• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

احساس شوک الکتریک هنگام دست زدن به آب!

• شروع کننده موضوع

هارمونی!

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان!
شهر
تهران!!
چرا وقتی گاهی به شیر آب دست میزنیم احساس شوک الکتریکی بهمون دست میده؟! آیا این به خاطر زمین که یک رسناست اینطوریه؟ ایا به خاطر نوع لباسهامونه؟ یا حتی به خاطر وجود یه سری القاگر دراطراف اون شیر اب؟'!

(به اصطکاک هم ربطی نداره!!)

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت
پاسخ : احساس شوک الکتریک هنگام دست زدن به آب!

به خاطر زمین نیست به لباسم ربط نداره به نظرم فک کنم معمولا وقتی ایم اتفاق بیوفته که دمپایی پلاستیکی پوشیده باشه آدم یا سطح زیر پاش نا رسانا باشه اما این که چرا آب دارای جریان هست رو نمی دونم مکانیزمی که آب به شیر می رسه باید بررسی بشه اماخوب چون پمپاژ آب الکتریکی هست احتمالا باید به اون ربط داشته باشه :-?
راستی تو شمالم از این اتفاقا هیچوقت نمیوفته چون هوا شرجی تره و تا حدودی مثل رسانا عمل می کنه

• شروع کننده موضوع

هارمونی!

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان!
شهر
تهران!!

اولا تشکر برا پاسخ
ددم اینکه من خودم به شخصه تا بحال تجربش نکردم..
راستش از هرکی میپرسم یا نمیددنن یا همونایی که نوشتمو گفتن... دبیر فیزیک خودمون هم دقیق نمیدونه توی نت هم اثری ازش تیست...
من تو اینستا از سه تا خارجی که پیج فیزیک داشتن هم پرسیدم اما ج ندادن... الان دقیقا نمیدونم پاسخ درست چیه؟!!
فک کنم بهترین گزینه پرسیدن از یه برقکار باشه!

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

ببین من اینو می دونم که ربطی به زمین نداره چون زمین از برق گرفتن جلوگیری می کنه(کابل اتصال به زمین همین طوری از برق گرفتگی جلوگیری می کنه) به لباسم به جز همون دمپایی ربط نداره کلا من از قسمت اول صحبتم مطمئنم اما در مورد این که چرا آب اصلا توش بار الکتریکی داره شک دارم
اون القاگرا که گفتی چطور کار می کنن؟
گفتی به اصطکاک ربط نداره! از کجا فهمیدی؟توضیح بده لطفا

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

دلیلش اینه که شما بر اثر تماس بدنتون با سطوح مختلف (مثل راه رفتن با جوراب روی فرش) یا نشستن روی صندلی ماشین دارای مقداری بار الکتریکی خالص میشین ، بعد وقتی دستتون به شیر آب میخوره تخلیه الکتریکی خفیفی اتفاق میفته که باعث جرقه میشه.

بالا