• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض و نژادپرستی از دوران پهلوی تا کنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : تبعیض و نژادپرستی از دوران پهلوی تا کنون

به نقل از sadeg :
اینجا انجمن تاریخ هست نه جای عقده گشایی های شما-ضمنا من مسئول جمهوری آزربایجان و دولت ترکیه نیستم.
واقعا احساس کمبود مدیر تو این انجمن به چشم میخوره.
خوب الان این آقا اومدن حرف نامربوط به موضوع تاپیک گفته اند کسی نیست ‍پست های ایشون رو حذف کنند؟
بلاخره خوشتون بیاد یا نیاد من آتئیست آزربایجانی هستم و عقاید من هم به شما هیچ ربطی نداره و به موضوع تاپیک هم ربطی نداره.

لطفا مثل من سند و مدرک سخنانتان را ذکر کنید مدرک بیاورید که کوروش عادل بوده و همچنین مدرک بیاورید که مردم بابل آدم خوار بوده اند.
دوست عزیز بحث منطقی باید با اشاره به منابع و مدارک باشد.
همین چند دقیقه پیش:
توهین به افراد رو پست ترین کار میدونم اما توهین و تمسخر عقاید افراد رو از لزوم آزادی بیان میدونم هر چند کار شاید به مزاق افراد خوش نیاد چنان که کاریکاتور و تمسخر آتئیسم رو کار بدی نمیدونم. =)) =)) =))
الان:
b]بلاخره خوشتون بیاد یا نیاد من آتئیست آزربایجانی هستم و عقاید من هم به شما هیچ ربطی نداره و به موضوع تاپیک هم ربطی نداره.[/b]
=)) =))
باو بزار دودقیقه از اظهارات روشنفکریت بگذره بعد بیا عصبانی شو :))

باوشه شما به همون خونخوار خطاب کردنت ادامه بده من دیگه نظر نمیدم ولی با این تفکرات مبارزاتیتون که بسیار بش پایبندید(همانطور که الان نشون دادید :)) ) بدبخت مارکس توگور لرزید

• شروع کننده موضوع

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE

گفتم جاش اینجا نیست مگر نه برو تو انجمن کاریکاتور و طنز هر چقدر میخوای مسخرم کن بخند.

:D (;
حالا میموندید از عدالت کوروش و داریوش و آدمخواری مردم بابل برامون سخن میگفتین!
واقعا که بحث با نژاد پرست ها فانتزی و جالب هست.

× پست ویرایش شد. توهین نکنید.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نظر من مشكل نژاد پرستي داره جدي ميشه ، و همون طور كه گفتن حرف زدن از نژاد تو كشوري مثل ايران كه هر بار مورد هجوم يك قوم و قبيله بوده حرف مسخره ايه،هر كيم مياد مقابله اي كنه به عرب پرست بودن و افغان بودن و ... متهم ميشه ،،دليل اين همه تعصب نمي دونم چيه، جالبيش اينجاست كه اين نژاد پرستي در مقابل اكثرا كشور هاي همسايمون و يا قوم و قبيله هاي درون ايرانه و طرف اين حس رو نسبت به اروپاييا نداره(اينم دوستمون اشاره كرد بهش ولي فك مي كنم دوباره بايد مي گفتم :-" )و خوب اين شايد بيشتر ذهن رو به سمت اون قضيه ي اتاق فكر ببره كه بهش اشاره كردن :-"

به نظرم تا اينجا فهميديم مشكل چيه ،بهتر نيست دنبال راه حل باشيم و يا اقلا كاري كه از دست هر شخص بر مياد؟؟؟؟؟؟؟
اين تاپيك فقط براي بحث تاريخيه موضوع و يا به دنبال راه حلم ميره؟؟؟؟

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از sadeg :
گفتم جاش اینجا نیست مگر نه برو تو انجمن کاریکاتور و طنز هر چقدر میخوای مسخرم کن بخند.

کتاب تاریخی در وصف عظمت ایران وپادشاهان ایران ریخته تو بازار یکم اون لامپ تومختو خاموش کن از نور روشنفکریت کم بشه بلکه بتونی دوتا کتاب مفیدبخونی :))
ولی خوشم اومد دودقیقه به حرفت پایبند نبودی =))
آتئیست آذربایجانی مبارز ومداقع حقوق مردم مظلوم.موقعی که داعش رسیده بود به50کیلومتری مرزآذربایجان غربی شما توکدوم سوراخ موش قایم شده بودی?!!البته شما نژادپرست نیستی ابوبکربغدادی هرچی باشه از کوروش وداریوش خونخوارتر که نیست :))

به نقل از Hossein9021 :
به نظر من مشكل نژاد پرستي داره جدي ميشه ، و همون طور كه گفتن حرف زدن از نژاد تو كشوري مثل ايران كه هر بار مورد هجوم يك قوم و قبيله بوده حرف مسخره ايه،هر كيم مياد مقابله اي كنه به عرب پرست بودن و افغان بودن و ... متهم ميشه ،،دليل اين همه تعصب نمي دونم چيه، جالبيش اينجاست كه اين نژاد پرستي در مقابل اكثرا كشور هاي همسايمون و يا قوم و قبيله هاي درون ايرانه و طرف اين حس رو نسبت به اروپاييا نداره(اينم دوستمون اشاره كرد بهش ولي فك مي كنم دوباره بايد مي گفتم :-" )و خوب اين شايد بيشتر ذهن رو به سمت اون قضيه ي اتاق فكر ببره كه بهش اشاره كردن :-"

به نظرم تا اينجا فهميديم مشكل چيه ،بهتر نيست دنبال راه حل باشيم و يا اقلا كاري كه از دست هر شخص بر مياد؟؟؟؟؟؟؟

نمونه بارز نژادپرستی کورکورانه:
این گروهای جدایی طلب پان ترکیسم،کوموله و...
اینها ازبین برن عین قبل دوباره مردم ایران به شادی کنارهم زندگی میکنند البته الان هم به شادی زندگی میکنند ونگاه نژادپرستانه ندارند اما خوب بعضی مواقع یه مشکلاتی پیش میاد که بهترین راه اون بازگشت به اسلام وتقویت این تفکره که معیاره برتری افراد تقواست نه قوم ونژاد!

• شروع کننده موضوع

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE

به نقل از Hossein9021 :

ای کاش میشد واسش راه حلی پیدا کرد و بحث رو ادامه داد حالا در انجمن مناسب خودش نه در انجمن تاریخ.
به قول بولوت قاراچورلو(شاعر آزربایجانی) چه آرمانی بهتر از وحدت وبرابری انسان ها
>:D<

به نقل از چوکک :
کتاب تاریخی در وصف عظمت ایران وپادشاهان ایران ریخته تو بازار یکم اون لامپ تومختو خاموش کن از نور روشنفکریت کم بشه بلکه بتونی دوتا کتاب مفیدبخونی :))
ولی خوشم اومد دودقیقه به حرفت پایبند نبودی =))
آتئیست آذربایجانی مبارز ومداقع حقوق مردم مظلوم.موقعی که داعش رسیده بود به50کیلومتری مرزآذربایجان غربی شما توکدوم سوراخ موش قایم شده بودی?!!البته شما نژادپرست نیستی ابوبکربغدادی هرچی باشه از کوروش وداریوش خونخوارتر که نیست :))
:)

به نقل از چوکک :
نمونه بارز نژادپرستی کورکورانه:
این گروهای جدایی طلب پان ترکیسم،کوموله و...
اینها ازبین برن عین قبل دوباره مردم ایران به شادی کنارهم زندگی میکنند البته الان هم به شادی زندگی میکنند ونگاه نژادپرستانه ندارند اما خوب بعضی مواقع یه مشکلاتی پیش میاد که بهترین راه اون بازگشت به اسلام وتقویت این تفکره که معیاره برتری افراد تقواست نه قوم ونژاد!
:)

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

من هم به عنوان یک آذربایجانی آتئیسم:
من تا حالا کلا هیچ تاریخی نخوندم.حتی واحد های تاریخ مدرسه رو هم میپیچوندم همیشه وحتی اگه میخوندم هم با یه مشت دروغ پر میکردم مغزمو.ونمیتونم بگم که مثلا کوروش فلان بود وشاه عباس فلان.
من کلا بدم میاد از همه ی افرادی که نژادشون عربه(که این شامل فارسها هم میشه).واقعا فکر میکنن کی هستن؟؟
من به عنوان یک ترک خودم رو برتر از اونا میدونم.
من جدم به عنوان یکی از بزرگان منطقه موقع تحریم غذایی آذربایجان تقریبا کل ثروتشو بین مردم پخش کرد تا زنده بمونن وپدربزرگم به عنوان کسی راهشو ادامه داد مجبور شد چند سال جنگل به عنوان فراری زندگی کنه.
حالا من به عنوان فرزند اونا چی بهم رسیده؟؟؟فقط یه لقب خره که بخاطر گیاهخواری ماترکها تو تحریم غذایی بهمون میگن.
من یک ایرانی نیستم.من یک ترکم وآرزومه در آینده با هم نژادهای خودم زندگی کنم.
حالا فرقی نمیکنه با رفتن به ترکیه وآذربایجان یا تجزیه ایران

× ویرایش شد. توهین نکنید.

بعدا نوشت زهرا:
جناب مدیر منکه چیزی ننوشتم ویرایش کردین.من فقط گفتمبا زندگی تو یه کشور ترک ایران تجزیه شده یا ترکیه وآذربایجان دیگه اعصابم از دست جکهای نژاد پرستانه یه مشت الاف پست نژاد خرد نخواهد شد.
من اشاره ای به نژاد این انسانهای پست نژاد نکردم.
اصلا میدونین چیه؟طبق عقاید افرادی مثل براد چوگک این جکها کار افراد پست نژاد اسرائیلی هست که باعث اختلاف نژادی میشه.منظور منم همونا بود....
.
به اونایی که دیس دادن:
انتظار داشتین برای نژاد پارس :D نامه فدایت شوم بنویسم؟
من تنهاچیزی که از ایرانی بودن نصیبم شده خشک شدن ارومیه ودر نتیجه افزایش فشار خون وبیماریهای قلبی بخاطر بادهای نمکی ارومیه است که خانوادم دچارش شدن.وکل خاطرات دوران کودکیم کنار ارومیه....
زبان ترکی ملتم که فدای ایرانی بودن شده.
یه عالمه از جونای هم نژادیم مثل باکری در نتیجه شستشوی مغزی کشته شدن.
هر سال یه عالمه زندانی سیاسی بخاطر اعتراض به تبعیض نژادی

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

پست نامربوط به عنوان و موضوع تاپیک ندید و از توهین به هم خودداری کنید؛ قوانین سایت رو راجع به قالب پست‌هاتون هم رعایت کنید [پست حاوی یک شکلک ندید]. هر گونه پستی مغایر با این تذکّر، از این به بعد پاک می‌شه.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از اولین شخص پرسنده رتبه :
من هم به عنوان یک آذربایجانی آتئیسم:
من تا حالا کلا هیچ تاریخی نخوندم.حتی واحد های تاریخ مدرسه رو هم میپیچوندم همیشه وحتی اگه میخوندم هم با یه مشت دروغ پر میکردم مغزمو.ونمیتونم بگم که مثلا کوروش فلان بود وشاه عباس فلان.
من کلا بدم میاد از همه ی افرادی که نژادشون عربه(که این شامل فارسها هم میشه).واقعا فکر میکنن کی هستن؟؟
من به عنوان یک ترک خودم رو برتر از اونا میدونم.
من جدم به عنوان یکی از بزرگان منطقه موقع تحریم غذایی آذربایجان تقریبا کل ثروتشو بین مردم پخش کرد تا زنده بمونن وپدربزرگم به عنوان کسی راهشو ادامه داد مجبور شد چند سال جنگل به عنوان فراری زندگی کنه.
حالا من به عنوان فرزند اونا چی بهم رسیده؟؟؟فقط یه لقب خره که بخاطر گیاهخواری ماترکها تو تحریم غذایی بهمون میگن.
من یک ایرانی نیستم.من یک ترکم وآرزومه در آینده با هم نژادهای خودم زندگی کنم.
حالا فرقی نمیکنه با رفتن به ترکیه وآذربایجان یا تجزیه ایران

× ویرایش شد. توهین نکنید.

