• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معافیت و کسری خدمت

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
نظرتون راجع به دوره سربازی چیه؟ فکر می کنید خوبه؟ مفیده؟ بده؟ چیز خاصی نیست؟ لازمه واسه مرد شدن؟

موضوعش اصلا واسه پسرا نیست. دخترا هم در معرضش هستند. به هرحال دوست پسر، نامزد و همسر و برادر و حتی فرزندان آینده هم قراره برن سربازی. پس چیزی نیست که دخترا نظری راجع بهش نداشته باشند.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : راجع به سربازی چی فکر میکنید؟

به نقل از میم ح میم دال :
نظرتون راجع به دوره سربازی چیه؟ فکر می کنید خوبه؟ مفیده؟ بده؟ چیز خاصی نیست؟ لازمه واسه مرد شدن؟

موضوعش اصلا واسه پسرا نیست. دخترا هم در معرضش هستند. به هرحال دوست پسر، نامزد و همسر و برادر و حتی فرزندان آینده هم قراره برن سربازی. پس چیزی نیست که دخترا نظری راجع بهش نداشته باشند.

نه برای مرد شدن لزوما نیست، سربازی هدف مشخصی داره، اماده نگه داشتن نیروی ایستاده برای جنگ احتمالی.
تفاوت اینجاست که در کشور های کمی پیشرفته این مدل با خوشی و درامد خوب میگذره و افراد امیدوار هستند که بتونند این مدت رو بگذرونند و میتونن انتخاب کنن وارد کدوم بخش قراره بشند.

توی کشور هایی مثل دانمارک یا نروژ رفتن به سربازی برای مرد و زن برابر هست. توی نروژ برای تمام افراد ( به جز کسایی که بیماری دارند ) اجباری هست. چه مرد چه زن باید همه به سربازی برند. و همه هم بهترین خاطراتشون رو از دوران سربازی دارند، وقتی دبیرستان رو تموم میکنند به سربازی میرند به عنوان یک اردو برای گشتن جاهای مختلف کشور یا سفر توی اب های ازاد، و اگر وارد گارد شاهنشاهی بشند که نواختن یک الت موسیقی رو باید یاد بگیرند.

یا توی دانمارک و سوید به قدری داوطلب سربازی زیاد هست که بعضی ها نوبت بهشون نمیرسه!

سربازی پدیده ی جالب و جذابی قراره باشه، و به نظر من حتا برای هر دو جنس باید اجباری باشه، ولی باید قوانین و رفتار ها و روش های اموزش با روش های اموزش امروزی نزدیک تر بشه. یعنی این تصور که خشن بودن و ترسناک بودن باعث بهتر بودن میشه رو باید فراموش کرد. و در ازای تنبیه اموزش و تشویق رو جایگزینش کرد.

و مثل هر پدیده ی دیگه یا اگر جذاب و جالب نباشه کسی سراغش نمیره. توی ایران سربازی حالت یه تنبیه‌گاه داره به جای یک اردوی اموزشی و تفریحی همینه که کسی سراغش نمیره.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

من یادمه این تاپیک هم قبلا تو سمپادیا بود بعد همه دخترا اومده بودن نوشته بودن :
"سربازی خیلی هم خوبه اصلا ما هم دلمون می خواد بریم" :D

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

در مورد خود سربازی زیاد نظری ندارم ولی روند فعلی تو کشور ما باعث شده کل چرخه زندگی ادم ها بهم بخوره، پسرا که همینجوریشم نسبت به دخترای هم سن رشد کمتری دارند، دو سال از عمرشونو باید به کارای بیهوده بگذرونن و برای قبول نشدن تو همون یکی دو سال اول کنکور خیلی اضطراب داشته باشند که همین ها یک مقایسه نا برابر رو ایجاد میکنه. که مطمءنن به هر دو جنس لطمه میزنه چون همه در یک جامعه زندگی می کنیم.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

من از یه بعد دیگه به قضیه نگاه میکنم :D
سیستم سربازی توی ایران نقطه ضعف های زیادی داره که دوستان بهش اشاره کردن.
ولی توی سالهای اخیر به نظر میرسه نهاد های تصمیم گیرنده به جای اصلاح این ضعف ها دارن از این موضوع برای پیش برد اهداف خودشون استفاده میکنن.

از جمله این هدفها برنامه ریزی برای افزایش جمعیت هست......مثلن شخصیکه ازدواج کنه بعد سربازی بره میتونه تو شهر محل سکونت همسرش بمونه....برای هر بچه فلان ماه از خدمت طرف کم میکنن.....برای افراد متاهل مرخصی زیاد میدن....

درسته شخصیکه تحصیل کرده هست بخاطر معافیت از سربازی این تصمیمو نمیگره که شیش تا بچه داشته باشه....اما توی کشورمون هم خیلیا تحصیل کرده نیستن...وضعیت مالی مناسبی ندارن....
طرف 18 سالگی بدون هیچ پشتوانه مالی ازدواج میکنه وپشت سر هم بچه دار میشه تا فرار کنه از سربازی...هم زندگی خانمشو هم بچه هاشو نابود میکنه به خاطر سیاستهای نادرست حکومت :|

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام
خیلی از پسرا دغدغه اصلیشون خدمت سربازیه
تقریبن همه متفق القولن که سربازی فقط باعث عقب موندگی از زندگی میشه و اصلنم خوب نیس!
واسه همین هرجوری شده باید یجوری پیچوندش
حالا اگه اطلاعات و ترفندایی واسه این کار بلدین با بقیه درمیون بذارین
راهکارایی مثل معافیت نخبگی، پروژه کسری یا هر کلک دیگه

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
پاسخ : معافیت و کسری خدمت

سلام.
فک کنم یه امتحانی هست که سلامت افراد رو تعیین میکنه...یکی ازفامیلها قبل رفتن به این چای خشک میخورد. قلبش معیوب به نظر بیاد....البته به مسولان تست سلامت هم رشوه داد که زیاد گیر ندن......

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از مينا :
سلام.
فک کنم یه امتحانی هست که سلامت افراد رو تعیین میکنه...یکی ازفامیلها قبل رفتن به این چای خشک میخورد. قلبش معیوب به نظر بیاد....البته به مسولان تست سلامت هم رشوه داد که زیاد گیر ندن......
اینا دیگه قدیمی شدن :D
معافیت پزشکی بدرد نمیخوره بعدا دردسر داره

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

تنها راهش اینه با اتوبوس،برین ته دره ..بعد همه بمیرن وفقط شما بمونید و،برای ماسمالی کردن اشتباهات شمارو معاف کنن.. :(

• لایک
امتیازات: Quf

m.h.amini

مهندس
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1!
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
.
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

حاجی من رفتم گواهینامه بگیرم یارو گفت معافی گفتم نه.. گفت نمیشه هم معاف نباشی هج گواهینامه بگیری که.....
بزور میخوان معافم کنن......من نمیخوام =))

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

به نقل از wمحمد حسینw :
حاجی من رفتم گواهینامه بگیرم یارو گفت معافی گفتم نه.. گفت نمیشه هم معاف نباشی هج گواهینامه بگیری که.....
بزور میخوان معافم کنن......من نمیخوام =))

نه، منظورش اینه که یا باید کارت پایان خدمت داشته باشی(معافیت دائم) یا گواهی اشتغال به تحصیل که دال[!] بر معافیت تحصیلیته.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

ببینید آدم باید یه دوره هم سختی هارو تحمل کنه و از سوسول بودن درآد :/ نمیدونم چه کاریه ک همه میخوان بپیچونن. شما 60-70 سال میخواین عمر کنین, 2 سال برای سربازی واقعا خیلی نیست!

