• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تایید طلبی

• شروع کننده موضوع Zed
  • تاریخ شروع

شما تا چه حد برای انجام کارهاتون دنبال تأیید دیگران هستید؟

• خیلی

رای‌ها: 7 17.1%
  • تا حدودی در انجام بعضی کارها

رای‌ها: 24 58.5%
  • کم پیش میاد

رای‌ها: 9 22.0%
  • اصلاً

رای‌ها: 1 2.4%

• رای‌دهندگان
    41
  • شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
افراد تأیید طلب کسایی هستند که برای انجام هر کاری نیاز به تأیید شدن از طرف دیگران دارند و کم‌کم به سمتی پیش می‌رند که کارهاشون رو برای خشنود کردن دیگران انجام می‌دند.
خوب تأیید طلبی آسیب‎‌های زیادی هم دارد:
× به خاطر این که می‌خواد دیگران رو راضی کنه قدرت نه گفتن رو از دست می‌ده.
× شخص فردیت خودش رو از دست ‌می‌ده.
× می‌تونه به بی مسئولیتی ختم بشه و فرد نتونه تصمیم‌های زندگیش رو بگیره.

خوب ما می‌خواهیم این جا درباره‌ی این صحبت کنیم که:
چی باعث می‌شه که افراد تأیید طلب بشند؟
اگر ما تا حدی تأیید طلب هستیم چی کار کنیم؟
و این که اگر چنین افرادی در اطراف ما هستند چه کمکی از دستمون بر میاد تا سعی کنند برای خودشون باشند.

نمونه‌ی تاییدطلبی رو می‌شه تو شبکه‌های اجتماعی هم به وفور دید پستی بذارم که لایک بیشتر بخوره!!!!

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : تایید طلبی

خیلی تاپیک جالبیه.

به نظرم این که آدم همیشه «خودش» باشه و کارهایی رو که انجام می‌ده با این دید انجام بده که نظر دیگران برام اهمیتی نداره و هر چی که خودم می‌دونم درسته انجام می‌دم، بسته به اعتماد به نفسش داره و این که بعضیا دچار یک سری ضعف‌ها در شخصیت درونی‌شون هستن که ترس دارن اون ضعف‌ها به معرض دید قرار بگیرن؛ واسه همین خیلی با احتیاط رفتار می‌کنن و می‌گن «نکنه نظر بقیه در موردم تغییر کنه» یا «در موردم اشتباه فکر کنن». این می‌شه که در قید و بند محدودیت‌هایی قرار می‌گیرن که اون آزادی رو ازشون سلب می‌کنه. همچنین باعث می‌شه شجاعتشون در کلام رو از دست بدن.

مثالی که در مورد پست و لایک زده شده مثال خوبیه. مورد که چه عرض کنم، مواردی داریم تو همین سایت که کاملا هدفشون از پست‌نویسی تو جاهای مختلف سایت همینه و یا مثلاً تو ح.ب یه چیزی می‌نویسن که قصدشون لایک‌گیری ه ولی "اکانت فیک" دارن و با اون میان "حرف دل"شون رو می‌نویسن! ((: خب این نشون می‌ده که چقدر به خودشون سخت می‌گیرن و انگار اصطلاحاً "شاخ بودن" یک فرد در فضای مجازی به این بستگی داره که پست‌هاش چقدر لایک بگیره و از گفتن حرف دلش تو جایی که واقعاً هم به همین منظور ایجاد شده امتناع می‌کنه!

به نظرم باید به این باور برسیم که "کشیدن سختیِ این که خودمون نباشیم یا هی به تأیید دیگران نیاز داشته باشیم، خیلی بدتر و غیرقابل‌تحمّل‌تره از این که خودمون باشیم" . آدم اگه حرفی بزنه یا کاری بکنه که خودش با اعتمادبه‌نفس صددرصد انجام داده باشه و بعداً متوجه بشه «اشتباه» بوده، می‌ارزه به این که از روی تأییدگرفتن از دیگران انجام بده و بعداً متوجه شه «درست» بوده. و این که با تأییدگرفتن از دیگران چی عایدم شده که با تأییدنگرفتن عایدم نشده؟ حالا شاید باشن مسائلی که ممکنه نظر دیگران مهم باشه و البته باید دید این "دیگران"، کیا هستن. استاد منه، خانوادمه، کیه. ولی در کل نفس کار مهمه. اگه درست هست از نظر شخص، انجام بده و اگه نیست، نده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

پس فکر کنم من...
خب الان من یه آدم تایید طلب هستم.
تا مامانم ی کاری یا چیزی رو تایید نکنه انجام نمیدم و تو خیلی از مساءل انتخاب رو بهش واگذار میکنم.
یه معلم حتما باید تاییدم کنه،تا یه قدم پیش ببرم واسه همین ساکن موندم.
بعدش اهل تجربه و ریسک نیستم.
فکر کنم خیلی فرصتای زندگیم به خاطر همین هدر رفته و میره...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

نه خب هم میترسم،هم اون کارو با رضایت یا اعتماد به نفس انجام نمیدم.
مثلا موقع خرید،ب چیزی که مامانم میخره اصلا نگاه نمیکنم اما اگر مجبور بشم خودم انتخاب کنم... بد میشه ،نمیشه.
در نهایت میترسم،چون مامانم همیشه کنارم نیست که تاییدم کنه یا به جام انتخاب و تصمیم گیری کنه.

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94

تا قسمتی از "تایید طلبی" عادی ئه و خب همه آدما تا اندازه ای از اون رو دارن! آدما عموما با تایید و تحسین بقیه اعتمادبنفس پیدا میکنن! تا اینجاش بنظرم مشکلی نیست و یه امر غریزی ئه

دوتا چیزو باید تفکیک کرد در واقع اگه شما از تایید بقیه قلبا خوشحال بشید اصلا به معنی این نیست که شما آدمی تاییدطلب هستید و دنبال جلب نظر بقیه اید ولی مشکل ازونجایی شروع میشه که آدم بدون تایید بقیه اعتمادبنفسشو از دست بده! احساس کمبود کنه، درحقیقت نظر و فکر آدمای دیگه رو به عقاید و سلایق خودش ترجیح بده! عموما اینجور آدما از بیان نظرای خودشون که احتمال میدن مخالفتای زیادی باهاش بشه ترس دارن، هیچ کسم نمیتونه کمکشون کنه جز خودشون

بنظرم باید تمرین کنن که اهمیت ندن! و دقیقا یه کارایی کنن که حتی احتمال میدن مورد تایید قرار نگیره تا ترسشون بریزه! (البته کارای خطرناک نه ... :/) مثلا اگه براشون مهمه که لباسی رو ک میپوشن همه تایید کنن، سعی کنن ازین به بعد هرچندوقت یکبار تنهایی برن خرید و دقیقا اون چیزی رو بخرن که بهش علاقه دارن! فارغ از اینکه نظر بقیه چیه ...

مثلا میتونن تمرین کنن که تو بحثای اعتقادی یا بحثایی که معمولا هرکس نظرشخصی و عقیدتی خودشو میگه شرکت کنن و هراس نداشته باشن از اینکه مخالفت بشه با نظرشون

و همیشه به این فک کنن که همه مردم با هم فرق میکنن در واقع هیچ کدوم از آدما نمیتونن همه رو متقاعد کنن یا تایید و نظر همه رو جلب کنن! هر موقع به کسی میرسن که باهاشون مخالفه ب این فکر کنن این آدم هم یکی ازوناییه که با من فرق داره و این یک مسئله کاملا عادی ئه و اینو بپذیرن!

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

دکتر بابایی زاد تو این فایل صوتی در مورد تأییدطلبی صحبت کرده. دوست داشتید بشنوید شاید از نظریه‌ی تحلیل رفتار متقابل هم خوشتون اومد.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از ZedZi :
شاید می‌ترسی که تنها بشی یا طردت کنند.
خودت چی فک می‌کنی اگر مستقل باشی چی می‌شه؟
استقلال....
نمی دونم.
شایدم می خوام مطمئن شم با انتخابم تنها نمیشم.
نمی دونم چرا،ولی تو هر چیزی به تایید بزرگترم احتیاج دارم

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

اقای دکتر هلاکویی این موضوع مهرطلبی یا به قول شما تاییدطلبی رو به شکل فوق العاده ای در کتابشون و سمینارهاشون توضیح دادن.موضوع رو بصورت ریشه ای بررسی کردن و علت رخداد این پیشامد رو در اتفاقات و هیجانات دوران کودکی میدونن.

بالا