• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زود تند سریع بگید : انجمن فراسرشت کجاست ؟؟؟

• شروع کننده موضوع akvan
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

akvan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
پاسخ : زود تند سریع بگید : انجمن فراسرشت کجاست ؟؟؟

اینکه متافیزیک سرشار از شبه علمه تردیدی نیست ولی اینکه پاکش کنیم هم الزامی نداره بلکه توهین به یه سریاست چون حتی فرصت ندادید تا حرفاشون رو برا خودشون ارشیو کنن.کسانی که اعتقاد دارن متافیزیک شبه علمه میتونستن خیلی موثرتر عمل کنند و خیلی از متافیزیکی ها رو نجات بدن و به سمت علم سوقشون بدن ولی در عوض راهی پیشگرفته شد که نتیجه ی عکس داشت. دوستان ساینسی میتونستن با بحث کردن تو فراسرشت به تشخیص شبه علم از علم کمک کنن مثلا یک نفر اعتقاد داره مدیتیشن شبه علمه و هیچ تاثیری نداره میاد در این خصوص یه پست میذاره بعد دوستانی که جایی مطلب علمی خوندن در موردش میان یه مقاله علمی در این خصوص میذارن (مثلا خود من مقاله از مجله ساینس میذاشتم . ) ولی خب از طرفی یه نفر مثلا میومد علیه قانون راز مطلب میذاشت دوستان متافیزیک میگشتن میدیدند مقاله ی علمی در این خصوص نیست بعد همه با هم به این نتیجه میرسیدند که احتمالا نوشتن وفکر کردن به هدف تنها یه چیز انگیزشیه و برا همین ما فقط میتونیم افراد رو به صورت تک تک پیدا کنیم که جواب گرفتن و رازی در کار نیست .فراسرشت تنها جایی بود که میتونست به پالایش افکار سمپادی ها کمک کنه و خب پاک شد !!!
از این بابت خیلی خوشحالم که به لطف تلاش های سایت هایی مثل گمانه به افرادی که با شبه علم اشنا میشن روز به روز افزوده میشه که تعدادیشون در مدیران سایت پیدا میشن . امیدوارم از این به بعد سنجیده تر عمل کنیم.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ali kh :
این که دانشگاه شما چنین مباحث غیر علمی رو اجازه فعالیت بده،دلیل نمیشه که کار درستی کرده باشه.(تازه اونم دانشگاه های ما که وضعشون در سیاست گذاری نیاز به توضیح نداره)
چه طور به خودتون اجازه می دید این طور صحبت کنید؟
این استادی که سر کلاس ما اومد 300 تا پزشک شاگردش بودن تو دوره های انرژی درمانی.دانشجو نه، پزشکی که بیاد دوره ببینه.
من دلیلی نمیبینم با شماها بحث کنم ولی خیلی خودتونو دست بالا گرفتید متاسفانه، این خیلی خطرناکه.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از ملکه شیشه ای :
کلا حذف شد چون مدیران غیر علمی می دونستنش :|

من واقعا متاسفم، ما سر کلاسای دانشگاه تهران همونجور که استاد طب سنتی و طب سوزنی میاد از رشتش برامون میگه استاد انرژی درمانی هم اومد، اون وقت اینجا خیلی راحت میگن حذف. چون چندنفر ...(واژه شو نمیگم.) گفتن شبه علمه،، هه :|

سرکار علیّه عادت کردین که هر چقدر هم منابع علمی جلوتون ردیف کنن، نتیجه‌ی حاصل رو نظر شخصی چند نفر ... [با ادب شخصی‌تون آشنایی ندارم] بدونین و از اون طرف چون وضعیت علمی این مملکت به قدری افتضاحه که کسی که به انرژی درمانی اعتقاد داره اجازه‌ی ورود به دانشگاه پیدا می‌کنه، تصوّر کنین اعتباری وجود داره برای انرژی درمانی. اتّفاقاً ما هم یک استادی داشتیم که سر کلاس کارت‌های مطب انرژی درمانی‌ش رو پخش می‌کرد و شماری از افراد رو هم انرژی درمانی (!) کرده بود طی جلسات خصوصی. خوشبختانه دستگیر شد بلافاصله پس از افشای داستان. شما تواضع رو با باور به مزخرفات در عین وجود شواهد بر خلاف اون مزخرفات، اشتباه گرفتین. مقابل منطق باید متواضع باشین.

به نقل از Akvan :
اینکه متافیزیک سرشار از شبه علمه تردیدی نیست ولی اینکه پاکش کنیم هم الزامی نداره بلکه توهین به یه سریاست چون حتی فرصت ندادید تا حرفاشون رو برا خودشون ارشیو کنن.کسانی که اعتقاد دارن متافیزیک شبه علمه میتونستن خیلی موثرتر عمل کنند و خیلی از متافیزیکی ها رو نجات بدن و به سمت علم سوقشون بدن ولی در عوض راهی پیشگرفته شد که نتیجه ی عکس داشت. دوستان ساینسی میتونستن با بحث کردن تو فراسرشت به تشخیص شبه علم از علم کمک کنن مثلا یک نفر اعتقاد داره مدیتیشن شبه علمه و هیچ تاثیری نداره میاد در این خصوص یه پست میذاره بعد دوستانی که جایی مطلب علمی خوندن در موردش میان یه مقاله علمی در این خصوص میذارن (مثلا خود من مقاله از مجله ساینس میذاشتم . ) ولی خب از طرفی یه نفر مثلا میومد علیه قانون راز مطلب میذاشت دوستان متافیزیک میگشتن میدیدند مقاله ی علمی در این خصوص نیست بعد همه با هم به این نتیجه میرسیدند که احتمالا نوشتن وفکر کردن به هدف تنها یه چیز انگیزشیه و برا همین ما فقط میتونیم افراد رو به صورت تک تک پیدا کنیم که جواب گرفتن و رازی در کار نیست .فراسرشت تنها جایی بود که میتونست به پالایش افکار سمپادی ها کمک کنه و خب پاک شد !!!
از این بابت خیلی خوشحالم که به لطف تلاش های سایت هایی مثل گمانه به افرادی که با شبه علم اشنا میشن روز به روز افزوده میشه که تعدادیشون در مدیران سایت پیدا میشن . امیدوارم از این به بعد سنجیده تر عمل کنیم.

پیرامون شبه علمی بودن این مسائل در انجمن مباحث علمی یک تاپیک جدا زده شده، بحث کردیم و برای شبه علمی بودن منابع مختلفی رو ذکر کردیم. جای بحث علمی در انجمنی نیست که اسمش فراسرشته.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

انجمنی که حداقل دو سال حتی یک پست هم نداشت چجوری به پالایش فکر و اینا داشت کمک می‌کرد که آه و افسوس از آرشیو شدنش؟
الان اگر خیلی انجمن مفیدی بوده چطوری در عرض دو سال حتی یک نفر یک بار ازش استفاده‌ای نکرده؟

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از ملکه شیشه ای :
چه طور به خودتون اجازه می دید این طور صحبت کنید؟
این استادی که سر کلاس ما اومد 300 تا پزشک شاگردش بودن تو دوره های انرژی درمانی.دانشجو نه، پزشکی که بیاد دوره ببینه.
من دلیلی نمیبینم با شماها بحث کنم ولی خیلی خودتونو دست بالا گرفتید متاسفانه، این خیلی خطرناکه.
گرچه شما ما رو قابل بحث کردن و جواب دادن نمی دونی،ولی این پست رو بخون.
شما بحث مالی این قضیه رو در نظر نمی گیرید.من هم اگر پزشک بودم و به فکر پول و سود،مطمئنا در این کلاس ها شرکت میکردم و روش های درمانی شبه علم مثل این انرژی درمانی و هومیوپاتی رو تبلیغ و اجرا میکردم.چون مردمی مثل مردم کشور ما که از ساده ترین سواد علمی هم به دورند و از روش های درمانی رایج به دلایل متعدد زده شدند راحت گول میخورن و پول خوبی نصیب این افراد میشه.

برید بین قفسه های داروخونه ای که توش کار میکنید گشت بزنید،ببینید دارویی مربوط انرژی درمانی پیدا میکنید یا نه؟

• شروع کننده موضوع

akvan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

به نقل از Lorca :
پیرامون شبه علمی بودن این مسائل در انجمن مباحث علمی یک تاپیک جدا زده شده، بحث کردیم و برای شبه علمی بودن منابع مختلفی رو ذکر کردیم. جای بحث علمی در انجمنی نیست که اسمش فراسرشته.
در صورتی که ما تمام فراسرشت رو شبه علم بدونیم میشه تو یک تاپیک خلاصش کرد درصورتی که اینطور نیست . وقتی که موضوعات مختلفی درش وجود داشته باشه که علمی باشه اونوقت بحث در مورد این موضوعات نیازمند یه انجمن میشه

به نقل از Bahar_R :
انجمنی که حداقل دو سال حتی یک پست هم نداشت چجوری به پالایش فکر و اینا داشت کمک می‌کرد که آه و افسوس از آرشیو شدنش؟
الان اگر خیلی انجمن مفیدی بوده چطوری در عرض دو سال حتی یک نفر یک بار ازش استفاده‌ای نکرده؟
اولا اون 6500 پست رو خود بچه ها گذاشته بودند و تو تاریخچه ی همین تالار سرچ کنید از این انجمن تقدیر میشد
دوما اگر کسی از مطلبی استفاده کنه نمیاد اونجا بگه استفاده کردیم . انجمن در دوره ای فعال بود بعد از اینکه افراد گرداننده سرشون شلوغ شد خوابید مثه بسیاری از انجمن های سایت .
پالایش کردن فکر در زمینه ی متافیزیک . وقتی همچین انجمنی وجود میداشت و شما هم کمک میکردید میشد موضوعات رو در افکار بچه ها پالایش کرد .حالا افرادی که اعتقاد دارند معتقد میمونند و افراد بی اعتقاد هم بی اعتقاد و هیچ تالار سمپادی دیگه ای این حجم از اطلاعات رو نداشت .

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Akvan :
در صورتی که ما تمام فراسرشت رو شبه علم بدونیم میشه تو یک تاپیک خلاصش کرد درصورتی که اینطور نیست . وقتی که موضوعات مختلفی درش وجود داشته باشه که علمی باشه اونوقت بحث در مورد این موضوعات نیازمند یه انجمن میشه

جای موضوعات علمی توی انجمن مباحث علمیه و چنانچه مبحث علمی‌ای وجود داشته باشه، منتقل می‌شه به انجمن مباحث علمی. همون‌طور که اگر طبّ جایگزین خودش رو اثرگذار ثابت کنه، می‌ره توی «طب» و دیگه اسمش «طبّ جایگزین» نیست. این که چیزی وجود داشته باشه که ادّعا داشته باشه علمیه ولی در عین حال خودش رو از علم جدا بدونه، خطرناک و غلط‌اندازه.

• شروع کننده موضوع

akvan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

به نقل از Lorca :
جای موضوعات علمی توی انجمن مباحث علمیه و چنانچه مبحث علمی‌ای وجود داشته باشه، منتقل می‌شه به انجمن مباحث علمی. همون‌طور که اگر طبّ جایگزین خودش رو اثرگذار ثابت کنه، می‌ره توی «طب» و دیگه اسمش «طبّ جایگزین» نیست. این که چیزی وجود داشته باشه که ادّعا داشته باشه علمیه ولی در عین حال خودش رو از علم جدا بدونه، خطرناک و غلط‌اندازه.
این صورت بخش های علمی فراسرشت باید به فروم های دیگه منتقل میشد نه اینکه پاک میشد .ولی باز ایا درسته مثلا اموزش روش های مدیتیشن تو مباحث علمی قرار داده بشه ؟
متافیزیک در واقع اون مباحثیه که وجودش در مطالعات و ازمایشات اثبات میشه ولی دلیلش معلوم نیست .مثلا یه زمانی با هیپنوتیزم مثل جادوگری برخورد میشد ولی بعدا در مطالعات علمی تاثیراتش و ادعاهاش اثبات شد و مورد توجه روانشناسان و پزشکان قرار گرفت و بحث در موردش تو متافیزیک کمتر و کمتر شد ولی متافیزیکدانان هیچ تلاشی نکردند که از علم جداش کنند یا بگن نه جادوییه .
به هرحال اون انجمن پاک شده و دیگه بحث در موردش فایده ای نداره امیدوارم بخش های علمی سایت قویتر بشه

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Akvan :
این صورت بخش های علمی فراسرشت باید به فروم های دیگه منتقل میشد نه اینکه پاک میشد .ولی باز ایا درسته مثلا اموزش روش های مدیتیشن تو مباحث علمی قرار داده بشه ؟
متافیزیک در واقع اون مباحثیه که وجودش در مطالعات و ازمایشات اثبات میشه ولی دلیلش معلوم نیست .مثلا یه زمانی با هیپنوتیزم مثل جادوگری برخورد میشد ولی بعدا در مطالعات علمی تاثیراتش و ادعاهاش اثبات شد و مورد توجه روانشناسان و پزشکان قرار گرفت و بحث در موردش تو متافیزیک کمتر و کمتر شد ولی متافیزیکدانان هیچ تلاشی نکردند که از علم جداش کنند یا بگن نه جادوییه .
به هرحال اون انجمن پاک شده و دیگه بحث در موردش فایده ای نداره امیدوارم بخش های علمی سایت قویتر بشه

چنانچه قادر باشین منابع علمی معتبر در تأیید مدیتیشن بیارین، البته که درسته در مباحث علمی قرار داده بشه. من اگر چه موافق حذف اون انجمن بودم و هستم [اینجا سمپادیاست و یک فوروم عمومی نیست؛ اینجا بر اساس یک جامعه‌ی دانش‌آموزیِ علمی ساخته شده] امّا تصمیم‌گیرنده‌ نبودم. چیزی که باعث می‌شد شاخ در بیارم اینه که اتّفاقاً سراسر اون انجمن رو جست و جو کرده بودم و چیزهایی دیدم که فقط در دفاتر و مطب‌های رمّالی می‌شه پیدا کرد. نیازی نیست متافیزیک‌دانان تلاش کنن جداش کنن؛ خود به خود وارد متون و مقالات علمی می‌شه وقتی علمی بودنش ثابت بشه.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از M.H.D :
منم میخواستم بعد کنکورم واسه این انجمن پیگیری کنم. نمیدونم چدا ایرانیا دنبال اثبات علمی متافیزیکن اونوقت روسیه و امریکا از شصت سال پیش دارن روی این چیزا تحقیق میکنن و استفاده های نظامی میکنن ازش.

منبع؟ :‌)

به نقل از M.H.D :
انرژی درمانی و هیپنوتیزم و کرم چاله حتی نظریه نسیبت انیشتین بهم مربوطه.
منم دلیل علمیشو پیدا کردم و بعد کنکور مقالمو میفرستم کمبریج.

تبریک می‌گم و امیدوارم چنان‌چه مقاله‌تون به چاپ رسید [در هر ژورنال peer-reviewed] ما هم بخونیم چرا که این چیزایی که بهم ربط دادین حقیقتاً در حدّ زمین‌لرزه در بدنه‌ی فیزیکِ امروزی خواهد بود و می‌تونین در انتظار نوبل فیزیک هم بنشینین.

متأسفانه بدون آوردن مقالات، استفاده از کلمه‌ی «اثبات» و «آمریکا» و «روسیه» و «اروپایی‌ها» و عبارت «چه اشکالی داره؟» هیچ وزنی به ادّعایی که می‌کنین اضافه نمی‌کنه دوست عزیز.

هر چند که کاملاً قابل درکه که تجربیات شخصی شما برای شما حکم حقیقت داشته باشن، نمی‌تونین به تجربیات شخصی‌تون به عنوان دلیل و مدرک برای قانع کردن بقیه استناد کنین و در این صورت مرتکب مغالطه می‌شین.

• شروع کننده موضوع

akvan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

به نقل از Lorca :
چنانچه قادر باشین منابع علمی معتبر در تأیید مدیتیشن بیارین، البته که درسته در مباحث علمی قرار داده بشه. من اگر چه موافق حذف اون انجمن بودم و هستم [اینجا سمپادیاست و یک فوروم عمومی نیست؛ اینجا بر اساس یک جامعه‌ی دانش‌آموزیِ علمی ساخته شده] امّا تصمیم‌گیرنده‌ نبودم. چیزی که باعث می‌شد شاخ در بیارم اینه که اتّفاقاً سراسر اون انجمن رو جست و جو کرده بودم و چیزهایی دیدم که فقط در دفاتر و مطب‌های رمّالی می‌شه پیدا کرد. نیازی نیست متافیزیک‌دانان تلاش کنن جداش کنن؛ خود به خود وارد متون و مقالات علمی می‌شه وقتی علمی بودنش ثابت بشه.
چرا ریاضی و فیزیک و شیمی و.... انجمن های اختصاصی داشته باشند ولی مباحث اثبات شده ی علمی بدون دلیل مشخص (متافیزیک) انجمن جدا نداشته باشه? تنها جوابش این میتونه باشه که انقدر متافیزیک با مباحث علمی نزدیکی داره که هرکس مباحث علمی رو میخونه حتما به این موضوعات هم علاقه داره !!! اینطوره واقعا ? توجه کنید که این موضوع در تالاری داره بحث میشه که انقدر در احداث انجمن اختصاصیت به خرج داده که انجمن نروساینس از مباحث زیستی جداست .

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Akvan :
چرا ریاضی و فیزیک و شیمی و.... انجمن های اختصاصی داشته باشند ولی مباحث اثبات شده ی علمی بدون دلیل مشخص (متافیزیک) انجمن جدا نداشته باشه? تنها جوابش این میتونه باشه که انقدر متافیزیک با مباحث علمی نزدیکی داره که هرکس مباحث علمی رو میخونه حتما به این موضوعات هم علاقه داره !!! اینطوره واقعا ? توجه کنید که این موضوع در تالاری داره بحث میشه که انقدر در احداث انجمن اختصاصیت به خرج داده که انجمن نروساینس از مباحث زیستی جداست .

دوست عزیز، تعریف متافیزیک اینی که شما میارین نیست؛ متافیزیک مباحث اثبات‌‌شده‌ی «علمی» بدون دلیل مشخّص نیست. متافیزیک اگرچه تعاریف مختلفی داره امّا هیچ تعریفی ازش مطلقاً شامل کلمه‌ی علم نمی‌شه چون دقیقاً مباحثی رو در برمی‌گیره که در هیچ آزمایش علمی‌ای تا به حال اثبات نشدن. علم متُد علمی رو به کار می‌گیره، متافیزیک مطلقاً پایبند به چنین چیزی نیست.[nb]Metaphysics is a traditional branch of philosophy concerned with explaining the fundamental nature of being and the world that encompasses it, although the term is not easily defined (Stanford Encyclopedia of Philosophy)[/nb]

[من جدا کردن نوروساینس رو هم شخصاً کار درستی نمی‌دونم در واقع.]

به نقل از M.H.D :
بعد کنکورم لینک تحقیقات روسیه و امریکا و استفادش توی ارتش امریکا رو میزارم.
پس میشه بگین اگه متافیزیک اثبات نشده چرا توی بیمارستان های امریکا (چن تاشون) دوربین ثبته هاله اندژی گذاشتن تا طرف ک از در وارد میشه بفهمن کجاهای بدنش مریضه
هاله انرژی قضیش مفصله
یه هاله انرژی بزن تو گوگل و عکساشو ببین
توی تهرانم دوربینش اومده و هرکس پنجاه تومن میگیره.
هاله انرژی معلوم میکنه اون لحظه حال روحی و جسمیت چطوریه

نه تنها در آمریکا که در بسیاری کشورهای دیگه هم کلینیک‌های انرژی درمانی وجود داره و داره به یه بیزنس بسیار داغ تبدیل می‌شه. مسئله اینجاست که این کشورها دموکراتیک هستن و زدن این کلینیک‌ها تا زمانی که منجر به آسیب مستقیم به آدم‌ها نشه، در حوزه‌ی حقوق اون آدم‌هاست و برای همین جلوش گرفته نمی‌شه. معنی‌ش این نیست که اثبات شده یا علمیه. شما اگر می‌خواین ببینین چه چیزی در حوزه‌ی تئوری‌های علمی اثبات شده و چه چیزی نشده، باید به literature علمی مراجعه کنین؛ نه به سیاست‌‌گذاری‌های کشورهای مختلف که تعهّدی هم به علم ندارن.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

اینجا جای بحث متافیزیکی نیس...صرفن در مورد اینکه اتجمن برگرده یا ن بحث کنید .

• شروع کننده موضوع

akvan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

اولا این تعریفی که گذاشتید اون تعریفی نیست که انجمن فراسرشت حولش میچرخید . تعریفیه که میگن هگل متافیزیکدان بود ینی چی? (هگل در مورد مدیتیشن کتاب نمی نوشت)
دوما تعریفات در گذر زمان تغییر میکنن . تعریف هر چیزی طی زمان تغییر میکنه اگه مثلا شما تعریف سیستماتیک جانوری رو تو صدسال گذشته بررسی کنید فقط حول ویژگی های مورفولوژی میگرده ولی این تعریف امروزه تغییر کرده و تکنیک های سلولی و مولکولی و... واردش شده و بهش میگن سیستماتیک جانوری نوین .حالا یه تعریفی ارائه میدن که جامع و شامل باشه حالا تعریفی که امروزه در مورد متافیزیک قابل قبوله اینه که یچیزی رو ما بتونیم اندازه گیری کنیم در ازمایشگاه ولی نتونیم دلیل خاصی براش بیاریم اگه نتونستیم اندازه گیریش کنیم که خرافاته . دلیل اینکه ما این تعریف رو به همین راحتی نمی بینیم اینه که افرادی که در این زمینه فعالیت میکنن 99% شیادن و به روش های علمی اگاهی ندارن و یا بیماران اسکیزوفرنین گروه کوچکی واقعا در صدد بررسی علمی این مباحثن . پس این گروه کوچک در اون جمعیت بزرگ مخفین . این گروه کوچک شاید دهه های بعد بشن تنها گروهی که مدیتیشن اموزش میدن . :)

*این انجمن لازم نیست دیگه برگرده چون کسی نیست که سرپاش کنه. مهم مطالبی بود که برا بعضیها ارزشمند بود ولی حقشون خورده شد .

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از Akvan :
اولا این تعریفی که گذاشتید اون تعریفی نیست که انجمن فراسرشت حولش میچرخید . تعریفیه که میگن هگل متافیزیکدان بود ینی چی? (هگل در مورد مدیتیشن کتاب نمی نوشت)
دوما تعریفات در گذر زمان تغییر میکنن . تعریف هر چیزی طی زمان تغییر میکنه اگه مثلا شما تعریف سیستماتیک جانوری رو تو صدسال گذشته بررسی کنید فقط حول ویژگی های مورفولوژی میگرده ولی این تعریف امروزه تغییر کرده و تکنیک های سلولی و مولکولی و... واردش شده و بهش میگن سیستماتیک جانوری نوین .حالا یه تعریفی ارائه میدن که جامع و شامل باشه حالا تعریفی که امروزه در مورد متافیزیک قابل قبوله اینه که یچیزی رو ما بتونیم اندازه گیری کنیم در ازمایشگاه ولی نتونیم دلیل خاصی براش بیاریم اگه نتونستیم اندازه گیریش کنیم که خرافاته . دلیل اینکه ما این تعریف رو به همین راحتی نمی بینیم اینه که افرادی که در این زمینه فعالیت میکنن 99% شیادن و به روش های علمی اگاهی ندارن و یا بیماران اسکیزوفرنین گروه کوچکی واقعا در صدد بررسی علمی این مباحثن . پس این گروه کوچک در اون جمعیت بزرگ مخفین . این گروه کوچک شاید دهه های بعد بشن تنها گروهی که مدیتیشن اموزش میدن . :)

*این انجمن لازم نیست دیگه برگرده چون کسی نیست که سرپاش کنه. مهم مطالبی بود که برا بعضیها ارزشمند بود ولی حقشون خورده شد .
اگر یک مسئله به طور تجربی دیده و اندازه گیری بشه،اون مسئله وارد علم مربوطه میشه و دانشمندان روش کار می کنن.این مسائل کاملا مربوط به علمه نه متافیزیک.اصلا ربطی ندارن این دو تا به هم

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Akvan :

اون گروه کوچیک اگر فقط یک نفر هم باشه مهم نیست؛ چنانچه بتونه با متدلوژی علمی حرفش رو اثبات کنه، ادّعاش وارد حوزه‌ی علم می‌شه. من هم دارم می‌گم مگه همون گروه کوچیک نیستن؟ شما منابع علمی از کارهاشون بیارین و ببینین کسی می‌مونه مقاومت کنه یا نه.

× عذر می‌خوام که دوباره بحث کردم در این مورد. سمپادیا یک فوروم دموکراتیک نیست طبیعتاً؛ گروه مدیریتی اون موقع تصمیم گرفتن که این انجمن نباشه [من صرفاً موافقم و شدیداً کسر شأن سمپادیا می‌دونستم و می‌دونم اون انجمن رو] و الان یک گروه دیگه سر کاره و ممکن خلاف اون تصمیم رو بگیره. این مسئله ارتباطی نداره به این واقعیت که اکثریت غالب تاپیک‌های اون انجمن به مسائلی مربوط می‌شن که حتّی با تعاریف ساده‌ی فلسفی متافیزیک هم نمی‌خونن و مستقیم می‌رن تو حوزه‌ی شبه علم و خرافاتِ محض. سمپادیا بر اساس سازمانی بنا شده که اگر چه الان دیگه وجود نداره، ولی یه زمانی وجود داشته و فلسفه‌ی وجودی‌ش، جمع‌آوری دانش‌اموزانی بوده که استعداد و پتانسیل علمی بالایی داشتن. آخرین چیزی که متصوّره برای همچین جامعه‌ای، تبلیغ مستقیم شبه علمه به نظر من. خود دانند.

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC

عاقا ببخشید

دعوا نکنید

همه ی این قضیه کار من بود

یه انجمنی حذف شده بود چند وقت پیش ، اومدم بپرسم چرا...

اکوان جان معذرت...

هر دیسلایکی هم که هست بیاین به ما بدین ، خواهشا ...

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

راستش پیش از بسته شدن این انجمن من یسری بررسی ها و بحث هایی توش داشتم
در ابتدا اینکه بر خلاف ادعای شما چیزی که در اونجا مشاهده کردم چیزی جز مشتی ادعا و رمال مآبی نبود. با این تفاوت که چهره ی جدید خیلی موجهی هم برای خودش قایل شده.
از لیست اینکه سنگ ایکس درد کشکک زانو رو رفع میکنه و سنگ وای کور مادرزاد رو شفا میده تا ادعاهایی مثل اینکه من پرواز میکنم و درد ساکت میکنم و شفا میدم و غیره ؛ که ممزوج با استفاده های افسار گسیخته و غیر دقیق و بی پایه ای از اصطلاحات علمی نظیر انرژی و نیرو و غیره بود. گاهن ادعاهای بی منبع اثبات های علمی فلان چیز و فلون چیز هم داشت.
مدت مدیدی هم بود ماهانه یه پست داشت از طرف طرف مدیرش داشت اونموقع؛ که گمان میکنم همین که من رفتم و مدت کوتاهی توش بحث کردم تا ببینم چی میگن و راسته یا نه فعالیتش رو چندین برابر افزایش داده بود.

راستش یکی از ایرادات ابتدایی که بعضی از تاپیک های بعضن اصلی اون انجمن گرفتم همین مورد استفاده ی ناصحیح از کلمه ی متافیزیک بود؛ همین مورد باعث این اشتباه برای شما شده که اینکه هگل متافیزیسیت بود رو با کار اون انجمن اشتباه بگیرید.
باید گفت که متافیزیک درواقع شاخه ای از فلسفس که بحث اون در زمینه ی ماهیت وجود و وجود شناسی هست و هگل فیلسوفی بود که در نظریاتش زمینه کاری مربوطی به این شاخه داشت ؛ بنده پیشنهاد میکنم این متن کوتاه رو مطالعه بفرمایید .
اما اونچه اون انجمن حولش چرخیده بود و مورد بحث شماس پارانورمال و سوپر نچرال بود که نباید با متافیزیک اشتباهش کنیم ؛ که البته اشتباه اندازی زیادی در اون انجمن داشت در این موارد صورت میگرفت که حتی زیبنده هم نبود.

حالا اینکه ادعای شما این هست که اون فراسرشت جاتی که اونجا بحثش میشد درواقع مواردی بودند با اثبات علمی ! ولی منشا نا مشخص و به این دلیل میبایست برگرده و علاوه بر این که غلط پراکنی و ترویج دکان دستگاه های شیادان جامعه نبوده بلکه موجب پالایش میگشته ! ؛ ادعایی است قابل تامل و بحث.
ابتدا اینکه باید خدمت شریف شما عرض بکنم که آنچه در عمل بشخصه دیدم مطابقتی با ادعای شما نداشت؛ ینی جایی از انجمن ما ادعای درست حسابی اینطوری ای نداشتیم. دوم اینکه اگر این چنین چیز هایی بنابر ادعای شما با آزمایشی اثبات شده هستن یا حتی اثبات پذیر هستن بله منم معتقدم کاملن قابل اعتنا هستند (حالا البته نه جای بی فایده ای مثل اینجا بلکه در مراجع معتبری برای نتایج معتبری) اینجا هم به صلاح دید میتونن باشند یا نباشن؛ اما فک میکنم علم رو میشناسید که علم به معنای چیز کاملن مشخص با منشا مشخص نیست که در دروازش این موارد رو نگه دارند بگن شما برید فراسرشت تا تکلیفتون مشخص بشه بعد بیاید این جا. بلکه همینوطر که‌Lorca اشاره داشت کاملن در مجموعه ی بررسی علمی قرار میگیرند و خیلی هم خوب میشه و موجب توسعه ی شناخت اون هستن. منتها اینکه بنده خودم مدت طولانی ای برای بحث های اون انجمن درخواست یه نشانه و مدرک معتبر برای ادعاهای بی پایه داشتم اما چیزی یافت نمیشد و آنچهه بود ادعاهای یاوه تر از قبلی بود و پیچاندن. نهایتن هم میگفتن به این مساءل توهین شده و نمیدونم ایمان مثلن موثره که اثر بذاره و برا همین همیشه اثر نمیذاره و نمیتونیم شواهد بدیم و غیره.
من اینجا به شما هم عرض میکنم که اگر گمان دارید که این موارد از جنس موارد ادعایی در اون انجمن خرافه پروری(از دیدگاه من) دارای اثباتی و آرمایشیست که کوچکترین نشانه از وجودشون اراءه کنه و شما میدونید چطوری ؛خوشا بحال شما چون کلی موسسه هم در دنیا وجود دارند که منتظرن به افراد مدعی ای که بتونن اثبات و نشانه های لازمی رو اراپه بدند جوایز ارزشمندی هم برای این روشنگری اهدا کنند. [nb]ر.ک به این از وبسایت بیگ بنگ و این سخنرانی تد[/nb]

اما سوم چیزی که باید عرض کنم اینه که علم در مقابل این موارد چه رویکردی اتخاذ میکنه و چطور به کشفشون میپردازه؛ اول اینکه باید حقیقت داشتن این موراد به وسیله ی نشانه هاشون اثبات بشه ؛‌اما مرحله ی دوم راجب منشا اونهاست و فرقی که بین رویکرد فراسرشتی شما و رویکرد علمی که موجب پالایش میشه در این بخشه خیلی پر رنگه . در رویکرد علمی اینکه یکی از شواهد کشخص بشه باعث میشه در حد اون شاهد صحبت کرد و ادعاهای عظیم و جثه ی منشا اونها رو تیغ اوکام میزنه تا از زیاده گویی و اشتباه اجتناب بشه؛ و برای هر ادعای بیشتر نیاز به شواهد بیشتر هم هست.
میدونیم مثللن اگر من با دستم جسمی سبکی رو هل بدم حرکت میکنه؛‌ شما ممکنه هر منشا و برداشتی رو بتونه به این اتفاق نسبت بدی؛ مثلن عنوان بکنی که چون نیت کردم و به سمت عمل حرکت کردم در نتیجه موجودی فرامادی و مرموز و استثنایی به نام حرکت دهنده در آسمان مطلع شده و اراده کرد تا این حرکت انجام بشه و به موجود دیگری در زمین اطلاع داد که شکل کوچک و ضعیف همون موجود بود و اون این وسیله رو حرکت داد یا اجازه داد حرکت داده بشه. اما در روش علمی برخوردی که با این مسپله صورت میگیری اینه که جسم اول موجب حرکت جشم دوم شد و این به وسیله ی آزمایش ثابت شد و باقی داستانارو تیغ میزنه و کم میکنه ؛‌ البته شما میتونی در مورد این منشا ها هم حدس بزنی اما بعد باید اونهارو هم حقیقتشونو با نشانه های مرتبط اثبات کنی و علم تا اینجا از همون حد بیشتر ازت نمی پذیره و نمیذاره در هر محرله بیش از کپن شواهدت صحبت کنی. به این دلیل همین دلیل معتبر و پالایندس.
این همون فرقی که باعث شده تا با رویکرد فراسرشتی یکسری واکنش های شیمیایی در دوره ای منجر به برداشت های جادویی و فرامادی و کلی کلاه برداری و غیره باشه و در یک دوره موجب افزایش شناخت انسان از ماهیت دنیای اطرافش و استفاده از اون برای چیزهایی که باعث ارتقا سطح زندگیش شد.

آنچه من در اون انجمن دیدم چیزی جز علم گریزی و فرار از اراءه شواهد نبود.

** بحثم در حقیقت مربوط به انجمن بود بنظر خودم نه ماهیت متافیزیک و فراسرشت و این ها؛ هرچند اونهارو در خودش داشت اما رویکرد اصلی انجمن بود و به همین دلیل اینجا دادمش . :)

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

راجع به انجمنِ فراسرشت فقط مدیران ارشد و کل تصمیم گیری میکنند.
اما سیاست هایِ تیمِ داخلی حداقل تا همین الان گسترش و آموزش علم همچنین دوری از جنجال و حاشیه هایِ الکی بوده.
ما بیشترین تمرکزمون رو رویِ کارهایی مثلِ مطالعه و آموزش هایِ گروهی گذاشتیم و از بحثُ و جنجال دوری میکنیم ، در حالِ حاضر بیشتر از یک سالِ که این انجمن برداشته شده و قبل از اون هم شخصاً شاهد بودم که حداکثر ماهی یک بار در این انجمن پست داده میشد و عملاً هیچ فعالیتِ خاصی نداشت و به قولی بود و نبودنش تفاوتِ آنچنانی نداشت ، حتی شما که مدیرش بودید تازه بعد از یک سال و اندی به نبودش پی بردید!
الان هم تصمیمِ قطعی رو تیمِ ارشد و کل میگیره و مدیرانِ داخلی در گرفتنِ تصمیمِ حذف یا اضافه کردنِ انجمن ها دخیل نیستند ، اما ادامه دادنِ بحث ، چیزی جز حاشیه سازی الکی نیست ، پس این تاپیک قفل میشه و نتیجه تصمیمِ نهایی مدیرانِ ارشد و کل از همین تاپیک اعلام میشه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا