• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

.shadi.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
dk
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : فمنیسم؟!

به نقل از am.ma :
شما حاضری ۲ سال سربازی بری ؟‌ :-?
حاضری هیچ انتظاری از از همسرت واسه خرجی نداشته باشی ؟
حاضری مهریه نداشته باشی ؟
حاضری کل مسابقاتتون با آقایون مشترک باشه ؟ ( حتی ورزش ! )
...
وقتی زن و مرد از نظر روحی(روانی) و جسمی فرق میکنن باید خیلی حق و ارزشاشون هم فرق کنه !
واسه شهادت :‌ زنا احساسی ترن ! شهادتشون میتونه ازرو احساس باشه نه منطق !
واسه دیه :‌ وقتی مرد میخواد خرجی یه خونواده رو بده پس باید ارث بیشتری بگیره !
مثالاتون اصن ربطی به چیزی که من گفتم نداشت.من راجع به چیزی حرف زدم که یه زن میتونه اندازه ی مرد داشته باشه و به زن و مردی ربط نداره.اونم شعوروعقله.ولی شما مثلا واسه همین سربازی به موردی اشاره کردین که واقعا دست خود یه زن نیست.البته هستن زنایی که بتونن برن سربازی ولی واضحه که اکثرشون نمیتونن اونم به خاطر قدرت بدنیه.انگار از یه بچه که نمیتونه راه بره بخواین بدوئه.یا از یه مرد بخواین اون بچه دار شه.فمنیسم این نیست که!ولی چیزی که من گقتم چیزی نیس که بشه گفت مردا بیشتر دارن یا زنا بیشتر دارن.چون اصـــــــــــــــــــــــــــــــــــــلا ربطی به جنسیت نداره.من میگم چیزایی که به جنسیت ربط نداره رو چرا میان از رو جنسیت مقایسه می کنن؟
چرا فکر می کنید زنا موجودات تک بعدی احساساتی ای هستن که با یه چیز صورتی(!) از رو احساس شهادت دروغ میدن؟
خودتون به دوتا از زنا یا دخترایی که از نظرتون منطقین فک کنید.خودتونم فرضا الکی مجرم شناخته شدین.اگه اونا شهادت بدن ولی دادگاه بگه نه شما دو نفرین و عقلتون نصف مرداس و بعدشم شما مجرم شناخته بشین بازم همینارو میگین؟
هر کی احساساتی تره کمتر منطقی نیست.یه آدم منطقی احساساتی(چه مرد چه زن)با دیدن یه صحنه ی قشنگ به وجد میاد ولی عقلشم میرسه دادگاه چیه عدل چیه وجدان(که اتفاقا علاوه بر منطق با احساساتی بودن هم رابطه مستقیم داره!) چیه)زنا تک بعدی نیستن.
ضمنا همه ی مردای عالم منطقی تر و عاقل تر از زنان و از رو احساسات شهادت نمیدن؟
خوش به حال دنیایی که شما توش زندگی می کنین و همیچن مردایی داره.
واسه مورد آخر: زنی که سرپرست خانواره چه فرقی با مرد سرپرست داره؟

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

حذف !

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از am.ma :
مثالام مربوط بود ! به علت اینکه قدرت بدنی مرد بیشتره پس مرد باید وظیفه کار کردن و خرجی دادن خانواده رو داشته باشه . بین یه برادر و خواهری هم که میخوان ارث بگیرن قطعا اون مرده به اون پول بیشتر نیاز داره تا زن !
زنا تک بعدی نیستن ! فقط خیلی بیشتر از مردا احساسین و امکان اینکه احساسی تصمیم بگیرن زیاده
زنی که سرپرست خانواره میتونه ازدواج کنه سرپرست خانوار نباشه !
قانونی واسه زنای سرپرست خانوار وجود داره ؟!
شما اگه بخوای یه قانون بگی نمیتونی کل استثتائات رو در نظر بگیری !

احیانا شما تا دو روز پیش وسط یه صحرایی نبودید بعد یهو یه جعبه پلیس آبی ببینید برید توش بعد یهو ببینید الان اینجایید؟
اولا الان 1400 سال پیش نیست که مثلا مردا کلی بار بخوان بزارن رو کولشون یا هرچیز دیگه الان جاهایی که نیازمند قدرت بدنی ه معمولا توسط ماشین و صرفا با زدن چند تا دکمه انجام میشه. خیلی از کار های دیگه هم که اصلا نیاز به قدرت بدنی نداره مثلا طرف داره تو آزمایشگاه کار می کنه یا می شینه پشت کامپیوتر کد می زنه و ... و اگه کاری هم نیاز به قدرت بدنی داره فمنیسم نمی گه زنا رو باید مجبور کنیم که بره اون کارو انجام بده می گه اگه اون زن تواناییش و شایستگی این کارو داره نباید به صرف جنسیت از انجام اون کار منع بشه.
بعد واقعا چرا فک می کنید اون پسر به پول بیشتر احتیاج داره تا دختر؟
مساله اینه که احساسی بودن با منطقی بودن 2 کفه ی ترازو نیستن. یه فردی می تونه به شدت احساسی یاشه (مثلا تو روابطش با خانوادش) و در عین حال شدیدا هم منطقی .
توی دنیای امروز و تورم و قیمت ها چیزی به عنوان سرپرست خانواده که فقط به مرد اطلاق بشه وجود نداره. هر دو نفر در حقیقت سرپرست خانوادن و اگه یکی کار نکنه کل زندگی خانواده لنگ می مونه. در نتیجه اون قدر ها هم که می گید استثناء نیست.
راستی شما احیانا با استاندار اردبیل نسبتی ندارید؟ چون حرفاتون منو یاد حرفای اون انداخت که گفته بود :

وی افزود: تا کلاس نهم دختران می توانند دیپلم خود را دریافت کنند و لازم نیست بسیاری از آموزش ها از جمله فیزیک و ریاضی که فردا در زندگی به درد دختر نمی خورد به وی ارائه شود.

رئیس شورای اداری استان با تاکید به آسیب های فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار که دختران بیشترین سهم را در آن دارند، بیان داشت: این طور عمل کردن و آموزش آموزه های به درد نخور حتی بر خلاف خلقت عمل کردن است.

وی تاکید کرد: اینها عوارض اجرای استانداردهای جهانی آموزش و پرورش است که در امر اشتغال و ازدواج مشکل ایجاد کرده است.

خدابخش اذعان دارد که در قرآن ازدواج به عنوان یک موضوع امری است و با گرفتن دیپلم و لیسانس محدود نمی شود.

وی افزود: ما طرح دیپلم زودرس را پیشنهاد خواهیم داد تا آموزه های دختران متناسب با نیازهایشان در زندگی آینده باشد.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از am.ma :
مثالام مربوط بود ! به علت اینکه قدرت بدنی مرد بیشتره پس مرد باید وظیفه کار کردن و خرجی دادن خانواده رو داشته باشه . بین یه برادر و خواهری هم که میخوان ارث بگیرن قطعا اون مرده به اون پول بیشتر نیاز داره تا زن !
زنا تک بعدی نیستن ! فقط خیلی بیشتر از مردا احساسین و امکان اینکه احساسی تصمیم بگیرن زیاده

@ مازیمون :‌
جواب سوال منو ندادی ! زن و مرد هیچ فرقی نمیکنن ؟

ببینید حرفتون اصلن منطقی نیست.

شما جوابه منو بده. من با شما فرق نمی کنم ؟

خوب معلومه می کنم! و حتا از نظره بدنی هم از خیلی از زن ها ضعیف ترم. من انگشتایه نازک و بلند دارم. پوست بدنم به شدت حساسه. و خوب در عوض من در محدوده ی کاری خودم ادم قدرتمندی هستم و هوشم بهم کمک می کنه تا هیچ مشکلی نداشته باشم.

کار لزومن با نیروی بدنی ارتباطی نداره. مثلن من برنامه مینویسم یا خرید می کنم و سرمایه گزاری این کار نیاز به نیروی بدنی داره ؟ کار کردن مگه فقط کار تو معدن مورده نظره ؟‌

نه! کار یک فرد می تونه نماینده ی مجلس بودن، سیاست مدار بودن، کار در یک شرکت و خیلی کار های دیگه باشه که اصلن به هیچ نیرویی نیاز ندارن! همونطور که الان بیشتر کار ها همین مدلی هستن و کار دستی شاید تو اقلیت باشه حتا.

و ممکنه زنی از مردی قدرتمند تر باشه. همینه که شایسته گزینی باید جایگزین جنسیت باشه. هر کسی کاری رو بهتر انجام بده کار باید ماله اون باشه.

و کار کردن مسوولیت هر شخصه. هر کس باید استقلال مالی داشته باشه.

اگر اسلام نبود زن ها اون موقع هم به کار های اقتصادی مشغول بودن. فراموش نکنیم که اسلام بود که خدیجه ی تاجر رو خونه نشین کرد!

وقتی اسلام اجازه دختر رو به پدر و اجازه ی زن رو به شوهر داد خود به خود تمام فعالیت های زن رو محدود کرد به غذا پختن و بچه داری.

ما اینجا در مورد قانون حرف میزنیم. قانون برای انسان ها جدا از جنسیتشون باید نوشته بشه.

قوانینی مثل برابری دیه ی بیضه ی چپ مرد با دیه ی قتل زن دیگه معنی نداره. چون یک زن می تونه درامدی کامل برابر مرد و یا حتا بیشتر داشته باشه.

یا یک زن همونقدر می تونه سرمایه گزاری کنه که یک مرد پس چرا ارث زن باید کمتر از مرد باشه ؟‌

من جوابه سوالتون رو دادم. هر دو ادمی با همدیگه فرق می کنن. نمیشه تفاوت انسان هارو در قانون اعمال کرد. جنسیت هم چیزیه که دیگه معنی نداره.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از am.ma :

شما مثل اینکه تصورتون از کار کردن و "خرجی دادن" مربوط به دوران غارنشینیه که مرد‌ها باید نیزه می‌تراشیدن و می‌رفتن ماموت شکار می‌کردن. می‌تونم بپرسم تو قرن بیست و یکم قدرت بدنی چقدر توی کار کردن و به اصطلاح خرجی دادن مؤثره؟ تقریباً تمام مشاغل، اعم از مشاغل آزاد و اداری و دولتی و شرکتی در حال حاضر توسط زن‌ها و مرد‌ها به یک اندازه قابل پوشش هستند و عوامل دیگری مثل قدرت فکری و خلاقیت پیشرفت در این حوزه‌ها رو داره تعیین می‌کنه.
مرد بیشتر از زن به پول نیاز داره؟! این رو از کجا آوردین؟ انقدر این حرفتون پرته که حتی نمی‌تونم شروع کنم به پاسخ دادن بهش!
لطفاً گزاره‌های قرون وسطایی رو که علم داره یکی یکی اساسشون رو رد می‌کنه انقدر راحت تعمیم ندین. در بین مردها، انسان‌های بسیار احساساتی وجود داره و در بین زن‌ها، انسان‌های کمتر احساسی. روز به روز بستن صفاتی مثل احساساتی به کل زن‌ها یا بی‌احساس[nb]این رو می‌گم چون به نظر میاد در بین جمعی از عوام، احساس برابر منطق به کار می‌ره و یه عده خیلی دلشون می‌خواد سرشون رو بالا بگیرن بگن مرد‌ها همه‌شون منطقی‌ان! [/nb] به کل مردها داره عبث‌تر و بی‌ پایه و اساس‌تر می‌شه. بدجوری از غافله عقب هستین.
شما دارین فقط راجع به ایران حرف می‌زنین، حال آنکه فمنیسم فقط مربوط به ایران نیست. ضمن اینکه من نمی‌دونم با واژه‌ی مناعت طبع آشنایی دارین یا نه؛ اما اگر ندارید، توصیه می‌کنم معنیش رو جستجو کنین. تمام زنان، دلشون نمی‌خواد دستشون تو جیب یک نفر دیگه بره. مثل هر انسان دیگه‌ای. مناعت طبع فقط مربوط به مردان نیست. هر انسانی ممکنه دلش استقلال و آزادی مالی بخواد. در نتیجه عبارت مذمومی مثل «زنی که سرپرست خانواره میتونه ازدواج کنه سرپرست خانوار نباشه!» جاش این‌جا نیست.

تفاوت زن و مرد به معنی تفاوت توی حقوقشون نیست. مسئله این‌جاست که حقوقی که زنان توی کشوری مثل ایران و در خیلی جاها ازش محروم هستن، هیچ ربطی به تفاوت‌هاشون با مردان نداره. اگر ربط داشت تازه می‌شد سرش بحث کرد. زنان از حقوقی محرومن که هر انسانی صرف نظر از جنسیتش باید داشته باشه. طرز تفکر و طرز بیان شما مملو از جنسیت‌زدگیه که واقعاً مایه‌ی تأسفه.

ضمناً در مورد سربازی این رو بگم که در کشور‌های اروپایی و در ایالات متحده هر زنی که دلش بخواد می‌تونه وارد ارتش بشه و به درجات بالا هم برسه و هیچ مانعی هم سر راحش به خاطر جنسیت نیست. ورود به ارتش یا نیروهای دفاعی یا نیروهای پلیس از جمله «فیزیکی»ترین مشاغل دنیا هستن که زنان ثابت کردن اگر بخوان به راحتی از پسش برمیان. مسئله اینجاست که حتی در ظریف و کم‌قدرت نشون داده شدن زنان به لحاظ فیزیکی هم اغراق مضحکی شده. هر انسانی خودش تشخیص می‌ده محدودیت‌های فیزیکیش چه حد و مرزی دارن و طبق اون برای خودش تصمیم می‌گیره. این مسئله ربطی به جنسیت نداره.

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از am.ma :
وقتی که قانونی وجود داره که مرد باید خرجی زن رو بده حرفت درست نیست !
یعنی زن و مرد هیچ فرقی نمیکنن ؟!
+ منم همینو گفتم ! وقتی یه کفه ترازو بره پایین خب اون قسمت باید بیاد بالا ! یه سری امتیازا به زن داده شده در عوض یه سری امتیازا هم باید گرفته شه ! اگر نه عدالت واسه مرد زیر سوال میره
من یه سوال دارم از شما؟ایا بهتر نیست به هر کسی یک سری جقوق یک سان داده بشه تا نخوایم از کسی چیزی بگیریم؟
ببینید من با یکی از دوستانم که فلسفه خونده داشتیم در مورد همین حقوق زنان صحبت می کردیم یه چیز جالب گفت که شاید بد نباشه این جا هم بگم گفت:
هر چیزی یک ظاهر داره و یک پیام مثلا اون جا که در قرآن میگه اسب های جنگی و... اماده کنید ظاهر اینه که شما برید اسب جنگی ژرورش بدید و... ولی پیامش اینه که در برابر دشمن با توجه به مقتضیات زمان اماده بید حالا اون موقع اسب وسیله جنگی بوده ولی الان مثلا موشک خب ما باید توجه کنیم دستورات اسلامی هم در زمان حضرت رسول ژیامشون عشق و محبت و بالا بردن شخصیت و کرامت انسانی زن و مرد بوده و مخصوصا برای بالا بردن شخصیت زن ها حالا این ژیام ها اون موقع ظاهری داشتن که با عوض شدن ضرایط زمان میشه ظواهر هم عوض بشن
ببینید ما تو زمانی زندگی می کنیم که دیگه کم کم دارخ شکل خانواده های تک قطبی که فقط یک نفر کار کند و بقیه استفاده کنند تبدیل می شود به شکل خانواده های مشارکتی و چند قطبی خب به طبع قوانین اقتصادی و حقوقی اش هم باید فرق کند
من با برخی از قوانین که بین زن و مرد فرق می گذارند مخالفم ولی هنوز هم سر حرفم هستم من با جنبش زنان در ایران موافقم ولی با بحث فمینیسم جهانی مخالفم نه برای زن ها که حتی برای مرد ها هم این حقوق را به رسمیت نمی شناسم مثل حق مالکیت بر بدن و....
و معتقدم کسانی هم که واقعا دارند توی ایران در این حوزه کار جدی می کنند همون گروه اول اند مثلا شما ببینید خانوم شهلا شرکت مدیر مسئول نشریه زنان چقدر برای این حقوق کار کرده و بعد مقایسه کنید با این فمنیست ها انتگرال که با اظهارات تندشون فضای جامعه را بد بین می کنند
البته اینم بگم که من نظری که در مورد پیام و محتوی از یکی از دوستام نقل کردم را بنظر خودم منطقی و درست میاد ولی با قطعیت نمی تونم بگم درسته چون نه فیلسوفم و نه فقه خواندم

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از علی دلاور :
من یه سوال دارم از شما؟ایا بهتر نیست به هر کسی یک سری جقوق یک سان داده بشه تا نخوایم از کسی چیزی بگیریم؟
ببینید من با یکی از دوستانم که فلسفه خونده داشتیم در مورد همین حقوق زنان صحبت می کردیم یه چیز جالب گفت که شاید بد نباشه این جا هم بگم گفت:
هر چیزی یک ظاهر داره و یک پیام مثلا اون جا که در قرآن میگه اسب های جنگی و... اماده کنید ظاهر اینه که شما برید اسب جنگی ژرورش بدید و... ولی پیامش اینه که در برابر دشمن با توجه به مقتضیات زمان اماده بید حالا اون موقع اسب وسیله جنگی بوده ولی الان مثلا موشک خب ما باید توجه کنیم دستورات اسلامی هم در زمان حضرت رسول ژیامشون عشق و محبت و بالا بردن شخصیت و کرامت انسانی زن و مرد بوده و مخصوصا برای بالا بردن شخصیت زن ها حالا این ژیام ها اون موقع ظاهری داشتن که با عوض شدن ضرایط زمان میشه ظواهر هم عوض بشن
ببینید ما تو زمانی زندگی می کنیم که دیگه کم کم دارخ شکل خانواده های تک قطبی که فقط یک نفر کار کند و بقیه استفاده کنند تبدیل می شود به شکل خانواده های مشارکتی و چند قطبی خب به طبع قوانین اقتصادی و حقوقی اش هم باید فرق کند
من با برخی از قوانین که بین زن و مرد فرق می گذارند مخالفم ولی هنوز هم سر حرفم هستم من با جنبش زنان در ایران موافقم ولی با بحث فمینیسم جهانی مخالفم نه برای زن ها که حتی برای مرد ها هم این حقوق را به رسمیت نمی شناسم مثل حق مالکیت بر بدن و....
و معتقدم کسانی هم که واقعا دارند توی ایران در این حوزه کار جدی می کنند همون گروه اول اند مثلا شما ببینید خانوم شهلا شرکت مدیر مسئول نشریه زنان چقدر برای این حقوق کار کرده و بعد مقایسه کنید با این فمنیست ها انتگرال که با اظهارات تندشون فضای جامعه را بد بین می کنند
البته اینم بگم که من نظری که در مورد پیام و محتوی از یکی از دوستام نقل کردم را بنظر خودم منطقی و درست میاد ولی با قطعیت نمی تونم بگم درسته چون نه فیلسوفم و نه فقه خواندم

قبلن هم بحث کردیم. اینکه یک نفر صاحب بدن خودش باشه یا نباشه بسته به اعتقادش به وجود یا عدم وجوده خدا برمیگرده.

من میگم این بدن بدنه منه! و من مسوول مواظبت ازش هستم. اگه صدمه ای به این بدن برسه نتیجه ی مستقیمش روی من تاثیر داره => من روزه نمیگیرم. من موقع رانندگی مواظبه خودم هستم. موقع رد شدن از خیابون مواظبم. من هرگز در نبردی که میدونم شکست می خورم شرکت نمی کنم. من به جایه اینکه به کسی بگم فلان کارو نکن ترجیح میدم برم به مسولش بگم و خودمو کمتر تو خطر بندازم!

و میشه یکی از خاصیت های مشخص فمنیست هارو اگنوستیک بودنه اون ها دونست. اونها قوانین رو بر اساس عقل و نه بر اساس دین تعریف می کنن.

پس این مورد که کسی صاحب بدنه خودش هست یا نه ربطی به فمنیسم نداره. فمنیسم ها میگن هر کس بدنه خودش رو صاحبه.

• لایک
امتیازات: Lorca

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

دوستان بنده شکر خوردم :|
خواستم یه مخالفتی کرده باشم !
+ استاندار اردبیل عجب چیزی گفته :))

.shadi.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
dk
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از مازیمون :
1:اسلام بود که خدیجه ی تاجر رو خونه نشین کرد!
1:من اینو تاحالا نمیدونستم.منبعتون چیه؟
2: اونجایی که راجع به بیشتر بودن دیه ی اعضای بدن گفتین،حتی راجع به زن ها هم دیه ی بعضی از اعضای بدن اینجورین.(مثلا دیه ی بینی زن(از بین رفتن حس بویایی) دوبرابر دیه کامله و اعضایی هم هستن که دیه ی کامل دارن)
شاید به خاطر اینکه تو بضی موارد مرگ راحتتره تا زنده موندن ولی با اون نقصا،دیه بیشتر میشه(نمیدونم اینو از خودم گفتم)
البته حتی منبع همین قسمت دو رو هم من نمیدونم.قرآنه؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
زن ایرانی و مدیریت

بحثی وجود داشت در مورد زنان شاغل.

ولی بیشتر بحث منحصرا مربوط به این بود که ایا زنان اصلا باید شاغل باشند یا نه.

ولی خوب به هر حال روز به روز تعداد زنان شاغل رو به افزایش و زنان با دلایل مختلفی وارد مشاغل اجتماعی میشن.

ولی همچنان نابرابری تو مشاغل و ازار جنسی زنان در محیط کار وجود داره. و خوب در قوانین ایران موردی برای این شکل ازار های جنسی در نظر گرفته نشده.

یا تعداد زیادی از زنان بعد از بارداری از محل کارشون اخراج میشن. نظرتون چیه ؟

چطوری میشه با این نابرابری جنسی مقابله کرد‌؟
زنان شاغل در ایران چه سود و ضرر هایی دارن ؟
ایا باید روی برابر جنسی در محل کار سرمایه گذاری کرد یا نه ؟ با دونستن اینکه تعداد فارغ التحصیلان زن بیشتر از مرد هست ؟

( بدیهتن این مشکلات در سایر جوامع هم وجود داره ولی خوب در کشور های اروپایی کمتر ( در امریکا بیشتر )‌) و در ایران به شدت زیاد.

شاید بد نباشه قبل اینکه پ.خ. های نا مربوط بدید و کم سوادی و بی خبری خودتون رو به رخ بکشید حداقل گشت و گذاری در امار ایران داشته باشید و نرخ اشتغال مرد و زن رو در شرکت های دولتی و خصوصی مقایسه کنید!

و خوب چون گویا گوگل رو ازتون ممنوع کردن من لینکشو میدم که مبادا به زحمت بیافتید!!!

طرح امارگیری از نیروی کار: نتایج زمستان ۱۳۹۲

یا اگه باز هم نمی تونید و خسته میشید چند صفحه امار و جدول ببینید یا اگه درس امار تو دبیرستان رو هنوز نخوندید ( کسایی که راهنمایی هستن یا اول دبیرستان یا انسانی) :

چکیده ی نتایج تابستان ۹۲

بخشی که باید بهش توجه کنید نرخ مشارکت اقتصادی هست برای سنین ۱۵ به بالا با جنسیت های مرد و زن و به طور کل. جدول اول مقایسه ی استانی هم داره که جالبه. جدول دوم فکر کنم نداره.

جدول اماری اموزش عالی رو پیدا نکردم برای سال های جدید ولی خوب اگه این لینک رو چک کنید امار سال ۸۶-۸۷ رو نشون میده. که خوب مربوط به حدود ۷ سال پیش هست ولی باز هم یک مقایسه ی درصدی داشته باشید بین درصد زنان و مردان این موضوع هم کمک می کنه.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : زن ایرانی و مدیریت

اگه آموزه های دین اسلام رو کنار بگذاریم بعدش تازه میشه شروع کرد به کار کردن روی برابری و ...
ولی تا اسلام هست جاهلیت وجود داره و مشکلاتی مثل حکومت افراد نامشروع, نا برابری های جنسی و قومی و ... هم وجود خواهد داشت :)
حداقلش اینه که تا این نظام که مربوط به اسلامه هست نمیشه کاری کرد. یعنی باید سکولار شیم اول. ارجاع میدم به کمپین یک میلیون.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Agent 47 :
اگه آموزه های دین اسلام رو کنار بگذاریم بعدش تازه میشه شروع کرد به کار کردن روی برابری و ...
ولی تا اسلام هست جاهلیت وجود داره و مشکلاتی مثل حکومت افراد نامشروع, نا برابری های جنسی و قومی و ... هم وجود خواهد داشت :)
حداقلش اینه که تا این نظام که مربوط به اسلامه هست نمیشه کاری کرد. یعنی باید سکولار شیم اول. ارجاع میدم به کمپین یک میلیون.

اینکه اموزه های اسلام در این نابرابری نقش داره قابل قبول هست. یعنی خود به خود اسلام شخصیت مستقل زن رو به عنوان دختر و بعد همسر و مادر میبینه.

ولی در کل حتا اگه اسلام هم کنار بره این نابرابری به نوعی تو خود جامعه هم ریشه داره. یعنی خانواده هایی که با وجود اینکه دختر تحصیل کرده هست مخالف کار کردنش هستند. یا خانواده هایی که اصرار به ازدواج دارند. یا حتا خود افراد.

چطور میشه تغییر داد و جامعه رو به سمت یک جامعه سالم تر و برابر تر برد ‌؟

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از مازیمون :
اینکه اموزه های اسلام در این نابرابری نقش داره قابل قبول هست. یعنی خود به خود اسلام شخصیت مستقل زن رو به عنوان دختر و بعد همسر و مادر میبینه.

ولی در کل حتا اگه اسلام هم کنار بره این نابرابری به نوعی تو خود جامعه هم ریشه داره. یعنی خانواده هایی که با وجود اینکه دختر تحصیل کرده هست مخالف کار کردنش هستند. یا خانواده هایی که اصرار به ازدواج دارند. یا حتا خود افراد.

چطور میشه تغییر داد و جامعه رو به سمت یک جامعه سالم تر و برابر تر برد ‌؟

قطعا اگه اسلام هم کنار بره این نا برابری میمونه. همونطور که تو آمریکا و خیلی جاهای دیگه هنوز هم وجود داره.
ولی خب الان اسلام دست و پای دولت و مردمی رو که میخوان برابری به وجود بیاد بسته. نمیزاره رسانه ها کاری کنن و ... پس قدم اول همون سکولار شدن حکومته. بعد از اون باید از طریق رسانه ها و مدارس و ... فرهنگ سازی ایجاد بشه. بالاخره پروسه طولانیه و به این زودیا درست نمیشه.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

با يه مثال توضيح ميدم:
يه خانم شاغل از صبح تا٣ اينا تو محل كارشه.وقتي مياد خونه بايد با سرعت نور غذا درست كنه.بعدش ظرفا وكاراي خونه.خيلي فرز باشه تا٦ به زور ميتونه تمومشون كنه.بعدشم تا ده يازده شب بايد به درس بچه هاش برسه..اين در خوشبينانه ترين حالته.حالا اگه اون خانم باردار باشن يا بچه كوچيك داشته باشن كه ديگه نور علي نور ميشه ... در حاليكه همسر اين خانم از سه به بعد يا أضافه كاري مونده يا داره استراحت ميكنه....
طبيعيه كه بعد يه مدت اين خانم خسته ميشن واگه وضعيت مالي خانوادش خوب باشه ونيار نباشه به درامدش ترجبح ميده بمونه خونه و كمتر خسته شه.
اين قانون نا نوشته كه خانوما بايد كاراي خونه رو بكنن وبچه داري كنن بايد اصلاح شه.من منظورم اين نيست كه بيايم بگيم بايد به مادرامون كمك كنيم.براي حل موضوع اين مسؤوليت كلا بايد سلب؟؟املا؟؟ شه از قشر زن وتقسيم شه كاراي خونه بين زن ومرد .

يه راهيم هست.به عملي بودنش فكر نكردم.تو دانشگاه كه ظرفيت گذاشتن براي دخترا وپسرا.تو محيط كارم اين طوري باشه.يعني يه قانوني باشه كه تو أداره ها به ازاي هر زن يه مرد استخدام شه.

ساعت سه وده دقيقه نصف شب.نصف ديني مونده براي امتحان فردا.ومن با گوشيم سمپاديا تشريف دارم.

demon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
فیزیک

باید "قانون" جای "دین" و "عرف" رو بگیره چون این لغات انقدر کلی و همگانی هستن که دست جنس مذکر رو تا این اندازه برای محدود کردن مونث باز گذاشتن...قانون صریح و اجرایی که با کار فرهنگی جا بیفته
تا وقتی یه سری از خانم ها خودشون فکر میکنن جنس دومن قسمت بزرگی از تلاش ها هدر میره واسه تغییر این جو هرکس باید روی هدفش پافشاری کنه و ثابت کنه که توانمنده

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

باید "قانون" جای "دین" و "عرف" رو بگیره چون این لغات انقدر کلی و همگانی هستن که دست جنس مذکر رو تا این اندازه برای محدود کردن مونث باز گذاشتن...
مگه قانون رو کی وضع میکنه؟ مردا!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از پری ناز :
مگه قانون رو کی وضع میکنه؟ مردا!

ببینید مشکل مردان نیستن. مثلن الان در مجلس تعدادی نماینده ی زن وجود داره و تمام فعالیت این زنان در مدت محدود کردن زنان دیگه بوده!

پس اینجا نمیشه کل مشکل رو مربوط به مردان دونست. به نظر من اموزش مهمتره. یعنی باید به زنان حقوقشون یاداوری بشه.

اینکه ساعت کاری زنان کمتر از مردان باشه یا زن ها بعد از بارداری مرخصی طولانی مدت داشته باشن که اگه اشتباه نکنم بخشیش اجباریه ستم به زنانه.

خوب بدیهتن رییس یک شرکت ترجیح میده درامدش بیشتر باشه و وقتی این درامد رابطه مستقیم با زمان حضور کارمند ها داره => زنان خود به خود خطر از دست دادن شغلشون بیشتر از مردانه.

یعنی قوانین ما اصلن طوری نوشته شده که یک زن نتونه به هیچ شکل از نظر شغلی مستقل باشه. و همیشه خطر از دست دادن شغل براش وجود داره.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از مازیمون :
ببینید مشکل مردان نیستن. مثلن الان در مجلس تعدادی نماینده ی زن وجود داره و تمام فعالیت این زنان در مدت محدود کردن زنان دیگه بوده!

پس اینجا نمیشه کل مشکل رو مربوط به مردان دونست. به نظر من اموزش مهمتره. یعنی باید به زنان حقوقشون یاداوری بشه.

اینکه ساعت کاری زنان کمتر از مردان باشه یا زن ها بعد از بارداری مرخصی طولانی مدت داشته باشن که اگه اشتباه نکنم بخشیش اجباریه ستم به زنانه.

خوب بدیهتن رییس یک شرکت ترجیح میده درامدش بیشتر باشه و وقتی این درامد رابطه مستقیم با زمان حضور کارمند ها داره => زنان خود به خود خطر از دست دادن شغلشون بیشتر از مردانه.

یعنی قوانین ما اصلن طوری نوشته شده که یک زن نتونه به هیچ شکل از نظر شغلی مستقل باشه. و همیشه خطر از دست دادن شغل براش وجود داره.
نماینده های زنی که تو مجلس وجود دارن که دیوانن. ولی خب مساله اینه که یه تعداد زن خیلی فعال هم داریم ولی شورای نگهبان رد صلاحیت میکنه زنایی رو که میخوان از حقوق بقیه زنا دفاع کنن!

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از اولین شخص پرسنده رتبه :
با يه مثال توضيح ميدم:
يه خانم شاغل از صبح تا٣ اينا تو محل كارشه.وقتي مياد خونه بايد با سرعت نور غذا درست كنه.بعدش ظرفا وكاراي خونه.خيلي فرز باشه تا٦ به زور ميتونه تمومشون كنه.بعدشم تا ده يازده شب بايد به درس بچه هاش برسه..اين در خوشبينانه ترين حالته.حالا اگه اون خانم باردار باشن يا بچه كوچيك داشته باشن كه ديگه نور علي نور ميشه ... در حاليكه همسر اين خانم از سه به بعد يا أضافه كاري مونده يا داره استراحت ميكنه....
طبيعيه كه بعد يه مدت اين خانم خسته ميشن واگه وضعيت مالي خانوادش خوب باشه ونيار نباشه به درامدش ترجبح ميده بمونه خونه و كمتر خسته شه.
اين قانون نا نوشته كه خانوما بايد كاراي خونه رو بكنن وبچه داري كنن بايد اصلاح شه.من منظورم اين نيست كه بيايم بگيم بايد به مادرامون كمك كنيم.براي حل موضوع اين مسؤوليت كلا بايد سلب؟؟املا؟؟ شه از قشر زن وتقسيم شه كاراي خونه بين زن ومرد .

يه راهيم هست.به عملي بودنش فكر نكردم.تو دانشگاه كه ظرفيت گذاشتن براي دخترا وپسرا.تو محيط كارم اين طوري باشه.يعني يه قانوني باشه كه تو أداره ها به ازاي هر زن يه مرد استخدام شه.

ساعت سه وده دقيقه نصف شب.نصف ديني مونده براي امتحان فردا.ومن با گوشيم سمپاديا تشريف دارم.
خب این مسئله که کاملا تعبیه شده تو اسلام .
طبق قوانین اسلام زن وظیفه ای در قبال کارهای خونه نداره . و این که امروز عرف شده توجامعه که خانما کارای خونه رو انجام می دن یک لطفه در واقع .
یعنی اگه از امروز هیچ خانمی کار خونه انجام نده هیچ مشکل قانونی ای براش پیش نمیاد .

mah banoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

قوانین رو مرد ها نوشتن.
اکثر مرد های ایران هم زن نمیخوان. گدا میخوان
یکی که همش بگه نمیتونم. پول بده و اینا.