی در انجام اعمالی مثل محاسبات یا... ضعیفه.همچنین ،انسان در انجام دادن دو یا چند کار که بطور همزمان و ارادی انجام میشه اغلب ضعیفه.بطور مثال شما نمیتونید با هر دو دست به طور همزمان بنویسید.
3.من بهتون توصیه میکنم که به مدیر مربوطه بگید این تایپک رو به انجمن نوروساینس منتقل کنه، اون جا میتونید اطلاعات بیشتری بدست بیارید.
پ، ن:برای سرچ علمی از موتور های جستجوی علمی نظیر google scolar استفاده کنید.

Sorosh.S

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
شهر
یزد

منم یه مدته درگیر این موضوع هستم... البته تقریبا.
بعید میدونم توی نوروساینس، روح به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفته باشه؛ ولی عوضش تا بخواید در مورد ذهن_mind_ صحبت شده! یه جورایی همون تعریفی که دین بهمون با روح میده رو، دوستان با ذهن بردن جلو، البته نه همه شون! اگه دوست داشتین نظرات عمده رو توی این زمینه بدونید فکر کنم https://en.wikipedia.org/wiki/Mind بد نباشه! بعد اصلا خود همین فیلسوفان ذهن، میان میگن پس اون ذهن، چطوری به این بدن مادی ربط داده میشه؟...https://en.wikipedia.org/wiki/Mind%E2%80%93body_problem
(خواهشا قبل از خوندن این ها، یه بار برای خودتون ذهن و روح رو تعریف کنین، بعد بخونین، و در آخر نظر جدیدتون رو با نظر قبلی مقایسه کنین)

خوب توی تقریبا همه این دیدگاه ها، ذهن(یا روح) ادراک، تصمیم گیری و احساس و تفکر رو در دست داره. حالا ما یه سرنگ دوپامین تزریف میکنیم به مغزتون :D :D طبیعتا احساس تون عوض میشه دیگه... پس یه ربطی به هم دارن! یا مثلا وقتی یه قسمتی از مغز میانی فرد رو داغون کنیم، اون میره تو وضعیت گیاهی... خوب توی این وضعیت اصلا ذهن وجود داره یا نه؟ فرض کنیم یه روزی بتونیم افراد رفته به وضعیت گیاهی رو برگردونیم، آیا روح به بدنش برمیگرده؟ اصلا وقتی توی اون وضعیت بوده روح ازش خارج شده یا نه؟

و یه سوال بهتر: روح چیه؟ و ذهن چیه؟ اصلا ما ماخوایم جفتشون باشن، یکیشون باشه، هیچ کودوم... :|

Erfanm

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید صدوقی (ره) دوره دوم
شهر
یزد
سلام
من وقتی تازه با مغز آشنا شده بودم یکی از مسائلی که برام پیش اومده بود همین بود
و بعدش همینجوری یه جوابی به خودم دادم و یکی از علل اصلی علاقمندیم به نوروساینس هم یافتن پایخ این سوال بده:rolleyes::rolleyes::eek::eek:
بهتون توصیه میکنم همه اونایی که میخواید پاسخ این سوالو بدونین برین سخنرانی آقای دکتر استکی رو درباره بررسی دوالیسم (یعنی پذیرفتن تشکیل انسان از جسم و روح) از دیدگاه نوروساینسو ببینید [اسم ایشونو سرچ کنید توی قسمت ویدیو ها 3 تا ویدیو میاره که دوتاش همینه]
و اگه فیلم بالا رو ببینید تا یه حدودی قانع میشید<':
و حالا جوابی که من اونموقع برای خودم آوردم این بود (که خیلی هم بی ربط به موضوع نیست(<) که: "سیستم عصبی انسان ظرف روح است"
اول فیلم رو ببینید بعدش به این جمله فکر کنید:D:D

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام

و حالا جوابی که من اونموقع برای خودم آوردم این بود (که خیلی هم بی ربط به موضوع نیست(<) که: "سیستم عصبی انسان ظرف روح است"
اول فیلم رو ببینید بعدش به این جمله فکر کنید:D:D
خب اگه این ظرف سوراخ شه روح میریزه زمین ؟ من نتونستم با این قسمت جمله ت ارتباط برقرار کنم :(
بعد اگه این ظرف مثل نیمکره باشه(مغز شبیه نیمکره ست) پس روح هم باید شبیه نیمکره باشه(چیزی که توظرف هست شبیه همون ظرف میشه اگر اون چیز مایع باشه) و این نتیجه میشه که روح ها شبیه نیمکره هستند و برای اینکه کامل بشوند, یعنی تبدیل به یک کره بشوند, باید با روح یک نفر دیگه پیوند بخوره که میشه عشق! چقدر جالب! :-"

Erfanm

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید صدوقی (ره) دوره دوم
شهر
یزد
خب اگه این ظرف سوراخ شه روح میریزه زمین ؟ من نتونستم با این قسمت جمله ت ارتباط برقرار کنم
نه، نگران نباش. جاذبه روی روح اثری نداره...
هرجند ازین بعدی که گفتی تا حالا خودم به جمله ام فکر نکرده بودم، ولی چرا اصلا باید به یک کره کامل شه؟:(:(

بالا