• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دخترا برن خواستگاری

موافقید دخترا برن خواستگاری؟

• رای‌دهندگان
    483

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : دخترا برن خواستگاری

به نقل از جوجه :
وقتی من نظرم رو توی جمع بیان می کنم ، برخلاف خیلی از بچه های اینجا که بحث رو دوست ندارن ، تمایل دارم که نظرم چکش خواری بشه . وقتی شما می گی مخالفی من ناراحت نمی شم . ولی وقتی می گی اردک و ... به نظرم این توهینه . اعلام مخالفت نیست . این فقط نظر من نیست . بعد از پست شما یکی از اعضای دیگه فروم هم گفت که این پیامتون خیلی مودبانه نبود
خوب منم در پاسخ به این صحبتتون گفتم نظر نرمال تر ها رو جویا بشین . قبول کردم که شبیه میانگین نیستم . نرمال تر ها هم گویا این طور فکر می کنن که دوست ندارن مستقیما از کسی درخواست ازدواج کنن. من تو هیچ جای پست هام نگفتم این درسته ، گفتم این رو من و خیلی های دیگه ترجیح می دیم .

ولی با خودم دارم الان فکر می کنم شما تو چه فرهنگی زندگی می کنین که به خودتون اجازه می دین راجع به بچه خواسته یا تصادفی یه انسان دیکه نظر بدین؟
خوب این جالب بود . البته در مورد با هم بودن بود . نه درخواست ازدواج که موضوع این تاپیکه . در مورد دوستی و دان نایت استند و ... می شه تاپیک جداگونه زد. مثلا اگه تحقیق کنین که وقت دو دوست از هم خیلی خوششون بیاد ، خانم ترچیح می ده پیشنهاد ازدواج رو آقا بده یا براش فرقی نداره هم خوب می شه . بحثمون کامل تر می شه

خوب اگه الان می گفتم به عنوان یه شخص که تصادفا جنسیتش دختره ، و تصادفا با خیلی از دختر ها تو این خصیصه مشترکه ، مشکل حل می شد؟

من بحث را دوست می دارم . :)
اینو واسه اونایی نوشتم که کلافه شدن از صحبت های ما .
سال پیش دانشگاهی که از فرزانگان رفتم بیرون ، با آدم هایی رو به رو شدم که ترجیح می دادن نظرشون رو اصلا نگن یا اگه می گن سریع رد شن تا نکنه کسی اون ها رو به چالش بکشه و از لای پتوی گرم و نرمی که توش خوابیدن بیدار بشن . حتی تو دوران دانشجویی هم دیدم بیشتر آدم ها ترجیح می دن نظراتشون چکش خواری نشه تا نکنه به اون احساس کامل بودنشون خدشه ای وارد بشه . البته من به نظرشون همیشه احترام گذاشتم . بحث نکردم . ولی اگه کسی باهام در مورد افکار و نظراتم وارد بحث بشه حس خوب زنده بودن بهم تزریق می کنه . چون می تونم چیزهای بیشتری یاد بگیرم و بهتر شم و از لاک بیام بیرون و از این جور حرف ها دیگه ...
الان که اینا رو تایپ کردم یاد بحث های سقراط تو رساله های افلاطون افتادم . مشق عیدمون بود یه سالی . این ازش یادمه که خیلی از آدم های قبل از سقراط رسیده بودن به این که هیچ حقیقتی نیست ، یا حقیقیت اون چیزیه که هر کسی شخصا درک می کنه . بعد این بنده خدا میومد با آدم ها وارد بحث می شد، به چالش می کشیدشون و ثابت می کرد که می شه با بحث های منطقی به یه چیزای خوبی رسید .

اردک توهینه ؟ تو اسمت جوجس، گفتی تمایل داری شکار بشی، و شبیه ترین حیوونی که شکار میشه به جوجه اردکه! گفتم اسمتو بذار اردک، و تفاوتی بین اردک با مثلا گاو هست، اردک برای توهین استفاده نمیشه! و خوب اگه تو توهین برداشت کردی نشون میده چقدر به نظر خودت هم "شکارشدن" توهین امیز میاد! که جای خوشحالی داره.

منم گفتم نگاهی به نظر سنجی بنداز افراد تقریبا ۵۰-۵۰ هستن! ۵۰ درصد فقط مخالف این موضوعند.

