• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بدنسازی , پرورش اندام , فیتنس , پاورلیفتینگ

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
خیلی از ماها کم و بیش با بدنسازی , پرورش اندام , فیتنس , پاورلیفتینگ و غیره آشنایی داریم . اما خب به نظرم وجود تاپیکی با این عنوان ضروری ب نظر میرسه.
ممکنه در نگاه اول وقتی کسی رو میبینیم که عضله های درشتی داره و به اصطلاح هیکلیه ؛ یا کسی که تناسب اندام داره و شکمش شیش تیکه س رو
توی یه جمله خلاصه کنیم : "اون بدنسازی کار میکنه"
در نگاه دوم خواه ناخواه شاید بعضی از ماها وقتی با این دسته آدما مواجه میشیم و بدن خودمون رو با بدن اونا مقایسه میکنیم و میبینیم که یا شکممون رو به زورِ کمربند توو شلوار
جا کردیم یا اینکه انقد لاغریم که شاید کُلا اندازه یه دونه از بازو هاش هم نباشیم ! به همین خاطر بعضی از ماها فکر میکنیم برای داشتن همچین بدنی لازمه که شروع به مصرف
موارد انرژی زا ؛ مکمل های غذایی و انواع و اقسام دارو ها و استروئید و پپتید ها باشیم ! به همین خاطر سریعا میگیم که : منم اگه مصرف کنم مثل اون میشم کاری نداره که!
خب به نظرم لازمه یکم سطح اطلاعاتمون رو در این زمینه بالاتر ببریم تا بتونیم یه تعریف دقیق تر داشته باشیم .
بدنسازی اصطلاح عامیانه ای برای ورزش هاییه که تمرکزشون روی شِیپ و عضلات و اندام های بدنه . این رشته چندتا زیرشاخه داره که سعی میکنم مختصر در موردشون توضیح بدم.
به طور کُلی 3 زیرشاخه داریم : 1)فیتنس - فیزیک 2)بادی بلدینگ - پرورش اندام 3)پاورلیفتینگ - وزنه برداری

*زیر شاخه فیتنس - فیزیک ؛ شاید این زیرشاخه محبوب ترین زیرشاخه ی بدنسازی برای عامه مردم باشه . این زیرشاخه تمرکزش روی تناسب اندام ؛ تفکیک عضلات ؛ قدرت بخشیدن
به عضلات بدن و شکل دادن به بدن به بهترین نحو ممکنه . این زیرشاخه تمرکزش روی زدن وزنه های سنگین و عضله سازی نیست هرچند عضله سازی هم انجام میشه اما هدفش
داشتن یه اندام متناسب برای افراد براساس قد و هیکلشونه . توی فیتنس و فیزیک چربی سوزی به اوج خودش میرسه و اصراری به مصرف بالای پروتئین و استفاده از استروئید ها و
پپتید ها وجود نداره چون اصلا لازم نیست تا حجم و توده عضلانی بیشتر بشه بلکه هدف سلامتی بدن و داشتن اندامی مناسبه.

*زیر شاخه بادی بلدینگ - پرورش اندام ؛ یکی از اصول این زیرشاخه اینه که حجم مصرف پروتئین باید بالا باشه ؛ تمرکز این زیرشاخه روی افزایش حجم عضلانی بدن و داشتن یه اندام عضلانی و به اصطلاح دُرُشته اما حجم چربی باید کم باشه و بیشتر بدن رو عضلات تشکیل بدن . در این زیرشاخه تفکیک عضلانی یک مرحله بعد از پرورش عضلات صورت میگیره به این صورت که اول عضله سازی انجام میشه و بعد عضلات رو با ورزش هوازی و رژیم غذایی تفکیک میکنن که به اصطلاح بهش میکن "کات" .

"زیرشاخه پاورلیفتینگ-وزنه برداری" ؛ این زیرشاخه تمرکزش روی کار با وزنه های سنگین و زدن رکورد وزنه هاست که یه رشته تخصصیه و هرکسی به دنبالش نمیره ، بعضی از افرادی که توی این زیرشاخه فعالیت دارن ممکنه از اندام متناسبی هم برخوردار نباشن و حجم چربی زیادی هم داشته باشن.

با توجه به توضیحاتی که داده شد ؛ فکر میکنم تا حدودی به تفاوت زیرشاخه های بدنسازی پی برده باشیم . در صورت علاقه ی دوستان ، اگر سوالی در خصوص این مطالب دارید
یا هر سوالی در زمینه مکمل های بدنسازی ، چطور برداشتن قدم اول برای بدنسازی ، انواع برنامه تمرینی ، تغذیه ای و هوازی خوشحال میشم بتونم اطلاعات بیشتری رو در حد
توانم در اختیارتون قرار بدم ، اطلاعات بنده بیشتر براساس تجربه شخصی خودم طی 2 سال فعالیت و همچنین خوندن کتاب و مقالات و دیدن ویدئو ها شکل گرفته .
از بقیه دوستانی که تجربه و اطلاعات خوبی دارند دعوت میکنم در این زمینه حتما اطلاعاتشون رو با بقیه شِیر کنن .

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
پاسخ : بدنسازی , پرورش اندام , فیتنس , پاورلیفتینگ

با سلام
بنده جایی خوندم برخلاف اون چیزی که شما در زیرشاخه فیتنس و فیزیک گفتید انواع تمرین های بدن سازی به هیچ وجه برای چربی سوزی, کاهش وزن و لاغری برای افراد دارای اضافه وزن توصیه نمیشه.
چطوریه این قضیه؟!

