• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات دارویی

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : سوالات دارویی

به نقل از سارا کانر :
مرتب خوردنشه منظورت دیگ؟مثن ماهی ی بارم مشکل داره؟من هروخ استرس میگیرم مامانم بم پروپرانولول میده!!
بزار تو خصوصی میگم بهت. اینجا درست نیست. یه سری اطلاعات باید بگیرم و یه سری توصیه کنم.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

بچه ها گفته بودن باعث شل شدن عروق میشه درسته ؟ الان من طبق تجویز پزشک باید هر شب یکی بخورم و تا الانم خوردم اما از این عوارضش میترسم

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sadlove :
بچه ها گفته بودن باعث شل شدن عروق میشه درسته ؟ الان من طبق تجویز پزشک باید هر شب یکی بخورم و تا الانم خوردم اما از این عوارضش میترسم
اولا که اینو یادت باشه هیییچ دارویی بدون عارضه نیست، این شل شدن عروق رو من نشنیده بودم 8-> خوب ببین مکانیسم این دارو همینه که دیواره رگ رو گشاد کنه تا فشار خونت بالا نره و به مغز و کلیه و ،،اسیب بزنه.
منظورشون اینه کلا همیشه شل بشه دیواره عروقت بعدا که قطع کنی دردسر بشه؟ نه همچین چیزی نیست.
نگران نباش داروی پراستفاده ای هست.

amir gh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
عــلامه حلـــــی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از سارا کانر :
مرتب خوردنشه منظورت دیگ؟مثن ماهی ی بارم مشکل داره؟من هروخ استرس میگیرم مامانم بم پروپرانولول میده!!
واقعا برای هر بار استرس گرفتن خیلی استفادش زیاد میشه. بعدش هم یه قرص کامل معمولا خیلی اثرش زیاده و سعی کنید یک چهارم یا حداکثر نصفشو استفاده کنید.
به نقل از sadlove :
واقعا مکانیسمش همینه که گفتن اما یه جنبه پنهانش که خیلی کم بهش اشاره میشه اینکه این قرص عمر رو در حد چند سال کاهش میده. این حرف من نیست و میتونید از چند تا دکتر با وجدان کاری زیاد بپرسید و تو اینترنت هم زیاد منبع در موردش هست.
واقعا سعی کنید تا جایی که میشه کم مصرف کنید چون کنار گذاشتنش واقعا سخته.

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من واقعا دوست ندارم چیزی بگم که ناراحت بشید خیلی محترمانه رد می کنم فرمایش شما رو.
فردی که براش دارو تجویز شده برای کاهش طپش قلب و کاهش فشار خون، در صورت عدم مصرف ممکنه ضربان قلب بالا و فشار خون بالا بهش اسیب بزنه،

هرچند خود من باشم در شرایط مشابه اول به یک پزشک ایورودا یا طب سنتی مراجعه میکنم شاید راهکار غیر دارویی داشتن.

بچه ها من تو این فروم واقعا با همه محترمانه صحبت میکنم واقعا توقع ندارم بیایید وجدان کاری زیاد رو بلد کنید. :| الان من وجدان کاریه کم دارم؟ بعد همکار من که عکس حرف من رو زده( و واقعا سوادش زیر سواله با این حرفش )وجدان کاریش زیاد بوده الزاما، چون گفته این دارو این خطرات رو داره؟

amir gh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
عــلامه حلـــــی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از ملکه شیشه ای :
من واقعا دوست ندارم چیزی بگم که ناراحت بشید خیلی محترمانه رد می کنم فرمایش شما رو.
فردی که براش دارو تجویز شده برای کاهش طپش قلب و کاهش فشار خون، در صورت عدم مصرف ممکنه ضربان قلب بالا و فشار خون بالا بهش اسیب بزنه،

هرچند خود من باشم در شرایط مشابه اول به یک پزشک ایورودا یا طب سنتی مراجعه میکنم شاید راهکار غیر دارویی داشتن.

