• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خوابگاه و مشکلاتش

mahsa bastankhah

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5/فاتح
شهر
مشهد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : خوابگاه و مشکلاتش

به نقل از f@him :
غلط کردی تو من اعصابت رو بهم ریختم؟؟؟؟ L-:
یه بار گروهی درس خوندیم(واسه فیزیک)خیلیم خوب بود :D
من مزاحمت نمیشم تو خوابگاه نزن خودتو
ولی جوابشو بدین منم اصلا نمیخوام با این درس بخونم ایش ایش ایش :))
اسپم نیستا :D

اوه اوه تو هم اینجایی؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!! بدبخت شدم
منظورم تو نبودی عزیزم تو که مراحمی h-: :-" :-" :-" :-" :-" :D :D :D :D :D
نه جدی میخوام ببینم نظر بقیه بچه ها به خصوص بچه های قدیمی تر چیه

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

منم دقیقن همین مشکل رو دارم.
هیچ وقت تو زندگی م نتونستم تو کتاب خونه یا همراه با دوستام درس بخونم.
گذشته از این ترجیح می دم حتمن فضایِ مخصوص به خودم رو داشته باشم و کسی تو کارهام دخالت نکنه.
تایمِ غذا خوردن و رژیم غذایی م هم کمی متفاوته :د
از این نظر تو خوابگاه قراره بهم سخت بگذره؟
یعنی امکانش هست یه نفر تا حدِ زیادی خودش رو از جمع جدا کنه؟

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

امکانش گه هست اما کار درستی نیست. این که بتونید کار گروهی انجام بدید و تو جمع باشید و ارتباط خوبی با بقیه برقرار کنید یه مهارت خیلی مهمه که قطعا در آینده به دردتون میخوره. کسی از درس خوندن صرف به جایی نمیرسه بلکه مهارت های دیگه هم در کنارش لازمه.

Fatemeh_brdq

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
mosalanejad
شهر
Mashhad
دانشگاه
Ferdowsi

سلام گلم نه باو خوش به حالت ميري كيف ميكني. سلام منم به بچّه ها برسون ! :)) عادت ميكني مگه چيه *-:

* نيايش: فينگيليش درست شد "-؛

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران

مشکلات؟
مشکلات داریم؟
خیلیم خوبه. سیکل زندگی حشرات از مرحله تخم گرفته تا لارو و حشره بالغ رو ما در اینجا مشاهده می کنیم. جنبه آموزشی داره. :rolleyes:

sina_oonline

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
بریتیش کلمبیا
رشته دانشگاه
دکترای بایوانفورماتیک

سلام بچه ها
ببینید خوابگاه قطعا مثل خونتون نیستش و هزار تا مشکل داره و به قول خیام (منسوب به خیام) " از درد کشیدن آدمی حر گردد/ قطره چو کشد حبس صدف در گردد". بنابر این هر مشکلی و شرایطی کلی چیز به آدم یاد میده.
خوابگاه و این که چقدر راحت باشید بستگی داره با چه افرادی هم اتاق بشید. دوستانی که میگن تنهایی را ترجیح میدن و اصطلاحا تیپ درونگرا دارن باید با افرادی مثل خودشون هم اتاق شن که به همه خوش بگذره. ضمن این که به هر حال وقتی 5 نفر توی یک اتاق باشن در هر حال حریم شخصی خیلی معنا نمیده و باید با این شرایط سازگار شید.
برای درس خوندن معمولا درس خوندن توی دانشگاه بهتره. اگر بتونید با هم اتاقی هاتون به توافق برسید که مثلا ساعت 12 همه بخوابن و کسی مزاحمت ایجاد نکنه خوبه. اونطوری 12 شب تا 8 صبح میخوابید نه صبح دانشگاه میرید وسائلتونو یک جای مناسب مثل کتاب خونه یا سایت دانشکده یا .. پهن میکنید .و به کارتون میرسید در طول روز اگر کلاسی هم داشتید میرید. اگر حوصلتونم سر رفت با دوستاتون توی محوطه دانشگاه گپ میزنید یا میرید چیزی میخورید یا ...

بهتون هشدار میدم در خوابگاه به راحتی میتونید تبدیل بشید به آدمی که تا 5 صبح بیداره و علاقی میکنه با هم اتاقی هاش. کلاس هاشو در نتیججه خواب میمونه و یا نمیره. و نه تنها شرایط درسیش خراب میشه بلکه در مجیط دانشگاه هم منزوی میشه یه جورایی. یعنی circle اجتماعیتون محدود میشه به هم اتاقی ها و هم خوابگاهی هاتون.

بحث جانبی : اگر میخواهید از اول درستونو بخونید و معدل خیلی عالی داشته باشید دو سه شرط ساده داره که رد خورد نداره. شرطهای ساده ای هستن ولی عمل کردن بهش یکم سخته ولی از اول اگر بهش پایبند باشید مطمئن باشید هم زیاد درگیر درس نمیشید هم نمره هاتون عالی میشه.
شرط یک : سر کلاس به دقت به استاد گوش کنید. اگر کلاس بزرگه زودتر برید ردیف جلو بشینید تا بهتر تمرکز کنید روی استاد. حتما حتما حتما جزوه بنویسید چون تمرکزتون رو بالا میبره روی مبحث. اول بفهمید چی گفت استاد بعد سعی کنید بنویسیدش در حد چند خط نیاز نیست مو به مو بنویسید. ضمن این که حرف های استاد را هم با یک ریکوردر ضبط کنید (بعدا میگم چرا)
شرط دوم : "دقیقا" بعد از کلاس و حداکثر همان روز از روی جزوه ای که نوشتید یا اسلایدهایی که هست درسی که استاد داد را مرور کنید. اگر جایی رو نمیفهمید میتونید به فایل ریکورد شده مراجعه کنید و ببینید استاد چی گفت. این کار بیشتر از نیم ساعت وقتتون رو نمیگیره برای یک کلاس یک ساعت و نیمه. ولی باعث میشه مبحث هیچوقت فراموشتون نشه. این کار خیلی سخته چون آدم معمولا حوصلش نمیشه ولی فواید خیلی زیادی داره
شرط سوم : تقلب ممنوع. لطفا هر تمرینی پروژه ای یا هرچی که استاد داد را خودتون بشینید حل کنید حتی اگر روزها وقتتونو بگیره. یه جوری نشه که به کپ زدن رو بیارید یعنی تمرینتو وقتی دوستتون جل کرد ازش بگیرید بنویسید تحویل بدید. این کار باعث میشه درسو خوب عمیق یاد نگیرید. اگر استادتون استاد بی خیالی بود و تمرین نمیداد سعی کنید تمرین های کتاب مرجع درس رو بشینید خودتون حل کنید (بدون استفاده از سولوشن)

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

نمیشه جای دو نفر تخت گرفت؟
اتاق پنج نفره دو نفر بود؟ تحمل بیشتر از یه هم اتاقی خیلی سخته خداییش.

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی

به نقل از مينا :
با توجه به ظرفیت خوابگاه ها فک نکنم بشه همچین کاری کرد

• لایک
امتیازات: f@him

nassim#m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از مينا :

اگه یه هم اتاقی داشته باشی مجبوری تحملش کنی و هم صحبتش بشی و اینا .ولی اگه بیش از یه هم اتاقی داشته باشی تو میتونی تنها باشی واسه خودت و اون چندتا رو هم باهم تنها بذاری.
من خودم حالت دومُ ترجیح میدم.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

خوابگاه یا خونه؟

من تو این پست قصد دارم خوابگاه و خونه رو با هم مقایسه کنم و خوبی ها و بدی هایِ هر کدوم رو بگم!

هزینه
اولین چیزی که شاید به ذهنتون برسه، هزینه هست، در حالی که شما برایِ خوابگاهِ دولتی هزینه‌ی خیلی کمی رو متقبل میشید، اما خونه گرفتن باید هزینه آب و برق و ... رو بدید همینطور کرایه و پولِ پیش هست که باید پرداخت کنید. شاید اینجا یکی از خوبی هایِ خوابگاه نسبت به خونه باشه، البته خوابگاه هایِ خودگردان یکم متفاوته که بررسی میکنم آخرِ پست!

امنیت
دومین چیزی که خیلی مهمه ، بحثِ امنیت ـه ، خصوصاً رویِ انتخابِ دختر ها این مورد خیلی مهم و تاثیر گذاره، چون اغلب افراد از این که تویِ شهر هایِ دیگه تنها زندگی کنند و مثلاً موردِ مزاحمت قرار بگیرن خیلی میترسن. به همین دلیل تصمیم میگرن که برن خوابگاه چون امنیتِ بیشتری از خونه داره!
البته تویِ این مورد خونه و سوییت هایِ دانشجویی که نگهبان دارند یا... هم میتونن مفید باشن و به نظرم خیلی هم افراد موردِ مزاحمت قرار نمیگیرن و مثلاً تویِ خوابگاه ها هم این مشکلات پیش میاد.

محدودیت
یکی از مواردی که افراد رو اذیت میکنه محدودیت ـه ، چه از نظر زمان ورود و خروج چه از لحاظِ سر و صدا و ...! که این هم میتونه پوئن مثبت و منفی باشه! فرض کنید بعضی از خوابگاه هایِ دولتی ساعتِ 6:30 بسته میشن! و بعد از برگشت از این ساعت شما باید تعهد بدید/ البته داریم خوابگاهی که 9:30 حتی 11 بسته میشه !|: (البته بیشتر برایِ پسر هاست این ساعت!) بعد این که مثلاً آب بخوری دانشگاه بتونه اطلاع داشته باشه اصلاً خوب نیست :-"
شاید باورتون نشه ، یک بار داشتیم آهنگ گوش میدادیم و یکم صداش زیاد بود یعنی از تویِ راهرو پشتِ در می ایستادی صدا رو میشنیدی ، اما اینطوری نبود که واحد هایِ دیگه بره! ما حتی از سه تا واحد که نزدیک بودن پرسیدیم! بعد خانومِ محترم در زد ، اومد تو! |: بعد گفت چرا صدایِ آهنگ زیاده؟!چرا واحدتون شلوغه؟! :-\ :-\ بعد دیگه اونجا بود که دیدم قشنگ حریم شخصی پشم! :))

سیگار ، قلیون ، مشروب و مواد!!!

اینا تو خوابگاهِ ما نبود! :D یا حداقل من ندیدم (البته یک واحد وجود داشت کلاً به این چیزا مشهور بود ، اما حقیقتاً تویِ اون واحدم تا جایی که میدونم نبود از این چیزا!)
اما من از پسر ها که پرسیدم همشون میگفتن هست تو خوابگاه اینجور چیزا!! :-" //اما خب بازم بستگی داره به واحد و افراد!

درس خوندن!
مهمترین پارتش شاید برایِ افراد این قسمت باشه ، تو خوابگاه خیلی سخت میشه درس خوند ، البته داریم مواردی که مثلاً میرن کتاب خونه یا درس میخونن تو همون خوابگاه ، اما خب خیلی سخت میشه درس خوند....ولی تویِ خونه آدم راحت تر درس میخونه و این مهمترین قسمتِ قضیس به نظرم.

جمعیت
خب خوابگاها، علاوه بر استاندارد نبودنِ خیلی چیزهاشون (مثلاً تختِ یکی از پسرا شکست افتاد رو نفرِ پایینی بعد دماغِ اون فردِ پایینی شکست! |: )تعداد افرادی که تویِ یک واحد و یک اتاق زندگی میکنند زیاده و اعصاب میخواد ، بذارید اینطور بگم، هر چقدر شما بیشتر برونگرا ، یا تویِ خانواده ی پر جمعیت باشید بیشتر میتونید با خوابگاه کنار بیاید، اما اگر مثلِ من آدمی هستیدکه همواره در محیطی ساکت و خلوت بودید و درونگرایید ، بودن تو خوابگاه شکنجس! :]

بهداشت
فرض کنید تویِ یک واحد یکی سرما میخوره، بعد همه ی افراد در معرضِ ویروسش قرار میگیرن ، این وقتی تشدید میشه که اتاق ها کوچیک باشه و تخت ها نزدیک به هم.
حالا من سرماخوردگی رو گفتم ، انواعِ مریضی هایی که حتی فکرش رو هم نمیکنید ممکنه بیاد و افراد مبتلا شن! حتی افرادی که خیلی خیلی خیلی به نظافتِ شخصی اهمیت میدن!

حمل و نقل
بیشترِ خوابگاه هایِ دولتی یا نزدیک به دانشگاه هستند یا سرویس میذارن (تا جایی که اطلاع دارم) اما خونه ممکنه دور بشه و این هم یک فاکتورِ مهمیه به نظرم.

