• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره روان‌شناسی

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
پاسخ : مشاوره روان‌شناسی

به نقل از `° ثمین °` :
بچه ها به نظرتون برای اینکه از اتفاقات گذشته ای نزدیک مثه دیروزو حتی امروز اعم از رفتارو حرفای آدما بیرون اومد چیکار باید کرد؟ :rolleyes: به شدت نیاز دارم متمرکز باشم رو درسم تا باسرعت پیش برم اما این مسءله نمیذاره

برای تمرکز کردن چندین تا روش پیشنهاد میدم امیدوارم به دردتون بخوره

اولیش روش کِش هست

یک کش کوچیک رو دور دستتون ببندید و هر زمانی که فکری به سراغتون اومد کش رو یک بار بکشید و رها کنید و به خودتون یاد آوری کنید که باید روی کار اصلی تمرکز کنید شاید مسخره به نظر برسه اما کار آمده! :-"

دومیش نوشتن : یک ورقه کوچولو بذارید بغل دستتون و روش تمامی افکاری که به ذهنتون میرسه رو بنویسید و بعد از اتمام درستون یا زمان استراحت بهشون فکر کنید

سومیش شمردنه ، هر وقت هر فکری اومد سریع از 5 تا 1 بر عکس میشمرید و به کار اصلی تمرکز کنید

به نقل از بره ناقلا :
من یه حس عجیبی تو همه خوابام دارم از همون بچگیم،
اولا که تقربا همیشه تو خواب میدونم خوابه و اگر اتفاق بدی بیفته میگم جدیش نگیر خوابه، همیشه ام انگار ذهن منه که کل محیط رو ازش خبر داره ودانای کله، یعنی تو بدن خودمم ولی همه جا روحم هست و همبستگی داره.
بعد ولی حسش حس قشنگی نیست حسم مثل وقتیه که توی یه محیط غریب و جدید و نا اشنا باشی، و از گم شدن بترسی، نه که تو خواب بترسما، بلکه حسش رو میگم شبیه اونه، حس عدم امنیت ،حسش یه جوریه دیگه :-<

بعدم خیلی کم پیش میاد خواب فانتزی و خوب ببینم،
چی کار کنم?

به نقل از بره ناقلا :
نه ندیدم، ولی از این تیپ خوابا زیاد میبینم بعد مشکل دیگه اینه مثلا یه محیط های تعریف شده ای هست مثلا برای چند ماه متوالی توی یه محیط خاص ، 5،6تا خواب میبینم که بعد خوابمم یادمه، احتمالا خیلی بیشتر از این حرفاست و یادم نیست دقیق.
محیطهایی که تو بیداری ندیدمشون ولی فک کن شما هر شب تا میخوابم اونجام :-<
قشنگم خبر دارم این خوایه، مثلا حالت بختک گرفتگی رو که دارم خیلی عادی به خودم میگم صبر کن ، فلج عضلانی تموم میشه الان.

کلا خوابای عجیب غریبم زیاد میبینم گاهی خوابمو برای بقیه تعریف میکنم میگن در حد یه رمان ایده داره :D
مثلا یه بار خوابم این جوری بود که از یه منطقه خاصی که میگذشتیم میوفتادیم توی یه چاله مانندی که نمیدونم چه جوری بگم، زمینی که از بیرون 1000متر بود و شبیه مخروبه و خیلی عادی بود داخلش گم میشدی میشد اندازه یه سرزمین و افراد داخلش خبر داشتن چنین چیزیه و برای بیرون اومدن ازش کلی باید راه میرفتی و تموم نمیشد و کلی مرحله ایست بازرسی اتاقک مانند داشت کلی رشوه دادیم که کارمون رو راه بندازن در همه لحظات تعلیق بود و همه لحظات کند. ، بعد ادمایی ایست بازرسی رو داشتن که از قدیم میشناختم ولی دید خوبی بهشون نداشتم، اخرم به مرز بین اونجا و بیرون که میرسیدی سوار یک ماشین وانت میکردن افراد رو و میومدن تا اون قسمت رو رد کنن یه جورایی دقیق نمیفهمیدی چه جوری اومدی بیرون، از بیرون ام اونجا خیلی عادی بود تا وارد میشدی ولی پدرت در میومد و همه چی کند و همه جا بزرگ و مسافت ها طولانی و همین طور که یک متر اولش می شد صد متر، اون وسط هام بیشتر کش میومد و اصلا چیزایی بود که از بیرون دیده نمیشد و همون طور که گفتم یه سرزمین دیگه بود و کلی زمین کشاورزی مانند و بکر،،

با توجه به دو تا نقل قول بالا من نظرم رو بگم

احساس عدم امنیت وقتی توی تمامی خواب ها از کودکی تا الان حس بشه میتونه از یک ضربه ی روحی توی کودکی سرچشمه بگیره مثلاً گم شدن توی یک محیط بزرگ و ترسیدن از این که برای همیشه حامی هاتون رو از دست بدید ، یا یک چیزی شبیه به این ...

دانای کل بودن چیز عادی توی خواب ها هست ، چون خواب رو تا حدود زیادی ذهن ما میسازه و خوب روش تسلط هم داره و میشه گفت احساس دانای کل طبیعیه...

اما محیط های مشابهی که وصفشون کردید ، میتونه تلفیقی از چند محیط یا احساس باشه ، مثلاً این که در چاله ای بزرگ افتادید که برای خروج باید تلاش زیادی بکنید ممکنه سرمنشاعش مثلاً این باشه که احساس گرفتاری توی یک شرایط رو میکنید

در کل میتونم بگم شما انسان حساسی هستید و احساسات نسبتاً پایداری دارید و روی خودتون هم تسلط خوبی دارید

اگر میتونید سعی کنید یوگا کار کنید تاثیر خیلی خوبی داره روی بهبود خواب

+ ویژگی هایی که دارید بسیار بسیار خوبه برای زندگی

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

نمی‌دونم این دقیقاً به روان آدم مربوط می‌شه یا نه، ولی فکر می‌کنم بیش‌تر به اینجا ربط داشته باشه. :-?

من اصلاً و ابداً نمی‌تونم بدون نگاه کردن به آدمی که داره حرف می‌زنه، حرف‌هاش رو گوش بدم و بفهمم. مثلاً کتاب صوتی، یا سر کلاس‌ها خیلی لازم می‌شه وویس بگیریم یا سخن‌رانی و کتاب صوتی گوش بدیم و من ابداً نمی‌تونم. یا وقتی یکی داره لکچر می‌ده اگه نتونم تمام مدت زل بزنم به‌اش نمی‌فهمم چی داره می‌گه. به چی ربط داره این دقیقاً؟ و چه جوری می‌شه برطرف‌اش کرد؟

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به مری ـم :

65% افراد جهان انسان هایی هستند که با دیدن یاد میگیرن ، از ویژگی هاشون یکی اینه که با کتاب های مصور ارتباط خوبی بر قرار میکنن ،این افراد اگر یکی 2 ساعت هم براشون از نحوه کار قلب حرف بزنه یاد نمیگیرن اما با یک کلیپ دو دقیقه ای که کار قلب رو نشون داده تماماً مطلب رو یاد میگیرن و میفهمن! یکی از دلایل این که ستاره های سینما خیلی مشهورن هم همینه!

یک عده دیگه از افراد هستند که تکیه زیادی روی گوش هاشون ، برای یادگیری مطالب دارن ، این دسته افراد شنیدارین ، این افراد اگر در کلاس نباشن ، اما صدای استاد رو با کیفیت خوب ضبط کرده باشن و گوش بدن تمام مطالبی که در کلاس گفته شده رو یاد میگیرن ، افراد شنیداری رو میشه این طور تشخیص داد که وقتی یکی باهاشون حرف میزنی سعی میکنن ارتباط چشمی زیادی برقرار نکنن و فقط به حرف هاشون گوش بدن

بعضی از افراد ، برای یادگیری باید بنویسن!!! بهشون اصطلاحاً میگن افراد لمسی! این افراد حتی اگه کاغذ جلوشون نباشه برای این که چیزی رو یاد بگیرن روی هوا اون رو به طور فرضی مینویسنن! ویژگی بارز این افراد اینه که به شدت با شوخی های بدنی مشکل دارن!!! و باید سعی کنید تا میتونید بهشون دست نزنید!!! :D (این افراد اغلب درونگرا اند)

و دسته آخر ، افراد جنبشی : این افراد دوست دارن تجربه کنن و در عمل یاد بگیرن ، عاشق آزمایشگاه و کارگاهن ، این افراد رو به راحتی نمیشه سر کلاس نشوند خصوصاً اگر کلاس فلسفی و نظری باشه ، یکی از ویژگی های بارزشون اینه که به شدت عجولند و صبر براشون تعریف نشده

هر کسی یکی از دسته های بالا دسته ی غالب شخصیتیشه و اگر بتونه خودش رو بشناسه ، راحتتر میتونه یاد بگیره!

^_^ امیدوارم بتونه بهتون کمک کنه موفق باشید

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

این قضیه‌ای که گفتی رو متوجه‌ام، و خب من یه آدم خیلی لمسی و خیلی بصری‌ام و فکر می‌کنم باید سمعی بودن‌ام رو بیش‌تر کنم. چه‌طور باید سمعی بودن رو تقویت کرد حالا؟ :‌))

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از مری ـم :
این قضیه‌ای که گفتی رو متوجه‌ام، و خب من یه آدم خیلی لمسی و خیلی بصری‌ام و فکر می‌کنم باید سمعی بودن‌ام رو بیش‌تر کنم. چه‌طور باید سمعی بودن رو تقویت کرد حالا؟ :‌))
چندتا سوال
موقعی ای که به به چهره ی اون آدم نگاه مبکنی مطمءنی که حرفاش رو به خوبی میفهمی و قسمتی از تمرکزت به طرف قیافش،لباساش و ...نمیره؟
+
موقعی ای که یه چیز صوتی رو گوش میدی چی؟ذهنت متمرکزه یا پراکندس؟

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

معمولاً کامل می‌فهمم حرف‌هاش رو.

اصلاً نمی‌تونم تمرکز کنم. :\ باید حتماً به یه جا زل بزنم و هیچ کار دیگه‌ای نکنم و کلمات رو توی ذهن‌ام بنویسم تا بفهمم چی می‌گه.
یعنی موقع گوش دادن کتاب صوتی یک درصد از حواس‌ام جای دیگه‌ای باشه نمی‌فهمم.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از مری ـم :
معمولاً کامل می‌فهمم حرف‌هاش رو.

اصلاً نمی‌تونم تمرکز کنم. :\ باید حتماً به یه جا زل بزنم و هیچ کار دیگه‌ای نکنم و کلمات رو توی ذهن‌ام بنویسم تا بفهمم چی می‌گه.
یعنی موقع گوش دادن کتاب صوتی یک درصد از حواس‌ام جای دیگه‌ای باشه نمی‌فهمم.
یه روشی رو امتحان کردم برام جواب داده.البته من برای بیشتر شدن تمرکزم اینکارو کردم نه اینکه اصلن تمرکز نداشته باشم
برو تو اتاقت و یا یه محیطی که کسی نباشه و لامپارو خاموش کن تا همه جا تاریک شه.میتونی چشماتم ببیندی و برای اون اصوات تصاویر مختلف تجسم کنی.تو اون تاریکی نه چیزی هست که حواستو پرت کنه نه مجبوری به چایی زل بزنی
امتحانش کن ببین جواب میده یا نه
اگه هم نمیتونی چنین شرایطی رو جور کنی شرمنده چیزی به ذهنم نمیرسه
پی نوشت:من تازه پستتو دقیقتر خوندم .لازمه که چن تا کارو باهم انجام بدی؟

ویرایش:نه منظورم اینه که فقط رو اون کار تمرکز کن و کار دیگه ای انجام نده.اگه تمرکزت به خاطر انجام کارای دیگه بهم میریزه که بحثش جداس.باید اون کارا رو بذاری کنار و فقط رو گوش کردنت تمرکز کنی.(ینی لازم نیس چن تا کارو باهم انجام بدی)
اگه همینجوری به خاطر شرایط عادیه محیط تمرکزت بهم میریزه همین کاری که گفتم انجام بده ;;)

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

نه. لازمه که هیچ کاری نکنم. توجه‌ام رو کاملاً معطوفِ اون مثلاً کتاب صوتی کنم و به هیچ چیز دیگه‌ای فکر کنم. در صورتی که وقتی کتاب می‌خونم تمرکزم به این راحتی‌ها از دست نمی‌ره. ولی موقع گوش دادن چرا.

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

مطمئن نیستم جای سوالم اینجاست یا نه اما لطفا اگه کسی میدونه کمک کنه....
من همیشه تو خواب حرف میزدم از بچگی...تقریبا ارثیه چون داداش و پدربزرگم هم اینطورین! ولی یه مدته خیلییییی خیلییی زیاد حرف میزنم، یعنی هر شب.گاهی اوقات واضح صحبت میکنم گاهی اوقات هم کسی نمیفهمه چی میگم.به نظرتون این مشکل جدیه؟خودم باهاش مشکل ندارما ولی هم اتاقیای خوابگاهیم میگن ترسناک میشی تو خواب :)) یه چیز دیگه هم اینکه هیچ گونه فشاری روم نیست که بگم به خاطر ایناست ;;)

• لایک
امتیازات: ZDM

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

# درمان حرف زدن توی خواب

من تا به حال نشنیدم که حرف زدن توی خواب ارثی باشه ، بیشتر از استرس هست که شما میگید که استرس خاصی هم ندارید!

این توصیه های کلی هست برای این که مشکلات کمتری رو توی خواب تجربه کنید!

1-سعی کنید حداقل در حدود سه ساعت قبل از خواب غذا بخورید
2-یک لیوان شیر قبل از خواب به داشتن آرامش و خوابی راحت خیلی کمک میکنه
3-دم کرده ی گل گاو زبان خاصیت آرامبخشی و خواب آوری داره سعی کنید روزی یک بار مصرفش کنید
4-در طول روز ورزش و فعالیت معقولی داشته باشید

امیدوارم مشکل شما با این کار حل بشه!

به نقل از مری ـم :
نه. لازمه که هیچ کاری نکنم. توجه‌ام رو کاملاً معطوفِ اون مثلاً کتاب صوتی کنم و به هیچ چیز دیگه‌ای فکر کنم. در صورتی که وقتی کتاب می‌خونم تمرکزم به این راحتی‌ها از دست نمی‌ره. ولی موقع گوش دادن چرا.

خوب هر کسی این مشکل رو تجربه میکنه ، یکی برعکس شما نمیتونه روی کتاب تمرکز کنه و.... و خوب افزایش تمرکز به خودی خود موجب میشه شما دیرتر حواستون پرت بشه ، پس صرفاً تلاش کنید که تمرکزتون رو افزایش بدید!

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

اگه یکی فکرکنه به اسکیزوفرنی مبتلاست باید چیکار کنه؟

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

جدی گرفتن مسئله و مراجعه برای تشخیص تاییدی و درصورت نیاز اقدام درمانی توصیه میشه.

پیشنهاد من مراجعه قطعی به یک روانشناس ه. درصورت وجود اسکیزوفرنی روانپزشک گزینه ی مناسبه اما احتمال اشتباه بین اسکیزوفرنی و سایر مشکلات هست و دراین صورت رد این مسئله و تشخیص درست میتونا باعث متوقف شدن اثرات تلقینی بشه.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

هر ماه یکی دوبار احتمالا بخاطر یک خواب ترسناک از خواب میپرم و خیلی وحشت زده ام، به طوری که داد و فریاد میکنم. برای این میگم احتمالا خواب ترسناک چون حتی اون موقعی رو که وحشت زده بیدار میشم رو هم مبهم یادم میمونه، چه برسه به اتفاقی که قبلش افتاده.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ایلیا :
هر ماه یکی دوبار احتمالا بخاطر یک خواب ترسناک از خواب میپرم و خیلی وحشت زده ام، به طوری که داد و فریاد میکنم. برای این میگم احتمالا خواب ترسناک چون حتی اون موقعی رو که وحشت زده بیدار میشم رو هم مبهم یادم میمونه، چه برسه به اتفاقی که قبلش افتاده.

وحشت شبانه یکی از اختلالات رایج خوابه! که متاسفانه درمان قطعی براش وجود نداره!
فقط میشه گفت که خوابتون رو منظم کنید ، استرستون رو کنترل کنید گرچه در این مورد به شخصه دم کرده های آرام بخش مثل گل گاوزبان یا یک لیوان شیر قبل از خواب رو بهتون توصیه میکنم!
این که وقایع یادتون نمیمونه در وحشت شبانه امری کاملاً عادیه پس زیاد نگران نباشید!

anis

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه مشکلی پیدا کردم جدیدا ...
آدم خیلی بی تفاوتی شدم . احساسات افراد و اتفاقات محیط اصلا برام مهم نیست .
مخصوصا احساسات اطرافیانم .هیچ تاثیری روم نداره . نه خوشحال میشم نه ناراحت نه هیچی !
همین باعث میشه خیلیا از دستم ناراحت بشن.
چرا این جوریه به نظرتون؟؟

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

×انیس

اینجوری هم هست که تصمیماتی بگیرید و رفتارایی انجام بدین و یه مدت بعد با خودتون فکر کنید که واقعا چرا این کارو کردم و بنظرتون تصمیم مسخره ای بوده باشه ؟

نسبت به زندگی احساس منفی و پوچی ندارید ؟

anis

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از کهکشـــــان :
اینجوری هم هست که تصمیماتی بگیرید و رفتارایی انجام بدین و یه مدت بعد با خودتون فکر کنید که واقعا چرا این کارو کردم و بنظرتون تصمیم مسخره ای بوده باشه ؟

نسبت به زندگی احساس منفی و پوچی ندارید ؟

تصمیم...نه ولی رفتار آره.رفتارامو مدام چک می کنم .خودمو سرزنش می کنم به خاطر بعضی رفتارام . مخصوصا حرفایی که میزنم . احساس می کنم یه منتقد وحشتناک سختگیر توی وجودمه . ولی برای اصلاح رفتارام امید دارم .
احساس منفی و پوچی نسبت به زندگی ندارم .ولی اگه روزهای زندگیم مثل مدادرنگی باشن ، همشون تقریبا یه رنگن.چند روز یک بار هم احساسم تشدید میشه.

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

پس زندگی شخصیتون روال عادیش رو داره و نسبت به خودتون بی تفاوت نیستید.فقط بقیه ؟

+ سابقه ی یک اتفاق ناراحت کننده ، شوک عاطفی در مدت اخیر داشتین ؟

• لایک
امتیازات: anis

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

مشکل حادی نیست، گاها بقیه دخترا تو این سن زیاد پیاز داغشو زیاد میکنن و الکی جوگیر میشن و فکر میکنن دارن خیلی همدردی میکنن و بقیه ام حتما خوششون میاد.

در کل دخترا در مورد pms و pmmd مطالعه کنین، نصف مشکلات یک دختر همینه ولی چون اطلاع نداره فکر میکنه از جهت روحی ثابت نیست.یا افسرده ست یا ..

anis

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از بره ناقلا :
مشکل حادی نیست، گاها بقیه دخترا تو این سن زیاد پیاز داغشو زیاد میکنن و الکی جوگیر میشن و فکر میکنن دارن خیلی همدردی میکنن و بقیه ام حتما خوششون میاد.

در کل دخترا در مورد pms و pmmd مطالعه کنین، نصف مشکلات یک دختر همینه ولی چون اطلاع نداره فکر میکنه از جهت روحی ثابت نیست.یا افسرده ست یا ..

متوجه نشدم خط اولتونو .

ببینید . احساس افسردگی یا نداشتن ثبات ندارم . در مورد چنین علایمی قبلا با یک دکتر صحبت کردم و گفتن که مربوط میشه به سندرم عدم شناخت یا چنین چیزی . اینکه شخص نمیتونه احساسات و یا اتفاقات زندگیشو از لحاظ اهمیت درجه بندی کنه . توی اینترنت مطلب خاصی دربارش نوشته نشده .

در مورد pms قبلا مطالبی رو خونده بودم . فکر نمی کنم به خاطر pms باشه. تنها نشونه ای که من دارم بی تفاوتی نسبت به اطرافیانمه .
اطرافیانم به خاطر این موضوع ناراحتن وگرنه برا من اهمیتی نداره.
به هرحال ممنون به خاطر کمکتون .

بالا