• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تکدی گری (گدایی)

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
dhv5_index.jpg

متکدی یا گدا به شخصی میگویند که از طریق روش های روانشناسی وبا تحریک احساسات مردم ویا سماجت بیش از حد مردم را واردا به کمک های مادی میکند....در بعضی از موارد این معضل اجتماعی به صورت سازمان یافته و توسط افراد دارای رفاه مالی انجام میگیرد...

از جمله این روش ها استفاده از باورهای مذهبی مردم و قسم دادن به مقدسات--استفاده از کودکان-- تظاهر به نقص عضو و... است.

تکدی گری در ایران شکل های مختلفی به خود گرفته از جمله :فال گیری-گل فروشی در خیابانها-پاک کردن شیشه ها و...

در قانون اساسی تکدی گری جرم شناخته میشود.
ماده 712 - هركس تكدي را پيشه خود قرار داده باشد واز اين راه امرار معاش نمايد به حبس از يك تا سه ماه محكوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالي مرتكب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذكور كليه اموالي كه از طريق تكدي بدست آورده است مصادره خواهد شد .
ماده 713 - هركس طفل صغير يا غير رشيدي را وسيله تكدي قرار دهد يا افرادي را به اين امر بگمارد به سه ماه تا دوسال حبس و استرداد كليه اموالي كه از طريق مذكور به دست آورده است محكوم خواهدشد .

شما هم تجربه ای درباره روبرو شدن با تکدی گر ها داشتین؟این افراد از چه روشهایی برای احساساتی کردن عابرین استفاده میکنن؟ واکنشتون چی بوده به این قضیه؟
چقدر در جامعه قوانین مربوط به تکدی گری اجرا میشن؟
این معضل اجتماعی دلیلش چی میتونه باشه؟ چه اثراتی روی جامعه خواهد داشت؟
چه پیشنهادی برای ریشه کن شدنش دارین؟

reza7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طباطبایی
شهر
Bonab
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تکدی گری (گدایی)

من خودم بشخصه اکثرن ببینم ی پولی میدم دستشون...بعضیا شیادن ولی بعضیا هم از رو نیازه...وقتی میبینم کسی غرور و عزت نفسشو زمین گذاشته اومده برا این کار
نمیتونم کمک نکنم...ولی پدیده زشتیه وجهه شهرو خراب میکنه و باید بهش رسیدگی بشه.
قوانین تکدی گری ، اینایی ک پست بالا اشاره شد کامل اجرا نمیشن ولی اجرا بشن هم چندان خوب نیست بنظرم.
خیلیاشون محتاج ی لقمه نونن که اینکارو میکنن و با زندانی کردنشون یاد این جمله ویکتور هوگو میفتم که:
"مرا به خاطر تکه نانی به زندان انداختند و حالا چند سال است که در اینجا نان مجانی میخورم"
باید دید ریشه اش چیه...اگه کار ندارن باید ایجاد شه اگه معلولن باید تحت پوشش قرار بگیرن و...

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مهر نود و دو که اومدم تجربی، المپیاد ریاضی بودم

من ازین بچه هایی که میبینم گروهی دارن چیزمیز میفروشن معمولا خرید نمیکنم.
چون فک میکنم باعث میشه بیشتر ازشون بیگاری بکشن.
ولی یه بار دو سه هفته پیش دقیقا وسطه وسطه پیاده رو پام رفت رو یه جعبه ای نگاهم نکردم ببینم چیه رد شدم بعد یکی داد زد جلو پاتو نگاه کن پاتو نذاری رو آدامسای بچه.
برگشتم دیدم یه جعبه پره آدامس وسطه پیاده رو عه شلوغه و به لطف من تقریبا یک چهارم جعبه له شده بود کسی هم به عنوان فروشنده شون حتی اونجا نبود.
بعد که بچه هه اومد من رفتم آدامسایی که له شده بود رو ازش خریدم ولی خب عذاب وجدانم گرفتم، هم بخاطر اینکه ازش خرید کردم هم بخاطر اینکه به هر حال پامو گذاشتم رو وسایلش.
....
تو مترو یه سری بچه ها هستن با لباسای کثیف و پاره که بعضا میان میگن پول میدی برم واسه خودم خوراکی بخرم؟
گاهی هم یه فردی به عنوان مامان مثلا همراهشونه.
ولی بعضیا هم هستن مثلا خودشون دارن یه چیزی میفروشن بچه شون هم باهاشون اومده یه وسیله ی سبک تر گرفته دستش داره میفروشه، لباس مرتب تنشه، نمیاد آویزون کسی بشه که ازش خرید کنن. اینا رو هیچ جوره نباید متکدی حساب کرد، دلسوزی هم به نظرم حتی درست نیست، اگه وسیله ای که دستشه رو نیاز داشتی خب ازش میخری. من سه سال راهنمایی که با مترو برمیگشتم خونه کاملا روند زندگیه یکی از دست فروشا رو دیدم. حتی وقتی شیش ماهه باردار هم بود میومد آدامس میفروخت.بعد تقریبا یه سال ندیدمش باز تو دبیرستان دیدمش. ولی گاهی هم آدما باهاشون بد رفتار میکنن هم اون مامورایی که میفرستن تو مترو.

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از m0rvarid :
....
تو مترو یه سری بچه ها هستن با لباسای کثیف و پاره که بعضا میان میگن پول میدی برم واسه خودم خوراکی بخرم؟
گاهی هم یه فردی به عنوان مامان مثلا همراهشونه.
ولی بعضیا هم هستن مثلا خودشون دارن یه چیزی میفروشن بچه شون هم باهاشون اومده یه وسیله ی سبک تر گرفته دستش داره میفروشه، لباس مرتب تنشه، نمیاد آویزون کسی بشه که ازش خرید کنن. اینا رو هیچ جوره نباید متکدی حساب کرد، دلسوزی هم به نظرم حتی درست نیست، اگه وسیله ای که دستشه رو نیاز داشتی خب ازش میخری. من سه سال راهنمایی که با مترو برمیگشتم خونه کاملا روند زندگیه یکی از دست فروشا رو دیدم. حتی وقتی شیش ماهه باردار هم بود میومد آدامس میفروخت.بعد تقریبا یه سال ندیدمش باز تو دبیرستان دیدمش. ولی گاهی هم آدما باهاشون بد رفتار میکنن هم اون مامورایی که میفرستن تو مترو.
درسته نمیشه برای متکدی ها مرز بندی خاصی مشخص کرد ولی اینایی که مترو ویا کنار خیابونا دستفروشی میکنن هم باید جلوشون گرفته شه.....

ببینین اگه قرار باشه به هر فردیکه از نظر مالی ضعیفه اجازه داده شه قوانین رو به هم بزنه و شغل کاذب درست کنه برای خودش چرخه اقتصاد کشور نابود میشه کلن....به جاش میشه جلوی این افرادو گرفت تا کشور از نظر اقتصادی پیشرفت کنه مغازه ها ومراکز خرید زیاد شن و کار ایجاد شه برای این افراد....

این افراد توی مترو برای فروش محصولاتشون هیچ مالیاتی وعوارضی نمیدن...هیچ پول برقی در کار نیست.....کل در امدشون سود خالصه..خیلیاشونم برخلاف ظاهر شون که فقیر میزنه ثروتمند تر از مغازه دار های توی شهرن.....وجود این افراد در سطح شهر باعث میشه خرید از مراکز فروش رسمی کمتر بشه..همین باعث اخراج پرسنل مغازه ها...ورشکستگی مغازه دار ها .و افزایش انگیزه برای دستفروشی میشه...

از طرف دیگه اینها باعث زشت شدن چهره شهر میشن....شخصی که توی مترو نشسته چه گناهی داره که باید الودگی صوتی اینارو تحمل کنه؟

وجود این افراد باعث زیاد شدن کار اجباری کودکان -دزدی-اعتیاد-سو استفا های جنسی و.... میشه....

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

شما خودت چقد از متروی تهران استفاده کردی؟

+ این حرفایی که زدین صرفا منطقه؟ بدون اینکه وضعیت متروی ما و دستفروش ها رو بررسی کرده باشید؟
و بدون اینکه از اقدامات شهرداری خبر داشته باشید؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از مينا :
درسته نمیشه برای متکدی ها مرز بندی خاصی مشخص کرد ولی اینایی که مترو ویا کنار خیابونا دستفروشی میکنن هم باید جلوشون گرفته شه.....

ببینین اگه قرار باشه به هر فردیکه از نظر مالی ضعیفه اجازه داده شه قوانین رو به هم بزنه و شغل کاذب درست کنه برای خودش چرخه اقتصاد کشور نابود میشه کلن....به جاش میشه جلوی این افرادو گرفت تا کشور از نظر اقتصادی پیشرفت کنه مغازه ها ومراکز خرید زیاد شن و کار ایجاد شه برای این افراد....

این افراد توی مترو برای فروش محصولاتشون هیچ مالیاتی وعوارضی نمیدن...هیچ پول برقی در کار نیست.....کل در امدشون سود خالصه..خیلیاشونم برخلاف ظاهر شون که فقیر میزنه ثروتمند تر از مغازه دار های توی شهرن.....وجود این افراد در سطح شهر باعث میشه خرید از مراکز فروش رسمی کمتر بشه..همین باعث اخراج پرسنل مغازه ها...ورشکستگی مغازه دار ها .و افزایش انگیزه برای دستفروشی میشه...

از طرف دیگه اینها باعث زشت شدن چهره شهر میشن....شخصی که توی مترو نشسته چه گناهی داره که باید الودگی صوتی اینارو تحمل کنه؟

وجود این افراد باعث زیاد شدن کار اجباری کودکان -دزدی-اعتیاد-سو استفا های جنسی و.... میشه....

شما میفرمایید که دست‌فروشی نکنند٬ پس چیکار کنند؟! :د

به نظرم بهتره بررسی بشه که چرا گدایی وجود داره؟!آیا علتش فقره؟!
چرا فقر وجود داره؟!ریشه‌های اختلاف طبقاتی و فقر چیا هستن؟

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از m0rvarid :
شما خودت چقد از متروی تهران استفاده کردی؟

+ این حرفایی که زدین صرفا منطقه؟ بدون اینکه وضعیت متروی ما و دستفروش ها رو بررسی کرده باشید؟
و بدون اینکه از اقدامات شهرداری خبر داشته باشید؟
تا حالا استفاده نکردم......ببینین اینکه من از مترو تهران استفاده نکردم دلیل نمیشه حرفام اشتباه باشن......صرفن هم توی تهران نیستن...همه شهر ها دستفروش کنار خیابون داریم...
فکر نکنم شهرداری اقدام مناسبی انجام بده.....مواردیکه باهاش روبرو شدم من در حد تذکر بود که بساطتونو جمع کنین.
به نقل از əlireza :
شما میفرمایید که دست‌فروشی نکنند٬ پس چیکار کنند؟! :د

به نظرم بهتره بررسی بشه که چرا گدایی وجود داره؟!آیا علتش فقره؟!
چرا فقر وجود داره؟!ریشه‌های اختلاف طبقاتی و فقر چیا هستن؟
ببینین وجود یک چیز اشتباه در جامعه نباید باعث بشه چیزهای اشتباه دیگه ای نهادینه شه تو جامعه و حمایت هم بشه ازشون........ما تو کشور بی کاران زیادی داریم ولی این نباید باعث گسترش دستفروشی بشه.....خود این دستفروشی تشدید میکنه بی کاری رو به جای بهتر کردنش...

خیلی وقته که وام هایی با سودهای کم در نظر گرفته میشه برای افرادیکه توان مالی مناسبی ندارن تا شروع کنن به کار در حوزه صنایع دستی.....به نظرم بهتره شهرداری این افراد رو با احترام جمع کنه وجلسه وسخنرانی توجیهی بذاره براشون برای استفاده از این وام ها یا راهکار های دیگه ای رو پیشنهاد بده....

همیشه ریشه تکدی گری فقر نیست.هستن افرادیکه توان کار کردن دارن یا توانایی مالی دارن ولی چون قسمت زیادی از عمرشون رو به این کار مشغول بودن عادت شده براشون این...
...
البته که باید دلایل فقر بررسی شن و از بین برن...ولی وضعیت اقتصادی کشور طوری هست که این هدف تا سالهای زیادی غیر ممکن به نظر میرسه....
ایا درست هست که این همه سال با تکدی گر ها ودستفروشها برخورد نشه وبهشون اجازه فعالیت داده شه؟

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از مينا :
متکدی یا گدا به شخصی میگویند که از طریق روش های روانشناسی وبا تحریک احساسات مردم ویا سماجت بیش از حد مردم را واردا به کمک های مادی میکند....در بعضی از موارد این معضل اجتماعی به صورت سازمان یافته و توسط افراد دارای رفاه مالی انجام میگیرد...

از جمله این روش ها استفاده از باورهای مذهبی مردم و قسم دادن به مقدسات--استفاده از کودکان-- تظاهر به نقص عضو و... است.
منم میگم باید متکدی ها رو جمع کنن ولی بقیه نه به هیچ وجه نباید فروشنده های کنار خیابون و فروشنده های مترو رو متکدی حساب حساب کرد. پیرمردی که میتونه یه چیز سبک و مورد نیاز مثه باتری بیاره ولی بجاش فال میاره که هیچ استفاده ای واسه مردم نداره متکدیه باید باهاش برخورد کرد. یه بسته ی صد تایی فال حافظ پنج هزار تومنه و هر کدومشو با هر کلکی شده هزار تومن به شما میفروشن.در نهایت از صدهزارتومنی که درمیارن، نود و پنج هزارتومنش سوده. ولی کسی که داره لوازم مورد نیاز مردمو میفروشه چی؟ کسی که کنار خیابون داره خودش لیف میبافه و میفروشه رو باید جلو شو بگیرن بدون اینکه هیچ امکاناتی بهش بدن؟
به نقل از مينا :

شما خیلی چیزا رو ندیدید و خیلی از چیزایی که بهتون گفته شده رو باور کردید.
من کل سه ساله راهنمایی م مسیر برگشتنم از مدرسه به خونه یه مسیر یک ساعت و چهل و پنج دیقه ای بود که یک ساعت و ربعش تو مترو میگذشت. اونم تو شلوغ ترین ساعت یعنی زمان تعطیلی ادارات.
فروشنده های مترو خیلیاشون صبحا تو ساعت خلوت مترو اصن نمیان چون کلی باید راه برن و کلی وسیله دنبال خودشون بکشن و فروششون هم به شدت کمه. خیلیاشون دقیقا میذارن تو ساعت شلوغی مترو میان.

من نمیگم اذیت نشدم؛ تو شلوغی ای که حتی نمیتونستم کوله پشتی سنگینمو بذارم زمین مرتب باید جابجا می شدم که فروشنده ها بتونن رد شن. شده سردرد داشته باشم و صدای دست فروشا به اندازه ی صدای حرف زدن آدمایی که کنارم وایسادن واسم آزار دهنده باشه.حتی شده فروشنده ها با هم یا با بقیه ی مردم یا مسئول مترو دعواشون شده و کلی دردسر درست کردن.

ولی کسی رم دیدم که میدونستم دو هفته بعد باید عمل بشه و داشت دست فروشی میکرد. «اینطوری نبود که بگه من قراره عمل شم بیاین ازم خرید کنید، اینو با تکدی گری اشتباه نگیرید، من یه طور دیگه ای متوجه شدم.» کسی رو دیدم شیش ماهه بار دار بود داشت آدامس میفروخت. به وفور دیدم آدمایی که به خاطر چکی که خودش یا همسرش کشیده میاد یه مدت دستفروشی میکنه تا چکش پاس شه. کسی رو دیدم که فروش مغازه ش کفاف اجاره شو نمیداده مغازه شو پس داده دست فروش شده.

با همه ی اذیتایی که شدم نمیگم باید جمعشون کرد و با این که دارن به چرخه ی اقتصادی هم ضربه میزنن مخالفم.
قشری هم هستن که توانایی خرید از مغازه ها رو ندارن. فروشنده های مترو مشتری های خاص خودشون رو دارن کسی که میره صد تومن پول ضد آفتاب میده، شصت تومن پول رژ لب میده نمیره از دستفروش مترو لوازم آرایش بخره. لباسایی که میفروشن کیفیتش با چیزی که تو مغازه س فرق داره و با قیمت کمتری هم میفروشن. اتفاقا به نظرم باید با اون مغازه داری که همون لباسو با همون کیفیت با قیمت خیلی زیاد«دو سه برابر هزینه ای که خودش پرداخت کرده» میفروشه برخورد کرد.
به نقل از مينا :
بازم میگم دست فروشا رو نباید با متکدی ها اشتباه گرفت. ماه رمضون سه چهار سال پیش یه نفرو به اسم دست فروش تو مترو گرفتن تو کیفش چن تا موبایل مسروقه پیدا کردن. ایشون شغلش دزدی بوده نه اینکه از دستفروشی به دزدی رسیده. نمیشه هم بگیم چون بعضیا به اسم دستفروشی میان دزدی تو قسمت های شلوغ پس باید کلا جلوی دستفروشی گرفته بشه. این چیزایی که گفتین رو تکدی گری باعث میشه نه دست فروشی.

به نقل از مينا :
فکر نکنم شهرداری اقدام مناسبی انجام بده.....مواردیکه باهاش روبرو شدم من در حد تذکر بود که بساطتونو جمع کنین
راجع به دستفروشای خیابون من دو تا برخورد دیدم یکی اینکه مجبورشون میکنن بساطشونو جمع کنن یکی اینکه باج میگیرن و میذارن به کارشون ادامه بدن
تو مترو هم گاهی میان همه ی وسایل دست فروشو ازش میگیرن.
بعضی وقتا میرن تحویل شهرداریش میدن و دست فروش فرداش میتونه برو وسایلشو از شهرداری تحویل بگیره.
بعضی وقتا هم بدون اینکه گزارشش رو به شهرداری بفرستن خودشون همه ی وسایل اون بنده خدا رو برمیدارن.
من عدد و آمار ندارم بگم هر کدومش چقد پیش میاد.
به نقل از مينا :
البته که باید دلایل فقر بررسی شن و از بین برن...ولی وضعیت اقتصادی کشور طوری هست که این هدف تا سالهای زیادی غیر ممکن به نظر میرسه....
ایا درست هست که این همه سال با تکدی گر ها ودستفروشها برخورد نشه وبهشون اجازه فعالیت داده شه؟
فک میکنم به عنوان یه شهروند نباید به متکدیا کمک کنیم تا دولت هم بتونه کم کم جلوشونو بگیره.
ولی راجع به دست فروشی دولت داره یه کارای خوبی انجام میده ولی کافی نیست. نمونه ش پارکینک پروانه که جمعه ها میشه بازارچه و میتونن بیان غرفه هاشو با قیمت خیلی کمی اجاره کنن و وسایلشونو بفروشن. یا تو همون مترو من ایستگاه امام خمینی که میخواستم خط عوض کنم اونجا داخل خود مترو یه بازارچه زده بودن. ولی خب کافی نیست. جمع کردن دست فروشا هم به اونا آسیب میزنه هم به اون قشری که توانایی خرید از مغازه هارو ندارن. دولت کم کم داره سازمان دهی میکنه ولی خب همینطور که گفتین یکم زمان میبره. دست فروشا نیاز به دلسوزیه ما ندارن دارن کار میکنن. کسی اگه لازم داشته باشه چیزی ازشون خرید میکنه. به نظرم تا زمانی که دولت بتونه امکانات بیشتری فراهم کنه هم برای پوشش دهی همه ی دست فروشا هم به نفع قشر ضعیفی که توانایی خرید از مغازه رو ندارن، حضورشون کنار خیابون و مترو و اتوبوس غلط نیست.

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

آدمایی که ساز میزنن یا میخونن چی؟ کار اونا درست ه؟ مطمئنا از نظر قانونی درست نیست ولی عیبی داره که به اونا پول بدیم؟ خصوصن که جاهای زیادی نیست که بتونن قانونی کار کنن

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از دایناسور :
آدمایی که ساز میزنن یا میخونن چی؟ کار اونا درست ه؟ مطمئنا از نظر قانونی درست نیست ولی عیبی داره که به اونا پول بدیم؟ خصوصن که جاهای زیادی نیست که بتونن قانونی کار کنن
کساییکه با فروش محصول ایکس سود میکنن بدون اینکه مثل مغازه دارها مالیات بدن...در اصل دارن بازار کار اون مغازه دار رو خراب میکنن واین عدالت نیست...
ولی اینایی که اواز میخونن ویا ساز میزنن کارشون طوری نیست که به بقیه ضرری بزنن....نظر شخصی من اینکه کار درسته پول دادن به اینا. :D

ولی من نگاه کردم اینو تو سایتهایی مربوط..این نوع از درامد زایی رو هم تکدی گری حساب کرده...یعنی اوناییکه نوحه میخونن ویا ساز میزنن کنار خیابونا متکدین...

بالا