• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سمپادی و خودکشی

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : خودکشی یک سمپادی

به نقل از هیربد :
در این مورد راست می گی،اون بخش از حرف های من غلطه.باید بگم نه،حذف صورت مسئله با حل مسئله فرق می کنه.خودت که به این واقف هستی.راستش رو بخوای،امیدوار بودم ذهنت به این برسه که این رو مطرح نکنی.
فکر کردن به خودکشی به عنوان یک پدیده با بررسی خودکشی به عنوان یک راه حل از نظر تبار شناسی کلی فرق داره.

حذف صورت مساله یه نوع راه حل هست.
بذار تصور کنیم من یه ماشین خراب دارم!‌ یک راه حل تعمیر ماشینه! یک راه حل بیرون انداختن ماشین و خرید یه ماشین دیگس! اینجا صورت مساله پاک شد ولی به هر حال مساله حل شد.

خودکشی هم راه حل یک مشکل هست، و فرد میتونه بهش فکر کنه. من ایرادی در این قضیه نمیبینم.

ما مشکلی داریم و تعدادی راه حل. بحث اینجا از بین بردن ازار پدیده های بیرونی روی فرد هست، یا باید پدیده هارو از بین برد ( که تقریبا غیر ممکن هست ) یا میشه از پدیده ها دور شد( که برای همه ممکن نیست ) یا میشه خود رو از پدیده ها جدا کرد( که شدنی و به نسبت سادس ).

به نقل از mmmaaa :
به نظر من تنها کسایی که این وسط خیلی زجر میکشن پدر و مادرش باشن و با توجه به تفکر منفی ای (ک به دلیل نهی دین و...عه)حتی توضیح دادن دلیل مرگ بچه شون برا بقیه هم ازاردهندس
ولی خب من اصلا کار اون مرحوم رو اشتباه نمیدونم،چرا که ممکنه به نظر خودش بهترین تصمیم رو گرفته باشه و بنابراین عملیش کرده باشه،اما من احساس میکنم که کسایی ک به این دلیل دست به خود کشی میززنن هنوز به درک درستی در این رابطه نرسیدن،و از نظر من ادم هرچی ک در این زمینه پیش میره بیشتر به پوچی میرسه و بیشتر ب این نتیجه میرسه ک باید از زندگی لذت ببره و با اطرافیانش (هرچن با عقاید مزخرف)خوب باشه،،،،

این موضوع جدا منزجر کنندس، یک فرد یک تصمیمی گرفته که به کسی دیگه ربط نداره و انتخاب خودش بوده، جدا از اینکه دیگرون نباید توضیح بخوان، من نمیفهمم چرا خانواده باید از توضیحش حس بدی داشته باشن.

به نقل از sadra.h.h :
دوستان هرچی دیسلایک میدین بدید ! اصلاً من مطلب مینویسم واسه دیسلایک !
اما....اما.... تورو جون هرکی دوس دارین :
ژست افراد با فراست و فیلسوف رو نگیرید !!
بعضی ها طوری مینویسند که انگار الان از یونان برگشتن !
ممنون ! B-)

من فقط یه درخواست ساده کردم که کلمه ی حق رو استفاده نکنین ! اینکه این همه جای بحث نداره ! داره ؟؟؟
من واسه این گفتم حق رو به کار نبرید چون هرکی دلیلی پیدا نمیکنه خیلی راحت میگه : آقا حقش بود !

هر فرد حق تصمیم گیری در مورد بدنش رو داره. یکی دلش میخواد خالکوبی کنه، یکی دلش میخواد یه کلیشو اهدا کنه، یکی دلش میخواد رگشو بزنه، اینا انتخاب فرد در مورد چیزی هست که صرفا و فقط روی خودش و به خودش ارتباط مستقیم دارن.

mmmaaa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
kerman

به نقل از مازیمون :
این موضوع جدا منزجر کنندس، یک فرد یک تصمیمی گرفته که به کسی دیگه ربط نداره و انتخاب خودش بوده، جدا از اینکه دیگرون نباید توضیح بخوان، من نمیفهمم چرا خانواده باید از توضیحش حس بدی داشته باشن.

هر فرد حق تصمیم گیری در مورد بدنش رو داره. یکی دلش میخواد خالکوبی کنه، یکی دلش میخواد یه کلیشو اهدا کنه، یکی دلش میخواد رگشو بزنه، اینا انتخاب فرد در مورد چیزی هست که صرفا و فقط روی خودش و به خودش ارتباط مستقیم دارن.
من کاملا موافقم،ولی تقریبا غیر ممکنه که دیگران توضیح و دلیل نخوان،اولین چیزی که راجع به این خبر به ذهن هرکسی میرسه فهمیدن دلیلشه و اکثرن هم میپرسن اینو،،،و اینکه پدرو مادر م ب این خاطر حس بدی دارن که دیگران حس بدی دارند و اعتقاداتی که تقریبا بیشتر مردم دارن،و حتی این کار دخترشون ممکنه باعث شرمندگیشونم بشه حتی

و درمورد قسمت دوم حرفتون:یاد خالکوبی ترانه علیدوستی افتادم و چیزایی ک مردم به ظاهر متمدن درموردش گفتن و اخبار شبکه ی خبر:/

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از sadra.h.h :
دوستان هرچی دیسلایک میدین بدید ! اصلاً من مطلب مینویسم واسه دیسلایک !
اما....اما.... تورو جون هرکی دوس دارین :
ژست افراد با فراست و فیلسوف رو نگیرید !!
بعضی ها طوری مینویسند که انگار الان از یونان برگشتن !
ممنون ! B-)

من فقط یه درخواست ساده کردم که کلمه ی حق رو استفاده نکنین ! اینکه این همه جای بحث نداره ! داره ؟؟؟
من واسه این گفتم حق رو به کار نبرید چون هرکی دلیلی پیدا نمیکنه خیلی راحت میگه : آقا حقش بود !
حق شومایی؟ #دوشواری
شما میای هی توی هر پستت می‌گی «حق» فلان. عزیز من حق اصلا تعریفش چیه؟ به نظر نمیاد بقیه ای که توی تاپیک دارن حرف می‌زنن منظورت از حق رو اصلا بفهمن یا باهات موافق باشن.
اگر داری تو حوزه دینی می‌گی خب حق نداره معنی‌ش اینه که اگر انجام داد می‌ره جهنم. اگر داری غیر دینی می‌گی حق هیچ مفهومی غیر از مجاز بودن از نظر اخلاقیات فرد و قانون نمی‌ده. حق داشتن یا نداشتن رو اول قانون تعیین می‌کنه (که قانون اجازه‌ی خودکشی رو سلب نکرده) دوم اخلاقیات مورد قبول فرد (که روی درست و غلط و عوامل این بحثه، شما نمی‌تونی بیای حکم بدی بقیه اطاعت کنن)

× اگر یه شوخی رو نمی‌فهمید قبل از داد و هوار راه انداختن با حالت حق به جانب می‌تونید منظور رو بپرسید. شوخی من نه ربطی به لهجه داشت نه قومیت، ربط به قرابت سو تفاهم توی این مسئله با ویدیوی مذکور داشت.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از sadra.h.h :
اونقدر گفتین که زندگی آدم دست خودشه که واقعاً کم کم دارم بالا میارمااا!! :-& X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-(
آخه یکی نیست بگه آخه برادر من - خواهر من مگه انسان خودش تصمیم گرفته به این دنیا بیاد که داره تصمیم میگیره به راحتی از این دنیا بره ؟؟؟؟؟؟!؟؟ اصلاً مگه این بدن ماست که هر کاری خواستیم باهاش بکنیم ؟؟؟؟ چه حقی ؟؟ چه حقوقی ؟؟؟
از دوستان به اصطلاح OPEN MIND میخوام که لطف بکنن این همه روی این کلمه مانور ندن !!!!!!!
( با فرض اینکه حتی طرف هیچ اعتقادی به خدا نداشته باشه بازم هیچ حقی نداره )

منم به نوبت خودم از خدا برای خانواده ی مرحوم ، دوستان و نزدیکان طلب صبر میخوام . خدا ایشونو رحمت کنه .
در ضمن از تعریفا معلومه که این مرحوم یه نابغه ی درس حسابی بوده ؛ خب عاقبت اینگونه افراد معلومه !!! جدی میگم ها ! معمولاً افراد نابغه یا معتاد میشن یا یک دانشمند !

http://jadi.net/2016/04/my-body-is-mine/
بی ربط نیست. بخونید.
پ ن: لطفا با بزرگ کردن متن و قرمز کردن سعی نکنید بگید یه سری از افراد ژست روشن فکری برداشتن و از یونان اومدن. همه یه سری کاربر هستیم با عقاید و دیدگاه های مختلف. این که من یه دیدگاهی دارم دلیل نمیشه بگم روشن فکر ام! من هم میتونم بیام به شما بگم از پشت کوه اومدین و ... ولی نیومدیم اینجا که بهم دیگه توهین کنیم؟ هوم؟ :)
حکومت صاحب بدن ما نیست – من و شما بدن‌هایی هستیم متعلق به خودمون
من هم مثل هر آدم دیگه یک بدن دارم. این بدن متعلق به من است. در عبارت درست تر حتی این بدن، خود من است. هر آدمی در واقع همون بدنش است؛ شامل مغزش و احساساتی که در اون بدن متولد می شن و می میرن. این بدن حق داره در مورد خودش تصمیم بگیره. این بدن حق داره بره بدنسازی. این بدن حق داره چاق باشه. این بدن حق داره لاغر باشه. این بدن حق داره سیگار بکشه و این بدن حق داره انتخاب کنه که چی بپوشه و دقیقا همین بدن حق داره تصمیم بگیره که می خواد به بدن دیگه ای زندگی ببخشه یا نه. بدن من است که تصمیم می گیره آیا لازمه توی بدن من یک موجود دیگه زندگی کنه یا ترجیح می ده تولید مثل نکنه. هر بدن حق داره آخرین حامل ژنی باشه که اونو ساخته یا اگر دوست داشت، ترکیب کننده این ژن باشه با ژن کسی که ازش خوشش می یاد.