بچه ها من تو این فروم واقعا با همه محترمانه صحبت میکنم واقعا توقع ندارم بیایید وجدان کاری زیاد رو بلد کنید. :| الان من وجدان کاریه کم دارم؟ بعد همکار من که عکس حرف من رو زده( و واقعا سوادش زیر سواله با این حرفش )وجدان کاریش زیاد بوده الزاما، چون گفته این دارو این خطرات رو داره؟
من اصلا قصدم مقایسه شما با فرد دیگه ای نبود..لزوما بلد کردن هم برای تاکید روی این موضوع بود که هر دکتری دلش نمیسوزه که همه عوارض رو به بیمار بگه مگر اینکه وجدان کاریش خیلی زیاد باشه.
سایت webmd معمولا عوارض رو اگه خیلی شایع باشن میگه اما در مورد قرص مورد بحث ما بعد از گفتن تمام ضرراش تاکید میکنه که حتما دکترتون فوایدش رو به عوارضی که داره ترجیح داده و این جملش فکر نکنم هدفی جز گفتن اینکه دارو رو سر خود و حتی برای استرسای شایع و غیر جدی مصرف نکنید، باشه!!!
Remember that your doctor has prescribed this medication because he or she has judged that the benefit to you is greater than the risk of side effects.[/quotehttp://www.webmd.com/drugs/2/drug-10404-9168/propranolol-oral/propranolol-oral/details#side-effects
http://www.webmd.com/drugs/2/drug-10404-9168/propranolol-oral/propranolol-oral/details#side-effects

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

یه سوالی دارم درمورد امپول هایی که توی کشور هست ..این امپول ها میکروب های ضعیف شده هستند یا همون هایی که از طریق مهندسی ژنتیک ساخته میشه و بی خطره؟
خیلی جالبه اگه بعد اینهمه مدت بازم از ویروس های کشته یا ضعیف شده برای درست کردن امپول استفاده بشه که اخرش هم باعث مشکلاتی مثل این بشن
من فریبا هستم مادر امیر بابک هشت ساله
دلیل این که مشخصات میگم بخاطر این که میخوام تجربه تلخی که داشتم رو در اختیار شما بذارم، گرچه هنوز با عواقبش در جنگیم ولی فقط توکل به خدا داریم وامید به دعای شما دوستان
پسر من روز بیستم مرداد امسال مبتلا به سندرمی شد بنام میلرفیشر، یک بچه کاملا سالم که کلاس کاراته میرفت ولی به یکباره در ظرف شش ساعت تمام حرکات ماهیچه های محیطی وعلاوه بر ان بلع وگگ را از دست داد. پسر من ۳۶روز در ای سی یو بیمارستان بعثت همدان بستری شد.
روزگار خیلی بدی بود حتی گاهی تنفسش نیز دچار مشکل میشد ولی خداوند بما لطف کرد و بابک اینتوبه(تنفس مصنوعی)نشد بابک 20روز چشمانش بسته بود و۵۲ روز منع اب وغذا بود چون احتمال خفگی داشت.. فقط سرم درنهایت با امپول مخصوص وپلاسما فرز جواب داد و بعداز ۳۶روز از بیمارستان مرخص شد... الان خانه است
دیدش برگشته، کم کم بلع وسرفه وعطسش برگشت ولی مدام فیزیو تراپی میشه . حرکات در دستانش برگشته ولی انگشتانش هنوز نه وفعلا قادر به راه رفتن نیست.. امیدمان به خداست تا خواهرش دیماه به دنیا میاد بابک هم سرپا بشه....
ولی مامانهای گل برای خودم مهم بود بدونم چرا این بلا سر عزیز من امده خیلی تحقیق کردیم ،انواع ازمایشات حتی تا المان هم رفت. این بیماری در نتیجه عفونت ویروسی یا انفولانزا یا سرما خوردگی ایجاد میشود در حالیکه بابک در تابستان هیچ کدام از اینها را نداشت.
در نهایت یکی از اشنایان که خانم دکتری بودند دوسال پیش به این بیماری مبتلا شده بودند به دیدار ما امد وایشان عنوان کردند علت را در یکی ازکلینیکهای امریکا بعد از سه ماه تحقیق روی ایشان مشخص کردند : واکسن انفولانزا!!!
بابک به توصیه دکترهاش واکسن انفولانزا زد ولی افسوس که تجمع عفونت، ویروسی بود و برای بدن خودایمنی ایجاد میکند که بدترین حالت است زیرا واکسن انفولانزا تب نداره این ویروس میره وروی رشته های عصبی مینشینه بعد از مدتی گلبولهای سفید انرا شناسایی میکنند حمله که میکنند باعث پاره شدن غلاف میلین اعصاب میشود..
در امریکا گفته بودند که ما در این مملکت به این وسعت تنها واکسن انفولانزا را به ۱)پیرمردان و پیرزنهای بالای شصت سال که توان عفونت ندارن۲)بیماران سرطانی۳)بیماران هپاتیت وایدزی و درنهایت بیمارانی که درمانی ندارند تجویز میکنیم! حتی ما عقیده داریم که کودک ۲ روزه که متولد میشود تحمل انفولانزا را دارد !چرا شما در ایران آن را براحتی تهیه واستفاده میکنید؟

خواهش میکنم سه روز تب یا یک هفته انفولانزا بچه را کاملا وبه صورت طبیعی ایمن میکند ولی واکسن کاملا به بدن املای غلط میدهد.
به گفته کلینیک امریکایی واکسن شما را در برابر یک نوع سرما خوردگی ایمن میکند ودربرابر۹۹نوع دیگر که توانستیم شناسایی کنیم خود ایمن میشوید که بسیار خطر ناک هست

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از رضــــــــــــــــــا...N :
یه سوالی دارم درمورد امپول هایی که توی کشور هست ..این امپول ها میکروب های ضعیف شده هستند یا همون هایی که از طریق مهندسی ژنتیک ساخته میشه و بی خطره؟
خیلی جالبه اگه بعد اینهمه مدت بازم از ویروس های کشته یا ضعیف شده برای درست کردن امپول استفاده بشه که اخرش هم باعث مشکلاتی مثل این بشن
هزینه داروهای نوترکیب زیاده؛مخصوصاً تو ایران که خیلی این علم پیشرفت نکرده و تحقیقاتشون کمه تو این زمینه.البته الان سرعت پیشرفتشون زیاده.
اما کلا من شنیدم که تو خیلی از کشورهای مدرن و جهان اول هم از واکسن های قدیمی استفاده می کنن.البته بعضی از واکسن ها برای کاهش خطرشون با استفاده سم باکتری/ویروس تولید می شن.

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

واکسن انفولانزایی که الان در کشور داریم اینفلوواک هست که هلندیه و انتی ژنه و نمیتونه بیماریزا باشه.

امپول هم خیلی عبارت کلی هست، بهتر هست بفرمایید واکسن.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از رضــــــــــــــــــا...N :
منظورت از امپول، واکسن عه دیگه؟
داروهای نو ترکیب م الزاما بیخطر نیستن، هر فراورده دارویی چه گیاهی (طبیعی)، چه شیمیایی و چه نوترکیب؛ میتونه عوارض جانبی و ناخواسته ای داشته باشه
در مورد واکسن باید گفت ک نوع واکسن با توجه ب عامل پاتوژن و هدف درمانی (بخونین پیشگیری!) و الزامات اقتصادی-مدیریتی مشخص میشه، یعنی چی؟ یعنی علیه هر عاملی نمیشه واکسن کشته شد، تضعیف شده، سم ضعیف شده و نوترکیب ساخت. علیه بعضی عوامل پاتوژن فقط میشه یه نوع واکسن ساخت.

از زمان ادوارد جنر (رحمة الله علیه!) تا زمان حال، واکسیناسیون چندین بیماری مختلف رو ریشه کن کرده (حالا یه جهانی مث ابله یا منطقه ای مث فلج اطفال)، افراد زیادیُ از مرگ نجات داده یا کیفیت زندگیشونُ بالا برده؛ و از همون زمانای قدیم همیشه انتقادای بعضا شدید و مخالفتای زیادی با واکسن و واکسن زده بوده. خب همیشه ادمای بیسواد زیادی هستن ک جز مخالفت کردن و سنگ جلوی پای این و اون انداختن کار دیگه بلد نیستن

انفولانزا برای عموم افرادبیماری خطرناکی نیست، واکسن علیه اون صرفا جنبه افزایش کیفیت زندگی داره؛ جدای از این مسئله ویروس انفولانزا از اون دسته ویروسایی ک ب لحاظ ژنتیکی دائما در حال تغییرات بزرگ و کوچیک هست، اصطلاحا genetic shift & drift. همین باعث پیچیده شدن طراحی و سنتز واکسن میشه. و همینطور عدم ایمنی دائمی. اگ کسی بار اریون بگیره دست کم تا چندین سال و حتی تا اخر عمرش دیگه مبتلا نمیشه ولی در مورد انفولانزا ب هیچ وجه این طور نیست. بخاطر تغییرات ژنتیکی ویروس، ایمنی زایی انفولانزا موقتیه.
اینم بگم ک تو بازار 2نوع (اصلی) واکسن انفولانزا موجوده، یکی اسپری نازال (دماغی) و یکی ویال تزریقی، اولی نوترکیب عه ولی دومی ویروس کشته شده. البته انواع دیگه م هست

در جواب اون خانمی ک گفته تو ایالات متحده واکسن انفولانزا خیلی محدود تجویز میشه:
Seasonal flu shots are recommended for everyone ages 6 months and older, according to the Centers for Disease Control and Prevention.

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من اصلاح می کنم.
این علایم که گفتند، علایم مربوط به سندرم گیلن باره هست، و از هر یک میلیون نفر که واکسن تزریق می کنن یک نفر یا دونفر رو درگیر کرده.

بالا