با این فرهنگ که کاندوم تو جیبت بذار ؟ و من نمیگم بچه ی شما ناخواستست، درواقع اگر ناخواسته بود تا حدی به نظرم شاید ادم جالب تری میومدی، اینکه بچت روی تولدش برنامه ریزی شده و الان هم سن منی تورو از میانگین سن بارداری دور میکنه!

جدا ایا متوجهی که داریم در مورد نروژ حرف میزنیم ‌؟ اینجا عدد قابل قبولی از افراد مخالف ازدواجند. کاری که به جاش میکنن، ارسال نامه ای هست که اعلام میکنه این دو نفر با هم زندگی میکنند، مثلا یکی ازاشنایان برای اینکه بتونن برای یه خونه ای که میخواستن بگیرن وام بیشتری بگیرند، این نامه رو ارسال کردن. و ازدواج توی جوامع امریکایی خیلی معمول تره تا اسکاندیناوی. به جز مسیحی های کاتولیگ بقیه با هم زندگی میکنن به جای ازدواج. و خب لزومی نداره کسی اعلام کنه اصلا. و اینکه دو نفر اعلام کنن با هم زندگی میکنن رو کسی درخواست نمیده، بعضی وقتا نیاز میشه بهش و بعضی وقتا نه.

"خوب اگه الان می گفتم به عنوان یه شخص که تصادفا جنسیتش دختره ، و تصادفا با خیلی از دختر ها تو این خصیصه مشترکه ، مشکل حل می شد؟"

به عنوان یک فرد همچین نظری دارم و تعدادی از دختر ها نظرم رو به اشتراک میذارن.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از مازیمون :
اردک توهینه ؟ تو اسمت جوجس، گفتی تمایل داری شکار بشی، و شبیه ترین حیوونی که شکار میشه به جوجه اردکه! گفتم اسمتو بذار اردک، و تفاوتی بین اردک با مثلا گاو هست، اردک برای توهین استفاده نمیشه! و خوب اگه تو توهین برداشت کردی نشون میده چقدر به نظر خودت هم "شکارشدن" توهین امیز میاد! که جای خوشحالی داره.

منم گفتم نگاهی به نظر سنجی بنداز افراد تقریبا ۵۰-۵۰ هستن! ۵۰ درصد فقط مخالف این موضوعند.

با این فرهنگ که کاندوم تو جیبت بذار ؟ و من نمیگم بچه ی شما ناخواستست، درواقع اگر ناخواسته بود تا حدی به نظرم شاید ادم جالب تری میومدی، اینکه بچت روی تولدش برنامه ریزی شده و الان هم سن منی تورو از میانگین سن بارداری دور میکنه!

جدا ایا متوجهی که داریم در مورد نروژ حرف میزنیم ‌؟ اینجا عدد قابل قبولی از افراد مخالف ازدواجند. کاری که به جاش میکنن، ارسال نامه ای هست که اعلام میکنه این دو نفر با هم زندگی میکنند، مثلا یکی ازاشنایان برای اینکه بتونن برای یه خونه ای که میخواستن بگیرن وام بیشتری بگیرند، این نامه رو ارسال کردن. و ازدواج توی جوامع امریکایی خیلی معمول تره تا اسکاندیناوی. به جز مسیحی های کاتولیگ بقیه با هم زندگی میکنن به جای ازدواج. و خب لزومی نداره کسی اعلام کنه اصلا. و اینکه دو نفر اعلام کنن با هم زندگی میکنن رو کسی درخواست نمیده، بعضی وقتا نیاز میشه بهش و بعضی وقتا نه.

"خوب اگه الان می گفتم به عنوان یه شخص که تصادفا جنسیتش دختره ، و تصادفا با خیلی از دختر ها تو این خصیصه مشترکه ، مشکل حل می شد؟"

به عنوان یک فرد همچین نظری دارم و تعدادی از دختر ها نظرم رو به اشتراک میذارن.

ّببخشید من فکر می کنم تعریف ادب و احترام بین من و شما خیلی متفاوت تر از اونیه که بشه بیشتر توضیح بدم :-"

نظر سنجی بین خانم ها و آقابونه . برای همین اصرار داشتم به جای تکیه به روی نظر سنجی اون بالا ، پست های دخترا رو بررسی کنیم. ولی الان دیگه مهم نیست

خوب تو همون نروژ من فقط گفتم خوبه آمار بگیرین در مورد ازدواج (و طبیعتا خانم هایی که تمایل به ازدواج دارن نظرشون مهمه تو این سوال) تا اطلاعاتمون بره بالا . چیز بدی گفتم؟

Reihaneh.a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

+لازم نیست همدیگه رو قانع کنیم. نظرامون رو به اشتراک میذاریم که بعدش بتونیم درست تر فکر کنیم.

یه آقای روانشناسی داشت تو مدرسه مون راجع به لوگو تراپی صحبت میکرد. البته هدف نهایی کم کردن استرس ما واسه کنکور بود ولی خب این قسمت حرفش به بحث الان ربط داره فکر کنم.
میگفت تو یه پروژه ای بوده تو شهر تهران، میزان رضایت از زندگی و استرس رو توی آدمایی که با جنس مخالفشون دوست بودن و هستن-کسایی که قبلا دوستِ با جنس مخالف داشتن و الان ندارن-و کسایی که هیچوقت با جنس مخالفشون دوست نبودن بررسی کردن
و پیش بینی خودشون قبل از این پروژه این بوده که گروه اول از همه شاد ترن و کمتر استرس دارن بخاطر اینکه یه بخشی از نیاز های طبیعی شون داره برطرف میشه.
ولی نتیجه دقیقا برعکس بوده بخاطر "ترسِ از دست دادن"
فک میکنم همخونه بودن و این حرفا تو کشور ما فعلا اجرایی نباشه
میانگین سن بارداری قراره چی بگه به ما؟ این که این عدد قطعا عدد خوبیه و اگه یکی زیر این میانگین باشه اشتباه کرده که تو سن پایین تر بچه دار شده؟ آیا هیچ مشکلی تو جوامع باعث نشده این میانگین بالا بره؟

.shadi.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
dk
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

از نظر شما اینکه یه نفر برای ابراز علاقه واسطه داشته باشه توهینه. از واژه های مربوط به جنسیت آدما استفاده نکنه و سه نقطه بذاره توهینه. تو تاپیکی که رسانه به زنا توهین کرده بود که ترشیده هستن و دنبال شوهر هم همینطور.
خب اینا رو یکی فقط بخونه اشک تو چشاش جمع میشه که وای چقد به فکر آدما و انسانیت و لطیف و حتی یه جوگیر ممکنه بگه روشنفکر. ولی تو عمل چی؟:))
کسی که تو زندگی یه خانوم 22 ساله که ازدواج کرده سرک میکشه چه فرقی با آدمی داره که تو زندگی خانوم 30 ساله ای که ازدواج نکرده سرک میکشه و خاله زنک بازی در میاره ؟ این با شعارای شما منافات نداره؟ این یکی بی احترامی نیس ولی ابراز علاقه با واسطه بی احترامیه؟
شما که با اون شعارا کاری از دستتون برنمیاد و دنیارو نمیتونید با حرف نجات بدید. در عوض هرجا که جاش بوده توهین کردید و قلب خیلیارم شکستید. انسانیت ینی آدمارو هرچقد خواستی با زبونت نیششون بزن ولی همه جا تاکید کن نباید اعدام شن؟
اینجاها دیگه گلو صاف نمیکنید که حق- انسانیت -احترام؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Reihaneh.a :
میانگین سن بارداری قراره چی بگه به ما؟ این که این عدد قطعا عدد خوبیه و اگه یکی زیر این میانگین باشه اشتباه کرده که تو سن پایین تر بچه دار شده؟ آیا هیچ مشکلی تو جوامع باعث نشده این میانگین بالا بره؟
بحث در مورد سن بارداری نیست، در مورد سن ازدواج هم نیست.
به نقل از .shadi. :
از نظر شما اینکه یه نفر برای ابراز علاقه واسطه داشته باشه توهینه. از واژه های مربوط به جنسیت آدما استفاده نکنه و سه نقطه بذاره توهینه. تو تاپیکی که رسانه به زنا توهین کرده بود که ترشیده هستن و دنبال شوهر هم همینطور.
خب اینا رو یکی فقط بخونه اشک تو چشاش جمع میشه که وای چقد به فکر آدما و انسانیت و لطیف و حتی یه جوگیر ممکنه بگه روشنفکر. ولی تو عمل چی؟:))
کسی که تو زندگی یه خانوم 22 ساله که ازدواج کرده سرک میکشه چه فرقی با آدمی داره که تو زندگی خانوم 30 ساله ای که ازدواج نکرده سرک میکشه و خاله زنک بازی در میاره ؟ این با شعارای شما منافات نداره؟ این یکی بی احترامی نیس ولی ابراز علاقه با واسطه بی احترامیه؟
شما که با اون شعارا کاری از دستتون برنمیاد و دنیارو نمیتونید با حرف نجات بدید. در عوض هرجا که جاش بوده توهین کردید و قلب خیلیارم شکستید. انسانیت ینی آدمارو هرچقد خواستی با زبونت نیششون بزن ولی همه جا تاکید کن نباید اعدام شن؟
اینجاها دیگه گلو صاف نمیکنید که حق- انسانیت -احترام؟
من به انسان ها و پرایوسیشون احترام میذارم. و من توی زندگی کسی سرک نمیکشم.

اگر دختری برای ابراز علاقه به پسری به یه واسطه بگه، برای اون پسر توهین امیز یا شاید غیر قابل قبول باشه. گفتم دلیلشم، چون افراد بعضی چیز هارو میخوان بین خودشون باشه صرفا.

من توی زندگی جوجه سرک نکشیدم، صرفا اطلاعاتش تو پروفایل رو نگاه کردم که اطلاعات عمومی هست نه شخصی. من صرفا گفتم جوجه داده ی پرت هست و چرا نمیتونه نظرش رو گسترش بده. بحث من اماریه، نه شخصی. و نه اینکه بگیم یه نفر در یه مطالعه اماری داده ی پرت هست توهین نیست. من نمیدونم سال چندمی و درست هم مطالب کتاب امار دوم دبیرستان یادم نیست، ولی احتمالا در مورد امار و روش های نمونه گیری میخونی.

جوجه سن ازدواجش از میانگین سن ازدواج جامعه پایین تره.
سن تولید مثلش از حتا میانگین سنی ازدواج هم پایین تره.

و یک مسلمون به نسبت جدیه و به نظر من این یکی از متغیر های تاثیر گذار روی مساله ی ازدواج و نوع تربیت خانوادگیش بوده.

به دلایل بالا میشه گفت جوجه از میانگین افراد با جنسیت مونث در ایران فاصله ی غیر قابل چشم پوشی ای داره => نباید نظرش رو گسترش بده به تمام Female ها.

و گفتم باید بگه :
من ( جوجه ) به عنوان یک فرد این نظر رو دارم.

و نباید بگه :‌

من ( جوجه ) به عنوان یک زن این نظر رو دارم.

-----------

انسانیت یعنی اینکه ما برای تمام انسان ها حقوق یکسان و تا بالاترین حد ممکن ازادی هارو در قانون و به صورت اجرایی و قضایی به وجود بیاریم.
و اگر فردی حس میکنه موضوعی شخصی هست و نباید با دیگرون به اشتراک بذاره. خوب نباید به اشتراک بذاره!

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

جوجه داده پرت نیست، مازیمون داده پرته، میلیونها نفر مثل جوجه دارن تو ایران زندگی میکنن، ولی امثال رو بعید میدونم.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از ملکه شیشه ای :
جوجه داده پرت نیست، مازیمون داده پرته، میلیونها نفر مثل جوجه دارن تو ایران زندگی میکنن، ولی امثال رو بعید میدونم.
این خبر مال سال ۲۰۱۴ عه (‌یعنی دو سال پیش و با توجه به اینکه میانگین سن ازدواج در حال افزایشه )
Ali Akbar Mahzoun added that the average age of marriage for men and women stands at 27.8 and 23.1 years in Iran respectively.
منبع : Marriage age up

جوجه 23 سالشه و بچه داره.

اینکه من احتمالا نسبت به جامعه ی اماری ایران داده ی پرت باشم، هر چند درسته ولی بی ربط به تاپیکه.

http://siteresources.worldbank.org/INTPRH/Resources/376374-1278599377733/Iran62910PRINT.pdf

این هم بررسی اماریه خوبیه.

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

"میانگین" سن ازدواج طبق این لینک بیست و سه ساله. این به این معنی نیست که کسی که بیست و یکی دو سالگی ازدواج کرده غیر نرماله. و آدمای نرمال اونایی هستن که دقیقن بیست و سه سالگی ازدواج کردن! ضمن این که تو همین لینک گفته شده که زنای روستایی بیست و یک سالگی به طور میانگین ازدواج میکنن. که این باعث میشه میانگین سن ازدواج کل زنای کشور پایین بیاد.
من نمیدونم جوجه تو چه سنی ازدواج کرده، شاید چارده سالگی بوده اصن! ولی این استدلال که چون الان بچه داره دور از میانگینه غلطه به نظرم

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

ی چیزی بگم،که ربطی به موضوع نداره ولی،اینکه یکی داده پرت باشه اصلا بد نیست،به غیر نرمال بودن،پرت و...نگاه نکنین و فکر نکنین "اوه این دور از میانگینه و..." مثلا ای کیو 200داده پرته،بده؟ابدا!اینو گفتم چون حس کردم یه عده دور از میانگین بودن رو اتفاق بدی میدونن!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از دایناسور :
"میانگین" سن ازدواج طبق این لینک بیست و سه ساله. این به این معنی نیست که کسی که بیست و یکی دو سالگی ازدواج کرده غیر نرماله. و آدمای نرمال اونایی هستن که دقیقن بیست و سه سالگی ازدواج کردن! ضمن این که تو همین لینک گفته شده که زنای روستایی بیست و یک سالگی به طور میانگین ازدواج میکنن. که این باعث میشه میانگین سن ازدواج کل زنای کشور پایین بیاد.
من نمیدونم جوجه تو چه سنی ازدواج کرده، شاید چارده سالگی بوده اصن! ولی این استدلال که چون الان بچه داره دور از میانگینه غلطه به نظرم
قضیه اینه که جهت حرکت به سمت بالا رفتن سن ازدواجه، و بالاتر رفتن سن تولید مثله.

و اینکه زنان روستایی و افراد سنتی تر پایین تر باشه، باعث میشه ازدواج یه نفر توی اون جامعه مورد قبول باشه، ولی این بر خلاف حرکت تغییرات اجتماعیه.
و حتا صرف این مساله که تغییرات اجتماعی در جامعه رخ میده با این گستردگی نشون دهنده ی این هست که جوجه نمیتونه حرف خودش رو مبنا قرار بده برای تمام Female ها.

چون اتفاقا جوجه حرف از این زد که در فرهنگ و ادبیات جوامع مختلف زنان همیشه در طرف ( درخواست شونده ) بودن. و همین که الان در جامعه افراد دارند از این طرز فکر دور میشن، نشون میده درخواست شونده بودن، یک نظر فردیه و کلیت و جامعیت نداره.

صرفا زمانی جامعه بسته تر بوده، الان نیست.

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از ملکه شیشه ای :
هردوشون هستن، نمیشه به هیچکدوم گفت پرت ولی تو مایه های 80-20 مثلا

• لایک
امتیازات: MHO
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از MHO :
ی چیزی بگم،که ربطی به موضوع نداره ولی،اینکه یکی داده پرت باشه اصلا بد نیست،به غیر نرمال بودن،پرت و...نگاه نکنین و فکر نکنین "اوه این دور از میانگینه و..." مثلا ای کیو 200داده پرته،بده؟ابدا!اینو گفتم چون حس کردم یه عده دور از میانگین بودن رو اتفاق بدی میدونن!

بله دور از میانگین بودن بد نیست، اون چیزی که مهمه نحوه بیان کردنشه. [nb] فکر هم نکنم فقط من باشم که حس انزجار از این طرز صحبت داشته باشم [/nb]
بشین و بتمرگ، هر دو یک معنی میدن.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

از همین جا یه سلامی هم عرض می کنیم خدمت کتاب آمار دبیرستان ، بخش داده های پرت h-:

داده پرت از میانگین چیه ؟
والا منم خیلی یادم نیست .یه هاله ای فقط یادمه که ربط داشت به نمودار جعبه ای . الان یه روشی نوشتم هستی جون گفت اشتباهه کلا پاکش کردم
داشتم سرچ می کردم یه چیزی یادم بیاد دیدم کلا روش های مختلفی برای محاسبه داده های پرت و تهیه میانگین پیراسته وجود داره . (اما هنوز نمی دونم آقای مازیمون از کدوم روش استفاده کردن . چون ایشون بسیار پایبند به روش های علمی هستن ازشون خواهش می کنیم روش انتخابی شون رو بگن ما هم یاد بگیریم . من یکی که کامل یادم رفته این درسا.)

فقط یه چیزی از کار کردن با نرم افزار مینی تب یادمه میومد 5 درصد بالا و پایین رو حذف می کرد و OUT LINE حسابشون می کرد.
اگه که آقای مازیمون وقت ندارن هم یکی اگه ریاضی خونده بیاد توضیح بده فکر کنم بد نباشه نصف شبی به علممون اضافه می شه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

صد البته. میتونم توضیح بدم.

اول از همه بهتره پیش خودمون یه bell shaped distribution graph رو تصور کنیم.

در موردش چیا میدونیم ؟

- میدونیم که میانگین سن ازدواج ۲۳ یا بالاتره ( با توجه به اینکه توی ۲۰۱۳ سن ازدواج ۲۲ بوده و توی ۲۰۱۴، ۲۳ میشه توی ۲۰۱۶ عددی حدود ۲۵ رو در نظر گرفت، اینو در نظر داشته باشید برای اینکه بتونم توضیح بدم چرا این گراف سیمتریکال نیست )

و گفته شده که زنای روستایی توی ۲۱ سال ازدواج کردن ( که پایین تر از میانگینه ) و به خاطر ترکیب جمعیتی ایران میشه در نظر گرفت که گراف دارای negetive skewness عه.

به این معنی که میانگین عددی پایین تر از Mod عه. این نشون میده که به طور مثال افرادی با سن ازدواج ۲۵ سال توی باقی رده های سنی در اکثریت هستن، ولی جمعیت و گستردگی افرادی که زیر ۲۳ سال ازدواج کردن به طور مجموع بیشتره. که میانگین رو روی ۲۳ نگه میداره.

بماند که این عدد چقدر با میانگین جهانی فاصله داره و با کشور های پیشرفته تر که درش نیاز مالی و فشار جامعه دلیل ازدواج نیست، سن ازدواج تقریبا ۱۰ سال بیشتر از ایرانه ( سوید )

حتا همین امار هم نشون میده که فردی مثل جوجه، یک نمونه ی بکوارد توی جامعس. و اگر ما جامعه رو تا حدی محدود تر کنیم، به شهر تهران که درش فشار های دیگران به افراد کمتره، میبینیم سن ازدواج بالاتر میره.

این به تنهایی نشون میده که در جامعه حتا ایران ( که سن ازدواج درش تقریبا جزو پایین ترین ها در دنیاست ) به این سمت میره که سن ازدواج بالاتر بره. و تو پشت اون حرکتی نه به سمتش!

به خاطر همین هست که میگم حرفی که میزنی درست نیست. ربطی به دختر بودن نداره. متغییر هایی که روی این حس تو تاثیر میذارن، متغییر هایی مثل نوع تربیت و فرهنگ و دینت هستن نه جنسیتت.

نمیتونی به صرف دختر بودن نظرت رو بسط بدی به همه ی دختر\زن ها.
و تفاوتی هست وقتی سعی میکنیم درصد درستی یه فرضیه رو بررسی کنیم با اینکه وقتی تو نمودار خط و مربع داده های دور رو پرت کنیم.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

راجع به اون حرف دوستمون که گفتن فرهنگ ما اینه و تغییر نمی کنه: اتفاقا فرهنگ خیلی تغییر می کنه. و اتفاقا فرهنگ ما تغییر کرده و الان عده زیادی از دختران و پسر ها اول با هم دوست میشن بعد ازدواج می کنن ( یا نمی کنن!)
تو خونواده ما که اتفاقا مذهبی ام هستن تقریبا چندین نمونه بوده فقط!
پ ن: دوستان اسلحه ها رو بردارید آخر هفته بریم شکار :D

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از مازیمون :

در موردش چیا میدونیم ؟

- میدونیم که میانگین سن ازدواج ۲۳ یا بالاتره ( با توجه به اینکه توی ۲۰۱۳ سن ازدواج ۲۲ بوده و توی ۲۰۱۴، ۲۳ میشه توی ۲۰۱۶ عددی حدود ۲۵ رو در نظر گرفت، اینو در نظر داشته باشید برای اینکه بتونم توضیح بدم چرا این گراف سیمتریکال نیست )

و گفته شده که زنای روستایی توی ۲۱ سال ازدواج کردن ( که پایین تر از میانگینه ) و به خاطر ترکیب جمعیتی ایران میشه در نظر گرفت که گراف دارای negetive skewness عه.

به این معنی که میانگین عددی پایین تر از Mod عه. این نشون میده که به طور مثال افرادی با سن ازدواج ۲۵ سال توی باقی رده های سنی در اکثریت هستن، ولی جمعیت و گستردگی افرادی که زیر ۲۳ سال ازدواج کردن به طور مجموع بیشتره. که میانگین رو روی ۲۳ نگه میداره.

جالب بود . یعنی بالاخره فهمیدم این چولگی و کجی نمودار کجا به درد می خوره :D

ولی آخرش نفهمیدم شما "داده پرت" رو از کجا نتیجه گرفتی . یعنی چند تا روش هست ، مثل اون نمودار جعبه ای توکی (که دبیرستان بود تو کتاب فکر کنم) یا تاپاچونیک (که دبیرستان نبود اصلن بلدش نیستم) یا روش های اس پی اس اس (که کامپیوتری ها بهتر میدونن چیه) برای این که داده های پرت مشخص بشن که اینا نبودن.
صحبتتون یه تحلیل آمار استنباطی خوب بود . یه خورده هم داینامیک تر از نگاه آماری صرف . چون به این که جامعه داره کدوم وری می ره هم توجه کردین.

ولی من ندیدم جایی داده های داخل جعبه رو تا زمانی که داخل جعبه هستن ، داده پرت بدونن چون جعبه در حال حرکته . برای این هم مستندی دارین؟

شاید روش شما یه روش علوم انسانی تر باشه نسبت به آمار خشک و خالی . برای این روش نظریه ای تر ، میشه از واژه های آمار استفاده کرد؟

(البته من اون روزی که تو سنی ازدواج کردم که آشنایانم حتی خواهر و برادر ، تو اون سن و چند سال بعدش مجرد بودن سند داده پرت بودنم رو امضا کردم. تو این مساله شکی نیست)

اما این که گفتین بگم به عنوان یه شخص ، از واژه دختر استفاده نکنم ، باشه . قبوله . به عنوان یه شخص صحبت می کنم .

به نقل از N_OiSe :
پ ن: دوستان اسلحه ها رو بردارید آخر هفته بریم شکار :D
شما یا پیامی که براتون گذاشتم چند صفجه قبل رو ندیدین ، یا معنی تمثیل رو نمی دونین ، یا چی نمی دونم .

منم قبول دارم حرفتونو . فرهنگ بسیار متحرکه و متغیر . اون هم تو کشورهای در حال حرکتی مثل ما

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از مازیمون :
قضیه اینه که جهت حرکت به سمت بالا رفتن سن ازدواجه، و بالاتر رفتن سن تولید مثله.

و اینکه زنان روستایی و افراد سنتی تر پایین تر باشه، باعث میشه ازدواج یه نفر توی اون جامعه مورد قبول باشه، ولی این بر خلاف حرکت تغییرات اجتماعیه.
و حتا صرف این مساله که تغییرات اجتماعی در جامعه رخ میده با این گستردگی نشون دهنده ی این هست که جوجه نمیتونه حرف خودش رو مبنا قرار بده برای تمام Female ها.

چون اتفاقا جوجه حرف از این زد که در فرهنگ و ادبیات جوامع مختلف زنان همیشه در طرف ( درخواست شونده ) بودن. و همین که الان در جامعه افراد دارند از این طرز فکر دور میشن، نشون میده درخواست شونده بودن، یک نظر فردیه و کلیت و جامعیت نداره.

صرفا زمانی جامعه بسته تر بوده، الان نیست.
میدونی حرفات در کل منطقی ن، و درست. ولی اینجا نمیشه دقیقن اونطوری فک کرد. اصلن قضیه این نیست که این نظر جوجه جزیی از طبیعت یک زن باشه، قضیه اینه که جوجه، و خیلی های دیگه تو ایران، تو این فرهنگ بزرگ شدن
این که سن ازدواج جوجه دقیقن رو میانگین نباشه یا حتی اگه خیلی فاصله داشته باشه دلیل نمیشه این قضیه فرهنگی روش صدق نکنه. فک کنم بخاطر ازدواجش تو سن پایین و مذهبی بودنش یجوری داری یه استریوتایپی که تو ذهنت داری رو نسبت میدی بهش. در حالی که این قضیه مذهبی هم نیست حتی. و دقیقن همین چیزی که خودت میگی، زمانی جوامع بسته تر بودن و فقط مربوط به ایران نیست ولی ایران یه مقدار زیادی عقب تره در این زمینه
به نظرم این حسی که جوجه داره، که دوست داره مورد خواسته شدن واقع بشه، تو خیلیییی از دخترا هست، چون تو فرهنگمون مدت ها بوده تو ادبیاتمون بوده( آره استثنا هم داریم) و حتی تو کارتونای دیزنی زمان بچگیمون هم بوده! و تو پستاندار های دیگه هم حتی جنس نر دمبال ماده س معمولن:D ولی تو انسان این قضیه هرچی زنا بیشتر وارد اجتماع شدن و قدرت پیدا کردن کمتر شده
و من اینو با دلیل و منطق خاصی نمیگم صرفن چیزیه که زیاد دور و بر خودم میبینم، جوجه (بیربط به دین و سن ازدواج و قد و وزنش!) از این نظر یه دختر نرماله تو ایران.
و لطفن، لطفن، توجه کن که اون بخشی از جامعه ایران که باهاشون سر و کار داری، بخش متجدد ترشه!
الان من دارم تو شهری از ایران زندگی میکنم که حداکثر دومیه از لحاظ اومدن زنا تو اجتماع و قدرتشون تو خونواده ها و اینا و تو مدرسه ای درس میخونم که دانش آموزاش به نسبت فکرشون بازتره و جز نسل جوون هم محسوب میشن ولی بازم اکثرن اون قضیه مردا پیشقدم شن خیلی بیشتر مورد پسنده، و بین پسرا هم همینطوره
من از این قضیه خوشحال نیستم، ولی میدونم تو چارتا شهر کوچیک تر اطراف رشت این قضیه شدید تره و باز بیشتر از اون تو یسری استانای دیگه.
و این فکر جوجه الان نرمال و واقعن میانگینه حتی اگه غلط باشه
به نقل از N_OiSe :
راجع به اون حرف دوستمون که گفتن فرهنگ ما اینه و تغییر نمی کنه: اتفاقا فرهنگ خیلی تغییر می کنه. و اتفاقا فرهنگ ما تغییر کرده و الان عده زیادی از دختران و پسر ها اول با هم دوست میشن بعد ازدواج می کنن ( یا نمی کنن!)
تو خونواده ما که اتفاقا مذهبی ام هستن تقریبا چندین نمونه بوده فقط!
کسی نمیگه فرهنگ تغییر نمیکنه! فرهنگ آروم تغییر میکنه، الان جاهایی از ایران هست که اگه دختری دوس پسر داشته باشه طردش میکنن! یا پیش اومده بکشنش! ولی با وجود این کم کم این قضیه داره جا میفته.
حرفم اینه که این که پسرا پیشقدم شن اینقدر الان تو جامعه نفوذ کرده! که شاید همون قضیه سیگنال دادن واسه این که یارو بفهمه بهتر باشه برای عوض کردنش به جای یهو اینکارو کردن ( واسه بیشتر مردم که هنوز اون فرهنگ بینشون هست) مثل اینه که برگردی نسل پدربزرگت که دوست شدن اینا معمول نبود و انتظار داشته باشی کانسپت فرندز ویت بنفیتس موردقبول واقع شه:D

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مازیمون :

در موردش چیا میدونیم ؟

بماند که این عدد چقدر با میانگین جهانی فاصله داره و با کشور های پیشرفته تر که درش نیاز مالی و فشار جامعه دلیل ازدواج نیست، سن ازدواج تقریبا ۱۰ سال بیشتر از ایرانه ( سوید )

حتا همین امار هم نشون میده که فردی مثل جوجه، یک نمونه ی بکوارد توی جامعس. و اگر ما جامعه رو تا حدی محدود تر کنیم، به شهر تهران که درش فشار های دیگران به افراد کمتره، میبینیم سن ازدواج بالاتر میره.

این به تنهایی نشون میده که در جامعه حتا ایران ( که سن ازدواج درش تقریبا جزو پایین ترین ها در دنیاست ) به این سمت میره که سن ازدواج بالاتر بره. و تو پشت اون حرکتی نه به سمتش!

به خاطر همین هست که میگم حرفی که میزنی درست نیست. ربطی به دختر بودن نداره. متغییر هایی که روی این حس تو تاثیر میذارن، متغییر هایی مثل نوع تربیت و فرهنگ و دینت هستن نه جنسیتت.

نمیتونی به صرف دختر بودن نظرت رو بسط بدی به همه ی دختر\زن ها.
و تفاوتی هست وقتی سعی میکنیم درصد درستی یه فرضیه رو بررسی کنیم با اینکه وقتی تو نمودار خط و مربع داده های دور رو پرت کنیم.
در مورد این که روش محاسباتیت برای اوت لیر حساب کردن جوجه چی بود هیچی نگفتی، فقط حرف قبلیتو تکرار کردی.
لطفا اماری صحبت میکنی اماری صحبت کن.
دقیقا نحوه محاسبه رو بگو

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از ملکه شیشه ای :
و خب ممکنه میلیونها نفر اشتباه کنن.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Ar$ham :
و خب ممکنه میلیونها نفر اشتباه کنن.
داریم در مورد ادعای ایشون در مورد اوت لیر بودن جوجه بحث میکنیم، اگر بلدید که توضیح بدید اگر نه منحرف نکنید بحث رو.

بالا