همه ما چنین بدن هایی داریم و این بدن هامون وقتی به هم نزدیک هستن موفق‌تر به حیاتشون ادامه می‌دن. برای همین قبیله‌ها و روستاها و شهرها رو ساختیم تا بدن‌هامون (در واقع خودمون)‌ کنار هم موفق‌تر به پیش بریم. اما وقتی به هم نزدیک هستیم لازمه توافق‌هایی رو هم در مورد اینکه چه کارهایی رو چطوری حق داریم انجام بدیم که حداقل صدمه رو به بقیه بزنیم، برای رسیدن به این توافق قراردادهای اجتماعی تنظیم می‌کنیم. ما برای به حداکثر رسوندن خوشحالی‌مون، می‌پذیریم که بر اساس توافق با همدیگه بر سر بدن‌هامون و محدوده‌هاش، حداقل آسیب رو به هم بزنیم و حداکثر نفع رو ببریم. این چیزی است که حکومت و قانون رو شکل می ده که منطقا نباید چیزی خارج از توافق ما هم با همدیگه باشه.

مساله وقتی باعث بروز اینهمه جک در اینترنت می شه که یک سیستم احساس می‌کنه اجازه کامل کنترل دیگران رو داره. ما نه فقط یکی از معدود کشورهای جهان می‌شیم که حکومت توش حق مرگ و زندگی آدم ها رو برای خودش محفوظ می دونه که اتفاقا در کشتن شهروندانمون توسط حکومت بالاترین رتبه‌ها رو هم می‌گیریم. در همین جا یکسری مون حقوق می‌گیرن تا نامحسوس مواظب باشن که بقیه اجازه نداشته باشن لباس مورد علاقه‌شون برای بدنشون رو انتخاب کنن و حق من برای انتخاب چیزی مثل وازکتومی محدود می شه چون یک گروه معتقدن من حتما باید بچه دار بشم و یک سازمان به اصطلاح فعال مدنی هم تبلیغ می کنه که یکسری دیگه که از نظرش مشکل جامعه هستن باید «عقیم سازی» بشن و حالا که نزدیک به تبلیغ هم شده، نظرش تبلیغ دولتی هم می‌شه. دقیقا ایده فاشیسم در دوران هیتلر: بازتولید اجباری آدم های «خوب» و حذف و عقیم کردن آدم‌های «بد» بدون این درک که:

۱- آدم خوب و بد مربوط به شرایط جامعه است و نه ژن‌های «دزدی» و «بی حجابی»
۲- اصولا ما جامعه رو تشکیل ندادیم که یک نفر بر اساس سلیقه اونو به جهتی ببره که دوست داره. جامعه متشکل از تک تک افراد است و قوانین و جهتگیری باید اولا منتج از نظر همگان باشه و ثانیا حقوق پایه‌ای هیچ فردی رو نقض نکنه.

در اینجا دیگه واقعا فضا شبیه جک که نه، خود جک است و حداقل امیدوارم من و شما که نه در حکومت هستیم و نه سازمان های مبلغ عقیم سازی داریم و نه نظرمون به ممنوعیت پیشگری از بچه دار شدن یک گروه نزدیک است بتونیم چند لحظه یادمون نگه داریم که در دورانی زندگی کرده ایم که یک بخش از حکومت به یکسری جایزه می دادن که بچه دار بشن، انتخاب بچه دار نشدن رو ممنوع می کردن، یکسری رو عقیم می کردن و تمام تلاششون رو می کردن که یکسری جوری لباس بپوشن که اونها دوست دارن و در نهایت هم معتقد بودن کسانی که شبیه اونها نیستن یا کار عجیبی کردن رو بکشن تا معضلاتشون مساله حل بشه – و سال به سال هم معضلات عظیم‌تر و وحشتناک‌تر می‌شدن.

من و شما باید بدونیم که اتفاقات اجتماعی وابسته به آدم ها نیستن. اینجوری نیست که چند تا آدم خوب داریم و چند تا آدم بد که اگر خوب ها رو تکثیر کنیم و بدها رو اعدام کنیم یا عقیمشون کنیم، جامعه درست شده. جامعه یک ترکیب است و برآیندی از خیلی چیزهای دیگه. ایده «ژن خلافکار» دهه‌ها است که در جاهایی که علم حاکمه مورد خنده آدم ها است و البته بخشی از تاریخی هولناک. امیدوارم ما هم روزی به جای کشتن یا عقیم کردن کسانی که دوست نداریم و تلاش برای تکثیر کردن کسانی که دوست داریم، به این فکر بیافتیم که چرا یک نفر باید از حق مسکن و غذا و بهداشت محروم باشه و ما راه حل بدیم که «پس عقیمش کنیم» و چرا یک پسر ۱۷ ساله که همه چیزش رو ما ساخته‌ایم، باید در جامعه مون به یک بچه تجاوز کنه و … تاسف آوره.

ma76

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
tab

خودکشی 18 دانش اموز
جالبه خودندنش .امسال 18 نفر خودکشی داشتیم.تازه منابع رسمی اینو میگن.اگه این امار هم مثل امار معتادانی که توسط احمدی نژاد اعلام شده بود باشه باید نظام اموزشی این کشورو تخته کرد.اینو هم در نظر بگیرین تعداد افرادیکه خودکشیشون ناموفق بوده خیلی بیشتر از ایناست.( اکثر سایت های خبری گذاشتن اینو.من نظر بچه هارو میخوندم سایت کنکور .گفتم اینجا هم بذارمش.)

نکته جالب اینکه دوستان میگن خانواده باید مانع بشه واینا.ولی علت اکثر خودکشی ها همین خانوادست.

طبق مواردیکه دوستش گفت.این دختر لباسای پسرونه میپوشیده.و کلن دوست داشته واینا.احتمالش هست ترنس یا لزبین یا آسکژوالیتی بوده باشه.وهمین هم میتونه از علت های خودکشیش بوده باشه.(اینو کسی مطرح نکرد.گفتم من بگمش.این یه احتماله.نگفتم کسی که لباس پسرونه میپوشه ترنسه)
اکثر اقلیت های جنسی یا خودکشی میکنن یا میکشنشون یا افسردگی ومشکل عصبی پیدا میکنن که مساویه با مرگ تدریجی یا فرار میکنن که بگیرنشون میکشنشون...پس سبک سنگین کنیم اخرش میمیرن .بهتره طرف خودشو بکشه بلکه لااقل طریقه مرگش دست خودش باشه.
در حدود نود درصد هم کسی از این مساله با خبر نیست.حتا به دوستانشون هم نمیگن چون بفهمن باهاشون حرف نمیزنن.موضوعو پخش میکنن و مدیر بفهمه اخراجی.پیش مشاور هم بری در بهترین شرایط که گزارش نده و توهین نکنه میگه برو توبه کن.

شما فرض کن طرف خودشو کشته چون دگر جنس گرا نبوده کلن(ترنس بوده مثلن و زجر میکشیده وقتی زندگی میکرده).بعد بیان سر اعلامیه ترحیمش بنویسن: جوان ناکام
جوان ناکام چیه؟ سر اعلامیه افرادیکه ازدواج نکردن یا دوران نامزدی فوت شدن مینویسن اینو.

.اینجاست که خودکشی هم نمیتونه از دست ملت بیخودی مثل ملت ایران نجاتت بده.

darya.f

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
نشد که بشه..قرار بود ریاضیش نصیب ما بشه
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از N_OiSe :
http://jadi.net/2016/04/my-body-is-mine/
بی ربط نیست. بخونید.
پ ن: لطفا با بزرگ کردن متن و قرمز کردن سعی نکنید بگید یه سری از افراد ژست روشن فکری برداشتن و از یونان اومدن. همه یه سری کاربر هستیم با عقاید و دیدگاه های مختلف. این که من یه دیدگاهی دارم دلیل نمیشه بگم روشن فکر ام! من هم میتونم بیام به شما بگم از پشت کوه اومدین و ... ولی نیومدیم اینجا که بهم دیگه توهین کنیم؟ هوم؟ :)
من در جواب اقای N_OiSe بگم که بله درسته که بدن از خود ما نیست ولی گاهی اوقات زندگی اونقدر سخت و تاریک میشه که تصمیم میگیری دیگه دنبال راه حل نباشی و کلا مسله رو پاک کنی

amirziaee680

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد

موافق بودم با حرف دوستمون که گفت ضعف خودش بوده تا حدودی!!

این مشکل اون بوده و مشکل جامعس! بنظرم ایشون ضعیف تر از همه ی انسان های روی زمینه!

جامعه مون متاسفانه یه شکلی به خودش گرفته که بچه که متولد میشه اول به جای اینکه آزاد باشع بعد مسلمون، اول مسلمون میشه بعد آزاد! نه اینکه اسلام مفهوم مقابل آزاد بودن باشع! این آزاد یعنی آزادگی بشری یعنی پای بند نبودن به هیچ صراطی!

نوزادی که بهش مفهوم اسلام رو نمیگن و مفهوم تشیع رو نمیگن صرفن میگن آدم باید n وعده نماز بخونه و روزه بگیره و از همون بچگی زور و اجبار میکنن که چادر بپوشه میشه این!

وقتی جامعمون اینطوری پیش بره بچه وقتی بزرگ میشه اگه آگاه نشه احساس پوچی میکنه

بیشتر تقصیر رو باید بندازیم روی پدر و مادرش که چرا واقعن این؟؟؟؟

شایدم جامعه!! خیلی دردناکه این قضیه که بعد از مرگ یه آدم بیایم و اینجوری 6 صفحه حرف بزنیم و چرا قبلش نکنیم؟؟

بگیم چرا این کارو کرده!؟ یا چرا نکرده؟ تقصیر خودشه یا جامعه؟ تقصیر باباشه یا مامانش؟ تقصیر دوستاشه یا معلمش؟

خوبه ولی تا یه حدی نه این بعد از یه هفته گذشتن ازین قضیه 6 صفحه فقط حرفایی بزنیم که خودمون رعایتش نمی کنیم!!

کاش به جای این کارا به هم قول بدیم به عنوان یکی از قشر های نوجوونی امروز ، زمانی که پدر یا مادر شدیم با بچه مون خیلی رو راست تر از والدین امروزی باشیم! خیلی رو راست تر درباره دینمون حرف بزنیم! نترسیم ازینکه این بچه الان نمیفهمه یا میفهمه بد نتیجه گیری میکنه!

بهم قول بدیم که فردایی که قراره ما توش والدینش باشیم ، بچه هامون قبل ازینکه مسلمون بشن اسلام رو بفهمن ! قبل از احکام عشق رو بفهمن! قبل از عاشورا بفهمن سر رو برای معشوق دادن چه کیفی میده!

× خیلی جلوی خودمو توی این چن روز گرفتم که با این که کمنتارو میخوندم دوس نداشتم نظری بدم که شاید دوستای این بنده خدا یا شما ناراحت بشین! و اصن با این حرف بزنیم فقط دربارش کاملن مخالفم!
پیشنهاد میدم با یه نتیجه گیری خیلی قشنگ تاپیک رو قفل کنین :)

بازم شرمنده خیلی کوچیک تر ازینم که ازینجور حرفا بزنم باهاتون !

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از amirziaee680 :
موافق بودم با حرف دوستمون که گفت ضعف خودش بوده تا حدودی!!

این مشکل اون بوده و مشکل جامعس! بنظرم ایشون ضعیف تر از همه ی انسان های روی زمینه!

جامعه مون متاسفانه یه شکلی به خودش گرفته که بچه که متولد میشه اول به جای اینکه آزاد باشع بعد مسلمون، اول مسلمون میشه بعد آزاد! نه اینکه اسلام مفهوم مقابل آزاد بودن باشع! این آزاد یعنی آزادگی بشری یعنی پای بند نبودن به هیچ صراطی!

نوزادی که بهش مفهوم اسلام رو نمیگن و مفهوم تشیع رو نمیگن صرفن میگن آدم باید n وعده نماز بخونه و روزه بگیره و از همون بچگی زور و اجبار میکنن که چادر بپوشه میشه این!

وقتی جامعمون اینطوری پیش بره بچه وقتی بزرگ میشه اگه آگاه نشه احساس پوچی میکنه

بیشتر تقصیر رو باید بندازیم روی پدر و مادرش که چرا واقعن این؟؟؟؟

شایدم جامعه!! خیلی دردناکه این قضیه که بعد از مرگ یه آدم بیایم و اینجوری 6 صفحه حرف بزنیم و چرا قبلش نکنیم؟؟

بگیم چرا این کارو کرده!؟ یا چرا نکرده؟ تقصیر خودشه یا جامعه؟ تقصیر باباشه یا مامانش؟ تقصیر دوستاشه یا معلمش؟

خوبه ولی تا یه حدی نه این بعد از یه هفته گذشتن ازین قضیه 6 صفحه فقط حرفایی بزنیم که خودمون رعایتش نمی کنیم!!

کاش به جای این کارا به هم قول بدیم به عنوان یکی از قشر های نوجوونی امروز ، زمانی که پدر یا مادر شدیم با بچه مون خیلی رو راست تر از والدین امروزی باشیم! خیلی رو راست تر درباره دینمون حرف بزنیم! نترسیم ازینکه این بچه الان نمیفهمه یا میفهمه بد نتیجه گیری میکنه!

بهم قول بدیم که فردایی که قراره ما توش والدینش باشیم ، بچه هامون قبل ازینکه مسلمون بشن اسلام رو بفهمن ! قبل از احکام عشق رو بفهمن! قبل از عاشورا بفهمن سر رو برای معشوق دادن چه کیفی میده!

× خیلی جلوی خودمو توی این چن روز گرفتم که با این که کمنتارو میخوندم دوس نداشتم نظری بدم که شاید دوستای این بنده خدا یا شما ناراحت بشین! و اصن با این حرف بزنیم فقط دربارش کاملن مخالفم!
پیشنهاد میدم با یه نتیجه گیری خیلی قشنگ تاپیک رو قفل کنین :)

بازم شرمنده خیلی کوچیک تر ازینم که ازینجور حرفا بزنم باهاتون !

اول اینکه فرضیات پایت کاملا غلطه.

روزه و نماز رو انجام دادن یا ندادن، دلیل شک افراد به دین نیست. روزه گرفتن اسیب زدن به سلامتی و زندگی روزمرس و نماز خوندن، حرف زدن با یه موجود خیالی.

ولی مشکلات دین اسلام خیلی فرا تر از صرف احکامشه، و البته این به صرف اسلام نیست، دقیقا همون بخشی که ادعا میکنید بین تمام ادیان مشابهه، همون بخشیه که از همه خنده دار تر و غیر واقعی تره!
خودکشی بیشتر وابسته به این هست که فرد در جامعه و گروه اطرافش چقدر همزبان داره.
فردی که در زندگی احساس پوچی میکنه، دلیلش اینه که حس میکنه روی هیچ کس و هیچ موجودی نمیتونه تاثیر گذار باشه.

amirziaee680

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد

به نقل از مازیمون :
اول اینکه فرضیات پایت کاملا غلطه.

روزه و نماز رو انجام دادن یا ندادن، دلیل شک افراد به دین نیست. روزه گرفتن اسیب زدن به سلامتی و زندگی روزمرس و نماز خوندن، حرف زدن با یه موجود خیالی.

ولی مشکلات دین اسلام خیلی فرا تر از صرف احکامشه، و البته این به صرف اسلام نیست، دقیقا همون بخشی که ادعا میکنید بین تمام ادیان مشابهه، همون بخشیه که از همه خنده دار تر و غیر واقعی تره!
خودکشی بیشتر وابسته به این هست که فرد در جامعه و گروه اطرافش چقدر همزبان داره.
فردی که در زندگی احساس پوچی میکنه، دلیلش اینه که حس میکنه روی هیچ کس و هیچ موجودی نمیتونه تاثیر گذار باشه.
1. اینکه به عقاید هم احترام بزاریم!
2. این همه آدم در طول تاریخ همزبان نداشتن خودکشی کردن؟ دلیل خوبی نیست!

تاثیر نگذاشتن روی افراد ضعفی هستش که قابل جبران و پوششه و میتونه حلش کنه! اینکه آدم ضعیف باشه یا خودشه ضعیف بپنداره و بعدش تسلییییم بشه که اوج ضعف و اوج ذلت رو میرسونه! و اگه آدم ضعیف باشه ولی بتونه ضعفش رو به قدرت تبدیل کنه هنره !!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از amirziaee680 :
1. اینکه به عقاید هم احترام بزاریم!
2. این همه آدم در طول تاریخ همزبان نداشتن خودکشی کردن؟ دلیل خوبی نیست!

تاثیر نگذاشتن روی افراد ضعفی هستش که قابل جبران و پوششه و میتونه حلش کنه! اینکه آدم ضعیف باشه یا خودشه ضعیف بپنداره و بعدش تسلییییم بشه که اوج ضعف و اوج ذلت رو میرسونه! و اگه آدم ضعیف باشه ولی بتونه ضعفش رو به قدرت تبدیل کنه هنره !!

بدن انسان و نیاز انسان به غذا و اب چندان به عقیده ی من یا شما وابسته نیست. علت اینکه ساعت ۱۰ استراحت هست و ساعت ۱۲ معمولا برای تغذیه ( توی مدارس یا در محل کار ) و کیفیت غذا اهمیت داره این هست که بازده رو بالا میبره. بازده بدن شما، چندان ارتباطی به نوع عقیدتون نداره!

در مورد خودکشی هم کتابی بر حسب امار نوشته شده، اثر امیل دورکیم، و کتاب جالبی هست! میتونید بخونید.
ما در مورد امار حرف میزنیم در مورد احتمالات. کتاب رو باید بخونی، متن انگلیسی خودش ترجمه ای هست و کمی ترجمه ی قدیمی و بعضا ممکنه کلماتش رو نفهمی، ولی احتمالا به فارسی ترجمه شده باشه.

و حتا میتونید درش بخونید که چرا پروتستان ها بیشتر از کاتولیگ ها احتمال داره که خودکشی کنند!

amirziaee680

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد

به نقل از مازیمون :
بدن انسان و نیاز انسان به غذا و اب چندان به عقیده ی من یا شما وابسته نیست. علت اینکه ساعت ۱۰ استراحت هست و ساعت ۱۲ معمولا برای تغذیه ( توی مدارس یا در محل کار ) و کیفیت غذا اهمیت داره این هست که بازده رو بالا میبره. بازده بدن شما، چندان ارتباطی به نوع عقیدتون نداره!

در مورد خودکشی هم کتابی بر حسب امار نوشته شده، اثر امیل دورکیم، و کتاب جالبی هست! میتونید بخونید.
ما در مورد امار حرف میزنیم در مورد احتمالات. کتاب رو باید بخونی، متن انگلیسی خودش ترجمه ای هست و کمی ترجمه ی قدیمی و بعضا ممکنه کلماتش رو نفهمی، ولی احتمالا به فارسی ترجمه شده باشه.

و حتا میتونید درش بخونید که چرا پروتستان ها بیشتر از کاتولیگ ها احتمال داره که خودکشی کنند!
علاقه برای صرف کردن وقتم برای چیزای بیهوده ندارم!

میتونی متقاعدم کنی درباره عقیدت! و بعدش برم بخونم!!

دومن اینکه درباره احکام حرف نزدم که روزه رو تعریف میکنی برام! روزه گرفتن سخته و هم چنین نماز خوندن جای هیچ توجیهی هم نیس ولی زمانی که انسان برای انجام کاری هدف داشته باشه کارا های سختم براش لذت بخش میشن! حتی اگه در راهش جونش رو فداش کنه! که روزه حتی آسیبی هم به انسان نمیزنه چه برسه به فدا کردن جون!

× (در ج حرف کامنت بالایی نیس) با اینکه مطمعنم روزه برای انسان سالم مفید هم هس از نظر بدنی!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

بحث در مورد خودکشی یه دختر ۱۶،۱۷ ساله‌س یا احکام اسلام در مورد نماز و روزه؟

تاپیک پاک‌سازی شد. لطفا بحث‌های حاشیه‌ای رو تموم کنید. ممنون.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

قسمت تلخش ک تن منو لرزوند این بود ک هم سن خواهر خودم بوده.. 79..

hanie468

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرعسل

جواب تمام سوال ها دست پدر مادرشه...
کجا براش کم گذاشتن؟؟کجاها رهاش کردن؟؟اصلا بودن تو زندگیش؟؟؟
حتی برام سواله چرا دوستاش احتمال خودکشیشو میدادن یا درکش نمیکردن و حرفی به خانوادش نزدن؟؟چرا؟
چندبار با تیغ رگشو خراش میداده؟؟؟بعد هیچ کس اهمیت نمیداده جز دوستاش؟؟
خب اینا همه نشونه های درد وجودی این دختر بوده ...واقعا دوستاش هیچ کاری نکردن؟؟روان شناسی چیزی؟؟اطلاعی به خانوادش؟؟
مشاورای مدرسه که اصلا حرفشو نزنید..چ انتظاری از لیسانس کشاورزی داریم ک دوتا ویدیوی روانشناسی شنیده ومشاوره میده به بچه ها...

N¡na

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
گذاشتم كنار
دانشگاه
هنرهاي زيبا دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
طراحي صنعتي

ميخواستم تو اخيرن ارسال ها ، تاپيك كنكور ٩٦ رو پيدا كنم ..
اومدم اين قسمت پاييني سايت .. چيزى كه قبل از كنكور ٩٦ نظرم رو جلب كرد ، تيتر دردناك همين تاپيك الان بود ..

قبل از هرچيز خدا رحمتش كنه .. البته اگر باورى به خدا ، براى رحمت شدن ، داشته ..
بعد اينكه اجازه ى قضاوت نميدم به خودم .. يادمه كه قبلا هم از اين اتفاق هاى خيلى ناراحت كننده پيش اومده بود .. خبر هاشو همين جا تو سمپاديا ميديم .. به دلايل منطقى يا غير منطقى متفاوت .. كه در دردناك بودن داستان فرقى ايجاد نميكردم اين دلايل !

چيزى كه واضحه اينه كه ، سنى كه سپرى كرديم و سپرى ميكرده ، اون بازه اى از زندگيه كه جوون سالم ازش در بردن ، سخته !
به انتخابش احترام ميذارم .. ولى " شايد " اين بهترين كار و راه چاره نبوده ..

mah banoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

تیتر تن آدم و میلرزونه.
خدایا؟ رحمتش کن ...

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

یک مقدار دیر به بحث رسیدم ولی به عنوان کسی که اگر ادعای این دختر درباره مشکلات فلسفی درست باشه تجربه بسیار نزدیکی داشته نظر میدم.
بله انسان ممکن است اگر اعتقاد خودش به خدا و بالتبع اخرت را از دست بدهد (همون طور که خودم از دست داده ام) ممکن است دچار پوچی بشود. زیرا با وجود اینکه میدونه همین زندگی رو داره فقط, این که میبینه در اخر می میره و هیچ فرقی نمی کند که کی باشد یا چگونه زندگی کرده باشد باعث ایجاد تمایل به زودتر رسیدن به نتیجه نهایی بکنه.
خود من حدود دو ماه هر روز در همین حالت به سر می بردم البته حال و حوصله این کار و امکان زنده موندم و مشکلات پیرو رو نداشتم و بیخیال شدم و علاوه بر اون درباره مسئله خودکشی هم تحقیق کردم و به نتایج زیر رسیدم.
طبق تجربه من این دختر بسیار عجول یا بسیار خودخواه بوده .
هرکس با کمی وقت گذاشتن و فکر کردن به هدف زندگی حتی اگر ببیند که در نهایت بعد از 60 سال خاموش می شود و تمام, می بیند که اگر استعداد و توانایی دارد باید زنده بماند چون با وجود اینکه اثرات کمک به دیگران را نخواهد دید ولی این هدف که با استعداد ها و توانایی های خود به اسوده تر کردن و بهتر کردن زندگی تعداد هر چند محدودی افراد کمک کرد هدفی والاست فارغ از اینکه منفعتی برای فرد دارد یا نه و اگر به این نتیجه نرسد یعنی خودخواه تمام و کمال است.
ثانیا زندگی یک انسان تنها انتخاب خودش نیست. ما در برابر افرادی که اگاهانه و نا اگاهانه به خود وابسته کرده ایم اعم از دوستان و خانواده مسئول هستیم. تاثیر روانی برجای مانده از مرگ ما بی اثر نیست در حقیقت این تصمیم در حداقلی ترین حالت زندگی پدر و مادر فرد را تا اخر عمر تباه و سیاه خواهد کرد و دوباره اگر کسی به نظرش بیاید که مهم نیست به نظر چیزی نیست به جز خود خواهی محض.
و حتی اگر خودخواهانه هم نبوده نشانه ضعف و یا مشکلات روحی بوده.
درست است دنیا در بهترین حالت ممکن نیست ولی این تنها چیزی است که داریم و تنها راه پیش رو تلاش برای نتیجه ای مفید گرفتن و تغییر جهان هرچند ناچیز به جهانی بهتر.

فواد

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سنندج
شهر
سنندج(سنه)
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
کردستان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

یاد دوتا از دوستای هم مدرسه ای اون موقعم افتادم که همچین کاری کردن.
خیلی سخت و غم انگیزه. از یه طرف خانواده هاشون که هضم این قضیه وحشتناک سخته براشون.از یه طرفم دوستای هم مدرسه ای و هم کلاسیشون مخصوصا.
امیدوارم خانواده این مرحوم و همچنین دوستاش خدا بهشون صبر بده و بتونن تحمل کنن.خیلی سخته.
من که دوتاشو دیدم و یکیشون دوست بغل دستی 3 سال دبیرستانم بود وحشتناک سخته.اینکه تو سن کم آدم دوستی که چند سال میشناخته و باهاش کلی خاطره داره به این شکل بمیره یه زخمی تو روح آدم میذاره که خیلی دیر دردش از بین میره و ممکنه هیچ وقت...
خدا بیامرزتش

• لایک
امتیازات: mhdl

MSA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
تلگرام

به نقل از فواد :
یاد دوتا از دوستای هم مدرسه ای اون موقعم افتادم که همچین کاری کردن.
خیلی سخت و غم انگیزه. از یه طرف خانواده هاشون که هضم این قضیه وحشتناک سخته براشون.از یه طرفم دوستای هم مدرسه ای و هم کلاسیشون مخصوصا.
امیدوارم خانواده این مرحوم و همچنین دوستاش خدا بهشون صبر بده و بتونن تحمل کنن.خیلی سخته.
من که دوتاشو دیدم و یکیشون دوست بغل دستی 3 سال دبیرستانم بود وحشتناک سخته.اینکه تو سن کم آدم دوستی که چند سال میشناخته و باهاش کلی خاطره داره به این شکل بمیره یه زخمی تو روح آدم میذاره که خیلی دیر دردش از بین میره و ممکنه هیچ وقت...
خدا بیامرزتش

دو تا؟!!!! به‌جز فریور بازم کسی خودکشی کرده تو سنندج؟ چه سالی؟ ناحیه 2؟

بالا