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از CPHM :
با سلام
بنده جایی خوندم برخلاف اون چیزی که شما در زیرشاخه فیتنس و فیزیک گفتید انواع تمرین های بدن سازی به هیچ وجه برای چربی سوزی, کاهش وزن و لاغری برای افراد دارای اضافه وزن توصیه نمیشه.
چطوریه این قضیه؟!

سلام.
این برمیگرده به شرایط اولیه ی افراد . مثلا من خودم قبل از شروع ؛ 100 کیلو وزنم بود . مجبور بودم اولویت اولم رو بذارم روی چربی سوزی و کاهش وزن و در کنارش عضله سازی کنم.
توضیحی که در مورد فیتنس دادم یه اصل کُلی به حساب میاد . ممکنه کسی که کمبود وزن داره بخواد فیتنس کار کنه ! این فرد در اولویت اولش نیازی به چربی سوزی نداره و سعی میکنه
با تغذیه و تمرین ، بدنش رو به حالت ایده آل برسونه .
در خصوص افرادی که اضافه وزن دارن ، هم تمرینات هوازی و چربی سوز ، هم تمرینات کار با وزنه ضرورت داره ، یعنی این دوتا مکمل همدیگه هستن ! فیتنس صرفا در کار با وزنه خلاصه نمیشه ، میتونه شامل دویدن به صورت اینتروال باشه ! کار با وزنه هم توی فیتنس صرفا برای سوزوندن کالریه نه با هدف صرفا عضله سازی !
اون چیزی که توی مقاله ای که خوندید بهش اشاه شده احتمالا در مورد افرادی بوده که بدنشون حجم زیادی چربی داره و همزمان بدون اینکه از ورزش های هوازی استفاده کنن ، پرورش اندام کار میکنن و حجم عضله رو بیشتر میکنن و در نتیجه وزنشون بازم میبره بالا عوض اینکه بیاد پایین و هیکل زشتی میگیرن ! باید اول چربی هارو آب کرد وگرنه عضلات خودشون رو نشون نمیدن.
در نتیجه اون مقاله درست گفته ! کسی که اضافه وزن داره نباید بدنسازی کنه با هدف افزایش توده عضله ! بلکه باید در اولویت اول هدفش رو روی چربی سوزی و بعد عضله سازی قرار بده.
حالا بحثی که پیش میاد اینه که موقع چربی سوزی و ورزش های هوازی برای کاهش وزن ، همیشه یه مقدار عضله هم با چربی ها از بین میره به همین خاطر لازمه تا حدی به تقویت عضله ها هم توجه بشه تا بدن لاغر بشه اما ضعیف نشه .

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

در درجه اول باید بگم ک گمان کنم این تاپیک تکراریه؛ من تو این انجمن نمیام ولی فک کنم قبلا همچین موضوعی دیدم
به طور کل آدم وقتی تو یه زمینه ای اطلاعات کمی داره، بخاطر دید محدود و بسته ـش فکر میکنه شاخ اون موضوعه. در صورتی ک واقعا این طور نیست و یه نفر هرچقدر تو زمینه مطالعه، پژوهش و کلا فعالیت کنه در نهایت هنوزم چیزهای زیادی هست ک نمیدونیم. ورزش تو ایران و بیشتر از هرچیزی فوتبال و بدن سازی از اون چیزاییه ک همه درش احساس و ادعای شاخ بودن و دانای کل بودن میکنن در حالی ک تعداد مربیان درجه یک باسواد تو کشور، یعنی کسی که هم تجربه قهرمانی و هم سواد کافی تو زمینه عضله و مفصل شناسی، فیزیولوژی ورزشی و تغذیه بالینی داشته باشه واقعا کمه. و حتی محاله یه نفر تو همه این موارد متخصص باشه
به نقل از CPHM :
با سلام
چطوریه این قضیه؟!
یه موضوعی ک هست وقتی یه نفر تازه شروع ب ورزش منظم میکنه -یا قبلا اصن ورزش نمیکرده یا یه مدت ول کرده- در ابتدا بدن این ظرفیتُ داره که همزمان هم چربی بسوزونه و هم عضله بسازه؛ ولی بعد از گذشت یه مدت همراه عضله سازی به ذخیره چربی بدن اضافه میشه و همین طورم موقع چربی سوزی بدن عضله از دست میده. هرچی برنامه غذایی و تمرینی هوشمندانه تر و علمیتر باشه، تجمع چربی و از دست دادن عضله کمتر میشه. مثلا رژیم اتکینز همراه با برنامه هوازی هوشمندانه (یعنی با حساب و کتاب و اصولی) و تمرینات توان و plyometric تو مدت کوتاه مقدار زیادی چربی میسوزونه و تقریبا بدن عضله ای از دست نمیده. اما ب لحاظ روانی واقعا سخت و سنگینه (ستون بادیهای تشکیل شده تو بدن عامل سیگنالینگ رشد عضله ـن و در عین حال باعث سردردای خیلی شدید، افسردگی و حتی اسیدوز متابولیک و تداخلات آب و الکترولیت میشن). از طرف دیگه مصرف هرمونای استروئیدی و پپتیدی و فاکتورای مرتبط با اونا و همینطور فاکتورهای رشد باعث میشه بدن ب طور همزمان هم عضله بسازه و هم چربی بسوزونه. نمود بارزش هرمون رشد (سوماتروتروپین) و پپتیدای مرتبط (مثلا GHRP , GHRH, ipamorelin) عه، ک البته تو دوز پایین بیشتر چربی سوز و تو دوز بالا بیشتر عضله سازن

MoonGate

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
مشگین شهر
مدال المپیاد
نه هنوز سال دیگه ان شاء الله.....