ژتون!!
اگه غذاهایِ دانشگاهتون خوب باشه (حتی خوب نباشه!) موقعِ امتحانا اصلاً آدم حوصلش نمیگیره بشینه غذا درست کنه! و ژتون مستقیم میاد خوابگاه در حالی که تویِ خونه اینطوری نیست :-"

بعد بذارید یک آپشنِ دیگه هم اضافه کنم!
بعضی خوابگاه هایِ خودگردان هستند که خیلی خوبن اینا[nb] البته به کلمه بعضی بسیار توجه کنید ، چون بینِ همین خوابگاه هایِ خودگردان مواردِ مزخرف زیاد هست![/nb] ، مثلاً واحدهایِ چهارنفره دارند و بزرگترن ، هزینه هاشون هم به اندازه ی خونه نیست ، از لحاظِ امنیت هم وضعشون نسبتاً خوبه ، محدودیت هایِ کمتری هم برایِ افراد میذارن.
کلاً میتونید به خوابگاه هایِ خودگردان هم سر بزنید شاید موردِ پسندتون بود.

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

در مورد پست رادیکال،خواستم یه سری چیزا رو ذکر کنم :D
در مورد محدودیت خوابگاها،ساعت ورود و خروج هر جایی متفاوته.واقعا خوابگاه همه دانشگاها ساعت شیش و نیم مثلا بسته نمیشه.تهران که عمرا نمیشه با این ساعت زندگی کرد :د خود من که شیرازم،تا قبل عید ساعت 9 و بعد عید 10 بود. کسایی که امسال میخوان بیان دانشگاه و تصمیمشونه که خوابگاه بگیرن،نسبت به هر جمله ای که راجع به خوابگاه گفته میشه حساس میشن :D دیدم که می گم.اینو خواستم تصحیح کنم که فک نکنین دارین میرین یه جای زندان طور :د
می دونین کلا تو خوابگاه نمیشه یه چیزو مطلق بیان کرد.که مثلا آره صدای آهنگ بلند باشه گیر میدن.بستگی به اینکه خوابگاه کدوم شهر باشه،آدمای دور و برتون کیا باشن،می رن اعتراض کنن،نمی رن اعتراض کنن :D سرپرست چه جور آدمی باشه،خیلی چیزا فرق می کنه.اتاق ما جزو اتاقایی بود که کلا صدا آهنگش بلند بود :-" شکر خدا تا این لحظه هیچ تذکر و اتفاقی نبوده :D اینه که می گم مطلق نیس.ولی خب بله تو خونه شما کاملا مختاری هر کاری دلت می خواد بکنی :D
درس خوندن تو خوابگاه سخت تره مسلما.شنیدم که برای بچه های پزشکی و دارو و اینا،تو خوابگاه درس خوندن واقعا سخته و خیلی از دوستام بعد یه ترم،خونه گرفتن.ولی راجع به مهندسیا فرق می کنه یه کم.هم اتاقیای خوبی اگه داشته باشین با توافق میتونین تو همون اتق درستونو بخونین،نشدم میرین سالن مطالعه.یعنی میخوام بگم جوری نیس که فکر کنین اگه اومدین خوابگاه،شرایطتون با هم کلاسیی که خونه داره یا دانشگاه تو شهر خودشه،اونقدر تفاوت بکنه که شما از لحاظ درس و مطالعه عقب بیفتین.تو رشته ما که شاگرد اولا همه خوابگاهین :د

من یه آدم به شدت درونگرا هستم :-" ( شاهدم دارم همین جا :)) ) ولی برام شکنجه آور نشد.از این جمله ام نترسین. بهم کمک کرد که کنار بیام با شرایط و مدلای زندگی کردن بقیه رو ببینم. بعضیاش به درد آدم می خوره :D

در کل اینکه با اینکه خونه از لحاظ راحتی،چه تو درس خوندن،چه زندگی کردن کلا،چه حریم خصوصی و همه ی مزایایی که رادیکالم گفت،برتری داره،ولی به نظرم تجربه ی خوابگاه خیلی چیزا یاد می ده به آدم. ( این تیکه رو با ریاضیا بودم فقط :D )

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از Radikal :
خوابگاه یا خونه؟
نمیشه مثلن با یه رستوران قرارداد ببندیم هر وعده عدامونو بیارن دم خونه؟
ممکنه غداهای دیگه گرون باشه...ولی اگه مثلن سوپ بگیم بیارن(۵۰۰ تومنه نرمالش....حدافل دیگه ۳هزار تومن)...هم پول کمتری نسبت به خوابگاه میدیم به غدا...هم چاق نمیشیم :D
یعد اگه بخوایم خونه بگیریم چند نفری بگیریم؟؟؟؟اوناییکه میخوایم باهاشون هم خونه شیم همکلاسیمون وهمسنمون باشن یا فرق نداره زیاد؟
بعد میشه ماشین برد به خوابگاه یا نه؟

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از مينا :
ممکنه غداهای دیگه گرون باشه...ولی اگه مثلن سوپ بگیم بیارن(۵۰۰ تومنه نرمالش....حدافل دیگه ۳هزار تومن)...هم پول کمتری نسبت به خوابگاه میدیم به غدا...هم چاق نمیشیم :D
یعد اگه بخوایم خونه بگیریم چند نفری بگیریم؟؟؟؟اوناییکه میخوایم باهاشون هم خونه شیم همکلاسیمون وهمسنمون باشن یا فرق نداره زیاد؟

شما اینقدر نگران نباش، وایسا رتبه ت بیاد ببین کجا قبول میشی ،واقعا بعضی خوابگاه ها افتضاح ه ولی تو خوابگاه ما درسته شرایط خیلی بر وفق مراد نیست ولی حالا اینقدر هم بد نیست ک بخوای کلی هزینه بدی خونه بگیری.
بعد فکر کن با هم اتاقی ت بحث ت شه یا مثلا اینقدر کثیف باشه کلافه شی از دستش اگه خوابگاه باشی ميتوني اتاق ت رو عوض کنی یا اینکه بري پیش مسؤل خوابگاه برخورد میکنن باهاش ولی اگه تو خونه باشی باید بسوزی و بسازی. :/

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

به نقل از مينا :
غذای خوابگاه اکثرا هر وعده حداکثر 1000 تومنه. ماشین میشه برد، حالا ممکنه پارکینگ داشته باشه یا نه.
خونه ای هم که میگیرین بستگی داره چند متر باشه ولی در کل بیشتر از 3 نفر فرقی با خوابگاه نمیکنه مگر اینکه خونه بالای 100 متر بگیرین.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از مينا :
ژتون قیمتش خیلی منطقی تره ها به قولِ دوستِ بالایی ماکسیمم 1000 تومن باشه ، اما خب بله میشه با رستوران ها قرداد بست و تخفیف هم میدن بهتون!
ماشین هم میشه برد.

تعدادِ افراد خب بستگی داره به افرادی که میخوای باهاشون خونه بگیری داره و متراژ خونه! :D
ما در حالتِ عادی 4 نفر با هم خونه گرفتیم،که از این 4 نفر هممون به شدت آدم هایِ ساکتی هستیم و خب مثلاً اگر 4 تا آدم شلوغ بودیم شاید با خوابگاه هیچ فرقی نمیکرد!
+واسه امتحان هایِ خرداد و تیر 1 نفر دیگه هم اومد، که با هم درس بخونیم ، و در آخر هیچ کدوم مشکل نداشتیم.

بیشتر بستگی به افراد و اندازه خونه داره، به علاوه به نظرم یکم با دوستاتون آشنا شید بعد با هم خونه بگیرید ، یعنی مثلاً من دیدم طرف رویِ برگه میزنه به یک همخونه دختر نیازمندیم! خب اینطوری ممکنه با هم نسازید و اگه با هم نسازید راحت نمیتونید جاتون رو عوض کنید.

sampadi77

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام !
میشه در مورد خوابگاه های علوم پزشکی تهران توضیح بدید با جزئیات کافی؟

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

photo_2016_08_12_23_01_17.jpg

خوابگاه بچه های داروی بندرعباس....(ورودی 94 این بود خوابگاشون)
گفتم که صحیح انتخاب کنین :D
توفیقُ من الله :-" :-"
پ.ن: چار تا پایینی----> نقل قول از فرد صاحب خوابگاه : تو حال 4نفرن و دو اتاق هم داره که تو یکی از اتاق ها 3 نفرن و تو اتاق دیگه 4 نفرن یعنی در کل واحد می شیم 11 نفر

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی