• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقدی بر کتاب اندیشه اسلامی

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
درود!
همتون این کتاب رو خوندین تو دانشگاه یا در اینده نزدیک خواهید خوند....
خوب شاید بشه گفت تخصصی ترین کتاب فلسفی اعتقادی که در طول دوره تحصیلمون خوندیم این کتاب هست...
بیایید قبل از شروع شدن دانشگاه قسمت هاییشو نقد کنیم....
( بچه ابتدایی طور که قبل از شروع شدن مدرسه ها با ذوق و شوق کتاباشونو میخونن :D :-" )
من یه قسمتهایبشو میذارم هر چند مدت یه بار شما بیایین نقدش کنین....

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : نقدی بر کتاب اندیشه اسلامی

یه دو سه باری نگاه کردم به اسم انجمن که مطمئن شم اشتباه نمیکنم! :D
جداً به نظرت کتاب اندیشه در حدی ه که بخواد تو انجمن فلسفه و منطق بررسی بشه؟ فکر میکنم اگر هم قرار به بررسی باشه، انجمن مسائل اعتقادی خیلی مناسب‌تره تا اینجا.

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")

به نقل از ریـحـانـه :
یه دو سه باری نگاه کردم به اسم انجمن که مطمئن شم اشتباه نمیکنم! :D
جداً به نظرت کتاب اندیشه در حدی ه که بخواد تو انجمن فلسفه و منطق بررسی بشه؟ فکر میکنم اگر هم قرار به بررسی باشه، انجمن مسائل اعتقادی خیلی مناسب‌تره تا اینجا.

درواقع اون قسمت‌هایی که برهان‌های وجود خدا رو بررسی می‌کنه قراره این‌جا بررسی شن. می‌تونیم هم جنبه فلسفی بدیم بهشون هم جنبه اعتقادی. این‌جا از منظر فلسفه نگاه می‌کنیم به کتاب.
+ حالا اصولا همه چی رو می‌شه با فلسفه بررسی کرد :-" به نقل از راسل:
.The point of philosophy is to start with something so simple as not to seem worth stating, and to end with something so paradoxical that no one will believe it
:))

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از p0uya :
درواقع اون قسمت‌هایی که برهان‌های وجود خدا رو بررسی می‌کنه قراره این‌جا بررسی شن. می‌تونیم هم جنبه فلسفی بدیم بهشون هم جنبه اعتقادی. این‌جا از منظر فلسفه نگاه می‌کنیم به کتاب.
+ حالا اصولا همه چی رو می‌شه با فلسفه بررسی کرد :-" به نقل از راسل:
.The point of philosophy is to start with something so simple as not to seem worth stating, and to end with something so paradoxical that no one will believe it
:))
منظورتون اون یک فصل از کتاب اندیشه‌ی ۱ ه که صرفاً‌ یک سری برهان تکراری که تو دینی دبیرستان هست رو ذکر کرده؟ خب این مدل بحث‌ها بارها و بارها تو انجمن‌ها و تاپیک‌های مختلف فروم طرح و بررسی شده. فقط اگر تو همین انجمن بخوام مثال بزنم، تو تاپیک‌های:
برهانی برای وجود خدا [رده:هستی‌شناسی]
اثبات یا نقیض وجود خدا
خدا
به طور مستقیم یا غیرمستقیم به این موضوع پرداخته شده. حتی یک تاپیک با عنوان براهین اثبات وجود خدا وجود داشته که به نظر میاد به دلیل کافی بودن تاپیک‌ها برای این موضوع، قفل شده.
حالا اگر تمایل دارین به طور خاص این برهان‌ها رو از دید این کتاب بررسی کنین باز هم به‌نظرم جاش اینجا نیست. شاید مطرح کردنش تو انجمن فارغ التحصیلان و دانشگاه بهتر باشه.
+درسته، همه چیز رو «میشه» با فلسفه بررسی کرد. ولی مسئله‌ی من اینه که آیا هر چیزی «ارزش» این بررسی رو داره یا نه. و جمله‌ی راسل هم درسته. اما simple بودن متفاوته با بی‌ارزش یا کم‌ارزش بودن. در واقع، هر چیز simpleای لزوماً ارزش کمی نداره. :D البته اینم بگم که این ارزشمند بودن یا نبودن رو من از دیدگاه خودم دارم میگم. شاید نظر شخص x با من متفاوت باشه و در این صورت مسئله فرق میکنه.

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")

به نقل از ریـحـانـه :
منظورتون اون یک فصل از کتاب اندیشه‌ی ۱ ه که صرفاً‌ یک سری برهان تکراری که تو دینی دبیرستان هست رو ذکر کرده؟ خب این مدل بحث‌ها بارها و بارها تو انجمن‌ها و تاپیک‌های مختلف فروم طرح و بررسی شده. فقط اگر تو همین انجمن بخوام مثال بزنم، تو تاپیک‌های:
برهانی برای وجود خدا [رده:هستی‌شناسی]
اثبات یا نقیض وجود خدا
خدا
به طور مستقیم یا غیرمستقیم به این موضوع پرداخته شده. حتی یک تاپیک با عنوان براهین اثبات وجود خدا وجود داشته که به نظر میاد به دلیل کافی بودن تاپیک‌ها برای این موضوع، قفل شده.
حالا اگر تمایل دارین به طور خاص این برهان‌ها رو از دید این کتاب بررسی کنین باز هم به‌نظرم جاش اینجا نیست. شاید مطرح کردنش تو انجمن فارغ التحصیلان و دانشگاه بهتر باشه.
+درسته، همه چیز رو «میشه» با فلسفه بررسی کرد. ولی مسئله‌ی من اینه که آیا هر چیزی «ارزش» این بررسی رو داره یا نه. و جمله‌ی راسل هم درسته. اما simple بودن متفاوته با بی‌ارزش یا کم‌ارزش بودن. در واقع، هر چیز simpleای لزوماً ارزش کمی نداره. :D البته اینم بگم که این ارزشمند بودن یا نبودن رو من از دیدگاه خودم دارم میگم. شاید نظر شخص x با من متفاوت باشه و در این صورت مسئله فرق میکنه.

واقعیتش من نخوندم کتاب رو، منتظرم مینا قسمت‌هایی که مدنظرش هست رو بزاره ببینم قراره در مورد چی بحث کنیم. اون تاپیک‌هایی هم که ارجاع دادی خیلی کلی بحث کردن، مثلاً اثبات یا نقیض وجود خدا هر دلیلی برای قبول و رد ماجرا رو تو یه تاپیک بحث کرده، این برای اونایی که می‌خوان با این مسایل آشنا بشن نامطلوبه که برن و شصت هفتاد صفحه پست رو بخونن بی این‌که خودشون بتونن بحثی کنن (می‌تونیم به نوعی بگیم این تاپیکا درواقع دارن می‌رن تو آرشیو)، تاپیک‌های جهت داری مثل این تاپیک می‌تونه به بچه‌ها کمک کنه به‌تر تو کلاس در مورد این موضوعات با استاد بحث کنن، به موازات این‌که اطلاعات‌شون هم بیش‌تر می‌شه به هر حال. این‌که تو انجمن فارغ التحصیلان بررسی کنیم به نظرم جالب نیس چون داریم دیدگاه منطقی و فلسفی می‌دیم به موضوع اما خب با توجه به روند بحث من اینو در نظر می‌گیرم که انتقال بدم یا نه.
+ حالا بحث ارزش‌مندی تاپیک‌ها یه بحث جداست، اگه تاپیک روند خوبی تو بحث‌ها داشته باشه به نظرم ارزش‌مندی لازم رو داره. یه تصوری که هست اینه که تو انجمن‌ها بخوایم خیلی پرفکت طبقه بندی داشته باشیم بین موضوعات، خیلی ایده آل بحث کنیم، به نتیجه برسیم و بعد قفل کنیم تاپیک رو. به نظرم همین که بحث بشه روی موضوعی کافیه که اطلاعات یک سری آدم بیش‌تر بشه و دیدگاه‌شون وسیع‌تر، این هدف انجمن‌های این‌چنینی هست به زعم من. حالا خود راسل هم گفته که simpleی که not worth stating. منم صرفا نقل قول گذاشتم که یه کم جنبه فان داشته باشه :د

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از p0uya :
واقعیتش من نخوندم کتاب رو، منتظرم مینا قسمت‌هایی که مدنظرش هست رو بزاره ببینم قراره در مورد چی بحث کنیم. اون تاپیک‌هایی هم که ارجاع دادی خیلی کلی بحث کردن، مثلاً اثبات یا نقیض وجود خدا هر دلیلی برای قبول و رد ماجرا رو تو یه تاپیک بحث کرده، این برای اونایی که می‌خوان با این مسایل آشنا بشن نامطلوبه که برن و شصت هفتاد صفحه پست رو بخونن بی این‌که خودشون بتونن بحثی کنن (می‌تونیم به نوعی بگیم این تاپیکا درواقع دارن می‌رن تو آرشیو)، تاپیک‌های جهت داری مثل این تاپیک می‌تونه به بچه‌ها کمک کنه به‌تر تو کلاس در مورد این موضوعات با استاد بحث کنن، به موازات این‌که اطلاعات‌شون هم بیش‌تر می‌شه به هر حال. این‌که تو انجمن فارغ التحصیلان بررسی کنیم به نظرم جالب نیس چون داریم دیدگاه منطقی و فلسفی می‌دیم به موضوع اما خب با توجه به روند بحث من اینو در نظر می‌گیرم که انتقال بدم یا نه.
+ حالا بحث ارزش‌مندی تاپیک‌ها یه بحث جداست، اگه تاپیک روند خوبی تو بحث‌ها داشته باشه به نظرم ارزش‌مندی لازم رو داره. یه تصوری که هست اینه که تو انجمن‌ها بخوایم خیلی پرفکت طبقه بندی داشته باشیم بین موضوعات، خیلی ایده آل بحث کنیم، به نتیجه برسیم و بعد قفل کنیم تاپیک رو. به نظرم همین که بحث بشه روی موضوعی کافیه که اطلاعات یک سری آدم بیش‌تر بشه و دیدگاه‌شون وسیع‌تر، این هدف انجمن‌های این‌چنینی هست به زعم من. حالا خود راسل هم گفته که simpleی که not worth stating. منم صرفا نقل قول گذاشتم که یه کم جنبه فان داشته باشه :د
خب میشه از اون بحث‌های کلی به بحث‌های جزئی‌تری رسید. مثلاً میشه همون وقتی که قراره روی یه بحث تکراری گذاشت رو برای خلاصه کردن مباحث یکی از اون تاپیک‌ها گذاشت. اینجوری که یک نفر اینکه چه مسائلی به صورت کلی تو تاپیک مطرح شده رو توی یک یا چند پست بگه و بعد اگر ابهامی بود روش بحث بشه.
نه خب، اگر بخواد دید منحصراً منطقی و فلسفی باشه که جاش همینجاست. گفتم، اون در صورتی بود که شما بخواین بیشتر روی بررسی خود «کتاب» تمرکز کنین.
یه چیزیم بگم... من خیلی وقته دیگه فعالیت جدی‌ای ندارم تو سمپادیا و نظر خاصی نمیدم. الان هم این تاپیک رو گذرا دیدم و گفتم بگم نظرم رو، چون حقیقتاً‌ فکر میکنم این بحث‌های دوری و تکراری یه جورایی آفت شده. درسته، قطعاً با این بحث‌ها اطلاعات افراد بیشتر میشه و اتفاق مثبتی میفته اما به جای زدن تاپیک جدید برای بحث‌های قدیمی میشه یه نگاهی به تاپیک‌های گذشته انداخت و اونا رو آورد بالا. توی این بحثا احتمالش زیاده که سوال یک نفر تا حد زیادی شبیه یکی دیگه باشه و فرد میتونه با دنبال کردن بحثی که قبلاً‌ پیرامون همون سوال اتفاق افتاده یه سری مسائل رو حل کنه برای خودش. یعنی در واقع فکر میکنم مدیر انجمن میتونه یه سری ترفند به کار ببره که کاربران یه مروری رو اون بحث‌ها داشته باشن. حالا این میتونه در قالب مسابقه برای تشخیص بهترین استدلال تو یه تاپیک خاص یا هر چیز دیگه‌ای باشه. در واقع مسئله‌ م بیشتر «شیوه»ی رسیدن به این هدفه که همون افزایش اطلاعاته که گفتین. این قسمت حرفم جاش بیشتر توی تاپیک انتقادات و پیشنهادات بود البته. :د
+بالاتر هم گفتم که این قطعاً اتفاق خوبیه، اما شاید اگر از راه دیگه‌ای انجام بشه یه جورایی صرفه‌جویی کنه تو وقت و انرژی و باعث شه همون زمان رو روی بحث‌های نوتر و بکرتری بذارین. آره،‌ متوجه شدم. برای همین لفظ «لزوماً» رو استفاده کردم. به عنوان نظر خودم، فکرم این بود که این کتاب از اون ساده‌های ارزشمند نیست. :D

بالا