شاعر میگه که هرکی میخواد شیکم 6 تیکه تو 10 هفته داشته باشه به این لینک مراجعه کنه........
http://parsivenus.com/?q=%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D9%85%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D9%81-%D9%88-6-%D8%AA%DA%A9%D9%87
خانوم و آقا هم نداره واس آقایون 4 هفته بیشتر وقت میبره هرکی اراده اش رو داره بسم الله......
البته باس اضافه کنم واس کسایی که ورزش نکردن و بدنشون آماده نیس این حرکات خیلی سنگینه و نه تنها خیری واس بدنشون نداره بلکه خیلی هم مضره........
امیدوارم خوشتون بیاد.......
B-) B-) B-) B-)

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

در این پست میخوام مکمل های تغذیه بدنسازی رو براتون دسته بندی و توضیح بدم.
  • پروتئین ها
  • کربوهیدرات ها
  • آمینو اسیدها
  • کراتین
  • گلوتامین
  • ال-آرژنین
  • چربی سوزها - ال-کارنیتین

*پروتئین ها:
1.پروتئین Whey : بهش پروتئین آب پنیر هم گفته میشه که خالص ترین و کامل ترین نوع بین پروتئین ها به این معنی‌ که شامل همهٔ آمینو اسیدهای که بدن نیازمند آن برای ترمیم و عملکرد کامل می‌باشد رو داره. پروتئین وی همچنین منبع غنی آمینو اسیدهای شاخه دار ال لوسین،ال ایزولوسین و ال والین است . پروتئین Whey به دو دسته تقسیم میشه :
اول)وی کنستانتره : حدود 70 الی 80 درصد پروتئین خالص که شامل درصد خیلی کمی لاکتوز و چربی میشه.
دوم)وی ایزوله :حدود 90 تا 96 درصد پروتئین خالص داره و مقدار کمی لاکتوز داره اما خالی از هرنوع چربیه . به علت بالا بودن درصد پروتئینش قیمت بالاتری نسبت به وی کنستانتره داره.
پروتئین Whey به علت جذب سریعش خیلی طرفدار داره و برای ساختن عضله خالص فوق العاده موثره . برای حفظ و ترمیم بافت عضله موثره و میتونه برای ورزشکارهایی که میخوان یه حجم خشک و بدون چربی داشته باشن استفاده بشه و مختص بدنسازی نیست و در اکثر ورزش هایی که سوخت و ساز بالایی داره استفاده میشه و بافت های عضله رو تقویت میکنه.

2.پروتئین کازئین : بهش پروتئین شیر هم گفته میشه ، به علت دیر هضم بودن این پروتئین دیر جذب عضله میشه و به همین دلیل برای وقت هایی توصیه میشه که تمرین نمیکنید.اصولا پروتئین کازئین رو میتونید قبل از خواب مصرف کنید چون بدن به مدت 7-8 ساعت از هر نوع تغذیه ای محرومه پس این پروتئین میتونه عضله رو موقع خواب تأمین کنه.

*کربوهیدرات ها :
شامل گینرها ، کربو و کربوپروتئین هاست که برای افزایش وزن و بالا بردن انرژی موقع تمرینه . وقتی میگیم افزایش وزن ، منظورمون مصرفش به همراه تمرین مستمره که منجر به افزایش عضله میشه وگرنه در صورتی که از این مکمل ها استفاده بشه و در کنارش تمرینی صورت نگیره باعث افزایش بافت چربی بدن و بالا رفتن قند خون میشه پس حتما باید بدن سوخت و ساز داشته باشه تا به صورت صحیح به یه حجم عضلانی مناسب منجر بشه .
پیشنهاد من اینه که بیشتر از کربوپروتئین ها استفاده کنید چون برعکس گینر و کربوی خالص ، درصدی پروتئین هم داره که باعث عضله سازی بیشتر میشه . همیشه به درصد پروتئینش توجه کنید.

*آمینواسیدها :
آمینو اسید‌ها واحد‌های سازنده پروتئین‌های ماهیچه‌ها هستند.مصرف مقادیر کافی‌ از آمینو اسید‌ها برای افرادی که ورزش میکنند کار دشواری می‌باشد.ورزش باعث میشود تا ذخایر آمینو اسید بدن به سرعت مصرف شوند.عدم موفقیت در بارگیری مجدد آمینو اسید‌های مورد نیاز بدن میتواند باعث اختلال در تمرینات و در نتیجه عدم پیشرفت شود. آمینو اسید‌ها به شکل آزاد و شاخه دار به بهترین نحو در بدن استفاده میشوند.این آمینو اسید‌ها نیاز به هضم شدن ندارند و مستقیما وارد جریان خون شده تا مورد استفاده سریع سلول‌های ماهیچه ای قرار بگیرند.آمینو اسید‌های شاخه دار همچنین باعث تامین ۷۰% نیتروژن مورد نیاز بدن نیز میشوند.به 2 دسته تقسیم میشه :
اول)آمینو اسیدهای غیر ضروری : این نوع آمینو اسید در بدن ساخته میشه ، پرولین(prolin) گلیسین یا گلیکوکول(Glycine) آلانین(Alanine) سرین(Serine) سیستئین(Cysteine) اسید آسپارتیک(Aspartic Acid) اسید گلوتامیک(Glutamic Acid) آسپاراژین(Asparagine) گلوتامین(Glutamine) تیروزین(Tyrosine) .
دوم) آمینو اسید های ضروری : به این نوع آمینواسید BCAA هم گفته میشه که شامل که عبارتند از هیستیدین، ایزو لوسین، لوسین، لیسین، متیونین، فنیلالانین، تریتوفن و والین میشه.آمینو اسید‌های شاخه دار ضروری برای ورزشکاران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد زیرا این آمینو اسید‌ها به جای کبد در ماهیچه‌ها متابولیزه میشوند.بعد از هضم شدن پروتیین در بدن آنها به آمینو اسید‌ها تجزیه میشوند که این آمینو اسید‌ها خود هم میتوانند باعث تشکیل پروتئین‌های جدید شوند و هم میتوانند به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار بگیرند.

