• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کارگاه اسطوره شناسی

به نظر شما اساطیر تا چه حد در زندگی ما نقش دارن؟

• زیاد

رای‌ها: 6 28.6%
  • کم

رای‌ها: 5 23.8%
  • نمیدونم

رای‌ها: 6 28.6%
  • تاثیری ندارن

رای‌ها: 4 19.0%

• رای‌دهندگان
    21

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : اساطیر یونان و روم

[
به نقل از ریـحـانـه :
بچه‌ها به نظرم بهتره راجع به هرکودوم از اینا بحث بشه تا اینکه هرکس یه سری‌شون رو معرفی کنه. کلا روند بحث و بررسی رو پیش ببرید مفیدتره.

فکر خوبیه، من می گم با آنالیز زئوس شروع کنیم.
خب توی پست های قبلی در مورد تولد زئوس و به پادشاهی رسیدنش صحبت کردیم. حالا به نظر من بهتره در مورد داستانهایی صحبت کنیم که زئوس توش نقش محوری داشته.

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از hassan_m :
نه! زئوس کوچکترین عضو خانوادشون بود چون کرونوس همه ی بچه هاش رو که متولد می شده می خورد ،مادر زئوس هم که نمی خواست این یکی فرزندش هم خورده بشه ;;) به جای زئوس یه سنگ به خورده کرونوس داد (< (کرونوس فک می کرد زئوس رو هم خورده ). پس نتیجه می گیریم زئوس آخرین عضو از خانواده بود که قرار بود خورده بشه!
اره خودمم داشتم مینوشتم به همین نتیجه رسیدم ولی تو یکی از کتاباش یه جا پوسایدون زئوس رو برادر بزرگ خطاب کرد :Dبیخیال. :D

منبع داستان ها مهم نیست ؟
جریان دزدیده شدن آزرخش زئوس خوبه؟

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نقل از This is me :
اره خودمم داشتم مینوشتم به همین نتیجه رسیدم ولی تو یکی از کتاباش یه جا پوسایدون زئوس رو برادر بزرگ خطاب کرد :Dبیخیال. :D

منبع داستان ها مهم نیست ؟
جریان دزدیده شدن آزرخش زئوس خوبه؟
منبع رو اگه بگید خیلی خوب می شه فک کنم.
آره همونو بگو چون از نظر مشابهت با قضیه ی ثور هم جالبه.

amir saidi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
heli 1
شهر
tehran
دانشگاه
ميخواستم يك بحث رو باز كنم اگر مطالعاتي در زمينه ي اساطير يونان و روم باستان داشته باشيد به درجه ي تخيل آن ها پي ميبريد ولي آيا واقعا همه ي اينها تخيلي بوده است ملتي مانند يونان كه اوج علم بوده است اينگونه تخيلاتي و وهم ها را چگونه در ذهن مردمش جاي داده است ؟ميخوام نظر همه رو راجب به اين موضوع بدونم ريشه ي اين افسانه ها چي ميتونسته باشه موجودات فرازميني؟سفر در زمان؟قدرت هاي خارق العاده؟ دانشمنداني كه خيلي فراتر از زمان خودشان ميدانستند ؟واقعا چه چيز؟

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »
پاسخ : اساطير يونان و روم باستان

.. سلام!

من البته مثل برخی! شدیدا شیفته اساطیر یونانی _ رومی نـیستم و مطالعات سربسته ای داشتم درباره شون؛

اما درباره بحثی که مطرح شده و خب محدود به اساطیر روم و یونان نـیست بلکه در همه اساطیر نقاط مختلف دنیا هست .. تا حدی به گفته «الکس دوما» در رمان ژوزف بالسامو عقیده دارم که اساطیر، اون اصل و مایه اولیه شون یک حقیقت بوده؛

یعنی مثلا وقتی صحبت از موجودی میاد که نیمی انسان و نیمی اسب هست در داستان های یونانی، ته مایه اش برمگیرده به نخستین اقوامی که اسب رو رام کردن چندهزار سال پیش و در نبرد ازش استفاده کردن؛ اقوامی ساکن شام فعلی _ شرق مدیترانه!! که این برای مردم جاهای دگ تازگی داشته.

حالا این بحث اساطیری اش هست ؛ اما از جنبه مذهبی هم بخوام بگم؛
در قرآن هم از اقوام مختلفی یاد شده که پیشرفت های شگرفی داشتن و نعمتهای فراوان و بزرگی و شکوه؛ اما هرکدوم به دلیلی ریشه کن شدن و از بین رفته اون تمدن و پیشرفت هاش،
ولی داستان هاش باقی مونده و نقل شده؛ هرچند ممکنه در طول زمان چیزهایی افزوده شده باشه و جنبه اغراق رو بالا برده باشه درباره اون حقیقت .. درحالیکه بازهم مایه اصلی ، یک حقیقت بوده! مثل تمدن بنی اسرائیل در زمان پیامبران حضرت داود و سلیمان(ع).

:)

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

این موضوع زیر مجموعه ای از اساطیر غربی! فکر کنم این موضوع رو میشه با اون یکجا بحث کرد
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,89429.20.html

متشکرم فکر کنم قفل شه

amir saidi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
heli 1
شهر
tehran
دانشگاه

خوشحالم كه بالاخره يكي پيدا شده كه ژوزف بالسامو رو خونده باشه <D= كتابش عاليه و البته در مورد صحبت جناب دارسي اين همه علم و قدرت رو كه شما فرموديد شايد اين تمدن ها داشته اند پس چطوري به كل نابود شدن مثلا چرا هبچ اثري از كاخ حضرت سليمان نمونده و ميگن فقط برخي از افراد ميتونن اين رو ببينن واقعا همه ي حقيقت اينه؟؟؟

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از amir saidi :
خوشحالم كه بالاخره يكي پيدا شده كه ژوزف بالسامو رو خونده باشه <D= كتابش عاليه و البته در مورد صحبت جناب دارسي اين همه علم و قدرت رو كه شما فرموديد شايد اين تمدن ها داشته اند پس چطوري به كل نابود شدن مثلا چرا هبچ اثري از كاخ حضرت سليمان نمونده و ميگن فقط برخي از افراد ميتونن اين رو ببينن واقعا همه ي حقيقت اينه؟؟؟

خب من درباره این مباحث، یه سری عقاید دینی هم دارم که برای خودم سنده خیلیاش، ولی احتمالا برای یسری دوستان اینطور نـباشه! :)

درباره کاخ سلیمان(ع) روایات زیاده، حتا شهری باستانی بنام سبا پیدا شده و البت الان جزئیاتشون نمیدونم!!

حالا باز باید اول مشخص شه صرفا با دلایل باستان شناختی و .. توضیح بدیم و بحث کنیم یا میشه از برهان های دینی هم بهره برد؟! :-?

_ _

کلا رمان های الکس دوما خیلی خوبن اکثرا!! .. اما اون آخراش که پیرمرد بوققققققق دختره رو کشت و ضایع شد و خونشم هدر رفت، خیلی ضدحال بود!!! :-"

.

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

در مورد اینکه چطور به وجود اومدن می شه گفت که دانشمندانشون اونقدرا هم عملکرد جالبی نداشتن و بییشترین کارشون در زمینه ی ریاضیات بود و بیشتر تئوری های علمیشون امروز منسوخ شده(آب،باذ، خاک و آتش فقط یه نمونشه)

داسان از اونجایی شروع می شه که اینا نتونستن یه سری پدیده ها رو توجیه کنن پس پی بردن که یه خدایی در کاره، فقط بعدش گند زدن به کار و برای هر پدیده خدایی در نظر گرفتن و حتی با هم مبادله کردند!!! بعد از مدتی عده ای سودجو (که مشابهشون توی زمان حال اصلا پیدا نمی شه :-" ) اومدن گفتن که ما باید اینا رو عبادت کنیم و براشون قربانب بدیم و بدین تبدیل راحب ها به وجود اومدن و مردم کم کم معابدی هم ساختن و.....
ولی این پایان ماجرا نبود! مردم سوال هایی داشتن مثل اینکه کی بر خدایان فرمانروایی می کنه؟ خدایان چطور به وجود اومدن؟ بعد از مرگ خدایان با انسان چی کار میکنن؟ اگه قربانب ندن چی می شه؟ و هر کدوم از این سوالات افسانه ای جدید رو به وجود آورد و به افسانه های قبلی شاخ و برگ داد و خوب جک و جونورایی مثل اژدها اینا هم که تقریبا توی هر افسانه ای وجود داره.

در مورد کاخ حضرت سلیمان هم فکر کنم یه چند جا رو بهش نسبت دادن به طور قطع نمی شه گفت.

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شــــــــــــــــــــــیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...

به نقل از amir saidi :
ميخواستم يك بحث رو باز كنم اگر مطالعاتي در زمينه ي اساطير يونان و روم باستان داشته باشيد به درجه ي تخيل آن ها پي ميبريد ولي آيا واقعا همه ي اينها تخيلي بوده است ملتي مانند يونان كه اوج علم بوده است اينگونه تخيلاتي و وهم ها را چگونه در ذهن مردمش جاي داده است ؟ميخوام نظر همه رو راجب به اين موضوع بدونم ريشه ي اين افسانه ها چي ميتونسته باشه موجودات فرازميني؟سفر در زمان؟قدرت هاي خارق العاده؟ دانشمنداني كه خيلي فراتر از زمان خودشان ميدانستند ؟واقعا چه چيز؟
من با حرفتون مشکل دارم
کی گفته اونا تو اوج علم بودن ؟؟؟؟؟
در ثانی تمامی الهه های اونا الهام گرفته از الهه های همین ایران باستان خودمونه
به http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,100123.0.html مراجعه کنید

amir saidi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
heli 1
شهر
tehran
دانشگاه

ببخشيد اون خانمي كه فرمودند علم نداشتند بايد بهشون اطلاع بدم كه اين رو يك وقت جاي دبگه اي نگن چون براشون بده يونان مهد علم و فلسفه بوده و شما هر جاي تاريخ رو كه ببينيد فدمتش از مابيشتره و غير ممكن است كه الهه ها م خدايانشون رو از ما گرفته باشند ولي اگر ايتقدر اصرار داريد به سند معرفي كنيد كه مطمئنم وجود نداره و ضمنا بحث در مورد چگونگي وجود خداها بود نه علم

amir saidi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
heli 1
شهر
tehran
دانشگاه

در مورد اینکه چطور به وجود اومدن می شه گفت که دانشمندانشون اونقدرا هم عملکرد جالبی نداشتن و بییشترین کارشون در زمینه ی[color=yellow] ریاضیات بود و بیشتر تئوری های علمیشون امروز منسوخ شده(آب،باذ، خاک و آتش فقط یه نمونشه)

داسان از اونجایی شروع می شه که اینا نتونستن یه سری پدیده ها رو توجیه کنن پس پی بردن که یه خدایی در کاره، فقط بعدش گند زدن به کار و برای هر پدیده خدایی در نظر گرفتن و حتی با هم مبادله کردند!!! بعد از مدتی عده ای سودجو (که مشابهشون توی زمان حال اصلا پیدا نمی شه :-" ) اومدن گفتن که ما باید اینا رو عبادت کنیم و براشون قربانب بدیم و بدین تبدیل راحب ها به وجود اومدن و مردم کم کم معابدی هم ساختن و.....
ولی این پایان ماجرا نبود! مردم سوال هایی داشتن مثل اینکه کی بر خدایان فرمانروایی می کنه؟ خدایان چطور به وجود اومدن؟ بعد از مرگ خدایان با انسان چی کار میکنن؟ اگه قربانب ندن چی می شه؟ و هر کدوم از این سوالات افسانه ای جدید رو به وجود آورد و به افسانه های قبلی شاخ و برگ داد و خوب جک و جونورایی مثل اژدها اینا هم که تقریبا توی هر افسانه ای وجود داره.

