• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پیشنهاد ها و انتقاد ها

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق
پاسخ : پیشنهاد ها و انتقاد ها

خیلی موافقم با پست بالا . «جای هر بحثی هرجایی نیست.»
نمی فهمم این همه اصرار رو به بیان این مسائل . قطعا فضاهای مناسب تری برای مطرح کردنش پیدا میشه که کسانی که علاقه مند هستن اونجا بحث کنن.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از امین :
من یه نکته‌ای رو اینجا متذکّر بشم با اجازه از همه.
من این‌جا، یعنی تو ایران زندگی می‌کنم، بیش از 90 درصد دوستام معتقدن و من کاری نمی‌تونم بکنم! نمی‌تونم بگم هی تو چرا معتقدی! اونا هم حق ندارن به من بگن تو چرا روزه نمی‌گیری یا نماز نمی‌خونی. این یه مسئله‌ی حل‌شده باید باشه برای همۀ ما. نه فقط من، بلکه توی آتئیست هم حق نداری منو مجبور به انجام کاری بکنی، همین‌طور توی معتقد به دین. بعد الان تو این سایت هم به همین منواله. عدّه‌ای دوست صمیمی دارم که اعتقاداتی دارن و برای من هم محترمه، عدّه‌ای هم هستن مثل خودم، عدّه‌ای هم آتئیست که اونا هم برای من اوکی هستن. ولی ظاهراً یه سری مسائل دارن مشکل‌ساز می‌شن. مسئلۀ مهم اینه که «هر بحثی» رو، نمی‌شه «هر جایی» کرد. ضمناً، مازیار که حالا همه هم می‌دونن از دوستای صمیمی منه، تندروی می‌کنه. بحث همجنسگرایی بحثی نیست که بشه تو این سایت که میانگین سنّی‌ش زیر 18 ساله انجام بشه. این‌جا سایتی نیست که همه 25 ساله 30 ساله یا ... باشن و بتونن مثل چارنفر به‌بلوغ‌رسیده در مورد خطوط قرمز بحث کنن. این مدل بحث‌ها خطوط قرمز سایت هست و حتّی منی که خودم به شخصه مشکلی با این مدل بحث‌ها ندارم، صلاح نمی‌بینم توش بحث بشه. حالا این همه بحث عقیدتی مذهبی، چرا چسبیدید به همین یه قلم؟! :‌دی اخلاق حکم می‌کنه این رو و کاری هم به دین ندارم. همین باعث تنش می‌شه. الانم می‌بینین که چه بلوایی شده. یه چیزی باشه که همه بتونن با هم کنار بیان و در صلح و آرامش به تبادل نظر بپردازن. هی دم از «کسی قصد نداره عقایدشو القا بکنه» می‌زنین ولی از این طرف هم هی همو هُل می‌دید به کنار.

+ ضمناً، پوینت اینه که سایت دست مطهریه و اونم نمی‌خواد از این مدل بحثا باشه. End of the story .

بدون توجّه به منطق محمد. چون کشور نیست که همه به یک اندازه سهم داشته باشن. نمی‌تونی بیای بگی «چه وضعشه؟» چون وقتی این معنا پیدا می‌کنه که همه تو سایت به اندازۀ یکسان سهم داشته باشن. سایت خصوصیه. در صورت تمایل بیاین یه سایت بزنین در مورد این مسئله بحث شه من خودمم توش شرکت می‌کنم :‌دی

نگرانی اول من هیچ وقت صلح و ارامش نبوده.

یکی از راه های برقراری صد در صد صلح اینه که برای هر ادمی یک زندان کامل و کوچیک درست کنی که با کسی در ارتباط نباشه. اون موقع می تونی مانع تاثیر فرد روی اجتماع بشی، و جامعه بشه مجموعه ای از اشخاص ( جمع شخص ) اون موقع هیچ فرد رو فردی دیگه تاثیر نداره، اتفاقات بررسیشون دیگه جمعی و اماری نیست. افراد مستقل از هر کسی دیگه باید بررسی بشن! و خوب چون صدا ی همو نمیشنون هیچ درگیری ای هم پیش نمیاد!

ولی چیزی که من از صلح تعریف می کنم اینه که افراد کنار هم زندگی کنن زیر سایه قانونی که حقوق و ازادی های حداکثری افراد رو براورده کنه.

بحث در مورد گرایش های جنسی و به رسمیت شناختنشون خیلی متفاوت از پرداختن به نحوه ی برقراری رابطس.
به رسمیت شناختن یک گرایش هیچ ربطی به سن افراد نداره.

تو اون تاپیک هم گفتم، مطهری نخواد میتونه نخواد! ولی من میتونم تا قبل از اینکه اون ببینه پست بدم! و میتونم قبل از اینکه پستم پاک بشه بدونم خونده شده. من یه انسانم، همیشه حق اعتراض دارم.

و خوب طبیعتن این حق که مطهری حتا من رو بن کنه رو هم به رسمیت میشناسم! ولی ترجیح میدم تا وقتی در این سایت هستم و فعال هستم تا حدی از ازادی ها وجود داشته باشن.

توی ایران یک روزه خوار رو اعدام نمی کنن ولی همجنس‌گرا هارو می کنن!
حکومت میپذیره که روزه خوار وجود داره! ولی نمیپذیره که همجنس‌گرا وجود داره.

و گفتم این بحث در حوزه ی جامعه‌شناسی به نحوه ی ارتباط بین دو فرد کاری نداره داره در مورد جنبه ی اجتماعیش حرف میزنه که هیچ رده ی سنی خاصی براش وجود نداره.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

من مشکلی ندارم با چیزایی که میگی :‌دی صرفاً خواستم متذکّر بشم هر موقع فقط این بحث داره پاش وسط کشیده می‌شه سایت غوغا می‌شه و نظر شخصی من اینه که به n-1 موضوع دیگه پرداخته شه. این‌جا کنگره نیست که مثلاً به توافقی برسیم و قوانین حکومت رو تغییر بدیم و از اعدام همجنسگراها جلوگیری کنیم [که هر چند متأسفانه کار حکومت اشتباهه و کاش بشه جلوگیری کرد] وگرنه خب تاپیک بزنین بحث کنین ولی انتظار این که یک فردی مثل مهســـا بیاد بگه تو سایت بی‌اخلاقی وجود داره رو هم داشته باشید. [از نظر من هم چندان بااخلاقانه نیست! :‌دی ]

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از امین :
من مشکلی ندارم با چیزایی که میگی :‌دی صرفاً خواستم متذکّر بشم هر موقع فقط این بحث داره پاش وسط کشیده می‌شه سایت غوغا می‌شه و نظر شخصی من اینه که به n-1 موضوع دیگه پرداخته شه. این‌جا کنگره نیست که مثلاً به توافقی برسیم و قوانین حکومت رو تغییر بدیم و از اعدام همجنسگراها جلوگیری کنیم [که هر چند متأسفانه کار حکومت اشتباهه و کاش بشه جلوگیری کرد] وگرنه خب تاپیک بزنین بحث کنین ولی انتظار این که یک فردی مثل مهســـا بیاد بگه تو سایت بی‌اخلاقی وجود داره رو هم داشته باشید. [از نظر من هم چندان بااخلاقانه نیست! :‌دی ]

ببین این حرفت به معنیه اینه که کلن نباید بحثی کرد! ولی بحث تاثیر داره. برای خیلی از این بحثا من خودم رفتم کلی منابع رو بررسی کردم، فرد مقابل همینطور، کلی از افراد نظر های مخالف خودشون رو شنیدن، چطور میگی بحث کردن فایده نداره ؟

مهسا ( با تمام احترامی که براش قایلم )‌ یا هر کسه دیگه ای میتونه هر حرفی بزنه و در عین حال من می خونم ولی لزومی نداره واکنشی نشون بدم. و خوب قبلن گفتن باز هم میان این حرفا و امثالش رو میزنن .

همیشه یه سری ادم ها ناراحت میشن، یه سری ها خوششون نمیاد. ولی واقعیت هیچ وقت به خاطر اون ها تغییر نمی کنه.
و طبیعتا همونقدر که اهمیت داره که من ازاد باشم در بیان موضوعاتی مثل به رسمیت شناختن همجنس‌گرایی توقع دارم ادم هایی مثل مهسا و تو هم ازاد باشین که بگید اخلاقی نیست.

در مورد اون تاپیک هم من واکنش خاصی نشون ندادم، حتا اگه خودم مدیر‌ انجمن بودم قفلش میکردم یا جابه‌جا، ولی نه به این دلیل که من نمی خوام همچین بحثی بشه، به این دلیل که تاپیک های مرتبط براش وجود داره، حتا دقت می کردی اولین کاری که من کردم این بود که تاپیک هایی که قبلن توش بحث شده بود رو لینک دادم.

حتا بیشتر ترجیح میدادم بحث روی تاثیر های یک گردهمایی باشه به جای محوریت روی همجنس‌گرایی, چون همچنس‌گرایی تعداد قابل قبولی تاپیک داره.

ولی محمد تصمیم گرفت به جای هر کدوم از این راه ها بدترین روش رو انتخاب کنه.

در مورد سن کاربر های سایت هم یه نگاهی به این بندازید :‌

%D8%B3%D9%86.jpg

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من به عنوان مدیر انجمن مشکلی با بحث درباره ی همنجنسگرایی نداشتم (گرچه موضوع مورد علاقه م هم نیست). اما چند ماهی هست که تاپیک های مربوط به همنجنسگرایی تعدادش خیلی زیاد شده. "همه" ی افراد هیچ علاقه ای ندارن بدونن که یه فرد طی چه مکانیزمی همنجنسگرا میشه ، چه حقوقی تو کشورای دیگه داره، تاریخچه ش چیه و ... . صرف اینکه یاد بگیره به عنوان یه انسان مثل خودش، میتونه (و باید) به همنجنسگرا ها احترام بذاره کافیه. اما چیزی که این بحثا دنبال میکنه، تا 20٪ به هدفی که من گفتم نزدیک میشه، 80٪ بقیه صرف اتلاف وقت و دعواست. خیلی ها (مخصوصاً اونایی که سنشون پایین تره یا مذهبی ترن) میان توی تاپیک و شروع می کنن به بد و بیراه گقتن به همجنسگراها. سیاستی که در مقابل اینا باید پیش گرفته بشه این نیست که از بی شمار منبع علمی استفاده کنی و وقتی هم که باز رد کرد‌ (که اکثراً هم رد می کنن) عصبانی بشی و بقیه بحث بشه درباره ی اینکه "چرا قبول نمی کنی" نه درباره ی اینکه "همجنسگرایی ماهیتش چیه" ! و دلیل قفل شدن تاپیک هم همینه. محوریت بحث به کلی رفته بود روی چیز دیگه ای.

و مازیار، گاندی هم جنگید ، چنگیز خان هم جنگید. اگه بخوای بحثی رو با منطق اینکه "من حق ام" جلو ببری، نمی تونی قانع کنی کسی رو. بعضی وقتا اگه کوتاه بیای بیشتر اثر داره. در مورد این موضوع هم به نظرم با تصمیم محمد اوکی باش. اول اینکه سایت مال اونه و هیچ قانون اجتماعی هم درباره ش وضع نشده که بگی داره حقمو ازم میگیره. دوم اینکه مطمئنم خیلی بحثای دیگه هست که بهش فک میکنی . خب با اونا تولید محتوا کن ! بحث همجنسگرایی براش مناظره برگزار شد، تاپیک نوشته شد، بحث شد، دعوا شد و همه چی. به کاربرا فرصت هضم بده.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

یک پیشنهاد و انتقاد داشتم در مورد اسم انجمن. به‌نظرم اسم ش رو باید از «جامعه‌شناسی» به «علوم اجتماعی» تغییر بدین. اسم فعلی شاخه‌های مهم و گسترده‌ای از علوم اجتماعی مثل انسان‌شناسی، جمعیت‌شناسی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، خدمات اجتماعی و... رو نادیده میگیره و عملاً یکی از شاخه‌هاش رو مهم طلقی میکنه و روی همون تمرکز میکنه.
البته نمیدونم اینجا جاش بود، یا چون بحث بنیادی‌ای ه باید جای دیگه‌ای مطرح ش می‌کردم. :-?

• لایک
امتیازات: JB

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
سامان دهی به انجمن!

خوب برای خیلی از موضوعات چندین تاپیک وجود داره در انجمن که در زمانهای مختلفی روشون بحث شده.
من در حدی که به چشمم خورده ترکیبشون کردم....
اگه شما هم تاپیکهای این چنینی دیدین لینکاشونو پ.خ بدین تا ترکیب بشن...
این کار باعث میشه شخص ایکسی که دنبال موضوع خاصی هست برای مطالعه ومیاد سایت..خیلی راحت به همه بحث های قدیمی درباره موضوع دسترسی داشته باشه...به جای اینکه وقتشو صرف گشتن تو صفحه های قدیمی انجمن بکنه....
بجز این مورد...اگه ایده دیگه ای برای مرتب کردن وبهتر شدن نظم انجمن به ذهنتون میرسه مطرح کنین...
ممنون از همکاریتون. :)

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از ریـحـانـه :
یک پیشنهاد و انتقاد داشتم در مورد اسم انجمن. به‌نظرم اسم ش رو باید از «جامعه‌شناسی» به «علوم اجتماعی» تغییر بدین. اسم فعلی شاخه‌های مهم و گسترده‌ای از علوم اجتماعی مثل انسان‌شناسی، جمعیت‌شناسی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، خدمات اجتماعی و... رو نادیده میگیره و عملاً یکی از شاخه‌هاش رو مهم طلقی میکنه و روی همون تمرکز میکنه.
البته نمیدونم اینجا جاش بود، یا چون بحث بنیادی‌ای ه باید جای دیگه‌ای مطرح ش می‌کردم. :-?
منم این رو خیلی وقت پیش پیشنهاد دادم ولی موثر واقع نشد . خیلی از انجمن ها هستن که که عنوانشون باید اصلاح بشه مثل تاریخ و تمدن ، مسائل اعتقادی و ...!

بالا