*کراتین :
کراتین ترکیبی از دسته ترکیبات پروتئینی است که از سه آمینواسید متیونین، آرژنین و گلیسین تشکیل می‌گردد. این ماده در بدن به‌صورت ترکیب فسفاته (کراتین فسفات) درآمده و به‌عنوان یکی از منابع ذخیره انرژی به‌ویژه در فعالت‌ها و ورزش‌های سرعتی و انفجاری به‌کار می‌رود. بیشتر ذخیره کراتین در ماهیچه‌های اسکلتی قرار دارد.کراتین مکمل نهایی بدن سازی است. بطورعمده در طی دو هفته باعث افزایش توده ماهیچه ایی می شود . همچنین کراتین ، مسئول بهبود کارایی در تمرینات سخت ، افزایش سطح انرژی ، سرعت بخشیدن بر میزان بازیافت می باشد.خیلی تعجب آور نیست ورزشکارانی که از کراتین استفاده می کنند قدرت وتوانمندی بیشتری نسبت به کسانی که استفاده نمی کنند ، دارند. من به شخصه مصرف زیاد کراتین رو پیشنهاد نمیکنم و خودمم فقط یه دوره کوتاه مصرفش کردم چون نظریات متفاوتی در موردش هست و فکر میکنم مصرف زیاد کراتین در کنار فوایدی که داره احتمالا به کبد و کلیه آسیب جدی بزنه پس بهتره با دقت مصرفش کنید.

*گلوتامین : جزء آمینواسید های غیر ضروریه ولی جدا خواستم در موردش بحث کنم چون به تنهایی هم مصرف میشه و خیلی مکمل مناسب و مفیدیه . گلوتامین برای حفظ انرژی بدن و ریکاوری کردن بدن خیلی مفیده و توی افزایش عضله هم نقش داره و میشه گفت جزء ایمن کننده های بدنه و غیر از ورزشکاران میتونه توسط افراد عادی هم با مشورت پزشک مصرف بشه .

*ال_آرژینین :یه پروسه ها شامل ترشح هورمون هاست که افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض رو برعهده داره و باید یاداور بشم که این مکل باعث حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و تنظیم سطح نمک در بدن نیز میشود. تقریبا میشه گفت تحریک کننده هورمون رشد و کمک کننده به افزایش بافت عضله س.

*چربی سوز ها : نکته ای که اول باید خدمتتون عرض کنم اینه که روی این مکمل زیاد نباید مانور بدین چون بیشتر چربی سوز های بازار از طریق احتباس چربی باعث لاغری میشن و این باعث میشه که چربی های بدن ( مفید و غیر مفید ) از بدن خارج بشن پس من واقعا خیلی هاشون رو پیشنهاد نمیکنم چون اثر موقتی هم میذارن . صرفا یک نوع چربی سوز رو پیشنهاد میکنم اونم ال-کارنیتین عه و از طریق بالا بردن سوخت و ساز بدن و تبدیلش به انرژی باعث لاغری میشه و صرفا در کنار ورزش مداوم و رژیم غذایی مناسب میتونه نتایج خوبی رو بهتون بده . سعی کنید چربی سوز ها جزء آخرین گزینه هایی باشه که برای لاغری میخواید ازش استفاده کنید چون مصرفشون دوره های طولانی رو لازم داره و مصرف طولانی هرچیز میتونه به بدن ، کلیه و کبد آسیب بزنه.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

من مصاحبه شیرین نوبهاری رو دیدم...میگفت که بادی بیلدینگ کار کرده...چون علاقه دارم منم برم سراغ این رشته ها.. چند تا از سایتهای مربوط به اینارو خوندم...بادی کلاسیک وچند نوع دیگه هم داریم از اینا...
میشه توضیحش بدی وفرقاشونو بگی؟
من میخوام هنر رزمی هم کار کنم....بعد اینکه به صورت مجزا هم نرم کلاسشون...یعنی هم هنر زمی یاد بگیرم...هم عضله بیارم...
با مربی کاراته صحبت کردم...میگفت تو کاراته عضله نمیاری هیچ وقت...کیک بوکس ولی شنیدم تمرینات عضله سازی هم داری....
میشه در این باره هم توضیح بدی؟

