• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توهین تلویزیون به دختران مجرد!

آیا توقعات امروز دختر ایرانی از خواستگارانش به جا است؟

• رای‌دهندگان
    111

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران
پاسخ : توهین تلویزیون به دختران مجرد!

بعیده از سمپادیا که یه پست رُ روش 30 ثانیه فکر نکرده بعد نقل قول کنن

گفتم اینهمه دختر یعنی خیلی از دخترا میرن دانشگاه که ازدواج کنن(نه به عنوان تنها هدف،به عنوان یکی از اهداف)

بعدشم خواهر من شما با نظر یکی مخالفی یا منطقی جواب بده که طرفت قانع بشه یا دیس بده یا ... ولی اینکه بیای بگی کوته فکر و.... خیلی جالب نیست

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

البته این رو هم در نظر داشته باشید که دختری (و پسری) که دانشگاه رفته و تحصیلاتی داره شانس بیشتری برای این داره که خواستگارایی که براش میان (یا دخترایی که خواستگاریشون میره) هم تحصیل‌کرده باشن. خب شاید برای خیلی از افراد نشه گفت که هدف اینه که تو دانشگاه ازدواج کنن ولی یکی از نتایجش همینه. واسه همین فکر میکنم خیلی نباید به پست آروین خرده گرفت!

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

این ترشیدگی که امر درستی هست کاملا ، دختر ک سنش بالاتر بره هم وضع ظاهریش بد میشه و برای یه مرد خیلی مهمه + تو روابط عاطفی(جنسی) خانمها سرد میشن از یه سنی که میگذره! + یه امر مهم دیگه هم بچه دار شدنه که مطمئنا یکی از اهداف ازدواج همینه و یه پسر همیشه میتونه بچه دار بشه ولی دختر نه! پس بیشتر از اینکه یه بحث فرهنگی باشه یه بحث کاملا زیستی و فیزیولوژیکیه!

به نظرم منظور آروین این نبوده که دخترا هدفشون لزوما از دانشگاه رفتن ازدواج باشه ولی یکی از نتایج حاصله معمولا ازدواج هست . ایضا این موضوع مال پسرا هم هست ولی از اونجایی که سن مناسب ازدواج برای یه دختر خیلی پایینتر از پسر هست ، خب زندگی یه دختر واسه خودش و خانوادش مهمه و چه جایی بهتر از (محیط به نسبت سالمتر) دانشگاه برای پیدا کردن فرد مناسب زندگی؟

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

تا حالا از دختری جمله‌ی «من می‌خوام برم دانشگاه تا ازدواج کنم» رو شنیدین؟ [nb]فرض می‌کنم خودتون می‌دونید که اگر هم شنیده باشید حق ندارید حکم کلّی صادر کنید.[/nb]اگر نه، من نمی‌دونم چرا این تصوّر هست که دخترا [فقط هم دخترا، من تا حالا این افاضات رو راجع به پسرا نشنیدم جایی] می‌رن دانشگاه تا ازدواج کنن؛ دانشگاه کمابیش اوّلین محیط توی این کشوره که دخترها و پسرها می‌تونن برهم‌کنش اجتماعی داشته باشن؛ حداقّل هم چهار سال از زندگی‌شون رو توش می‌گذرونن، در نتیجه طبیعیه که درصدی از دخترها و پسرها، اونجا عاشق بشن/شخص مورد نظرشون رو پیدا کنن و ازدواج کنن؛ این موضوع هیچ ربطی به «هدف» نداره.

به نظرم نباید از افاضات علیخانی تعجّب کرد؛ جنسیت‌زدگی مملکت رو از بالاترین سطوح سیاسی و حکومتی تا پایین‌ترین سطوح برهم‌کنش اجتماعی برداشته، انتظارمون از یک برنامه‌ی تلویزیونی عامه‌پسند توی صدا و سیمای این کشور چیه؟

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

یه سری دید ها هستند که به مرور زمان با توجه به تجربه و شنیده های آدم شکل می گیره
اگه
فقط هم دخترا، من تا حالا این افاضات رو راجع به پسرا نشنیدم جایی
اینطوره باید قبول کنید یه بخشیش تقصیر خوده دختراست
دلیلش هم چیزهایی هست که دیدیم و شنیده هایی که با دیده هامون مطابقت داره
مثلا تو دانشگاه شاهد این هستیم که یه سری از دخترا هیچ هدفی واسه کار تو آینده نیستند و اومدن مدرک بگیرند
یا مثلا وقتی 2درس واسه یه گروه ارائه می شه با 2 استاد با شرایط زیر
1)استاد خوب درس می ده اما به شدت سخت امتحان می گیره و پاس شدنش آسون نیست
2)استاد درست درس نمی ده اما نمره خوب میده
چیزی که من تو دانشگاه شاهدش بودم این بود که کلاس استاد (1) فقط 3-4 دختر داخلش بود و کلاس استاد (2) 18-20 تا دختر
یا مثلا دختره می ره یه رشته ای انتخاب می کنه که محیط کاریش خیلی سخته زور مردونه می خواد و از لحاظ جسمی واسه خانوم ها که ظریفند خب خیلی سخته و براشون مناسب نیست احتمال اینکه در آینده بره مرتبط با رشته اش کار کنه مثل این می مونه که 6 قلو بچه به دنیا بیاره نمی گم از این مورد ها نداریم اما قبول کنید کمه
یا موردهایی که دیدیم دختره بعد از ازدواجش اصلا ترک تحصیل کرده ، خدایی کدوم پسر بد از ازدواجش ترک تحصیل می کنه؟
وقتی می بینیم طرف هیچ برنامه ریزی شغلی نداره این نتیجه گیری که مدرک گرفتن دانشگاهش فقط برای بالا بردن کلاس اجتماعیش هست خیلی دور از ذهن نیست
البته دخترایی هم هستند که تو همین دانشگاه ها خیلی خوب درس می خونند ، فعالند و وارد بازار کار می شند از پسرا هم چیزی کم ندارند اما تعدادشون کمتره خب(تو پسر ها هم کسایی که هدف از تحصیل ندارند هست اما نسبتشون کمتره تازه همون ها هم دنبال کسب درآمد هستند)
یه لطفی هم کنید که دانشگاه های مطرح کشور رو فقط نگاه نکنید بحث کلی جامعه و کل دانشگاه های کشوره
این صحبت ها هم که می شه بیشتر خطاب به اونایی هست که بی هدف تحصیل می کنند نه همه ، پس اگه کسی حکم کلی صادر کنه واضحه اشتباه می کنه دیگه :D
حالا هرچی دخترا بیشتر فعال بشند این دید ها هم کمتر می شه در واقع دسته خود دختراست که این دید ها رو از بین ببرند و نشون بدن که اونا فرقی با پسرا ندارند و پیش بینی می کنم در آینده دخترا به همون اندازه که الان رقیب پسرا تو کنکور هستند تو بازار کار هم رقیب می شند

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از امـیـرحـسـیـن :
یه سری دید ها هستند که به مرور زمان با توجه به تجربه و شنیده های آدم شکل می گیره
اگه اینطوره باید قبول کنید یه بخشیش تقصیر خوده دختراست
مثلا تو دانشگاه شاهد این هستیم که یه سری از دخترا هیچ هدفی واسه کار تو آینده نیستند و اومدن مدرک بگیرند
چیزی که من تو دانشگاه شاهدش بودم این بود که کلاس استاد (1) فقط 3-4 دختر داخلش بود و کلاس استاد (2) 18-20 تا دختر
یا مثلا دختره می ره یه رشته ای انتخاب می کنه که محیط کاریش خیلی سخته زور مردونه می خواد و از لحاظ جسمی واسه خانوم ها که ظریفند خب خیلی سخته و براشون مناسب نیست احتمال اینکه در آینده بره مرتبط با رشته اش کار کنه مثل این می مونه که 6 قلو بچه به دنیا بیاره نمی گم از این مورد ها نداریم اما قبول کنید کمه
یا موردهایی که دیدیم دختره بعد از ازدواجش اصلا ترک تحصیل کرده ، خدایی کدوم پسر بد از ازدواجش ترک تحصیل می کنه؟
وقتی می بینیم طرف هیچ برنامه ریزی شغلی نداره این نتیجه گیری که مدرک گرفتن دانشگاهش فقط برای بالا بردن کلاس اجتماعیش هست خیلی دور از ذهن نیست
البته دخترایی هم هستند که تو همین دانشگاه ها خیلی خوب درس می خونند ، فعالند و وارد بازار کار می شند از پسرا هم چیزی کم ندارند اما تعدادشون کمتره خب(تو پسر ها هم کسایی که هدف از تحصیل ندارند هست اما نسبتشون کمتره تازه همون ها هم دنبال کسب درآمد هستند)
یه لطفی هم کنید که دانشگاه های مطرح کشور رو فقط نگاه نکنید بحث کلی جامعه و کل دانشگاه های کشوره
این صحبت ها هم که می شه بیشتر خطاب به اونایی هست که بی هدف تحصیل می کنند نه همه ، پس اگه کسی حکم کلی صادر کنه واضحه اشتباه می کنه دیگه :D
حالا هرچی دخترا بیشتر فعال بشند این دید ها هم کمتر می شه در واقع دسته خود دختراست که این دید ها رو از بین ببرند و نشون بدن که اونا فرقی با پسرا ندارند و پیش بینی می کنم در آینده دخترا به همون اندازه که الان رقیب پسرا تو کنکور هستند تو بازار کار هم رقیب می شند

دخترا فلان، پسرا نه‌فلان ...

اینکه دخترایی که شما دیدی چه کردند و چه می‌کنند هیچ اهمیتی نداره.

۱) اشتباهه. این مورد صرفاً مختص دختران نیست. راستش رو بخواید به نظر حتی پسری اگر بدونه که ممکن هست درسی رو ساده تر نمره بگیره در حالی که خودش بتونه از منبع اصلی بخونه قطعاً این بهترین راه یادگیری خواهد بود. و این مورد مختص به جنسیت خاصی نیست.

۲)

همچین رشته ای وجود نداره. شما چه مهندسی بخونید چه هر رشته‌ ی دیگری وسایلی هستن که به شما در بلند کردن اجسام سنگین کمک می‌کنن. تا جایی که من خبر دارم استفاده از وسایل سنگین شامل رشته های دانشگاهی نمی‌شه. (‌ برای اون کار همیشه می‌شه یک کارگر استخدام کرد ) پس این صحبتتون هم مورد قبول نیست.

این کاملاً وابسته به خود فرد هست و در کنارش باید این رو هم در نظر بگیرید که تحصیل کردن یک همسر در ایران با اجازه‌ی همسرش فقط ممکن هست. یعنی شاید خود دختر مایل باشه اما همسرش مخالف. در این حالت دختر حق انتخاب نداره، و این دلیل به تنهایی برای طلاق کافی نیست. ( دلایل کافی برای درخواست طلاق مواردی دیگه هست که میشه بررسی کرد، مثل معایب بدنی، اعتیاد و ... )

نه متاسفانه این مورد به هیچ شکلی مختص به دختران نیست. حقوق یک فرد دارای ارشد از حقوق یک لیسانسه بیشتر هست. و در این بین هیچ اهمیتی نداره که شما در طی لیسانس یا ارشد گرفتنتون در اون حوزه اصلاً چیزی خونده باشید یا خیر. هر کسی که با علوم کامپیوتر اشنایی داشته باشه می‌دونه که شما عموما واحد طراحی وب ندارید. در حالی که سالانه حقوق طراحی وب برای یک فرد دارای فوق لیسانس نزدیک به ۳۰ هزار دلار بیشتر از مشابهش برای یک فرد دارای لیسانس هست. پس درواقع افراد فقط به گرفتن یک مدرک نیاز دارند نه به تحصیلات دانشگاهی!

هر چند این دلیلتون هم کافی نیست برای اینکه به یه فرد به چشم یک انسان نگاه نشه، و اونو دختر ــِـ ، همسر ــِـ کسی دیگر خطاب کرد و ارزشش رو با مزدوج بودن یا نبودنش اندازه گرفت.

نمی‌دونم چه هدفی از این پست داشتید، فقط به شکل بی‌دلیلی تلاش کردید پسرا\دخترا بکنید! غیر از اینه که خیلی از پسرا مدت تحصیلشون رو طولانی تر می‌کنند تا سربازی نرند‌؟ یا رشته ی تحصیلیشون رو نه بر حسب علاقه بلکه بر حسب رتبه ای که اوردن انتخاب می‌کنن ؟
این الان دلیل کافی هست که بگیم همه‌ی پسر ها به دانشگاه میروند تا ازدواج کنند؟! یا هدف دانشگاه رفتن پسران ازدواج است ؟

حرفاتون پیوستگی ندارن.

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

تقریبا میشه گفت همه چه پسر چه دختر میرن که مدرک بگیرن و نه علم ِ صنعت فرابگیرن
اصلا چیزی به اسم کار یاد گرفتن در دوره ی حداقل کارشناسی در دروس تئوری در اکثر رشته ها ، معنی نداره
و چیزی تحت عنوان علم ِ منتهی به صنعت توی دانشگاه ها خیلی خیلی کمه
این نکته که دخترها دنبال استاد گلابن ، خیلی شدید تر در مورد پسرها هم صادقه
هیچ کس نیست که دنبال استاد سخت گیر باشه
مگر نوادر که جای بحثشون جداست

اتفاقا نسبت افراد با هدف غیرمعقول از ورود به دانشگاه به کل افراد ، در پسر ها مطمئنا بیشتر از این نسبت در دخترهاست
هدف غیرمعقول هم همون هدف ساده انگارانه ست که دوستمون اون بالا گفتن و بقیه رو به واکنش وا داشتن

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

اگه اینطوره باید قبول کنید یه بخشیش تقصیر خوده دختراست
این صحبت ها هم که می شه بیشتر خطاب به اونایی هست که بی هدف تحصیل می کنند نه همه ، پس اگه کسی حکم کلی صادر کنه واضحه اشتباه می کنه دیگه

مازیار جوابتون رو کامل داد؛ و فقط این رو بگم که ضمن این که نمی‌تونید مشاهدات شخصی خودتون رو تعمیم دید، اگر قرار باشه این جا مشاهدات شخصی رو به عنوان سند بگذاریم، من تنبلی زاید‌الوصفی از 99% پسرهایی که توی این سه سال دوران دانشجویی‌م باهاشون هم‌کلاسی بودم دیدم؛ تنبلی، بی‌هدفی و رفتار غیرحرفه‌ای؛ آیا باید بگم پسرا همه‌شون [یا حتّی بیشترشون] تنبلن، بی‌هدفن و کلّاً نمی‌دونن باید توی یک محیط حرفه‌ای چطور رفتار کنن؟ در این سه سال من آدم‌هایی دیدم که فارغ از جنسیت، جدّی بودن، هدف داشتن و برای رسیدن به هدف‌شون تلاش می‌کردن، هم پسر هم دختر. آدم‌هایی هم دیدم که بدترین و بچّه‌گانه‌ترین رفتار رو داشتن توی دانشگاه، هم توی دخترا و هم پسرا. این تیپ دسته‌بندی‌ها به شدّت غیرمنطقی و بی‌پایه و اساسه، به هیچ جا هم نمی‌رسه، چون تا ابد هم سعی کنید دخترا رو سطحی یا ضعیف جلوه بدید، دخترا سطحی و ضعیف نیستن و به کسی اجازه نمی‌دن براشون تعیین تکلیف کنه.

m.r.jazini

محمدرضا جزینی زاده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان دوره دوم علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
یبار شیمی
دانشگاه
kmu ( علوم پزشکی کرمان )
رشته دانشگاه
دندون
تلگرام
اینستاگرام

من کاری به توهین تلویزیون ندارم . گور باباشون
ولی به نظر من شما دارین یک جور بدی به ازدواج نگاه می کنید . اینطوری که من برداشت کردم از پست هاتون فهمیدم این بود که شما فکر کردید که ازدواج یک عاملیه که از پیشرفت جلوگیری می کنه و به همسر هم مثل یک غریبه نگاه می کنید که نه تنها عامل پیشرفت شما نیست بلکه از پیشرفت شما هم جلوگیری می کنه.
به نظرم زندگی نامه بعضی افراد موفق رو بخونید این طوری بعضی هاتون نمی نویسید

حالا دوباره دیس لایک کنید L-: L-: L-: L-:

• شروع کننده موضوع

vahead649

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
اردبیل

هدف من از تایپیک سوق دادن افکار به سمت واقیعت امروز جامعه در قبال زنان هست و رسانه ملی به عنوان یک تریبونی که باید منعکس کننده تمام واقیعت جامعه باشد که نیست استثنا در این برنامه ماهیت زن ستیزی خودش را اعلام کرد اما
واقیعت جامعه امروز ما در قبال زنان جامعه در عرصه ورود به بازار کار چگونه هست؟به عنوان یک عاملی که میتواند انگیزه ی باشد برای ادامه پیشرفت های زنان در زمینه تحصیل و ورود به عرصه کار و پویندگی و یا اهرم فشاری باشد برای پیشبرد اهداف ذهنی خود در قبال زنان
1- فضای‌ مردانه‌ و خروج‌ زنان‌
محیط‌های‌ کاری‌ در ایران‌،بسیار مردانه‌ هستند
. فضاهایی‌ با حضور پرتعداد و پررنگ‌ مردان‌ که‌ در اکثر مواقع‌،اعتماد به‌ نفس‌ و جرات‌ فعالیت‌ را از زنان‌ سلب‌ می‌کند. به‌ عنوان‌ نمونه‌ براساس‌ اطلاعات‌ معاونت‌ انفورماتیک‌ سازمان‌ مدیریت‌ برنامه‌ریزی‌ کل‌ کشور در سال‌ 1380 ، تعداد کارکنان‌ دستگاههای‌ دولتی‌ 6342922 (1) نفر بوده‌ است‌ که‌ از این‌ میان‌ تنها 233710 نفر زن‌ هستند.
این‌ مساله‌ در فضاهای‌ بازاری‌ و عرصه‌ اقتصاد تجاری‌ ،به‌ مراتب‌ قوی‌تر و پررنگ‌تر است‌. مکانهایی‌ که‌ گاه‌ براساس‌ عرف‌ ورود زنان‌ را ممنوع‌ می‌کند. فضاهای‌ مردانه‌ در اغلب‌ اوقات‌،بسیار کم‌ به‌ زنان‌ اعتماد می‌کند و مسوؤولیت‌های‌ سنگین‌ و یا تخصصی‌ را برعهده‌ آنان‌ نمی‌گذارد. ترس‌ از اشتباه‌،شکست‌ و مسوؤولیت‌ ، در این‌ محیط‌ها برای‌ زنان‌، بسیار بیشتر از مردان‌ است‌. زنان‌ که‌ به‌ سبب‌ نداشتن‌ پشتوانه‌ غنی‌ تاریخی‌ کار و فعالیت‌،در چنین‌ محیط‌هایی‌ در کنار وظیفه‌ شغلی‌ خود،مجبور به‌ پس‌راندن‌ حریم‌ها و خط‌ کشیهای‌ جنسیتی‌ هم‌ هستند،کمتر ریسک‌ ورود به‌ فضاهای‌ مردانه‌ را می‌پذیرند.

2. وجود شغل‌های‌ مردانه‌ مساله‌ خط‌کشی‌های‌ جنسیتی‌ ،در عرصه‌ شغل‌ و بازار کار در ایران‌ دو رویکرد دارد: «رویکرد عرفی‌» ،«رویکرد قانونی‌». مشاغلی‌ که‌ مطابق‌ قانون‌ برای‌ زنان‌ ممنوع‌ شده‌اند،مانند:قضاوت‌، خلبانی‌ و ... مشاغلی‌ است‌ که‌ عرفا برای‌ زنان‌ ممنوع‌ فرض‌ می‌شوند. مکانیک‌ اتومبیل‌،راننده‌ تاکسی‌ و اتوبوس‌ و کامیون‌،مهندس‌ معدن‌ و ... نیز از آن‌ جمله‌اند. بسیاری‌ از زنان‌ علاقه‌مند به‌ کار در این‌ عرصه‌ها عملاص سرکوب‌ می‌شوند و نمی‌توانند استعداد خود را در عرصه‌ مورد علاقه‌شان‌ پرورش‌ دهند.
این‌ تقسیم‌بندی‌ها، در بسیاری‌ موارد به‌ ایجاد پیش‌فرض‌هایی‌ برای‌ مشاغل‌ دیگر که‌ شامل‌ این‌ ممنوعیت‌ هم‌ نمی‌شوند، می‌انجامد، به‌ عنوان‌ نمونه‌، کمتر زنی‌ را به‌ عنوان‌ مهندس‌ مکانیک‌، در کارخانه‌ها استخدام‌ می‌کنند. در حالی‌ که‌ تعداد فارغ‌التحصیلان‌ زن‌ در این‌ رشته‌، اصلا کم‌نیست‌. در واقع‌ زیر لایه‌های‌ فرهنگی‌ جامعه‌، به‌ زنان‌ بطور پنهانی‌ و غیرمستقیم‌ پیشنهاد می‌ دهد که‌ مشاغل‌ زنانه‌ را انتخاب‌ کنندأ مشاغلی‌ مثل‌ معلمی‌، پرستاری‌، مامایی‌. که‌ این‌ مشاغل‌ هم‌ به‌ علت‌ تراکم‌ متقاضیان‌ و مساله‌ ظرفیت‌ دانشگاه‌ها، بالطبع‌ جایی‌ برای‌ همه‌ متقاضیان‌ ندارد.

3.وجود قانون‌های‌ بازدارنده‌ برای‌ زنان‌ بر طبق‌ ماده‌ 1105 قانون‌ خانواده‌، «در روابط‌ زوجین‌ ، ریاست‌ خانواده‌ از خصایا شوهر است‌» و مطابق‌ ماده‌ 1117قانون‌ خانواده‌ «شوهر می‌تواند زن‌ خود را از حرفه‌ یا صنعتی‌ که‌ منافی‌ مصالح‌ خانوادگی‌ یا حیثیات‌ خود زن‌ باشد، منع‌ کند.» وجود چنین‌ قانونی‌هایی‌، در کنار قانون‌های‌ نانوشته‌ حاکم‌ بر خانواده‌، بسیاری‌ از زنان‌ را به‌ اجبار، از عرصه‌ بازار کار خارج‌ می‌کند. مساله‌ ریاست‌ مرد و یا قادر بودن‌ به‌ جلوگیری‌ از ادامه‌ کار زن‌، سبب‌ خروج‌ بسیاری‌ از زنان‌ دارای‌ توانایی‌ از مشاغل‌ مورد علاقه‌شان‌ است‌أ که‌ تعداد زنانی‌ که‌ هر روزه‌ متعاقب‌ این‌ قانون‌ و یا به‌ سبب‌ همان‌ قانون‌های‌ نانوشته‌ با وجود داشتن‌ توانمندی‌ و تخصا و اشتیاق‌ به‌ کار و فعالیت‌، از حضور اجتماعی‌ بازمانده‌اند، کم‌ نیست‌. این‌ قوانین‌ تنها دست‌های‌ مردان‌ را، برای‌ رشد هرم‌ مردسالارانه‌ جامعه‌ بازتر می‌کند.

4.عدم‌ تمایل‌ کارفرما به‌ استخدام‌ نیروی‌ کار زن‌
اغلب‌ کارفرمایان‌، در بسیاری‌ از موارد، بخصوص‌ در شرکت‌ها و کارخانه‌های‌ خصوصی‌، کمتر تمایل‌ به‌ استخدام‌ نیروی‌ کار زن‌ نشان‌ می‌دهند. این‌ گروه‌ از کارفرمایان‌ برای‌ ندادن‌ مرخصی‌ زایمان‌ و یا در اختیار نگذاشتن‌ مهدکودک‌، به‌ زنان‌ متاهل‌، ترجیح‌ می‌دهند که‌ یا نیروی‌ کار زنانه‌ نداشته‌ باشند و یا از دختران‌ مجرد به‌ عنوان‌ نیروی‌ کار استفاده‌ کنند.
چنین‌ رویکردی‌ در عرصه‌ فعالیت‌ اقتصادی‌، گاه‌ به‌ اقدامات‌ محیرالعقول‌، در جریان‌ استخدام‌ نیروی‌ کار می‌انجامد. به‌ عنوان‌ مثال‌، گذاشتن‌ شرط‌ عدم‌ ازدواج‌ برای‌ چند سال‌، آن‌ هم‌ برای‌ دختران‌ مجرد، خط‌کشی‌های‌ مردانه‌ زنانه‌ شدید در محیط‌ها برای‌ جلوگیری‌ از ازدواج‌ درون‌ سازمانی‌ و یا ممنوعیت‌ ازدواج‌ زنان‌ در بعضی‌ محیط‌های‌ کاری‌.(2) این‌ چنین‌ اقداماتی‌، نه‌ تنها از ورود زنان‌ به‌ بازار کار می‌کاهد که‌ در بسیاری‌ موارد برای‌ زنان‌ خطرناک‌ هم‌ هست‌. به‌ عنوان‌ نمونه‌، زنانی‌ که‌ برای‌ اخراج‌ نشدن‌ از کار، سقط‌ جنین‌ می‌کنند و یا دخترانی‌ که‌ به‌ سبب‌ نیاز به‌ درآمد و داشتن‌ شغل‌، در چنین‌ محیط‌هایی‌ سالها تجرد را می‌پذیرند.

5.عدم‌ رشد زنان‌ در محیط‌های‌ کاری‌ اینکه‌ زنان‌ در دستگاه‌های‌ دولتی‌ و حتی‌ خصوصی‌، کمتر به‌ مناصب‌ بالا می‌رسند و نردبان‌ قدرت‌ در پله‌های‌ بالایی‌ تنها مردان‌ را در بر می‌گیرد، جزو آن‌ دسته‌ از قانون‌های‌ نانوشته‌یی‌ است‌ که‌ بسیار پررنگ‌تر و قوی‌تر از قوانین‌ حاکم‌ عمل‌ می‌کند. نکته‌یی‌ که‌ این‌ روزها اصطلاحا ازآن‌ به‌ عنوان‌ «سقف‌ شیشه‌یی‌»یاد می‌کنند. زنانی‌ که‌ حتی‌ با داشتن‌ لیاقت‌ و مهارت‌ و تجربه‌، در روابط‌ بوروکراتیک‌ مردانه‌ غربال‌ می‌شوند. تعداد زنانی‌ که‌ با سالها کار و تحصیلات‌ عالی‌، زیر دست‌ مردانی‌ بسیار بی‌تجربه‌تر و کم‌دانش‌تر، کار می‌کنند، کم‌ نیست‌. سیستم‌کاری‌اقتصادی‌ ترجیح‌ می‌دهد، هرم‌ قدرت‌ در طبقات‌ بالایی‌ تنها مردان‌ را شامل‌ شود. این‌ امر در مناصب‌ دولتی‌ بسیار پررنگ‌تر است‌. مساله‌ وزیر زن‌، رییس‌جمهور زن‌، رییس‌مجلس‌ زن‌ و... در ساختاری‌ که‌ مردان‌، لایه‌های‌ قدرت‌ را در اختیار دارند، زنان‌ یا به‌ حاشیه‌ رانده‌ می‌شوند و یا از گردونه‌ حذف‌ می‌گردند.
6- زنان‌ و قدرت‌ و نفوذ نقش‌های‌ خانگی‌ قدرت‌ فرهنگی‌عرفی‌ نقش‌هایی‌ که‌ از زنان‌ انتظار می‌رود، شاید مهمترین‌ علت‌ بازداشتن‌ زنان‌، از حضور در اجتماع‌ باشد. قاطعیت‌ فرهنگی‌ که‌ وظیفه‌ اصلی‌ زن‌ را ازدواج‌ و مادری‌ می‌داند، دیوار محکمی‌ از تقید، پیش‌روی‌ زنان‌ می‌سازد. دیواری‌ که‌ در بسیاری‌ موارد، توانی‌ برای‌ گذشتن‌ از آن‌ وجود ندارد.
. وجود اندیشه‌هایی‌ که‌ زنان‌ خواستار کار و فعالیت‌ را در صورت‌ ارایه‌ ندادن‌ نقش‌های‌ خانگی‌، محکوم‌ می‌کند، زنان‌ را هر چه‌ بیشتر به‌ حریم‌ خانه‌ها می‌کشاند. زنانی‌ که‌ با ازدواج‌، کار خانگی‌ را به‌ کار اجتماعی‌ ترجیح‌ می‌دهند و زنانی‌ که‌ با تولد نخستین‌ فرزند، تحصیلات‌، شغل‌ و منصب‌ شغلی‌ اجتماعی‌ را به‌ کناری‌ نهاده‌، حاشیه‌نشین‌ می‌شوند و زنانی‌ که‌ با تخلف‌ از این‌ قوانین‌، همیشه‌ برچسب‌های‌ تیره‌ و سنگین‌ عرفی‌ را بر پشت‌ نام‌ خود تحمل‌ می‌کنند.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از مازیمون :
دخترا فلان، پسرا نه‌فلان ...
اینکه دخترایی که شما دیدی چه کردند و چه می‌کنند هیچ اهمیتی نداره.

من فقط از رو دیده های خودم تصمیم نگرفتم ، فقط دیده های خودم رو مثال زدم و اضافه کنم که نمونه های خیلی زیادی از دوستام و آشنایان از دانشگاه های دیگه هم شنیده ام و اینکه من فقط گفتم این چیزایی که می شنویم (دخترا واسه شوهر اومدن دانشگاه )علتش از این مشاهده ها اومده
به نقل از مازیمون :
۱) اشتباهه. این مورد صرفاً مختص دختران نیست. راستش رو بخواید به نظر حتی پسری اگر بدونه که ممکن هست درسی رو ساده تر نمره بگیره در حالی که خودش بتونه از منبع اصلی بخونه قطعاً این بهترین راه یادگیری خواهد بود. و این مورد مختص به جنسیت خاصی نیست.
نگفتم صرفا مختص دخترا هست گفتم نسبت دخترایی که دنبال استاد راحتند بیشتر نسبت پسراست
ببخشید اما همه ی درس ها کتاب چرا و چگونه نیست کتابش بخونی یاد بگیری یه سریشون مفهومی هستند که باید یه استاد باشه برات جا بندازه
و نکته ی مهم تر اینه که بگم کسایی که این کار رو می کنند دارند وقت خودشون رو می کشند چون واسه یه چیز 2برابر وقت می زارند یه بار سر کلاس می رند و یه بار هم تو خونه درس می خونند

به نقل از مازیمون :
۲)
همچین رشته ای وجود نداره. شما چه مهندسی بخونید چه هر رشته‌ ی دیگری وسایلی هستن که به شما در بلند کردن اجسام سنگین کمک می‌کنن. تا جایی که من خبر دارم استفاده از وسایل سنگین شامل رشته های دانشگاهی نمی‌شه. (‌ برای اون کار همیشه می‌شه یک کارگر استخدام کرد ) پس این صحبتتون هم مورد قبول نیست.

این شمایید که بنا به نظر خودتون حرف می زنید برای این تیکه از حرفتون
اینجا رو بخونید در حد تاپیک های سایت مطالعه داشته باشید
لینک
البته پست های زیرشم بخونید
و از حالا من اعلام کنم که حکم کلی ندادم

به نقل از مازیمون :
این کاملاً وابسته به خود فرد هست و در کنارش باید این رو هم در نظر بگیرید که تحصیل کردن یک همسر در ایران با اجازه‌ی همسرش فقط ممکن هست. یعنی شاید خود دختر مایل باشه اما همسرش مخالف. در این حالت دختر حق انتخاب نداره، و این دلیل به تنهایی برای طلاق کافی نیست. ( دلایل کافی برای درخواست طلاق مواردی دیگه هست که میشه بررسی کرد، مثل معایب بدنی، اعتیاد و ... )
اگه اون دختر یه ذره فکر کنه می تونه قبل از ازدواجش شرایط خودش رو اعلام کنه :rolleyes:
ازدواج وقتی صورت می گیره که دو طرف شناخت کافی از هم داشته باشند :rolleyes:

=====================
مثلا تو دانشگاه شاهد این هستیم که یه سری از دخترا هیچ هدفی واسه کار تو آینده نیستند
و اومدن مدرک بگیرند
من رای کلی صادر نکردم
من گفتم اگه این صحبت ها شکل گرفته دلیلش از این رفتار ها اومده که نسبتا تو دخترا بیشتر دیده شده ،پسرا نزدیک های فارغ التحصیلی که می شه تقریبا همشون فکر کار هستند اگه صحبت من رو درست می خوندید دیدگاه خودم رو تو پایان نوشتم که جواب صحبت ایشون هم هست
به نقل از نیلوفـر :
چون تا ابد هم سعی کنید دخترا رو سطحی یا ضعیف جلوه بدید، دخترا سطحی و ضعیف نیستن و به کسی اجازه نمی‌دن براشون تعیین تکلیف کنه.
کی گفته من همچین قصدی دارم شما جمله ی پایین منو یه بار دیگه بخون
این دیدگاه خودم بود فرقی بین دختر و پسر نزاشتم و نخواهم گذاشت چون از روی جنسیت یه نتیجه گیری کلی کردن بی انصافیه
و بنظرم شایستگی هر فرد تو کار رو بر اساس تعلم ، مهارت و ... دید نه جنسیت

================================
من گفتم از علت هایاینکه این حرف ها زده شده چی هستند نه اینکه خودم با توجه به این مشاهدات و شنیده ها به این نتایج رسیدم
شما می تونید بخونید بگید این دلایل کافی نیست و بعضی چیزاش واسه پسرا هم صادقه و ... منم صحبت شما رو تایید می کنم چون همون اول هم گفتم بخشیش تقصیر دختراست اما اینکه صحبت منو بنا به نظر خودتون تفسیر کنید و بگید سعی در تعیین و تکلیف کردن دارم بی انصافیه

به نقل از مازیمون :
هر چند این دلیلتون هم کافی نیست برای اینکه به یه فرد به چشم یک انسان نگاه نشه، و اونو دختر ــِـ ، همسر ــِـ کسی دیگر خطاب کرد و ارزشش رو با مزدوج بودن یا نبودنش اندازه گرفت.

می دونید تا وقتی قرار باشه شما واسه خودت جای من نظر بدی صحبتاتون واسه من ارزشی نداره
من همچین قصدی نداشتم و ندارم و نخواهم داشت :|
به نقل از مازیمون :
نمی‌دونم چه هدفی از این پست داشتید، فقط به شکل بی‌دلیلی تلاش کردید پسرا\دخترا بکنید! غیر از اینه که خیلی از پسرا مدت تحصیلشون رو طولانی تر می‌کنند تا سربازی نرند‌؟ یا رشته ی تحصیلیشون رو نه بر حسب علاقه بلکه بر حسب رتبه ای که اوردن انتخاب می‌کنن ؟
این الان دلیل کافی هست که بگیم همه‌ی پسر ها به دانشگاه میروند تا ازدواج کنند؟! یا هدف دانشگاه رفتن پسران ازدواج است ؟
هدفم از این پست این بود که یه سری اشتباهات رو مطرح کنم و بگم دخترایی که قراره خودشون رو اثبات کنند باید به بهترین شکل عمل کنند و اگه جایی این مورد ها رو دیدن بین خودشون سعی رفع کنند
من نگفتم پسرا بهترینند و ... بین رفتارهای اونا هم اشکال دیده می شه و خوبه که رفع بشه
و در مورد ازدواج پسرها هم بگم خیلی از پسرها می رند دانشگاه که شغلی داشته باشند و بتونند در آینده تشکیل خانوداده بدند پس دانشگاه رفتنشون در تشکیل خانواده دادن آیندشون تاثیر داره
اما مسئله ایی که باعث می شه من اینجا دخترا رو خطاب بدم همونی هست که چند خط بالار گقتم
اینه که شماهایی که می خواهین حق خودتون رو بگیرید حواستون باشه که باید بین خودتون اصلاحاتی انجام بدید که به این روندگرفتن حقتون کمک می کنه
اصلاحی هم که مد نظرم بود این بود که با هدف کار تو آینده رشته انتخاب کنند و بعدشم در اون رشته تلاش کاملی داشته باشند

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از .Ali :
واقعا مسخرست که علیخوانی که خودش34سالشه وازدواج نکرده ترشیده نیست اونوقت به دختر مردم میگه شوهر نیستا!!!خوب این توهینه واقعا.ازدواج یک امر پسندیده هست در جامعه اما کسی که ازدواج نکرده ازسایر انسان ها کمترنیست ونباید بش توهین بشه.

درباب نظرسنجی بالا بنظرم بزرگترین مشکل توقعات زنان دختران ایرانی اینه که تکلیفشون باخودشون معلوم نیست.دخترای ایرانی ازیک طرف یک شوهری میخوان که مدل غربی باشه اونارو ازادبزاره به حجابشون گیرنده استقلال بشون بده باکار کردنشون مشکل نداشته باشه به ارتباطشون بامردای غریبه کاری نداشته باشه و...
کاربه درست ونادرستش ندارم ام. قضیه اینجاست که دختران حاضرنیستند ازبعضی مزیت های سنتی مثل مهریه و نفقه بگذرند.یعنی هم اون قسمت زندگی مدرن رومیخوان وهم اون پشتوانه های سنتی.ازیک طرف داد ازادی های فمنیستیو میزنن ولی ازیک طرف میگن سربازی فقط مال پسراست و... اینا یکم بهم نمیخوره باید تکلیفو روشن کنند.البته درجامعه ای که درحال تغییر سریع باشه مثل ایران مشکلات فرهنگی وخانوادگی چیز غیرعادی نیست تازمانی که به یک ثبات فرهنگی نرسیم وصعیت همینجوری پراز اختلاف ونزاع ومشکلات خواهد بود ولی چیزی حل نمیشه
درباره مهریه واینا.
اول باید دیه ها برابر شه.حق طلاق به دخترم داده شه.حضانت فرزند هم به خانمها داده شه-ارث مساوی تقسیم شه-سیستم چند همسری برای مرد از بین بره یا به زنها هم تعلق بگیره وکلی چیزای دیگه.
بعدش مهریه برداشته شه.من موافق نیستم که به مهریه بگین پشتوانه مالی.چون خیلیا هستن که به پولش احتیاج ندارن ولی مهریه هم تعیین میکنن.
دخترا روشن فکر شدن وتحصیلکرده ونمیخوان مثل مامان بزرگاشون کنج خونه بشینن وخونه داری کنن.این طبیعیه که خواستار ازدواج با کسی هستن که همفکرشون باشه و برابری بین زن ومردو قبول داشته باشه.
اما تا وقتی که قانون از دختران حمایت نمیکنه این کار احمقانس که تنها مزیتی رو هم که قانون به اونا داده (مهریه)بیخیال شن.

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از مـیـنـا :
حق طلاق به دخترم داده شه.
گفتید حق طلاق به دختر هم داده شه.این‌طور نیست که دختر حق طلاق نداشته باشه، دختر می‌تونه توی عقد شرط طلاق رو هم بذاره، که اگر موقعی خواست طلاق بگیره، امکان طلاق براش وجود داشته باشه.
طبق مادة 1119 قانون مدنی، طرفین عقد ازدواج می توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر شرط نمایند،[1] مثل اینکه شرط شود هرگاه [شوهر]، زن دیگر بگیرد یا در مدت معینی غایب شود یا ترک نفقه نماید، یا بر علیه حیات زن سوء قصد کند، یا سوء رفتاری نماید که زندگانی آنها با یکدیگر غیرقابل تحمل شود، زن وکیل و وکیل در توکیل باشد[2] که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهایی خود را مطلّقه سازد.[3]

و در مادة 642 قانون مجازات اسلامی این امکان برای دادگاه پیش بینی شده که هرگاه مرد در صورت استطاعت خود و تمکین زن، از پرداخت نفقه خودداری کند، شوهر را تعزیر کند.[4]

اگر اجبار به نفقه ممکن نباشد و مرد از طلاق همسر خود نیز امتناع کند حاکم می تواند نفقة زن را از اموال شوهر بپردازد هر چند این امر مستلزم فروش اموال شوهر باشد[5] که اگر چنین کاری نیز ممکن نباشد حاکم، مرد را اجبار به طلاق خواهد کرد و در صورت میسر نبودن اجبار به طلاق، حاکم خود به عنوان ولیّ، طلاق را جاری خواهد کرد.[6]

و در مادة 1130 قانون مدنی آمده است: «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج باشد، وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع، طلاق داده می شود.»

موارد دیگری نیز در کتب مفصل فقهی مطرح است که حق فسخ و طلاق را به عهدة زن گذاشته است و نیازی به طلاق دادن مرد نیست بلکه خود زن با مراجعه به حاکم شرع، حتی در برخی موارد بدون مراجعه به حاکم، حق ابطال عقد را دارد. مانند مواردی که شوهر غایب و مفقودالاثر شود و از او خبری در دست نباشد و زن از لحاظ نفقه یا امور دیگر در عسرت به سر برد؛ می تواند به محکمة شرع مراجعه و حکم طلاق خود را بگیرد، همچنین در موردی که مرد از انجام وظایف مقاربتی با زن خودداری کند زن می تواند تقاضای طلاق نماید. همچنین جنون اعم از اطباقی، استمراری و ادواری موجب حق فسخ برای زن می باشد، نیز عنین بودن زوج و خصی و مقطوع بودن آلت تناسلی او با حدود و تفاصیلی که در کتب فقهی گفته شده است موجب حق خیار فسخ برای زن می باشد. خلاصه در جایی که زن از مرد ناراضی و منزجر باشد می تواند با بخشیدن مهر، خود را مطلّقه سازد که در اصطلاح فقه به آن طلاق خلع می گویند.

طلاق برای زن هزینه های مالی ندارد تمام هزینه های این امور شرعاً و قانوناً برعهده مرد است و این خود یک عامل بازدارنده ای محسوب می شود که مرد بدون دلیل موجه و قابل قبول مبادرت به امر طلاق نکند. به عنوان مثال: این مرد است که باید هنگام طلاق مهریه را بپردازد، هزینة زندگی زمان عده را بدهد، مسکن زن را در آن مدت تهیه کند و زندگی فرزندان را تا زمان رشد تأمین کند اضافه بر آن که اجرت حضانت کودکان و هزینة ازدواج مجدد نیز بر دوش مرد گذاشته شده است.[7]

به مقتضای عدل و انصاف اگر حق طلاق در دست مردان است، هزینه های مترتب بر آن نیز بر دوش آنان می باشد و زنان در این مورد فارغ از هر هزینه ای امکان ازدواج دیگر را دارند.
پی نوشت ها:

[1]. این مسأله در رساله های عملیه نیز آمده است که: «هرگاه زن در ضمن عقد، با شوهرش شرط کند که اگر شوهر مسافرت نماید یا مثلاً شش ماه به او خرجی ندهد از طرف او برای طلاق خود وکیل باشد چنانچه پس از مسافرت مرد یا شش ماه خرجی ندادن، خود را طلاق دهد صحیح است.» امام خمینی(ره)، توضیح المسائل مسأله 2539.

امام(ره) در جای دیگر می گوید: «زنانی که می خواهند ازدواج کنند از همان اول می توانند اختیاراتی برای خودشان قرار دهند که نه مخالف شرع باشد و نه مخالف حیثیت خودشان، مثلاً می توانند از اول شرط کنند که چنانچه مرد فساد اخلاقی داشت و یا اگر با زن بد رفتاری کرد، زن در طلاق وکیل باشد. اسلام همانطور که حق طلاق را برای مرد قرار داده این حق را برای زن نیز قرار داده است و زن می تواند در وقت ازدواج شرط کند که اگر به من چه کردی من در طلاق وکیل باشم و اگر این شرط را کرد دیگر مرد نمی تواند او را معزول کند.»

عبدالکریم بی آزار شیرازی، رسالة نوین امام خمینی(ره)، (مؤسسه انجام کتاب، 1361) ج 3، ص236.

[2]. البته باید توجه داشت که این وکالت از جهتی قابل عزل نیست، زیرا اگر [این شرط] به نحو شرط نتیجه (یعنی زن در حین اجرای صیغة عقد بگوید: من خودم را به شرط اینکه وکیل بلاعزل در طلاق باشم به زوجیت تو در می آورم و مرد هم قبول کند چنین شرطی لازم است و اگر مرد قبول کرد، وکالت زوجه در طلاق قابل نسخ نیست.) شرط شده که زن وکیل باشد [لذا] این وکالت قابل عزل نیست. امام خمینی(ره)، استفتائات، ج2، ص319، سؤال 2.

[3]. انور حمیدی، قانون مدنی، (دورة کامل) (تهران، چاپخانه سپهر، مؤسسة انتشارات امیرکبیر، چاپ بیست و نهم، (1353 ه‍ ‍. ش.) ج 1-3، ص 149، ماده 1119.

[4]. عین متن «هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد و یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید، دادگاه او را سه ماه و یک روز تا پنج ماه به حبس محکوم می نماید.»

جهانگیر منصوری، قانون مجازات اسلامی(تهران، نشر دیدار، 1378) ص 177، ماده 642.

[5]. محمدحسن نجفی، جواهر الکلام، ج 31، ص 207.

[6]. امام خمینی(ره)، تحریر الوسیله، ج2، کتاب الطلاق، مسأله 10.

[7]. ر.ک: فصلنامه کتاب نقد، ج12، ص123 به بعد.

×حالا یک چیزی که بحث رو منحرف نکنه از قصد زننده‌ی تاپیک.
بنظرتون توقع خانم‌ها خیلی بالا رفته؟ برای این‌که خانم‌هایی که ازدواج نکرده‌ن، بتونن راحت‌تر تو اجتماع باشن و کسی به‌شون واژه نامناسبی رو نسبت نده، بنظرتون چه‌کار باید کرد؟ و این‌که بنظرتون دلیل ازدواج نکردن افراد صرفا بالا رفتن توقع خانم‌ها هست؟یا عوامل دیگه‌ای هم هستن؟ برای اون‌ها بایدچه‌کار کرد؟
و اینکه کلا از بحث منحرف نشید.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از بغض :
هدف من از تایپیک سوق دادن افکار به سمت واقیعت امروز جامعه در قبال زنان هست و رسانه ملی به عنوان یک تریبونی که باید منعکس کننده تمام واقیعت جامعه باشد که نیست استثنا در این برنامه ماهیت زن ستیزی خودش را اعلام کرد اما
واقیعت جامعه امروز ما در قبال زنان جامعه در عرصه ورود به بازار کار چگونه هست؟به عنوان یک عاملی که میتواند انگیزه ی باشد برای ادامه پیشرفت های زنان در زمینه تحصیل و ورود به عرصه کار و پویندگی و یا اهرم فشاری باشد برای پیشبرد اهداف ذهنی خود در قبال زنان

و......
تازه به علاوه بر این موردا؛راجع به ضابع شدن بسیاری از حقوقا هم میشه حرف زد.برای مثال میشه حقوق مالی رو نام برد.خیلی جاها دیده شده نصف حقوق یه مرد رو به یه زن میدن و اینطوری گرفتن نیروی زن رو ترجیح میدن به نیروی مرد.این خودش منجر به دوتا اتفاق میشه!یا اون زن ترجیح میده نره تو اون حرفه یا اینکه بدون هیچ اعتراضی مشغول به اون کار میشه.تازه این باعث میشه بازار کار آقایونم خراب بشه چون زن ها حاضر میشن زیردست بشن با وجود حقوق کم!اما مردا نه.

ولی!
من با یه چیزی این وسط مخالفم.به نظر من هر زنی که ازدواج میکنه و بعدش مادر میشه اول از همه باید وظیفه ی مادریشو به جا بیاره(صد البته که مرد هم باید در وحله ی اول وظیفه ی پدریشو انجام بده)
بنده به شخصه دوس دارم بچه م از خودم الگوی تربیتی بگیره تا پدرش :D[nb]که نمیدونم کیه الان :D[/nb]
وقتی من یه بچه ی خوب تربیت کنم تحویل جامعه بدم خیلی خشنود میشم تا اینکه خودم برم تو عرصه،ازونطرف فرزندم اختلاس کنه یا دزد بار بیاد :D البته وقتی ذات یه آدم خراب باشه دیگه ربطی به تربیت خانوادش ربطی نداره میتونه هر کار بدی بخواد بکنه!بگذریم...
در کنار وظیفه ی مادری میشه وارد بازار کار هم بشه.چرا نشه؟
سطح عام به من که قراره مهندس بشم چی میگه؟==>
مهندس مکانیک؟ :rolleyes: بری تو کارخونه؟ :rolleyes:
مهندسی نفت؟بری رو سکو نفت؟ :-?
مهندسی شیمی؟کارش مردونس؟ :-?
:|
چرا آخه؟

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از .Ali :
درباب نظرسنجی بالا بنظرم بزرگترین مشکل توقعات زنان دختران ایرانی اینه که تکلیفشون باخودشون معلوم نیست.دخترای ایرانی ازیک طرف یک شوهری میخوان که مدل غربی باشه اونارو ازادبزاره به حجابشون گیرنده استقلال بشون بده باکار کردنشون مشکل نداشته باشه به ارتباطشون بامردای غریبه کاری نداشته باشه و...
کاربه درست ونادرستش ندارم ام. قضیه اینجاست که دختران حاضرنیستند ازبعضی مزیت های سنتی مثل مهریه و نفقه بگذرند.یعنی هم اون قسمت زندگی مدرن رومیخوان وهم اون پشتوانه های سنتی.ازیک طرف داد ازادی های فمنیستیو میزنن ولی ازیک طرف میگن سربازی فقط مال پسراست و... اینا یکم بهم نمیخوره باید تکلیفو روشن کنند.البته درجامعه ای که درحال تغییر سریع باشه مثل ایران مشکلات فرهنگی وخانوادگی چیز غیرعادی نیست تازمانی که به یک ثبات فرهنگی نرسیم وصعیت همینجوری پراز اختلاف ونزاع ومشکلات خواهد بود ولی چیزی حل نمیشه

زنان و دختران، خب همه‌شون فمنیست نیستن؛ من -مثلاً- به عنوان یک فمنیست، حالم از کانسپت مهریه و فلسفه و معنا و همه‌چیزش به هم می‌خوره و ترجیح می‌دم اگر بحثش پیش بیاد پا شم برم در افق محو بشم؛ امّا این باعث نمی‌شه با یک دو-دو-تا-چهارتای ساده نتونم ببینم که نبودن مهریه، به جای این که به حقوق زنان کمک کنه، توی وضعیت فعلی در ایران و برای اکثریت زنان، همه‌چیز رو بدتر می‌کنه. برای حذف شدن مهریه که من صددرصد موافق این حذف شدنم، شرایط دیگه‌ای باید اوّل فراهم بشه. پیشنهاد می‌کنم این متن رو بخونید؛ هدی عمید، وکیل پایه یک دادگستری نوشتتش.

« چرا مهریه قابل حذف نیست؟

مهریه بنا به تعریف قانون، مالي است كه شوهر به هنگام وقوع عقد ازدواج، پرداخت آن را به همسر خود تعهد می کند و در نتیجه مكلف است بلافاصله پس از امضاي قرارداد ازدواج، هر لحظه كه زن مطالــبه كند، آن را بپردازد.(به فرض عندالمطالبه بودن). به اعتقاد بسیاری از فقها مهریه در برابر بضع است به معنی اینکه مرد در برابر تمتع جنسی از زن، باید مهریه را بپردازد.
برخی از فعالان حقوق زنان، نهاد مهریه را توهینی به شخصیت زنان و نقش آنها در ازدواج می دانند، عده ای دیگر اما دلایلی برای پشتیبانی از آن مطرح می کنند. از دلایل شرعی گرفته تا دلایل اجتماعی٬مانند اینکه مهریه پشتوانه اجتماعی برای زن محسوب می گردد، زیرا در فرهنگ کنونی جامعه ما٬ در صورت جدایی زن و مرد، زن متحمل خسارت بیشتری میشود و همچنین مردان برای انتخاب همسر مجدد امكانات بیشتری دارند ولی زنان بیوه با از دست رفتن سرمایه جوانی و زیبایی امكاناتشان برای انتخاب همسر جدید كمتر است و مهریه چیزی به عنوان جبران خسارت برای زن و وسیله ای برای تأمین زندگی آینده اوست. بسیاری ازاین دلایل و توجیهات در واقع ریشه در فرهنگ مردسالاری دارند که زن مطلقه، مسن و یا غیر باکره را کم ارزشتر از زن جوان و باکره می داند. و به همین واسطه به دنبال جبران خسارتی است که بر او وارد شده است.
حال سوال این است که آیا مهریه را باید حذف کرد؟ آیا زنان باید در زمان عقد مهریه تعیین نکنند یا پس از آن مهریه خود را ببخشند؟ این سوالی است که پاسخ دادن به آن ساده نیست.
آنچه هرگز نباید فراموش کنیم این است که نمی توان از مهریه، به تنهایی سخن گفت بدون اینکه سایر حقوق زنان در قوانین و یا اجتماع را دید. مهریه را باید در چارچوب وضعیت فعلی زنان بررسی کرد و نه در یک شرایط ایزوله و ایده آل.

واقعیت اول این است که بسیاری از زنان ما بعد از ازدواج خانه دار هستند و از آنجا که فعالیت اقتصادی خارج از خانه ندارند، نمی توانند اندوخته مالی داشته باشند. کار در خانه در اکثریت خانواده ها وظیفه زنان محسوب می شود و مابه ازای مالی ندارد. از آن سو، مردان می توانند در خارج از خانه کار کنند، درآمد داشته باشند و اموال مختلفی خریداری کنند. نتیجه آنکه وقتی بعد از ۲۰ سال زندگی مشترک، زنی به هردلیلی از همسرش جدا شود یا همسرش او را طلاق دهد، اگر مهریه نداشته باشد باید بی هیچ اندوخته ای از زندگی خارج شود بدون آنکه سهمی از اموالی که در تمام این سالها مرد کسب کرده داشته باشد. (در موارد بسیار خاصی امکان مطالبه اجرت المثل وجود دارد که البته مبلغ اندکی است)

حقیقت دوم این است که اگرچه توصیه می شود زوجین بر سر تنصیف اموال به توافق برسند و این موضوع را به عنوان شرط ضمن عقد ثبت نمایند اما باید دقت کرد این موضوع به شکل توافقی است و نه قانون و در نتیجه امکان فرار از آن به آسانی فراهم است و ضمانت اجرای بسیار ضعیف تری نسبت به مهریه دارد.به عبارت دیگر اگر مردی هیچ ملک ، خانه، ماشین یا هر مال دیگری به شکل رسمی نداشته باشد هیچ تعهد قانونی هم برای تقسیم اموالش با همسر در صورت جدایی ندارد.

واقعیت قانونی دیگری که باید در نظر گرفت بحث ارث زوجین از یکدیگر است. بر اساس مقررات قانون مدنی، در صورت فوت زوج، ارث زن فقط یک هشتم اموال شوهر است در حالی که با فوت زن یک چهارم اموالش به شوهر میرسد. حال با توجه به اینکه اکثر ازدواج ها تا مرگ دوام دارند و احتمال طلاق کمتر است نتیجه این می شود که شرط تنصیف اموال هیچ گاه صورت نمی گیرد (چون طلاقی صورت نمی گیرد) و پس از فوت همسر، سهم ناچیزی از اموال به عنوان ارث به زن می رسد و در نتیجه نقش مهریه پررنگ می شود. بنابراین نمی توان به سادگی هم از مهریه در مقابل تنصیف اموال گذشت..

حقیقت تلخ بعدی، مربوط به جهیزیه است که یک سرمایه اولیه برای زندگی است و طبق عرف نیز"وظیفه" زن است . اگرچه بر اساس مقررات قانونی در صورت طلاق زن می تواند جهیزیه خود را با خود ببرد اما این جهیزیه بعد از یک سال استفاده ارزشش نصف و بعد از مدت بیشتری کاملا بی ارزش و غیرقابل تبدیل به وجه نقد می شود و بنابراین هیچ سرمایه ای برای زن محسوب نمی شود.در نتیجه در مناسبات عرفی، وقتی خانواده زن برای او جهیزیه تهیه می کنند (که به طور متوسط در ایران در حال حاصر حدود ۵۰ میلیون تومان است) انتظار دارند سرمایه ای به نام مهریه برای زن تضمین شود.
، این مساله به ویژه زمانی اهمت می یابد که می بینیم زنان به جز مهریه اهرم فشار دیگری ندارند تا سایر حقوقشان مثل حضانت یا طلاق را به دست بیاورند.
علاوه بر موارد قانونی فوق، واقعیات اجتماعی دیگری هم وجود دارد که باید مد نظر قرار بگیرند، نبود فرصتهای برابر شغلی برای زنان در اجتماع و تبعیض در اشتغال و دستمزد از مهمترین این موارد است. علاوه بر این، بسیاری از زنان پس از ازدواج یا مادر شدن به واسطه فرهنگ حاکم بر خانواده، اجازه یا فرصت کار کردن پیدا نمی کنند.

مجموعه این موارد به خوبی نشان می دهد که تا زمانی که ساختار حقوق خانواده ما اصلاح نشده باشد و حقوق زنان به شکل مطلوب تری تضمین نشده باشد، سخن از حذف مهریه، نابجا و ناعادلانه است. »

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از .Ali :
قضیه حضانت درواقع به گونه ای به نفع زنان هم هست.زنان بعد از طلاق هیچ وظیفه ای برعهده ندارند! داشتن بچه بعداز ازدواج مانع ازدواج مجدد(البته مسئله نگهداری و تامین هزینها خودش مسئله ایه اونهم تنها)درسته که زنان به دلیل عواطف واحساسات معمولا خواهان حضانت هستند ولی اگر مادی به قضیه نگاه کنیم حضانت به نفع زنانه! وبه ضرر مردان.

هیچ نظام حقوقی و اخلاقی در جهان نیست که این‌طوری که شما گفتین به این قضیه نگاه کنه؛ صحبتتون واقعاً عجیبه. بحث عواطف زنان هم نیست، گرفتن حق حضانت هم برای زنان و هم مردان پیروزی بسیار بزرگی به حساب میاد و هر دوشون همیشه خواهان این هستن که فرزندشون رو نگه دارن.

بالا