• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات درسی (درس زیست )

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب
پاسخ : سوالات درسی (درس زیست )

چه قد سوالاتون خارج از کتابه #S-:
اما بعضی موقع ها پیام عصبی از یه سر نورون شروع نمیشه و ممکنه وسط نورون تحریک بشه حتی ممکنه از همون اول پیام به آکسون برسهو از اونجا بخواد انتشار پیدا کنه در این حالت این موج ایستاده هم میتونه بره به سمت جسم سلولی هم پایانه آکسون!!بعدشم پیام از کجا میفهمه ماهیچه یا غده ازینوره یا ازونوره
همینجا یه اصلی داریم در این مواقع به نام تحلیل پیام.
که اینجور پیام ها بسته به شدتشون ممکنه که به انتهای آکسون برسن یا نه.
اساسا هر پیامی ؛ حالا چه از آکسون شرو بشه چه از دندریت ؛ ممکنه اونقد قوی نباشه برای انتقال به سلول بعدی و در طی هدایت ممکنه اثرش از بین بره.
پیام هایی هم که از دندریت به دندریت منتقل میشن داریم ؛ که بهشون میگن سیناپس الکتریکی فک کنم. :-??
بله انتقال به دو دوسته ی [اگه درست یادم باشه] رترو گرید و آنترو گرید تقسیم میشه که اینوری میشه و اونوری :D
ولی خب دونستن اینا الان فقط ذهن و به هم میریزه :-/

آها یعنی اینا همونااند که زیست دوم گغته از نورون ها حفاظت میکنند شنیدم یه سری نوروگلیا هستند که که فاگوسیتوز میکنند بعد اینا جزء دستگاه عصبی اند یا ایمنی؟!
جزو دستگاه عصبی که هستند.ولی جزو بافت غیر عصبی.
× اینو یادتون باشه که دستگاه عصبی از دو نوع بافت عصبی و غیر عصبی تشکیل شده.

5-در اندازه گیری اختلاف پتانسیل دو سوی غشا مگر با وارد کردن الکترود به سلول ، سلول تحریک نمیشودو پتانسیل عمل آغاز نمیشود؟؟
اسم این تکنیک "patch clamp" هستش.[گفتم اگه میخواین سرچ کنین تا بیشتر بدونین]
و این مدلی بود که فک کنم اون یکی از اون میکرو الکترودایی که وارد سلول میکردن خنثی بود و اون یکی باردار که خلاصه درست در بیاد کار :D.
این آخری رو در همین حد میدونم.
× بازم میگم این جوابایی که دادم صرفا بر اساس محتویات ذخیره ایم بود :-" و خب ممکنه ایراد داشته باشه :-" که ممنون میشم دوستان نکته بین بیان اگه ایرادی داره بگن ^-^.
#پایان.

Nazanin.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۲
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام
یه سوال

شرط پرسلولی بودن ارتباط زیستی بین سلول هاست یا اتصال زیستی؟
یا هر دو؟
اصلا اتصال زیستی چه فرقی با ارتباط زیستی داره؟
:-?

یه سوال دیگه
همه کلنی ها پرسلولی اند؟

poorya-chem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کهنوج
دانشگاه
علوم پزشکی رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از one star :
سلام
یه سوال

یا هر دو؟

یه سوال دیگه
همه کلنی ها پرسلولی اند؟

سلام ، در مورد سوال اول به نظرم منظور از ارتباط زیستی همون اتصال زیستی هست و یکی از شروط پر سلولی بودن مطمئناً هست
کلنی ها هم ساده ترین جانداران پر سلولی اند پس حتماً همه ی کلنی ها پرسلولی هستند .

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

یا هر دو؟

یه سوال دیگه
همه کلنی ها پرسلولی اند؟
سوالتون یه جوری نیست؟ :D
اگه بگین با توجه به کجا سوالاتونو میپرسین که خ خوب میشه.
ولی خب اتصال زیستی ینی اتصال.[ارتباط میتونه زیر مجموعه ش باشه.مثلا سلول های بدن ما هم ارتباط دارن هم اتصال.ولی ولوکس گفته فقط در حد اتصاله فک کنم :-? ]
ارتباط زیستی هم ینی ارتباط [تبادل مایع سیتوپلاسمی و از این جور چیزا :-" ]
اینکه حالا شرط پر سلولی بودن چی میتونه باشه :-?? میتونیم بگیم که حداقلش اتصال عه مثه ولوکس. حداکثرش هم که میشه ارتباط.[تا اتصال بوجود نیاد ارتباطی نداریم.حتی برای چند لحظه.مثل عملیات هم یوغی بین دو تا باکتری از طریق پیلی شون که تو پیش هست.]

سوال دوم هم که :-????
همین چیزی که دوست بالایی گفتن. :-"

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس

به نقل از one star :
سلام
یه سوال

یا هر دو؟

یه سوال دیگه
همه کلنی ها پرسلولی اند؟

خب، دوستان جواب دادن من هم چند نکته اضافه کنم.
منظور از اتصال، اتصال فیزیکی بدون وابستگی هرسلول به سلول های دیگه است.وقتی ما مجموعه ای از سلول ها رو داشته باشیم که فقط باهم اتصال زیستی دارن، هرکدوم از سلول ها که از مجموعه جدا میشن میتونند به طور مستقل به حیاتشون ادامه بدن چون برای هیچ بخشی از متابولیسم و عملکردشون به سلول های دیگه وابسته نبودن، در حقیقت در بین سلول ها تقسیم کاری صورت نگرفته و تمایز نیافتن برای اینکه با بقیه ی سلول ها یک سیستم رو ایجاد کنند. دراین حالت یک کلنی بدون تمایز ایجاد میشه که نمیتونیم اون رو جز پرسلولی ها به حساب بیاریم.[پرسلولی جانداریه که یک حداقلی از تقسیم کار بین سلول هاش ایجادشده باشه. و سلول هایی ازش برای انجام کاری خاص تمایز یافته باشن اما کلنی بدون تمایز، توده ای حاصل از تجمع تک سلولی های کاملا مشابه هست که هرکدوم مستقل به حیاتشون ادامه میدند]
و اما شاید بهتر باشه به جای ارتباط زیستی از لفظ ارتباط سلولی استفاده کرد.
ارتباط سلولی فراتر از اتصال سلول ها، داشتن یک ارتباط سیتوپلاسمی، تقسیم کارو تمایز [که خودش درجات مختلفی داره ممکنه جانداران تخصصیتر باشن و تمایز و درنتیجه تقسیم کارشون هم بیشتر باشه]هست که سلول هارو به هم وابسته میکنه به طوریکه حداشدن یک سلول ازمجموعه باعث اختلال در عملکرد تمام مجموعه و هم چنین مرگ سلول جداشده میشه. کلنی های کم تمایز یافته مانند ولوکس جز این دسته هستن و پرسلولی به حساب میان.

با وجود همه اینا،شرط پرسلولی بودن طبق جمله ی کتاب زیست 1 صفحه 42، "اتصال زیستی" ذکر شده. یعنی اومده کلنی های کم تمایزیافته رو به عنوان"ساده ترین جانداران پرسلولی "معرفی کرده که باوجود اینکه درست نیس ما مجبور بپذیریم و حفظش کنیم:د

سوال آخرت هم طبق گفته ی کتاب فکر میکنم همین استنباط رو میشه داشت.

×پوزش که طولانی شد"-:

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

به نقل از Poorya - 4 :
سلام ، در مورد سوال اول به نظرم منظور از ارتباط زیستی همون اتصال زیستی هست و یکی از شروط پر سلولی بودن مطمئناً هست
کلنی ها هم ساده ترین جانداران پر سلولی اند پس حتماً همه ی کلنی ها پرسلولی هستند .

نخیر همه کلنی ها پرسلول حساب نمیشن. کلنی های ابتدایی به هیچ وجه پرسلولی نیستن. در کتاب پیشدانشگاهی میخونین که همه آمیب ها تک سلولی هستن ولی کلنی هم تشکیل میدن. پس کلنی بدون تمایز هم داریم طبق کتاب درسی. البته حقیقت علمیش هم همینه.

سعید کیا

کاربر فعال
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید بهشتی

ببینید دوستان
کلنی یک جاندار مستقل نیست بلکه یک نوع سبک زندگی هستش که موجودات تک سلولی میتونن به صورت کلنی زندگی کنن
اینکه بگیم کلنی تک سلولی هستش یه اشتباهه کلنی حتما پرسلولی هستش که از اجتماع تک سلولی ها و یا سلول های کمتر تمایز یافته تشکیل شده :)

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

هر اجتماعی دلیل بر پرسلولی بودن نیست. پرسلولی بودن شرایط خاصی داره

بهم اعتماد کن من شاخ زیست هستم :D :-"

Nazanin.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۲
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

منم الان دیگه فکر می کنم همه‌ی کلنی ها پرسلولی نیستند .
ولی واقعا هر کسی یه برداشتی داره.

n-kh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

یه سوال داشتم: ایا همه ی انزیم ها همواره یه جایگاه فعال دارند؟ جوابش میشه خیر اما مثل چی؟کدوم انزیم بیش از یه جایگاه فعال داره؟

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

به نقل از n-kh :
یه سوال داشتم: ایا همه ی انزیم ها همواره یه جایگاه فعال دارند؟ جوابش میشه خیر اما مثل چی؟کدوم انزیم بیش از یه جایگاه فعال داره؟

جوابش که منفی هست. مثالش هم آنزیم روبیسکو. هم برای اکسیژن جایگاه فعال داره هم برای دی اکسید کربن

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

نکاتی از فصل اول سال سوم.
سال 94 برای اولین بار نکته ای از این فصل در کنکور سراسری مطرح شد که نه تنها به صورت مستقیم در کتاب درسی مطرح نشده بلکه به صورت غیر مستقیم هم قابل برداشت نیست و از نظر علمی هم طبق منابع معتبر اصلی صحیح نبود. اون نکته "انجام دیاپدز" توسط لنفوسیت ها بود. در این پست نکاتی از فصل اول که در کنکور سراسری ممکنه باهاشون مواجه بشین رو براتون قرار میدم. شاید برخی هاشون خارج از کتاب به نظر بیان ولی مطمعن باشین طبق کنکور سراسری صحیح هستن. البته نکات مهم در همه فصول زیاد هستند ولی اینجا نکاتی که شاید به ذهن دانش آموز نرسه قرار میگیره.

==================================

-اصلی ترین راه مقابله جانوران با میکروب های بیماری زا جلوگیری از ورود آنها به بدن است.
-ترمیم بافت جزء التهاب محسوب میشود.
-ترکیدن میکروب ها توسط سوراخ های ایجاد شده به وسیله پروتئین های مکمل و پرفورین از طرییق افزایش فشار اسمزی و جذب آب توسط میکروب و سپس انحدام آن صورت میگیردنه از طریق بیرون ریختن محتوای درون میکروب توسط سوراخ های ایجاد شده.
-گیرنده های سلول B و پادتن تولید شده توسط پلاسموسیت حاصل از آن یکی هستند.
-همه آنتی ژن ها به شکل Y هستند.
-گیرنده های لنفوسیت B مستقیما آنتی ژن ها را شناسایی میکنند ولی گیرنده های لنفوسیت های T آنتی ژن های میکروب که همراه آنتی ژن عادی سلول های بدن هستند را شناسایی میکند.( در واقع لنفوسیت B آنتی ژن بیگانه را شنناسایی میکند ولی لنفوسیت T مجموعه آنتی ژن بیگانه به همراه آنتی ژن خودی را شناسایی میکند. )

- این که به اکثر بیماری های عفونی مختص سایر جانوران مبتلا نمیشویم، نوعی ایمنی ذاتی و مصونیت به شمار میرود که دائمی است.

-خود ویروس ایدز موجب مرگ نمیشود بلکه با تضعیف سیستم ایمنی بدن باعث مرگ انسان میشود.

-در رد پیوند در درجه نخست ایمنی سلولی و در درجه بعدی ایمنی هومورال موثر هستند.

-اینترفرون ها باعث تولید آنزیم هایی در سلول های بدن میشوند که آن سلول را در برابر بسیاری از ویروس ها مقاوم میکند و باعث جلوگیری از شروع چرخه های لیتیک و لیزوژنیک میشود.

-برای تهیه واکسن علیه سرطان های مختلف باید از آنتی ژن های روی سلول های تومور های سرطانی استفاده کرد.

- اگر میکروبی وارد پوست یا بافت های زیرین شود و به هر دلیل فرآیند التهاب رخ ندهد( کنترل هیستامین و موااد شیمیایی و ... ) باز هم فاگوسیتوز میکروب ها توسط ماکروفاژ و نوتروفیل رخ میدهد.

-سرم ها هم برای درمان بیماری استفاده میشوند و هم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری.

-کودکان ایرانی علیه بیماری های سل - هپاتیت بی - فلج اطفال - دیفتری - کزاز - اوریون - سرخک و سیاه سرفه واکسینه میشوند.

-تب ایجاد شده توسط بیمار یهای مختلف نیازمند به داروهای تب بر مختلف است و یک داروی تب بر همه انواع تب ها موثر نیست ولی یک تب بر خاص میتواند تب های ایجاد شده با بیماری های زیادی را کاهش دهد.

-مهار تب با داروی تب بر به عنوان درمان بیماری محسوب نمیشود و فقط برای جلوگیری از عوارض خطرناک تب های بالا انجام میشود.

از وبلاگی که تازه ایجاد کردم برداشتمشون.
http://powerfulbiology.blogfa.com/

سعید کیا

کاربر فعال
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید بهشتی

به نقل از Mohsen S :
هر اجتماعی دلیل بر پرسلولی بودن نیست. پرسلولی بودن شرایط خاصی داره

بهم اعتماد کن من شاخ زیست هستم :D :-"
من که خدمت شما ارادت دارم محسن خان :D
ولی بحث سر اینه که ما نباید به کلنی به چشم یک جاندار نگاه کنیم
اجتماع سلولی قطعا از یک سلول بیشتر هستش اصلا یک سلول که نمیتونه اجتماع سلولی تشکیل بده
اما در مورد اینکه از واژه ی کلنی تک سلولی استفاده می کنیم باید به این نکته توجه کنیم که منظور اجتماعی از تک سلولی هاست نه یک تک سلولی
درسته که آمیب یک تک سلولی هستش ولی کلنی آمیب تک سلولی نیست بلکه از اجتماع تک سلولی ها بوجود اومده :)
باز هم قصد بنده این نیست که ادعای دانایی کنم هدف اینه که سر مطالب بحث بشه تا به نتیجه درست تری برسیم جسارت بنده رو ببخشید
:)

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

به نقل از سعید کیا :
من که خدمت شما ارادت دارم محسن خان :D
ولی بحث سر اینه که ما نباید به کلنی به چشم یک جاندار نگاه کنیم
اجتماع سلولی قطعا از یک سلول بیشتر هستش اصلا یک سلول که نمیتونه اجتماع سلولی تشکیل بده
اما در مورد اینکه از واژه ی کلنی تک سلولی استفاده می کنیم باید به این نکته توجه کنیم که منظور اجتماعی از تک سلولی هاست نه یک تک سلولی
درسته که آمیب یک تک سلولی هستش ولی کلنی آمیب تک سلولی نیست بلکه از اجتماع تک سلولی ها بوجود اومده :)
باز هم قصد بنده این نیست که ادعای دانایی کنم هدف اینه که سر مطالب بحث بشه تا به نتیجه درست تری برسیم جسارت بنده رو ببخشید
:)

ببینید مساله کاملا صفر و یکی هست. یا پرسلولی حساب کنیم یا نکنیم. ما چیزی که نداریم که نه تک سلولی باشه نه پرسلولی بلکه اجتماعی از تک سلولی ها باشه . در این صورت اکثر باکتریها تک سلولی نمیشن چون تقریبا همشون اجتماع تشکیل میدن.
سوال اینه که کلنی ها رو تک سلولی حساب کنیم یا پر سلولی. جوابشم میشه این که بعضیاشون تک سلولین و بعضی پرسلولی.

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

1-ولوکس واکویل ضرباندارنداره؟
2-دریچه های لوله گوارش ماهیچه طولی هم دارن؟(دبیرمون اصرار داشت ندارن.یه سوال کنکوردیدم کج دارومریزگفته بوددارن)
3-روده گاو گوارش شیمیایی نداره؟(درسطح کتاب؟ چون بازم نمیشه ازمتن کتاب برداشت قاطعی داشت)
4-توالکتروکاردیوگرام راس موج آر جزوانقباض دهلیزه؟(بازم درسطح کتاب لطفا)
5-ترومبو پلاستین ازسلول های بافت پیوندی ترشح میشه یا پوششی
6-دیواره رگ ها تو شکل کتاب سه لایه است.
ولی توشکل انعقادمی بینیم که زیر بافت پوششی پاره شده بافت پیوندی هست.الان اون بافت پیوندی خارجیه یا یه بافت پیوندی دیگه بین پوششی وماهیچه ای(بازم دبیرمون اصرار داشت اون شکل سه لایه رگ اشتباهه)
7-قلب های کرم خاکی به سرش نزدیکترن یا دمش؟
*8-سلول همراه ازتمایز بافت زمنیه ای ایجاد شده یا هادی؟الان بااین که سلول پارانشیمیه جزوبافت پارانشیمی محسوب نمیشه؟
9-گیاه جوان بافت اسکلرانشیمی نداره؟بخش های جوان گیاه چی؟

ببخشیدسوالا زیاد شدن.اینا طی دوماه برام ایجاد شدن گفتم یهوآنلاین بشم همشونوباهم بپرسم
بازم ممنون که درحد یه معلم به آدم کمک می کنید

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

چه خارج کتاب ، من استنباط های خودم رو از کتاب میگم ، هر جاش نیست بیاید اصلاح کنید دوستان . ضمن اینکه هیچ وقت دبیر نخواهم شد #S-: :D

1.ولوکس آغازی ساکن آب شیرینه پس واکوئل ضربان دار داره . قابل استنباط از کتاب ، ترکیب فصل 2 و 3 زیست 1 .
2.خارج کتاب .تقریباً در سرتاسر لوله گوارش دو لایه ماهیچه ش هست طبق متن کتاب . تو یه کتاب تست یادمه فقط حلقوی هم دیدم با استناد به این جمله ی کتاب که " ماهیچه های حلقوی انتهای مری که در حالت معمول منقبض هستند با رسیدن هر موج دودی به این ناحیه به حالت استراحت در می آیند تا ورود غذا به معده تسهیل شود " تو توضیح مکانیسم بلع .
3. یه جمله داره اول فصل 4 زیست 1 تو توضیح کلی دستگاه گوارش جانوران: روده مکان اصلی جذب و گوارش شیمیایی غذاست .
4.انقباض بطن شروعش RS هست .
5.کتاب میگه سلول های آسیب دیده . مکانیسم انعقاد خون وقتی شروع می شه که پلاکت ها بخورن به بافت پیوندی . تو شکل کتاب بافت پیوندی هم آسیب دیده . روی بافت پیوندی بافت پوششی و ماهیچه ای هم هست در رگ . قاعدتاً اونام باید سلول آسیب دیده باشن ! تو کتاب تست گرچه به وضوح یادمه سلول پوششی محل رگ رو اشاره کرده بود .
6.نمی فهمم چیه سوالت . پوششی ، زیرش ماهیچه ، زیرش پیوندی .
7.خارج کتاب . خارج کتاب دیدم از بند 8 تا 11 ـ یه همچین اعدادی ـ ِ بدن کرم خاکی ن !
9.تو فصل 3 زیست 1 میگه بافت اپیدرم ، زمینه و هادی سه بافتی هستن که اغلب در گیاهان جوان و علفی یافت می شن . اسکلرانشیم هم زمینه ست دیگه .

راجع به سوال 8 هم دیگه واقعاً ایده ای ندارم . المپیادیا بیان وسط .

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

در مورد سوال شماره 8 دوستمون عرض کنم که منشا سلول همراه در کتاب درسی نیست ولی در حقیقت اون سلولی که سلول آبکشی رو به وجود میاره سلول همراه رو هم همزمان به وجود میاره. ( یه میتوز میکنه که حاصلش سلول آبکشی و سلول همراه هستن )
قطعا هم جزء بافت آبکشی حساب میشه.

amirhj

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Saveh
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
یه المپیاد اونم از نوع شیمیایی!! ... تجربه خیلی خوبی بود ولی ای کاش نبود :D
دانشگاه
علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام :)
جنس دریچه های لانه کبوتری بافت پوششیه یا پیوندی؟؟

کتاب گفته آندوکارد قلب از جنس بافت پوششی هست و معلممون گفته با توجه به این جمله جنس دریچه های لانه کبوتری بافت پوششی ـه

ولی نشر الگو گفته بافت پیوندی ـه ~X(

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از amirhj :
سلام :)
جنس دریچه های لانه کبوتری بافت پوششیه یا پیوندی؟؟

کتاب گفته آندوکارد قلب از جنس بافت پوششی هست و معلممون گفته با توجه به این جمله جنس دریچه های لانه کبوتری بافت پوششی ـه

ولی نشر الگو گفته بافت پیوندی ـه ~X(

دریچه های قلب و رگ ها رو از جنس بافت پیوندی بگیرید . تو تستام موردی ممکنه بربخورید که منقبض می شن و ویژگی های بافتهای دیگه رو دارن ، با استناد به همین نکته رد می شه .
چه ربطی داره به آندو کارد ! از اون طرف همون اوایل فصل 6 میگه " آندوکارد نوعی بافت پوششی است که حفره های دهلیز و بطن را می پوشاند"

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید سلطانی 3 (1 سابق)
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سلام بچه ها یه سوال در مورد نظریه فشار توده ای فصل گردش دوم دارم و اون اینکه توشکلی که پایین گذاشتم و اون قسمتی که با زرد علامت زدم چرا فلشی که کتاب کشیده به سمت آوند چوبیه?? ممنون :D

a32j_img_20150903_131511.jpg

بالا