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از مينا :
من مصاحبه شیرین نوبهاری رو دیدم...میگفت که بادی بیلدینگ کار کرده...چون علاقه دارم منم برم سراغ این رشته ها.. چند تا از سایتهای مربوط به اینارو خوندم...بادی کلاسیک وچند نوع دیگه هم داریم از اینا...
من میخوام هنر رزمی هم کار کنم....بعد اینکه به صورت مجزا هم نرم کلاسشون...یعنی هم هنر زمی یاد بگیرم...هم عضله بیارم...
با مربی کاراته صحبت کردم...میگفت تو کاراته عضله نمیاری هیچ وقت...کیک بوکس ولی شنیدم تمرینات عضله سازی هم داری....
بادی کلاسیک و اینجور مسائل بیشتر برای مسابقات کاربرد داره و یه سری معیار برای امتیاز دهی متفاوتشون میکنه . اینجا میتونی فرقشون رو متوجه بشی.
توی هر رشته ورزشی عضله سازی و چربی سوزی وجود داره . ولی توی هیچ رشته ی ورزشی غیر از بدنسازی "پرورش عضله" به اون صورت وجود نداره که عضلات حجم بگیرن ، ممکنه صرفا تفکیک بشن . بدنسازی با هیچ ورزشی منافات نداره ، یه شناگر ، یه کشتی گیر ، یه فوتبالیست هم میتونه یه بدنساز باشه . در نتیجه میتونی صرفا بدنسازی کار کنی و میتونی در کنار یه ورزش اصلی ، بدنسازی رو هم ادامه بدی . در ضمن بدنسازی خانوما با اقایون تفاوت هایی داره که فقط یه مربی بدنسازی خانوم میتونه بهت بگه و من اطلاعات زیادی در موردش ندارم.

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

به نقل از مينا :
لینکت رو کپی کردم اینجا همه بخونن!
تفاوت سه رشته فیزیک،بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ بر اساس قوانین IFBB :

فیزیک

1.دسته بندی مسابقات فیزیک بر اساس قد صورت میگیرد.
2.معیار داورها برای امتیاز دادن تناقض بین عرض سرشانه ها و عرض کمر است یعنی هرچی که یک شرکت کننده از عرض سرشانه بیشتر و عرض کمر کمتری برخورد باشد از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار است.
3.عضلات نباید خیلی زیاد بزرگ و گرد باشن در این صورت شرکت کننده اوت میشود.
4.داوران برای مدل مو، چهره و انتخاب شلوارک ،گرفتن فیگور و نرمی و انعطاف بدن و ارتباط با داور و نداشتن کات زیاد و فیبر عضلانی امتیاز خاصی قائل میشوند.
5.معمولا افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند نمی توانند در این رشته موفق باشند.
6.بدن یک فیزیک کار نشانگر این پیام باشد که با داروهای استروئیدی و پپتیدی ساخته نشده است.

بادی کلاسیک

1.رشته ی بادی کلاسیک براساس قد و وزن صورت میگیرد.یعنی علاوه بر قد وزن هم مهم است.
2.مثلا در دسته ی قدی180+ سانتیمتر وزن افراد باید چیزی حدود ۸۶ کیلوگرم باشد.
3.معیار داورها برای امتیاز دادن عضلات کشیده و کات عمقی و خوب است.
4.همانند بادی بیلدینگ عضلات نباید خیلی گرد و حجیم باشند وگرنه در رقابت کسانی که عضلات خیلی گرد و حجیم دارند به صورت خودکار مقلوب کسایی میشوند که عضلات کشیده تری دارند.
5.معمولا افرادی که دارای تیپ بدنی اکتومورف و مزومورف هستن میتوانند در این رشته موفق باشند.

بادی بیلدینگ

1.رشته بادی بیلدینگ فقط بهر اساس وزن صورت میگیرد. مثلا یه فرد با قد ۱۶۷سانتیمتر میتواند در کنار یک فرد با قد ۱۸۷سانتیمتر قرار بگیرد.مسلما کسانی ک قد کوتاه تری دارند میتوانند دراین رشته موفق تر باشند چون زودتر پر میشوند، ولی بدنسازهای قد بلند افراد زیادی بوده اند که در این رشته توانستند موفق بشوند. مانند: رونی کلمن، آرنولد شوارتزنگر و...
2.معیار داورها برای امتیاز دادن عضلات حجیم،گرد و کات عضلانی خوب و بالانس بدن است . یعنی هرچه که افراد در آن دسته وزنی بتوانند عضلات حجیم و گرد و کات تری رو به نمایش بگذارند از شانس بیشتری برخوردار هستند.
3.نکته ای که نباید فراموش شود بالانس بدن است . خیلی از بدنسازها بوده اند ک حجم زیادی داشتند ولی بخاطر بالانس نبودن به جایگاه های خوبی دست نیافتند مانند: مارکوس رول .
4.معمولا در این رشته افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند میتوانند موفق تر باشند ولی بازهم کسانی بوده اند که دارای تیپ بدنی بین اکتومورف و مزومورف بوده ولی توانستند به ۶ دوره قهرمانی مستر المپیا دست پیداکنند مانند: دوریان یتس .

بعد در مورد ورزش رزمی هم ی رزمی کار ب عضلات سریع و در عین حال ورزیده نیاز داره پس بنابراین هیچ رزمی کاری حجم عضلانی زیادی نداره منظور از زیاد بیشتر از نیاز استیل بدنیشه چون اکثر تمرینات بدنسازی ورزش های رزمی مبتنی بر وزن بدنه ولی خب بدن ورزیده میشه و روی فرم میاد با تمرین های ورزش های رزمی :) اگ با روحیتون سازگاره حتما پیشنهاد میکنم

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
بچه ها کرمی هست برای کاهش درد وقتاییکه دمبل میزنیم ؟
من تازه شروع کردم دارم میمیرم از درد عضله ی بازوم:/

amirhj

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Saveh
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
یه المپیاد اونم از نوع شیمیایی!! ... تجربه خیلی خوبی بود ولی ای کاش نبود :D
دانشگاه
علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها کرمی هست برای کاهش درد وقتاییکه دمبل میزنیم ؟
من تازه شروع کردم دارم میمیرم از درد عضله ی بازوم:/
خب بايد خيلي سبك كار كنين اولش
تقريبا تا يه هفته همين مشكل هست لرزش عضلات و سوزش شديد و درد ،كم كم برطرف ميشه خودش

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
سی ال ای و ال کارنتین های ایرانی و خارجی تا چه حد نتیجشون متفاوته؟
ارزش داره جای 5 هزار تومنی ک میدادم کارنتین ایرانی میخریدم...200 تومن بدم خارجی بخرم؟

برای عضله سازی بدون افزایش وزن چه مکملی پیشنهاد میدین؟(اصلش پیدا شه) بجز کراتین و وی

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
سی ال ای و ال کارنتین های ایرانی و خارجی تا چه حد نتیجشون متفاوته؟
ارزش داره جای 5 هزار تومنی ک میدادم کارنتین ایرانی میخریدم...200 تومن بدم خارجی بخرم؟

برای عضله سازی بدون افزایش وزن چه مکملی پیشنهاد میدین؟(اصلش پیدا شه) بجز کراتین و وی
الان داروی اصل پیدا نمیشه ، اونایی که تو داروخانه هستن سالم ترن ، برا عضله سازی بدون اضافه وزن ورزش هوازی + رژیم پر پروتیین با چربی و کربوهیدرات محدود + پروتیین 100% روزانه 1.5 الی 2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

ال کارنتین هم ایرانیش زیاد با خارجیش تفاوت نداره ، مایعش رو اگه پیدا کردی بخر

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
کسی بدون دارو میتونه ادامه بده یا ساخته نمیشه؟
برای خانوما که خیلی سخت تره....علاوه بر مکمل دیدم ک اکثرن هورمونم میزنن...
ولی برای آقایون...به شرط اینکه توده چربی بدنیت خوب باشه(کم باشه) ومربی خوبی داشته باشی میشه...ولی رژیم حال به هم زنی باید بگیری:(.. و بتونی اصولی کات کنی( درست انجام دادن این خیلی سخته)...

واینکه فکر نکن مکل ها چیز خاصین..اکثر مکمل هایی ک فروخته و مصرف میشن مکمل نیستن..گچ اینا رو با چند تاچیز دیگه قاطی کردن میفروشن

بعدن نوشت:یادم رفت بپرسم هدفت فقط حجمه یا میخای رگهاتم معلوم شه؟

آخرین ویرایش:

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
برای خانوما که خیلی سخت تره....علاوه بر مکمل دیدم ک اکثرن هورمونم میزنن...
ولی برای آقایون...به شرط اینکه توده چربی بدنیت خوب باشه(کم باشه) ومربی خوبی داشته باشی میشه...ولی رژیم حال به هم زنی باید بگیری:(.. و بتونی اصولی کات کنی( درست انجام دادن این خیلی سخته)...

واینکه فکر نکن مکل ها چیز خاصین..اکثر مکمل هایی ک فروخته و مصرف میشن مکمل نیستن..گچ اینا رو با چند تاچیز دیگه قاطی کردن میفروشن

بعدن نوشت:یادم رفت بپرسم هدفت فقط حجمه یا میخای رگهاتم معلوم شه؟
حجم فقط
چربی که زیاده فکرکنم:-"به من گفت اگه بخوری کمتر کم میاری تو تمرینات رژیمی که بهم داد همون صبحونشم نمیتونستم بخورم:-"
......
پ.ن معولن اینجوریه برای مربی باید یه پول جدا بدی
نظارتی هم نمیکنن تازه:|

آخرین ویرایش:

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

در این پست میخوام مکمل های تغذیه بدنسازی رو براتون دسته بندی و توضیح بدم.
  • پروتئین ها
  • کربوهیدرات ها
  • آمینو اسیدها
  • کراتین
  • گلوتامین
  • ال-آرژنین
  • چربی سوزها - ال-کارنیتین

*پروتئین ها:
1.پروتئین Whey : بهش پروتئین آب پنیر هم گفته میشه که خالص ترین و کامل ترین نوع بین پروتئین ها به این معنی‌ که شامل همهٔ آمینو اسیدهای که بدن نیازمند آن برای ترمیم و عملکرد کامل می‌باشد رو داره. پروتئین وی همچنین منبع غنی آمینو اسیدهای شاخه دار ال لوسین،ال ایزولوسین و ال والین است . پروتئین Whey به دو دسته تقسیم میشه :
اول)وی کنستانتره : حدود 70 الی 80 درصد پروتئین خالص که شامل درصد خیلی کمی لاکتوز و چربی میشه.
دوم)وی ایزوله :حدود 90 تا 96 درصد پروتئین خالص داره و مقدار کمی لاکتوز داره اما خالی از هرنوع چربیه . به علت بالا بودن درصد پروتئینش قیمت بالاتری نسبت به وی کنستانتره داره.
پروتئین Whey به علت جذب سریعش خیلی طرفدار داره و برای ساختن عضله خالص فوق العاده موثره . برای حفظ و ترمیم بافت عضله موثره و میتونه برای ورزشکارهایی که میخوان یه حجم خشک و بدون چربی داشته باشن استفاده بشه و مختص بدنسازی نیست و در اکثر ورزش هایی که سوخت و ساز بالایی داره استفاده میشه و بافت های عضله رو تقویت میکنه.

2.پروتئین کازئین : بهش پروتئین شیر هم گفته میشه ، به علت دیر هضم بودن این پروتئین دیر جذب عضله میشه و به همین دلیل برای وقت هایی توصیه میشه که تمرین نمیکنید.اصولا پروتئین کازئین رو میتونید قبل از خواب مصرف کنید چون بدن به مدت 7-8 ساعت از هر نوع تغذیه ای محرومه پس این پروتئین میتونه عضله رو موقع خواب تأمین کنه.

*کربوهیدرات ها :
شامل گینرها ، کربو و کربوپروتئین هاست که برای افزایش وزن و بالا بردن انرژی موقع تمرینه . وقتی میگیم افزایش وزن ، منظورمون مصرفش به همراه تمرین مستمره که منجر به افزایش عضله میشه وگرنه در صورتی که از این مکمل ها استفاده بشه و در کنارش تمرینی صورت نگیره باعث افزایش بافت چربی بدن و بالا رفتن قند خون میشه پس حتما باید بدن سوخت و ساز داشته باشه تا به صورت صحیح به یه حجم عضلانی مناسب منجر بشه .
پیشنهاد من اینه که بیشتر از کربوپروتئین ها استفاده کنید چون برعکس گینر و کربوی خالص ، درصدی پروتئین هم داره که باعث عضله سازی بیشتر میشه . همیشه به درصد پروتئینش توجه کنید.

*آمینواسیدها :
آمینو اسید‌ها واحد‌های سازنده پروتئین‌های ماهیچه‌ها هستند.مصرف مقادیر کافی‌ از آمینو اسید‌ها برای افرادی که ورزش میکنند کار دشواری می‌باشد.ورزش باعث میشود تا ذخایر آمینو اسید بدن به سرعت مصرف شوند.عدم موفقیت در بارگیری مجدد آمینو اسید‌های مورد نیاز بدن میتواند باعث اختلال در تمرینات و در نتیجه عدم پیشرفت شود. آمینو اسید‌ها به شکل آزاد و شاخه دار به بهترین نحو در بدن استفاده میشوند.این آمینو اسید‌ها نیاز به هضم شدن ندارند و مستقیما وارد جریان خون شده تا مورد استفاده سریع سلول‌های ماهیچه ای قرار بگیرند.آمینو اسید‌های شاخه دار همچنین باعث تامین ۷۰% نیتروژن مورد نیاز بدن نیز میشوند.به 2 دسته تقسیم میشه :
اول)آمینو اسیدهای غیر ضروری : این نوع آمینو اسید در بدن ساخته میشه ، پرولین(prolin) گلیسین یا گلیکوکول(Glycine) آلانین(Alanine) سرین(Serine) سیستئین(Cysteine) اسید آسپارتیک(Aspartic Acid) اسید گلوتامیک(Glutamic Acid) آسپاراژین(Asparagine) گلوتامین(Glutamine) تیروزین(Tyrosine) .
دوم) آمینو اسید های ضروری : به این نوع آمینواسید BCAA هم گفته میشه که شامل که عبارتند از هیستیدین، ایزو لوسین، لوسین، لیسین، متیونین، فنیلالانین، تریتوفن و والین میشه.آمینو اسید‌های شاخه دار ضروری برای ورزشکاران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد زیرا این آمینو اسید‌ها به جای کبد در ماهیچه‌ها متابولیزه میشوند.بعد از هضم شدن پروتیین در بدن آنها به آمینو اسید‌ها تجزیه میشوند که این آمینو اسید‌ها خود هم میتوانند باعث تشکیل پروتئین‌های جدید شوند و هم میتوانند به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار بگیرند.

*کراتین :
کراتین ترکیبی از دسته ترکیبات پروتئینی است که از سه آمینواسید متیونین، آرژنین و گلیسین تشکیل می‌گردد. این ماده در بدن به‌صورت ترکیب فسفاته (کراتین فسفات) درآمده و به‌عنوان یکی از منابع ذخیره انرژی به‌ویژه در فعالت‌ها و ورزش‌های سرعتی و انفجاری به‌کار می‌رود. بیشتر ذخیره کراتین در ماهیچه‌های اسکلتی قرار دارد.کراتین مکمل نهایی بدن سازی است. بطورعمده در طی دو هفته باعث افزایش توده ماهیچه ایی می شود . همچنین کراتین ، مسئول بهبود کارایی در تمرینات سخت ، افزایش سطح انرژی ، سرعت بخشیدن بر میزان بازیافت می باشد.خیلی تعجب آور نیست ورزشکارانی که از کراتین استفاده می کنند قدرت وتوانمندی بیشتری نسبت به کسانی که استفاده نمی کنند ، دارند. من به شخصه مصرف زیاد کراتین رو پیشنهاد نمیکنم و خودمم فقط یه دوره کوتاه مصرفش کردم چون نظریات متفاوتی در موردش هست و فکر میکنم مصرف زیاد کراتین در کنار فوایدی که داره احتمالا به کبد و کلیه آسیب جدی بزنه پس بهتره با دقت مصرفش کنید.

