• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

nassim#m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
پاسخ : انتحاب رشته در دبیرستان

به نقل از twinkle :
اگه یه دانش آموز رشته ی تجربی به رشته های علوم پایه و تحقیقاتی بیشتر علاقه داشته باشه،بازارکار و درآمد هم تا حدودی براش مهم باشه به نظرتون کار درستیه بره پی علاقه ش؟

یا اینکه نره و بره یکی از اون سه تا رشته رو برداره و شرایط تغییر میکنه و بعدها متوجه میشه جویندگی علم به کارش نمی آد و غیره. :rolleyes:
اگر واقعن ب چیزی علاقه مندی برو سمتش، چون خدا این علاقه رو تو وجودت قرارداده و قطعن استعداد موفقیت در اون رشته رو هم داری_باید نگاهتو عوض کنی و راه خودتو بری،اگه نه،نه فقط تو انتخاب رشته بلکه تو زمینه های دیگه هم موفق نمیشی..راهی رو برو ک برات لذت بخش تره

Amir HD

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
پزشکی

بنظر من مهم ترین چیز تو انتخاب رشته علاقه اس ، اگه به یه رشته علاقه داشته باشین و با عشق کار بکنین مسلما درامد خوبی خواهید داشت میدونین به هر حال شما بعد فارغ تحصیل شدن باید سی سال کار کنین اگر سی سال یه کاری که بهش علاقه ندارین بخاین انجام بدین حالا درامد عالی هم داشته باشه ولی شما علاقه نداشته باشین جوانی و وقت خودتونو که میتونستین رو یه کاری که بهش علاقه دارین تلف کردین البته میدونم همه این حرف شعاره منم اول دبیرستان بودم همه از این حرفا بهم میزدن ولی من که دوست داشتم برم هنرستان و در اینده یه نقاش بشم از ترس حرف مردم که نگن اینو از مدرسه اخراج کردن یا خیلی چیزای دیگه رفتم تجربی راستش یه بار یکی از بچه ها سمپادیا میگفت سمپاد ما رو غالبی بار اورده ما میخوایم به رویای یه سری ادم موفق برسیم نه رویای خودمون
کاش روزی بیاد که هر کس خیلی راحت بتونه به چیزی که دوس داره برسه من که شهامتشو نداشتم امیدوارم شما چند سال بعد حسرت این که چرا فلان کارو نکردی نخورین

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از twinkle :
اگه یه دانش آموز رشته ی تجربی به رشته های علوم پایه و تحقیقاتی بیشتر علاقه داشته باشه،بازارکار و درآمد هم تا حدودی براش مهم باشه به نظرتون کار درستیه بره پی علاقه ش؟

یا اینکه نره و بره یکی از اون سه تا رشته رو برداره و شرایط تغییر میکنه و بعدها متوجه میشه جویندگی علم به کارش نمی آد و غیره. :rolleyes:
ما کارای تحقیقاتی هم داریم نترس بیا.فقط باید خیلی خیلی زحمت بکشی

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس

به نقل از بره ناقلا :
ما کارای تحقیقاتی هم داریم نترس بیا.فقط باید خیلی خیلی زحمت بکشی

درسته تو اکثر رشته ها میشه کار تحقیقاتی انجام داد.داروسازی از لحاظ اینکه یه رشته ی تحلیلیه خیلی میتونه جالب بشه.
ولی مسئله من اینه که علاقه م یه چیزیه تو مایه های سلولی مولکولی و ژنتیک.خیلی دوس دارم رو ایده های جدید کار کنم .احساس میکنم که رشته هایی مثل پزشکی و اینا در هر حال آدمو میبرن سمت ِکاربرد و از تحقیقات دور میکنن یه جورایی.
ولی خب ،مهمه برام که بتونم استقلال مالی داشته باشم و با توجه به چیزایی که اطرافیان میگن ،تو رشته های پایه پول در آوردن توهمه .
میخوام بدونم وضع بازارکار این رشته ها واقعا به همین شدت بده؟یا اینکه چرت میگن؟:د

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اره ما خیلی داریم که از رشته های پایه میان برای تخصص تو دانشکدمون، در حدی که تعداد قبول X_Xی اونا چندبرابر داروساز هاست.البته داروسازها هم وقتی کار بیزنس منی رو در داروخانه ها دارند، سمت صنعت و تحقیقات نمیرن و این که انقدر ضعیف میخونن درسای علوم پایه رو که حرفی برای گفتن ندارن.
ببین مثلا الان سیناژن و اریوژن هست. کاراشون تحقیقات سلولی مولکولی هم فک کنم دارن.الانم داروساز، مهندسی شیمی، شیمیست و بیولوژیست استخدام میکنه

ولی ایا شما تاحالا کار سلولی مولکولی کردی که بدونی جه حسی داره? حس ادم از دور فرق داره
بعدم پزشکی و دندان تخصص های علوم پایه هم دارن ها، مثل ایونولوژی و بیوشیمی،،،اینارو فک کنم خیلی خوشت بیاد درامدشم خوبه

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس

به نقل از بره ناقلا :
ولی ایا شما تاحالا کار سلولی مولکولی کردی که بدونی جه حسی داره? حس ادم از دور فرق داره
بعدم پزشکی و دندان تخصص های علوم پایه هم دارن ها، مثل ایونولوژی و بیوشیمی،،،اینارو فک کنم خیلی خوشت بیاد درامدشم خوبه

کار خاصی تو این زمینه انجام ندادم تا الان ولی با افرادی که تو این رشته هستنن بحث کردم راجع بهش.واحدایی که میخونن و کلا اون مسیری توش فعالیت میکنن برام هیجان انگیزه. میدونم رشته ی سختی هم هست.در کل در مورد اینکه به این رشته علاقه دارم مطمئنم. :)

مسئله م معلوم نبودن موقعیت شغلیشه.اینکه تو ایران به رشته های تحقیقاتی اهمیت نمیدن.درحالیکه اگه برم پزشکی بخونم که علاقه هم دارم ولی کمتر،میتونم از لحاظ مالی وضع خوبی پیدا کنم.

Arash H

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
Mashhad

یه جمله تاثیر برنگیز بگم. داداشم با شنیدن این جمله به رشته تجربی شتافت
"من ترجیح میدم رو ساخته دست خدا مطالعه کنم تا ساخته دست انسان"

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فناوری اطلاعات(IT)
تغییر رشته از مهندسی به پزشکی

آقایون داداشام.. سمپادیهای عزیز..سلاااام :D
آقا من رشته مهندسی کامپیوتر تو شریف میخونم. ولی پرستیژ و پول پزشکی بدجوری رو مخمه. یعنی خیلی وقته دهنو درگیر کرده این همه بخونیم تو بهنرین دانشگاه کشور بعد آخرش بریم سر کار فوقش 5-6 تومن بدن. آقا پزشکی بهتر نی؟ به قول پزشکای بیمارستان حاشیه نون تو مریضه . کلاس کاریشم که بماند..
به نظرتون بعد لیساسن، فوق بگیرم (حالا فوق به چه دردی میخوره؟؟) یا برم پزشکی یا داروسازی و یه پولی جمع کنیم برا بچه هامون. میشه؟ بخصوص اونایی که پزشکی میخونن نظر بدن؟ کنکورم برام مهم نیس قبول میشم..

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تغییر رشته از مهندسی به پزشکی

:|

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

این روزها همه دارن به پزشکی خوندن فکر میکنن و خیلیا اقدام کردن !

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از میم ح میم دال :
این روزها همه دارن به پزشکی خوندن فکر میکنن و خیلیا اقدام کردن !

آقا وقتی بین رشته ها تبعیض وجود داره اینطوری میشه. متوسط درآمد پزشکیا با مهندسیا قابل مقایسه نیست!
الان اون دوستم که رتبه کنکورش 5 برابر من شده(از نظر عددی) چون رشته ش تجربی بوده باید 5 برابر من درآمد داشته اشه؟ :|

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

پزشکی از نظر درآمد عالیه. اگر کسی علاقه داره بخونه واقعا عالیه.

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

:|

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

مسأله فقط درآمد نیست.

باید بحثِ علاقه هم مطرح باشه تو انتخابِ رشته‌ای که قصد دارین توش تحصیل بکنین و بعدها شغل داشته باشین.

همین تفکّر که همه‌ی رشته‌ها برن یه طرف، پزشکی یه طرفِ دیگه، باعث شده سیلِ عظیمی از مردم گرایش داشته باشن به سمتِ این رشته غافل از این که سختی‌های خودشو داره و الان شاهدیم که بیشترِ دانشجوهای پزشکی نیمه‎‌ی راه یا انصراف میدن و یا با یه حالتِ افسرده به تحصیل ادامه میدن.

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از میم ح میم دال :
پزشکی از نظر درآمد عالیه. اگر کسی علاقه داره بخونه واقعا عالیه.

آقا من هم به شریف علاقه دارم هم به کامپیوتر هم به پزشکی هم به پول :D

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از Am!nM . A :
مسأله فقط درآمد نیست.

باید بحثِ علاقه هم مطرح باشه تو انتخابِ رشته‌ای که قصد دارین توش تحصیل بکنین و بعدها شغل داشته باشین.

همین تفکّر که همه‌ی رشته‌ها برن یه طرف، پزشکی یه طرفِ دیگه، باعث شده سیلِ عظیمی از مردم گرایش داشته باشن به سمتِ این رشته غافل از این که سختی‌های خودشو داره و الان شاهدیم که بیشترِ دانشجوهای پزشکی نیمه‎‌ی راه یا انصراف میدن و یا با یه حالتِ افسرده به تحصیل ادامه میدن.

البته اگه من لیسانسمو بگیرم بعد برم پزشکی فوقش دیدم خیلی سخته ولش میکنم. ولی بعید میدونم سختتر از مهندسی هوندن تو شریف باشه :|

راستی اگه دولتی قبول بشم باید شهریه بدم؟ چقده حدودا؟

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از مـَهیا :