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ......... :
یکی از فامیلامون پونزده میلیون داد سربازیشو خرید :-"
چه سالی؟ الان فقط درصورتی میشه خرید که 8 سال از مشمولیتت گذشته باشه و نرفته باشی سربازی، اونم 30 40 ملیونه
به نقل از Thousand Light Years Away :
ببینید آدم باید یه دوره هم سختی هارو تحمل کنه و از سوسول بودن درآد :/ نمیدونم چه کاریه ک همه میخوان بپیچونن. شما 60-70 سال میخواین عمر کنین, 2 سال برای سربازی واقعا خیلی نیست!
شما اینجوری مقایسه نکن
درسته که 60 سال شاید عمر کنیم، ولی همه این مدت مفید نیست
یه بازه ای بین 20 تا 30 سالگی عمر مفیده ماس و زندگی مارو میسازه و این 2سال تو این بازس
تو هنوز تو این موقعیت قرار نگرفتی، تو این بازه ماه به ماهش خیلی مهمه
اگه ذره ای از وختتو هدر بدی ضربه سنگینی میخوری
بعد اینکه کی گفته سربازی بری از سوسول بودن درمیای؟! به هیچ وجه اینجوری نیس هرکی هرجوری بوده همونجوری میمونه
فقط دوسال زندگیت راکد میمونه و سختی الکی تحمل میکنی

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

یکی میگفت معافیت اینکه پسر ارشد باشی و پدرت بالای 60 یا فوت یا از کار افتاده باشه رو هم برداشتن معافیتش رو! :/ صحیه؟ و به طور خاص در مورد از کار افتادگی توضیح بدید. :-?

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

سرباز معلمی هم بد نیست ها بهزاد!
غیر سه ماه آموزشی بقیه اش رو تا ظهر درس میدی بعد وقتت آزاده میتونی یه شغل پاره وقت داشته باشی!
و البته غیر از سه ماه آموزشی میتونی با فوق لیسانس بری ظهر برگردی خونتون بعد از ظهرش کار پاره وقت داشته باشی!
برای پیچوندنش واقعا نظری ندارم جز پروژه گرفتن که اونم بیشتر از ۶ ماه کسر نمیکنه! یعنی یک سال رو در خدمتشون هستیم قطعا!:)))

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

سرباز معلمی میفرستنت جای پرت! اونقدرا هم که به نظر میرسه جالب نیست.

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Ali pasha :
سرباز معلمی هم بد نیست ها بهزاد!
غیر سه ماه آموزشی بقیه اش رو تا ظهر درس میدی بعد وقتت آزاده میتونی یه شغل پاره وقت داشته باشی!
و البته غیر از سه ماه آموزشی میتونی با فوق لیسانس بری ظهر برگردی خونتون بعد از ظهرش کار پاره وقت داشته باشی!
برای پیچوندنش واقعا نظری ندارم جز پروژه گرفتن که اونم بیشتر از ۶ ماه کسر نمیکنه! یعنی یک سال رو در خدمتشون هستیم قطعا!:)))
سربازی عادی هم همینه، صب تا بعدازظهر سر خدمتی بقیش آزادی
پروژه تا 19 ماهم کم میکنه، بستگی به پروژش داره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

ترفندای معافیت پزشکی رو هم اگه کسی میدونه میشه بگید ؟
و اینکه این قضیه که ارشد داشته باشی پروژه بگیری و اینا چیه ؟
و اینکه معافیت پزشکی فقط مال برخی شغلا مشکل اینجاد میکنه نه همه اش!

amir gh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
عــلامه حلـــــی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

اگر هدفتون رفتن به خارج از کشوره,بهترین راه همین معافیته اما واقعا برای ایران موندن و استخدامی خیلی دردسر میشه.
پروژه حتی میتونه 18 ماه هم کسر کنه به شرطی که پروژه رو برای حساس ترین قسمتا(ترجیحا خاتم الانبیا)
و واقعا کاربردی انجام بدین.
+
الان حداقل برای دلخوشی میتونید اموزش تکمیلی رو به جای اموزشی واقعی سربازی توی بسیجای محلتون بگذرونید.
این اموزش تکمیلی که گفتم کلا 20 روزه.ازش غافل نشید چون حتی اگر معاف هم بشید باز اموزشی رو خواهید داشت.

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

اصلا اینجور نیس که معاف بشی و آموزشی هم داشته باشی .من خیلیارو میشناسم معافیت گرفتن و اون دو ماه اموزشی هم نرفتن ،معافیتشون هم پزشکی نبوده.

بالا