*گلوتامین : جزء آمینواسید های غیر ضروریه ولی جدا خواستم در موردش بحث کنم چون به تنهایی هم مصرف میشه و خیلی مکمل مناسب و مفیدیه . گلوتامین برای حفظ انرژی بدن و ریکاوری کردن بدن خیلی مفیده و توی افزایش عضله هم نقش داره و میشه گفت جزء ایمن کننده های بدنه و غیر از ورزشکاران میتونه توسط افراد عادی هم با مشورت پزشک مصرف بشه .

*ال_آرژینین :یه پروسه ها شامل ترشح هورمون هاست که افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض رو برعهده داره و باید یاداور بشم که این مکل باعث حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و تنظیم سطح نمک در بدن نیز میشود. تقریبا میشه گفت تحریک کننده هورمون رشد و کمک کننده به افزایش بافت عضله س.

*چربی سوز ها : نکته ای که اول باید خدمتتون عرض کنم اینه که روی این مکمل زیاد نباید مانور بدین چون بیشتر چربی سوز های بازار از طریق احتباس چربی باعث لاغری میشن و این باعث میشه که چربی های بدن ( مفید و غیر مفید ) از بدن خارج بشن پس من واقعا خیلی هاشون رو پیشنهاد نمیکنم چون اثر موقتی هم میذارن . صرفا یک نوع چربی سوز رو پیشنهاد میکنم اونم ال-کارنیتین عه و از طریق بالا بردن سوخت و ساز بدن و تبدیلش به انرژی باعث لاغری میشه و صرفا در کنار ورزش مداوم و رژیم غذایی مناسب میتونه نتایج خوبی رو بهتون بده . سعی کنید چربی سوز ها جزء آخرین گزینه هایی باشه که برای لاغری میخواید ازش استفاده کنید چون مصرفشون دوره های طولانی رو لازم داره و مصرف طولانی هرچیز میتونه به بدن ، کلیه و کبد آسیب بزنه.
ترتیب مصرف باید چطور باشه؟ یه بدنساز همه ی اینارو باید استفاده کنه یا چند موردش کافیه ؟ بعد مثلا اگه همه ش رو مصرف کنه با چه ترتیبی باید پیش بره؟

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
حجم فقط
چربی که زیاده فکرکنم:-"به من گفت اگه بخوری کمتر کم میاری تو تمرینات رژیمی که بهم داد همون صبحونشم نمیتونستم بخورم:-"
......
پ.ن معولن اینجوریه برای مربی باید یه پول جدا بدی
نظارتی هم نمیکنن تازه:|
حجم آوردن با چربی آوردن فرق داره خوب.
الان چربی بدنت زیاده یعنی؟اگه اینطوریه اول باید لاغر کنی..بعد عضله سازی کنی...اگه این موردو داری بگو کمکت کنم وزن کم کنی..

برای مربی هم پیشنهاد میکنم از سایت مربی من مربی بگیری..آقای بابازداه بهتره خیلی...البته مربی خودم خانوم مهان جامعیه..ولی از بچه هایی که با بابازاده کار کردن شنیدم اون خیلی بهتره....مربیای باشگاه هایی که میریم خیلی داغونن..
خودم مربی ای که داشتم حتی اسم مکمل های خیلی رایجم نمیدونست..
..
البته هزینه اش یه خرده زیاده..اگه نخواستی عضو شی بگو ست هاشو برات بفرستم...ثبت نامم کنی همون پی دی افو برای تو هم میفرستن چون..

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
ترتیب مصرف باید چطور باشه؟ یه بدنساز همه ی اینارو باید استفاده کنه یا چند موردش کافیه ؟ بعد مثلا اگه همه ش رو مصرف کنه با چه ترتیبی باید پیش بره؟
هیچ مکملی بدون ورزش جواب نمیده...چه لاغری چه بدنسازی...حتی باعث ضررهایی هم میشن.مثلا کارنتین بدون هوازی باعث سنگ کلیه میشه(مربی میگفت..خودم تجربه نکردم :-" )

نه نیاز نیست همشو مصرف کنین...اینکه کدومارو مصرف کنین به این بستگی داره که توده بدنیتون چطوری باشه...رژیم غذایی وهدفتون از مکمل چی باشه؟ کاهش وزن وعضله سازی باهم.. یا مثلا افزایش قدرت جسمانی؟فقط عضله بدون رگ؟عضله و حجم؟فقط عضله بدون حجم خیلی زیاد؟افزایش استقامت؟ یا چی؟ هر کدوم مکمل های خاص خودشو داره....

.و اینکه اول ورزشو شروع کنین بعد که یه ماهی گذشت شروع کنین به استفاده از مکمل.. یهویی هم دوز بالا ی چند تا مکملو استفاده نکنین..از 250 شروع کنین...وحداکثر 4 تا مکمل..

در کنار اینهایی که ادیب گفت مولتی ویتامینو هم باید ذکر کرد که خیلی مهم تره...
معمولا مکمل های انرژی زا مثل کارنتین و کراتین رو قبل تمرین وحدود یه ساعت قبلش میخورن..مولتی ویتامینو همراه صبحونه..آمینو و وی رو هم بعد تمرین وحین تمرین..

یه توصیه ای هم که دارم اینکه از داروخونه های اینترنتی معتبر بخرین مکمل هارو..داروخونه ها ی معمولی جنس های قلابی رو میندازن به ملت..

.
پست متوالی و انجمن بدون مدیر :-"

آخرین ویرایش:
بالا