• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا سکوت مطلق انقدر ترسناک است؟

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : چرا سکوت مطلق انقدر ترسناک است؟

ترسناکه؟جدی؟نه بابا؟شوخی نکن دیگه آخه تاریکی کجاش ترسناکه؟ (:|

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

در مورد تاریکی من فک می کنم تاریکی حتی در حد یه چشم بستن ساده هم بتونه ایجاد توهم ( نمی دونم اصطلاح فارسی درستی هست یا نه، منظور انگلیسی ام همون hallucination هست ) بکنه.

چون اگه دقت کرده باشین، خیلی ساده حتی وقتی چشم هاتون رو می بندین یه دفعه اشکال خاصی جلو چشماتون تشکیل می شه، یه اتاق، اجسام صورتا، و مثل خطوطی از روشنایی هم هست. حتی گاهی رنگی ( تجربه شخصی من معمولا آبی پررنگ قرمز یا زرده )

مسلما اینا طرح هایی واقعی نیست پس شاید بشه یه جور توهم زایی ناشی از سکوت بینایی ( کلمه کاملا من در آوردی! ) رو هم فرض کرد.

کسی در این مورد اطلاعات دقیق تری هم داره؟

sajed

کاربر فوق‌فعال

سکوت مطلق رعب آور نیست. این تخیلات ماست که ترس رو میسازه.

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران

فکر کنم وقتی شما چشمهاتونو میبندین ی سری تصویر هایی جلو چشمتون میاد که اینها ساخته ذهن شما هستند و هر تصویری که فکرشو بکنید احساس میکنید میبینید‏(‏مال من اینطوریه‏ و نمیدونم حس شما چطوریه‏!‏‏!‏)‏ ولی تصویر اولیه تشکیل شده اخرین صحنه ایه که قبل از خاموشی دیدیم‏!‏
ولی من از سکوت و تاریکی متنفرم. نمیترسم ولی خیلی واسه من تو این شرایط بودن سخته‏!‏ ~X(

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

تا سکوت مطلق رو تجربه نکردبد و به این سادگی هم نمیشه تجربه ش کرد چطور میتونید نظر بدید؟؟ یه چیزی مث خلا باید باشه گمونم که همه چی هست اما هیچ صدایی نیست....

راجع به شکل های اکثرا متحرک موقع بسته شدن چشم تا اونجا که میدونم مربوط میشه به اعمال نورون ها و عادت به تاریکی که باید ایجاد شه...

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

تحلیل من از موضوع ناشنوایان- اگر متحمل سکوت مطلق باشن- اینه که توی حالتی که یکی از اندام‌های حسّی یا اعصابش از کار میفته، طبق یک‌سری رفلکس‌های عصبی - در طولانی مدّت- سبب تقویت حواس دیگه می‌شه. شاید این باعث می‌شه که سکوت، قابل تحمل بشه.

نه، منظورم این بود که شرایطی که یک ناشنوا باهاش روبروئه، یه اتاق خالی نیست، محیطیه که باش تعامل دارن، یه فعالیتی انجام می‌دن و خیلی وقت‌ها آدم‌های دیگه هم حضور دارن. به نظر من حتی اگر از افراد عادی خواسته بشه که توی اون اتاق یک کار خاصی رو انجام بدن - مثلاً کتاب بخونن- دیگه سکوت مطلق روشون بی‌تأثیره.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

تا حدی موافقم.
من فکر می‌کنم مهمترین دلیلی که باعث می‌شه افراد ناشنوا، دچار اینجور اختلالات نشن، استفاده از حواس دیگه‌شونه. این اتفاقیه که توی اتاق سکوت مطلق نمی‌افته. به دو دلیل، یک کوتاه مدت بودنش، دو نبود ِ محرک. مورد اول که واضحه و مورد دوم هم به این معنا که بدن نیازی پیدا نمی‌کنه که برای پاسخ به یک محرک، از حواس دیگه‌ش استفاده کنه. اما اگر محرکی به وجود بیاد، قطعا این اتفاق نمی‌افته چون مغز درگیر یک‌سری تحلیلات می‌شه. مثل افراد ناشنوا که محرک‌ها محیطی باعث قوی شدن حواس دیگه و در نتیجه فعالیت مداوم مغزشون می‌شه.
حالا سوالی که پیش میاد اینه که آیا برای نبود محرک (و به دنبالش عکس‌العمل مغزی)ـه که انسان توی اتاق سکوت مطلق شروع به توهم زایی می‌کنه؟

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

چون ادم نگران می شه که یهو یه صدا بیاد و... (< درحقیقت طرف فقط توهم می زنه تو اون مدت ؛که فک کنم از شیشه کشیده هم بدتر باشه!

ینی کسایی که کر هستند هم می ترسند؟ :-/

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نظرم همون طور که آدم از تاریکی مطلق میترسه چون تو تاریکی مطلق نمی تونیم چیزی رو ببینیم و تاریکی مطلق برای ذهن یه حال ابهام آمیز داره و علاوه بر اون تو تاریکی حس بینایی کار نمیکنه و در نتیجه اون قسمت از مغز هم که مربوط به بینایی هست اطلاعاتی دریافت نمی کنه در حالی که اون قسمت عادت داره از صبح که ما چشمامونو باز میکنیم و از خواب بیدار می شیم تا شب که چشمامونو ببندیم و بخوابیم فعال باشه، پس این حالت براش یه حالت غیر عادیه و به همین خاطر تمایل داره بازم اطلاعاتی داشته باشه و پردازش کنه اینه که تصور ما فعال میشه و ما تو تاریکی ممکنه موجودات یا تصاویر خیالی رو ببینیم در حالی که به هیچ وجه وجود خارجی ندارن و با کوچیک ترین بهونه ای یا تغییراتی تو شرایط نوری محیط مغز ما ممکنه اونو به یه چیز عجیب و ناشناخته تعبیر کنه و ناشناخته ها هم برای ما ترسناک هستن. سکوت مطلق هم شبیه اینه با این تفاوت که این موقعیت برای حس شنوایی به وجود میاد.

• لایک
امتیازات: Zed

@mirrez@

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد

چون برای انسان یک یه نواختی مرموزی بوجود میاد
و انسان نمیتونه خودشو در بازه این یکنواختی پیدا و درک کنه

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

ممکنه بخاطر چیزایی باشه ک قبلا «دیدیم» . مثل ـه فیلم ـای ترسناک ک اکثر اتفاقا توو لحظه های ـه ساکت ُ تنهایی بوجود میان.. :-"
ک بخاطر ـه تلقین حتا صدا های ـه عادی هم اون موقع ، ترسناک ُ غیر عادی میشن.

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست

سکوت مطلق...فک کنم باعث میشه صدایی مث جیغ بشنویم...آخه قبلا تجربش کردم.صدای یکنواخت و گوشخراش یه جیغ بوده ک اعصابمو خورد کرده و تا مرز نابود شدنم رفتم :D
کسی همچین حسی نداشته؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

چطور میشه به سکوت مطلق رسید؟

minaz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
FASA
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد نانو دوره ششم و هفتم. برنز المپیاد دانشجویی پزشکی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از فرزند باران :
سکوت مطلق...فک کنم باعث میشه صدایی مث جیغ بشنویم...آخه قبلا تجربش کردم.صدای یکنواخت و گوشخراش یه جیغ بوده ک اعصابمو خورد کرده و تا مرز نابود شدنم رفتم :D
کسی همچین حسی نداشته؟
دقیقا همینطوره به نظر من البته ادعا نمیکنم که تا حالا تو اتاق سکوت مطلق بودم اما سکوت های نسبی ای که تجربه کردم یه همچین حسی بهم دادن
واصلا احساس میکنم صدایی به بلندی فریاد یا جیغ تو مغزم میشنوم و بعدشم احساس سردرد عجیبی بهم دست میده
درمورد حرف بقیه هم باید بگم که امکان داره آزمایش فقط سکوت مطلق و بررسی نکنه چون همون طور که بقیه گفتن میتونه به تنهایی هم ارتباط داده بشه
مثلا اگه بشه تو اون اتاق تصاویری نشان داده بشه و حتی به فرد کتابی برای مطالعه داده بشه
البته من پیش بینی میکنم که اگه اینها هم در نظر گرفته بشن مخصوصا تو اون حالتی که فرد کتاب داره هم ممکنه این اتفاق توهمه پیش بیاد اما ممکنه یه کمی رکورد جابه جا بشه!!
به نظر من حتی اگه فرد صدای خودشو هم بشنوه دوبارههمین اتفاق میفته چون اولا فرد حرفی برای گفتن نداره و با توجه به تجربیات قبلیم ممکنه از صدای خودش حتی متنفر بشه
و برای آرامشش دیگه اون صدا رو ادامه هم نمیده
کلا به نظرم بحث جالبیه و اینکه واقعا چرا من صدای خیلی بلندی رو توی مغزم میشنوم و یه حالتی بهم دست میده که احساس میکنم یه حالتی از جنونه
بحث ناشنوایان هم جالبه و تنها توجیهی که براش دارم اینه که شاید سکوتشون مطلق نیست و شایدم یه حالت عادت براشون پیش میاد ،خدا میدونه !!! :-/

.shadi.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
dk
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از فرزند باران :
کسی همچین حسی نداشته؟

به نقل از minaz :
احساس میکنم صدایی به بلندی فریاد یا جیغ تو مغزم میشنوم و بعدشم احساس سردرد عجیبی بهم دست میده
واقعا چرا من صدای خیلی بلندی رو توی مغزم میشنوم و یه حالتی بهم دست میده که احساس میکنم یه حالتی از جنونه

شماها آهنگ با هندزفری و صدای بلند به طور بلند مدت گوش نمیدید یا نمیدادید؟
استفاده ی مکرر از هندزفری و موسیقی گوش‌کردن با صدای بلند، موجب "وزوز گوش(Tinnitus)" میشه.
اما صدایی که شنیده میشه متفاوته. من یه جا خوندم یکی که خیلی راک گوش میداده تو سکوت صدای قطار میشنوه!
من یه مدت گوشم صدا بوووووووق میداد سر همین.
البته الان دیگه نمی شنوم . دائمی هم ممکنه باشه ها.
وختی من این مشکلُ پیدا کردم یکی دیگه از دوستامم فهمید این صداهای گوشش واسه چین.
من توبه کردم و دیگه با هندزفری آهنگ گوش نمی دم.(ولی انصافا خیلی سخته :D )
البته شایدم کلا صدایی که شما میشنوین به خاطر چیز دیگه اییه. فقط حدس من بود این.

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

به نقل از SalehM :
چطور میشه به سکوت مطلق رسید؟
ددروم! استودیوهای صدابرداری یه اتاقی دارن که آهنگ‌ها اون‌جا ضبط می‌شن؟ همون. ابداً هیچ صدایی نیست اون‌جا و اگه تکون نخورین و آروم نقس بکشین می‌شه سکوت مطلق.
من یه مدت توی یه ددروم بودم ولی این‌قدر ترس‌ناک نبود راستش. :-? صداهایی که می‌گین رو هم نشنیدم والا. ‌:))

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

یه سوال برام پیش اومد
به نظرتون اگه شخصی رو که خوابیده تو این اتاق بزاریم چی میشه؟

راستی اینم بگم به هر حال تو این اتاقم انسان صدای نفس هاش رو می شنوه و امواجی که از خودش خارج میشه به خودش بر می گرده پس به نظرم احتمال داره نظره اونی که می گفت این اتاق باعث شنیدن صدای درون می شه و اونم توهم زاست جالب تر باشه :-?

• لایک
امتیازات: minaz

suzan_s

کاربر فعال
شهر
اراک
رشته دانشگاه
معماری

"اتاق سکوتی" که در آزمایشگاه Orfield آمریکا هست ، طوری طراحی شده که تمامی نویز هایی که محدوده ی شنوایی ما قادر به درک و تفسیرش هستند رو بلاک میکنه و برای شنوایی انسان معادله سکوت مطلق هست
و همونطور که گفتن تقریباً هیچ کس بیشتر از 45 دقیقه نتونسته دووم بیاره و در این 45 دقیقه هم اغلب صداهای زیادی رو شنیدن که به صورت اتفاقی بوده مثلاً صدای یک آواز قدیمی یا صدای پرنده و زنبور یا حتی آژیر آمبولانس و...

اغلبه مردم فکر میکنن که صدا از گوشه ما به سمت بالا میره و شنیده میشه اما طبقه نظره پروفسور Trevor Cox این اتصالات بیشتر از مغز به طرفه گوش هست :D

به طور خلاصه دلیله این که ما در این اتاق ها صدا میشنویم اینه که ورودی های حسی اطراف ما (یعنی صداهایی که میشنویم) به مغز کمک میکنه تا بتونه واقعیت و اندایشه رو از هم متمایز کنه و وقتی ورودی نباشه عملاً مغز از تشخیص حقیقت و توهم باز میمونه به همین دلیل هر صدای درونی ممکنه شنیده بشه و به حالته روحی ، افکار و تجربیات گذشته فردی که در اتاق سکوت رها میشه بستگی داره!

راجع به افراد ناشنوا که سوال کردید اوصولاً به فردی میگن ناشنوا که قادر به شنیدنه 25 دسی بل نباشه و لزوماً این طور نیست که افراده ناشنوا "هیچ" صدایی نشنون بلکه صداهایی که میشنون و نحوه تفسیرشون متفاوت از ماست

//متاسفانه هیچ مقاله ای با مضمون این که افراده ناشنوا چه واکنشی در این اتاق میدن نخوندم برای خودمم سواله و دوست دارم بدونم!

منبع : http://www.wired.com/2015/05/big-question-can-silence-make-hear-things-arent

suzan_s

کاربر فعال
شهر
اراک
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از ZedZi :
تو این اتاق آزمایش آدم که می‌تونه خودش صدا تولید کنه حرف بزنه یا هر صدایی. کم‌کمش این هست که صدای نفس‌هات یا ضربان قلبت رو می‌شنوی دیگه.
پس بازم نمی‌شه سکوت مطلق!

اون اتاق های سکوت یک ویژگی منحصر به فردی که دارن همین حذف صداهای محیطیه مثلاً نویزگیر و چیزهای مشابهی توش وجود داره که این کارو انجام میده

بالا