• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد زیست با اعضا

اول کدوما رو بخونم

• رای‌دهندگان
    44

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب
پاسخ : تو این مدت واسه المپ زیست چی کار کنم؟

به نقل از ایلیا :
من جسته گریخته یچیزایی خوندم تا الان، توی این یه ماه میخام وزارتیارو بخونم، صرفا توی مدرسه از بقیه بالاتر بشم بسه برام :ذی چون هم اولم و ازمایشیه و هم وقتی نیس ک بیشتر ازین بخونم :-
المپیاد دبیرستان مثه راهنمایی نیس که رتبه تومدرسه و شهر و فلان و فلان اعلام کنن.
فقط بعد مرحله یک یه لیست میدن میگن تو کشور کیا قبول شدن.مرحله دو هم همینطور.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

یعنی کارنامه هم نمیدن ک بفهمیم چند درصد زدیم؟

• لایک
امتیازات: Wafer

arbio

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti 2 sanandaj
شهر
sanandaj
پاسخ : تاثیر امکانات رو قبولی در مرحله2

به نقل از arbio :
سلام ، هدف از تشکیل این است که هرکسی از وضعیت مدرسه و امکانات المپیادی خودشون بگه تا یه اماری از شهر های مختلف و به تبع قبولی هاشون تو مرحله 2 باتوجه به امکاناتشون بدست بیاد
<D=
درسته که امکانات موثره ولی تلاش فرد خیلی بیشتر مهمه، ما امسال تو سنندج مدال طلا ( امیر وحدانی ) داشتیم که خدایی تلاش خودش بود

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از ایلیا :
یعنی کارنامه هم نمیدن ک بفهمیم چند درصد زدیم؟
نه.فقط مرحله 2 به اونایی که قبول نمیشن میدن.
تازه اونم باید برین اداره کل آموزش پرورش.

Fereshteh S

کاربر فعال
پاسخ : مشاوره با دیگر اعضا

به نظرتون دوره هایی که تو عید تهران می ذارن به دردبخوره؟؟؟؟ :-?

mah banoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
پاسخ : ستاد مرکزی المپیخ های زیستی

هعی
انگیزه ام رفته. حس میکنم تلاشم بی فایدست ! :(

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تاثیر امکانات رو قبولی در مرحله2

بنظر من تاثیرش خیلی ضعیفه بیشتر ب خود فرد ربط داره
البته این مربوط ب زیسته

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ف.سین :
به نظرتون دوره هایی که تو عید تهران می ذارن به دردبخوره؟؟؟؟ :-?
بستگی ب سطح خودتون داره
اونجا شلوغه افراد با سطحای مختلفی هستن
مشهد مگه کم کلاس داره که میخواید برید تهران؟ :-"
اگه دومید ممکنه بدردتون بخوره
پارسال از دوره نوروز طلایی ها یکی م2 قبول شد اونم با اعتراض برنزم شد :D

doctor428

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
قصـــــــــــد طلای زیست!!!
پاسخ : چرا المپیاد زیست شناسی؟

من با اینکه کلاس هفتمم ولی عاااااششششق زیستم x: x:

zahra.D

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-تويسركان

سلام دوستان من الان سوم راهنماييم و تقريبا ديگه ميخوام برم اول دبيرستان من خــــــــــــــــــــيلي زيست رو دوست دارم يعني واقعا ميخوام تو المپياد شركت كنم و رتبه بيارم و خب چون چيز خاصي از زيست شناسي رو به طور اختصاصي كار نكردم نميدونم بايد از كجا شروع كنم اين كتاباي گنده اي رو كه شما معرفي ميكنيد كه نميتونم بخونم حالا لطفا بگيد من بايد چه جوري و از كجا براي المپياد بخونم و اينكه چه كتابايي رو مطالعه كنم :-/ :-/ :-/ :O :O :O :-?? :-?? :-??

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از zahra.D :
سلام دوستان من الان سوم راهنماييم و تقريبا ديگه ميخوام برم اول دبيرستان من خــــــــــــــــــــيلي زيست رو دوست دارم يعني واقعا ميخوام تو المپياد شركت كنم و رتبه بيارم و خب چون چيز خاصي از زيست شناسي رو به طور اختصاصي كار نكردم نميدونم بايد از كجا شروع كنم اين كتاباي گنده اي رو كه شما معرفي ميكنيد كه نميتونم بخونم حالا لطفا بگيد من بايد چه جوري و از كجا براي المپياد بخونم و اينكه چه كتابايي رو مطالعه كنم :-/ :-/ :-/ :O :O :O :-?? :-?? :-??

اگه مطالب قبلی تاپیک رو بخونین؛میتونه براتون خیلی مفید باشه چون بودن مواردی مثل شما که این سوال و پرسیدن ولی خب به طور کلی :
خب حالا اینجا یه چیز کلی بگم
منابع برا راهنمایی و دبیرستان فرق نمیکنه
همینه ک هس!
فقط قبل اینا باید زیست و شیمی اول دوم سوم و چهارم دبیرستان هم خونده بشه
و بعد از مطالعه اینا ؛ باید برین سراغ همون کتابایی که اینجا گفته شده.

• لایک
امتیازات: MHO
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : تابستون المپیادی

سلام.
خب خوشحالم که این سوال رو مطرح کردید چون ممکنه سوال خیلی از دوستای دیگمه هم باشه .
حقیقتا این بستگی زیادی داره به اینکه شما از قبل چه مباحثی رو خوندین .
اگه هنوز اول راه هستید و در حد کمپل و کتب وزارتی بلدید ، بهتره این تابستون کمپل رو مرور کنید و در کنارش تخصصی کار کنید .
اما اگه مباحث رو تا حد متوسط و خوبی بلد هستید :
کمپل رو توی برنامه ی هروزتون قرار بدید. کتابایی که هنوز نخوندید و خودتون دوست دارید و نیاز میبینید که بخونید رو حتما توی همین تابستون بخونید . سوال حتما و حتما زیاد کار کنید . ibo هارو تک و توک حل کنید . سوال از هرجایی گیر اوردین حل کنید .
ساعت مطالعه تون هم لازم نیست در حد خود کشی باشه. چون توی ایام مدارس هم وقت دارید میتونید تا حد خوبی بخونید . نگران وقت نباشید. روزی 6،7 ساعت خوبه . وقت مهم نیست . هم اینه اون بحثی که بخونید رو کامل جمع بندی کنید و چیزی کم و کسر نزارید .
مباحثی که کار نکردید تا الان رو اول کار کنید بعد برگردید بحثایی که قبلا خونده بودید رو بخونید .
نکته : موازی پیش برید. اصلا نگید الان ژنتیک میخونم این هفته ، بعدش فیزیو . نه اصلا . 2 تا بحث رو که یکیش براتون راحته یکیش سخته رو باهم پیش ببرید .
نکته : خلاصه نویسی اصلا و ابدا فراموش نشه ! سعی کنید خلاصه هاتون رو مرتب و منظم بنویسید . جوی که وقتی خواستید بخونید اصلا دیگه نیاز نباشه برگردید کتاب اصلی رو باز کنید.
حتما اگه سوالی دارید از یه بحث، برید دنبال جوابش. اصلا سوالی رو بی پاسخ نزارید .

×بگید چیا خوندید تا بیشتر راهنماییتون کنم.

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

نکته ای که وجود داره اینه که به نظر من خلاصه نویسی نمیتونه تو المپیاد زیست حداقل خیلی کار مناسبی باشه.
چرا؟
با توجه به گستردگی منابع و کتابا خیلی کار جالبی به نظر نمیاد.
داشتم دوستی که حدودا دو تا کلاسور خلاصه نویسی کرد و آخرش هم از رو کتابا خوند.
میدونید اساس کار ماژیک فسفری یا شبرنگ یا.. همینه عصن.همینکه شما اون نکته های کلیدی رو توی هر کتابی خط بکشید که با مطالعه اونا ؛ دیدگاه کلی اون صفحه یا اون مطلب رو به یادتون بیاره.
ویژگی مثبت دیگه ای که از رو کتاب خوندن داره میتونه اینم باشه که دوباره شکل ها رو میبینین و بهتر تو ذهنتون ثبت میشه. خیلی از شکل ها تو زیست کلیدی عن.مثه چرخه کربس و ... که با شکل بهتر تو ذهن میمونن.
اینو فقط من هم نمیگم اساتید هم گفتن.

برای تابستون هم که پست بالایی مطالب خوبی رو گفتن. : )

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

اتفاقا خلاصه نویسی بسته به مدت زمان باقی مونده و ارزش مطلب و حجم مطلب میتونه مفید یا مضرر باشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Hamed.yas :
نکته ای که وجود داره اینه که به نظر من خلاصه نویسی نمیتونه تو المپیاد زیست حداقل خیلی کار مناسبی باشه.
چرا؟
با توجه به گستردگی منابع و کتابا خیلی کار جالبی به نظر نمیاد.
داشتم دوستی که حدودا دو تا کلاسور خلاصه نویسی کرد و آخرش هم از رو کتابا خوند.
میدونید اساس کار ماژیک فسفری یا شبرنگ یا.. همینه عصن.همینکه شما اون نکته های کلیدی رو توی هر کتابی خط بکشید که با مطالعه اونا ؛ دیدگاه کلی اون صفحه یا اون مطلب رو به یادتون بیاره.
ویژگی مثبت دیگه ای که از رو کتاب خوندن داره میتونه اینم باشه که دوباره شکل ها رو میبینین و بهتر تو ذهنتون ثبت میشه. خیلی از شکل ها تو زیست کلیدی عن.مثه چرخه کربس و ... که با شکل بهتر تو ذهن میمونن.
اینو فقط من هم نمیگم اساتید هم گفتن.

برای تابستون هم که پست بالایی مطالب خوبی رو گفتن. : )

برای شکلا اره باید برگشت و نگاه کرد همون شکلاش رو هم من خودم پرینت میگرفتم از اون صفحه و پرینتاشو نگه میداشتم بین خلاصه هام و میخوندم ،
خلاصه نویسی باید درست نوشته بشه ، اگه نا مرتب باشه و به مطالب کلیدی اشاره نشه اصلا مفید نیست
فرضا توی بحث سلولی اتفاقا خیلی کمک میکنه برای اینکه ای مطالب تکراری موقع دوره کردن پرهیز شه . چون سلولی بیشتر شبیه قصه میمونه موقع خوندن نمیشه برگردی همه ی قصه رو بخونی ! یه سری نکات کلیدی داره .
سیستماتیک هم که کلا اصلا برای خلاصه نویسی کردن افریده شده :D
فیزیو و سایر بحثا ه به همین شکله .
اتفاقا خیلی باعث صرفه جویی در زمان میشه .
من خودم فرضا یه خلاصه نویسی خیلی مفیدی از البرتس کردم و کلا البرتس رو توی 1 ساعت میتونم دوره کنم .
اتفاقا یک با هم البرتس رو طبق حرف شما از روی کتابش دوره کردم . و 1 روز طول کشید !
من همه ی این روش هارو امتحان کردم
و به این نتیجه رسیدم که خلاصه نویسی اگه درست انجام بشه خیلی خیلی مفیدتره نسبت به ماژیک وخط کشی
البته من شدیدا تاکید میکنم خط کشی و ماژیک رو هم در کنر خلاصه نویسی داشته باشید.

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از Happy77 :
برای شکلا اره باید برگشت و نگاه کرد همون شکلاش رو هم من خودم پرینت میگرفتم از اون صفحه و پرینتاشو نگه میداشتم بین خلاصه هام و میخوندم ،
خلاصه نویسی باید درست نوشته بشه ، اگه نا مرتب باشه و به مطالب کلیدی اشاره نشه اصلا مفید نیست
فرضا توی بحث سلولی اتفاقا خیلی کمک میکنه برای اینکه ای مطالب تکراری موقع دوره کردن پرهیز شه . چون سلولی بیشتر شبیه قصه میمونه موقع خوندن نمیشه برگردی همه ی قصه رو بخونی ! یه سری نکات کلیدی داره .
سیستماتیک هم که کلا اصلا برای خلاصه نویسی کردن افریده شده :D
فیزیو و سایر بحثا ه به همین شکله .
اتفاقا خیلی باعث صرفه جویی در زمان میشه .
من خودم فرضا یه خلاصه نویسی خیلی مفیدی از البرتس کردم و کلا البرتس رو توی 1 ساعت میتونم دوره کنم .
اتفاقا یک با هم البرتس رو طبق حرف شما از روی کتابش دوره کردم . و 1 روز طول کشید !
من همه ی این روش هارو امتحان کردم
و به این نتیجه رسیدم که خلاصه نویسی اگه درست انجام بشه خیلی خیلی مفیدتره نسبت به ماژیک وخط کشی
البته من شدیدا تاکید میکنم خط کشی و ماژیک رو هم در کنر خلاصه نویسی داشته باشید.

حالا دیگه نمیخوایم خیلی بحث از عنوان تاپیک منحرف بشه ؛ :D ؛ ولی خب خودتون دارین میگین سلولی یه سری نکات کلیدی داره ؛ که گفتم همین نکات کلیدی رو میایم و خط میکشیم.
واسه شکل ها رو هم که خودتون میگین پرینت گرفتین :-" خوب اینم که از رو همون کتاب بدون پرینت گرفتن میشه نگاه کرد.
سیستماتیک رو هم که اساسا واسه مرحله 2 و 1 میگن لازم نیست و واقعا هم به صورت اساسی لازم نبوده تا الان (مگر از الان به بعد که داره شبیه IBO میشه سوالا لازم بشه ) و در حد همون عمومی (حتی کمتر :D ) به نظرم کافی باشه.
که خب اگه این خلاصه نویسی از سال اول شروع میشد شاید میتونست کار مفیی باشه با توجه به فرد.ولی الان که دیگه سال آخر افراد هست فک میکنم خوندن مهم تر از خلاصه باشه. :-?
به هر حال تجربه هامونو گفتیم.حالا هر کی با هر روشی خودش راحت تر بوده میتونه انجامش بده. :)

• لایک
امتیازات: Kathy
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Hamed.yas :
حالا دیگه نمیخوایم خیلی بحث از عنوان تاپیک منحرف بشه ؛ :D ؛ ولی خب خودتون دارین میگین سلولی یه سری نکات کلیدی داره ؛ که گفتم همین نکات کلیدی رو میایم و خط میکشیم.
واسه شکل ها رو هم که خودتون میگین پرینت گرفتین :-" خوب اینم که از رو همون کتاب بدون پرینت گرفتن میشه نگاه کرد.
سیستماتیک رو هم که اساسا واسه مرحله 2 و 1 میگن لازم نیست و واقعا هم به صورت اساسی لازم نبوده تا الان (مگر از الان به بعد که داره شبیه IBO میشه سوالا لازم بشه ) و در حد همون عمومی (حتی کمتر :D ) به نظرم کافی باشه.
که خب اگه این خلاصه نویسی از سال اول شروع میشد شاید میتونست کار مفیی باشه با توجه به فرد.ولی الان که دیگه سال آخر افراد هست فک میکنم خوندن مهم تر از خلاصه باشه. :-?
به هر حال تجربه هامونو گفتیم.حالا هر کی با هر روشی خودش راحت تر بوده میتونه انجامش بده. :)
نه دیگه ..
بجای اینکا ورق بزنی کتابو بخونی ، میشینی خلاصه نویسیای کم حجمو میخونی ، شاید نتونی کتاب همه جا با خودت ببری.
ورق زدن کتاب اصلی برای دوره یکم ذهن رو ناآروم میکنه هی تحریک میشی بری بقیه ی قسمت هار و هم بخونی ! اینجوری وقتت تا حد بسیارخوبی هدر میره ! اتفاقا بزارید این بحثا توی این تاپیک بشه تا بقیه استفاده کنن،.
چه از سال اول چه از سال سوم در هر مقطعی خلاصه نویسی مفیده مگر اینکه خیلی حیاتی بشه و وقت خلاصه نویسی نباشه ، من مهمترین کتابارو همون سال سوم خلاصه برداری کردم و فوق العاده به درد مرورم خورد .
بعدشم همیشه که کتاب مال خودت نیست که خط بکشی ، خیلی وقتا بخصوص توی زیست کتاابا مال کتابخونه هستش .
یه چیزی...
مثلا شما داری یه مطلبی میخونی مثلا فیزیو . یهو نیاز پیدا میکنی برگردی یه نکته بیوشیمی رو بخونی . خب تو نمیتونی بیای بگردی توی کتاب اصلی 3 ساعت دنبال اون نکته ای که فسفری کردی ! بجاش میای 2 دقیقه توی خلاصه هات پیدا میکنی .
کلا کار خوبیه به شرط اینکه درست خلاصه نویسی کنیم !
بعدشم یه المپیادی واقعی از هیچ بحثی نمیزنه حتی سیستماتیک !

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

× پستای نامربوط پاک شدن.
×لطفا فقط مربوط به عنوان تاپیک پست بدید.

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه مرحله دو قبول نشدی حتما یه نگاهی به درسای دوره داشته باش
چون رقیبات که سال دوم قبول شدن ، تواین زمینه میافتن جلو
علاوه بر این ،بعد مرحله دو نهاییا رو داری بعدم نتایجو بلافاصله دوره (امسال استثنا بود البته :-" ) وقتی نداری که آماده شی واسه دوره

بالا