• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظریه ی همه چیز، پایان فیزیک؟!؟!

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
قبولی در مرحله ی اول المپیاد فیزیک 88
نظریه ی همه چیز،پایان فیزیک؟!؟!؟

در 29 آوریل 1980 در سالن کنفرانس کوکرافت در کمبریج انگلستان جایی که عرصه ی بالیدن تامسون و رادرفورد بود، دانشمندان و مقامات دانشگاه روی صندلی های ردیف شده بر کف شیب دار سالن که مقابل دیواری پوشیده از وایت برد و پرده ی اسلاید بود، گرد هم آمده بودند؛ این جلسه برای اولین خطابه ی یک استاد جدید وضع شده بود. این استاد استیفن ویلیام هاوکینگ، ریاضی دان و فیزیک دان سی و هشت ساله بود.
عنوان خطابه یک سوال بود، آیا دور نمای فیزیک نظری نزدیک دیده می شود؟ و هاوکینگ با اعلام اینکه پاسخ او به این سوال مثبت است همه را شگفت زده کرد.
هاوکینگ همچنان در تلاش این است که نظریه ای بیابد که تمام قانون ها را داشته باشد؛ نظریه ی همه چیز!
نظریه ای که دانشمندان قبل از او، آن را یگانگی می خواندند، آن ها این نظریه را برای متحد چهار نیروی اصلی(نیروی گرانش، نیروی الکترومغناطیس، نیروی ضعیف و نیروی قوی) دنبال می کردند. آن ها در پی یافتن یک ابر نیرو بودند. ابر نیرویی که در عین جدا و متفاوت بودن با نظریه های دیگر، همه ی نظریه ها را، که هر کدام از یکی از چهار نیرو را در بر داشت، را توضیح دهد.
هاوکینگ سال هاست که درصدد پاسخ به این سوال کیهان شناسی است که: جهان از کجا آمده و به کجا می رود؟
در کتابی دیدم که در توصیفات هاوکینگ گفته بود؛ استیفن هاوکینگ هر وقت هر وقت نمی توانست مسائل مربوط به سیاه چاله ها را با نسبیت عمومی اینشتین توجیه کند به سراغ مکانیک می رفتو او به خاطر یک چنین قضایایی خواستار این بود که این دو نظریه را با هم ادغام کند. او برای این کار فرضیه ای مطرح میکند و آن را مورد سوال قرار می دهد، در پی یافتن حقیقت بود که به یک سری مشکلات و سوالاتی برخورد،از قبیل:

فضای خالی، خالی نیست و سیاه چاله ها سیاه نیستند!
آغاز ها می توانند پایان ها باشند و...حقیقت بسیار پیچیده و گریزان است.

نظریه ی همه چیز باید بتواند دنیا را توضیح دهد .
دنیا را با تمام قواعد و ناهنجاری هایش!
نظریه ی همه چیز باید بتواند جواب این سوال را نیز که می گوید:«دنیا در لحظه ی آغاز قبل از اینکه زمانی بگذرد، چگونه بوده است؟ یعنی شرایط اولیه یا شرایط مرزی در آغاز جهان چه بوده است؟»بدهد.
درک کامل ابر نیرو ممکن است که درک شریاط مرزی را هم برای ما امکان پذیر کند. از طرف دیگر ممکن است که ضروری باشد که ما شرایط مرزی را بدانیم تا بتوانیم ابر نیرو را بفهمیم(یک بار دیگه این دو جمله رو بخونین!...در صورت لزوم به دورهای بعدی کشیده شود.)
این دو به طور تنگاتنگی با یکدیگر ارتباط دارند و نظریه پردازان هم از هر دو طرف مشغول کار هستند تا به«نظریه ی همه چیز» برسند.

در آخر این سوال می ماند، که آیا امکان دارد هاوکینگ و دانشمندان دیگر روزی به نظریه ی همه چیز دست یابند؟
آیا امکان می شود، روزی که راز آفرینش فاش شود و پرده از اسرار خلقت کنار رود؟

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی
پاسخ : نظریه ی همه چیز، پایان فیزیک؟!؟!

قطعا کشف TOE کار بسیار مشکلیه که اگه کشف بشه جهان رو برای همیشه دگرگون میکنه اما من فکر میکنم راه زیادی تا اون موقع باقیه. لااقل بعد از اینکه نظریه ها ریسمانی و ابرریسمانی کم کم یکه تازیشون رو در فیزیک از دست دادن. اما به قول استیون هاوکینگ اقلا باید برای دست یابی به این نظریه تلاش کنیم...اگه نظریه ای پیدا بشه که شرایط بیگ بنگ و آینده رو یکسره با موجودات هوشمندش پیش بینی کنه و بتونه دقت مکانیک کوانتوم رو در توصیف لحظات آغازین و همچنین نسبیت رو در مقیاس های بزرگ کیهانی تقلید کنه در اون صورت حقیقتا بزرگترین کشف بشریت خواهد بود...اما نه پایان همه چیز.

Gladiatore

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

منم مثل LORCA فكر مي‌كنم راه زيادي تا اونجا هست كه پيمودنش كار راحتي نيست. ولي من فكر مي‌كنم كه پايان همه چيز براي انسان وجود نداره چون به نظر من تا زماني كه انسان هست چيزي براي كشف كردن وجود داره.
ولي مقاله‌ي جالبي بود. <D=

physicist

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از Gladiatore :
منم مثل LORCA فكر مي‌كنم راه زيادي تا اونجا هست كه پيمودنش كار راحتي نيست. ولي من فكر مي‌كنم كه پايان همه چيز براي انسان وجود نداره چون به نظر من تا زماني كه انسان هست چيزي براي كشف كردن وجود داره.
ولي مقاله‌ي جالبي بود. <D=
کاملا موافقم مخصوصا با این قسمتش:
به نقل از Gladiatore :
تا زماني كه انسان هست چيزي براي كشف كردن وجود داره.

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

این نظریه که بتونه همه چیز رو توضیح بده و چهار تا نیرو رو ادغام کنه مطمئنا در طول عمر ما بوجود نخواهد آمد.در واقع این نیروها که جداگانه به نظر میرسن، ممکنه فقط توی این تعداد محدود ابعاد که ذهن ما بهشون محدوده جدا باشن.در واقع برای رسیدن به این نظریه فرض های اساسی و ابزاری فوق العاده دقیق و پیشرفته لازمه.منظور اصلی من از ابزار به طور مشخص و اساسی ریاضیاته ولی نه فقط ریاضیات به تنهایی.بیشتر این نظریه های جدید که اسم های دندان شکنی هم دارن و برای show off بسیار کارآمد!!! در واقع گمانه زنی ها و معادلاتی ریاضیاتی بیش نیستن.حیف که تایپ کردن مجال ادامه سخن رو نمیده.ولی بحث واقعا زیباییه.
اگر هم این نظریه تبدیل به قانونی بشه مطمئنا ما باز هم اون چیزایی رو که ازش انتظار داریم رو به این سادگی بدست نخواهیم آورد.

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

اصولا این بحث ها (کلا روش علمی فیزیک) بر پایه ی دقت اندازه گیری بنا شده! پس این نظریه همه چیز هم از لحظه ی ساخته شدن تا موقعی جواب درست درمان خواهد داد که دقت ابزار ها بالا نرود و یا مشاهدات از پدیده ی جدیدی حاصل نشود!
--------
مثال-
مکانیک ارسطویی تا جایی که دقت اندازه گیری در همان حد بوده کاملا معتبر بوده(البته چون تلاشی برای اندازه گیری صورت نمی گرفته).
ایضا مکانیک نیوتونی هم در محدوده ی اندازه گیری های زمان خود بسیار عالی و با دقت جواب می دهد
ایضا کوانتم و نسبیتی هر کدام در order خاص سرعت و زمان و اندازه های خودشان.
-------
هر موقع به پیش بینی با دقت بالاتر نیاز باشد فیزیک دانها دست به کار خواهند شد!

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

من فک می کنم این به عمر نوه ونتیجه ها هم قد نمی ده ولی خوب در صورتی که بشه محشریه ها :D
یه خورده بیشتر فک کنید !! :O

zeusa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

من عاشق فیزیک هستم

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

واقعا چرا فک می کنین به عمر ما قد نمی ده؟!خیلی از دانشمندان به این نتیجه رسیده بودن که دورنمای فیزیک نظری نزدیک هست البته الان دیگه سر وجود همچین نظری ای هم بحث هست حتی ولی برای من عجیبه که اینقدر راحت در موردش نظر می دیم شاید بهتر باشه در مورد این بحث کنیم که اصلا چی باعث شده بعضیا به این نتیجه برسن یا چرا الان سر وجود این نظریه هم بحث هست
به نقل از /////ده :
من فک می کنم این به عمر نوه ونتیجه ها هم قد نمی ده ولی خوب در صورتی که بشه محشریه ها :D
یه خورده بیشتر فک کنید !! :O
راستش کشفش اتفاق مهمی هست اما واقعا معلوم نیست چیز محشری بشه!!
چون ما نمی دونیم این نظریه چه معادلاتی داره هنوز و ممکن هست که خیلی زیبا و خوش تعریف نباشه و نشه خیلی از پدیده ها رو به سادگی شرح داد
چیزی که سعی دارم بگم این هست که شاید نسبت به چیزی که الان می دونیم چیزای خیلی بیشتری رو نفهمیم

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

یکی از ریسمان کار های خفن اومده بود دانشکده میگفت حالا حالا ها (برید بالا چند صد سال) تئوری همه چیز پیدا نمیشه .

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از H̶O̶S̶E̶I̶N̶ :
یکی از ریسمان کار های خفن اومده بود دانشکده میگفت حالا حالا ها (برید بالا چند صد سال) تئوری همه چیز پیدا نمیشه .
آها ممنون که گفتین
مطمئن بود که وجود داره همچین نظریه ای؟!

parsa.dlr

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید بهشتی کاشان (احسان)
شهر
کاشان

به نظر من این که فکر کنیم با کشف این قانون همه چیز ‌برای کشف کردن توی فیزیک تموم میشه منطقی نیست چون ما دید محدودی داریم ، یه روزی آرزوی بشر این بوده که از ساختار اتم سردر بیاره و اینطور فکر می کرده که با کشف ساختار درونی اتم دیگه تقریبا همه چیز‌ حل میشه ولی زهی خیال باطل ...
درسته که کشف چنین قانونی تحول بزرگی رو به دنبال داره ولی به احتمال زیاد تازه از اون موقع است که کار فیزیک دان ها شروع میشه ...
شاید قبل از ادغام نیرو های الکتریکی و مغناطیسی و مطرح کردن واژه ی الکترومغناطیس فیزیک دان ها تصورات عجیبی در این حوزه داشتن ولی پس از کشف قانونی که این دو نیرو رو به هم ربط داد متوجه شدن که پیچیدگی عظیم تری رو به روشونه ...
قانون ربط دهنده ی این چهار نیرو قطعا به قول دوستان «چیز محشری» هست ولی طبق تجربه و تاریخ علم با کشف این ما با سوال های عجیب تری مواجه میشیم
به شدت به این بحث علاقه دارم و ممنون که این مدل بحث ها رو شروع می کنین

بالا