• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انگل :د نباشیم!

استقلال بالای 18 ساله ها در ایران ممکن هست؟

• رای‌دهندگان
    33
  • شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
انگلی به نوعی از رابطه همزیستی میگن که در اون یک طرف از دیگری سود میبره و بخشی از انرژی وغذا و زحمات اون یکی طرف رو مصرف میکنه بدون اینکه سودی بهش برسونه.
...
حسی که بعد کنکور وکلن بعد رسیدن به 18 سالگی داشتم کاملن شبیه بود به انگل شدن تو خانواده....
شما هم این حس رو تجربه کردین ایا؟
انگل بودن رو تو چی تعریف میکنین؟خرجی گرفتن از خانواده؟ نداشتن خونه مستقل؟ یا...
....
سوالی که دارم اینکه چیکار کنیم بعد 18 سالگی مستقل باشیم؟ شخص مستقل تو این سن از نظر شما چیه؟
......
مثلن:
چطوری پول جمع کنیم وسرمایه گذاری کنیم تو دوران دانشجویی؟
چطوری با کمترین میزان پولیکه خودمون میتونیم در بیاریم زندگی دانشجوییمونو بگذرونیم؟
چیکار کینم بهمون به چشم یک 18 ساله نگاه شه نه بچه ای که تا دیروز درس میپرسیدن ازش ونمره هاشو چک میکردن؟ ؟

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني
پاسخ : انگل :د نباشیم!

اتفاقا تازگیا داشتم فکر می کردم بازنشسته های خیلی کشورا دنبال توریسم و استراحت و این کاران
بازنشسته های ما اگه بچه هاشون توی خونه هستن ، باید خرج اونا رو بدن ، اگه هم ازدواج کردن ، قرض و قوله خرج های گزافی که براشون کردن رو می دن .

چ وضعشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

خب به نظرم تا حدود زیادی بستگی به خودشون داره. اگر جای دیگه اینطور نیست برای اینکه از حداقل از سن 15سالگی شروع می کنن به کار کردن،بدون در نظر گرفتن خیلی از ملاحظاتی که ما داریم...
ولی خب من تا الان خیلی برای خودم کسب و کار راه انداختم،حتی الان :D . دوستامم اصلا درک نمی کنن که من چرا این کار رو می کنم.
یعنی اکثرا فکر می کنن کسی که مشکل مالی داره باید کار کنه و خیلیاهم فکر می کنن باید به دوران دانشجویی و فارغ التحصیلی برسن بعد.
خوبه یه سری آموزش ـایی داشته باشیم برای اینکه چه طور از هرچیزی کسب درآمد کنیم

arezoo.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
فقط نه فصل مورتیمر خوندم......

من واقعا خیلی دوست دارم که مستقل باشم خودم سختی بکشم خودم به زندگیم نظم بدم کار کنم وغیره ولی اجازه شو ندارم ینی این تابستون حتی خواستم برم یه جایی کارکنم بهم اجازه ندادن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

خب میتونی از خودت شروع کنی :D
مثلا من خیلی مبتدی قالب طراحی می کردم،از دوستای مجازیم سفارش می گرفتم :D قیمت میذاشتم و اینا. یا من تایپ بلدم،پدرم بعضی جزوه های کلاساشو یا کلاسای دیگه رو میاورد تایپ می کردم. البته الان از بیرونم می گیرم دیگه :-" . حتی پاورپوینتای بابامو که درست میکنم به ازای هر اسلاید هزارتومن می گیرم گ،اگر عکس یا انیمیشن داشته باشه هزار و پونصد تومن :-" دیگه حساب کن یه پاور سی صفحه ای پر محتوا و یه عالمه عکس :)) .
برنامه نویسی م انقدر خوب نیست و الا با اونم یه کسب و کاری راه مینداختم :D
مثل کسی که کارای هنری بلده میتونه درآمد فوق العاده ای داشته باشه.
مامانم هنوز خیلی کنار نیومده،فکر میکنه من چیزی میخوام نمیگم بهش. فک میکنه منو باید ببره خرید هر چبی خواستم بخره که خوب شم! :D حتی فکر میکنه افسرده م ...
ولی خب با اینکه مطالعه نداشتم و خیلی موانع دیگه هم بود این پیشرفت چشم گیریه برام تو زمینه ی اقتصاد و فعالیت اقتصادی.
اگر یه ذره جنب و جوش داشته باشی اوناعم کنار میان. کافیه بدونن چرا میخوای کار کنی و درآمد داشته باشی

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
خب میتونی از خودت شروع کنی :D
مثلا من خیلی مبتدی قالب طراحی می کردم،از دوستای مجازیم سفارش می گرفتم :D قیمت میذاشتم و اینا. یا من تایپ بلدم،پدرم بعضی جزوه های کلاساشو یا کلاسای دیگه رو میاورد تایپ می کردم. البته الان از بیرونم می گیرم دیگه :-" . حتی پاورپوینتای بابامو که درست میکنم به ازای هر اسلاید هزارتومن می گیرم گ،اگر عکس یا انیمیشن داشته باشه هزار و پونصد تومن :-" دیگه حساب کن یه پاور سی صفحه ای پر محتوا و یه عالمه عکس :)) .
برنامه نویسی م انقدر خوب نیست و الا با اونم یه کسب و کاری راه مینداختم :D
مثل کسی که کارای هنری بلده میتونه درآمد فوق العاده ای داشته باشه.
مامانم هنوز خیلی کنار نیومده،فکر میکنه من چیزی میخوام نمیگم بهش. فک میکنه منو باید ببره خرید هر چبی خواستم بخره که خوب شم! :D حتی فکر میکنه افسرده م ...
ولی خب با اینکه مطالعه نداشتم و خیلی موانع دیگه هم بود این پیشرفت چشم گیریه برام تو زمینه ی اقتصاد و فعالیت اقتصادی.
اگر یه ذره جنب و جوش داشته باشی اوناعم کنار میان. کافیه بدونن چرا میخوای کار کنی و درآمد داشته باشی
ببین هستی اینطوری نیست که ما هیچ کار نکنیم تو خانواده...
من خودم همه پاورپوینتهای داداشم ودختر عموهامو درست میکنم....چون سرعت تایپم خیلی خوبه وخیلی بهتر بلدم درست کردنشو.......فکر کن یه روز وقت میذارم براش اخر سر تنها چیزی که بهم میرسه کلمه ممنون هست...
تازه اینو هم بگن خیلیه...سری قبل برای دختر عموم ساختم یکیشو.برای کار عملی ترم اول علوم...گفته بود خفن باشه...منم کلی امکانات ریختم روش...معلمشون دو نمره کم کرده بود....چون فکر کرده بود کار خودش نیست......اونم اومد بهم گفت به خاطر تو دو نمرم کم شد.... L-:
.......
یا مثلن الان به داداشم زیست میگم.......به اون یکی الفبا یاد میدم....حساب کتابای بابامو درست میکنم.....کارای خونه هم با منه.....
ولی هیچ پولی دریافت نمیکنم :D

یا حتا برای خارج خانواده...من به شاگردای سمپادیم که پشتیبانشونم وچند نفر از فامیلمون مشاوره خواهم داد واینا..عمرن وتحت هیچ شرایطی پول نمیگیرم...خوب نمیشه همه ارزشهای دوستی وخانوادگی رو با پیش کشیدن بحث پول خدشه دار کرد اخه!
....
بجز اشتغال زایی تو محیط گرم خانواده پیشنهاد دیگه ای نداری؟ :د

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از مينا :
ببین هستی اینطوری نیست که ما هیچ کار نکنیم تو خانواده...
من خودم همه پاورپوینتهای داداشم ودختر عموهامو درست میکنم....چون سرعت تایپم خیلی خوبه وخیلی بهتر بلدم درست کردنشو.......فکر کن یه روز وقت میذارم براش اخر سر تنها چیزی که بهم میرسه کلمه ممنون هست...
تازه اینو هم بگن خیلیه...سری قبل برای دختر عموم ساختم یکیشو.برای کار عملی ترم اول علوم...گفته بود خفن باشه...منم کلی امکانات ریختم روش...معلمشون دو نمره کم کرده بود....چون فکر کرده بود کار خودش نیست......اونم اومد بهم گفت به خاطر تو دو نمرم کم شد.... L-:
.......
یا مثلن الان به داداشم زیست میگم.......به اون یکی الفبا یاد میدم....حساب کتابای بابامو درست میکنم.....کارای خونه هم با منه.....
ولی هیچ پولی دریافت نمیکنم :D

یا حتا برای خارج خانواده...من به شاگردای سمپادیم که پشتیبانشونم وچند نفر از فامیلمون مشاوره خواهم داد واینا..عمرن وتحت هیچ شرایطی پول نمیگیرم...خوب نمیشه همه ارزشهای دوستی وخانوادگی رو با پیش کشیدن بحث پول خدشه دار کرد اخه!
....
بجز اشتغال زایی تو محیط گرم خانواده پیشنهاد دیگه ای نداری؟ :د
خب ببین مینا جان من میگم این کارو با پدر گرامی م می کنم،همیشه که نیست،صرفا شوخیه،بعدشم چون میدونه این پول رو کامل پس انداز می کنم این کارو می کنه.
اول از اینکه باید سعی کنی اعتمادشونو جلب کنی و اینا :-" . پسرای خانواده ی ما کار رو زود شروع کردن،از حوالی همین سن ولی خب هیچ جوره قبول نمی کنن دخترشون بره کار کنه!
پس یکم باید آماده سازی ذهنی انجام بدی این کار رو برای آینده ت انجام میدی و از این حرفا.
برنامه نویسی و طراحی وب و اینا میتونه درآمد خوبی داشته باشه اگر واردی. یا مثلا عکاسی،یه سری سایتای خبری هستن،عکسا رو دونه ای میخرن،میتونی بفرستی و اینا.
اگر تو کارای هنری ماهری،یه کارایی مثل دستبند بافی،عروسک سازی نمی دونم هر چی... می تونی درست کنی،ببری این فروشگاه ها یا مغازه هایی که صنایع دستی و تزینی و اینا دارن بفروشی و اینا.
یا مثلا تایپ از بیرون خیلی آگهی می زنن،شرایطشون رو ببین اگر مناسب بود مشغول شو .
ولی اگر اولین مانعت خانواده ن پیشنهاد می کنم که در کمال صلح و پیدا کردن رگ خواب :D و اینا راضی شون کنی و راضی نگهشون داری.
و یه مانعم خودتی که نباید فکر کنی من فلان کار رو نمی تونم انجام بدم،در شان من نیست. البته من نمیگم هر کاری،ولی خب نباید فکر کنی چون نیاز مالی نداری و از یه طبقه اجتماعی بالاتری نباید این کارا رو انجام بدی.
همینجوری ش به خاطر جنسیتمون یه عالمه محدودیت داریم،دیگه خودمون نباید مانع تراشی کنیم.

ali_0111mirza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

،پدرم بعضی جزوه های کلاساشو یا کلاسای دیگه رو میاورد تایپ می کردم. البته الان از بیرونم می گیرم دیگه :-" . حتی پاورپوینتای بابامو که درست میکنم به ازای هر اسلاید هزارتومن می گیرم گ،اگر عکس یا انیمیشن داشته باشه هزار و پونصد تومن :-" دیگه حساب کن یه پاور سی صفحه ای پر محتوا و یه عالمه عکس :)) .
به نظرم خیلی بده مثلا من واسه پدرم که یه عمر بدون منت و با مهربونیو اینا برام مفت مفت پول خرج کرده بیامو برای درست کردن یه پاور 30 صفحه ای به ازای هر صفحه حتی 100 تومن بگیرم! :-w
اخه چه کاریه؟! :O
حداقل از بابات دیگ پول نگیر !یا نگو هر صفحه اینقد !!! این حرفت ینی هرچی پول بدی اش میخوری یا حتی ممکنه بابت فک کنه که دیگ اگه پول نده براش انجام نمیدی! =((
من یکی که هر کاریو بتونم برای مامان و بابام انجام میدم و قصدمم پول نیست و خوشحالی شونه x: ،حتی بیشتر اوقات یه کارایی میکنم که بیشتر پول بره تو جیبشون
درکل اینجورکارا موقتی هم هست و نمیشه روش سرمایه گذاری کرد! [-(

بعدن نوشت: منظورم صرفا شما نبودی شاید به قول خودتونم شوخی و ایناست ولی خب چون از این موارد قبلا دیده بودم اومدم و گفتم تا اگه کس دیگه ای هم هست دیگ اینکار و نکنه

انیس

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
جندی شاپور
رشته دانشگاه
پزشکی

این رابطه ی انگلی که داری میگی قبولش دارم کاملا حرفتون درسته
فقط معمولا سن کار برای یک نوجوان حالا دختر یا پسر از 15 سال تمامه تا 18 سال من سه سال انگل بودم :D
حالا جدی باشم یکم B-)
برای کار تو سن پانزده کارای مختلفی هست صرفا میشه از قوه ی بدنی یا مهارتی که شخص در این سال ها کسب کرده استفاده کرد و مشغول شد هم تجربه ادم بیشتر میشه هم همون پول که حتی ممکنه خیلی کم باشه حس عزت نفسو میبره بالا و همچنین باعث میشه دیگه الکی پول خرج نکنیم .
من که تو این سن نه میتونم برم سر کار و نه میخوام که برم . :|
ولی برای بعد از هجده سال در حد اموزش زبان انگلیسی یا کامپیوتر یا حتی دروس مقطع راهنمایی و دبیرستان تو اموزشکده ها صد در صد کشش دارم و کارای دیگه هم میتونم انجام بدم تا اون موقع خدا کریمه ولی برای الان کارو لازم نمیبینم

انیس

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
جندی شاپور
رشته دانشگاه
پزشکی

چه طور لازم نمی دونین؟
چون خانواده نیازتون رو تامین می کنن؟
نه خانواده من اجازه کار کردن نمیدن
توان مالی خانواده محدوده :D ولی خوب خداروشکر
کار کردن رو گذاشتم برای بعد از کنکورم ;;)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از al ANIS :
نه خانواده من اجازه کار کردن نمیدن
توان مالی خانواده محدوده :D ولی خوب خداروشکر
کار کردن رو گذاشتم برای بعد از کنکورم ;;)
خب اولش شاید بیشتر خانواده ها تو این سن اجازه ندن. شماعم سال کنکورتونه درس واجب تره،درست می گین.
ولی صحبت الی ما اینه که این خوب نیست چون ما با خانواده زندگی می کنیم کار نکنیم. این بایدها و نباید ها،باید کنار گذاشته بشن.
تاثیر مثبت فراوان داره کار کردن :D .
همین که آدم بدونه با این سن و با این شرایط چه جوری میتونه درآمدزایی کنه تو آینده برای پیدا کردن یا تاسیس شغل تازه کمک بزرگیه.
و اینکه واقعا به این ربطی نداره از نظر مالی در چه سطحی باشین ...
به نقل از ali_0111mirza :
به نظرم خیلی بده مثلا من واسه پدرم که یه عمر بدون منت و با مهربونیو اینا برام مفت مفت پول خرج کرده بیامو برای درست کردن یه پاور 30 صفحه ای به ازای هر صفحه حتی 100 تومن بگیرم! :-w
اخه چه کاریه؟! :O
حداقل از بابات دیگ پول نگیر !یا نگو هر صفحه اینقد !!! این حرفت ینی هرچی پول بدی اش میخوری یا حتی ممکنه بابت فک کنه که دیگ اگه پول نده براش انجام نمیدی! =((
من یکی که هر کاریو بتونم برای مامان و بابام انجام میدم و قصدمم پول نیست و خوشحالی شونه x: ،حتی بیشتر اوقات یه کارایی میکنم که بیشتر پول بره تو جیبشون
درکل اینجورکارا موقتی هم هست و نمیشه روش سرمایه گذاری کرد! [-(

بعدن نوشت: منظورم صرفا شما نبودی شاید به قول خودتونم شوخی و ایناست ولی خب چون از این موارد قبلا دیده بودم اومدم و گفتم تا اگه کس دیگه ای هم هست دیگ اینکار و نکنه
منم هر کاری می کنم قصدم پول نیست که!
گفتم،این بخش کمک پدرم به من برای پس اندازه.
قطعا این روش درآمد زایی نیست و همون زیستن به روش انگلی میشه...
و اگر پدر و مادرمون بخوان بابت کارایی که انجام میدن برامون هزینه ای بگیرن،همیشه بدهکاریم.
مینا میتونه با پشتیبانی و تدریس کنکور درآمد نسبتا خوبی داشته باشه. کمک کردن بی مزد و منت خیلی خوبه،و حتی وظیفه. ولی وقتی می تونه درآمد خوبیم داشته باشه لازم نیست تعارف کنه یا...
باید تشخیص بدی کجا باید کمک کنی و کجا میتونی درآمدزایی کنی.

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نظرم برین چنتا مهارتو یاد بگیرین ک کلا هر وقت موقعیتش پیش اومد تواناییاتون محدود نباشه!
مثلا ترجمه!
حتی تو سایت هایی میتونین فریلنسر بشید!
مثل سایت پونیشا!
ینی بدونه اینکه پاتونو بذارین بیرون از خونه ،از تو خونه ترجمه تایپ برنامه نویسی و حتی اموزش بدین!
یا مشاوره کنکور ،تدریسه کنکور یا المپ!(اینو نمیدونم چطوری میشه راه انداخت،اگ کسی میتونه بگه!:D)
اگ ب کارای فیزیکی علاقه دارین،مکانیکی ،ارایشگری و... حتی اگ مجبور شین ی مدت فقط شاگرد باشین!:D خیلیم خوب!

+تجربه کار کردن ندارم،ولی شده ک مثلا بچگی مامانم واسه. مربا،البالو هارو میداد من دونه میکردن و ب ازای کیلویی 250 تومن پول میگرفتم=))
یادش بخیر،کاره سخت و رو اعصابی بود:D

بالا