• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سمپادی و خودکشی

AraSh.HaShemi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Tehran Polytechnic / University of Naples federico II
رشته دانشگاه
B.Sc. Mechanical Eng / M.Sc. Autonomous Vehicle Eng
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : خودکشی یک سمپادی

هرکس به اندازه سنه عقلیش درک میکنه مسایل رو
هرکس به اندازه سنه عقلیش تصمیم گیری میکنه
و هرکس هم به اندازه سن عقلیش میبازه
اینکه ما میگیم چ فاجعه ای شاید برای اون فاجعه نبوده
اینکه ما میگیم نمیفهمیده
شاید ما نمیفهمیم که اون چقدر میفهمیده
با خودش فکر کرده و چنین تصمیمی گرفته
خدا رحمتش کنه

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ماهِ ـشاد :
ظاهرا درگیری ذهنیبا مسایل فلسفی و متافیزیکی داشته.انسان چی هست،خلقت،خدا،کائنات،روابط بین کائنات،به وجود اومدن دنیا و ....
مهشاد جان تسلیت میگم. خدا صبرتون بده...
به‌نظرم اطلاعات تو و بچه‌های فرزانگان ۷ در حال حاضر معتبرترین ه و میشه به درستی ش اعتماد کرد چون تو بطن جریان هستین. برای همین اصلاً به این نیت اومدم سایت که اگر بحث ش هست این سوال رو بپرسم تا اگر برای بقیه هم سوال هست برطرف شه. یک سری حرف‌هایی هست راجع به اینکه ایشون ترنس بوده و به دلیل مشکلاتش خودکشی کرده. این چقدر صحت داره؟

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

تموم اینا به خاطر فکرایی هست که تویه نیم کره مربوط به احساسات ذهن تشکیل میشه.... با کلی استدلال هم نمیشه از شر این افکار خلاص شد ... تنها راهش بی اعتنا بودنه....
و البته جامعه هم کم تقصیر نداره توی این موردا! به هر حال این مشکله برای دختره پیش اومده که با متافیزیک و ... درگیرشده...حالا اگه میخواست بره به یکی بگه تا جواب سوالشو بگیره واقعا چه رفتاری باهاش میکردن...؟ چه جوابی بهش میدادن؟ خدا رحمتش کنه فقط همین

حس و حال بد

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

من میفهممش. مرگم خیلی دوس دارم . چون هروز این زندگی فعلا واسم هیچی جز تنهایی و بدبختی رو به ارمغان نیاورده . ولی به عنوان یک بچه شیعه ی کوچیک ، اینم میدونم که ضرر به نفس ( یا به عبارتی گویا خودکشی) از بزرگترین گناهان هستش . و فقط به همین دلیل هیچوقت این کارو پسندیده ندیدم. ولی خب رحمت خدا هم بیکرانه .
روحش شاد و جاش خوب :)

barani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو ^.^
شهر
تهرانـــ
مدال المپیاد
ادبـــی
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی تکنولوژی نساجی

بگم متاسفم؟هستم..
ولی چی میشه اگه اینُ بگم؟
تو زنده نمیشی.. تو دیگه نفس نمیکشی.. حالا هی من تاسف بخورم..هی بگم تف به این روزگار لعنتی که تو باید بمیری..
نمیشناسمت ولی دارم گریه میکنم برات..
تقصیر همه مونه..
همه ی دنیا مقصر مردن توه ..
تقصیر منه که باید میشناختمت و کمکت میکردم که فک نکنی ته دنیاس آخه..

کوچولو.. آروم گرفتی پیش خدات الان؟بغلشی؟ خوبی.؟خوبی... شک ندارم که خوبی:)

دارم میسوزما.. چی شدیم ما؟چی داره سرمون میاد؟چی دارن سرمون میارن درواقع...

Amir97

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
....

خدا بیامزتش
اینکه ایشون این کارو کردن نشون میده این سوالا ت خیلی درگیرشون کرده بوده و فک نکنم تو یه لحظه تصمیم گرفته این کارو بکنه
منظورم اینه حتما یه مدتی فکرشو مشغول کرده بوده وحتما رو رفتارش تاثیر داشته
چرا کسی نبود که ایشونو کمک کنه
یعنی نه دوستاش نه معلما نه خوانواده
کسی نبود درکش کنه و کمکش کنه

Fe@r

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 1
مدال المپیاد
نقره ی جهانی المپیاد شیمی 2013،طلا ی جهانی المپیاد شیمی سال 2014
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی محض

چه تلخ و چه مسخره
اگه با طبیعت مشکل داشته می تونسته بشینه تلاش کنه این مشکل حل بشه،به هر حال دیر یا زود می مرده
نتیجه می گیرم نمی خواسته یا نمی تونسته یا نمی دونسته که می شه لا اقل تلاش کرد که یعنی یا احمق بوده یا ضعیف یا نفهم
اگه هم گفته بشه که تلاش کرده و دیده که نمی شه مسخره است.مثل این می مونه(مثال مضخرف) که سر جلسه امتحان باشی و به یه سوال افتضاح سخت بخوری و چون نمی تونی حل اش کنی پاشی بری از جلسه ولی اگه مثلا زمان امتحان به جای یک ساعت یک ماه باشه خب توی اون یک ماه می شه غلطی کرد آخر سر
روحیه نداشته فلسفه رو بهوونه کرده
مسخره است

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

خدا به خونوادش صبر بده....
مام وقتی سال اول بودیم یکی از دومامون خودکشی کرد....
واقعا من خودم به شخصه کلی به هم ریختم...چه برسه به خانوادش

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

:-?
روحش شاد...
اما خب از کجا معلوم ک این دختر ما خودکشی کرده

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از ریـحـانـه :
مهشاد جان تسلیت میگم. خدا صبرتون بده...
به‌نظرم اطلاعات تو و بچه‌های فرزانگان ۷ در حال حاضر معتبرترین ه و میشه به درستی ش اعتماد کرد چون تو بطن جریان هستین. برای همین اصلاً به این نیت اومدم سایت که اگر بحث ش هست این سوال رو بپرسم تا اگر برای بقیه هم سوال هست برطرف شه. یک سری حرف‌هایی هست راجع به اینکه ایشون ترنس بوده و به دلیل مشکلاتش خودکشی کرده. این چقدر صحت داره؟
ممنون ریحانه جان.
حرف زدن سخته یکم درباره این اتفاق سخته بخاطر اینکه طبیعتا همه بچه های اون مدرسه به جز دوستان صمیمی اش و مشاور و معاون پایه شناختی که ازش داشتیم شناختی ظاهری بوده و در حد اینکه اسمش چیه و درسش خوب بوده و با کیا تو مدرسه بیشتر هست و این حرفا روحیه اش چطور بوده یا اخلاقیاتش چی بوده رو خیلی دقیق نمی دونیم.از طرفی اینقد همه چیز سریع اتفاق افتاد که همه الان موندیم چی شده و چیکار باید بکنیم،و خوب مسلما الان مدرسه بسته ست تا کی هم نمیدونیم،مسئولین هم درگیرن دوستانش هم که ......
حرف ترنس بوده ایشون رو هم ما شنیدیم،اگر هم روزی کسی میومد به من میگفت مثلا ایشون ترنسه باور میکردم.استیل و حرکات و لباس پوشیدن هاش به ترنس ها میخورد کاملا اما گفتم که من اصلا از نزدیک باهاش در ارتباط نبودم که ببینم واقعا از لحاظ ذهنی و جسمی ترنس بوده یا فقط تحت تاثیر یکسری عوامل تظاهر به ترنس بودن میکرده.احتمال ترنس بودنش خیلی خیلی قویه.
اما علت خودکشیش نمیتونه فقط ترنس بودنش بوده باشه.چون تو مدرسه ما مورد ترنس زیاد هست اما نه از سمت ما نه از سمت اولیا مدرسه فشاری بهشون وارد نشده و مثل همه ماها باهاشون برخورد می شده.
مهم ترین سوالی که ذهن اکثریت ما رو درگیر کرده این بوده که چرا تو مدرسه؟اونم توی سرویس مدرسه؟جایی که دوربین داره و ادمای زیادی میتونستن ببینش اینکارو کرده؟
بعد اینکه این خودکشی برنامه ریزی شده بوده کاملا.یک ربع بیست دقیقه بعد از امتحان میاد بیرون،طناب رو برمیداره میره داخل سرویس و.... حتی نامه هم داشته،اما هیچکس هیچ اطلاعی نداشته حتی شک هم نکردن.از لحاظ روحی هم حتی بهم ریختگی هم نداشته و کاملا عادی برخورد میکرده.
تا مدرسه باز بشه و بشه فهمید که مشکل اصلی ایشون چی بوده این احتمالات هست و نمیشه جواب قطعی به هیچکدوم داد.ترنس بودن،مسایل فلسفی و.....
اما خوب چون خودش علت رو مشکلات فلسفی اعلام کرده،تقریبا همه احتمالات از بین میره.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

خودکشی کردن به خودی خود اقدام بدی نیست، یک تصمیمه، فرد انتخاب میکنه و انجام میده. حالا اینکه خانواده چی میکشن، چندان اهمیتی نداره، در واقع ادم اول باید به خودش فکر کنه، ببینه چه اقدامی خودش رو خوشحال میکنه، بعد به خانواده.

و برعکس چیزی که فکر میکنید، انکار کردن خرافات ارتباطی به خودکشی نداره برعکس، وقتی این خرافات رو انکار کنی، زندگی برات با ارزش تر میشه، کمک کردن به باقی ادم ها مهم تر میشه، زندگی معنای جدیدی پیدا میکنه.

زندگی توی جامعه ای مثل ایران میتونه دلایل متنوعی برای خودکشی در خودش داشته باشه، ممنوعیت هایی که رفعشون در اینده ی نزدیک ۵۰-۱۰۰ ساله امکان پذیر نیست. درگیری های بی فایده برای رسیدن به جاهایی که خوشحالی یا لذتی ازشون قرار نیست حاصل بشه.
فشار درسی بی فایده، سیستم تحصیلی کاملا ناکارامد.
اینده ی کاملا نامعین. جامعه ای که زندگی دانشجویی و خوش گذرونی های دوره ی جوانی درش بی معنیه.
بهش مشکلات خانوادگی و سنت های احمقانه رو هم اضافه کنید.

چیزی که ممکنه باعث خودکشی بشه، بیشتر این موضوع هست که فرد هیچوقت نمیتونه احساس و واقعیت های ذهنیشو بیان بکنه. در صورتی که تمایل زیادی به این موضوع داره و اینکه نمیتونه بیان بکنه باعث اذیتش میشه و خودکشی راهی برای پایان دادن به این فشار ذهنی میتونه باشه.

unkhown guy

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرز ۷
شهر
تهران

من از نزدیک می شناختمش، دوستاش دوست های صمیمی من بودن و با هم وقت میگذروندیم و تا حدی خیلی شبیه هم بودیم.
ترنس نبود، فقط از ظاهر پسرونه خوشش میومد، میل جنسی هم نداشت.
از خیلی وقت پیش هم ما میدونستیم تمایل به خودکشی داره. و تمایلات مازوخیستی
حتی وقتی تو کلاس با تیغ خودش رو خراش میداد فقط دوستاش توجه می کردن.
و همیشه هم حواسشون به زهرا بود، اگه نمی دیدنش نگرانش می شدن و دنبالش می گشتن.
دلیل خودکشی ش هم گم شدن تو بعد های متافیزیکی نبود.
نمی تونست دلیلی که بقیه برای زندگی دارن رو درک کنه. کسی از دوست هاش هم نمی تونست درکش کنه. دوست هاش هم خودشون رو تا حدی برای مرگش اماده کرده بودن.
به خدا اعتقادی نداشت و به بشریت.
نمی تونست مقدار کمی که از زندگی نصیبش شده رو درک کنه. خیلی کمال گرا بود و باهوش. واقعا باهوش. یه نابغه حتی.
این حق خودش بود که خودکشی کنه و ربطی به بقیه حتی دوستاش نداشت. زندگی خودش بود و سوال هملت رو انتخاب یه گزینه جواب داد.
چرا می خوایم کسایی که دوسشون داریم زنده می بودن در حالی که میدونیم وقتی زنده بودن چقدر عذاب کشیدن.
لطفا برای زهرا عذاداری نکنید مگه اینکه خودتون رو اماده کرده باشید تا اخر عمر ناراحت باشید. دو سه روز عذاداری چه فایده ای داره وقتی یه هفته دیگه قراره بخندید. زهرا بین کمی و هیچی، هیچ رو انتخاب کرد. قطعا بین کمی و هیچی عذاداری، هیچی رو انتخاب می کنه.

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

اون با اين كار فقط ضعف خودشو در حل كردن مسائل دور و برش نشون داده و به علاوه هركسي كه بخاطرش واقعا ناراحت ميشه وقتي اون زنده بود كجا بود كه كمكش كنه ...

چرا يكي درميون لايك و ديسلايك ميكنين ؟؟ خوب بياين حرفتونو بزنين

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

من یه چیزیو این وسط نفهمیدم
ببینید شما اگه از یه بازی خوشت نیاد، با قوانینش مشکل داشته باشی با نحوه بازیش مشکل داشته باشی، بازی نمیکنیش
این دلیل میشه تو در درک اون بازی ضعیفی؟ دلیل میشه تو در حل کردن مسائل اون بازی برای خودت ضعیفی؟
اگه یکی ماشینشو دوست نداره میره میفروشتش
دلیل میشه که ضعیفه؟
...
زندگی هر کس به خودش مربوطه اگه میخواد تباهش کنه، ولش کنه، از بین ببردش خودش میدونه که داره چیکار میکنه! دلیل ضعیف بودنش نیست!
بعدم که...
شما انتظار دارید سوالایی که اندازه تاریخ تمدن، آدما دارن روشون بحث میکنن رو برا خودش حل میکرده؟

hastiiii98

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

خیلی بده وقتی از شرایط و افکار کسی خبری نداشته باشید خیلی راحت قضاوت کنید و صفت بهش بچسبونید.

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

اي كاش فقط به اين مسئله به عنوان اينكه "واي يه دختر خودشو تو مدرسه كشت چقدر احمق بوده" نگاه نشه كاش برن دنبال چرايي هاي اين اتفاق كاش يه راه حل درست برا اين جور مسائل پيدا كنن يا از اونور بعضا نيان بگن "خو اين انتخاب خودش بوده دوست داشته اين كارو بكنه حالا خانواده به جهنم ادم اول خودش بعد هر خر ديگه!! " جفت اينا پاك كردن صورت مسئلست شايد ميشد كاري كرد فرد انتخابش اين نباشه نميشه همينطور منتظر اقداماته سريالي اينجوري موند و دوباره همين حرفارو تكرار كرد
تو مدارس سمپاد كه ذهن بچه ها خيلي خيلي بازه (همين الان اينجارو ببين ) كاش دنبال كمك كردن به پيدا كردن جوابي برا اين مسائل باشن نميدونم مثلا به جا زنگ ديني بيان يه ادم باسواد بزارن بياد با بچه ها بحث كنه نه يكي كه صرفا بحث ميكنه و دنبال ديكته كردن اعتقاد خودشه
احتمال پيدا كردن جواب تو اين كلاسا به صفر ميل ميكنه ولي همين بحث كردن خيلي خيلي مفيده ادمو از يه پذيرنده مطلق
يا مثلا يك مقدار با دقت بيشتري به اين افراد دقت ميشد اين كه ميايد ميگيد برنامه ريزي شده بوده خو يني اين فرد ،كه اميدوارم الان به ارامش رسيده باشه، اگر يك مقدار توجه بيشتري بهش ميشد اين اتفاق تلخ براش نميافتاد فقط خودش ميدونه چرا تو مدرسه اين كارو كرده اما شايد شايد دليل اين كار اين بوده كم توجهي
يه حالت مثلا انرژي اغازين مانند !! اميدوارم نباشه اين قضيه همينطور خبر خودكشي بشنويم پشت سرهم چون زياده واقعا خودم كم نديدم

و اينكه دسشويياتون مگه چقدر گندست؟برا حلق اويز كردن جايه زيادي ميخوادا :-"

• لایک
امتیازات: lys

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه مشکلی که تو جامعه هست عدم موثر بودن روان شناس هاست. تو جامعه ای که همه اعتقاد ها دیکته شده روان شناس هایی هم داریم که دیکته شده ان. تو مدرسه که اگه بری پیش روان شناس فقط به دنبال خود درس خوندن و "بچه خوب" بودنه. شاید اگه این فرد که به خدا هم اعتقاد نداشت با چند نفر آدم درست حسابی که اونا ام اعتقاد به خدا نداشتن رو درک می کردن حرف میزد، شاید، اینطوری نمی شد.
به هر حال انتخاب خودش بوده. نشانه ضعف هم نیست. کسی که به این سوالات راجع به دنیا و زندگی میرسه خیلی ذهن باز و کنجکاوی داره و بهتر از خیلی از افرادی است که کل عمرشون فقط یه اعتقاد بهشون دیکته شده و با اون خوشحالن و الان میان میگن این فرد ضعیف بوده.
امیدوارم خونوادش هم اینو درک کنن و ناراحت نباشن. ( گرچه خیلی سخته)

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از قاف :
من یه چیزیو این وسط نفهمیدم
ببینید شما اگه از یه بازی خوشت نیاد، با قوانینش مشکل داشته باشی با نحوه بازیش مشکل داشته باشی، بازی نمیکنیش
این دلیل میشه تو در درک اون بازی ضعیفی؟ دلیل میشه تو در حل کردن مسائل اون بازی برای خودت ضعیفی؟
اگه یکی ماشینشو دوست نداره میره میفروشتش
دلیل میشه که ضعیفه؟
...
زندگی هر کس به خودش مربوطه اگه میخواد تباهش کنه، ولش کنه، از بین ببردش خودش میدونه که داره چیکار میکنه! دلیل ضعیف بودنش نیست!
بعدم که...
شما انتظار دارید سوالایی که اندازه تاریخ تمدن، آدما دارن روشون بحث میکنن رو برا خودش حل میکرده؟

من شخصا اون دختر رو نميشناسم اصلا هم نميخوام نظري درمورد شخص اون بدم خيلي كلي گفتم هركسي كه خودكشي ميكنه يعني نتونسته يعني ديگه توانايي كنار اومدن با اوضاع اطرافشو نداشته! اينكه گفتم ضعيفه چون مطمئنا از توي اين جمعيت كثير دنيا فقط اون نا اين اندازه با هوش نبوده فقط اون درمورد اينجور مسائل فكر نكرده يه عده ميان نظريه ميدن ميشن شاخ!! يه عده هم به جاي اينكه چيزيو تغيير بدن خودشوتو تغيير ميدن
و بله وقتي تو نميتوني خودتو با قوانين اون بازي وفق بدي ضعيفي قدرتشو نداشتي
اينكه گفتي ماشينشو دوست نداشته مثال خوبي نيست چون ماشينشو خودش انتخاب كرده پس خيلي احمقانه هست كه بعد از يه مدت ازش بدش بياد يا هر اتفاقي كه بيوفته اون در مورد ماشينش حق انتخاب داشته

---
و من مطمئنم اگه خانواده اي يا فردي بود كه ميتونستن باهاش صحبت كنن هرگز اون به عنوان فردي كه ميتونست خيلي مفيد باشه هم براي خودش هم براي بقيه جامعه اينطوري تموم نميشد!

هر خودكشي كه انجام ميشه مقصر ماييم چون فقط دست روي دست گذاشتيم تا ضعف هاي هم ديگرو پرورش بديم..

• لایک
امتیازات: CPHM

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ضعف وختی تعریف میشه که آدم یچیزو بخواد و نتونه بجنگه واسش،این احتمال وجود داره که اون کللن نمیخواسته. میدونی چی میگم؟

بالا