• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سمپادی و خودکشی

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : خودکشی یک سمپادی

و یه قضیه ای هم هست که بچه ها تو این مدارس یه روانشناس مثه خودشون نیاز دارن، کسی که درگیریاشونو بفهمه و این که تا حدود خوبی باهوش باشه. مثلا چندباری که رفتم پیش مشاور مدرسه مون فک کنم بیشتر از این که اون بتونه بفهمه من چمه من تحلیلش کردم! چیزایی که میگفت به شدت سطحی و حوصله سر بر بودن، نمیتونست قبول کنه دیدگاه مذهبی متفاوت رو و خیلی خیلی اصرار داشت با مامان بابام صحبت کنه. این آدما، که هیچوخت حتی جایی نزدیک درگیریای این بچه نبودن، خیلی بخوان هنر کنن بدترش نمیکنن فقط:|

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94

اصلن به نظر نمیاد این از دونستن زیاد خودکشی کرده باشه...به هر حال همه ی ما یه دوره ای حتمن به این فکر کردیم که اصن چی هستیم و اینجا چیکار میکنیم و این بحثا...اگه بیشتر میدونست راحت تر میتونست باهاش کنار بیاد!اصن خوده مسئله ی خودکشی نشان بر نادان بودن یه آدمه به نظرم!آخه مگه تو خودت خودتو به وجود آوردی که الان حق نابود کردنت رو به خودت میدی؟!
قطعن تحت تاثیر مشکلات دیگه ای بوده...بحثش مفصله.
خدا ببخشه...هممونو!

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از پرنيان.ك :
اصلن به نظر نمیاد این از دونستن زیاد خودکشی کرده باشه...به هر حال همه ی ما یه دوره ای حتمن به این فکر کردیم که اصن چی هستیم و اینجا چیکار میکنیم و این بحثا...اگه بیشتر میدونست راحت تر میتونست باهاش کنار بیاد!اصن خوده مسئله ی خودکشی نشان بر نادان بودن یه آدمه به نظرم!آخه مگه تو خودت خودتو به وجود آوردی که الان حق نابود کردنت رو به خودت میدی؟!
خدا ببخشه...هممونو!

مامان و بابا که بچه رو آوردن حق نابود کردنش رو دارن اون وقت؟ :|
بعد ادیسون هم آدم نادونی بود که خودکشی کرد؟ از من و شما کمتر می دونست؟

• لایک
امتیازات: N¡na

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از پرنيان.ك :
خدا ببخشه...هممونو!

مساله اینه که به وجود اوردن حق نابود کردن رو هم همراهش نمیاره. به عنوان مثال من یک شرکت تولیدات تلویزیونی دارم، تلویزیونی رو تولید میکنم و میفروشم.
اون تلویزیون های فروخته شده دیگه مالکیتش با من نیست که خراب کردنشون دست من باشه، من نهایتا میتونم خط تولید رو قطع کنم.
هر کدوم از اون مالک ها حق تصمیم گیری دارن که میخوان تلویزیون رو نگه دارند یا ندارند، مال اون هاست.

در مورد انسان هم همینه. ما هیچ کدوم در محل و تاریخ تولدمون هیچ تاثیری نداشتیم ( در واقع پدر و مادر تولد مارو تحت کنترل داشتن ) ولی این زندگی مال ماست، ما حق انتخاب در موردش رو داریم، چون ما هستیم که لحظه به لحظش رو داریم زندگی میکنیم، و برای نوع و شکل پیشرویش تصمیم میگیریم.

تصمیم ادامه دادن یا ندادنش هم با ماست و یه تصمیم شخصیه.

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
نقره ی جهانی المپیاد شیمی 2013،طلا ی جهانی المپیاد شیمی سال 2014
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

به نقل از N_OiSe :
مامان و بابا که بچه رو آوردن حق نابود کردنش رو دارن اون وقت؟ :|
بعد ادیسون هم آدم نادونی بود که خودکشی کرد؟ از من و شما کمتر می دونست؟
ادیسون خودکشی نکرده،لا اقل این محل شک جدی هست.بعد بالفرض هم خودکشی کرده باشه،اصلا ربطی نداره.اگه مثلا ده نفر مهم و تاثیرگذار نام ببری که خودکشی کردن می شه ده نفر مهم و تاثیرگذار نام برد که زندگیشون رو هم دوست داشتن.کی درست می گه این وسط و محق هست؟؟؟
به نقل از مازیمون :
مساله اینه که به وجود اوردن حق نابود کردن رو هم همراهش نمیاره. به عنوان مثال من یک شرکت تولیدات تلویزیونی دارم، تلویزیونی رو تولید میکنم و میفروشم.
اون تلویزیون های فروخته شده دیگه مالکیتش با من نیست که خراب کردنشون دست من باشه، من نهایتا میتونم خط تولید رو قطع کنم.
هر کدوم از اون مالک ها حق تصمیم گیری دارن که میخوان تلویزیون رو نگه دارند یا ندارند، مال اون هاست.

در مورد انسان هم همینه. ما هیچ کدوم در محل و تاریخ تولدمون هیچ تاثیری نداشتیم ( در واقع پدر و مادر تولد مارو تحت کنترل داشتن ) ولی این زندگی مال ماست، ما حق انتخاب در موردش رو داریم، چون ما هستیم که لحظه به لحظش رو داریم زندگی میکنیم، و برای نوع و شکل پیشرویش تصمیم میگیریم.

تصمیم ادامه دادن یا ندادنش هم با ماست و یه تصمیم شخصیه.
این که حق انچام اش رو داشته یا نه بحث دیگه ایه.صاحب خودش بوده و مختار هست که هر کاری دلش می خواد با خودش انجام بده ولی آیا چون حق انجام اش رو داره،کارش قابل قبول و توجیح می شه؟مثلا چرا تو مدرسه خودکشی کرد؟اثر خوبی رو دانش آموز های دبیرستانی نداره که یکی توی محیط خود مدرسه خودش رو بکشه و یا سوال های مشابه.کسی که فلسفه حالیش هست نمی تونه فکر نشده کاری بکنه ولو اگه بی فکری کنه از سر فکر میاد بی فکری می کنه و بهش آگاهه و عواقب اش!
برای شخص من این مسئله هست که نوشته علت خودکشی اش دلایل فلسفی بوده یعنی با فلسفه به مرگ رسیده. اینجا ایراد داره،این حرف یه چیزی زیرش هست.یک دانش آموز دبیرستانی انقدر عمر نکرده که بتونه استدلال کنه با طبیعت سازگاری نداره.اگه باهوش بوده باید می دونسته انقدر نمی فهمه که بتونه چنین ادعایی کنه.اگه عاقل بوده می دونسته که محل شک هست حرف اش.اگه حرف اش درست بوده می اومده فکرش رو گسترش می داده،حتی نه!اگه هم دوست داشته که فکرش رو گسترش نده بعید می دونم که یک فردی که مثلا در همچین سنی انقدر فکر کرده که به مرگ رسیده بتونه از فکر کردن دست برداره!(یک فکر انقدر فعال به مرگ خودش راضی نمی شه که فکر کردن براش بزرگترین لذته{ و تو رفتارش این خودش رو نشون می ده} حتی اگه انکار اش کنه!)
دوستش گفته که می اومده با تیغ خودش رو تو کلاس زخمی می کرده،این رفتار کسی نیست که مشکل فلسفی داره،به پوچی فلسفی رسیده بود مثلا می اومد سر کلاس حرف نهیلیستی می زد یا شبیه اش.
مشکل اینجا است که عمل چنین فردی میاد به افراد نزدیک اش القا می کنه خودکشی دارای دلایل عقلی محض است.اگه این فرد فلسفه حالیش می شد می تونست لا اقل استدلال کنه "فقط من با طبیعت سازگاری ندارم و این برای بقیه صدق نمی کند" و بایستی استدلال می کرد اگر متوجه به عمل اش می بود،که اگه بقیه براش اهمیتی نداشتن چرا نوشته علت خودکشی اش رو؟؟؟!!!یا بقیه براش مهم نبودن که دلیلی برای نوشتن نبود یا نظر بقیه در مورد خودش حتی در صورت مرگ اش براش مهم بوده که باز می شه نتیجه گرفت که زندگی اینجا براش ارزش داشته!
این فرد مشکلی براش پیش اومده که تحت فشار روحی اومده به اسم فلسفه زندگی خودش رو تموم کرده.

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

کل حرف هام دو تا پیش فرض داره:2-این آدم می خواسته روی بقیه تاثیر بزاره(هر چی)1-این آدم روی خودکشی اش با دلایل عقلی تصمیم گرفته و با طبیعت سازگاری نداشته.
"اینقدر پیش‌فرض پشتِ پیش‌فرض اضافه کردید که من واقعاً نمی‌تونم تک‌تک‌شون رو تحلیل کنم"
اگه پیش فرض دیگه ای می بینی بهم بگو.
یک هدف هم بیشتر ندارم و اون هم اینه که نشون بدم این فرد نوشتار و عمل اش با هم در تناقض هست.
تنها فرضی که برای این ناظر های خارجی داشتم این بوده که "زندگی ارزشمند است"،اگه این موضوع برات محل ایراد هست خب بحث دیگریست.
"همین که برای خودِ شخص خوب بوده، بد بودن این عمل رو زیر سوال می‌بره". ناظر رو خود فرد بگیریم آره.ولی ناظر در اینجا خود فرد نیست.خود ما هستیم.
بین یا بقیه برات مهم نیستن در نتیجه بهشون پیام نمی دی،یا بقیه برات مهم هستند (حالا تنفر هم باشه،بود و نبودشون برات فرق هست) اون موقع به تاثیر کارهات روی اون ها فکر می کنی.وقتی برای خودکشی اش پیام نوشته یعنی روی بقیه می خواسته اثر بزاره.اگه می خواسته اثر منفی بزاره اون موقع می تونسته به معیار های خودش بهتر بنویسه.اگه می خواسته اثر مثبت بزاره باز می تونسته فکر شده تر عمل کنه،از محل خودکشی گرفته تا اون نامه.عبارت "من با طبیعت سازگاری ندارم" و امثالهم از یک فکر پخته خارج نمی شه.حداقل یک فکر پخته این رو نمیاد به عنوان دلیل به بقیه بقبولونه.
درست می گی،ممکنه حق انتخاب نداشته باشه مثلا نمی تونسته تو حموم خودکشی کنه ولی می تونسته از بالای ساختمونی یا پلی خودش رو پرت کنه.باز انجام این عمل تو محیط آموزشی را نشان از خام بودن فکر می دونم.اون نه با استدلال های خودش.

"اینجا باز این میره زیر سوال که «الزاماً بی‌فکر این کار را انجام داده.» ، هرچند از اساس این پیش فرض که «کسی با درگیری‌های فلسفی، همه‌ی کارهایش را با فکر انجام می‌دهد.» هم چندان موجه نیست. و بالاتر دیدیم که حتی انجام این کارها با فکرهم نمی‌تونه حتماً به نتیجه‌ی دلخواهِ شما منتهی بشه."
به طور کلی حق با تو هست ولی در مورد یک کاری به مهمی خودکشی اگه نگم قطعا لا اقل با احتمال خیلی بالا آدم کلی فکر می کنه!

"اولاً اینکه عقل و منطق ابزار استنتاج اند، عقل به شما نمی‌گه «زندگی کنید.»، عقل به شما می‌گه از «من می‌خواهم زندگی کنم.» و «برای زندگی کردن باید نفس کشید.»، «من باید نفس بکشم» نتیجه گرفته میشه. هیچ نقدِ عقلی‌ای به «من نمی‌خواهم زندگی کنم.» وارد نیست. "
آفرین!دقیقا همین.وقتی نقد عقلی وارد نیست یعنی دلایل عقلی نداشته که نمی شه اون دلایل رو به صورت عقلی نقد کرد!این آدم ولی داره ادعا کرده با دلایل عقلی به "من نمی خواهم زندگی کنم" رسیده!

"نمی‌تونی امید داشته باشی که یکجایی روی یک سنگ‌نوشته‌ای تهِ عالم برای زندگی‌ت مانیفست نوشته باشند که چی می‌خوای و باید چه کارکنی و تو یک روز پیداش کنی. یا حتی ساده‌تر، فیزیک یکروز بهت بگه چی‌ می‌خوای. این به خودت مربوط‌ه. و مثل همه‌ی آدم‌های دیگه باید صحتش رو حدس بزنی!"
به نظرم این جداگونه جای بحث داره.نه که موافق باشم یا مخالف،می شه روش بحث کرد که به این موضوع مربوط نیست.

"هرچند «فقط من» حکم کلیِ خیلی بزرگی‌ه، به هرحال از «فقط من با طبیعت سازگاری ندارم و این برای بقیه صدق نمی کند.» نمیشه نتیجه گرفت «خودکشی در ملاء عام کارِ بدیست.». آیا می‌شد مشابهاً گفت «زندگی در ملاء عام کار بدیست.» چون عده‌ای با زندگی مشکل دارند و مثلاً موجب سست شدنِ تصمیم عده‌ای برای خودکشی[در شرایط مشابه، برای ادامه‌ی زندگی] می‌شن؟"
معلومه که نمی شه.این با فرض دومی که کردم سازگاری نداره.اگه فرض دوم ام محل شک هست دلایل ات رو بیار ،ممنونت می شم.

"هرکس چنین نتیجه‌ای بگیره، مربوط به ضعف نظام آموزشی‌ه نه فرد خودکشی کننده."
هیچ چیز بی تاثیر نیست ولی عامل نهایی باز خود فرد است.نظام آموزشی واقعا اثرگذاره ولی دلیل بیشتر اجتماعیه.چرا کسی با این سن باید به خودکشی فکر کنه؟؟؟

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

به نقل از پرنيان.ك :
اصن خوده مسئله ی خودکشی نشان بر نادان بودن یه آدمه به نظرم!آخه مگه تو خودت خودتو به وجود آوردی که الان حق نابود کردنت رو به خودت میدی؟!
وخیلی ها به خدا و افریننده اعتقاد ندارن بعد موقع خودکشی باید از کی اجازه بگیرند؟حق خودکشی رو متعلق به خودشون میدونن.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از هیربد :
ادیسون خودکشی نکرده،لا اقل این محل شک جدی هست.بعد بالفرض هم خودکشی کرده باشه،اصلا ربطی نداره.اگه مثلا ده نفر مهم و تاثیرگذار نام ببری که خودکشی کردن می شه ده نفر مهم و تاثیرگذار نام برد که زندگیشون رو هم دوست داشتن.کی درست می گه این وسط و محق هست؟؟؟
یه عده از منابع که میگن خودکشی کرده! و به قول خودتون خیلی از دانشمند های دیگه. یا خیلی از فیلسوف ها حتی.
چه ربطی داره به نام بردن؟ ایشون می گن کسی که خود کشی می کنه احمقه. من مثال نقض میارم که احمق نیست!
ولی من گزاره ای ندادم که کسانی که زندگیشون رو دوس دارند احمق هستند که شما بیاید مثال نقض بزنید!
می بینید خود شما حتی پایه منطق رو بلد نیستید :D
خیلی جرات میخواد یه نفر این همه بتونه راحت قضاوت کنه در موردی که خودش حتی سواد نداره!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

با تیغ یا ته پرگار سوراخ کردن یا بریدن دست، به هیچ وجه معنیش این نیست که فرد از پایه های روش فکری منطقی فاصله داشته.

تاحالا ورق دستتون رو بریده ‌؟ سرمای بعد از بریدن رو حس کردید‌؟‌ اون برای من لذت بخشه! یا وقتی در حال فکر کردن هستم، برخورد یه چیز تیز به نوک انگشت شست دست راستم کمک میکنه تمرکز کنم! و خوب ما ادم ها تونستیم وسایل ضد عفونی کننده تولید کنیم که باعث میشه این مدل رفتار ها صدمه ای بهمون نزنه!
رفتار های ازارطلبانه لزوما خارج از منطق نیستن، بلکه منطق ساده ای پشت سرشونه، از این رفتار لذت میبره! => انجامش میده! و این رفتار به کسی دیگه هم صدمه نمیزنه.

و اینکه طرف با محیط اطرافش سازگار نبوده، چندان موضوع شگفت انگیزی نیست، خیلی ها با محیط اطرافشون سازگار نیستن، به خاطر همین جابه جا میشن، تغییر به وجود میارن، بعضی ها توانایی تغییر در جغرافیا، یا سایر شرایط زندگی رو دارن، بعضی ندارن. و بعضی افراد وقتی میبینن شرایط این تغییر براشون وجود نداره، زندگی به نظرشون کسل کننده میرسه. این برای من کاملا قابل درکه چون خود کشی به نوعی دیگه تغییر به وجود اوردن در محیط اطرافشه و درواقع جواب نهایی هر مشکلیه. بهترین جواب لزوما نیست، ولی جواب ساده و قابل دسترسی ایه!

آفرین!دقیقا همین.وقتی نقد عقلی وارد نیست یعنی دلایل عقلی نداشته که نمی شه اون دلایل رو به صورت عقلی نقد کرد!این آدم ولی داره ادعا کرده با دلایل عقلی به "من نمی خواهم زندگی کنم" رسیده!
مطمینی فهمیدی که پوریا چی گفت ؟‌چون به نظر میاد نفهمیدی!

هیچ چیز بی تاثیر نیست ولی عامل نهایی باز خود فرد است.نظام آموزشی واقعا اثرگذاره ولی دلیل بیشتر اجتماعیه.چرا کسی با این سن باید به خودکشی فکر کنه؟؟؟
چون فرد داره به حیات فکر میکنه، زندگی و مرگ دو روی یک سکه هستن، تو نمیتونی زندگی رو ببینی و به مرگ فکر نکنی.
سادس، زنده بودن یا نبودن! انچنان پیچیدگی خاصی رو همراه خودش نداره. یعنی اگر فردی به خودکشی فکر نکرده باشه، لزوما به این معنی نیست که زندگی خیلی خوبی داره، بیشتر به این معنیه که ادم کودنیه!
ادمیه که نمیتونه ارتباط بین پدیده هارو پیدا و تصور کنه. این عیبه نه حسن!

sadra.h.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی تبریز
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
هیچچی !
دانشگاه
Tabriz uni
رشته دانشگاه
C.E eng
تلگرام
اینستاگرام

اونقدر گفتین که زندگی آدم دست خودشه که واقعاً کم کم دارم بالا میارمااا!! :-& X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-(
آخه یکی نیست بگه آخه برادر من - خواهر من مگه انسان خودش تصمیم گرفته به این دنیا بیاد که داره تصمیم میگیره به راحتی از این دنیا بره ؟؟؟؟؟؟!؟؟ اصلاً مگه این بدن ماست که هر کاری خواستیم باهاش بکنیم ؟؟؟؟ چه حقی ؟؟ چه حقوقی ؟؟؟
از دوستان به اصطلاح OPEN MIND میخوام که لطف بکنن این همه روی این کلمه مانور ندن !!!!!!!
( با فرض اینکه حتی طرف هیچ اعتقادی به خدا نداشته باشه بازم هیچ حقی نداره )

منم به نوبت خودم از خدا برای خانواده ی مرحوم ، دوستان و نزدیکان طلب صبر میخوام . خدا ایشونو رحمت کنه .
در ضمن از تعریفا معلومه که این مرحوم یه نابغه ی درس حسابی بوده ؛ خب عاقبت اینگونه افراد معلومه !!! جدی میگم ها ! معمولاً افراد نابغه یا معتاد میشن یا یک دانشمند !

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadra.h.h :
اونقدر گفتین که زندگی آدم دست خودشه که واقعاً کم کم دارم بالا میارمااا!! :-& X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-(
آخه یکی نیست بگه آخه برادر من - خواهر من مگه انسان خودش تصمیم گرفته به این دنیا بیاد که داره تصمیم میگیره به راحتی از این دنیا بره ؟؟؟؟؟؟!؟؟ اصلاً مگه این بدن ماست که هر کاری خواستیم باهاش بکنیم ؟؟؟؟ چه حقی ؟؟ چه حقوقی ؟؟؟
از دوستان به اصطلاح OPEN MIND میخوام که لطف بکنن این همه روی این کلمه مانور ندن !!!!!!!

منم به نوبت خودم از خدا برای خانواده ی مرحوم ، دوستان و نزدیکان طلب صبر میخوام . خدا ایشونو رحمت کنه .
در ضمن از تعریفا معلومه که این مرحوم یه نابغه ی درس حسابی بوده ؛ خب عاقبت اینگونه افراد معلومه !!! جدی میگم ها ! معمولاً افراد نابغه یا معتاد میشن یا یک دانشمند !

وقتی پیش دکتر میرید و دکتر از شما اجازه میخواد که روی بدنتون عملی انجام بشه، کیه که زیر اون ورق رو امضا میکنه ؟ شما یا یه پیرمرد ریش سفید از اسمون با خودکار جادوییش امضا میکنه ؟

بدن، بدن فرده. مریض بشه، فرد درد میکشه، ورزش کنه، ضربان قلب فرد زیاد میشه.

عه ؟ چه جالب! به نظر میاد تغییرات بدن ما روی ما فقط تاثیر مستقیم دارن! به نظرت بدنه ماله کیه ؟‌ معلومه مال ماست. ما براش تصمیم میگیریم، ما باهاش زندگی میکنیم، نخوایم هم از بین میبریمش. مساله ی چندان پیچیده ای نیست.

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

توی دین هست که خودکشی قتل نفس محسوب میشه و گناه بزرگیه ...اما اینکه هیچ انسانی حق اینکار رو نداشته باشه اصلا...

توی دین گناه ها و خوبی ها گفته شده..حالا هرکی انتخاب میکنه و انتخابش به خودش ربط داره ... اینکه بگیم حق نداره اصلا درست نیست

خدا خودش توی قران میگه " إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبِیلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً " "ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاكر باشد ، خواه ناسپاس

البته که اینکار کار درستی نیست... ولی لطفا سعی نکنیم جای خدا بشینیم و قضاوت کنیم ...لطفا

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

به نقل از مازیمون :
با تیغ یا ته پرگار سوراخ کردن یا بریدن دست، به هیچ وجه معنیش این نیست که فرد از پایه های روش فکری منطقی فاصله داشته.
تاحالا ورق دستتون رو بریده ‌؟ سرمای بعد از بریدن رو حس کردید‌؟‌ اون برای من لذت بخشه! یا وقتی در حال فکر کردن هستم، برخورد یه چیز تیز به نوک انگشت شست دست راستم کمک میکنه تمرکز کنم! و خوب ما ادم ها تونستیم وسایل ضد عفونی کننده تولید کنیم که باعث میشه این مدل رفتار ها صدمه ای بهمون نزنه!
رفتار های ازارطلبانه لزوما خارج از منطق نیستن، بلکه منطق ساده ای پشت سرشونه، از این رفتار لذت میبره! => انجامش میده! و این رفتار به کسی دیگه هم صدمه نمیزنه.
بحث اینه که چرا لذت می بره،خود لذت بردن ازش دلایل عمیق تری داره قطعا.
لذت می بره بمیره،خب بنویسه من دوست داشتم بمیرم،نه که به این نتیجه رسیدم که با طبیعت نمی سازم و الخ.
به نقل از مازیمون :
و اینکه طرف با محیط اطرافش سازگار نبوده، چندان موضوع شگفت انگیزی نیست، خیلی ها با محیط اطرافشون سازگار نیستن، به خاطر همین جابه جا میشن، تغییر به وجود میارن، بعضی ها توانایی تغییر در جغرافیا، یا سایر شرایط زندگی رو دارن، بعضی ندارن. و بعضی افراد وقتی میبینن شرایط این تغییر براشون وجود نداره، زندگی به نظرشون کسل کننده میرسه. این برای من کاملا قابل درکه چون خود کشی به نوعی دیگه تغییر به وجود اوردن در محیط اطرافشه و درواقع جواب نهایی هر مشکلیه. بهترین جواب لزوما نیست، ولی جواب ساده و قابل دسترسی ایه!
آفرین!جواب ساده و قابل دسترس!جواب درست و یا معقول و یا قابل دفاع نیست!بعدش هم یعنی چی شرایط تغییر وجود نداره؟عین حرف در حالت اکسترم اش اینه که بگی تخیل محدود هست.اگه هست من حرفی ندارم.
به نقل از مازیمون :
مطمینی فهمیدی که پوریا چی گفت ؟‌چون به نظر میاد نفهمیدی!
تو متوجه ام کن!
به نقل از مازیمون :
چون فرد داره به حیات فکر میکنه، زندگی و مرگ دو روی یک سکه هستن، تو نمیتونی زندگی رو ببینی و به مرگ فکر نکنی.
سادس، زنده بودن یا نبودن! انچنان پیچیدگی خاصی رو همراه خودش نداره. یعنی اگر فردی به خودکشی فکر نکرده باشه، لزوما به این معنی نیست که زندگی خیلی خوبی داره، بیشتر به این معنیه که ادم کودنیه!
ادمیه که نمیتونه ارتباط بین پدیده هارو پیدا و تصور کنه. این عیبه نه حسن!
فکر کردن به مرگ با فکر کردن به خودکشی زمین تا آسمون فرق داره
این که می گی انسانی که به خودکشی فکر نکرده باشه بیشتر کودنه واقعا گفته ای خام است به این دلیل که واقعا دلیل نداره آدم به کشتن خودش فکر جدی کنه مگه اینکه حداقل از زندگی به قدری بریده باشه و الزامی نداره همه ی آدم ها اینطوری باشن.
فکر کردن به خودکشی عین حماقت است،انتخاب حماقت حق طبیعی هر فردیه ولی نمی تونه به اسم عقلانیت جا بندازتش.

sadra.h.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی تبریز
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
هیچچی !
دانشگاه
Tabriz uni
رشته دانشگاه
C.E eng
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از مازیمون :
وقتی پیش دکتر میرید و دکتر از شما اجازه میخواد که روی بدنتون عملی انجام بشه، کیه که زیر اون ورق رو امضا میکنه ؟ شما یا یه پیرمرد ریش سفید از اسمون با خودکار جادوییش امضا میکنه ؟

بدن، بدن فرده. مریض بشه، فرد درد میکشه، ورزش کنه، ضربان قلب فرد زیاد میشه.

عه ؟ چه جالب! به نظر میاد تغییرات بدن ما روی ما فقط تاثیر مستقیم دارن! به نظرت بدنه ماله کیه ؟‌ معلومه مال ماست. ما براش تصمیم میگیریم، ما باهاش زندگی میکنیم، نخوایم هم از بین میبریمش. مساله ی چندان پیچیده ای نیست.
خیلی خب ! شما عادتونه وقتی میخوایید یه چیزی رو اثبات بکنین همیشه روی گزینه ی خاص فوکوس میکنید
خب حالا منم روی یه چیز دیگه ای فوکوس بکنم که صد البته خودتون انگار خیلی ازش ناراحتین و اون ایرانه !!
اگه این بدن شماست چرا موقع تولد انتخاب نکردید که فرضا به جای ایران برید کوالالامپور ؟؟؟ واقعا چرا ؟؟ اگه این بدن ماست یا حتی اگه این زندگی ماست و ما اختیار تام روش داریم خب چرا وقتی داریم میمیریم نمیگیم نه من هنوز بیشتر میخوام زندگی کنم ؟؟ واقعا چرا ؟؟ مگه این زندگی من نیست ؟ من میخوام بیشتر زنده بمونم ؟ به کی چه ربطی داره ؟؟؟؟
در مورد درد هم که اگه ما درد و تحمل نکنیم که اصلا قوانین زیستی باطل میشه !

من اینو نگفتم که بیام اینجا هم سر خودمو درد بیارم هم شما رو فقط هدفم اینه که این کلمه ی حق رو بکار نبرید / ممنون !
به نقل از رضــــــــــــــــــا...N :
توی دین هست که خودکشی قتل نفس محسوب میشه و گناه بزرگیه ...اما اینکه هیچ انسانی حق اینکار رو نداشته باشه اصلا...

توی دین گناه ها و خوبی ها گفته شده..حالا هرکی انتخاب میکنه و انتخابش به خودش ربط داره ... اینکه بگیم حق نداره اصلا درست نیست

خدا خودش توی قران میگه " إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبِیلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً " "ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاكر باشد ، خواه ناسپاس

البته که اینکار کار درستی نیست... ولی لطفا سعی نکنیم جای خدا بشینیم و قضاوت کنیم ...لطفا

خب من نگفتم که ما اصلا اختیار این کارو نداریم فقط گفتم این حق ما نیست ! بنظرم بعضی ها در تعریف حق مشکل دارند !! اصلاً الان میدونم مشکل چیه بعضیا هنوز فرق بین اختیار و حق رو نمیدونن !!؟!! بله من الان اختیار دارم شیشه ی ماشین همسایمونو بشکنم ! چرا چون اختیارم دست خودمه ولی من حق این کارو ندارم ! خدا گفته شما اختیار دارید اما بعدش گفته من شما رو از این کار نفی میکنم . یعنی چی ؟؟ ینی من که خالق تو ام به تو این حقو نمیدم که خودتو از بین ببری ! بنظرتون چرا ما تو اسلام حق النفس داریم ؟ چرا ؟؟ ( حق النفس یعنی اینکه اگه خودت روی بدنت حتی یه خراش بندازی فردا باید براش جواب پس بدی! پس اسلام یه کلمه ی حق رو به کار برده !! ( در ضمن واقعا چرا خدا گفته گناه کبیره ست ؟ چرا ؟؟ ))

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از هیربد :
لذت می بره بمیره،خب بنویسه من دوست داشتم بمیرم،نه که به این نتیجه رسیدم که با طبیعت نمی سازم و الخ.آفرین!جواب ساده و قابل دسترس!جواب درست و یا معقول و یا قابل دفاع نیست!بعدش هم یعنی چی شرایط تغییر وجود نداره؟عین حرف در حالت اکسترم اش اینه که بگی تخیل محدود هست.اگه هست من حرفی ندارم.تو متوجه ام کن!فکر کردن به مرگ با فکر کردن به خودکشی زمین تا آسمون فرق داره
این که می گی انسانی که به خودکشی فکر نکرده باشه بیشتر کودنه واقعا گفته ای خام است به این دلیل که واقعا دلیل نداره آدم به کشتن خودش فکر جدی کنه مگه اینکه حداقل از زندگی به قدری بریده باشه و الزامی نداره همه ی آدم ها اینطوری باشن.
فکر کردن به خودکشی عین حماقت است،انتخاب حماقت حق طبیعی هر فردیه ولی نمی تونه به اسم عقلانیت جا بندازتش.
لذت می بره بمیره،خب بنویسه من دوست داشتم بمیرم،نه که به این نتیجه رسیدم که با طبیعت نمی سازم و الخ.

لذت بردن از درد کشیدن یک پدیده ی قابل بررسی هست. و من نگفتم این فرد از مرگ لذت میبره، گفتم لذت بردن از درد کشیدن لزوما به خودکشی منجر نمیشه. ( این چیزی بود که تو در نظر نگرفته بودی توی استدلالت )

آفرین!جواب ساده و قابل دسترس!جواب درست و یا معقول و یا قابل دفاع نیست!بعدش هم یعنی چی شرایط تغییر وجود نداره؟عین حرف در حالت اکسترم اش اینه که بگی تخیل محدود هست.اگه هست من حرفی ندارم.

لزومی نداره جواب قابل دفاع باشه تا منطقی باشه. بحث سادس، ایا مشکل فرد با کشتن خودش حل شده؟ اره! پس راه حل درستی بوده، شاید بهترین راه حل بوده یا نبوده، ولی باز هم معنیش این نیست که جواب فرد اشتباه بوده.

فکر کردن به مرگ با فکر کردن به خودکشی زمین تا آسمون فرق داره

به احتمال اینکه انسان بتونه در سیاره ای به جز زمین زندگی کنه فکر کردی ؟ و میخوای بگی به راه های رسیدن بهش فکر نکردی ؟
پیدا کردن راه حل برای یک مساله وقتی باخوب مساله اشنا میشی تقریبا یکی از طبیعی ترین رفتار های پایه ای انسانه.
انسان اتیش رو دید، تلاش کرد راهی پیدا کنه برای به وجود اوردنش.

تاثیر تیزی در بریدن پوست جانواران رو دید، دنبال راهی برای به وجود اوردنش گشت.
مرگ رو شناخت و میخوای بگی به راه های رسیدن بهش فکر نکرده ؟

و برای این موضوع حتا لازم نیست bright ترین ادم روی زمین باشی! صرفا لازمه یه مینیمم هایی کنجکاوی داشته باشی!
لازم نیست از چیزی بریده باشی که به موضوعات دیگه فکر کنی!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadra.h.h :
خیلی خب ! شما عادتونه وقتی میخوایید یه چیزی رو اثبات بکنین همیشه روی گزینه ی خاص فوکوس میکنید
خب حالا منم روی یه چیز دیگه ای فوکوس بکنم که صد البته خودتون انگار خیلی ازش ناراحتین و اون ایرانه !!
اگه این بدن شماست چرا موقع تولد انتخاب نکردید که فرضا به جای ایران برید کوالالامپور ؟؟؟ واقعا چرا ؟؟ اگه این بدن ماست یا حتی اگه این زندگی ماست و ما اختیار تام روش داریم خب چرا وقتی داریم میمیریم نمیگیم نه من هنوز بیشتر میخوام زندگی کنم ؟؟ واقعا چرا ؟؟ مگه این زندگی من نیست ؟ من میخوام بیشتر زنده بمونم ؟ به کی چه ربطی داره ؟؟؟؟
در مورد درد هم که اگه ما درد و تحمل نکنیم که اصلا قوانین زیستی باطل میشه !

من اینو نگفتم که بیام اینجا هم سر خودمو درد بیارم هم شما رو فقط هدفم اینه که این کلمه ی حق رو بکار نبرید / ممنون !
خب من نگفتم که ما اصلا اختیار این کارو نداریم فقط گفتم این حق ما نیست ! بنظرم بعضی ها در تعریف حق مشکل دارند !! اصلاً الان میدونم مشکل چیه بعضیا هنوز فرق بین اختیار و حق رو نمیدونن !!؟!! بله من الان اختیار دارم شیشه ی ماشین همسایمونو بشکنم ! چرا چون اختیارم دست خودمه ولی من حق این کارو ندارم ! خدا گفته شما اختیار دارید اما بعدش گفته من شما رو از این کار نفی میکنم . یعنی چی ؟؟ ینی من که خالق تو ام به تو این حقو نمیدم که خودتو از بین ببری ! بنظرتون چرا ما تو اسلام حق النفس داریم ؟ چرا ؟؟ ( حق النفس یعنی اینکه اگه خودت روی بدنت حتی یه خراش بندازی فردا باید براش جواب پس بدی! پس اسلام یه کلمه ی حق رو به کار برده !! ( در ضمن واقعا چرا خدا گفته گناه کبیره ست ؟ چرا ؟؟ ))

هیچ موجودی روی محل تولد یا شرایط تولدش قدرت تاثیر نداره، چون قبل تولد وجود نداره اون فرد! ولی انسان ها روی محل تولد فرزندشون حق انتخاب دارن.
همونجوری که درد کشیدن یکی از بیسیک ترین موضوعات زیستیه، بدن هم بعد از مدتی از کار میافته و نمیتونه نیاز های خودش رو تامین بکنه.

مرگ یه موضوع کاملا فیزیکیه، خودکشی هم همینطور. صرفا موضوع اینه که کدوم رو فرد برای پایان دادن به زندگیش انتخاب کنه.

• لایک
امتیازات: reza7

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

به نقل از مازیمون :
لذت بردن از درد کشیدن یک پدیده ی قابل بررسی هست. و من نگفتم این فرد از مرگ لذت میبره، گفتم لذت بردن از درد کشیدن لزوما به خودکشی منجر نمیشه. ( این چیزی بود که تو در نظر نگرفته بودی توی استدلالت )
در این مورد راست می گی،اون بخش از حرف های من غلطه.
به نقل از مازیمون :
للزومی نداره جواب قابل دفاع باشه تا منطقی باشه. بحث سادس، ایا مشکل فرد با کشتن خودش حل شده؟ اره! پس راه حل درستی بوده، شاید بهترین راه حل بوده یا نبوده، ولی باز هم معنیش این نیست که جواب فرد اشتباه بوده.
باید بگم نه،حذف صورت مسئله با حل مسئله فرق می کنه.خودت که به این واقف هستی.
به نقل از مازیمون :
به احتمال اینکه انسان بتونه در سیاره ای به جز زمین زندگی کنه فکر کردی ؟ و میخوای بگی به راه های رسیدن بهش فکر نکردی ؟
پیدا کردن راه حل برای یک مساله وقتی باخوب مساله اشنا میشی تقریبا یکی از طبیعی ترین رفتار های پایه ای انسانه.
انسان اتیش رو دید، تلاش کرد راهی پیدا کنه برای به وجود اوردنش.

تاثیر تیزی در بریدن پوست جانواران رو دید، دنبال راهی برای به وجود اوردنش گشت.
مرگ رو شناخت و میخوای بگی به راه های رسیدن بهش فکر نکرده ؟

و برای این موضوع حتا لازم نیست bright ترین ادم روی زمین باشی! صرفا لازمه یه مینیمم هایی کنجکاوی داشته باشی!
لازم نیست از چیزی بریده باشی که به موضوعات دیگه فکر کنی!
راستش رو بخوای،امیدوار بودم ذهنت به این برسه که این رو مطرح نکنی.
فکر کردن به خودکشی به عنوان یک پدیده با بررسی خودکشی به عنوان یک راه حل از نظر تبار شناسی کلی فرق داره.

mmmaaa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
kerman

به نظر من تنها کسایی که این وسط خیلی زجر میکشن پدر و مادرش باشن و با توجه به تفکر منفی ای (ک به دلیل نهی دین و...عه)حتی توضیح دادن دلیل مرگ بچه شون برا بقیه هم ازاردهندس
ولی خب من اصلا کار اون مرحوم رو اشتباه نمیدونم،چرا که ممکنه به نظر خودش بهترین تصمیم رو گرفته باشه و بنابراین عملیش کرده باشه،اما من احساس میکنم که کسایی ک به این دلیل دست به خود کشی میززنن هنوز به درک درستی در این رابطه نرسیدن،و از نظر من ادم هرچی ک در این زمینه پیش میره بیشتر به پوچی میرسه و بیشتر ب این نتیجه میرسه ک باید از زندگی لذت ببره و با اطرافیانش (هرچن با عقاید مزخرف)خوب باشه،،،،

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

به نقل از sadra.h.h :
به نقل از sadra.h.h :
خب من نگفتم که ما اصلا اختیار این کارو نداریم فقط گفتم این حق ما نیست ! بنظرم بعضی ها در تعریف حق مشکل دارند !! اصلاً الان میدونم مشکل چیه بعضیا هنوز فرق بین اختیار و حق رو نمیدونن !!؟!! بله من الان اختیار دارم شیشه ی ماشین همسایمونو بشکنم ! چرا چون اختیارم دست خودمه ولی من حق این کارو ندارم !
حرف هات خودسازگار نیست حتی،خود متناقض هست.کمی بیشتر فکر کن.

sadra.h.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی تبریز
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
هیچچی !
دانشگاه
Tabriz uni
رشته دانشگاه
C.E eng
تلگرام
اینستاگرام

دوستان هرچی دیسلایک میدین بدید ! اصلاً من مطلب مینویسم واسه دیسلایک !
اما....اما.... تورو جون هرکی دوس دارین :
ژست افراد با فراست و فیلسوف رو نگیرید !!
بعضی ها طوری مینویسند که انگار الان از یونان برگشتن !
ممنون ! B-)

من فقط یه درخواست ساده کردم که کلمه ی حق رو استفاده نکنین ! اینکه این همه جای بحث نداره ! داره ؟؟؟
من واسه این گفتم حق رو به کار نبرید چون هرکی دلیلی پیدا نمیکنه خیلی راحت میگه : آقا حقش بود !

بالا