• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

صادق هدایت

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
پاسخ : صادق هدایت

اگه کسی به درک صادق هدایت برسه فک کنم دیگه زندگی نکنه... 8->

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به نقل از ۩ Amir Mohammad ۩ :
اگه کسی به درک صادق هدایت برسه فک کنم دیگه زندگی نکنه... 8->
اینکه میفهمه چقد دنیا پوچ و بی هدفه و چیزی برای امیدواری در دنیا وجود نداره!که میتونه از نظر عده ای درست باشه و بستگی به عقاید و دیدگاه ادم ها داره!‏
به نقل از یک بنده ی خدا :
حس غریبی میگه این آقا و شاهین بدجور به هم شبیهن...و کم هم نیست جدای از مسائل عقیدتی مسائل هنریشون...این که هر کدوم قالبی شدیدا متفاوت در رشته شان برگزیده اند...
و بالاتر از آن عقیدشان...
یه سوال...کسی میتونه گرایش های سیاسی صادق رو اینجا به ترتیب زمانی برامون بگه بدونیم...میتونه کمک کنه به نظرم...
تا اونجایی که من میدونم گرایش سیاسی خاصی نداشت و فقط با شرایط اجتماعی و سیاسی اون زمان مخالف بود!برای کمک بیشتر سگ ولگردو میتونی بخونی!‏

آبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من تقریبا بیشتر کتاب معروف هاشو خوندم...
از شاهکار اون ور تره فوق العاده زیبا و ریلیستیکه اون دنیا رو پوچ نمی بینه..هر چی میگه عین حقیقته
به نظرم آدمایی که الکی میگن ما پوچ گراییم و نشانه اونو هم این می دونن که از کتاب های صادق خوششون میاد دارن به این نویسنده فوق العاده خیانت می کنن خدا لعنتشون کنه !به نظرم این آدما که با خوندن کتاب های هدایت فکر خود کشی به سرشون میزنه...یه کم خیلی براشون زوده که صادق هدایت بخونن چون اصلا داستانای اونو نفهمیدن..بیچاره صادق هدایت...
من عاشق داستان هاشم ...اون بیشتر شخصیتاشو میکشه چون نمی خواد که دیگه زجر بکشن این طور نیست که بی دلیلی همه رو بکشه نه ..مثل "زنی که مردش را گم کرد" را بخونین..از این آدم شاهکارتر(البته تو نویسنده های ایرانی)خودشه! <D= 8->

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به نقل از آبی :
من تقریبا بیشتر کتاب معروف هاشو خوندم...
از شاهکار اون ور تره فوق العاده زیبا و ریلیستیکه اون دنیا رو پوچ نمی بینه..هر چی میگه عین حقیقته
به نظرم آدمایی که الکی میگن ما پوچ گراییم و نشانه اونو هم این می دونن که از کتاب های صادق خوششون میاد دارن به این نویسنده فوق العاده خیانت می کنن خدا لعنتشون کنه !به نظرم این آدما که با خوندن کتاب های هدایت فکر خود کشی به سرشون میزنه...یه کم خیلی براشون زوده که صادق هدایت بخونن چون اصلا داستانای اونو نفهمیدن..بیچاره صادق هدایت...
من عاشق داستان هاشم ...اون بیشتر شخصیتاشو میکشه چون نمی خواد که دیگه زجر بکشن این طور نیست که بی دلیلی همه رو بکشه نه ..مثل "زنی که مردش را گم کرد" را بخونین..از این آدم شاهکارتر(البته تو نویسنده های ایرانی)خودشه! <D= 8->
به نظرم ما حق نداریم در مورد شخصیت یک نفر قضاوت کنیم و حتی در مورد دلایلش برای خودکشی!هر کسی عقاید مخصوص به خودش رو داره!آدم ها با هم متفاوتن و حتی امکان نداره که نظر دو نفر به طور کامل در مورد موضوعی با هم یکسان باشه!و تمامی این مکاتب فکری و هنری که وجود دارن تنها قضاوت عده ای در مورد عده ی دیگس!اینکه آدمی بگه صادق هدایت یا خودش نهیلیسته تنها برای اینه که دیگران بتونن قدری از افکارشو درک کنن و از نظر من بله هر چی صادق هدایت میگفت عین واقعیت بود و بهش اعتقاد دارم و اینکه میگیم نهیلیسته تنها برای افراد دیگس تا بتونن دلیل حرفاش رو بفهمن!و خود صادق هدایت دلایل مخصوص بخودش رو داشت و خودکشی کرد و این برای بقیه افراد هم صدق میکنه!

آبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از scare :
به نظرم ما حق نداریم در مورد شخصیت یک نفر قضاوت کنیم و حتی در مورد دلایلش برای خودکشی!هر کسی عقاید مخصوص به خودش رو داره!آدم ها با هم متفاوتن و حتی امکان نداره که نظر دو نفر به طور کامل در مورد موضوعی با هم یکسان باشه!و تمامی این مکاتب فکری و هنری که وجود دارن تنها قضاوت عده ای در مورد عده ی دیگس!اینکه آدمی بگه صادق هدایت یا خودش نهیلیسته تنها برای اینه که دیگران بتونن قدری از افکارشو درک کنن و از نظر من بله هر چی صادق هدایت میگفت عین واقعیت بود و بهش اعتقاد دارم و اینکه میگیم نهیلیسته تنها برای افراد دیگس تا بتونن دلیل حرفاش رو بفهمن!و خود صادق هدایت دلایل مخصوص بخودش رو داشت و خودکشی کرد و این برای بقیه افراد هم صدق میکنه!
من با آدمایی که خودکشی می کنن یا حداقل تظاهر به خودکشی می کنند کاری ندارم. من منظورم با آدمایی که میگن چه بدونم صادق هدایت
رو ما تاثیر بد گذاشته و از این حرفا...اونا واقعا چیزی از صادق هدایت فهمیدن؟

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به نقل از آبی :
من با آدمایی که خودکشی می کنن یا حداقل تظاهر به خودکشی می کنند کاری ندارم. من منظورم با آدمایی که میگن چه بدونم صادق هدایت
رو ما تاثیر بد گذاشته و از این حرفا...اونا واقعا چیزی از صادق هدایت فهمیدن؟
ما کلا نباید به عقاید دیگران کار داشته باشیم!

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

فکرنمیکردم اینجا هم افرادی باشندکه "صرفا"چون یکسری چیزپشت سریک نویسنده هست ،بهش به یک دیدِ محدودنگاه کنند.
خوب من کتاب سگ ولگرد وبوف کور روخوندم ،خوب میدونید هدایت یک جورهایی تب داروبیمارمینویسه وکتاباش حول ِ محورخیالات میگذرن وممکنه شما درآخرکتاب حتی ازبیان دوخط توضیح درموردکاراکترهاعاجزباشید.
جذابیت خوبی هم داره ودرحد"متوسط "کتاب خوبی هست ،پرش های ِزمانی پراکنده ای هم داره که آدم روگیج میکنه کمی.

علی فرشباف

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی

یکی از معدود نویسنده هایی که سر اعتقاداتش جونش فدا کرد(خودکشی کرد) خودشم سه بار.من که با کتاباش حال می کنم.

Ромина

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانــــ یکـــــ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394

کتاب افسانه ی آفرینش صادق هدایت(نمایشنامه است) بی اندازه زیباست
حتما بخونید،با دید طنز،داستان آفرینش رو از تورات نقل کرده x:

goldokhtar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
همینجا
رشته دانشگاه
حقوق

واااای ی عالمه ازش کاب دارم ..ی شب نشستم ..همه ی کتابهای کوتاهشو خوندم...اخر همشونو قهرمان قصه می مردووخیلی وحشتناک بود...به نظرم اغراق زیادیه ...پر از یاس بودن!

armin1272

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي ١
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94

زنده به گور بنظرم فوق العادست به معناي واقعي كلمه. يعني هيچكدوم از آثارش رو به اندازه زنده به گور دوست ندارم

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از بیلی بچه. :
تا جایی که سواد ادبی من قد می ده، هدایت سورئالیست ه نه نهیلیست....
دوستان یاری کنن!
به نقل از scare :
و تا اینجایی که سواد ادبی من یه چیزایی میگه نهیلیسته!من بیشتر کتاباشو خوندم!حداقل بوف کور تفکرات نهیلیست داره!باز هم نمیدونم!‏
به نقل از نیمچه :
والا نهیلیسم رو اگه در اینجا به عنوان یه خط فکری در نظر بگیریم و سورئالیسم رو به عنوان یه سبک هنری به نظرم مشکل هر دو طرف حل بشه
فمن الله توفیق

هدايت نهيليسته اما بوف كور يك رمان سورئاليسمه.اون پست از سيزيف هم كه به پرش هاي زماني پراكنده اشاره مي كنه كاملا توجيه كنندع ي اين حرفِ.
حتما شنيدين كه خيليا وقتي آثار هدايتُ ميخونن ميگن كه بهتر از بوف كور هم داره ولي چرا اين يكي اينقد معروف شده؟
دليلش اينه كه آندره برتون{از بنيان گذاران مكتب سورئاليسم} كه تا قبل از بوف كور اعتقاد داشته رماني به سبك سورئال نميشه نوشت و فقط امكان گنجوندنش در اشعار و فيلماي مختلف هست، بعد از خوندن اين كتاب، بوف كورُ به عنوان بهترين رمان سورئال معرفي مي كنه و بعد از اون اين كتاب به زبان هاي مختلف ترجمه ميشه.