بعدا نوشت زهرا:
جناب مدیر منکه چیزی ننوشتم ویرایش کردین.من فقط گفتمبا زندگی تو یه کشور ترک ایران تجزیه شده یا ترکیه وآذربایجان دیگه اعصابم از دست جکهای نژاد پرستانه یه مشت الاف پست نژاد خرد نخواهد شد.
من اشاره ای به نژاد این انسانهای پست نژاد نکردم.
اصلا میدونین چیه؟طبق عقاید افرادی مثل براد چوگک این جکها کار افراد پست نژاد اسرائیلی هست که باعث اختلاف نژادی میشه.منظور منم همونا بود....
.
به اونایی که دیس دادن:
انتظار داشتین برای نژاد پارس :D نامه فدایت شوم بنویسم؟
من تنهاچیزی که از ایرانی بودن نصیبم شده خشک شدن ارومیه ودر نتیجه افزایش فشار خون وبیماریهای قلبی بخاطر بادهای نمکی ارومیه است که خانوادم دچارش شدن.وکل خاطرات دوران کودکیم کنار ارومیه....
زبان ترکی ملتم که فدای ایرانی بودن شده.
یه عالمه از جونای هم نژادیم مثل باکری در نتیجه شستشوی مغزی کشته شدن.
هر سال یه عالمه زندانی سیاسی بخاطر اعتراض به تبعیض نژادی
بین اعراب وکردها ولرها وترک ها وبلوچ ها و...وبطورکل ایرانی وچینی افغانی وروسی وآنگلوساکسون و اسلاو وسفید وسیاه و...تفاوتی وجود نداره درهمه جا خوب وبد هست ومعیار برتری افراد فقط وتنها فقط تقواست

اتفاقا افراد نظیرتو شستشو مغزی شدند درضمن امثال باکری نمردند بلکه زنده اند ونزد خداوند روزی داده می شوند!

× ویرایش شد. لطفاً از ادبیات حسّاسیت‌برانگیز استفاده نکنید.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sadeg :

× پست ویرایش شد. توهین نکنید.
واقعا شمایی که توهین به عقاید و مذهب بقیه رو مجاز میدونی، واقعا همه شو نگه میداری میری تو انجمن کاریکاتور تاپیک میزنی?یا بین صحبت های دبگه ات میگی? الان ما تو بحث های سایر انجمن ها چنین رویکردی از شما ببینیم حق داریم محکوم کنیم دیگه?

خیلی غیر منطقی بود صحبت شما، از بقیه توقع چیزی رو داشته باش که خودتم انجام میدی

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

1-نژادپرستی کلا ربطی به این صحبتاتون نداره مخصوصا اون خانومی که گفت من ترکم و جدایی طلبم و نژادم برتره چون نژاد ما تفاوت چندانی با هم نداره و اون زبانمونه که فرق میکنه نژاد ترک یعنی هموطنای ترکمن که یکی از نشانه هاش چشم های کشیدست
2-اگه از ایران جدا شه اینا که تو تهران بقال و باربر و وزیر و وکیل اند چه کنند؟؟
3-شما وقتی میگی آذر بایجانیه آتئیستی یعنی به بقیه ربط داره و میتونن راجه بهش نظر بدن مثل این میمونه که من بیام بگم یه فاشیست ترک ستیزم بعد که نظر بدی بگم به خودم ربط داره و نباید نظر بدی
4-راجع به نژاد پرستی زمان پهلوی حرف زدی میدونی بازتاب چی بوده؟ بازتاب این بوده که سال 1325 اون قسمت به جنگ با حکومت مرکزی پرداخته بودن با اتکا به شوروی (مثل الان که تحت تاثیر آذربایجان و ترکیه هستن) که محمد رضا شاه حمله کرد شرایط رو آروم کرد
5-
آنچه که مشخص است بررسی نژادی خصوصا در منطقه خاورمیانه بحثی بی نتیجه هست زیرا بر اثر جنگ ها و مهاجرت های مختلف در این منطقه و شرایط جغرافیایی خاص بی اساس نیست اگر بگوییم که در یکی بودن نژادی دو همسایه در یک شهر نیز باید شک برد.مناطق ما بهتر است از لحاظ زبانی و فرهنگی تقسیم بندی کرد.
این حرفو تا حد خوبی قبول دارم
6-
به نظر شما چه چیز باعث میشود که بعضی از ما خود را با برادران خود بیگانه ببیند و نژاد اروپایی را به خود نزدیکتر داند؟واقعا به نظر شما ما به برادران عربمان نزدیک تر هستیم یا به آلمانی ها؟
واقعا نمیشه گفت به کدوم نزدیک تریم
7-
‫اهورامزدا مرا یاری داد من بخواست اهورامزدا سپاه ندیبتوبل را به سختی شکت داده ام و بازمانده هایش را در آب انداخته شدند و آب آنان را برد ما همه آنان را کشتیم و هیچ بازمانده ای بر جای نگذاشتیم(بند 19 از ستون یکم)
خب برادر من جنگ بوده دیگه تو جنگ یا باید بکشی یا کشته شی
8-
گفته در 9 شورش 120000 نفر را کشتم و 28000 نفر را اسیر کردم.
خب خودت میگی شورش مثل اینه من بخوام تورو با چاقو بزنم تو نذاری و من رو بکشی ،
9- داریوش معصوم نیست تو نظر ایرانیا کار های اشتباه هم داشته طبیعتا وای به عنوان یه فرد مقتدر قبولش داریم ولی کوروش چی کسی که 2500 سال پیش کتیبه حقوق بشر رو نوشته که برای جهان الان قابل احترامه کسی که اون موقع یهودی هارو آزاد کرد در حالی که در همین چند قرن اخیر شاهد نسل کشیه یهودیا توسط آلمانیا ، مسلمونا توسط صرب ها و ارامنه توسط ترک ها بودیم
10-
کافیه برای من یک بیت شعر در وصف کوروش و داریوش از اشعار شاعران بیارید یا نام چنین افرادی رو در اشعار فردوسی پیدا کنید.
به دلیل از بین رفتن کتاب ها بعد از حمله ی اعراب و بعد اون حمله ی مغول ها از قیل اسلام متون چندانی باقی نیست که اسم این بزرگان توش باشه فردوسی هم طبیعتا تو اون فشار و نفوذی که اعراب در ایران داشتن نمیتونسته به صورت واضح مدح پادشاهان رو بکنه به خاطر اینکه اثرش از بین نره
--------------------------------
چند وقت اخیر خیلی مواجه میشم با این که هموطنای آذریمون راجع به ایران که خودشون قسمتی از اونن بد میگن یکی از بچه ها می گفت فارسی لهجه 33وم عربیه :)) :)) :)) خواهشن راجع به خودتون بیشتر تحقیق کنید
این صحبتا حاصل تجاوز یه سری افراد قدرت طلب و کشورای سود جوی همسایه به ذهن آذریامونه

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از AliK :
4-راجع به نژاد پرستی زمان پهلوی حرف زدی میدونی بازتاب چی بوده؟ بازتاب این بوده که سال 1325 اون قسمت به جنگ با حکومت مرکزی پرداخته بودن با اتکا به شوروی (مثل الان که تحت تاثیر آذربایجان و ترکیه هستن) که محمد رضا شاه حمله کرد شرایط رو آروم کرد

نژادپرستی دوران پهلوی بازتاب حوادث سال 1325 نبوده.

نمونه های نژادپرستی:

ممنوعیت هرگونه تئاتر و نمایش به زبان تُرکی در زمان عبدالله مستوفی.
ممنوعیت برگزاری مراسم روضه خوانی و مرثیه خوانی به زبان تُرکی.(مثلا یه شخصی که والدینش یا فرزاندانش فوت میکرد حق مرثیه خوانی به زبان خودش رو نداشت!)
عبدالله مستوفی در یکی از سخنرانی ها: "شما اولاد داریوش و کامبیز هستید،چرا به زبان افراسیاب و چنگیز حرف میزنید؟!"
مجسنی وزیر فرهنگ:"هر کسی در مدارس به زبان آزربایجانی حرف بزند،افسار الاغ به سر او بزنید و اورا به آخور ببندید."
ذوقی وزیر فزهنگ بعدی هم صندوق جریمه ای برای کسانی که که در دبستان ترکی حرف میزدن گذاشته بود.

(سعید منیری،میرزاباقر حاجی زاده،هنرمند طنزپرداز مزدمی آرزبایجان،(تهران:علمی،1379)،ص29)
-

تحصیل به زبان فارسی برای مردم ترک و کرد و عرب و... چه توجیهی داره؟قانونی که برای اولین بار در زمان سلطنت رضاخان تصویب شد.

-

طرح ماهیار نوری(از ادبای دوران رضا شاه):"کودکستانها و پرورشگاه هایی در نقاط کوهستانی دور از نقاط مسکونی ساخت و بچه های قنداقی را از پدر و مادرانشان گرفت و برد آنجا تا با تا با زبان فارسی تربیت شوند!"

علیرضا نابدل،آرزبایجان و مسئله ملی، صص20-21
-
-
به عقیده یرواند آبراهامین(لویس فاوست،ایران و جنگ سرد،صص 503-504):

"مخالفان فرقه هم پذیرفتند که در عرض یک سال {حکومت پیشه وری} خدمات و کارهایی بیشتر از دوران بیست ساله رضا شاه انجام گرفته است."

ببینید تبعیض در چه حدی بوده که اقدامات پیشه وری در کمتر از یکسال بیشتر از دوران بیست ساله رضاخان بوده!

-

مثلا کنسول آمریکا در تبریز در مورد حکومت پیشه وری اینطور مینویسه (حبیب لاجوردی،اتجادیه های کارگری و خودکامگی در ایران ،صص 198-197) :

"آنها راه ها و خیابانهارا هموار ساختند-چیزهایی که مردم میتوانستند ببینند و چیزهایی که دولت مرکزی سالهای سال از انجام آن سرباز زده بود.آنان بر آموزش اصرار ورزیدند و مدارس را نوسازی کردند و بدینسان نشان دادند که میخواهند کنترل خویش را ادامه دهند."

و محمدرضا پهلوی حمله کرد و شرایط رو آروم کرد! :)) بیست هزار نفر آدم کشت.هفتاد هزار نفر رو آواره کرد!
تمام تابلوها و مغازه ها و و اسامی محالات و خیابانهایی که اسامی اسامی ترکی داشتند برداشته شد.در مراسم "کتاب سوزان" تمام کتابها نوشته شده به زبان ترکی به آتش کشیده شد. (برادرم صمد بهرنگی،روایت زندگی و مرگ او،صص61-60)

مجسمه ستارخان تخریب شد،در تهران سنگ قبرشو کندند و به دور انداختند. (سلام الله جاوید،ص50)

دوران محمدرضا هم دوران اوج خفقان بود.پلیس انتشار کتاب و نشریه را به زبان ترکی عملا ممنوع کرده بود.بطوریکه نگهداری و خواندن کتابهای ترکی خطر خیلی بزرگی داشت.(برادرم صمد بهرنگی،ص102)

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

به نقل از əlireza :
نژادپرستی دوران پهلوی بازتاب حوادث سال 1325 نبوده.

نمونه های نژادپرستی:

ممنوعیت هرگونه تئاتر و نمایش به زبان تُرکی در زمان عبدالله مستوفی.
ممنوعیت برگزاری مراسم روضه خوانی و مرثیه خوانی به زبان تُرکی.(مثلا یه شخصی که والدینش یا فرزاندانش فوت میکرد حق مرثیه خوانی به زبان خودش رو نداشت!)
عبدالله مستوفی در یکی از سخنرانی ها: "شما اولاد داریوش و کامبیز هستید،چرا به زبان افراسیاب و چنگیز حرف میزنید؟!"
مجسنی وزیر فرهنگ:"هر کسی در مدارس به زبان آزربایجانی حرف بزند،افسار الاغ به سر او بزنید و اورا به آخور ببندید."
ذوقی وزیر فزهنگ بعدی هم صندوق جریمه ای برای کسانی که که در دبستان ترکی حرف میزدن گذاشته بود.

(سعید منیری،میرزاباقر حاجی زاده،هنرمند طنزپرداز مزدمی آرزبایجان،(تهران:علمی،1379)،ص29)
-

تحصیل به زبان فارسی برای مردم ترک و کرد و عرب و... چه توجیهی داره؟قانونی که برای اولین بار در زمان سلطنت رضاخان تصویب شد.

-

طرح ماهیار نوری(از ادبای دوران رضا شاه):"کودکستانها و پرورشگاه هایی در نقاط کوهستانی دور از نقاط مسکونی ساخت و بچه های قنداقی را از پدر و مادرانشان گرفت و برد آنجا تا با تا با زبان فارسی تربیت شوند!"

علیرضا نابدل،آرزبایجان و مسئله ملی، صص20-21
-
-
به عقیده یرواند آبراهامین(لویس فاوست،ایران و جنگ سرد،صص 503-504):

"مخالفان فرقه هم پذیرفتند که در عرض یک سال {حکومت پیشه وری} خدمات و کارهایی بیشتر از دوران بیست ساله رضا شاه انجام گرفته است."

ببینید تبعیض در چه حدی بوده که اقدامات پیشه وری در کمتر از یکسال بیشتر از دوران بیست ساله رضاخان بوده!

-

مثلا کنسول آمریکا در تبریز در مورد حکومت پیشه وری اینطور مینویسه (حبیب لاجوردی،اتجادیه های کارگری و خودکامگی در ایران ،صص 198-197) :

"آنها راه ها و خیابانهارا هموار ساختند-چیزهایی که مردم میتوانستند ببینند و چیزهایی که دولت مرکزی سالهای سال از انجام آن سرباز زده بود.آنان بر آموزش اصرار ورزیدند و مدارس را نوسازی کردند و بدینسان نشان دادند که میخواهند کنترل خویش را ادامه دهند."

و محمدرضا پهلوی حمله کرد و شرایط رو آروم کرد! :)) بیست هزار نفر آدم کشت.هفتاد هزار نفر رو آواره کرد!
تمام تابلوها و مغازه ها و و اسامی محالات و خیابانهایی که اسامی اسامی ترکی داشتند برداشته شد.در مراسم "کتاب سوزان" تمام کتابها نوشته شده به زبان ترکی به آتش کشیده شد. (برادرم صمد بهرنگی،روایت زندگی و مرگ او،صص61-60)

مجسمه ستارخان تخریب شد،در تهران سنگ قبرشو کندند و به دور انداختند. (سلام الله جاوید،ص50)

دوران محمدرضا هم دوران اوج خفقان بود.پلیس انتشار کتاب و نشریه را به زبان ترکی عملا ممنوع کرده بود.بطوریکه نگهداری و خواندن کتابهای ترکی خطر خیلی بزرگی داشت.(برادرم صمد بهرنگی،ص102)

بیخیال بحث نمیکنم دیگه
فقط منابع معتبر نیست
پیشه وری دست نشونده ی شوروی بود و قشنگ قسمتی از مملکت رو داده بود به روسا
اگه این اتفاقا هم افتاده من تائید نمیکنم که کار درستی بوده ولی به هر قیمتی باید خاک آذربایجان پس گرفته میشد
هر کشوری هم یه زبان معیار داره و همه باید خوندن و نوشتن رو به اون زبان یاد بگیرن زبان مادری هم در صورت تمایل تو محیط خانواده فراگرفته میشه فرض کن اگه اینجوری نباشه تعداد زیادی از مردم فارسی رو یاد نمیگیرن بعد دیگه تو نوعی حرف من نوعی رو نمیفهمی جفتمون هم مال یه کشوریم
در اوت سال ۱۹۴۱ دول شوروی و انگلیس به بهانه تامین مایحتاج ارتش شوروی ایران را اشغال کردند و رضاشاه را نیز به تبعید فرستادند.[۴] اسناد محرمانه‌ای که اکنون پس از پایان قرن در مورد جنگ سرد افشا شده‌است، تشکیل این حکومت را ناشی از دستور مستقیم استالین می‌داند.[۵] برای گسترش بخشیدن بیشتر تجزیه‌طلبی در ایران، استالین حکومت دیگری نیز در بخش کوچکی از کردستان ایران به مرکزیت مهاباد تشکیل داد که به جمهوری مهاباد معروف شد. ارتش شوروی در آن زمان به طور کامل از حکومت پیشه‌وری حمایت کرده و حتی مانع از جابه‌جایی ارتش ایران می‌شدند. مدت کمی پس از خروج ارتش شوروی با حرکت ارتش به سمت تبریز در دسامبر ۱۹۴۶، کابینه حکومت به شوروی متواری شد
فقط ار پیشه وری دیگه دفاع نکنید این همه جوون آذری رو به کشتن داده بعد خودش در رفته شوروی
این بحثا هم هیچ ربطی به تاپیک نداره

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از AliK :
بیخیال بحث نمیکنم دیگه
فقط منابع معتبر نیست
پیشه وری دست نشونده ی شوروی بود و قشنگ قسمتی از مملکت رو داده بود به روسا
اگه این اتفاقا هم افتاده من تائید نمیکنم که کار درستی بوده ولی به هر قیمتی باید خاک آذربایجان پس گرفته میشد
هر کشوری هم یه زبان معیار داره و همه باید خوندن و نوشتن رو به اون زبان یاد بگیرن زبان مادری هم در صورت تمایل تو محیط خانواده فراگرفته میشه فرض کن اگه اینجوری نباشه تعداد زیادی از مردم فارسی رو یاد نمیگیرن بعد دیگه تو نوعی حرف من نوعی رو نمیفهمی جفتمون هم مال یه کشوریم فقط ار پیشه وری دیگه دفاع نکنید این همه جوون آذری رو به کشتن داده بعد خودش در رفته شوروی
این بحثا هم هیچ ربطی به تاپیک نداره

حکومت پیشه وری کاملا قابل دفاع ست.
کارهایی که پیشه وری در مدت یکسال انجام میده،حتی از نظر مخالفین خودش(مثل انگلیسی ها و آمریکایی ها)ببشتر از اقدامات بیست ساله رضاخان بوده.
برای اولین بار به زنها حق رای داد.کردها و آسوری و ارمتی ها حق داشتند به زبان مادری خودشون درس بخونند.
اصلاحات ارضی انجام داد و خیلی از کارهای دیگه که دولت مرکزی از انجام اونها سر باز میزد.

مثلا کنسول انگلی میگه:

"با یک سفر کوتاه متوجه شدم که این حکومت محلی هووشیارتر،کارآمدتر و قوی ار از حکومت پیشین فارسها ظاهر شده است.همچنین فرصت یافتم با برخی از مقامات فرقه دموکرات اشنا شوم.به نظر میرسد آنان از قشر ماهر طبقه کارگر صنعتی هستند.تجربه غملی زیاد آنها شگفت آور است.آنها به امورات محلی خود علاقه مند هستند و شک ندارم که از مدیران قبلی که از تهران فرستاده میشدند بسیار تواناترند.درپشت عبارت پردازی های تبلیغاتی و شعارهای آنان میهن پرستی محلی راستین را احساس میکنم که شاید بدون تشدون تشویق روسیه در برابر هیچ تلاشی برای برگرداندن اوضاع پیشین فروکش نکنند."

یه جوری میگی پیشه وری دست نشونده شوروی بود انگار رضاخان و پسرش منتخب مردم بودند!کشور قبل اونهم اشغال بود.جنوب توسط آمریکایی ها و انگلیسیها و شمال توسط روسها.

درگیری هارو هم دولت مرکزی شروع کرد و با هواپیما و تانک و توپ افتادند به جون مردم.

نمیدونم چرا نمیتونید قبول کنید که درس دادن به یک بچه هفت ساله ترک و کرد و عرب و بلوچ به زبان فارسی ظلمه!یه بچه هفت ساله چطوری ریاضی و علوم و... رو یاد بگیره؟؟یکی از علتهای آمار زیاد بیسوادی در این مناطق همینه...

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از چوکک :
بین اعراب وکردها ولرها وترک ها وبلوچ ها و...وبطورکل ایرانی وچینی افغانی وروسی وآنگلوساکسون و اسلاو وسفید وسیاه و...تفاوتی وجود نداره درهمه جا خوب وبد هست ومعیار برتری افراد فقط وتنها فقط تقواست

اتفاقا افراد نظیرتو شستشو مغزی شدند درضمن امثال باکری نمردند بلکه زنده اند ونزد خداوند روزی داده می شوند!
همچنین چون تو به بقیه میگه پست نژاد وفلان به شهیدان باکری گفتی شستشو مغزی شده باعرض معذرت صریحا باید اینو بگم که اگر همین پست نژادهای شستشو مغزی داده شده وبقول اون صادگه صادقه ما تو ترکی به ق میگیم گ.پس فرقی نداره صادق وصادگ.درضمن کسی ازتون درخواست شخصی نکرده که بیایت تایپیک رو بهم بریزین وبا حرفای بی ربطتون شخصیتتونو نشون بدین.نام کاربری بقیه هم فک نکنم بهتون مربوط باشه. حالا هرچی هست اون بز ریش ها(البته بماند که ایشون توهین به افرادرو پست ترین کارمیدونست :)) ) نبودند الان مادر تو داشت تو بغل بعثی ها دست به دست میشد!
واقعا که L-: خجالت داره آقای به ظاهر محترم
من بیام از یه کلمه ی پست نژاد استفاده کنم بماند که به نژاد خاصی اشاره نکردم. زود ویرایش میشه.ولی این آقا میاد کل افراد تایپیک مثل آقا صادق رو اونهمه مسخره میکنه.(آقا صادق جدن خیلی شخصیت وجنبه نشون میدن از خودشون که مقابله به مثل نمیکنن)....همچین حرفای زشتی میزنه به من.ولی کسی نیست هشدار بده بهش :Oما ترکها هم هر تایپیکی میزنیم میاد هممونو دیس میکنه که این خلاف قوانین لایک ودیس لایک هست
[size=12pt]باند بازی
تا چه حد؟؟؟؟؟؟
تبعیض تا چه حد؟؟؟؟
مدیران گرامی حاضر نشدن برای ما ترکها یه زیر انجمن هم بزنن.گرچند برای خود سایت بهتر بود وخیلی از تایپیکای پخش شده ی آذری تو انجمنهای مختلف رونقش بیشتر میشد.حتی تایپیک شناخت آذریا هم قفل شد [-(
به قول بره ناقلا :لایک
یه سریا هستن که کسی جرات نداره بهشون بگه بالای چشت ابروئه ولی ماها...
چوگک:حرفات اونقد چرت بود که حتی ارزش نداری که به این قسمت حرفت پاسخ بدم.
[/size]
همانطور که الان این بلا سر ایزدیان درعراق توسط داعش داره میاد.
امیدوارم مدیران گرامی ببینن اینو وحذف نشه.
....پستام بی ربطه؟؟؟من دارم دلیل نژاد پرستی رو بررسی میکنم.
وقتی اسم دریای کشور ایران باشه خلیج فارس.
وقتی پشت اسکناسهای 5 هزار تومنی بنویسن:علم حتی اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست میابند.
وقتی شعار تیم ملی افتخار پارس باشه.درحالی که اکثرا ترکن.
images

.........
جدن شما پارسها جای ما بودین چیکار میکردین؟؟؟
آره من یه نژاد برترم واصیلم چون تاریخم تاریخ واقعیه وبه جای کورش کبیرهای توخالی وساختگی یه عالمه اسطوره ترک دارم.
ولی انسانیت هیچ ربطی به نژاد واصالت نداره.اونی برتره که انسان تر باشه نه با تقواتر وترسو تر :D .من نژاد اصیلم ولی معنیش این نیست که انسان برتری هم هستم.

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه سوالی که برام پیش اومده اینه که مگه الان رهبر کشور ترک نیست؟ البته مشهد به دنیا اومده اما خب مال خامنه هست دیگه! پس همین الانم کشور دست ترکاست:D خیلی هم مظلوم واقع نشدن:D
بگذریم، سهراب سپهری یه چیزی گفته:
اهل کاشانم
نسبم شاید برسد
به گیاهی در هند، به سفالینه ای از خاک سیلک
نسبم شاید به زن فاحشه ای در شهر بخارا برسد

( البته منظورم این نبود که فاحشه هارو مورد قضاوت قرار بدم، شعره) میخوام بگم معلوم نیس جدمون به کی میرسه و چجور آدمی بوده و کجایی بوده پس تاریخ واقعی و نژاد اصیل و برترتون رو ول کنید و بیایید حساسیت هارو از چیزی که هست بیشتر نکنیم

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

اون صادگ خان یه جمله گفت که توهین به عقیده لازمه وتوهین به افراد پست ترین کاره .من به ایشون فقط گفتم آتئیست ترک تازه خودشم خودشو به این اسم معرفی کرده بود قاتی کرد یعنی نقض حرف اولش بعد ایشون میاد به یک قشری از جامعه میگه بز یعنی نقض حرف دومش

الکی نمیخواد هعی بگید وای یکی بیاد چوککو بگیره اول ببینید کی فحش داده اونوقت بگید پست کی باید پاک بشه

اصلا یک سوال آیا کسی که خودش حرف خودشو قبول نداره وکمتر از دودقیقه بعد نقضش حرف میزنه بنظر شما چقدر پشت حرفاش فکر وجود داره وچقدر نیتش خیره?

درضمن مدیر سایت حواسش باشه تواین تایپیک نشونه های توهین به مقام معظم رهبری مدظله العالی دیده میشه.کاربه درستی وغلطی قوانین فضای مجازی درایران ندارم ولی طبق قوانین فضای مجازی با این کارا ممکنه سایت فیلتر بشه!

:-$
با عرض معذرت میدونم بی ربط بود به بحث تایپیک ولی خوب سوال پرسیدن دوستان.
.
بعدا نوشت:جدن کسی نمیخواد پست چوگک رو ویرایش کنه؟؟؟؟؟
من حرف زشت زدم به شما?من فقط یک واقعیت رو گفتم ! شک دارید اینمدرک

شما اومدی به کسانی که جونشون رو برای آسایش این مملکت دادند واگر خیلی کم بگیم همینکه سمپادی وجود داره همینکه کشوری وجود داره همیکنه سمپادیایی وجود داره مدیون اوناییم وفکرنکنم بجز شما ویکسری معلوم الحال که تعدادشون خیلی خیلی خیلی اندکه تو جهان! اومدید به این پاکان روزگار میگید شستشو مغزی داده شده پستتون هنوز حذف نشده بعد پست من که تنها اومدم یک واقعیت رو گفتم پاک بشه?بله حقیقتی که گفتم چندان مناسب نبود ولی خود حرفم زشت نبود!

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

آره من یه نژاد برترم واصیلم چون تاریخم تاریخ واقعیه وبه جای کورش کبیرهای توخالی وساختگی یه عالمه اسطوره ترک دارم.
ولی انسانیت هیچ ربطی به نژاد واصالت نداره.اونی برتره که انسان تر باشه نه با تقواتر وترسو تر :D .من نژاد اصیلم ولی معنیش این نیست که انسان برتری هم هستم.

عذر میخوام با پای پتی میام وسط بحثتون! شما فرق تاریخ و اسطوره رو میدونی؟ :|

• شروع کننده موضوع

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE

متاسفانه گویا هیج کس اینجا قوانین بحث رو نمیدونن.اول موضوع و متن تاپیک رو بخونین بعد اگه نظری داشتین بنویسید.
با احترام این تاپیک محل بحث های شخصی شما نیست اگر حرقی در مورد سخنان من دارید بنویسید در غیر اینصورت بقیه بحث هاتونو به تاپیک دیگه منتقل کنید.(خطاب به اولین شخص پرسنده رتبه و چوکک و ...)
{مدیران اگه وقت کردین به سری به این پست ها بزنید و مطالعه کنید.}

به نقل از AliK :
6- واقعا نمیشه گفت به کدوم نزدیک تریم
7- خب برادر من جنگ بوده دیگه تو جنگ یا باید بکشی یا کشته شی
8- خب خودت میگی شورش مثل اینه من بخوام تورو با چاقو بزنم تو نذاری و من رو بکشی ،
9- داریوش معصوم نیست تو نظر ایرانیا کار های اشتباه هم داشته طبیعتا وای به عنوان یه فرد مقتدر قبولش داریم ولی کوروش چی کسی که 2500 سال پیش کتیبه حقوق بشر رو نوشته که برای جهان الان قابل احترامه کسی که اون موقع یهودی هارو آزاد کرد در حالی که در همین چند قرن اخیر شاهد نسل کشیه یهودیا توسط آلمانیا ، مسلمونا توسط صرب ها و ارامنه توسط ترک ها بودیم
10- به دلیل از بین رفتن کتاب ها بعد از حمله ی اعراب و بعد اون حمله ی مغول ها از قیل اسلام متون چندانی باقی نیست که اسم این بزرگان توش باشه فردوسی هم طبیعتا تو اون فشار و نفوذی که اعراب در ایران داشتن نمیتونسته به صورت واضح مدح پادشاهان رو بکنه به خاطر اینکه اثرش از بین نره
۶-!
۷-فکر کنم شما قبل از اینکه پست من رو بخونین داشتین سریع فکر میکردین که چه حرف هایی در جواب بگین که مبادا اون آرمان های دروغین که براتون ساختند نابود نشند.
->اون آدمایی که کشته شدند اکثرا در اثر تجاوز و کشور گشایی کشده شدند.امپراتور شما حمله کرده به مردم بابل که در آرامش زندگی میکردند و تمام مردمش رو قتل عام کرده و شما در پاسخ میگید که در جنگ کشته شدن امری عادی است.
۸-اگر برای پادشاه رویایی شما قتل عام مردم چند شهر به خاطر یک شورش چیزی عادی بوده باید بگویم حرف خاصی برای گفتن ندارم.
۹-در مورد منشور کوروش(؟) یا منشور منتسب به کوروش باید بگم که ترجمه ای که شما از اون خوندین همون ترجمه ای هست که اشرف پهلوی در سال 1348 خورشیدی در مشهد مادر سلیمان(که به تازگی پاسارگاد نامیده شده است) با عنوان منشور آزادی رونمایی کرد.
لازم به ذکر است منشوری که در سال 1258 به دست هرمزد رسام پیدا شده بود چنان آسیب دیده و تخریب شده بود که سعی در ترجمه آن به دلیل جا های خالی فراوان راه به جایی نبرده بود.
در زمان برگزاری جشن های دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی که قرار بود تبلیغات و بهره برداری های گسترده ای بر روی کوروش و منشور منسوب به او انجام بگیرد و مشروعیت دروغین به پسر رضاخان بدهد.ترجمه ای فارسی دروغینی توسط انتشارات شورای مرکزی جشن شاهنشاهی ایران تهیه و منتشر شد سپس ترجمه ای انگلیسی هم بر اساس همین متن فارسی انجام شد و در کشور های بسیاری با بودجه ی شاهنشاهی ایران پخش شد.
نسخه بدلی ساخته شده مزین به متن دروغین ترجمه شده به زبان پهلوی که توسط موزه بریتانیا ساخته شده بود به اوتانت دبیر کل سازمان ملل متحد تحویل داده شد(توسط اشرف پهلوی) تا در مانند هدایای همه کشور ها در ویترین سالن ورودی گذاشته شود.(دقت کنید در سالن ورودی هدایای تمامی کشور ها در ویترین قرار داده شده اند.)
احتمالا براتون جالب باشه که معروفترین باستان شناسان دنیا چه نظری در این مورد دارند:
هلن سانسیسی وردنبورخ:
محتوای منشور را تنها توجیهی برای حمله به بابل میداند.

کورت:
آنچه باعث شده حکومت هخامنشی تحسین برانگیز به نظر بیاید ناشی از خطا در نقل سیاست های این حکومت و دروغ های تاریخ است.

جونا لندرینگ مورخ هلندی:
گفته های کوروش دسیسه هایی میخواند که مورد سو استفاده محمد رضا شاه قرار گرفته است.او ترجمه حال حاضر را نتیجه چشم بستن بر مقاومت ها میداند.

هری دی کویتله ویله:
منشور را حاصل کار اشرف پهلوی میداند و کوروش را پادشاهی ظالم میداند که به مدد سکه های محمد رضا و اشرف به عنوان مدافع حقوق بشر تبلیغ شده است.

کلاوس گالاس مورخ آلمانی:
آنچه در مورد کوروش دروغ پردازی می کنند اقتدار کاذب نامیده است.

یوزف ویسهوفر مورخ آلمانی نویسنده کتاب معروف ایران باستان:
منشور کوروش را یک کتیبه تبلیغاتی می خواند و کوروش را یک پادشاه ظالم و متجاوز میشناسد.

تام هلند مورخ بریتانیایی:
ادعای منشور کورش را چرندایت میخواند و اضافه میکند تصرف سرزمین پهناور توسط او به واسطه غارت و کشتار بوده.

ام سی روت هخامنشی شناس برجسته:
بزرگنمایی کوروش را اقدامی سیاسی و تبلیغاتی مینامد.

واند در اسپک:
کوروش غارتگر هگمتانه و ویران کننده معابد بابل و پادشاهی ستمگر میشناسد.

اریک گرایسون:
کوروش را غارتگر گنج های بابل و نابود کننده ی تمدن ها میشناسد.

مدارک بسیار بیشتری و جالبتری در متون کتیبه ها وجود داره که اگه بخواید بیشتر با کوروش و داریوش آشنا بشید میتونم ذکر کنم.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

اینکه کوروش دادخواه وخوب بوده ساخته وپرداخته ای ایرانیا نیست.خودیهودیا توکتب دینیشون گفتن.اوناکه ایرانی نیستند اصلا بنی اسرائیلن

dinosaur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

من اونقدری نمیدونم که چیزایی که در مورد کوروش گفتی رو رد یا تایید کنم ولی واقعن هدف کوبیدن کوروشه؟ صفویان هم کم ناکار نکردن! واقعن فک نکنم تبعیض نژادی تو ایران ربطی به کوروش داشته باشه! شده یه شیرازی بگه بهت چرا شما کسی مثه کوروش رو نداشتین؟!
میدونین، درک میکنم خیلی اذیت میکنه فکرای چرت تو کله های یسری از مردم راجبه نژاد و اینا، ولی مگه مقصود شما این نیست که همه نژاد ها برابرن؟ چه سودی داره نژاد های دیگرو بکوبین؟
نمیگم این چیزهارو نباید میگفتین، میگم اینجا جاش نبود، حداقل من فک میکردم هدف تاپیک اینه که کم کنیم حساسیت هارو نه این که بدترش کنیم

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا