• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : سوال و اشکالات

به نقل از hamed.yas :
از نرم تنان؛ زیر گروه بندپایان، به خاطر وحود هموسیانین که حاوی عنصر مس هست.
خونشون متمایل به آبیه.
یه گروهم بودن که خونشون بی رنگ بود نمیدونم چی بودن.
هموسیانین وقتی اکسیژنشو از دست میده رنگش میشه خاکستریو اینا فک کنم و این مخصوص بندپایانیه ک تو آب سرد و اینان
تو بند پایان این سوسک گنده هام تو خونشون رنگدانه ندارن و بی رنگه خونشون

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از Daring :
سلام
۲ سوال از بخش قلب
چرا کاردیوگرام0.۸ثانیه و الکتروکاردیوگرام0.۶؟مگه هردوشون ثبت حرکات قلب نیستن(خب درسته اولی مکانیکیه و دومی الکتریکی،ینی منظورم اینه به این ربط داره ک تو الکترو اول پیغامه بعدش عمل؟)میشه یکی کامل بگه.مرسی
سوال دوم:افردا سیگاری بخاطر کمبود اکسیژنی ک دارن،ترشح اریتروپویتینشون زیاد میشه.درسته؟حالا اینا دچار آنمی میشن یا پلی ستیمی؟ینی الان کمبود اکسیژنشون تاثیر خودشو میذاره یا اریپروپویتینشون؟
قسمت مربوط به قلب رو فک کنم همونیه که خودتون گفتین.ینی چون اون یه زمانی میبره که الکتریکی تبدیل بشه به موج ثبت شده اختلاف داره.

قسمت دوم :
افراد سیگاری چون تو اکسیژن رسانی مشکل دارن؛ ترشح اریتروپویتینشون میره بالا واسه همین ملی سیتمی در حالت معمول باید بگیرن.

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student

به نقل از ...ELINOR... :
هموسیانین وقتی اکسیژنشو از دست میده رنگش میشه خاکستریو اینا فک کنم و این مخصوص بندپایانیه ک تو آب سرد و اینان
تو بند پایان این سوسک گنده هام تو خونشون رنگدانه ندارن و بی رنگه خونشون

رنگ خون مستقیما به ناقل تنفسی و پروتیین های خون ارتباط دارد. در انسان به دلیل قرمز بودن اریتروسیت ها ( که او هم به دلیل قرمز بودن عامل هم هست) خون قرمزه (و تمام مهره داران) در جانوران با تنفس نایی این موضوع صدق نمیکنه و خون به رنگ های دیگه هم دیده میشه. در بسیاری جانوران به دلیل عامل بودن ترکیبی از مس به جای آهن در ناقل خونی، رنگ خون آبی هست.
در انسان خون آبی فقط و فقط در صورت کم بودن غلظت اکسیژن به مقدار شدید (نه در ارتفاعات معمولی بلکه در کوهنوردی های بلند و یا مسمومیت تنفسی با گازی مثل مونوکسید کربن) پیش می آید که با بازگشت اکسیژن به سطح عادی رنگ خون به حالت عادی برمیگردد.

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار
بدن چکونه متوجه گذشت زمان و افزایش سن می شود؟

با اینکه هیچ علاقه و سررشته ای در زمینه زیست ندارم، سوالی مدت ها ذهن من رو مشغول کرده.

بدن چگونه متوجه میشه که شما الان چند ساله تونه و بر حسب اون اقدام به افزایش/کاهش ترشح هورمون ها یا فعالیت های مختلف میکنه؟

با یک مثال منظورم رو روشن میکنم:

یک نوزاد که به دنیا میاد، بدن اش از کجا میفهمه که وقتی مثلاً (عدد دقیق ش رو نمیدونم) 5 ماهه اش شد، دندان های شیری باید در بیاند؟

وقتی که 6 سالش شد دندون های شیری باید بیفته و به جاش دندون دایمی در بیاد؟

بدن از کجا میفهمه که من الان 6 سالمه پس باید دندون شیری ها بیفتند و به جاش دندون دایمی درست کنه؟

مشابه این سوال رو به طور خیلی مفصل تر در مورد بلوغ هم میشه مطرح کرد.

یا در زمان پیری ...

(فکر کنم این انجمن یا اینجا مناسب باشه، ولی نمیدونم، اگه مال اینجا نیست منتقل ش کنید)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : بدن چکونه متوجه گذشت زمان و افزایش سن می شود؟

به نقل از Milad.R :
با اینکه هیچ علاقه و سررشته ای در زمینه زیست ندارم، سوالی مدت ها ذهن من رو مشغول کرده.

بدن چگونه متوجه میشه که شما الان چند ساله تونه و بر حسب اون اقدام به افزایش/کاهش ترشح هورمون ها یا فعالیت های مختلف میکنه؟

با یک مثال منظورم رو روشن میکنم:

یک نوزاد که به دنیا میاد، بدن اش از کجا میفهمه که وقتی مثلاً (عدد دقیق ش رو نمیدونم) 5 ماهه اش شد، دندان های شیری باید در بیاند؟

وقتی که 6 سالش شد دندون های شیری باید بیفته و به جاش دندون دایمی در بیاد؟

بدن از کجا میفهمه که من الان 6 سالمه پس باید دندون شیری ها بیفتند و به جاش دندون دایمی درست کنه؟

مشابه این سوال رو به طور خیلی مفصل تر در مورد بلوغ هم میشه مطرح کرد.

یا در زمان پیری ...

(فکر کنم این انجمن یا اینجا مناسب باشه، ولی نمیدونم، اگه مال اینجا نیست منتقل ش کنید)
یک نطریه هست این که تلومر DNA در هر مرحله از تکثیر کوتاه تر میشه (به جز در سلول های جنسی که انزیم های تلومراز خاص دارند)سلول های سرطانی هم انزیمی دان که تلومر رو ترمیم میکنه لذا. تمایز پیدا نمیکنن و تعداد دفعات زیادی تکثیر میشن.
تلومر بخش پایانی رشته DNA هست و روش کد ساختاری نوشته نشده صرفا حصور داره تا از کدهای پایانی محافظت بشه و کدهای پایانی اسیب نبینن.

احتمالا با انزیم های رونویسی اشناهستین، در مرحله رونویسی قسمت انتهایی کوتاه تر میشه. و وقتی به نهایت خودش برسه سلول قابلیت تکثیرش رو از دست میده و میمیره.

از این جا به بعدشو مستقیم جایی نخوندم ولی دیدم اینه که همچین چیزیه:
این که هر سلول از کجا جای خودشو میفمه، احتمالا با توجه به سیگنال هایی هست که از دیگر سلول ها دریافت میکنه.، هر سلول سیگنالهایی رو میفرسته و سیگنال هایی رو دریافت میکنه.
مثلا سایتوکایین ها، TNF ها،فاکتور های محرک رشد، فاکتورهای محرک تمایز، و،،
و مثلا حضور هر عامل میتونه جهت رفتار خاصی بده، مثلا عامل 1 و 2 و 5 و 6 رفتار Aرو در سلول باعث میشن و تولید و ترشح پروتءین های خاصی رو القا میکنن ، همین ها در حضور عوامل شماره 8 و 9. رفتار B رو القا میکنن، بعد مثلا در غیاب. عامل 2, رفتار C و A رو سلول نشون میده همزمان.

این فرایندهای ایمونولوژیکی هست، خوب،?مثل اونا.

notebook

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
پاسخ : بدن چکونه متوجه گذشت زمان و افزایش سن می شود؟

ژن های کنترل کننده رشد و نمو
رشد بمعنای بزرگ شدن و یا تشکیل بخش هایی مشابه بخش های قبلی بدر بدن جاندار مثلا اینکه دست نوزادان کوچیکه ولی به مرور بزرگ میشه اما این ژن های کنترل کننده هستن که مانع بزرگ شدن بیش از اندازه میشن
و درمورد نمو که به معنا عبور از یک مرحله به مرحله بعدی همراه با تشکیل بخش های جدید در جاندار مثل دراوردن دندون در نوزاد
که خب نمو در گیاهان ادامه داره اما در جانوران دربلوغ تقریبا متوقف میشه و ژن های نمو غیر فعال میشن مثلا شمادر جوانی اندام جدید پیدا نمی کنین !

و همینطور که پست بالایی اشاره کردن سلول های پیکری دارای تقسیمات محدودی هستن و پس از مدتی توانایی تقسیم رو بصورت کامل ندارن و از بین می رن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

چرا به برگای سرخس برگ شاخه میگن؟

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از Samaneh.T :
چرا به برگای سرخس برگ شاخه میگن؟

برگ شاخه برگردان واژه ی frond هستش و می دونید که در گیاهان دارای مریستم جوانه های جانبی شاخه ساز هستند که این شاخه ها در سرخس نیست و بنظر دلیل نام گذاری ش همینی هست که برگ ها نه بر روی شاخه ها که خودشون به شکل شاخه حول محور اصلی هستن .

doctor428

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
قصـــــــــــد طلای زیست!!!

ببینید من کلاس هفتمم....یه سوال دارم شاید برای شما پیش پا افتاده و آسون و مسخره باشه :D :D
به هر کلیه یه سرخرگ وارد میشه و یه سیاهرگ خارج میشه؟؟؟یا برعکس؟؟؟
من این سوال رو از هرکس پرسیدم یه جواب داد :|

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از doctor428 :
ببینید من کلاس هفتمم....یه سوال دارم شاید برای شما پیش پا افتاده و آسون و مسخره باشه :D :D
به هر کلیه یه سرخرگ وارد میشه و یه سیاهرگ خارج میشه؟؟؟یا برعکس؟؟؟
من این سوال رو از هرکس پرسیدم یه جواب داد :|
به داخل هر کلیه یک سرخرگ از آئورت وارد میشود.و یک سیاهرگ هم از هر کلیه خارج میشود که به بزرگ سیاهرگ زیرین وصل میشه.
ولی در داخل هر نفرون، یک سرخرگ وارد گلومرول میشه و یک سرخرگ هم از گلومرول خارج میشه. :D ولی از هر نفرون یه سیاهرگ خارج میشه.
اگه جمله دوم رو متوجه نشدی :D ، زیاد ناراحت نشو.برسی سال دوم، ساختار کلیه رو میخونی

doctor428

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
قصـــــــــــد طلای زیست!!!

خب من جمله ی دوم رو فهمیدم :)

فقط اشکالم اینه که مگه خون سیاهرگ دی اکسیدکربن دار نیس؟؟؟پس قاعدتا باید سیاهرگ وارد بشه و سرخرگ خارج بشه!! :-??

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از doctor428 :
خب من جمله ی دوم رو فهمیدم :)

فقط اشکالم اینه که مگه خون سیاهرگ دی اکسیدکربن دار نیس؟؟؟پس قاعدتا باید سیاهرگ وارد بشه و سرخرگ خارج بشه!! :-??
ببینید، نفرون یک لوله است.سر این لوله، یعنی ورودیش، یک کپسول وجود داره که اجازه نمیده رگ وارد نفرون بشه.سرخرگ آوران میاد و داخل این کپسول پیچ و تاب میخوره و شکل یک کلاف در میاد.ادامه همین سرخرگ آوران از کپسول بومن میاد بیرون، و به ادامه همون سرخرگ آوران، سرخرگ وابران گفته میشه و میاد دور لوله های نفرون مییپیچه.
عکس سمت چپ قسمت پایین رو ببینید.
d2zistaz1_125.jpeg

این نکته رو هم بدون که هر سیاهرگ لزوما خونش دارای کربن دی اکسید نیست.مثلا سرخرگ ششی خونش دارای کربن دی اکسید هست؛ ولی سیاهرگ ششی دارای خون اکسیژن دار.هر رگی که خون رو از قلب خارج کنه سرخرگ، و هر رگی که خون رو به قلب ببره، سیاهرگ گفته میشه.فارغ از نوع خونش.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

فرق گامت ماده و تخمک چیه؟
اصن تفاوتی دارن؟

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE
دیالوگ با مورچه!

سلام
من چون رشتم ریاضی هست و مطالعه در زمینه زیست‌شناسی ندارم در این زمینه بیسوادم و چند تا سوال دارم:

از بچگی این سوال رو داشتم که مورچه ها توانایی حرف زدن دارن؟
آیا مورچه های هوش کافی واسه ارتباط رو دارن؟
هوششون چقدره؟میتونن با آدم حرف بزنن؟
آیا با پیشرفت علم ممکنه روشی واسه حرف زدن با اونا پیدا کرد؟

+با توجه به اینکه انجمن زیست هست میشه فقط از دیدگاه زیست‌شناسی کسی توضیح بده؟در مورد میزان هوش و قدرت مکالمه مورچگان؟

+شاید سوال احمقانه به نظر بیاد اما از بچگی به من گفتن که سلیمان با مورچه در مورد سیاست و جامعه و اینا دیالوگ داشته. فقط خواهشا بحث اعتقادی نکنید فقط جواب علمی.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از Doğrucu :
سلام
من چون رشتم ریاضی هست و مطالعه در زمینه زیست‌شناسی ندارم در این زمینه بیسوادم و چند تا سوال دارم:

+با توجه به اینکه انجمن زیست هست میشه فقط از دیدگاه زیست‌شناسی کسی توضیح بده؟در مورد میزان هوش و قدرت مکالمه مورچگان؟

+شاید سوال احمقانه به نظر بیاد اما از بچگی به من گفتن که سلیمان با مورچه در مورد سیاست و جامعه و اینا دیالوگ داشته. فقط خواهشا بحث اعتقادی نکنید فقط جواب علمی.

موضوعی که ایجاد کردین رو با این تاپیک ادغام کردم.

پاسخ سؤالاتتون واضحه، خیر، خیر و خیر.
و اگر تمایل به گرفتن نتیجه‌ی اعتقادی در این راستا دارین، به تاپیک‌های مربوطه در انجمن اعتقادی رجوع کنید.

Boshpasha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١ تهران
شهر
تهران
پاسخ : دیالوگ با مورچه!

به نقل از Doğrucu :
سلام

حرف نمي زنن ( از نظر علمي) ولي تمدن و شهر نشيني دارن
كشاورزي دارن برده داري دارن دامداري دارن حتي
ارتباطات پيچيده اي بين خودشون دارن و طبقات اجتماعي خاص مثل كارگر و سرباز و ملكه
اما زبان توشون تكامل پيدا نكرده

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از Boshpasha :
حرف نمي زنن ( از نظر علمي) ولي تمدن و شهر نشيني دارن
كشاورزي دارن برده داري دارن دامداري دارن حتي
ارتباطات پيچيده اي بين خودشون دارن و طبقات اجتماعي خاص مثل كارگر و سرباز و ملكه
اما زبان توشون تكامل پيدا نكرده

لطفاً منبع بذار برای پدیده‌هایی که نام بردی توی مورچه‌ها دیده می‌شن ؛‌‌)

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از Evening Star :
فرق گامت ماده و تخمک چیه؟
اصن تفاوتی دارن؟
تفاوتی ندارن

شبنم...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(مادر)
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
94

تو یوکاریوت ها وقتی ک ژن بیان نمیشه باید بگیم کلا انزیم رونویسی دخالت نداره یا ن فعالیتش تو رونویسی از ژن عوامل رونویسی حسابه؟

بالا