.shadi.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
dk
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

موقع خوندن بوف کور احساس می کردم ازون خوابایی میبینم که وزن پاهام یه تُنه و زمان کند میگذره و تو آب افتادم:د
صادق هدایت خیلی خیلی تواناس که میتونه با خوانندش همچین کاری بکنه. حالا اگه کسی مثلا بوف کورو دوس نداره، با احساسی که بش دس میده مشکل داره. من اینو دوم دبیرستان سر کلاس ادبیات گفتم. حتی اینم گفتم که صادق هدایت خیلی خوب، بد مینویسه و هرکسی نمیتونه همچین کاری بکنه. آقااا باید بودید :)) چطور میتونی همچین چیزی بگی و حتما نفهمیدیش و اینا:د قبول دارم واسه خیلیا جذابه ولی اون تعداد علاقه مندِ 16 ساله اغراق آمیز بود به نظرم. چن دیقه از کلاس هم سر همین بحث شد که من چرا دوس ندارم:| واسه همین خاطره خوبی ندارم ازینکه بگم چیزی رو دوس ندارم که خیلیا ظاهرا دوس دارن:د
البته معلم ادبیاتمون گفت نباید تو هدایت خوندن از بوف کور شروع می کردم:-? یه چیزایی تو این مایه ها که مث دونه های تسبیح باید دونه دونه و به ترتیب پیش بری فک کنم.:د
خلاصه که صادق هدایت خیلی تلخ مینویسه. خیلیا قهوه خیلی تلخ دوس دارن. خیلیام قهوه خیلی تلخ دوس ندارن.:د
+از بحثتون خیلی گذشته ولی بوف کور سورئاله:-"

salary

کاربر حرفه‌ای

.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shnava :
باز خوانی سه قطره خون و بوف کور
هر دو از صادق هدایت

صادق هدایت از نظر من با توجه به کتب: نهیلیست شاید/ البته از نوع خیلی خاص که به خاطر همین درک خاص خودکشی! یه نوع درک مرگبار و بیچاره از زندگی نمود در بوف کور(هنوز که هنوز موقع خوندنش و پس از تمام شدنش توی بهت و بغض فرو میرم)
خسته و طغیان گر/ خلا و شک و شوک و رک گویی/ترس و جنون و مرگ و عدم/
عاشق رمز و راز(به خصوص عدد سیزده) مثال:
بوف کور:در روز سیزدهم نظریه انشقاق/ یک عباسی و سه شاهی
سه قطره خون:گربه نر و ماده و سیزده گربه به جز آن ها

صادق هدایت از نظرم رئالیست نیست یا اگه باشه تیره گراست
تعریف رئالیسم از نظرم یعنی همه چیز رو همون طوری که هست ببینی حتی خوبی و خوشی رو نه این که مثل هدایت توی چیزا ی خوب هم رگه ای جنون و یاس و ... ببینی و به دیگران نشون بدی!
در ادامه این پست
توپ مرواری
نحوه نگارش هدایت توی این کتاب واسم جالب بود و مهم تر وقایعی که در کتاب شرح داده شده بود!! ولی به طور کلی با طرز فکر صادق هدایت مشکل داشتم و دارم! با این حال اوصیکم الی :)) خواندن توپ مرواری!! کلا یه سری سوال ها یه جاهایی برات پیش میاره که جالبه!!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
صادق هدایت واقعا جزو نوابغ ادبیات ایرانیه.ولی من ترجیح میدم نخونم.زیادی تاریکن کتاباش :-"

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
در اینکه صادق هدایت نویسنده بزرگی بود شکی نیست! پرداختن اینقد خوب به احساسات منفی،کار راحتی نیست! اون نهیلیسم و تا حدی اگزیستانسیالیسم رو به ایران معرفی کرد که کار خیلی بزرگیه!
# من حتی خودکشیشو بخش جالبی تو زندگیش بود!
اما حیف که چندان تو جهان صاحب سبک نبود...

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
زنده بگور رو دوس داشتم.کلا از کارای آقای هدایت خوشم میاد.یکم میتونه ب چالش بکشه

ناتانائیل

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱(حاج ترابی)
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی
شاید بشه گفت می‌خواست یا همه چیز رو جور دیگه ببینه و در برابر فهمیدم واقعیت ها ممانعت کردن

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
به نظر شما اثار صادق هدایت مفیدند ؟
اثار او را چطور ارزیابی می کنید ؟
به نظر شما اثار او باید سانسور شوند ؟
صادق هدایت نویسنده ایی واقع گرا بود یا انسانی بدبین ؟

بالا