در مورد کاخ حضرت سلیمان هم فکر کنم یه چند جا رو بهش نسبت دادن به طور قطع نمی شه گفت

من اين حرف رو قبول دارم يعني اين چيزي هست كه تا 50 سال پيش همه بهش معتقد بودند ولي الان براي مثال به سري نقس رويه زمين هاي مايا ها پيداشده كه خيلي خيلي قديميه و مثل نقاشي هست و معتقد اند كه حتما اون هارو با ارتفاعي خيلي زباد از زمين كشيده اند يا براي مثال بكي از داستان هاي مابا ها اينه كه يك روز يك فردي مياد و به ان ها وعده هايي ميده كه بعد از چند روز بزميگرده و اون ها رو با خودش ميبره و بهشون بك سري كار ياد ميده و مايا ها بعد از اون شروع ميكنند به ساختن معابد براي شمارش روز ها و كار روي نجوم كه به اعتراف ناسا ما الان همچين قدرتي رو نداريم و جالب اينكه گروهي از مايا ها به طور خيلي ناگهاني بدون نشاني از مرگ يا مهاحرت غيب ميشن و نشاني از ان ها پيدا نميشه .ببخشيد راجب مايا ها خيلي حرف زدم چون خودم شروع كردم به خوندن تمدنشون هنوز خيلي داغم

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شــــــــــــــــــــــیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...

به نقل از amir saidi :
ببخشيد اون خانمي كه فرمودند علم نداشتند بايد بهشون اطلاع بدم كه اين رو يك وقت جاي دبگه اي نگن چون براشون بده يونان مهد علم و فلسفه بوده و شما هر جاي تاريخ رو كه ببينيد فدمتش از مابيشتره و غير ممكن است كه الهه ها م خدايانشون رو از ما گرفته باشند ولي اگر ايتقدر اصرار داريد به سند معرفي كنيد كه مطمئنم وجود نداره و ضمنا بحث در مورد چگونگي وجود خداها بود نه علم
ببخشید من نگفتم علم نداشتن
گفتم تو اوج نبودن
فرق این دو رو که میدونین احتمالا ؟؟؟؟ :-w

amir saidi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
heli 1
شهر
tehran
دانشگاه

خوشبختانه من دم ذستتون نيستم مگر نه من رو ميكشديد شمادعوا داريد؟بعدا توي اوج علم زمان خودشون بودن مخصوصا يونان

mnmnm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشمر
پاسخ : اساطیر غربی

بلوتوث اومد کل تاریخ اسطیر رو ریخ رو دایره ولی حقیقت اینا بالاتر ازین حرفاس حرف اینا جای دیگس هدف اینا جای دیگس ما هی میجوییم اینو تو یونان اینورو اونور کابالا یا عرفان یهودی خدا رو یازده بخش میکنه دقیقا این با الگا ها اساطیری منطبقه اکثرا گنده هاشون هول و حوش 11 12 تان
اینا اجنه و شیاطینی بودن که بر کاهنان نازل شدن گفتن ان ربکم العلی اره اینجوری خدایان اومدن نگاه کنین دقت کنین الان من دیدم این تایپیک باوجود اهمییتش خیلی کم روش بحث شده متاسفانا بخش ادبیم به ادبیات روز رو نیاورده اگه نگا کنین تو 40 درصد اینا اسطوره های یونانی هستن من ازشما میپرسم اینا خلاقیت کم اوردن نه اینا نماد معرفی میکنن گایا اورانو کرونوس بترتیب طبیعت اسمان زمان نیستن اینا مردم خدا و حضرت مهدین اینا اومدن با نماد گذاری این اساطیر تو تفکر اخر الزمانی ما بری ن ن برن این اساطیرم اون موقع بیانگر همین بودنا فک کنم بلوتوث که حد اقل کپی کرده بفهمه اگه داستانارو تام خونده باشه الان کرونوس زندانه یه موقعی میاد ولی گایا مینه تو دهنش مردم میزنن تو دهنشون
اینه فراماسونری در عقاید هدف از وجود اینا اینه نماد نماد نماد فقط برای تغییر شکل دادن فکر مردم

f.light

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
پاسخ : اساطیر غربی

من در مورد رب النوع های یونانی زیاد خوندم و چیزی که توجهم رو راجع به اونا جلب کرد این بود که به عنوان موجودی که پرستش می شدن ابدا چیزی رو به عنوان پاک و منزه بودن از گناهان رو نداشتن و در عوض هرکاری دلشون می خواست می کردن و طبق یه مستندی که خیلی وقت پیش دیدم تمام خدایان یونانی و مصری و خدای قوم مایا که اسمش الان یادم نیست همه استعاره دارن به اجنه و قربانی دادن که برای رسیدن به خواسته انجام می شه کاملا با نذر کردن ما فرق داره چون در اکثر موارد ریختن خون یک بی گناه قربانی کردن محسوب می شده.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
بچه ها راجع به اساطیرِ کشور هایِ مختلف چیزی میدونید؟ ؟ ؟
اطلاعاتتون رو به اشتراک بذارید ;;)

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
پاسخ : اسطوره شناسی

اسطوره آنچه خیالی و غیر واقعی است و جنبهٔ افسانه‌ای محض دارد
من قبلن یکی از اسطوره های ترکهارو که خیلی هم خوشم میاد ازش ودوسش دارم تاپیکشو زدم....اکثر اوقات هم اواتارم اون بوده. :D
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,108978.0.html

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

یکی از تاریخی ترین اسطوره ها "گیلگمش" هست
اینجا رو بخونید

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

توی اسطوره شناسی اسکاندیناوی که مربوط می شده به شمال اروپا دنیا به صورت یک درخت به اسم"درخت دنیا" مطرح می شده و ایگدراسیل نام گذاری شده. طبق این اعتقاد این درخت در مرکز جهان قرار داشته و نه دنیارو به هم متصل می کرده. این درخت به سه بخش دنیای فوقانی،میانی و زیرین نقسیم می شده و هرکدوم هم به سه بخش تقسیم میشدن.
بالاترین بخش این درخت "آسگارد" نامیده می شده که تمام خدایان آسیر درش ساکن بودن.
خدایان نورس اول به چند دسته تقسیم می شدن که دو دسته ی مهمشون "آسیر" و "ونیر" بودن. جنگی بین این دو گروه خدایان درگرفت که نهایتاً به صلح ختم شد و ونیرها به آسیرها پیوستند. خدای خدایان آسیر "اودین"نام داشته. اودین فرزاندان و همسرانی داشته که برای هرکدوم افسانه های مفصلی وجود داره.
"وان هایم" در ضلع شمال غربی درخت قرار داشته و ونیرها درش ساکن بودن که البته بعد ازپیوستنشون به آسیرها این منطقه بیشترش به آسگارد پیوست.
میدگارد یکی از بخش های این درخته که انسان های معمولی درش ساکنن که بخش میانی درخته. اما چون مرکز درخته تمام نژادها امکان رفت و آمد به این ناحیه رو دارن.
طبقات دیگه هم شامل موجودات دیگه ای هستند که باز هم هرکدوم توضیحات مفصلی داره.

بالا