• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال‌های فیزیک

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : سُوال !

یه سوالی برام پیش اومده نمیدونم جاش درسته یا نه یه چیزایی خودم میدونما ولی شک دارم باطری خشک دقیقا چیه؟

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student

باطری خشک باطریه که توی اون از اسید استفاده نمیشه توی بعضی از باطری ها الکترود هایی درون اسید قرار میگیره و با واکنش شیمایی حاصل از قرار گرفتم فلز در اشید برق تولید میشه و بعد از مدتی با کم شدن خاصیت اسیدی اسید درون باطری باتری ازبین میره !
ولی در بعضی باطری ها نثل باطری قلمی از اسید استفاده نمیشه روش کار دقیق این باطری هارو نیمدونم ولی تا جایی که میدونم با استفاده از یک چیزی شبه ذغال به عنوان هسته درون باطری و موادی دورش که دقیق نیمدونم چیه و چیکار میکن برق تولید میشه که به این باطری ها باطری خشک میگن !

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Farzin2x :
عید همه مبارک

فرض کنید که سرعت سقوط جسمی v=k*sqrt S متر بر ثانیه باشد. k ثابت است. در لحظه یک tجسم S متر از نقطه ی شروع سقوط کرده است. نشان دهید شتاب جسم ثابت است.

سرعت جسمی در ورود به اتمسفر زمین به طور معکوس متناسب با sqrt S است. که در آن S کیلو متر از مركز زمین است. نشان دهد که شتاب جسم نسبت معكوس با sqr S دارد.

Sqrt =رادیکال
سوال اولتون رو اول باید معادله حرکت رو پیدا کنیم که اینی که به ما داده یه معادله دیفرانسیل جدایی پذیره که با انتگرال گیری حل میشه فقط نمیدونم چرا شرایط اولیه داده مگه فقط ثابت بودن شتابو نخواسته ثابت کنیم؟!
gif.latex

سوال دومتون هم به همین شیوه حل میشه فک کنم اینو خودتون الان روش فکر کنید به نتیجه برسید

• لایک
امتیازات: h@di
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

اول بگم من شیمیم افتضاحه.به واژه هام کاری نداشته باشید #S-:
ببینید مثلا آب رو در نظر بگیرید تو حالت جامد یه نوع چینش و آرایش داره و تو حالت مایع یه نوع چینش. که مثلا دمای ذوب و انجمادشون بر اساس چینشون تعیین میشه. مثلا فشرده تر باشن یا آزادتر.
میتونیم از طریق نانو میتونیم روی خواصشون تاثیر بزاریم.
این کار روی مقدار انرژی شون میتونه تاثیر داشته باشه؟ میتونیم مثلا از آب یه وسیله برای ذخیره انرژی زیاد استفاده کنیم؟

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
اول بگم من شیمیم افتضاحه.به واژه هام کاری نداشته باشید #S-:
ببینید مثلا آب رو در نظر بگیرید تو حالت جامد یه نوع چینش و آرایش داره و تو حالت مایع یه نوع چینش. که مثلا دمای ذوب و انجمادشون بر اساس چینشون تعیین میشه. مثلا فشرده تر باشن یا آزادتر.
میتونیم از طریق نانو میتونیم روی خواصشون تاثیر بزاریم.
این کار روی مقدار انرژی شون میتونه تاثیر داشته باشه؟ میتونیم مثلا از آب یه وسیله برای ذخیره انرژی زیاد استفاده کنیم؟
منظورتو یکم بیشتر توضیح میدی؟ منظورت از ذخیره کردن انرژی چیه؟

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
واسه ی توضیح بیش تر یه سوال دارم. اسم اون دستگاهه که انرژی رو ذخیره می کرد چی بود؟
من همچنان منظورتو از ذخیره انرژی متوجه نمیشم!
ما دو نوع انرژی داریم جنبشی و پتانسیل. جنبشی که تکلیفش مشخصه و واضحه منظورت این مدلش نیست
میمونه پتانسیل که اصلا پتانسیل میشه گفت شهود فیزیکی نداره و فقط یه ساده سازی ریاضیاتیه که برای مباحث فیزیکی ازش استفاده میشه
حالا شاید منظورت از ذخیره ی انرژی تبدیل انرژی موردنظر به یک نوعی از انرژی باشه که بتونیم بعدا بش دسترسی پیدا کنیم(مسلما باید پتانسیل باشه) مثلا همین باتری های خورشیدی که انرژی خورشید رو در باتری به صورت انرژی شیمیایی(که نوعی انرژی پتانسیله) در میارند که بعدا میشه به صورت الکتریکی ازش استفاده کرد
حالا ذخیره ی انرژی با استفاده از آب چی میشه؟
یکی از راه ها که چندان کارایی نداره استفاده از ظرفیت گرمایی ویژه ی بسیار بالای آبه شاید منظورت هم این باشه :-? اینجور که مقداری انرژی به صورت گرما به آب میدیم و اون به مقدار خیلی کمی تغییر دما میده (این تغییر دمای اندک برامون مطلوبه چون تغییر حالت و اینا هم به وجود نمیاد)حالا با ایجاد شرایط مطلوب در زمانی که میخوایم همون مقدار انرژی رو پس میگیریم قطعا با دستکاری کردن چیدمان اتم ها میشه ظرفیت گرمایی ویژه ی ماده ای رو بالا پایین کرد
اما خب همه ی فعالیت هایی که به گرما مربوط میشن اتلافی خیلی زیاد دارند چون منزوی کردن سیستم از بقیه اجزا و مانع تبادل گرماییش شدن با بقیه چیزا کاریست بس دشوار!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

خب دیگه پس فهمیدم چی شد.
ولی به طور کلی نمی خواستم از انرژی گرمایی استفاده کنم. انرژی الکتریکی.
بیانشخیلی برام سخته و یه فضا سازی ذهنی داره.
شبیه تخیله ولی خب بهم گفتن همه ی تخیل فیزیک دانا به حقیقت می پیونده

sepehr_star

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

سلام دوستان من یک سوال درباره فوزیون مرحله ی اول ستاره ها داشتم :-??
طی مرحله اول فوزیون در ستاره ها از هر جفت پروتون یک از آنها تبدیل به نوترون میشه و نوترینو و پوزیترون آزاد میکنه.اما ما می دونیم که جرم نوترون کمی بیشتر از پروتونه.پس میتونید بگید چجوری و به چه علت یک ماده به یک ماده سنگین تر از خودش تبدیل میشه؟

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از sepehr_star :
طی مرحله اول فوزیون در ستاره ها از هر جفت پروتون یک از آنها تبدیل به نوترون میشه و نوترینو و پوزیترون آزاد میکنه.اما ما می دونیم که جرم نوترون کمی بیشتر از پروتونه.پس میتونید بگید چجوری و به چه علت یک ماده به یک ماده سنگین تر از خودش تبدیل میشه؟
x3oqfqxsdyt0k3tvrs00.jpg

پس پروتون میتونه بشه نوترون به علاوه ی پوزیترون به علاوه ی نوترینوی الکترونی .

• لایک
امتیازات: h@di
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از sepehr_star :

سلام

پروتون یه ذره ی بسیار پایداره و خودش به تنهایی هیچوقت نمیتونه به ذرات دیگه ای واپاشی کنه. توی فیوژن دو تا پروتون وارد میشند و یک واپاشی بتازا انجام میدن. بنابر این شما یه نوع برخورد این جا دارید (;

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Farzin2x :
با توجه به سوال و تساوی دو زاویه متقابل سینوس زاویه ی تابش رو پیدا میکنیم:
gif.latex

و بعد با توجه به مکان سکه سینوس زاویه ی شکست رو پیدا میکنیم:
gif.latex

و بعد هم ضریب شکست مایع رو پیدا میکنیم
gif.latex

یعنی گزینه 1 همین میشه؟

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

می خواهیم کتری برقی (100v;500w) را توسط منبع 220 v روشن کنیم. چه مقاومتی را باید با آن سری ببندیم تا کتری نسوزد؟

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

اگر پتانسیل کتری از 100 بیشتر شه میسوزه پس جریان عبوری از کتری به ازای پتانسبل 100 را می یابیم:
gif.latex

توی یه مدار سری جریانی که از مقاومت ها عبور میکنه یکسان باید باشه و همچنین جمع ولتاژها ولتاژ کل رو میسازه پس:
gif.latex

همینه؟

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سلام
سوال 66 هالیدی فصل چرخش(10) که شامله یه گوی و قرقره و...
من به یه تناقض عجیب رسیدم. شتابی که جس باهاش داره حرکت میکنه باید با شتاب مماسی قرقره و توپ یکی باشه ولی اگر مسئله رو ازراه آسون تره سرعت حلکنی به یه جواب منطقی میرسی ولی با شتاب نمیشه:
http://8pic.ir/images/bf8gwbk7ox7gwjnfrsml.jpg
http://8pic.ir/images/hexjzmtzuqjnjeztr5uc.jpg

کجا اشتباه کردم؟

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

[.

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Farzin2x :
سلام
سوال 66 هالیدی فصل چرخش(10) که شامله یه گوی و قرقره و...
من به یه تناقض عجیب رسیدم. شتابی که جس باهاش داره حرکت میکنه باید با شتاب مماسی قرقره و توپ یکی باشه ولی اگر مسئله رو ازراه آسون تره سرعت حلکنی به یه جواب منطقی میرسی ولی با شتاب نمیشه:
http://8pic.ir/images/bf8gwbk7ox7gwjnfrsml.jpg
http://8pic.ir/images/hexjzmtzuqjnjeztr5uc.jpg

کجا اشتباه کردم؟
هالیدی ویرایش نهم؟ کاش سوال رو هم میذاشتی برای کسانی که کتاب در دسترسشون نیست
+الان سوالو میبینم با هم راجع بهش بحث میکنیم

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

یه چند تا نکته اول اینکه وقتی از گشتاور استفاده میکنید منفیش به خاطر ساعتگرد بودن رو فراموش نکنید کلا این مثبت منفی ها خیلی مهمن مثلا وقتی دستگاهتون رو تعیین مکنید تا آخرش با همون پیش برید (یه بی دقتی هم توی راه اول داشتید انرژی جنبشی قرقره چرخان ضریب یک دوم نداره در انتها)
بعد اینکه مجذور سرعت منفی شد نشون میده هر کدوم از انرژی جنبشی های قرقره و کره به خودی خود از انرژی پتانسیل حالت اول بیشترن! یعنی در واقع بر اساس راه شما پایستگی انرژی نقض شده کلا انرژی جنبشی تولید شده!!
و اینکه چرا شتاب زاویه ای رو ثابت گرفتید؟!(فکر میکنم این اشکال ایجاد کرده و انرژی های جنبشیشون رو بیش از حد بزرگ کرده)
دقت کنید اینجا قرقره ی ما جرم داره (چون لختی چرخشی بش نسبت داده شده) که خب این هم توی انتقال نیروش تاثیر داره فکر کنم :-"
کلا در مواقعی که نیرو ثابت نیست و تغییر میکنه و ضابطه ای براش نداریم از قضیه کار و انرژی استفاده میکنن
اینا به ذهنم رسید

بالا